buitenland: bekendmaking. binnenland, Dat is eenvoudig een gevolg van. de lust om vliegers op te laten en de zucht om te schitteren met een monsterachtig voorwerp. Men komt daar niet op eenmaal toe, zoo min als een dronkaard terstond komt tot een liter jenever per dag. Maar gelijk dezen, zoo kan genen de liefhebberij in het vliegen dermate bekoren dat ze hun speel goed hoe langer hoe grooter maken, totdat eindelijk het voorwerp als een reusachtige koningsarend met zijn prooi naar de wolken stijgt en belandt waar we gewoon zijn ons de liefhebbers in 't vliegen te denken op de maan De wereld-tentoonstelling te Antwerpen zal ge opend blijven tot den 15den October. Een timmerman te Btiren, in bet Zwitschersch kanton Bern, had de slechte gewoonte spijkers in den mond te nemen onder het werk. Een schoot hem in de keel en kwam in de maag terecht. Het gelukte niet hem er van te bevrijden. De spijker doorboorde de maag en de man is gestorven. De berg »de groote Salère«, bij Genève, is dezer dagen in brand geraakt. Een aantal hectaren bosch zijn reeds verwoest en men vreesde ook voor de hooger staande landhuizen en het dennenboscb aan de oostelijke helling. De brand leverde een groot schouwspel op, dat door duizenden in de straten en op de kaden der stad werd bewonderd. Waarschijnlijk is bet te wijten aan onvoorzichtigheid van een der vele wandelaars op den berg, die door het wegwerpen van een brandende lucifer het droge gras of dorre takken deed vlam vatten. Zie hier eenige bijzonderheden omtrent de kost bare voorwerpen, die in het koninklijk paleis te Turijn gestolen zijn. Vier groote halssnoeren van de Annunziata-orde met 955, 1174, 1174 en 1238 diamanten bezet; twee sterren van dezelfde orde, met 605 en 607 diamantenoen kistje met 109 diamanteneen degen van groote waarde, door een vreemden souvereïn aan Koning Victor Emanuel ten geschenke ge geven eene gouden kroon, eeu geschenk van de stad Napels aan denzelfden Koning; eene vermaarde, in de zestiende eeuw vervaardigde gouden snuif doos met brillanten en een miniatuur-portret vau een Prins uit het huis van Savooie, die Koning Victor Amadeus heeft toebehoord; een flacon met basreliëfs uit de achttiend© eeuween gouden, met brillanten versierden armband, met do miniatuur- portretten van Karei en zijn familie; voorts nog vele andere kostbaarheden van groote waarde. Zondag kwamen in Spanje 5881 cholera-gevallen voor 1930 personen overleden aan die ziekte. Maandag zijn in Spanje 5088 cholera-gevallen voorgekomen, waarvan 1561 mot doodelijken af loop. De opgaven uit verscheiden© gemeenten ont braken. Vau het begin der epidemie af tot 24 Aug waren er in Spanje 187.565 gevallen van cholera, 72.347 sterfgevallen. In het te Madrid verschijnend regeeringsblad wordt gemeld dat van het Spaansche gezantschap te 's Gravenhage eene som van 49,760 pesetas (on geveer 25,000) is ontvangen, zijnde het bedrag der inschrijvingen aldaar en van de Consulaten van Spanje, te Amsterdam en Rotterdam, ten vooi-deele van de slachtoffers der aardbeving in de provinciën Grenada en Malaga. Aan een Engelsch blad wordt uit Marseille ge meld, dat de cholera er thans een geheel vreemden vorm aanneemt, zoodat de geneesheeren ten einde raad zijn. De choleralijder is reeds van de been, nog vóórdat er diarrhea of braking heeft plaats gehad. Hij wordt bevangen door eene koude, die hij niet van zich kan afwerpen en waartegen de sterkst reageerende middelen niets vermogen. Wrijving en andere middelen baten niet. Twee uren nadat de dood is ingetreden, begint reeds de ontbinding en het lijk wordt geheel zwart. Men schat dat aan de groote demonstratie in het Hyde-park te Londen, ter bestrijding der on zedelijkheid, deelgenomen is door ongeveer 300,000 menscben. Indien dit waar is, dan is het de groot ste betooging die ooit gehouden is. De optochten rukten op uit 20 verschillende punten der stad, om zich in het park te vereenigen, alwaar twaalf spreekgestoelten opgericht waren. Zeer trok de aandacht een groote wagen met in het wit gekleede jonge meisjes. Ook zag men een groot aantal dames die zich in rijtuigen bij den optocht aansloten. Het Engelsche volk weet hoe het zich bij zulke gelegonheden moet gedragen. Niemand zou het wagen eenige baldadigheid te begaan, want hij zou bestraft worden door zijne kameraden, die bij zulke gelegenheid minder dan ooit brooddron kenheid dulden. De volgende besluiten zijn reeds aangenomen. lo. Dat de bevolking van Londen hierbij baar schaamte en verontwaardiging uitdrukt over het bestaan van misdadige ontucht in haar midden. 2o. Dat zij zich verbindt de overheden bij te staan en aan te sporen tot de strikte nakoming der nieuwe wet en elke versterking der wet dietioodig gevonden zal worden tot bescherming van jonge meisjes. 3o. Dat het de plicht van eiken goeden burger is het kwaad, waarin deze ondeugden haar wortel hebben, teg«n te gaan, opdat do uitroeiing er van zeker worde. Hot groote weeshuis te Keulen is door brand vernield Hot gerechtshof te Leipzig heeft in hooger beroep het vonnis van Lieske, den moordenaar van den Frankfortschen Politieraad Rumpff, bevestigd. De premie van 10,000 Mark, welke voor het op sporen en gevangen nemen van Lieske werd uit geloofd, is dezer dagen onder de verschillende rechthebbenden verdeeld. De politiedienaar van Hochenheim, die hem aanhield en bij zijn vlucht weder vatte, heeft 6000 Mark gekregen. Bij een hevig onweder te New-Orleans is de bliksem geslagen in een boom, waaronder 8 menschen een schuilplaats hadden gezocht. Vijf van dezen werden gedood en de drie anderen be kwamen ernstige wonden. Er werden nog ver scheidene andere menschen door den bliksem ge dood. De kapitein van het schip »Nijmphe« liet den 12n Dec. 1884, .op zijn reis van Demerary naar Dominica, op 11 geraden 19 min. 11 sec. Noor- der Breedte en 58 g. 1 m. 42 s. Wester Lengte een flesch, met eenig zand voorzien, over boord góoien. Die flesch is den 6en April 11. aan de kust van Ju- cantan opgevischt, op 17 g. 16 m. N. Br. en 78 g. 40 m. W. L. Zij had in 112 dagen een weg van ongeveer 1769 zeemijlen afgelegd; dat is ten naas tenbij 153/4 zeemijl per dag. Te Hennaya, in Algerië, hebben de buitengewoon talrijke ratten ontzaglijke schade aan den oogst aangericht. De dieren worden bij tienduizenden ge dood; maar het helpt niet en de inwoners der plaats weten niet, wat te doen. Burgemeester en Wethouders van Heusden Gelet op art. 219 der Gemeentewet Brengen ter openbare kennis dat de rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1884 van af heden gedurende 14 dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Heusden, den 26 Aug. 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. HEUSDEN, 27 Aug. t De rekening dezer gemeente, zooals die aan den raad is aangeboden, bedraagt in ontvang 18,592.51, in uitgaaf 16,570.925, batig slot 2021.586. tNIEUWKUÏK. Maandag 24 dezer was een feestdag voor deze gemeente. Van nagenoeg alle buizen wapperde de nationale vlag aan de grens van het dorp naar den kant van Druneu was een prachtige eere-boog opgericht, met opschrift hHulde aan de Harmonie de Eendracht van Onzenoord in Nieuwkuik." Dit gezelschap her dacht dien dag zijn 50-jarig bestaan een vijftal muziekverenigingen waren opgekomen om 't feest op te luisteren. Ten ruim half elf uur had er een optocht plaats door 't versierde dorp, waar aan alle in Nieuwkuik bestaande gilden deel namen met hunne vaandels en banierenvoor op trok een heraut in een net costuum gezeten op een wit vurig paard, vervolgens eene eere- wacht te paard in open rijtuig met twee prach tige paarden namen mede aan den optocht deel de beschermheer van ,/de Eendracht'7 van Nieuw kuik, Jhr. de la Court, drie oprichters van dat gezelschap en de president der feestcommissie; twee Bette praalwagens, een zoüaven-corps, be staande uit aankomende knapen, maakte mede een goed figuurin een woord èn de samen stelling èn de orde van den optocht lieten niets te wenschen over. Ten ruim twee uren n.m. be gonnen de muziekuitvoeringen der verschillende harraoniën op een goed ingericht terrein in de nabij van 't café van den heer L. v. d. Broek. Hier heerschte den geheelen dag eene ongestoorde feestvreugde, zoodat het uur van scheiden voor velen te vroeg aanbrak. Een welgelukt vuurwerk sloot dit feest, waarmede wij //de Eendracht'' van Onzenoord en Nieuwkuik van harte feliciteeren ook de feestcommissie raag een woord van lof en dank nietonthouden worden. De prachtige gouden medailles ter herinnering aan dit feest, werden aan de opgekomene gezelschappen onder gepaste toe spraken uitgereikt door den beschermheer der /Eendracht" van Onzenoord en Nieuwkuijk, Jhr. J. de la Court, door den president der feestcom missie, den heer Driessen, en door den heer L. v. d. Broek deze taak was mede aan zeer goede handen toevertrouwd, 't Festival van Nieuwkuijk heeft werkelijk succes gehad. t BEZOOIJEN, 26 Aug. Bij de heden gehou den herkiezing voor een lid van den Gemeenteraad tusschen de hh. J. Broeders en L. v. d. Hammen, is gekozen de heer J. Broeders. t UITWIJK. Dezer dagen werd van den land bouwer P. v. d. W. een l1/2-jarige stier ge slacht, die voor enkele weken nog zeer mak, door plagerijen nu zeer kwaadaardig was geworden. Ieder, die hem naderde, werd door hem neêrge- stootendat ongeval had een vijftal personen achtereenvolgens ondervonden, zoodat men het plan vormde, om meerdere ongelukken te voor komen, hem in de weide dood te schieten. Met overleg heeft men hem eindelijk toch na veel inspanning machteloos gemaakt en het dood vonnis op eene andere wijze aan hem voltrokken. t MEEUWEN. Met medeweten van den heer Districts-Yeearts, is alhier een paard afgemaakt dat lijdende was aan' kwaden droes. ZEVENBERGEN. Daar in den laatsten tijd door de inwoners dezer gemeente geklaagd werd over de geringe wicht van het brood, heeft het gemeentebestuur bevolen dat in iederen brood winkel een bordje aanwezig zij, waarop de wicht en de prijs van het brood vermeld staan. GORINCHEM. Sedert Zaterdag 22 tot Dins dag 25 Aug. zijn aan de vischmarkt alhier afge slagen 213 zalmen van 3 tot 26 halve kilo's; prijs per half kilo 0.40 tot 0.58. WOUDRICHEM. In het vischwater dezer ge meente en gedeeltelijk te Hardingsveld, zijn van 15 tot en met 21 dezer gevangen en aan den afslag alhier aangevoerd 67 zalmen, die voor den geringen prijs van 52 k 62 ct. per half kilo verkocht werden. t SLEEUWIJK. Bij den gehouden verkoop van de noten der boomen, staande aan den dijk en toebehoorende aan het dijksbestuur t Oud Land van Altena", was de opbrengst 2 per H.L. Hoewel de prijs gering is, maakt het overvloe dig gewas dat de opbrengst hooger is dan het vorig jaar. Men deelt aan het //Dbl." mede, dat aan het Departement van Financiën een nieuwe wet op het personeel in bewerking is. Ook schijnt een wijziging van de patentwet in overweging te zijn, waarbij o. a. de binnenland- sche scheepvaart gebaat zou worden. Bij de Dinsdag te Dokkum gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer waren uitgebracht 1924 geldige stemmen. Verkozen werd mr. W. J. van Weideren baron Rengers met 1168 stemmen. Op jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman werden 733 stemmen uitge bracht. Met 1 September a.s. zal het 40 jaren gele den zijn dat de Nederlandsche Rijnspoorweg-Maat schappij de exploitatie van den Rijnspoorweg heeft overgenomen. Om mogelijke schipbreuken aan den ingang van den Rotterdamschen Waterweg te voorkomen, zal voortaan de Hoek van Holland telegrafisch wor den verbonden met het kantoor te Brielle, zoo dat aldaar een wekker in beweging kan worden gebracht. Op gelijke wijze zal het kantoor te Brielle met de woning van den agent der Zuid- hollandsehe adding maatschappij worden ver bonden. De harddraverij, die op 31 dezer te Utrecht 8< n word' hondet is eenige dagen uitgesteld. er 3', van 't findenhoUt ontving Woens- d j.L van 2 wee en vrienden, één te Amster- c 'i en één te Utrecht, ieder 1000, waarvan 000 was bestemd voor den bouw van zijn nieuw weeshuis. Gedurende al de jaren van zijn weezen-arbeid kwam het niet voor dat door 2 verschillende personen op één dag door elk ƒ1000 werd gezonden. De costumes, welke hebben gediend voor den grooten historischen optocht, bij gelegenheid der viering van 't 700-jarige bestaan van 's Bosch, zijn door aankoop het eigendom geworden van de heeren Kreukniet en Co., magazijn van cos tumes voor bal en theater, Rembrandtsplein 10, te Amsterdam. Donderdagmorgen vertrok, onder kommando van den kapitein E. de Bruijn, van Dordt naar Woudrichem een detachement pontonniers, sterk 1 luitenant en 80 onderofficieren en minderen, ten einde daar eene schipbrug te slaan met be hulp van te Loevestein en Woudrichem in ma gazijnen aanwezig materieel. Met het slaan dezer brug zullen wel eenige dagen heengaan, daar, behalve dat het materieel nog in orde moet worden gemaakt, zulk eene brug van sterker constructie is dan die, welke tijdens de groote manoeuvres werden geslagen. In tijd van oorlog worden deze bruggen gelegd over op de rivieren liggende tjalk- en andere schepen, thans worden zij nagebootst en in plnats van een schip twee pontons genomen. De pontonniers worden te Woudrichem in ten ten gehuisvest. Over het ^nut van tentoonstelling" laat de heer Jo. De Vries zich op de volgende twijfel achtig wijze uit in //Eigen Haard vZwijgend komt gij, zwijgend kijkt gij met een zekere belangstelling #de circonstance" naar de ein- delooze vitrines en gij gaat heen met de inwen dige verzekerdheid dat het alles heel mooi is, dat de vindingrijkheid des menschen eindeloos, zijn volharding bewonderenswaardig, zijn inspanning onvermoeid, zijn vernuft allerschranderst is, de hulpmiddelen, waarmee hij zijn leven siert en sterkt, onuitputtelijk zijn. Ja, daar moeten worste lingen zijn geweest, en daar moet strijd zijn ge weest om tot stand te brengen wat gij ziet. Maar dat kunt gij u tehuis even goed en beter voorstellen. Wat gij ziet is stof, een hoop din gen, pronkerig uitgestald, soms met een smaak volle praal, maar een hoop dingen. Dat is 't wat u immer op een tentoonstelling, als nu weder deze Antwerpsche, onvoldaau laat. Ziel, leven, geest ontbreekt. Als beschaafd mensch gevoelt gij op deze markt dat gij aan een Shakespeare, aan een cantate van Handel, ten slotte meer hebt dan aan zulk een zielloos ding als het groote kijk spel eener wereldtentoonstelling. Men schrijft uit Amsterdam De wanordelijkheden, verleden Zaterdag- en Maandag-avond alhier voorgekomen, hebben den Burgemeester het wenschelijk doen achten, door middel van een proclamatie de burgerij te waar schuwen geen deel te nemen aan het plegen van baldadigheden. Alle verzet tegen de openbare macht zal met kracht worden tegengegaan. Indien de sociaal-democraten het recht eischen op ordelijke wijze hun denkbeelden te verspreiden, zullen zij daarbij op den steun der burgerij, op de bescherming der wet mogen rekenen. Doch als zij door het vormen van oploopen, het aanhitsen tot verzet propaganda voor hun zaak meenen te kunnen maken, vergissen zij zich ten zeerste. De sociaal-democraten zijn betrekkelijk zeer ge ring in aantal. Onder de arbeiders wisten zij tot dusverre slechts weinigen te overreden. Door ru moer te maken kunnen zij wel voor een oogen- blik talrijker en machtiger schijnen dan zij wer kelijk zijn, doch die schijn brengt niet het geringste voordeel aan. In onzen tijd, nu er groot gebrek aan werk heerscht, is het niet moeilijk eenige honderden leegloopers bijeen te brengen en teleurgesteldeu en ontevredenen tot het plegen van baldadigheden aan te sporen. Iets gevaarlijks voor de maatschappelijke orde zien wij in de tumulten niet. Zij missen eiken degelijken ondergrond. Men overschat hunne be- teekenis door zich zenuwachtig te betoonen en de sabel uit de scheede te trekken, véér elk an der middel om de rust te handhaven is uitgeput. Maandag-avond omstreeks halfacht uur verza melde zich op den Dam langzamerhand een groote menigte. Het socialistisch blad //Recht voor allen" werd niet te koop aangeboden. Langzamerhand formeerden zich kleine optochten, grootendeels ge organiseerd door de ^gavroches" onzer hoofdstad. Een dier benden maakte het o. a. den politie agenten in het bureau van den hoek van den O. Z. Voorburgwal en St. Pietersteeg eenigszins lastig, waarvan dezen zich bevrijden door een uit val met de blanke sabel. De menigte spatte uit een. Zoo nu en dan was er hier en daar op den Dam botsing met de politie. Omstreeks half negen kwam uit de Kalverstraat een groote optocht, die door de aldaar aanwezig zijnde menigte werd versterkt. Een paar roode vaandels werden voorop gedragen. De menigte zong de ^Marseillaise" maar vooral het bekende lied//weg met den Engelschman, Leve Willem drie". Een menigte volks trok om halftien vap den Dam door Paleis- en Hartenstraat naar de Jordaan. Bij den heer Eijgenraam in de Paleisstraat werd een groote spiegelruit door een steenworp verbrij zeld, ook moeten er in de Hartenstraat en op de Heerengracht glasruiten verbrijzeld en gaslantaarns zijn ingeworpen. Te 10 uur 10 minuten kwamen 26 agenten onder commando van den commissaris Stork op op den Dam, die de menigte vermaande uiteen te gaan met de woorden*Ik verzoek u naar huis te gaan of geweld zal worden gebruikt." Toen daaraan geen gevolg werd gegeven deden de po litieagenten een aanval met de blanke sabel op de menigte, die naar alle richtingen uiteen stoof. Te 10 uur 15 minuten trok evenzeer een af- deeling agenten, sterk 26 man, onder aanvoering van een inspecteur, van den Dam door de eerste en tweede Paleisstraat, keerde aan het einde van de laatste plotseling om, zette hun weg, altijd gevolgd door een groote menigte, voort tot half weg de eerste Paleisstraat, maakte toen plotseling tegenover de haar volgende menigte front, trok de sabel en sloeg er op in, waar men maar ra ken kon. Ook hier vlood de menigte. Die aanvallen der politie werden op den Dam en de daarop uitloopende straten ongeveer om de vijf minuten herhaald. Te halfeen uur werd plotseling opnieuw een groote uitval gedaan, ten einde den Dam schoon te vegen. Dit gelukte min of meer. Een afdeeling politieagenten met den inspec teur Wijnmalen aan het hoofd, die een revolver in de hand droeg, slaagde er in ook de Paleis straten weer eenigszins schoon te vegen. Omstreeks één uur vijftien minuten verjoegen zeven agenten nog acht jongens met de blanke sabel van de stoep van het monument op den Dam en had er nog een botsing plaats in de Pieter Jacobdwarsstraat, waarbij evenzeer het blanke staal boven de hoofden der aanwezigen flikkerde. Het getal der in het gasthuis ter verpleging opgenomen of aldaar verbonden gekwetsten be- -V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2