verschen BOT ISeid-Hnishoudster, PAARDENMARKT GOEMGHEni. 22 Augustus 1885, Gekookte HAM BANKETHAMMETJES J. Gr. W. APPEL, LAND- EN TUINBOUW. BURGERLIJKE STAND?" Afloop van Aanbestedingen. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADV ERTENTI EN. LAMERT SE VET. M JJLLER JISKOOT. STOOMTABAKSFABRIEK Vsen bij Heusden. Prijzen van _a_ -3 bij D. J. DU CROO ZOON, te Gorinchem. Een GROOT KAPITAAL aangeboden als eerste hypothee k, op LAND a 4 pCt., op HUIZEN a 4*|4 pCt.als tweede hypothee k op LAND a 4^ pCt., op HUIZEN a 5 pCt. Tegen borgstelling a 5 pCt. Langendijk, Gorinchem, Gekookt ROQKVLEESCH Brand te Raamsdonk. B. II ENGE VELD, hoofd der school te Babi- loniënbroek, vraagt eene tegen October a.s. of eerder. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gorinchem, maken bekend dat op den alhier eene PAARDENMARKT zal worden ge houden, zijnde Zaterdags vóór die te Lexmond. Gorinchem, den 13 Ang. 1885. Burgem. en Weth. van Gorinchem, De Secretaris, De Burgemeester, W. SLOOTWEG. C. VAN ANDEL. de Wapens ian HEUSDEN en ALTENA. week, zegt men dat iemand bij de wedrennen, die te Clingendaal bij 's Gravenhage zijn gehouden eenige duizende guldens met wedden heeft verlo ren. Tegen deze verderfelijke gewoonte kan niet genoeg worden gewaarschuwd. Overigens al heeft het houden van wedrennen geen direct nut meer voor de verbetering van het paardenrastoch is het een aardig vermaakdat dient als afleiding voor het volk en tevens gele genheid geeft om te toonen dat onze mannen nog liefhebbers zijn van spelen, waarbij kracht en moed te pas komen. Vooral onze officieren der caval- lerie hebben bij verschillende gelegenhedeu getoond, matadors in het rijden te zijn. Overdaad schaadtZoo ook hier. Mijns inziens wordt toch het houden van groote wedrennen over dreven. In een landje als het onze kan onrsoge- ljjk 5 of 6 maal in een jaar een dergelijk ver maak veel toeschouwers lokken. Bussurn, Nijme gen en Clingendaal, als ik goed ben onderricht aUe renplaatsen eener zelfde vereeniging, concur- reeren feitelijk met elkander. Het eind er van zal zijn dat de een of ander bij gebrek aan bezoek moet ondergaan, vooral wanneer men op eene plaats meer dan eenmaal in het jaar een wedstrijd houd». De in dozen brief besproken vermaken kunnen alleen genoten worden door hen die eeuigszins meer gegoed zijn. Welke spelen bestaan er nu ech ter voor de min-gegoeden. Voor huune kindereu worden in den laatsten tijd, vooral in de groote steden, speelplaatsen opgelicht., waar zij zich na of tu8schen de schoolureu kunnen verpoozen. Ook de gymnastiek, die tegenwoordig een deel van het lager onderwijs uitmaakt, komt hen ten goede. Voorzeker verdienen de bemoeiingen van ben die zich het lot dier minder bevoorrechte kinderen aantrekken, allen lof. Maar wordt het nu niet tevens zaak aan de grooteren meer geschikte en niet kostbare vermaken te bezorgen, waardoor niet alleen hunne gezondheid en kracht worden bevor derd, maar zij ook worden opgewekt om mindor goede vermaken, die zij thans nog najagen, te laten varen. Hierop zij de aandacht van alle men- scheuvrienden gevestigd. X. r In ons vorig nummer beloofden wij op den brand te Raamsdonk te zullen terugkomen. Wij zijn ons Zondag II. van den toestand gaan over tuigen en zagen dan ook, zooala te verwachten was, eene vreeselijke ruïne. Van een der inwoners vernamen wij het vol gende Donderdagmorgen te circa half tien ure ontstond de brand in den schoorsteen van den broodbakker Hoere, die in een oogenblik bet ge- heelo huis in vlam zette, om weldra over den weg een pand te treffen, vervolgens weêr naar de eerste zijde terng te slaan en zoo voortwoekerende in circa -een half nar tijds de gezamenlijke panden in ien vuurzee te verplaatsen. De toestand was l^reeselijk. Veel mannelijk persoueel bevond zich op den akker en zag bij de tehuiskomst alles verwoest. Gered werd er, wat mogelijk wasmaar hulp was er niet te krijgen, wijl een ieder voor zich zorgde, zoodat men veel prijs moest geveD. In een huis b. v. verbranden 4 kalveren en '2 var kens, wel een bewijs dat de vlammen zich bijna direct over de gcheele behuizing verspreidden. Onder degetroffenen die huis en inboedel moesten prijs- gevén behoort ook een jong huisgezin, dat in Mei 11. getrouw'dj een nienw huis betrok en nu van huis en inboedel is beroofd, waarvan niets ver- zekerd was. Een ander landbouwer heeft, naar men zegt, al zijn geld verloren, dat niet meer gered kon worden. Een oude man weid zoo spoedig 'door de vlammen verrast, dat hij op handen en voeten de deur moest uitkruipen, waarbij zijn hoofd haar verschroeide eu hij velschillende brandwonden verkreeg. Persoonlijke ongelukken hadden verder aiet plaats. Onder de verbrandde boerei stellingen was er jen die ten vorigen jare voor 12,000 was ge douwd. Het meerendeel der getroffenen behoorde tot den meer gegoeden stand. Enkele familie's wer den zeer zwaar getroffen. Zoo brandden o. a. vier woningen af, behoorende aan leden der familie De Bont en bewoond door broedeis en zusters, die allen getrouwd waren en die na ook bij elkander geen mlp of steun knnnen vinden. De meeste getroffen familie's zijn bij anderen hulpvaardig tijdelijk op genomen. Dan wonen 2 gezinnen in een loods, ter wijl weer schuren van andereu tot tijdelijke woon plaatsen zijn ingericht. Onder de getroffenen behoort ^ok een arbeider, die een huisje had en die door ink te werken in de behoefte van vronw en drie inderen voorzag en nu alles verloor wat hij aan nis en goederen bezat. Hij was op het veld werk- aam en had daardoor niet de gelegenheid om f-lts te redden. Hij staat nu aan den weg met een ank boven zich, waarop met zeer primiatieve Iters: Gedenkt de noo(d)lijden(den).« Hoe ge- rekkig ook weörgeven, wordt hot toch door de 11angstellenden pn nieuwsgierigen begrepen, die m nu en dan wat offeren, dat in een sigaren- tje, mogelijk zijn eenige bezitting, wordt gebor- n. Ik lette een oogenblik er op, maar zag tot n spijt ook tul van nieuwsgierigen met afgewend ofd of in druk gesprek voorbijschuiven, die zelfs ior dit roerend tafereel niet getroffen werden. Onder de zwaar beproefden behoort ook een met- alaar, A. L., die door twintigjarigen arbeid zich inis en goed vergaderd had en nu gedwongen is om weder van vooraf aan te beginnen, wijl hij, wel gedeeltelijk verzekerd, toch bijna alles verloor. Wij ontmoetten ook den bakker Heere, waar de brand is uitgebroken, die ons mededeelde dat de oven beet was en gereed om het tweede gebak te ontvangen, toen zijne vronw, door een reiziger op merkzaam gemaakt, in de bakkerij kwam vragen wat brandt er toch?* Op onderzoek naar boven gaande zag hij dat vaar van den schoorsteen zich aan den zolder had •medegedeeld, alwaar reeds alles in vlam was. Het kan niet anders of het vuurj in den schoor teen moet zijn weg gevonden hebben door een ening die daarin langzaam was ontstaan en on- pgemerkt was gebleven. Eene leer voor een ieder B zjjn schoorsteen toch goed te onderhouden. Do •■'volgen kunnen grooter zijn dan men gewoonlijk fielfde Heere, die om te redden eene lade nit I abinet trok met 80 aan contanten, vond de lade terug, maar het geld gestolen, jr het getal verbrandde perceelen is men het eens. Wij hoorden noemen 29 huizen en 4 in, maar konden er toch maar 28 tellen, "lijk zijn twee perceelen aaneengebonwd. ij hebben ons laten aanduiden op welke wijze de brand heeft voortgewoekerd en geven dit hier onder aan in opvolgende getallen. Onderstaande lijn stelt voor de straatweg. Aan de linkerzijde bevindt zïcji de richting van Raams- donksveer, aan de rechterzijde de richting Waspik. Elk getal is een hnis en waar een N staat bevindt zich een hnis, dat niet is afgebrand. De lezer kan dan nagaan boe vreemd op en nêer gaande de vlammen haar prooi zochten, bier en daar een huis onaangetast latende. r 6 10 u 12 13 14 21 24 26 26 27 nnn' n 19 N 5' s* 5. En hiermede nemen we afscheid van deze plaats van jammer en ellende om kennis te gaan maken met het overige gedeelte van Raamsdonk, dat als contrast met het voorafgaande u door zijn schoone ligging tegenlacht. Wij nemen daarna plaats onder het groote aantal bezoekers van het nette hotel van Houten,- alwaar zich eenigeu ge reed maken om met de stoomtram, die zooeven zal passeereu, een reisje te maken naar Oosterhout, om den trenrigen indruk van straks door een concert in den tuin van het hotel van Gendt te gaau nitwisschen. Wij echter maken ons reisvaardig om weder vóór het donker wordt Hensden to be reiken, waarvan we nog door een afstand van circa 4 5 nar gescheiden zijn. Wij hopen nog meermalen deze schoone streek te bezoekenmaar niet meer met hetzelfde doel dat ons heden riep. HERWIJNEN, 13 Aug. Ingevolge aanschrijving van den Commissaris des Konings van Gelderland, heeft de burgemeester dezer gemeente ter kennis ge bracht, dat het besmettelijke mond-en klaawzeer in erge mate is uitgebroken te Baesweiler, (Prniasen) dicht bij de zuidoostelijke grenzen van Limburg, en beveelt met het oog daarop in bet bijzonder veehou ders eu veehandelaren de meest mogelijke omzich tigheid bij in- of doorvoer van vee, zooveel die zijn toegelaten, aan. BRAKEL, 14 Aug. Heden namiddag had hier de groote jaarlijksche publieke frnitverpachting plaats van het gewas in verschillende boomgaar den alhier en onder Zuilichem gelegen. De uitslag was dat er gemiddeld werd besteed voor: peren 2 a ƒ3.50 per HL.; appelen ƒ3 a ƒ4; prui men 0.25 a ƒ0.50 per 100 stuks; abrikozen ƒ0.30 a ƒ0.40 per 100 stnks; noten 3 per HL. t HAARSTEEG, 17 Aug. De bouwlanden, toebe- boorende aan de gemeente en binnenpolders, dezer dagen alhier verpacht, hebben ongeveer t/s minder opgebracht dan in vorige jaren. Hoe liggende koeien van den grond te beuren. Dr. Johne gaf in het Deutsche Zeitschr. ftir Thierm. und vcrgl. Anatomie* een practisch mid del aan de hand om zieke en zwakke koeien van den grond te beuren, dat sints eenige tijd in Dnit- sche Landbouwbladen de ronde doet en ook voor ons veerijk vaderland der vermelding waardig is. Zijn voorschrift is als volgt Leg de beenen der koe zoo na mogelijk aan haar lijf en wentel haar daarna recht overeind, zóódat zij op de borst en den buik komt te rusten. Neem dan een stwrk hennipzeel, (bij gebreke hiervan zachte dikke tonwen. Red.) leg dit na aan den grond om de koe heen en bindt de uiteinden met een knoop, die niet los- en doorschiet aaneen. Het zeel (de tonwen) moeten zóó nauw de koe omsluiten, dat het van voren onder de punt van het borstbeen en van achteren onder de zitbeenknob- bels of de stuit komt te liggen. Plaats nu aan elke zijde van de koe 3 a 4 man zoo velen als er knnnen staan, en laat allen met beide handen het zeel (of de touwen) aangrijpen en allen te gelijk eerst van achteren, daarna van voren de koe opbeuren. Men beeft niet te vreezen dat de koe hierbij nit het zeel zal vallen of dat dit over het beest zal heen glippen. De mannen die hierbij werkzaam zijn, staan elkander niet in den weg, knnnen allen hunne volle kracht ontwikkolen en trekken onder het opbeuren het zeel of de tonwen vaster om de koe aan. j>De Landman.® De B. Vier Italiaansche kooplieden, vergezeld van eenen tolk, bereizen de provincie Friesland, tot aankoop van koeien, waarvan zij er reeds een 400tai heb ben aangekocht tegen den gemiddelden prijs van 250 per stuk. t Heusden, van 717 Ang. Ondertrouwd: M. D. van Stokkum, jtn. 30 j. en J. J. de Hart, jd. 34 j. Geboren: Johannes Coruolis, z. v. C. van Kuijk en C. van Opijnen. f Baardwijk, van 1 Juli tot. 1 Aug. Geboren: Christina, d. v. H. J. Dekkers en M. Beek; Mathijs Petrus, z. v. H. Casteleijns en Th. van Boxlel. Overleden: J. Burmanje, echtg. v. A. Kleij- berg, 51 j.; C. Dekkers, jd. 3 j.; A. Pallens, jd. 6 m. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen: naa Eist bij Amerongen, ds. P. J. C. Scbook te Andel; Stad a/'t Haringvliet, ds. W. E. Noor- dink, te OeneWoubrogge, ds. W. J. H. Baart de la Faille, te Amstelveen; Monster, (toezegging) ds. W. Ringnalda, te Loon-op-Zand c. a.Rede, ds. J. H. Wiersma, te Bonscbop Wanswerd, c. a. ds. M. H. Bolkestein, te Hierden. 4 angenomen het beroep naar Hoevelaken, door ds. F. Kijf- tenbelt, te Maartensdijk (cl. Amersfoort.) Bedankt voor Baardwijk en den Elshont, door ds. L. Kan de Beer, te Heikop c. a. Sommelsdijk, ds. W. Gerritzen, te Gelselaar. DALEM, 15 Aug. Bij de heden alhier gehou den aanbesteding door» 'e wed. de Gier, van het bouwen eener bouwmanswoning met schuur, waar van eeue oproeping in ons blad is geplaatst, zijn 17 biljetten ingekomen, als volgt: E. J. Bakker, Vuren, ƒ7380; A. van Gooi, Alm- kerk, ƒ7424; J. A. Brouwer, Hardinxveld, ƒ7973; J. Bijl, Varen, ƒ7780; J. Opstelten. Gorinchem ƒ7984; B. A. Kentie, Woadrichem, 7989; T. W. Wapperon, Gorinchem, ƒ7997; H. Oskam, Peur- snin, ƒ8050; A. Michiels, Aalburg, ƒ8200; W. Kloosterman, Gorinchem, ƒ8320; D. van Ooyen, Gameren, ƒ8390; W.van Tnijl, Hardinxveld. 8581; W. Looijen, Herwijuen, 86Ó0; G.Looijen, idvf 8919; C. Exalto, Gorinchem, ƒ9001; M. A. Treffers, id. ƒ9469; H. van Anrooy, Zalt-Bommel, ƒ9748. Alzon de minste inschrijver de heer J. Bakker, te Vuren, voor de som van 7380. E L L E IV D E. door EMILE ZOLA. Do kleine slaapt niet. Zij is wakker geworden. Met haar gezicht naar het eindje kaars, dat, op den hoek van de tafel staat uit te dwalmen, raakt ze aan 't mijmeren. Niemand leest op hel fletse en zorglijke gelaat van het zevenjarig meisje wat bitters en droefs in haar omgaat. Zij zit op den rond van den kist die haar tot bed dient. Haar bioote voetjes zijn ijskoud en hangen slap neer; baar magere poppenhandjes houden de lompen te gen haar borst, die haar bedekken. Een vuur woelt in die borst, een vunr, dat zij zou willen blusschen. Zij droomt en mijmert. Speelgoed heeft zij nooit gehad. Naar school kan ze niet: ze heeft geen schoenen. Zij herinnert zich, dat, toen ze nog heel klein was, haar moe der haar in de zon liet koesteren. Maar dat is lang geleden. Zij moesten verhuizen en sinds dien tijd schijnt het haar alsof ijskoude iedere zonne straal in de woning verdringt. Zij is nooit meer gelnkkig geweest; altijd hoeft ze honger geleden. Ze raakt in een vraagstuk verward, zonder het te kunnen begrijpen. ^Iedereen lijdt dns honger? zij heeft toch alles gedaan om er zich aan te wen nen maar het is haar niet gelukt. Zij gelooft, dat zij te klein is en dat men groot moot zijn om het te kunnen weten. Vroeger was ze bang als ze alleen thuis was; thans heeft ze te veel verdriet; het is haar het zelfde. Daar er sinds gisteren geen eten in huis is geweest, meent ze dat moeder uit is om brood te koopen. Die gedachte goeft haar afleiding. Zij zal brood iu kleine stukjes snijden, ze langzaam opeten om er langer aan te hebben. Maar....! Moeder keert terng en vader, die achter haar aankomt, slnit de deur. Het kind ziet vol verbazing, dat hun handen ledig zijn. Moeder gaat zitten. Vader loopt door het vertrek. Beiden zwijgen. De kleine blijft wachten. Eindelijk zacht ze, heel, heel zacht: Ik heb honger!.... ik heb zoo'n honger!* Vader blijft moedeloos in een hoek staan, het hoofd tusschen zijn handenzijn schouders schok ken van gesmoord snikken. Moeder, stikkend in haar tranenis de kleine weer gaan toedekken. Zij legt al de lompen, die er te vinden zijn, op haar.... en zegt dat ze zoet moet zijn en gaan slapen. Maar het meisje, wier handjes klapperen van kon en in wier borst een verteerend vuur woedt, verstout zich. Zij trekt zich aan den hals van haar moeder op en fluistert haar zacht, heel zacht iu haar oor: Moeder, zeg, waarom lijden wij toch honger?* Waarom A. Ml—Uil W tn II— gjgj Achter den Hoorn op Tessel is eene flesch aan hot strand gespoeld, waarin ecu stak beschreven papier zat. Op dat papier stond Al die dit vindt, laat vermelden. 173 10 Augustus '85. Korp. Boenen, Marn de Koe, Bt Stieltjes, °-5 Bakkers.* Men gelooft niet hier met eene ernstige zaak te doen te hebben. Onlangs had te Bergen-op Zoom een komisch, voor de er bij betrokken personen minder aange naam voorval plaats. Bij een dor ingezetenen zfcu een familie nog dien avond met het spoor vei- trekken, toen bij het openen der deur de sleutel brak, en een stutje daarvan in het slot achtei- bleef, waardoor men met een tweeden voorhanden sleutel de dear evenmin van binnen kon openen. Daarop wierp men hem uit het bovenraam naar beneden, om van buiten de opening te beproeven. Ongelukkigerwijs kwam bij in den kelder terecht, zoodat men nu geheel opgesloten was, terwijl het rijtuig reeds voor stond om de familie naai; het spoor te rijden. Een smid kwam ter hulpe, doch ook deze kon de donr van buiten niet openen eu bediende zich van een ladder om binnen te klimmen, waar hij opnieuw beproefde het slot te openen, hetwelk er ten slotte geheel afgehamerd moest worden. Inmiddels was het te laat geworden om nog met bedoelden trein to kunnen vertrekken. Het rijtuig kon onverrichter zake heengaan, en de in middels aangegroeide menigte vermaakte zich met het zingen van de bekende straatmelodie: Jij komt van avond de deur niet meer uit,« enz. Eenige dagen geleden zon de nachtwacht bij de materialen aan de Keulsche vaart te Meerkerk als gewoonlijk, de lichten op de aan wal liggende vaartuigen brengen. Gemakshalve liet bij zich, in eene schouw gezeten, achter een der modderbakken meeslepen. Zoolaug de schouw word bestuurd ging alles goed; doch op het oogenblik dat hij deze van den bale los zou maken raakte zij dwars ach ter den bak en sloeg om. Met zeer groote moeite werd de nachtwacht gered. De aan boord zijnde lantarens waren intnsscben in de diepte verdwenen. Gemakkelijker rekening. Zeg eens, Janriep een student in een bierhuis, tot den kellner, ♦hoe veel geld moet je nou van mij hebben?* Twee gulden en vijf en twintig cent* antwoordt de kellner. Reken er voor jon oen kwartje bij*, herneemt de student, ♦eu vraag dan aan je patroon of hij er mij drie rijksdaalders bij leent; dan kan bij 'n tienije opschrijven. Dat onthoud ik gemakkelijker.* Doctor Morgan te Manchesier raad thans een nienw soort ♦Luftkurort* voor longlijders aan, en wel verblijf in de nabijheid van turfmoerassen. In het tijdschrift ♦Lancet* ontwikkelt hij de stelling, dat de inademing van turfmoerassen zeer gezond is, daar die antiseptische stoffen (leer, kreosoot, tan nine) en vele vluchtige oliën en harssoorten bevat. Aan die lacht schrijft dr. Morgan het toe, dat de bewoners van het eiland Skye en der Hebriden zich door kracht en gezondheid onderscheiden, en bijzonder van longkwalen niets weten, niet tegen staande zij in armoedige hutten wonen, die slechts één uitgang hebben, welko tegelijk voor menschen en dieren dient, en waarin steeds rook en vieze uit wasemingen gevonden worden. Blijkt het, dat deze geleerde beer gelijk heeft, dan gaan onze Nederlandsche venen een schoone toekomst tegemoet! 's HERTOGENBOSCH, 17 Ang. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 184 stuks. De prijs was le kwal. van 0.50 tot 0.52; 2e kwal. van 0.48 tot 0.503e kwal. van 0.46 tot 0.48 per kilogram. De prijs der boter was 1.00 1.50. Do ondergeteekende verwittigt zijne geëerde afnemers, dat zij voortaan iederen Vrij d ag, omtrent 9y2 uur> knnnen bekomen aan het buis van J. MOONEN, op de Vischmarkt. TE Per 1/2 KG. Goed ordinair ƒ0.70. Vlij goed, frisch - 0.80. Goed en frisch - 0.90, Zeer goed - 1.-. Zeer goed, zwaar, - 1.10. Rijp, iels genrig, - 1.25. Rijp en genrig - 1.50. Fijn en Geurig - 1.75. Extra fijn en geurig - 2.—, Bij 21/s KG. 5 bij een kistje 10 korting. Te bekomen bij 1-.30 per 5 ors. 1,per 5 ons. Tevens voorhanden prachtige van af ll/2 tot 3 kilo zwaar. LEES DIT. Aanvragen te zenden met franco brie\en en postzegel voor antwoord, ouder motto //Geld* 1.1Q het bureau van dit blad. f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3