BUITENLAND. BINNENLAND. onder is een processie afgebeeld die hare mummie naar de doodenkamer geleidt. De kist rust op een baar, welke in een boot staatdie door menschen en ossen wordt voortgetrokken. Voor en achter op de boot zitten godinnen. Achter hen volgt een pries ter, het wierookvat zwaaiende, met drie klaagvrouwen of „gehuurde schreisters." Men hoopt uit al deze bewaarde voor werpen en uit hetgeen vermoedelijk nog zal te voorschijn komen, nieuw licht te krijgen op Egypte's historie, ook van den tijd der in het Oude Testament beschreven geschiedenis der Pharao's. José de Posada-Herrera, een bekend Spaanscb staatsman, is overleden. Uit het jongst gebeurde te Madrid ziet men thans geen ernstige verwikkeling tusschen Duitschland en Spanje meer tegemoet. De Pruissische regee ring, zoo gelooft men na vrij algemeen, zal van de Spaansche, tot herstel der geschonden nationale eer, alleen genoegdoening eischen, en daar de bel hamels van de buitensporigheden, welke jl. Vrij dagavond in voornoemde hoofdstad plaats hadden, zich reeds in handen der Spaansche autoriteiten be vinden, zoo zal het dozen niet moeielijk vallen om, door een voorbeeldig straffen der schuldigen, aan dien eisch te voldoen. De Duitsche bladen volharden nog steeds in eene ingetoomde booordeeling van de Madridsche schan dalen; enkele slechts nomen, als antwoord op de Spaansche snorkerijen, de mededeeliug over van het departement vau mai'ine, dat er op het oogen- blik 33 Duitsche oorlogschepen ten volle bewapend in de open zee zijn, welke tot het blokkeeren van alle Spaansche havens volkomen toereikend zouden zijn en binnen korten tijd op de Spaansche kusten zouden kunnen verschijnen. Volgens een te Berlijn loopend gerucht, zou koning Alfonso in den Spaan- schen ministerraad zich overtuigd verklaard hebben, dat de Duitsche Keizer tot eene eervolle schik king zal meehelpen. Volgens een telegram van de Ti mes* uit Ma drid, zond keizer Wilhelm een telegram aan koning Alphons, waarin hij zegt, dat hot nooit de bedoe ling is geweest Spanjes rechteu aan te tasten, dat Duitschland bereid is Yap weder te ontruimen en van de Carolina's afstand te doen, wanneer Spanje zijn souvereiniteitsrechten op de Carolina's daadwerkelijk wil uitoefenen. Dit bericht klinkt waarschijnlijk en zal zeker hen in verlegenheid brengen, die zoo gedachteloos uitgevaren zijn te gen de roofzuchtige moffen.* Onder de vele geruchten door het Spaansch- Duitsche conflict in het leven geroepen is ook een dat Koning Alphons van den troon zou worden ge- stooten en dat de prinses der Astuiiën zijn plaats zou innemen. De prinses is 4 jaar oud, men ziet haar vaak in het Prado rijden, in het wit gekleed en zij heeft een pop waarvan de garderobe, zegt men, 30.000 frs. heeft gekostGeneraal Salamanca, thans de populairste man van Spanje, zou Regent worden. Een romantische geschiedenis wordt in Engel- sche bladen verhaald. In 1868 trouwde oen dienst meisje, Anna Prat, met een zoon van het aanzienlijk gezin waar zij diende. De jonge man werd door zijne ouders verstooten en onterfd. Hij verviel met zijn vrouw tot groote armoede, en toen hij, tien jaren later, stierf, stond zijne weduwe haar kind, dat zij geen kans zag te verzorgen, aan een koord danserstroop af. Voor eenigen tijd kreeg Anna bericht, dat een broeder van haar man overleden was on haar kind een vermogen van 150,000 1.800,000) had vermaakt. Zij deed nu, met hulp der Regeering, nasporin gen omtrent haar dochter, en eindelijk kwam men het meisje in Mexico op hot spoor. De blijde tij ding werd echter door de erfgename niet meer ver nomen. Zij was, kort voor het bericht kwam, door een der potsenmakers van den troep waarbjj zij behoorde, uit ijverzucht vermoord. Te Dover was men in de vorige week getuige van een gevaarlijke luchtreis, waarvan de deel nemers, kapitein Dale en de heeren Crane en Carew, ternauwernood het leven rodden. Des namiddags té 4 ure steeg de ballon te Folkestone op; een uur later Ier hoogte van Dover gekomen, veran derde de ballon onverwachts van richting en dreef naar zee. De luchtschippers verloren hun gezag over den ballon. Het brooze luchtschip stortte op het water en in razende vaart scheerde het de golven. Gelukkig zag men het ongeval aan de kust en in St. Margaret's baai werd een groote boot uitgezonden, die den ballon te gemoet voer. In de nabijheid gekomen, worden touwen uitge worpen, de benarde schipbreukelingen grepen die en met groote inspanning werden ze in de boot gehaald. De ballon had bljjkbaar veel gas verloren, maar. <»p het oogeublik dat de reizigers, met de lijnon in de hand, uit den gondel in zee waren gesprongen, verhief de aldus aanmerkelijk ver- omgaf, of ze hem het ademhalen toch niet kwalijk zou nomen. ï>Ik moet u verzoeken, u gedurende mijne af wezigheid te willen belasten met de zorg voor Margutta; wilt ge me dat genoegen doen, mijn heer?* bracht hij er bedeesd uit. (Wordt vervolgd.) lichte ballon zich weer pijlsnel in de hoogte en dreef over de klippen weg in de richting van Ramsgate. Het geredde drietal heeft vooreerst genoeg van het reizen door de wolken. Van een juwelier te Glasgow werden gestolen 74 gouden en 133 zilveren horloges, 708 gouden ringen, 100 dito medaillons, 200 dito broches, 200 doekspelden, 100 gouden knoopen, 50 dito munten en 100 ongeslepen diamanten, ter waarde van 5000 pd. st. Hij heeft een belooning van 100 pd. st. uit geloofd voor hem die de daders aanwijst. Een Italiaan stond te Manchester terecht, omdat hij geld van zijn landgenoot, die met een piano orgel door de stad ging, had gestolen. Uit hot ver hoor bleek, dat de bestolene in den zomer daarmee 127 pd. st., ruim 1500 gld., had verdiend. Een zonderlinge zeeslag vond dezer dagen op de kust van Schotland plaats. Daar de mannelijke bevolking van Lewis bijna geheel van den geboorte grond verwijderd is en zich op de oostkust met de hariugvisscherij bezig houdt, besloten de mannen van Mig om zich wederom van de Mig-eilanden meester te maken, waarover sedert geruimen tijd quaestie bestond. Toen de vrouwen en dochters van Lewis lucht van het fraaie plannetje kregen en de inval kon verwacht worden, hielden zij krijgsraad en men besloot, ten koste van elk gevaar, do indringers te water en te land met kracht van wapenen te keer te gaan. Eene groote vloot zeilvaartuigon werd in gereed heid gebracht en toen de vijand in het gezicht kwam waren de dames tot tegenweer bereid. Zij hadden zich met knuppels gewapend en had den de boezelaars vol steenen. Op een mijl afstand van den wal begon het gevecht, dat vier uren duurde en waarin de vrouwen de zegepraal be haalden, doordien zij de indringors versloegen. Daarop hielden zij op nieuw krijgsraad en men besloot om, gedurende den tijd dat de mannen nog ter haringvisscherij blevenwachtposten op het eiland uit te zetten. Onderscheidene heldinnen hebben kwetsuren be komen, die gelukkig niet ernstig zijn. In hot dis trict Mig heerscht groote opgewondenheid. Door een ouderpaar te Bernau werden Donder dag twee kinderen meisj«s van 5 en 8 jaar aan een doortrekkende kermistroep verkocht. Het maakte op de ooggetuigen een pijnlijken in druk, toen de luid weenende kinderen in den wa gen gezet en door een groote kinderschap begeleid, weggebracht werden. Gelukkig kwam het gezelschap met de kinderen niet ver, want de politie kreeg van het gebeurde kennis en beval de teruggave der twee kindereu. In den geheelen omtrek is de woede tegen de onmeedoogende ouders groot. De Koning van Zweden heeft zijn voornemen Ie kennen gegeven om op zijn 60n verjaardag (21 Januari 1889) een gouden medalje met zijn portret en 2500 kronen toe te kennen voor de een of an dere belangrijke ontdekking op het gebied der zui vere wiskunde. Men meldt uit Rome, dat de pakketboot »Ville de Malaga* van Genua naar Marseille bestemd, met 66 passagiers en 28 man equipage in de wateren van Savona is gezonken. Twaalf passagiers zijn ge red en te Sampior d'Arena met hunne sloep aan gekomen. Omtrent het lot der 82 andere personen is nog niets bekend. De krentenoogst van Griekenland wordt voor dit jaar op 60 millioen frs. geschat. Het zilver, in de schatkamers van Washington aanwezig, is onlangs gewogen met een dor accu- raatste weegschalen van Amerika. Het gewicht werd bevonden 543,700 pond. Een vreeselijke orkaan heeft in enkele districten van Ohio gewoed. Het dorp Bloomingburg is in een puinhoop verkeerd. Te Courthouse, met eene bevolking van 4000 zielen, zijn woningen verwoest en andere bescha digd 5 lijken zjjn gevonden er zijn 300 gekwet sten, terwijl de schade op een millioen dollars wordt geschat. Te Brooklyn (Ver. Staten) is een neger-wasch- vrouw overleden, die in haar zaakje 200,000 dol lars had overgaard. Daar zij geen testament achter laat, vervalt haar spaarpenning aan den Staat harer inwoning. In Amerika moet nog slechts één persoon in le ven zijn, die generaal Washington heeft gezien. De man woont in don Staat Virginia en heeft naar men zegt, den buitengewoon hoogen leeftijd van 112 jaar bereikt. Mark Twain, de wolbekende Amerikaansche schrij ver, zal door de uitgaaf van de eigen-levens-be- schrijving van generaal Grant, waarvan aan hem de opperste leiding is opgedragen, een aardig som metje verdienen. Er zijn reeds 300,000 exemplaren besteld en hij verwacht, dat er in Amerika en Europa 500,000 verkocht zullen worden. De prijs is 5 dollar. Na aftrek van de kosten en het aandeel der familie Grant, blijft er voor Mark Twain en zijne deelge- nooten 75 cent 1.87V2) per exemplaar over. Dat wordt, waar het bij honderdduizenden exemplaren gaat, een mooi bedrag! In berichten uit Panama wordt bevestigd, dat ge neraal Camargo, de aanvoerder van de opstande lingen in Columbia, zich na zijne jongste nederla gen aan de regeringstroepen heeft overgegeven. De revolutie in die republiek, waarvan Camargo de hoofdleider was, heeft derhalve haar einde bereikt. HEUSDEN. 10 Sept. t Heden namiddag viel een kind van W. H. in den Dieruer, nabij de kazerne. Het werd ter stond gered door Gerard Niet, die zich in de nabijheid bevond. t BOMMELERWAARD^9~Sept. De Genie is thans ijverig bezig met het leggen van telephoou- draden van den uithoek van de Bommelerwaard naar het fort Loevestein, door Munnikenland naar de batterijen onder Brakel en Poederooien en van daar door de Maas naar Giesen, Sleeuwijk, de Werken en Werkendam. De verbinding over de Maas met Woudrichem zal nog deze week waar schijnlijk tot stand worden gebracht. t BRAKEL. Een metselaar en zijn zoon al hier, Maandag-ochtend beiden in beschonken toe stand, kregen twist, welke zoo hoog liep dat de vader den zoon eenige trappen en stokslagen toe bracht. Daardoor woedend geworden, haalde de zoon een mes en bracht daarmede zijn vader aan de handen een diepe wonde toe. t NIEUWKUIK, 10 Sept. Woensdagnacht trok een zwaar on weder, dat ook wel elders zal ge woed hebben, ongeveer om 11 uur over onze ge meente. Eelle bliksemslagen volgden elkaar snel op en werden slechts afgewisseld door krakende donderslagen. Om half twaalf scheen 't onweder het hevigst. Omstreeks dezen tijd vertolkte een rosse gloed aan den hemel een brand in de nabij heid. En ja, de molen van Leonardus de Goeij, in de nabijheid der laan van Onsenoort, stond in lichter laaie. Aan redden viel natuurlijk niet te denken. Vele zakken koren en erwten werden een prooi der vlammen. Gelukkig dat de wind gunstig was, waardoor de huizen in de nabijheid van een groot gevaar bevrijd werden. Lang duurde het eer het stevige gevaarte ineen zonk. Naar wij vernemen is de molen, eigenaresse Mevr. de la Court, verzekerd. Voor den mole naar de Goeij is 't voorval echter zeer betreu renswaardig vooral met het oog op het naderend druk gemaal. t ZUILICHEfyFa/cTWAALT8 Sept. Gisteren is men in de hooipers van de hh. Monhemius en Duyser begonnen met beide persen te werken. Er wordt weder evenals verleden jaar veel hooi uit Overijsel aangevoerd. De arbeiders, die daarin werk kunnen vinden, verdienen een flink loon. t DALEM. Wordt elders over de hoeveelheid gras geklaagd, hier is sedert den laatst gevallen regen overvloed. Als de nazemer gunstig is, zal het vee al thans niet korter dan andere jaren in de weiden kunnen blijven. t De Portland-cement van Josson Co., ver tegenwoordiger de heer A. E. Braat te Rotter dam, zie achterstaande advertentie, werd dit jaar weder tweemaal bekroond en wel te Antwerpen met een eere-diploma en te New-Orleans met een gouden médaillle le klasse. Om een klein denkbeeld te kunnen maken van deze groote inrichting zij alleen vermeld dat de wekelijksche omzet niet minder dan 700,000 Kilo bedraagt. De fabriek is gevestigd te Niel, ongeveer een half uur sporens van Antwerpen. De inrichting is geheel op Engelsche en Duitsche manier daar- gesteld en voorzien van de nieuwste verbeteringen op het gebied van cementfabrikatie. Zij die dus uit den aard hunner betrekking of als belangstellenden lust gevoelen met deze inrichting meer bekend te worden, is de gelegen heid daartoe gemakkelijk te verbinden aan een tentoonstelling-bezoek. Naar men uit den Haag meldt, is Z.M. de ko ning voornemens de zitting der Kamers den 21 dezer in persoon te openen. De Minister van Financiën maakt bekend dat de coupons van ƒ20 der ingevolge de wet van 20 Juli 1884 uitgegeven schuldbekentenissen ten laste van den Staat, te beginnen met die ver schijnende 1 December 1885, wanneer zij in grooter aantal dan vijf stuks ter betaling worden aangeboden, vergezeld moeten zijn van eene be hoorlijk ingevulde onderteekende en voor eiken verschijntijd opgemaakte nommerlijst, waarvoor formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn bij de Ne- derlandsche Bank als agent van 's Rijks schat kist te Amsterdam. De administrateur van het kroondomein heefl de aandacht van den minister van binnenl. zaken gevestigd op den bestaanden schoolnood in den Bieschbosch, met verzoek daarin te willen doen voorzien. Volgens den administrateur zouden de kinderen van 's konings pachters in die streek grootendcels van alle onderwijs verstoken zijn. De directie vaif de algemeene maatschappij van levensverzekering en lijfrente te Amsterdam heeft aan de hoofden der besturen van onderschei dene gemeenten hier te lande een circulaire ge richt van den navolgenden inhoud „Ten gevolge van onze gebrekkige wetgeving op het gebied van levensverzekering, bestaan er een aantal begrafenisfondsendie alleen bekend zijn in de plaatsen waar zij hun zetel hebben, of in den onmiddellijken omtrek. Ten einde de beteekenis dezer inrichtingen voor ons land nauw keurig te leereu kennen, is het zeer wenschelijk, dat er een volledige staat worde opgemaakt van al hetgeen deze fondsen of maatschappijen betreft. Wij willen daartoe een poging aanwenden, en verzoeken u beleefd ons te willen melden, of er begrafenisfondsen bestaan, die in uwe gemeente hun zetel hebben, en zoo ja, ons daarvan den juisten naam en zoo mogelijk de directie op te geven. Wij vernemen, zegt het wUtr. Dbld.," dat onze stadgenoot, de ingenieur der eerste klasse bij den rijkswaterstaat P. J. de Quartel, een ont werp heeft zamengesteld tot indijking en droog legging van de geheele Zuiderzee, de Priesche en Groninger Wadden en de Lauerzee, benevens van de verlenging of kanalisatie van den Gelder- schen IJssel enz. De ontwerper heeft aan het Zuiderzee-comité voorgesteld om dat ontwerp zoo dra mogelijk in behandeling te nemen en zich gaarne bereid verklaard, om het, met behulp van een drietal flinke waterbouwkundigen, in al zijne bijzonderheden uit te werken en de begrootingen der kosten, lusten en lasten, [enz. op te maken alles met voorlichting en onder de leiding van het comité, daartoe benoemd of te benoemen. De K. v. K. te Harlingen ducht van de uitvoering van het plan der hh. Buma, Van Diggelen c. s., tot indijking van de Zuiderzee, de geheele vernieti ging van den handel en de scheepvaart van Har lingen. Bij voorbaat protesteert zij daarom tegen het ontwerp, zoodat zij dan ook geen afgevaar digde ter algemeene vergadering zal zenden. Het „R. Nbld." deelt eene berekening mede, betreffende het werk, dat men, wegens het groot aantal werkeloozen in den vorigen winter te Am sterdam //gemaakt" heeft. Er is daar eene hoe veelheid van 54,565 M3 zand verwerkt. Daarvoor is betaald aan arbeidsloon f 168,904.50. Dit is ruim f 3 per kubieken meter. In gewone om standigheden wordt voor t verwerken van één kub. meter zand betaald 30 60 cents! Derhalve de werklieden, die men aan brood hielp werkten hoogstens vijfmaal langzamer, deden vijf maal minder, dan een gewoon werkman in ge wone tijden doet. Het „Rotterdamsch Nieuwsblad" waarschuwt te gen het houden van meetings om getuigenis af te leggen voor de wenschelijkheid van het alge meen stemrecht. De opgewondenheid van het oogenblik, door enkelen gevoed, spreekt niet van een volkswensch, maar van een volkswaan. Het grootste deel van ons volk weet niet wat algemeen stemrecht is en wat het kan uitwerken en 9/10 van hen, die er thans zooveel rumoer om maken, zouden wanneer zij de gevolgen kon den beseffen, juist tegen het algemeen stemrecht zijn. Als alle burgers verstandige, ontwikkelde, nuch tere, bezonnen, kalme personen waren, dan zou het algemeen stemrecht een goeden toestand in 't leven kunnen roepenmaar wij behoeven niet eens te zeggen dat alle burgers dat nog niet zijn. Daarmee beweren wij niet, dat het algemeen stemrecht thans een slechten toestand in 't leven zou roepen; volstrekt niet. Het zal hoegenaaamd niets veranderen. Bij de eerste gelegenheid zal er eenig gedrang aan de stembus zijn en zal de stem bus ons een enkele verrassing bereiden. Misschien kreeg een Domela Nieuwenhuis zijn zin en werd hij lid van de Tweede Kamerstel zelfs de moge lijkheid dat zijne vrienden Eortuijn en Klaas Ris naast hem kwamen te zitten. Zij zouden wezenlijk de wereld niet het onderst boven keeren, en de zaken kregen binnenkort weer haar ouden loop. Het zullen in ons land, zoo niet altijd, dan toch nog vele jaren, de eerste burgers blijven, die tot afgevaardigden gekozen worden de enkele uitzon deringen daarop hebben niets te beduiden. En die eerste burgers zullen precies blijven spreken, stemmen, beslissen en wat dies meer zij, zooals zij tot heden gedaan hebben. Of zij door 600 of door 6000 kiezers gekozen worden, dat kan op hun inzicht, op hunne zienswijze hoegenaamd geen ver schil maken. Laat ons dus, zegt het „R. N.", de opgewon denheid voor algemeen stemrecht overlaten aan hen, die er zich thans warm voor maken en in vredesnaam die opgewondenheid niet nog voeden, door in kringen, waar men nu nog nuchter oor- deelen kan, meetings te beleggen. Telkens komt de laatste trein uit Antwerpen naar Holland te laat te Rosendaal aan voor hen, die met de mailboot uit Ylissingen naar Enge land de reis willen maken. De „Midd. Ct." zegt dat het den schijn heeft, alsof de vertraging op zettelijk geschiedt, ten einde de lijn Zeeland te benadeelen. t De aanbesteding der verbetering van de ha ven te Spokenburg (raming f 57,500), zal plaats hebben 26 September, nam. 2 uur, in een der lokalen van het prov. bestuur te Utrecht. t Het bestuur van het waterschap Eemnes (Utrecht), zal aanbesteden het maken van eer» nieuwen duiker in den Wakkerendijk. t Er zal worden overgegaan tot het verdiepen van het vaarwater voor de sluizen te Spaarndam. »Het Oosten* (orgaan van de weesinrichting te Neerbosch) bevat een merkwaardig verslag van het feest, dat 4 Sept. jl., bij gelegenheid van den jaar dag van den heer Van 't Lindenhout is gevierd. Behalve ontelbare blijken van belangstelling uit alle oorden der wereld er waren o.a. brieven van oud-weezen uit Transvaal en van de Noordkust van Afrika hadden de weezen en hunne helpers alles in hot werk gesteld om den jubilaris een on- vergetelijken dag te bezorgen, waartoe het muziek korps en de zangvereeniging niet weinig bijdroegen. De kinderspelen, die gewoonlijk dien dag gehouden worden, moesten, door het regenachtige weder, tot Maandag worden uitgesteld. Aan den avond van den feestdag werd door de inwoners der stichting een prachtige gedenksteen geplaatst in de in aanbouw zijnde nieuwe behui zing, waar men weder een honderdtal weezen hoopt te herbergen. Het kapitaal benoodigd om dit huis te voltooien, is echter nog niet geheel gevonden, zoo- dat meerdere giften zeer gewenscht zijn. „Met genoegen! Van ganscher harte!* Ik ge- vouido mij weer gerust gesteld. Want liet hij ons het kostbare dier niet als pand achter

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2