BUITENLAND. BINNENLAND. Stichtsctie Brieven. hare aanwending zeer resultaten en tegen het onuitstaarU aar r nar. den en schrijnen der hui gee::, zr u k m sten, die inderdaad verrassend zijn en. daarom kan men gerustelijk aannemen dat de kokaïne iu de toekomst, net /oo - bij de Indianen, opgeruimah-tb on vdrgciei- heid, maar aan vele zieken en lijdenden hulp en verzachting zal brengen- Wel te verwachten is dat de scheikunde een weg zal opsporen en vinden om de kokaïne kunstmatig voort te brengen, zoo als men meer voorbeelden heeft, om alleen maar van salicylzuren te spreken. Deze ont dekking zou van onberekenbaar belang voor de wetenschap niet alleen, maar ook voor de lijdende menschheid zijn, daar, zooals wij boven reeds zeiden, de kokaïne nog te duur voor algemeen gebruik is. August do Domme hooft volgens het »Dbl.« Zondag te Antwerpen by een voorstelling in het Circus Carré een been gebroken. De eerste serio van de verloting der Antwerpsche tentoonstelling zal een prijs van 100.000, 2 prijzen van 25.000, 5 van 10.000 en 10 van 5000 frs. omvatten. Te Toulon woonde een echtpaar, dat aan hot tooneel was verbonden, met een dochtertje van 5 jaren. De ouders leidden een zeer losbandig leven en het kind stond hun in den weg. Zij be sloten het uit den weg te ruimen. Den 11 n ver trokken zij naar Hyóres om er eenige voorstellin gen te geven bij de feesten van 15 Aug. Voordat zij heengingen, ranselden zij het kind flink af en sloten het zonder eenig voedsel in een kamer op. Het kind begon te schreeuwen en zou natuurlijk van honger zijn omgekomen, ware het niet dat een man, die op den 5n dag de gaslantaarn bij het huis kwam schoonmaken, een verdacht geluid hoo- rendealarm had gemaakt. Men vond de kleine bijna dood; ze had van den honger aan de han den gebeten, die geheel bebloed waren Op de vragen die men haar deed, kon zij geen antwoord geven, honger en schrik hadden haar bijna idioot gemaakt. Ze is onmiddellijk naar het hospitaal gebracht, maar men vreest dat se niet in het le ven zal blijven. Te Orleans werd Maandagavond een aardbeving waargenomen; zij giug vergezeld van een gedruiscb, dat men eerst toeschreef aan het springen van een kruitfabriek. Te Potsdam is het gedenkteeken ter eere van Fredrik Wilhelm I onthuld, in tegenwoordigheid van den Keizer, de Keizerin, den kroonprins en prins Alexander. Een hevige brand, welke door kwaadwilligen moet zijn aangestoken, heeft te Siegraben, in Oos tenrijk, gewoed. Acht-en-twintig boerenhuizen met schuren en stallen werden vernield, en 32 gezinnen zijn zonder onderkomen. Zes menschen kwamen in de vlammen om en dertien aqderen werden gewond. De ongelukkigen die van hava en goed beroofd zijn, verkeeren in grooteu nood. Men heeft tot dusverre de schuldigen aan al die ellende nog niet kunnen ontdekken. Prins Bernhard van Saksen Weimar, een neef van den Groothertog, heeft bij de wedrennen te Jii- lich een leelijken val gedaan. De Prins, die le lui tenant is bij de huzaren te Bonn, bereed het ren paard Brunette,- van den Ritmeester Von Bre- dow, en bij don hurdle-race* viel dat paard, waarbij de Prins er onder terecht kwam. Hij brak de beide kakebeenderen, zijn schedel werd gekneusd, en ook aan de ruggegraat is hij waarschijnlijk ernstig ge wond. Hij bleef tot den volgenden dag bewusteloos en verkeert nog in zeer bedenkelijken toestand. Naar de >Köln. Zeit.® mededeelt wordt de wa terval bij Schaffhausen tegenwoordig iederen dag electrisch verlicht. Gewoonlijk wordt des avonds om streeks tien uur, van het hotel Scbweizerhof een vuurpijl opgelaten, die als signaal voor den leider der electrische verlichting dient. Als antwoord daarop wordt op het kasteel Lauffer evenzeer een vuurr pijl afgestoken, daarop volgt nog een teeken van het, hotel en dan beginnen de electrische draden te werken. Allereerst doen zij een aantal raketten ontbran den, die tusschen de rotsen, midden in den val en aan weerszijden er van en in de nabijheid van het kasteel verborgen zijn. Na dit bombardement wordt de val verlicht. De electrische stroom doet plotseling ongeveer twaalf lichten in verschillende kleuren schitteren en de toeschouwers blijven twee minuten lang in bewondering en opgetogenheid over de öteeds wis selende kleurenpracht. Nauwelijks zijn de lichten tegelijkertijd gedoofd of het slot Lauffen op de spitse van een bergkegel is eensklaps daghelder verlicht en het gebouw wordt, gelyk met de val gebeurde, afwisselend door ver schillende kleuren bestraald, totdat het ten slotte in rozenrooden gloed gehuld is. Hierop is het schou wspel, dat tien minuten lang de verbazing en bewondering opwekt, afgeloopan. In de westelijke Hooglanden van Schotland is veel sneeuw gevallen. De spitsen van den Ben Nevis en den Ben Lawers zijn met sneeuw over dekt. Het weer is zoo guur dat de touristen zich haasten, de streek te verlaten. Volgens tijdingen uit Spanje kwamen Woensdag 4758 cbolera-gevallen voor en stierven er 1365 aan dief^jekte. Een dokter le Grenada heeft 14 van 15 cbole- ralijders gered door inspaiting van aether in den endeldarm. Hij heeft vergunning gekregen zjjn middel in de hospitalen toe te passen. Men zegt dat te Rome eeue vereeniging is ont dekt, die in de zuidelijke provinciën van Italië jonge meisjes kocht en die weer voor 1000 en 2000 fr. aan Amerikanen verkocht. De Chineesche regeering heeft met eene firma te Manchester een contract gesloten voor den bouw van een spoorweg van Takoe naar Long- tschoe, in de provincie Petsjili. China en Japan hebben veel te lijden gehad van overstroomingen, de hevigste van de laatste 30 jaren. Duizenden kwamen om en de schade is buitenge woon groot. 80 mijlen rondom Canton was alles overstroomd en vele straten der stad zelf waren een week lang onder water. In sommige rivieren was het water tot 50 voet boven het normaal niveau. Vooral tusschen Canton en Fatsham was da schade aanzienlijk. Drie dorpen werden geheel overstroomd, te Sylli verdronken verscheidene duizenden. In Japan werd de streek tusschen Osaka en Kioto zwaar ge teisterd. De schade aan den oogst toegebracht, wordt op 1 millioen yen geschat. In een particulier telegram uit Warschau wordt gemeld, dat in de kreitsen Shitomir en Krzemie- niec in het gouvernement Volhynie, de Siberische runderpest is uitgebroken en zich sterk uitbreidt. Er zijn door de autoriteiten voorzorgsmaatregelen genomen. Uit Durban wordt geseind, dat er in Bechuana- laud goud- en zilvermijnen zijn ontdekt. In Zanzibar is het gerucht in omloop dat dr. Rei- chard, de eenig overgeblevene van de Duitsche expeditie, in een geschil met de inboorlingen in Ugogo gedood is. t ALM KERK, 19 Aug. De reeds vroeger aan gekondigde wedstrijd van paarden en vee zal plaats hebben te Dusaen op den 17 Sept. a.s. t Door den Raad is de gemeente-rekening over 1884 voorloopig vastgesteld. Onder de ontvangsten komen voor: opcenten op de geb.en ongeb. eigendommen 1612.80; 25 opc. personeel ƒ1089.825; 4/s gedeelten perso neel ƒ4184.945; hoofd, omslag ƒ3512.85; ver gunningsrechten 164.belasting op honden ƒ330,begrafenisrechten ƒ125,schoolgel den ƒ321.70; pacht bouwland ƒ180.vergoe ding Rijk lager onderwijs 1740.655; politie- boeten ƒ30.40; uitkeering door de gemeente de Werken c. a. voor het onderwijs 420.te gemoetkoming in den huur der raadkamer door den Rijks-ontvanger 25. Onder de uitgaven komen voor: Kosten dage- lijksch bestuur ƒ2419.075; kosten van wegen, werken en inrichtingen ƒ263.875; kosten van onderhoud van gemeente-eigendommen ƒ167.785; renten van geldleeningen 768.75; aflossing van geldl. ƒ1525.kosten van hetonderw. ƒ6084.485; armwezen en gezondheidspolitie ƒ1323.815; ver schillende uitgaven ƒ530.565. t TIELERWAARD, 20 Aug. Er heeft op de kade te Tiel eene proefneming plaats gehad met Hayward's handgranaten, die uitstekend is uitge vallen. Bijgewoond door vele autoriteiten en be langstellenden, zoo uit de stad als uit de environs, werd het bewijs geleverd, hoe in korten tijd door deze nieuwe //brandblusschers// bij een in vlam staande teerton, kamer, schoorsteen enz., de vlam men werden uitgedoofd, zelfs door slechts een zulk een granaat. Daarom komt ons het aan schaffen van zulke brandbluschmiddelen voor par ticulieren zoowel als voor gemeentebesturen om bij het ontstaan van brand aanstonds ter hnlpe gereed te zijn, zeer geraden voor. f WOUDRICHEM, 19 Aug. Met het slaan der eerste Norton-pomp voor 't algemeen gebruik is he den eon aanvang gemaakt, hoewel dit werk niet zoo voorspoedig gaat als men gedacht had, mag to^jk het Gemeentebestuur geen dank worden ont houden voor dit bewijs van vooruitgang, waarnaar sedert jar^n is gehaakt. Naar men verneemt is tot onderwijzeres op de Christelijke bewaarschool alhier benoemd mej. Hoogboom uit Middelburg. f Het schip dat voor deze gemeente door de aanvaring der sleepboot Elizabeth® eergisteren- morgen iu 't vaarwater is gezonken, zal spoedig worden gelicht. Reeds zijn twee lichters voor be doeld werk hier aangekomen. Daar niets dan de lading was verzekerd tegen schade, zal de eigenaar zich nog lang deze aanvaring kunnen herinneren. De Regeering heeft bepaalddat de winter- dienst op de spoorwegen dit jaar bij wijze van proef den In October zal aanvangen. Volgens het ,/übld. v. Z.-H." heeft de regeering nog geene definitieve beslissing genomen omtrent de herziening van art. 194 der grondwet. Naar de yMidd. Ct." verneemt, zal het tarief van in bewaargeving van effecten en andere waarden bij de Ned. Bank worden gewijzigd. Ge sloten bewaargevingen zullen bij de maand kun- plaats hebben, en voor open bewaargevingen ge durende een jaar zal het loon op s/4 per mille worden gesteld. De gemeente Kampen had over het jaar 1885 aan pacht van erven, landerijen en weiden, eene opbrengst van bijna 390.000. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft be sloten tot het maken van een uitbouw aan den linker Maasoever, ter verbetering der rivier. De kosten daarvan zijn op 80.000 geraamd. Voor de metselaars-weduwe op Terschelling, met hare 4 kinderen, werd tot heden, met har telijke dankbaarheid aan de milde gevers, ont vangen 1,182.237,. Bij de internationale zeil- en roeiwedstrijden, Z g op de Schelde bij Antwerpen hebben plaats gehad, heeft de heer Arie Smit, burgemees- van 1 -iugen, met den centerboard *Nuva Lis* den eersten prijs, groot frs. 500 gewonnen. Er is, helaas, geen twijfel meer of de Neder- landsche onderzoekingsreiziger D. D. Veth, hoofd der expeditie, welke een tocht van de M estkust naar de zuidelijke punt van Afrika ondernam, is aan de gevolgen van koortsen be zweken. De familie heeft de bevestiging van het bericht ontvangen. De jonge geleerde is den 19n Mei op 35 jarigen leeftijd bezweken. Het is een zeer betreurenswaardig sterfgeval, want hij, die reeds aan een tocht door de binnen landen van Sumatra deelnam en thans aan het hoofd stond van een nog uitgestrekter reis, ge tuigde in vele opzichten, dat hij den beroemden naam zijns vaders met eere droeg. Particuliere berichten van andere zijde noemen Catumbella, bij Benguella, als de plaats van zijn overlijden. De Victoria regia* in den Leidschen academie- tuin opende hare eerste bloem dezen zomer op 1 Augustus. Dit is, volgens ySempervirens* on geveer eene maand later dan verleden jaar, waar voor moeielijk reden te vinden is, daar ze van het begin af niet minder geregeld doorgroeide dan toen. De ontwikkeling laat echter ook thans niets te wenschen over, daar de bladeren reeds een middenlijn hebbeu van 2 meter en nog niet tot hun maximum van grootte gekomen zijn. Veel grooler echter kunnen ze niet meer wor den. De bloemen zullen zich nu tot het laatst van September geregeld na elkander vertoonen, zoodat er iu elk geval nog anderhalve maand van bloei vóór ons liggen. Het groote waterschap „Oudbildt* (Friesland) wil alle vaarten, onder dat waterschap resorte- rende, verdiepen, met het oog op den toestand van zoovele arbeiders, die in die streken zonder werk zijn. Echter wenscht het bestuur 50 pet. subsidie te ontvangen van de provincie, voor goedmaking der kosten. De ,/A. C.* meldt dat Van Ommeren twee getuigen zal oproepen, die gezien hebben dat de biljetten op den bewusten nacht zijn aangeplakt. Zij hebben dan waarschijnlijk ook den persoon opgemerkt, die dit werkje uitvoerde en zullen kunnen getuigen dat de veroordeelde het niet was. Te Bladel (N. B.) werd verleden week het huis van zekeren A. Adriaans, met den geheelen inboedel, eene prooi der vlammen, zonder dat iets van het verbrande verzekerd wasthans is in die gemeente eene inzameling gehouden om den man, die door dezen brand bijna doodarm is geworden, eenigszins op de been te helpen. Deze poging is boven verwachting geslaagd. Er werden bijeenge bracht 4500 gerven, welke ongeveer 40 ILL. koren opleveren, ongerekend nog de waarde van het stroo; voorts hooi in overvloed en een som geld om een flinke nieuwe boerderij te bouwen. Ook gaf het Gemeentebestuur hem verlof om zooveel hout te kappen uit hel gemeentebosch als hij voor het bouwen van zijn huis noodig heeft. De hulpvaardigheid is dus de wereld nog niet uit. Woensdag namiddag omstreeks 4 uur ontstond een begin van brand op het erf der Ned. Stoom- metaalwaren-fabriek aan den Vriezeweg te Dor drecht, doordien een knaap een brandenden lucifer roekeloos wegwierp, waardoor 2 op genoemd erf staande flesschen terpentijn in brand raakten.Een der werklieden wierp ter blussching water over de brandende vloeistof, hetgeen natuurlijk juist een tegenovergesteld gevolg had en de vlammen zich verder deed verspreiden. Gelukkig snelden terstond een aantal andere werklieden der fabriek toe, die de vlammen met gruis uitdoofden en daardoor het dreigend gevaar afwendden. De veroorzaakte schade is gering. De brandweer, die ook ditmaal weer spoedig iu vollen getale was uitgerukt, kon onverrichter zake terugkeeren. Een paar jongens, die eenige dagen geleden aan de Dedemsvaart gingen zwemmen, bemerk ten dat er iets vreemds tegen hunne voeten aan dreef. Ze schopten het eerst weg, maar toen het een gevulde zak bleek te zijn, besloten ze om dien te onderzoeken. En wat vonden ze? Het lijk van een kindje dat eerst in kokend water was gedood en waarvan men zich vervolgens had trachten te ontdoen. Hoewel men nasporingen naar den dader van dit gruwelstuk gedaan heeft, mocht het tot heden niet gelukken hem of haar op het spoor te komen. Toen een inwoner van Veldhoven (kanton Eind hoven) Zaterdag een buurman in zijn peerenboom zag zitten, nam hij zijn geweer en beval den on- genoodigden gast af te stijgen. Toen deze daaraan niet vlug genoeg voldeed, schoot de man wer kelijk zijn geweer af en verwondde den buurman doodelijk. Ouder de personen, wier zaken voor de recht bank te Arnhem werden behandeld, bevond zich ook een vijfentachtigjarige grijsaard, die wegens landlooperij terecht stond. Duitscher van geboorte, had hij onder N Judeon aan den tocht naar Rus land deelgenoom i later den tiendaagschen veld tocht medegern doch was thans als zonder werk en middelen van bestaan door de politie daar ter stede aangehouden. Ter zake van land looperij werd door het O. M. tegen hem 15 da gen gevangenisstraf en opzending naar een bede laarskolonie gerequireerd. De rechtbank sprak hem echter vrij. In het water van het Kolkje aan den Oade- zijds Achterburgwal te Amsterdam, is een vrouw- verdronken. Wel hebben 2 brandwachten haf I met den meesten spoed door middel van een df uit het water gehaald, doch het leven bleek mi te zijn uitgedoofd. Tegen zekeren D. zijn vÊl betrekking tot dit geval zóó ernstige vermoedens gerezen dat hij in arrest is genomen. De politie zal het lijk gerechtelijk doen schouwen. Bij Haaren (N.-Brabant) is een boerenvrouw van een kar gevallen en zoodanig gekwetst dat zij spoe dig aan de gevolgen overleed. Aan de Brou wersgracht te Amsterdam is eeu jongeling door een paar meisjes, werkzaam aan eeu koffieverle- zerij, met een stok afgerost, ten gevolge waarvar hij een paar wonden aan het hoofd bekwam, die in het gasthuis verbonden zijn geworden. VL Nauwelijks was in de grijze Bisschopslad weder de oude rust teruggekeerd na een woelige kermis tijd, of eene andere drokke phase breekt aan. Niet dat de stad onzer inwoning alleen de lijderes was, die dagen van verandering zag aanbreken, o neen geheel Nederland, waar ééne kieswet geldt, zou ir de woelziekte deelen, deze in meerdere, geene i mindere mate. En 't moet gezegd worden -É warmer dan hier, werd soms elders de strijd aange bonden door partijen, die elk steun schonken aan mannen, die zij gaarne »beschreven« zagen. Kalm hebben onze kiezers hun plicht volbracht eu rustig zijn de zetels weder ingenomen. Voorzeker pleiten zulke gevallen voor bedaard heid bij de Sticbtsehe bewoners, die alleen hun recht willen uitoefenen, alzoo helpen om de vaca tures te vervullen en dan verder zal de sa&m gestelde raad wel handelen. Hoe? Slechts één voor beeld uit vele. Een paar maanden geleden 't was juist in de dagen toen meerderen kaasmarkten gingen oprichten wenschte genoemd college ook hier een kaasmarkt opgericht te zien; dra wer daartoe besloten en nog ten huidigen dage vin men de aanplakbiljetten van een vrije kaasmarkt hoeken van straten. Wij bezitten een flinke en nett botermarkt, een groot overdekt gebonw, dat uitne mend geschikt zon zijn, maar voor de kaasmark werd aangewezen het Vreebnrg, waterzijde, in de open lucht, eene plaats welke moeilijk slechter kon gekozen worden, daar een leek (geen boer) toch ook wel begrijpt dat het zuivel tegen zonnehitte noch regen bestand is. Trots deze toestanden roemt ons stedelijk Dagblad echter do inrichting en beroemt zich dat onze stad dra een gevestigde kaasmarkt zal bezitten. Zelfstandige oordeelvelliug! Hoe onze ge achte vaderen hunne zelfstandigheid toonen, blijkt uit de verhuring van een stadskelder aan een groot handelaar in geestrijke vochten, die reeds sinds lang, maar na opnieuw voor zes jaren, de spiritualia al daar in het klein zal omzetten. (Ten vorigen jare werd besloten geen gemeentelijke gebouwen tot dat doel af te staan.) In eene vergadering van de Utrechtsche afdeeling van >Vergnnning< werd op dit geval gewezen, zelfs hooger beroep gedaan bij Gedeputeerden tot vernietiging. Volgens ons begrip zou men ook hier kannen spreken van »met twee maten meten® en daarbij: vereenigingon en verga deringen zijn in onze dagen zoo talrijk, dat men steeds moet waken om aan eigen besluiten vast te houden. Daarbij de vereeniging »Vergnuning< ont ving do Koninklijke bewilliging, doet nu nog meer dan vroeger zich gelden. Wij meldden van talrijkheid van samenkomsten, 't Heeft ook haast den schijn of 't al genot is in zoo'n »debating-club« te zijn, zoo vaak komen op roepingen en uitnoodigingen tot ons. Die 't meeste van zich doen hooren zijn in onze plaats Vergun ning® (waarvan zooeven de spraak was,) Patri monium® vaderlijk erfdeel) eene godsdienstig ge schoeide vereeniging en de Vereeniging tot verede ling van Volksvermaken.® Omtrent Patrimonium,® haar streven tot heil des volks, van den werkman, moge voldoening vinden. De handelingen van laatst genoemde hebben kortelings zoo van zich doen spreken dat wij er niet willen overstappen. Ver beeld n, lezeres en lezer! Zoo maar voor 1886 wordt besloten een nationaal feest opPrinsesjesjaardag te organiseerenEenige particulieren hebben het initiatief genomen om in het jaar 1885 eene nati onale harddraverij te houden op 31 Augustus, de jaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Ne derlanden aanzoeken tot medewerking werden gunstig ontvangen, behalve door de »V.t.V. v. V.< voornoemd. Ook zelfstandig! We zonden dezen lie den echter wel willen toeroepen, wat uw mijmeraar in een der vorige nos. zegt: »dat ieder die geen vreemdeling in het land is, weet (kan weten) dat een nationaal feest eene onmogelijkheid is.® Getuige zoovele handelingen van hooge autoriteiten, door wie^ nationale trots en nationaliteit worden miskend Nn wij over »nationaal« schrijven, moeten wij melden dat U trecht nog iets bezit wat echt nationaal mag heetent zijn de huizen met luifels, die in volle rfl op zijne ouderwetsche Vischmarkt prijken, doch binnen het laatste jaar ook al moeten offeren aan den geest van hot modernisme. Wanneer men niet alleen hier maar ook elders, echter acht slaat op omgeving, bemerkt men ook al naSperij op dit gebied, en vindt men beweegbare luifels, vooral voor winkelhuizen, schermen die men op- en neder- haaltZoo is er niets nieuws, ook op dit gebied en alles is mogelijk vindt men het nieuw model helmhoeden, afgezien op de Amsterdamsche ten toonstelling nare herinneringen besteld bij den Belgischen exposant, bij nasnuffelen wellicht eenige eeuwen vóórtijds nog verbeterd terug. i Wanneer men vertrouwt op doortastendheidP.au ons nieuw raadscollege en die naar verbeteVn streven zal Utrecht dra sen warnet van af1"11' ten en tramlijnen bezitten; overeenkomstig gestttH1* voorwaarden moesten plannen en teekeningen vl°r 1 Augustus worden ingezonden, en daaraan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2