BUITENLAND. Buitenlandseh Overzicht. BINNENLAND, a wij deze berichten bemoedigend, eerste aanvallen in het jaar 1830 I rqr-, lijk l'1 loos, men paste in Hpnde middelen toe, die krachteloos slaat ton minste nu niet eïoos c w< erloos tegenover ren Dat dan ieder hi idt om te doen. Wij i v er al meer en meer on te zorgen voor goed ik wu el tten op reinheid. De bte steden hebben bijna alle hare water ingen. In kleinere plaatsen, waar de ad niet zoo verontreinigd is, kan men r het boren van putten, het voorzien riolen en het nauwkeurig onderzoek de in gebruik zijnde pompen even- i doen. ODga fu zag tiaar nooit, meer. et mijne tante keerde zij naar Rusland terug leefde daar van de wereld afgesloten in een Ik geloof dat zij er zeer veel goeds verricht Later hoorde ik dat zij naar Siberië ver- ien was. Zij zal zeker medelijden met het volk d hebben en datdat is bij ons eene mis- Rn is zij dood. k... ik beu geworden, zooals gij mij kent!» iworin zweeg. Het was mij of mijne keel toe- aroefd was. Jij zult misschien wel gaarne haar gezichtje m zien, sprak hij vermoeid; en, zich uit zijn oprichteud, opende hij eene schuiflade in zijne jftafel en toonde mij een klein geteekend por- in een rond lijstje. Ziedaar!» hij reikte het over, zonder er zelf een oog op te slaan, yn blik was als vastgeketend aan het lieftal- vrouwenkopje. Ja, het was een lief gezichtje, ^anvallig, beminnelijk kindergezicht, met verwonderde oogen. lar hoorde ik naast mij diep ademen. Suwo- keek mij over mijn schouder heen aau. Hij p met. de hand naar zijne keel, eene stuiptrek- doorliep zijn lichaam hij wees mij de )g ecnige dagen hield Suworin zich verre van amenleving. Ik dacht reeds dat hij niet meer en boulevard verschijuen zou. Op zekeren dag :r stiet een vroolijke Parijssche kameraad mij rwacbt. aan. 'iens, St. Mabileriep hij. >or het bonté inenscheDgewoel schreed, met gen houding, in een slordige overjas, met te broek, te lange haren, de cilinderhoed in nek, de rechterschouder lot aan ziju oor op- >kken, met brutale onverschilligheid alle pas- nde dames in het gelaat kijkend, de wande- j jood van den boulevard. Memento groette hem en wilde hem de hand geven, irschillig met de oogen knippend, keek hij mij ireemdsoortige wijze aan en schoof mij met koel hoofdknikje voorbij. ize vriendschap was voorhij; nooit meer bij het woord tot mij gericht, dan wel voor J- fSlnt en Joden, die twee jaren geleden om de ver ingen in Rusland te ontgaan naar Engeland gevlucht, gaat het alles behalve voorspoedig, lebben zich, ten getale van 30.000 man, in het elijk gedeelte van Londen neergezet, omdat daar Oo3t-Europeesch didalect nog het gemakkelijk- verstaan wordt. Eenigen hunner is het, gelukt kleermaker of schoenlapper een armoedig be- n te viudeu; voor de meesten is echter de on- ndheid met do Engelsche taal, gevoegd bij een uokkig vasthouden aau hunne oude gebrniken, onoverkomelijke hinderpaal om tot eenige wel- t te geraken. 3 Londen, zegt de »Berl. Iiörsen Cour vond t dagen het volgende zonderlinge voorval ts. e 64- jarige weduwe Sarah Cousins, moest de ing, waarin zij een kwart-eeuw gewoond had, iten, omdat het huis bouwvallig was geworden. <dert zij deze mededceling had ontvangen ge- g de vrouw zich als eene waanziunigo vu eeuwde zij voortdurend: »Meu mag mijn zil- ast niet aam aken, liever wil ik sterven.* are handelwijzen werden zoo opvallend dat d< ie ceu onderzoek instelde en do zoogenaamde rkast deed openen. eu vond er het lijk van een kind der vronw dat naar uit navorschingen bleek, twintig ja- geleden gestorven was. a geneesheer Cavannac, die door het gerecht eene schouwing werd belast, verklaarde huiten t te zijn om iets omtrent vermoedelijke oorza- vau overlijden te constateoren. at dak van 't station te Huddersfield is ingo- welk ongeval drie personen het leveu kostte, et is nu drie jaren geleden, dat twee ter veroordeelden gelijktijdig te Parijs onthoofd len. Het waren Lips en Robert. Maandagochtend to Parijs weer twee hoofden onder de guillo- gevallen. Het zijn die van Gaspard eu Mar don. De eerste, nauwelijks 23 jaren oud, had een medeplichtige, Meijer genaamd, zekeren >man Delaunay, bij wieu hij eenigen tijd in Aking was geweest, vermoord. Marchandon zich als kneeht verhuurd bij mevr. Cornet, hij van kant gemaakt had. Het gerucht dat eu Maandagochtend ter dood zouden worden acht, had zich 's avonds te voren in Parijs preid, eu duizenden waren dientengevolge reeds vooraf op het plein la Roquette, de gerechts- Is. De politie had groote voorzorgen genomen bewaring der goede orde. Omstreeks vijf ure het hoofd van Gaspard, weinige minuten dat van Marchandon. Te Fontainehleau vonden vier soldaten een bom in het veld. Toen zij trachten die te ontladen, ontplofte zij, en twee hunner werden letterlijk in stukken gescheurd, terwijl een derde een arm en een been verloor. De vierde bekwam geen letsel. Te Marseille zijn 4 jeugdige prinsen uit Siam, zoons van den koning, aangekomen. Het zijn kin deren van 5 a 6 jaar; ze zijn in Europeesche kleederdracht, die hun goed staat. Elk hunner is vergezeld van twee bedienden. Nadat zij de merk waardigheden van Marseille bezichtigd hadden, ziju ze naar Parijs vertrokken. Bij bot stierengevecht dat Zondag te Nimes is gehouden, hebben de 25.000 personen, die het bij woonden, hun hart kunnen ophalen aan de bloed- dorstigste tooneelen Zes stieren werden gedood en tien paarden kwamen bij 't gevecht om. Zeven paar den waren letterlijk opengescheurd. De grond was vol van bloed en ingewanden der geslachte dieren. De beroemde toreador Frascuelo werd door den twee den slier ernstig gewond, zoodat hij moest worden weggedragen. De overigen wareu zoo onhandig in slachtershaudwerk, dat het volk ze uitjouwde. De prefect, dio vergunning heeft gegeven tot dit schan- deljjk schouwspel, moest het amphitheater verlaten, omdat hij slachten niet langer kon aanzien. Wederom een ougelnk in de Alpen. Zekere dr. Zsigmondy, die een maand geleden een boek uit gaf over de gevaren van Alpenbestijging en die reeds de moeielijksto bergen had beklommen, is in Danphiné in een afgrond gestort en was terstond een lijk. De financiën van Griekenland moeten weer in vrij ongunstigen toestand verkoeren. Over het jongst afgeloopen dienstjaar hebben de inkomsten 2,852,000 p. st. en de uitgaven daarentegen 3,612,000 p. st. bedragen, zoodat er een tekort van 760,000 p. st. bestaat, hetwelk de regeering niet weet to dekken, daar zij in de verste verte niet aan het opleggen van nieuwe belastingen aan de bevolking kan denken. Het Dagblad van Kopenhagen» maakt melding van een bijzonder krachtige vrouw, die in dienst van een koopman te Mandal is. Deze ging onlangs met een zijner hekenden een weddenschap aan, dat zij een ton rogge, waar genoemde heer boven op zat., met gemak op den rug zoude dragen. De vrouw nam de opdracht aan en volbracht die zon der eenige buitengewone inspanning, hoowol de geheele last te zamen 376 pond woog. Toen zij den prijs der weddenschap (10 kronen) ontving, verzekerde zij nooit zoo gemakkelijk 10 kronen verdiend te hebben. Zij is 54 jaar oud. Maandag werden in Spanje 3724 choleragevallen aangegeven, waarvan 1386 met doodelijken afloop. De opgave uit. verscheidene provinciën ontbreken. De aartsbisschop van Sevilla is aau de cholera be zweken. Granada lijdt onbeschrijfelijk. Dinsdag waren er in Spanje 4405 choleragevallen, waarvan 1661 met doodelijken afloop. Woensdag zou de cholera-sterfte 2109 zijn ge weest op 6164 gevallen. Op verscheidene plaatsen vergrijpt het volk zich aan de geneesheeren, als deze er niet in slagen de aaugetasten te redden. Naar een te Moskou verschijnend blad bericht, waren bij den grooten brand, die van 11 tot 23 Juli jl. te Klin woedde, 215 woningeu eu 146 tenten of kramen door de vlammen verwoest. De schade aan onroerende goederen teweegge bracht bedraagt 579,170 roebels, eu die aan on roerende goederen en koopwaren 420,453 roebels. Er was slechts voor een bedrag van 129,185 roe bels onroerende en 21,000 roebels roerende goederen verzekerd. Een kind kwam in de vlammen om. De van^dak beroofden werden voorloopig in de 130 hnizen, die staande waren gebleven en in schuren eu teuten, die uit Moskou werden gezonden, onder dak gebracht. Sommige bewoners sloegen houten loodsen op. Aau de onvermogenden worden dagelijks aan het politie-bureau en op andere punten tier stad le vensmiddelen uitgereikt, die te Moskou, met be hulp van daar verzamelde liefdegifteu, werden in- gokocht. Not nog toe heerschte groot gebrek aan klee- derou, linnengoed en geneesmiddelen. Aan de »Times« wordt uit Philadelphia geseind dat het Montezuma-hötel in Nieuw-Mexico is ver brand. Acht personen zijn daarbij omgekomen. De Ni]l wast steeds met buitengewone snelheid. Mogt het wassen van dien stroom nog gedurende twee dagen in dezelfde verhouding voortduren, dan zal zeker een groot gedeelte van Opper-Egypte, in weerwil van de door de regeering genomen voorzorgsmaatregelen overstroomd worden. De hevige cycloon, die in de eerste dagen van Juni aan den ingang der Roode Zee (nabij Aden) woedde en waarbij het Fransche oorlogsschip »Re- nard» met man en muis is vergaan, heeft waar schijnlijk nog een tweede ramp van dien aaid ten gevolge gehad. De Daitsche »Reichsanzeiger« bevat nl. de zorgwekkende mededeeling, dat van de kor vet Augusta,» die in den nacht van 1 op 2 Juni vau het eiland Perim (Roode Zee) is vertrokken, met bestemming naar Albany (West-Australië), se dert niets is vernomen. De >Augnsta« telde eene bemanning van 238 koppen en had bovendien de manschappen aan boord, die bestemd waren hunne kameraden van het in de Australische wateren ge- stationneerde eskader af te lossen. De staatslieden ziju weder drukker aan het rei zen dan ooit en toevallig ontmoeten zy elkaar zoo na en dan of wel zij ontloopen elkaar. Ziehier een voorbeeld. De graaf Kalnocky, de leider van de buitenlandsche politiek in Oostenrijk, heeft deze week Weenen verlaten om een bezoek te brengen te Varzin aan Bismarck. Maar op den zelfden dag kwam te Weenen aan de buitengewone Engelsche gezant Drummond Wolff, op weg naar Konstan tinopel. Deze mijnheer Wolff heeft in last om te Konstan- tinopel een verbond tusschen Turkije en Engeland tot stand te brengen, na vooraf te Weenen de ge moederen gerustgesteld te hebben. Dat nu de Oostenrijksche minister van buiten landsche zaken den heer Wolff zoo opzettelijk ont wijkt, is een duidelijk bewjjs dat de verhouding tusschen Bismarck en het conservatieve Engelsche kabinet niet zeer aangenaam is. Bismarck moet voornamelijk door deze rei3 van den heer Wolff zeer uit zijn humeur ziju gebracht. Dit zou hierin zijne aanleiding vinden dat, als Wolff slaagde, de invloed van Duitschland te Koustantinopel aan haar eind zod zijn. En in dien invloed bezit Bismarck juist het eenige middel om in zekere mate de Russische politiek in eene be paalde richtiug te drijven. De heer Wolff heeft in last aan Turkije aan te bieden de bezetting van Soudan en van eenige andere punten van Egypte. Het ware doel der Engelsche politiek is na tuurlijk niet anders dan om de Russen uit Af ghanistan te houden door zich Turkije als bond genoot te verzekeren. In de conservatieve kringen te Londen zegt men dan ook rondweg dat het plan van Salisbury is om de onderhandelingen met Rusland te rekken tot na de verkiezingeu en dat, als de conservatieven de overwinning behalen, En geland aan Rusland eens de wet zal voorschrijven. Door tegenover Rusland eene krachtige houding aan te nemen denkt men de sympathie der kiezers te verwerven. In elk geval is het zeker dat in Britsch Indië in militaire kringen opnieuw eene zoo groote levendigheid heerscht als waren de ernstigste gebeurtenissen aanstaande. De wereld kan van dit conservatieve Engelsche kabinet nog last genoeg beleven. Vooral wanneer mocht bevestigd worden hetgeen wij hierboven omtrent Bismarcks plannen mededeelden op het ge zag van doorgaans goed ingelichte baitenlandsche dagbladen. De uitval in de Duitsche officieele bladen tegen Frankrijk wordt met de houding van Engeland in verband gebracht. Men weet toch dat sinds 1871 het, de nachtmerrie van Bismarck is, dat Fraukrijk hetzij met Engeland, hetzij met Rusland in bond genootschap zou treden. Het heeft in Duitschland groote verbazing ge wekt dat de woedende artikelen tegen Frankrijk in dat land zoo dood leuk werden opgenomen. En inderdaad het was een groot verschil bij eenige jaron geleden. Ons dunkt dat er geene andere ge volgtrekking uit te trekken is dan dat het Fransche volk meer zelfvertrouwen heeft dan vroeger. Frank rijk zou thans anders tegenover Duitschland staan dan 15 jaar geleden. Duitschland zoekt dan ook thans zijne kracht meer in koloniale ondernemingen. Op dit oogen- blik is een Duitsch oorlogs-eskader voor de knst van Zanzibar om den Sultan vriendschappelijk te bewegen de onrechtmatige handelingen der Duit sche kolonisten maar niet al te boos op te nemen. De cholera blijft met onverminderde woede in Spanje heerschen. Dit ongelukkig land wordt op den rand van den afgrond gebracht. Het blijkt nu dat zelfs de krachtige hand van een koning niet in staat is om de provinciale en gemeentebesturen tot hun plicht te brengen. De ongehoordste staal tjes deelen de Fransche bladen mede. Er zijn bij voorbeeld Spaansche steden en dorpen welke zich door een kordon gewapende mannen van alle aan raking met andere onthouden. In andere plaatsen weder vergeet men de doodon te begraven of de zieken te helpen. In sommige streken heerscht daarbij een ontzettende hongersnood. Waarlijk Spanje moet vreesolijk lijden. (4 KENNISGEVING. HEUSDEN, 14 Aug. f Gisteren morgen te circa 8 uur, zag men van hier in de richting ran de Langstraat een brand, die met het uur in hevigheid toenam en die nog des namiddags ten vier ure goed was te zien. Uit de verschillende berichten die ons daarom trent ter oore kwamen, heeft deze kolossale brand gewoed te Raamsdonk. 30 hnizen brandden af, waardoor 35 gezinnen van woning zijn beroofd. Onder de verbrande perceelen, meest flinke gebouwen, bevinden zich ook 2 groote behuizingen die eerst voor één en twee jaar zijn gebouwd en dio geen van beiden tegen brandschade waren verzekerd. Ditzelfde zal ook wel met nog meer panden het geval zijn. Wij hopen in een volgend nommer op deze ramp meer uitvoerig terug te komen. j- De opening van de jacht in Noord-Brabant is door Ged. Staten bepaald op Zaterdag den 29 Augustus a.s. WAALWIJK, 13 Aug. Verleden Zondag ont ving de heer C. R. M. Ficque, leerlooier alhier, bericht dat zijne lederinzending ter tentoonstelling te Antwerpen met goud bekroond wasnaar aan leiding daarvan werden hem Maandagavond door de beide hier bestaande harmonien en door de liedertafel serenades gebracht. Zooals men weet hebben ook de lieeren W. Timmermans Zonen, alhier, te Anl werpen le der geëxposeerd; maar daar een lid dezer firma de eer genoot jurylid te zijn, bleef het door haar ingezondene buiten mededinging. Van officieuze zijde vernemen wij dat ook de heer Herman Zeegers, firma P. J. van Gils, voor de door hem tentoongestelde elixer- en bittersoor- ten met een bronzen medaille is bekroond. Maandag avond rolde alhier smoordronken langs de openbare straat de bekende C. W.zoo als, helaasgewoonlijk bij dergelijke gelegenhe den 't geval is, verzamelde zich rondom dat on gelukkig schepsel een groote massa volks, die haar tergde en beschimpte. De politie, door een wel denkend ingezetene gewaarschuwd, kwam spoedig tusschenbeide en bracht haar in bewaring. Heel gemakkelijk echter ging dit niet, daar de volks menigte, door geweldig opdringen, d# beschonkene (of wel de politie?) trachtte in 't nauw te bren gen, wat echter niet gelukte. GORINCHEM, 12 Aug. Maandagmorgen viel een knecht der stoomboot-reederij Fop Smit van de boot. Hij wist zich echter aan het wiel der boot vast te klemmen en werd toen uit zijn be- narden toestand gered. Des middags had iemand, welke eene boodschap aan de Vecrstoomboot ver richtte, mede het ongeluk in de rivier te vallen hij toonde echter een goed zwemmer te zijn, daar hij spoedig den wal bereikt had. t 13 Aug. Gisteren had een onzer inge zetenen het geluk vader te worden. Hij was hier over zoo zeer verheugd, dat ook enkele goede kennissen zijne vreugde met hem moesten dee len. Na eerst ferm op de voorspoedige ontwik keling van de geborene te hebben gedronken, ging papa met zijne vrienden als getuigen zijne dochter bij den burgerlijken stand aangeven. Vreemd keek hij echter op toen hij heden bemerkte niet een dochter, maar een zoon te be zitten, voor wien de naam van Catharina nu slecht zou passen, zoodat hij met dezelfde vrienden we der denzelfden weg aflegde, nu zonder die extra verheuging, om zijne dochter als zoon te doen inschrijven. t DALEM. Bij gelegenheid der installatie van den nieuwen burgemeester te Haaften, den heer baron Sweerts de Landas, heeft de gemeenteraad aan den afgetreden burgemeester, den heer Dutry van Ilaeflen, ter herinnering aau zijn 20 jarig voorzitterschap, eene prachtige pendule met inscriptie aangeboden. t WOUDRICHEM, 9 Aug. In het visch- water alhier en gedeeltelijk te Hardingsveld zijn gevangen en aan den afslag alhier aangevoerd, van 24 Juli tot en met 30 Juli, 200 zalmen, prijs 0.30 tot f 0.65 per 1/s K.G. en 3 steu ren ter zwaarte van 209 halve KG., prijs 15 ct. per Vs R-Gr. en van 30 Juli tot en met 6 Aug. 151 zalmen en één steur; de prijs der zalm on derging geene verandering, die der steur was 3 ct. hooger per 1/2 K.G. t12 Aug. In de afgeloopen week heeft zich hier een geval van typhus met doodelijk gevolg voorgedaan. t Naar men verneemt moet de bijzondere christelijke godsdienst-secte, welke zich alhier sedert geruimen tijd tracht te vormen, op de Hoogstraat ten huize van de Wed. S. Otto, de bovenkamers hebben gehuurd, ten einde daar hun geloof door het houden van oefeningen uit te breiden. De spreekbeurten wordeu van tijd tot tijd door leden eener elders gevestigde vereeniging van sprekers gehouden. Tot heden heeft het zaad, door haar uitgestrooid, nog bijzonder weinig wortel gescho ten. Nu zij zich hooger wil gaan, verheffen ver moedt men dat zij het daarin wil zoeken, doch nu kan zij weder gevaar loopen dat de warme woorden, zoo hoog uitgesproken, door hun daling geheel zijn verkoeld, tenzij zij reeds verpletterd ware geweest en hun vruchtbaarheid verloren. t Druk is men bezig met het inrichten van een woon- eu winkelhuis tot een broodbakkerij. Is er door velen reeds met angst op de bestaande bakkerijen neergezien, nu mag men het toch als een verblijdend teeken aanschouwen dat de onder nemingsgeest nog niet geheel is verdoofd. Moge de uitkomst (wat betreft prijs en kwaliteit van 't brood) een schoon voorbeeld voor de andere op leveren; voorzeker zullen dan de ingezetenen deze onderneming als een regulateur-broodbakkerij* kunnen aanschouwen. t SLEEUWIJK, 12 Aug. Gisterenmorgen werden de bewoners dezer gemeente in hun ar beid gestoord door het luiden der klok. Plotse ling verliet ieder zijn werk en spoedde zich naar de plaatsen der gewone bijeenkomsten. Nauwe lijks daar genaderd, konden zij zich door de vurige tongen, welke door rookwolken werden omringd, die zich boven de boomen verhieven, overtuigen welk onheil de klok aankondigde. De doffe angst- kreeten van „brand! brand! brandwerden nog verzwaard door het loopend gerucht, als zouden er door het onverwachts uitbreken van den brand menschenlevens zijn te betreuren. Gelukkig bleek dit later geheel buiten de waarheid te zijn. Hoe spoedig de spuit op de plaats des onheils was, mocht men er niet in slagen het aangren zend huis te behouden en werden zij beiden ge heel in de asch gelegd. Beide huizen met inboedels waren zeer laag tegen brandschade verzekerd. Hoewel in de laatste kwart-eeuw in het dorp geen brand is waargenomen, mag men toch de geoefendheid van het volk en de orde welke er onder hen heerschte, roemen. t WERKENDAM, 13 Aug. „De boog kan niet altijd gespannen zijn*, dit wordt door de school-commissie alhier ook begrepen en daarom is voor de schooljeugd deze week gewijd aan genietingen van allerlei soort, ingericht naar deu INRIGTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. Burgemeester en Wethouders van Heusden; gezien de artt. 6 en 7 der wet van den 2eu Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezigt bij het oprichten van inrigtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Doen te weten dat op heden ter Gemeente-Secretarie ter inzage zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien, een ver zoek met bijlagen van Ph. Godschalk, alhier, om vergunning tot het oprigten van een magazijn voor lompen in het pand kadastraal bekend Sectie A No. 543a. staande in de Ridderstraat gemerkt Wijk W No. 103. Dat op Woensdag, den 26 Aug. 1885, des voormiddags ten II ure, in het Raadhuis dezer ge meente ten overstaan van een lid van het dagelijksch bestuur gelegenheid zal wordeu gegeven om tegen het oprigten dezer inrigting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende 3 dagen vóór even genoemd tijdstip, op de Secretaaie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen. Hensden, den 12 Aug. 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2