Buitenlandseh Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. Brieven uit Amsterdam. ware meesterstukken zijn in hare soort. De prentjes zijn niet meer doorgesneden. Het is te verwachten, dat die kleine kunstwer ken niet tot die in die speelkast bepaald zullen blijven. De nieuwe kleurendruk verschaft de beste middelen tot kopieeren en vermenigvuldigen. Misschien raken wij dan mettertijd die afschuwelijke prentjes van den tegenwoordigen tijd kwijt. De Engelsche schatkist trekt nog een voordeeltje van de speelkaarten, die trou wens in Engeland niet zooveel gebruikt worden als op het vaste land. De fiscus namelijk heft van elk spel kaarten, dat in Engeland zelf gebruikt wordt,j eene be lasting van twaalf stuivers. De tijdingen der laatste dagen nit Spanje zijn hoogst ernstig en verdienen de aandacht van geheel de beschaafde wereld. Men ziet hier hoe de misre kening van de grootste der tegenwoordige staats lieden twee groote natiën aan den rand van den oorlog brengt. Bismarck toch heeft zich misrekend. Volgens het internationaal recht, zooals dat ten aanzien der koloniën door het Congres van Berlijn is gehuldigd, gelooven wij indordaad dat de Duit- sche vlag op het bewuste eiland der Caroliuen- groep kon geheschen worden. Bismarck heeft zich evenwel in zoover vergist, dat hij meende dat de Spanjaarden zich eren zoet- sappig deze annexatie zouden lal en welgevallen als het Engelsche volk. Dit toch is een feit dat geheel Spanje, welke richting men ook toegedaan zij, de bezetting van het eiland Yap als een roof beschouwt die met de wapens ongedaan moet gemaakt wor den, tenzij Duitschland vrijwillig zich terugtrekt. Vandaar dat de Madridsche bevolking opzette lijk Duitschland Vrijdagnacht zoo grof beleedigde. Goed te keuren is bet niet, maar met het oog op de geaardheid der Spanjaarden is het te begrijpen. Een diplomaat, ondervraagd door een redacteur van het Parijsche dagblad »Le Matindeed de vol gende opmerkelijke mededeeling »Men heeft ongelijk te gelooven dat de Koning van Spanje zooveel sympathie voor Duitschland koestert. Men heeft zelfs beweerd dat hij in begin sel aan den Keizer van Duitschland de Carolinen- eilanden had afgestaan en dat hij slechts terugge deinsd is voor den kreet van verontwaardiging, welke door geheel Spanje opging. Dit is alles totaal onwaar. Het eerste verzet tegen de Duitsche lan ding kwam van het Spaansche hof. De Spaansche Koningin heeft zelfs bijna eene onbeleefdheid be gaan jegens den Duitschen gezant, graaf von Solms, die tot dien tijd te Madrid zeer gezien was.* Het eigenaardige van don toestand is dan ook, dat de Spaansche koningstroon, die nooit zeer vast stond, thans op het spel staat als Spanje zich niet terugtrekt en voldoening geeft en dat de vrede op het spel staat in het omgekeerde geval. Toch moet men een belangrijken factor niet over het hoofd zien: Duitschland wil den oorlog niet. Het zou volkomen strijden met Bismarcks politiek zoo hij zich inliet met een zee-oorlog, waarin Duitschland zeker de overhaud zou houden, zon der evenwel zekerheid te hebben dat niet een vree- solijke landoorlog met Spanje en Frankrijk het eind van de zaak zou zijn. En daar komt dan nog bij het nadeel dat de handel van Duitschland zon ondervinden. En zoo beleeft men thans het merkwaardige schouwspel dat de machtigste en meest militaire natie zoetsappig eene beleediging draagt, welke menige kleine natie niet zou dulden. Men begrijpt dat wij in het belang der menschheid de kalmte der Duitschers zeer waardeeren, maar men mag deze eerder toeschrijven aan de vrees voor de ge volgen van een oorlog dan aan betere overwe gingen. Het grootste gevaar voor een oorlog ligt in de mogelijkheid dat de Spanjaarden pogen met geweld het door de Duitschers bezette eiland Yap te her- overon. Al slaagden zij niet in die poging, hetgeen wel te verwachten ware, dan zou een oorlog wel tot de onvermijdelijkheden behooron. Dat Duitsch land niet geheel zonder zorg is blijkt hieruit, dat een der beste Duitsche dagbladen, de »Kölnische - Zeitung* melding maakt van een gerucht, dat in Italië toebereidselen worden gemaakt om Duitsch land met een expeditiekorps te steunen. Wij moeten in elk geval handhaven onze reeds vroeger te dezer plaatso geuite meening, dat hoe de zaak ook loopa, Bismarcks politiek thans eene gevoelige nederlaag lijdt, daar alle hoop voor naar de romantiek overhelde, »die mijnheer Lar motte is een monster; wij hadden u niet in zijn hol moeten laten gaan!* Eindelijk kwam ik op adem. »Wil ik jelui eens kortweg alles zeggen, je kunt me gelooven of niet: mijnheer Larmotto wil ons vijfhonderddui zend Mijne tong struikelde over do cijfers en de dui zendtallen blevon mij in de keel steken. »Wat dan? Nu, wat dan, papa?* Mijnheer Larmotte wil ons achtmaalhonderd duizend francs vermaken. Alles daar even reeds in orde gebracht. Zie daar, nu weet je het en of je mij gelooven wilt of niet, waar is het!* Alsof met deze woorden een vuurwerk in hun midden was ontstoken, zoo stoven zij uit elkan der. Lucie stiet een luiden kreet uit en verbleekte. Adeline zette grootere oogen op, dan ze nog ooit vertoond had en staarde mij als wezenloos aan. Lolotte liet een paar harer glasheldere lachnoten weerklinken; zij geloofde stellig dat papa hen eens fameus voor den mal wilde houden. Charles stiet een krachtigen, naar den boulevard riekenden vloek uit, waarover mijne vrouw hem op een anderen tijd duchtig onder handen zou hebben genomen. De stille Alphonse mompelde een nauw hoorbaar: »Mijn God, mijn God!* en was lettel-lijk verbluft. Op mijue vrouw alleen schenen de groote getallen geen indruk te hebben gemaakt. In al de behage lijkheid van hare kleine, welgedane figuur stond zij voor mij, de armen van oogenblik tot oogen- blik over elkander kruisende en mij met hare ver standige, grijze oogen streng in het gelaat blik kende. »Laat hij met. een ander zijn spel drijven, die mijnheer Larmotteriep zij uit. »Wij hebben hem daartoe geen reden gegeven, dien dien Zij kon inderdaad geen woorden vinden om hare verontwaardiging uit te drukken. (Wordt vervolgd.) Duitschland om ooit Spanje tot bondgenoot te be komen, thans voor goed is verdwenen. Duitschland heeft thans niet alleen Frankrijk maar ook Spanje voor de eerste vijftig jaar van zich vervreemd. Er is nog eene andere omstandigheid welke Duitschland tot nadenkeu moet stemmen. Er be gint tusschen Duitschland en Oostenrijk eene op merkelijke verkoeling te ontstaan. De Pruisische autoriteiten hebben namelijk in den laatsten tijd op groote schaal de Poolsche Oos tenrijkers uit het land gebannen. Dit geschiedt hoofdzakelijk omdat de Polen het burgerrecht niet hebben. Maar men berooft zoo doende vele brave werkzame menschen van hun brood, en de moest Duitschgezinde Oostenrijkers ergeren zich vreeselijk aan deze barbaarsche handelwijze, zoodat zelfs de Pester Lloydeen door en door Duitschgezind orgaan, voorstelt, alle Berlijners uit Oostenrijk te zetten. »Men zou toch gemakkelijker twee Duit schers uit Oostenrijk kunnen zetten tegen een Oos tenrijker uit Duitschland,* aldus zegt genoemd blad. Het natuurlijk gevolg zal zijn dat ook de politieke verhouding geheel verandert. Het ligt in den aard der zaak, dat in deze gewichtige tijden de Engelsche politiek tegenover Rusland en Egypte bpna niet meer de aandacht wordt waardig gekeurd. Als werkelijk een oorlog uitbrak zou het wel eens kunnen blijken dat de Engelschen thans in alle stilte alles aanwenden om zich voor goed van Egypte meester te maken. Na een langdurige ziekte is de bekende lucht reiziger Jules Godard te Saint-Ouen gestorven. Godard had tijdens het beleg van Parijs groote diensten bewozen door het vervaardigen van lucht ballons. De nalatenschap van Victor Hugo bedraagt on geveer 5 millioen francs. In den laatsten tijd was zijn vermogen snel en aanzienlijk vermeerderd. In 1884 b. v. ontving hij aan schrijversrechten een som van fr. 1,100,000. Het aanhangsel van 's dichters uitersten wil waarbij hij 50.000 fr. aan de armen van Parijs ver maakt, is door hemzelven geschreven, maar niet onderteekend. Het is dus niet in rechten geldig. Maar men verwacht, dat de erfgenamen het als gel dig beschouwen, en de beschikking ten uitvoer zul len brengen. Te Marseille zijn dezer dagen op de stoomboot »Aude« goed geslaagde proeven genomen om pe troleum als brandstof te gebruiken in plaats van steenkool. Het gebruik van petroleum bleek niet alleen voordeeliger te zijn, maar de drukking kon veel gemakkelijker worden getemperd of versterkt; men behoefde niet, zooals bij het gebruik van steenkool het geval isveel arbeid ten koste te leggen om bij het dooven der vuren de sintels te verwijderen. Het totale aantal sterfgevallen aan de cholera in Spanje bedroeg Zondag 537. Opmerkelijk is hot, dat de cholera in Spanje in hevigheid afnam van het oogenblik, dat het Caroline- incident intrad: 25 Aug. 5791, 26 Aug. 4969 ge vallen, 28 Aug. 4639, 29 Aug. 3676, 30 Aug. 3617 gevallen, 1 Sept. 3519, 2 Sept. 3061, 3 Sept. 2941 gevallen. Een ergerlijk soort van kinderarbeid moet, vol" gens verscheidene Duitsche bladen, in Baden, vooral in Breisgau, bestaan. Het is nl. het naaien van witte knoopjes aan hemden. Dit werk wordt door tusschenpersonen opgedragen aan arme gezinnen, waar de kinderen, dikwijls van den jeugdigsten leeftijd, er voor gebruikt worden. De prijs waar- meé dit werk betaald wordt is1 pfennig (!/a °t.) per 12 dozijn knoopjes. En de betaling geschiedt niet eens in geld, maar de agenten, die doorgaans kooplieden zijn, betalen in koffie, suiker enz. Onder de arbeidersvrienden in Duitschland is meer en meer sprake van het kiezen van een an deren betaaldag, in plaats van Zaterdag. Men acht het in het belang der gezinnen van de werklieden beter, dat de loonen niet aan den avond voor den vrijen Zondag worden uitbetaald. Er is reeds hier en daar met goed gevolg de proef van die veran dering genomen. Buitengewoon voel haring werd verleden Zater dag in de Engelsche zeestad Whitby aangebracht. 100 volgeladen booten kwamen aan, sommige met ruim 70,000 stuks. De prijs daalde tot op 15 shil lings per 10,000 stuks. Duizende kilogrammen moesten weggegooid worden. Do stadsomroeper ging rond om het volk te waarschuwen, dat men voor niets zooveel haring van de kaden kon ko men halen als men maar wilde. Honderden maak ten natuurlijk van dit buitenkansje gebruik. De plaats, waar het paradijs geweest is, is ont dekt. De president der Universiteit van Boston, heeft een werk daarover uitgegeven, getiteld: »Pa- radiso found. The Cradle of the human race at the North pole.* »A study of thé prehistorie world* noemt de schrijver, de heer William F. Warren, deze fantaisie. Men schat de waarde der couranten in de Ver- eenigde Staten met hun materiëel op 96.500,000 dollars. t HEDIKHUIZEN, 5 Sept. Eene gebeurtenis die gelukkig in het algemeen tot de zeldzaamhe den behoort, had hier in een tijdsverloop van circa een maand tweemaal plaats. Zooals de lezers zich zullen herinneren kou onlangs een huwelijk alhier niet doorgaan wijl de bruid zich op het laatste oogenblik terugtrok. Dit bleek echter niet afschrikkend te zijn voor haren broeder die zich kort daarop in ondertrouw liet opnemen met eeu meisje uit deze gemeente. Een huis was door het aanstaande paar te 's Bosch reeds gehuurd en gisteren zou de huwelijks plechtigheid plaats hebben. Ook nu was weder alles in gereed heid om dit huwelijk te voltrekken; doch brtlid en bruidegom bleven ontbreken. Nu was het niet de bruid die weigerachtig was, maar wel de brui degom die niet opdaagde en zich eenvoudig ver ontschuldigde met te zeggen dat hij er van had afgezien. t BOMMELERWAARD. Als een curiositeit rij vermeld, dat een fruithandelaar die een 60tal mandjes pruimen van Zuilichem verzond naar En geland, er aldaar zulke goede zaken mede maakte, dat hij per slot van rekening er nog 80 ct. voor transportkosten moest bijpassen. t DALEM Maandag is te Gorinchem publiek verpacht de tweede snede hooigras in de Gorin- chemsche Avelingen. Ofschoon er niet veel op staat, is het gras nog verpacht tegen 10 tot 20 gulden. t BRAKEL, 5 Sept. Heden voormiddag ten 9 ure passeerde alhier een van Zr. Ms. oorlogsbo dems, varende stroomopwaarts. t ZUILICHEM a/d WAAL. Bij de op 1 dezer alhier gehouden vergadering van den Gemeente raad werden o. m. de nieuwe leden beëedigdtot weth. werd herbenoemd de heer P. J.van Wijgerden. t Dat het fruit dit jaar spot-goedkoop is, weet iedereentoch werd hier nog een mud pe ren verkocht voor f 10, me dunkt dat is niet te geef. Toch werd verleden jaar voor een mud van de zelfde peren f 25 gemaakt. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat den 20sten October e.k. we der pupillen op de Pupillenschool te Nieuwerslui3 zullen worden geplaatst. Nadere inlichtingen geeft de „St.Ct.^ Over den werknood zegt het „Rott. Nbl.* „Wanneer ieder, die geen werk kan vinden, pogingen aanwendde om terug te keeren naar zijn geboorteplaats, dan zou als eerste gunstig gevolg zeer spoedig geconstateerd kunnen worden, dat de groote ramp der werkeloosheid tot veel geringer afmetingen was teruggebrachtwant het is een on- omstootelijke waarheid, dat de plaatselijke werke loosheid grooter is dan de algemeene malaise ver oorzaken kan. Er zijn zelfs in ons kleine land met zijn korte afstanden naast de plaatsen waar werkeloosheid heerscht, nog plaatsen waar handen te kort komen. Van tijd tot tijd ontmoet men daarvan de berichten. „Een tweede gevolg van zoo'n algemeene te rugkeering naar zijn haardsteden zou wezen, dat het kwaad, zijn juiste afmetingen verkrijgende, beter te overzien, beter te beoordeelen en in zijn oorzaken beter te bestrijden zou zijnen dan zou misschien, na voorafgaand onderzoek, nadenken en overleg, als middel ter bestrijding van het kwaad, ontginning der in ons land nog braak liggende gronden in aanmerking kunnen komen. „Zoolang het kwaad niet teruggebracht is tot de afmetingen, die het hebben zou wanneer alléén de tijdsomstandigheden de oorzaak waren, zoolang is alles wat men doet en we erkennen het dikwijls niet laten kan, al weet men dat het ver keerd is, een hulpmiddel, dat slechts tijdelijk le niging kan brengen, maar op den duur het kwaad verergert. Onderstaande aankondiging staat in de „St.-Ct." Intern. Tentoonstelling te Antwerpen. „Nederlandsehe inzenders, die verlangen te genwoordig te zijn bij de plechtige proclamatie der bekroningen door Z. M. den Koning der Belgen, welke op Maandag 14 September a.s. des namiddags te 2 uren op het terrein der ten toonstelling zal plaats vinden, worden verzocht daarvan uiterlijk 8 September a.s. schriftelijk mededeeling te doen aan den heer gedelegeerde commissaris der Nederlandsehe Regeering op de Tentoonstelling te Antwerpen, en daarbij op te geven, of en van hoeveel dames zij zullen ver gezeld zijn. De kaarten voor gereserveerde plaat sen zullen op nader aan te kondigen tijd en plaats ter hunner beschikking worden gesteld. Bij mededeeling later dan op 8 September a.s., kan voor de tijdige uitreiking dier kaarten niet worden ingestaan. De ploegwedstrijd door de afd. Zevenbergen der Noordbr. Maatschappij van Landbouw op 17 Sept. a.s. te houden, zal in den polder Bloemendaal plaats hebben. De Raad der gem. Zuilichem heeft een veror dening uitgevaardigd tegen het verkoopen van vervalscht tarwe- of roggebrood. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Juni 1885, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's Hertogenbosch 25.61; Arnhem 20.97 Dor drecht 27.56; 's Gravenhage 23.76 Rotterdam 22.53 Amsterdam 22.99 Middelburg 19.47 Utrecht 34.08Leeuwarden 17.99 Groningen 25.30 Maastricht 22.83. Dat ook de gemeente—reinigingen minder goede zaken maken, nu het den landbouwer tegen loopt, blijkt o. a. uit de gemeentebegrooting voor 1886 te Leeuwarden, waarin ditmaal niet gere kend wordt op een voordeelig saldo van den dienst, terwijl er in 1884 ruim f 10,000 winst werd ge maakt. Zaterdagmiddag zijn de pontonniers, die 27 Aug. 11. naar Woudrichem vertrokken, ten einde daar eene schipbrug te slaan, te Dordrecht terugge keerd, met uitzondering van een detachement, dat daar ter plaatse is achtergebleven, om er nog eenige werkzaamheden aan het materiëel te verrichten. In de verschillende plattelandsgemeenten in Z.-Beveland is het voorschrift der gemeentewet, om op den eersten Dinsdag van September raads zitting te houden, wederom overtreden, omdat de heeren raadsleden te Goes kermis moesten gaan houdenjuist die Dinsdag is de groote dag der Goesche kermis. Men meldt dat Hoetink, bekend als bruigom van Jannetje Struik, de zg. millioenen-juffrouw, dezer dagen in het huwelijk is getreden met de dochter van Van Zutphen, mede uit het bekende proces vermaard. Toen Jannetje dit nieuws in de gevangenis te 's Hertogenbosch vernam, moet zij, volgens^het „Dbl.'', in onmacht zijn gevallen. Indien waar is, wat men voor zeker verhaalde, dat H. be waarder was van de door Jannetje verworven fondsen, dan is haar aandoening over de huwe lijksaankondiging alleszins verklaarbaar. Jean Timmermans, die min of meer aan ver standsverbijstering lijdt, (zoon van Cesar Timmer mans) is Zaturdag van Sittard naar het krankzin nigengesticht te 's Hertogenbosch gebracht. Hij moet gedreigd hebben, den zwager van wijlen den advocaat van Oppen, den burgemeester Savelberg te Heerlen, te zullen vermoorden. Uit het IJ is opgehaald het lijk van een loodgie ter, sedert 27 Aug. te Amsterdam vermist. Te Haarlemmermeer is de knecht van den heer 't H. door een paard zoodanig geslagen, dat men voor het leven van den man vreest. Terwijl een paar werklieden bezig waren een zwaar beladen kar met een touw voort te trekken, had éen hunner, die het dichtst bij de wielen liep, het ongeluk te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij overreden en zwaar gekneusd in de woning gebracht werd van den heer M., waar hem ter stond geneeskundige hulp is verleend. De alhier verschijnende bladen hebben zoo ge trouw verslag gedaan van de straat-onlusten, dat ge, door dit over te nemen, uw lezers beter op de hoogte hebt gehouden, dan ge dit zoudt gedaan hebben, indien alleen mijn pen u daaraan gehol pen had. Ziet go, zoo'n dagblad, de menschen ern stig waarschuwende tegen de gevaren waaraan ze bloot staan ingeval ze hun nieuwsgierigheid niet bedwingen kunnen, moet toch ter wille zijner lezers iemand afvaardigen, die constateert in hoever men aan de waarschuwing gevolg geeft. Ze hebben dan ook personen genoeg in hun dienst. Uw briefschrij ver echter bevindt zich niet in zoo gunstige posi tie en had, tot zijn schande misschien gezegd, zeer weinig zin zich over 't gelaat te laten hakken, ge lijk een inspecteur van politie overkomen is, of een oor af te laten slaan, welk ongeluk een jon gen trof, of iets anders van dergeljjken, min aan- genamen aard. Ik ben stilletjes thuis gebleven en las 's morgens aan 't ontbijt, wat uw lezers reeds weten, 't Standje was ver van mij af en ik heb er mij niet angstig over gemaakt. Wanneer een oproer wezenlijk ern stig doorzet, dan ligt daar gewoonlijk eonige ge dachte aan ten grondslag, het volk is dan zoo licht niet to beteugelen en een charge van 20 30 agenten richt daar niets tegen uit. Een kleine twintig jaren geleden hebt ge dat kunnen opmer ken te Rotterdam, toen men zich daar terecht of ten onrechte te weer stelde tegen de politie. Dergelijk punt van uitgang miste ons standje* ten eenen male. De politie behoort wel niet tot de zeer beminde machten in de gemeente, doch van algemeen verzet tegen haar was hier geen sprake. Evenmin van socialistische neigingen bij de menigte. Wel hebben deze den eersten stoot gegeven en de ratten aan 'tspek geholpen, maar de ruzie had volstrekt geen socialistische kleur. Er zit iets van ruziemaken en standjeschoppèn in de lucht. Zwolle, Haarlem, Leiden, Middelburg, Rotterdam en Amsterdam toonen dat. In enkele plaatsen waren de schutters de aanleiding. Arme schutters! Niet tevreden dat ze ons door gemis aan oefening een militair schouwspel aanbieden, waaraan men zich uit louter pret ziek kan lachen, gaat men ze thans nog te lijf! Laat men oppas sen, ze mochten eens lust krijgen in hun vak, ge lijk onze politie en er op hakken. Over de politie hier wordt verschillend geoor deeld. Haar hoofd, do burgemeester, bracht haar zijn dank voor hare houding, doch niet ieder is zoo welwillend. Misschien is de vraag geoorloofd of ze niet met wat minder geweld had te werk kunnen gaan tegen een oploop, die voor 't groot ste deel uit nieuwsgierigen bestond en waarvan nu menigeen een veeg uit de pan kreeg, die hem heugen zal, terwijl de kwaadwilligen wel zorgden buiten schot, of liever buiten de hakkerij te blij ven. Ge kent het vers het Amsterdamsche standje* en weet dat zelfs kleinigheden tot een oploopje kunnen aanleiding geven. Mijn stadgenooten zijn nog even nieuwsgierig als in de dagen toen dat vers gemaakt is en wanneer ze heden in de krant lezen dat de socialen heden avond een straataar digheid zullen uithalen, dan zullen ze, alsof ze niots geleerd hebben, daarnaar kijken gaan en in dien de politie ruimte verzoekt, zich volstrekt niet haasten aan dat verzoek te voldoen, totdat er ein delijk klappen vallen en Leiden in last is. Burg. en Weth. hebben den raad vermeerdering van 't aantal politieagenten voorgesteld, die onge twijfeld toegestaan wordt. We moeten een flink korps rustbewaarders hebben, wanter zit toch wel iets achter dat opstootje Er zit w e r k e 1 o o s- h e i d achter en deze is nooit vriendin van orde. En wanneer er nu reeds, zoowel hier als in den Haag en Rotterdam zoovelen werkeloos, dus broo deloos loopen, hoe zal het er dan a.s. winter uit zien! Gisteren avond hebben de socialisten vergade ring belegd om te beraadslagen over de houding der politie. De heer Fortuin, dezelfde dien men verleden week in 't noorden verbaliseerd heeft om zijn opruiende taal, heeft ook hier het woord ge voerd. En 't was een groot woord, gelijk men al tijd hoort van deze lieden. De politie werd zeer, zeer gelaakt en 't heele geval voorgesteld als te zijn een voorlooper van de revolutie. De taktiek die ik boven noemde »de ratten aan 't spek helpen* wordt volgehouden. Eerst hebben de straatventers der partij de boel aan 't roeren ge maakt en nu treden ze op als handhavers van do rechten der straatschenders, die door hen zeer me delijdend »liet volk* genoemd worden. Dat is hoogstwaarschijnlijk een poging om populair to worden, want nog eens, dat zijn ze bij 't volk niet. Als dat volk echter tegen de politie kon opge zet worden en zich overgaf om op straat doodge slagen te worden door de machten, die in tijden van opstand, 't kost wat 't kost, de orde moeten redden, zouden de heeren socialisten zich in de handen wrijven van vergenoegen. Hun leeringen toch mogen van onverstand* getuigen, ze zijn niet dom en zullen te gelegener tijd wel voor den dag komen. Als vervolg op die vergadering hebben ze heden morgen in optocht van het Waterlooplein komende, op 't stadhuis het verzoek gebracht de schuldigen te straffiyjg' Ze meenen natuurlijk de agenten. De Burgermester heeft ze flink te woord gestaan en de indiening is met veel bekijks, doch ordelijk af- geloopen. Morgen ochtend worden allen die reden van klagen hebben, door hen opgewacht in het Volkspark (Oldenbarneveltstraat) om van de klach ten nota te kunnen nemen en die op te zenden. Laat me thans vervolgen met een kleine, kod dige politiegesehiedenis.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2