HOOG LOON. AMERIKAANSCHE BOENWAS burgerlijke stand. mArktbérichïenT™" advertentien. Dankbetuiging. MULLER LIS KOOT. sto omt ab aksfabriek Yesn bij Heusden. voor Meubels en Marmer SPIRITUS VERNISSEN. H. W. Kruijs Zoon, RECHTSZAKEN. 319de Staatsloterij Gemengd Nieuws. In den zomer van '83 hadden meermalen dief stallen van geld plaats uit pakjes en koffers, per ltijnspoor verzonden. Het bleek spoedig dat de schul dige onder het personeel schuilen moest en de direc tie ontdekte hem door een eenvoudige list. Ze merkte n.l. eenig geld, deed dat in een pakje en liet het op de gewone wijze aan 't spoor ter bezorging aanbieden. Ook van dat geld werd een gedeelte genomen en spoedig daarna vond men den conduc teur W., wonende in de Goudloemstraat in het bezit van gemerkte geldstukken. De justitie werd in de zaak gemoeid, de conducteur ontslagen en de instructie zou beginnen. Toen evenwel was W. nergens te vinden. Het scherpe oog der politie zocht hem overal, doch men vond W. niet. Het eenigo dat men te weten kwam, was dat hij met zijn gezin de woning verlaten had. Daarop werd hij gesignaleerd in het Politieblad van Oct. '83. De politie bleef waakzaam naar hem uitzien en ten slotte vonden ze hem. Hij was niet naar Amerika gevlucht, zelfs niet naar een andere wijk der stad. Hij had slechts in deselfde straat van woning verwisseld. Ook hield hij zich niet verscholen en ontweek evenmin zijn vervolgers. Integendeel was het hem gelukt in Dec, '83 te worden aangesteld als agent b ij dezelfde politie, die met zijn signalement gewapend, naar hem zocht. De tijd der wintervermakelijkheden breekt wel haast aan. De stadsschouwburg is betrokken door het Ned. Tooneel, die haar intrede viert met ver sterkt personeel. Het heeft mevr. Theo Prenkel geëngageerd en is in haar een kunstenares rijker geworden, A. s. week brengt het een stuk op de planken, dat vooral moet uitmunten door schitte rend decoratief. Men heeft er voor aangeschaft een nieuwe machine om sneeuw en regen te ma ken en in Duitschland heeft de machinist donder en bliksem besteld, die naar ik hoor, niet te on derscheiden zijn van het schoone, indrukwekkende natuurverschijnsel. Men maakt thans ook sterren na, doch buiten den schouwburg. In den avond n.l, kan men hier en daar boven de stad roodachtige sterren aan schouwen, die, en dat is voor iemand die 't geheim niet kent, zeer vreemd, heen en weer slingeren, 't Zijn vliegers die aan den staart een papieren ballon dragen. Men zou met deze een vliegerwed strijd tot avondfeest kunnen inrichten en indien men ze voorzag van electrisch lichtzou dat zeker schitterend zijn. .De Parkschouwburg begint het seisoen met een zeer goed operetten-gezelschap, Van Lier concurreert met succes tegen het Ned. tooneel, Bamberg'en Charlier hebben hun schouwburg naar de »eischen des tijds* laten inrichten enz. enz,, indien we maar centen genoeg hebben, kunnen we ze wederom op fatsoenlijke manier kwijt raken. De gelegenheden om dit te doen zijn in grooter getal aanwezig dan die waar men ze verdienen kan. Met zelfvoldoening kan de regeering thans zien op het nieuwe museum. Niet alleen wemelt het er in de week en vooral des Zondags van bezoe kers, maar er is slechts één woord van lof over de schoone inrichting. Zelfs kunstkenners zijn daarmee tevreden, al zouden ze gaarne eenige ver andering zien aangebracht in de zaal aan Rembrandt gewjjd. Ook in het buitenland gaan thans stem men van waardeering op over onze zorgvolle be handeling der nationale kunstschatten. De aanmer kingen, die gemaakt worden betreffen in den regel het museum als gebouw; men vindt het te mid- deleeuwsch, te klooster-achtig. Maar - Vielen gefallen ist schlimm«, zeide Schiller en in de bouw kunst is dit een waar woord. Die nog vóór den winter dit sieraad onzer stad wil bezichtigen, laat hij het spoedig doen. In September, onze oud-kermismaand zijn de meeste bezienswaardigheden, Artis, Panopticum, Panorama voor half geld te bezichtigen; men kan dan goed koop van 't schoone genieten. A. 5 Sept. '85.H. f Heusden, van 27 Aug. tot 7 Sopt Getrouwd: M. D. v. Stokkum, jm. 30 j. en J. J. de Hart, jd. 35 j. f Hedikhuizen, van 1 Aug. tot 31 Aug. Geboren: Nicolaas, z. v. II. v. d. Wiel en Gijsberdina v. Balkom Lambertus, z. v. W. v. d. Berk en Woutrina Wolfs. •Overleden: Geertruida Mallant, vr. v. Jan Piron, 42 j.Johanna Verkuijl, vr. v. C. v. Bommel, 69 j.Johanna, d. v. G. Tamron en Ca- tharina Didden, 7 m.Adriaua Brok, wed. v. Jan Didden, 64 j. f Woudrichcm, van 131 Aug. Ondertrouwd: Aart v. d. Zalm, jm. 23 j. en Cornelia Vink, jd. 23 j. T. J. v. Heukelom, jm. 22 j. en A. J. de Joode, jd. 22 j. Getrouwd: A. Zant (van Rijswijk, N.B.) jm. 24 j. en L. v. Masbergen, jd. 31 j.A. v. d. Zalm, jm. 23 j. en C. Vink, jd. 23 j.T. J. v. Heukelum, jm. 22 j. en A. J. de Joode, jd. 22 j. Geboren: Grieta, d. v. J. G. Groeneveld en K. B. Daukers Adriana Johanna, d. v. A. Me- raal Borg en M. G. de JoodeAdriaan Gerardus, z. v. A. Struik Wz. en H. GroeneveldHendrik Cornelis, z. v. H. Hartman en W. v. d. Pol Pieter, z. v. P. v. Straten en A. Trouw. Overleden: Cornelis v. Pelt, 1 m.Matthijs de Joode, 23 j.Aaltje Schouwenburg, 77 j. wed. v. Gerardus Vos. t Meeuwen, van 1 Aug. tot 1 Sept. Geboren: Willem Jacobus, z. v. Cornelis Bonman en Antonia v. d. Kolk. Overleden: Johannes Smits, 50 j. echtg. v. Elske y. de Wetering. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft een von nis der rechtbank aldaar bevestigd, waarbij drie personen te Leeuwarden zijn veroordeeld onder scheidenlijk tot 4 en 3 maanden celstraf, omdat zij, toen een politieagent iemand wegens openbare dron kenschap naar het politiebureu wilde overbrengen, zich daartegen verzetten en den man uit handen van den agent losgerukt hebben, terwijl een boven dien den agent met een hengelstok op den rug had geslagen. De rechtbank te Roermond hoeft uitspraak ge daan: lo. In zake de »Heutz-stichting«, tegen de cu rators in het faillissement Louis Wolters en deze niet ontvankelijk verklaard in haar eiseh om 10 Oblig. Nicol. Spoorw. terug te bekomen, terwijl zij integendeel is erkend als schuldeischeresse voor de waarde der 91 Certificaten Werkelijke Schuld. Bovendien is de stichtingveroordeeld in de kos ten 2o. de »Heutz-stichting«, contra de curators in het faillissement Jean Wolters niet ontvankolijk verklaard in haar eiseh voor 10 Oblig. Nicol. Spoorw. terug te bekomen en de eischeresse veroordeeld in de kosten, en 3o. het R.-K. Armbestuur niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering tegen de curators in het faillissement Louis Wolters, om 46 Oostenr. Metal, ter waarde van 36.662, terug te beko men en gemeld armbestuur veroordeeld in de kos ten. Aangaande den jeugdigen perendief, om wien te Haarlem oploopen hebben plaats gehad, vernemen wij dat hij een hardnekkige fruitdief moot zijn en dat in het ziekenhuis spoedig aan een der genees- heeren bleek dat de ongesteldheid wegens het pak slaag grootendeels was voorgewend, zoodat hij dan ook eenige uren daarna zich weer geheel vrij kon bewegen. Prijzen van f 100 en daar boven. 4e klasse. Trekking van 7 Sept. Prijs van 25,000: No. 18961; 1.000: No. 12777; 400: Nos. 2697, 3755 en 13107; ƒ200: No. 20942; 100: Nos. 194, 6236, 9348 9908 en 11632. Wie van versche groenten houdt, die late ze nooit wasschen wanneer zo uit den grond worden genomen, maar eeist dan, wanneer men ze voor de keuken of het eten bereidt. Aardappelen, knol len, wortels, selderij, moeskruid enz., verliezen spoedig bij het wasschen hun eigenaardigen fijnen smaak. Brengt men 's zomers bloemkool en andere knolsoorten in aanraking met water, dan bederven deze groenten spoedig en verliezen hunne frisch- heid en lekkere smaak. Nog erger is het bij salade. Wanneer men deze volstrekt wasschen wil, zoo moet dit onmiddelijk voor de toebereiding geschie den en al het water dan verwijderd worden door afgieten en doorslaan in een garen netje, in een doorslag of vergiettest, en daarna moet men de salade dadelijk aanmaken. Hoe verscher uit den grond des te fijner en frisscher smaakt de salade, vooral dunselkropsalade, andijvie en koolsalade. Niets bederft den lekkeron smaak der groenten meer en maakt een goeden salade spoediger sma keloos en oneetbaar, dan wanneer er te veel water aan blijft hangen. Is de latuw heel zuiver, dan is het veel beter die ongewasschen te bereiden; maar wil men ze nu bepaald wasschen, dan moet dit vlug geschieden en de bladeren moet men daarna zorgvuldig met een schoonen doek afdroo- gen, nooit echter late men salade en versche groen ten langer dan een paar minuten in het water. Boonenkaas is een gerecht, dat misschien spoe dig algemeen zal worden. In eenige zuidelijke departementen van Frankrijk neemt men proeven met het inheemsch maken van een nieuw soort boonendie niet alleen zeer gezond zijndaar ze veel vet en albumine bezitten, maar waarvan men tevens eene kaas kan bereiden, die zuiver en goed smaakt en veel met de Parmesaansehe kaas over eenkomt. In China en Japan zijn die boonen sinds lang een geliefd voedsel. »Als oorzaken van de veelvuldige blindheid der paarden* worden de 4 volgende redenen aangevoerd: lo. de te hooge ruiven voor het voeder, 2o. de scherpe bijtende lucht in de stallen door op hooging van ammonniacgas ten gevolge van de slechte bouworde der stallen, vooral van den stal- vloer; 3o. de oogkleppen aan de hoofdstollen der paarden, die eigenlijk eene noodelooze dierkwellerij zijn; en eindelijk ten 4e de zweep waarvan het losse einde dikwijls buiten schuld der koetsiers in de oogen der paarden slaat en waardoor zij nood zakelijk hun gezicht verliezen. Dank zij de electriciteit, is het beroep van die rentemmer onder het bereik gekomen van zelfs de meest beschroomden. Een metalen rijzweep, in ver binding met een bron van electriciteit, vormt de nieuwe uitvinding van een dierentemmer, die volgens »Cosmos« de machtige uitwerking er van bewezen heeft. Zoodra een dier kenteekenen vertoont van ge vaarlijk te worden, raakt hij het met zijn karwats aan en hoewel de werking bij verschillende dieren zich op verschillende wijze openbaart, bij de meeste is zij buitengewoon krachtig. De leeuwen worden aangegrepen door groote vrees, ze trekken zich bevend terug onder het uitstooten van allerlei ge luiden. De tijger is nog spoediger bedwongen; ge heel verslagen verbergt hij zich in een hoek der kooi. Op den olifant is do uitwerking juist omge keerd: bij wordt woest en onhandelbaar als zijn snuit met de electriciteits-bron in verbinding ge bracht wordt. Bij een boa-constrictor een exem plaar uit Cayenne van 6 meter lengte was het effect verbazend; op 't oogenblik der aanraking word hij door een aanval van verlamming aange grepen die 6 uren duurde en nog 3 dagen daarna vertoonde hij teekenen van groote zwakte. Hoë, de bekende fabriekant van Amerikaansche drukpersenis van oordeeldat het gebruik van de gewone drukpers spoedig tot het verledene zal behooren. De pers zou vervangen worden door de photo graphic, wier werk sneller en minder kostbaar zal zijn. Men zou eerst eene negatieve proef van een dag bladkolom moeten hebben en die door middel van eene electrische lichtstraal moeten overbrengen op het zich zoo snel ontrollende papier dat men 100 proeven per seconde zou moeten kunnen produceeren. Vóór alles zou men een voor het licht zeer ge voelig en goedkoop papier moeten vinden. Een werkman te Rotterdam wandelde Woensdag avond langs het Nieuwewerk op weg naar huis, treurig mijmerend over zijn droevigen toestand. De man had weder geen werk kunnen vinden. Op eens kwam een heer op hem af om zijn sigaar aan het pijpje des werkmans aan te steken. Hij ging hierbij wat onhandig te werk en brandde met zijn sigaar den werkman aan den neus. Hierover drukte hij zijn hartelijk medelijden uit en schonk den werkman twee goudstukkendie later 20 frank- stukken bleken te zijn. De man voelde zijn neus niet meer en snelde vreugdedronken naar huis. Dinsdag j.l. passeerde buiten de Waterpoort te Gorinchem een adelborst le kl. een milicien. Deze laatste genoemde officier niet kennende, werd terug geroepen. De officier zeide tot hem: »Zeg, zie je niet dat ik zeeofficior ben, ken jij je dienst niet?* »0,« zei de milicien, ben jij zeeofficier? Ik dacht dat je er een van Fop Smit was.* Historisch. Wat al niet van de postbeambten wordt gevergd. Te Scheveningen staat een onbestelbare brief- aan het kantoor met dit adres: »Aan men heer Jan arnnoust regiment velt ha- terie 2 kompje in hjjge de hand te bezorgdo.* Aan de »Amst.« van Zondag j.l. is het volgende ontleend: Zingt vrij der Britten oorlogsroem In Soedaneesche landen Zingt vrij van Frankrijks heldenda&n Aan China's Oosterstranden. Ik zing den lofzang van een held Uit ons moderne Babel; Het epos van de daden van Een diender met zijn sabel Zietdaar hem langs de straten gaan; Die pas, van drie kwart meter Die blik vol orde en zekerheid Wie waakte er immer beter? O! brandkastvinder, standjeshulp, O! machtige konstabel; O! boevenjager, dievenplaag, O! diendor! O! uw sabel! Hij heeft een fraaien stok op zij, Tot d' aanval of 't verweren, Waartoe hij op de Beurs studeert De kunst van batonneeren. Toch is het nut dier schoone kunst Voor 'n diender discutabel; Want bij een standje of oproor grijpt Eon diender naar zijn sabel. Het Recht voor Allen klinkt alom De snoode onverlaten Verdringen in de hoofdstad zich Langs stegen en langs straten. De revolutie naaktWij zijn Verloren... 'tis geen fabel! Doch neen... goddank... want daar verschijnt Een diender met zijn sabel De Overheid op 't Raadhuis is Druk bezig aan 't vergaad'ren Helaas reeds hoort men, somber, dof, Het dreigend oproer naad'ren. Wat helpt dan verder praten nog: Deez" vraag is prealabel: Is iets ter wereld beter soms Dan 'n diender en zijn sabel? Men requireert de fiere 3chaar, Zij vormen een colonne; Voordat één charge is uitgevoerd Is 't pleit reeds half gewonnen. Daar klinkt het sombre: »Hak maar op!« Als Kain eens op Abel. Wordt op het »weêrloos« bloed geaasd Door dienders met hun sabel. Hier treffen zij een rechercheur; En twee van Albion's zonen Ginds zwijmt bebloed, een inspecteur Mot half doorkliefde koonen. Een provinciaal uit Harderwijk (Wat doet hij in dit Babel?) Bezwijkt, voordat hij Kras bereikt, Voor 'n diender en zijn sabel. En rust en orde zijn hersteld, De Socialisten wijken, De revolutie wijkt, waar zóó 't Gezag zijn kracht doet blijken. 't Is wel geweest. En komt er ooit Een kink weêr in den kabel Wat nood wij reek'nen op de hulp Der diendersmet hun sabel. Het velgend strooibillet is te Amsterdam rond gedeeld Kom en overtuig u van de waarheid! Profiteer van deze gelegenheid. Het is maar eens kermis Vooral zij wier geweten klopt, ook hen die het met mij eens zijn, maar door invloed van vrien den en bekenden toch de kermis bezoeken en mijne affaire niet voorbijgaan Lees dit met aandacht Dankbaar voor de gunst en de klandisie, die ik reeds van u genoten heb, kom ik u verwittigen, dat ik mijne Tapperij en Slijterij bij deze gelegen heid gevuld heb met eene groote hoeveelheid Je never, Brandewijn en Bitter. Dus ga ik steeds op dezelfde wijze voort aan de stad te leveren Dronkaards, Armen en Bedelaars, die de goede burgerij mag onderhouden. Mijne borreltjes zullen u mogelijk aanhitsen tot Oproer, Diefstal en Moord, maar zeker zullen xe uwe verdiensten verminderen, uwe uitgaven ver meerderen en uw leven verkorten. Ik raad zo u dus ten sterkste aan. Daardoor zullen stellig Ongelukken en Ziekten bevorderd worden, want sommigen uwer zullen het leven, anderen het verstand verliezen, maar allen zullen hun goeden naam en den vrede hun ner ziel moeten missen; daarbij zullen vele vrou wen weduwen en vele kinderen weezen worden, en allen, zonder onderscheid, dood arm. Terwijl ik dus mijne klanten goed bedien, zorg ik allereerst voor mijn eigen voordeel. Ik weet wel, dat er in den Bijbel staat: »Wee dien die zijnen naasten te drinken geeft, gij die uw flescb daarbij voegt en ook dronken maakt* (Hab. II15) en: »Geen dronkaard zal het Koninkrjjk Gods be- erven* (1 Cor. VI 10), maar ik bekommer mij daar niet over. Ik heb Vergunning van de Regeering en nu zal ik mijn best doen om rijk te worden ten koste van uw beurs en van de rust. van mijn ziel. Uwe zonen zal ik ook leeren drinken en weinige lessen zullen voldoende zijn. Twijfelt gij nog, dan verwijs ik u naar de Pand jeshuizen, het Gasthuis, het Politie-bureau, de Ge vangenis en het Tuchthuis, waar zoo velen van mijne klanten te vinden zijn. Daar kan men zich het best er van overtuigen, dat ik houd wat ik beloof. Judas Zondergeweton. Kunstgems. In Tyrol ligt op een'heuvelach tige verhevenheid een stil dorpje, dat aan den in gang prijkt mot een deftig logement. Van dit punt kan men een rotspartij zien, die op een ge ringen afstand zich verheft en wier kruin met zwaar hout begroeid is, maar wier hellingen zóo steil zijn dat het onmogelijk schijnt ze te be klimmen. Gezegd dorpje lokt in den zomer door haar heerlijke ligging, de uitgestrekte vergezichten welke men er heeft, veel vreemde trekvogels uit de warme steden. Onder hen zijn vaak zonen uit het witte zanderige Brandenburg, en dezen richten gewoonlijk tot den herbergier de vraagZeg eens vriend kan men op die hoogte ook veel gemzen zien rond springen De waard neemt dan zijn kalotje van zijn hoofd en antwoordtJa ettelijke doen dit soms. Maar ik weet niet of zich van daag er zullen vertoonen.* Daarna gaat hij met de Noord-Duitschen gast voor de deur staan, houdt de rechterhand voor de oogen opdat de zon hem het gezicht niet belemmeren zou en staart aan dachtig in alle richtingen voor zich uit. Eindelijk grijpt hij vol vreugde den vreemde bij de hand, wijst op den rotstop en zegt»Kijk, kijk, daar komt er juist een uit het hout te voorschijn En werkelijk steekt daarboven een gems den kop uit het geboomte en de reiziger blijft langen tijd met groote zelfvoldoening daar heen zien. Zoodra de gems zich verwijdert, schrijft hij in zijn dagboek »0 zoete Minna. Voor mij op een rotsblok staat op dit oogenblik een gems. Zij heeft zulke mooie oogen en is zoo mak als jij, mijn lieve engel, en laat zich bekijken zoo lang het mij lust. Wat is dit Tyrol een romantisch heerlijk land In elk bosch een beer en op elk rotsblok een gems!...* Natuurlijk. Doch slechts voor zulke vreemdelingen, die op eiken steen een gems willen zien. Onze waard heeft er eenigen door een beeldhouwer van hout laten vervaardigen, en zoo dikwijls de toe risten den berg beklimmen, zegt hij tot een jongen zeg eens Hans, klauter blgauw op de rots en zet er de gemzen neêr. Er komen Pruisen.* Booze tongen beweren ook dat de schalksche waard op zijne rekeningen 20 marken voor de gemzen insmokkelt. Het bovenstaande verhaalt een Tyrolsche Courant, die niet heel graag de Pruisen in het land ziet. f HEUSDEN, 5 Sept. Boter 0.75 a per stuk van 6 ons. Eieren 3y2 a 41/2 cent. 's HERTOGENBOSCH, 7 Sept. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 85 stuks. De prijs was le kwal. van 0.50 tot 0.54 2e kwal. van 0.46 tot 0.503e kwal. van 0.44 tot 0.46 per kilogram. De prijs der boter was 1.10 1.30. De Heer en Mevrouw VERHAGEReepma ker van Belle betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hun zoon ondervonden. Drumpt, 7 Sept. 1885. Voor de vele bewijzen van deelneming, zoowel geclurende de ziekte als bij het overlijden van mijn Echtgenoot, den Wel- EdelGestr. heer M. J. H. van Oppen ont vangen, betuig ik mijnen hartelijken dank: Mevr. de Wed. VAN OPPEN— Hanewinckel. 's Gravenhage, 8 Sept. '85. Ik betuig door deze mijnen hartelijken dank aan allen, die mij blijken gaven van hunne belangstelling bij mijn, den 26n dezer maand, gevierd gouden feest als Notaris te 's Her togenbosch en verzoek lien deze algemeene dank betuiging te willen aannemen als aan ieder in het bijzonder gerigt. E. J. M. RITS. 's-Bosc/i, 28 Aug. '85. GEVRAAGD, in Steden en Dorpen, SOlied.6 personen, die geschikt en genegen zijn als BODE flink te werken, voor de Afdeeling Begrafenis-Uitkeering eener Koninklijk goedgekeurde Levensverzekering- Maatschappij. Franco brieven, met opgaaf van beroep en in- formatiën, letters A. A., bij A. TER WEEME, Handelsdrukkerij, Open Rijstuin 16, Rotterdam,. de Wapens van HEUSDEN en ALTEN A. Deze Boenwas kleeft nietlaat geen vette streepen na en is onmiddellijk glanzendze is de beste tot heden bekend en wordt verkocht in fleschja a 171/2 Cent. Deze Vernissen zijn in kleine Jleschjes voorhanden en zijn zeer geschikt voor het vernissen van Orna menten van Meubels, Bronzen en Koperen voorwerpen Etiketten enz., dus voor huishoudelijk gebruik zeer aan te bevelen. Verkrijgbaar bij Handelaren in Verfwaren en Vensterglas, bekroond op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam 1883. DEPOTHOUDERS voor de Amerikaansche Boen was en Spiritus- Vernissen gevraagdtegen ruim rabat. 's-Bosch, Postelstraat. Tegen toezending van ƒ3.40 ontvangt men franco door het geheele Rijk 6 Jleschjes Amerikaansche Boen- ivas en 5 Jleschjes vei'schillende Spiritus- Vernissen, met penseelen en gebruiksaanwijzing. Ook 12 fescfyes Boenwas franco tegen verzending van f2.10. In depot te Heusden bij J. Roeren. Waalwijk W-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3