Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. het buitenland komt is beter dan dat wat in ons land zelf gemaakt wordt, en vooral moet men alles uit Parijs of uit Londen hebben. En zoo gebeurt het dan dat het Amsterdamsch fabrikaat naar het buitenland wordt gebracht en als Engelsche, echt En- gelsche paraplu's weer in ons land worden ingevoerd. En dan koopt men in Amster dam zelf en ook in andere steden regen schermen als prima-kwaliteit Engelsch, die gemaakt zijn in den Amsterdamschen pa raplu-bazaar op den Nieuwendijk. De wereld wil bedrogen zijn. Dat is nu eenmaal niet anders. Volgens 'de officiëele berichten gaat alles goed tnsschen Spanje en Duitschland. Er is geen wolkje meer aan de lucht. De Spanjaarden komen tot rede 'en de Duitschers zijn edelmoedig. Maar er zijn an- doro berichten, particuliere, die heel anders luiden en die wij hier zullen mededeelen. Op den voor grond zij gesteld dat op dit oogenblik in Spanje een waar schrikbewind wordt uitgeoefend tegen over de dagbladpers. Op dit oogenblik worden onge- veër 50 dagbladen bedreigd met opheffing of althans zoó' zWare boete dat zij van zelf bezwijken. Het telegraphisch verkeer wordt zoo scherp nagegaan als ware men in Rusland. Telegrammen aan dag bladen in het buitenland worden eenvoudig niet verzonden als zij niet naar den zin der regeering zijn: Vreemde dagbladen worden aan de grenzen even stelselmatig geweerd als elders choleralijders. Hieruit volgt reeds dat op do officieuse berichten volstrekt geen staat te maken is. De volgende bijzonderheden zijn dan ook ontleend aan den brief van een dagbladcorrespondent welke eerst is gesmokkeld naar Bayonne, het eerste Fran- sche telegraafkantoor, en welks inhoud daarna ge seind is. Volgons deze correspondentie is de haat tegen Duitschland eer toegenomen dan verminderd omdat door het gebeele land het gerucht gaat dat de Koning de Caroline-eilanden aan Duitschland reeds heeft ver kocht toen hij den Duitschen Keizer heeft bezocht. Het gevolg is dat de troon van den Koning staat te waggelen en zolfs te Madrid het publiek hem nauwelijks aanziet als hij op straat komt. Nu wil het ongeluk dat er in Spanje na dere berichten zijn gekomen van hetgeen er ge beurd is op het eiland Yap, en deze zijn maar al te geschikt om het volksgeloof in de hand te werken. Toen namelijk de Duitsche comman dant zijne troepen aan wal had gezet, ontstond er tusschen hem en den gouverneur van het eiland heftige woordenwisseling, waarin de gouverneur zeidë dat men eene daad van roof beging, volko men in strijd met het volkonrecht. De comman dant van het Duitsche oorlogschip had eenvoudig geantwoord de bevelen van zijne regeering op te volgen. Toen was de gouverneur gegaan aan boord van een der voor het eiland liggende Spaansche oorlog schepen. Hij gelastte den kapitein terstond het I^uitsche oorlogschip dadelijk aan te vallen. De kapitein weigerde dit, zich beroepende op den last hém door den kapitein-generaal der Manillen ver strekt, om elke botsing te vermijden. Daarop ge-i iastté de gouvorneur zelf aan de matrozen het vuur ;to openen. Toen had de kapitein zijn revolver getrokken en op den gouverneur losgebrand, zoodat deze in den schouder werd gewond. Daarna deed de kapitein den gouverneur in de boeien sluiten om hem naar de Manillen te brengen. ■Dit verhaal, roman of niet, doet door geheel Spanje thans do ronde en heeft bij het leger en de marine de grootste verbittering doen ontstaan, zoodat generaal Pavia, de beruchte man van den staatsgreep waardoor deze koning op den troon kWam, niet auders doet dan kazernes bezoeken en do troepen gerust te stellen dat Spanje niet aan Duitschland verkocht is. Nu neemt men ten hove te Madrid wel de hou ding aan alsof alles in orde was en men heeft er •zelfs verleden week eene groote receptie gehouden, toaar zelfs de koning is niet zeer gerust. De po pulairste generaal van Spanje, Lopez Dominguez, de populairste staatslieden Sagasta, Martos en an- »0, mon kan er mee doen, zooals men wil. Het is haar alles precies eender. Zij doet wat ze will* - En met die woorden alle verder gevraag af snijdend, verdween zij met een tweede: »GTn dag samen ;.Wij waren ontsteld en radeloos. Zij doet wat zij wil! En zoo was het ook in derdaad. Deze domme, leelijke stomme hoornmassa begon allengs meer de spil te worden, waarom q.uze, huishouding draaide. Wat ons betreft, wij hadden hot hart niet meer om te doen wat w ij wilden. De schildpad wierp zich als meesteres van ons gezin op. In het begin waren wij nog niet overdreven be zorgd voor haar. Alleen de meisjes waren al liefde en toewijding voor het kleine wozen; zij gingen er mee om alsof het een kostbaar uiterst broos en teeder voorwerp was, iets waarover mijne vrouw haar dikwijls dapper uitlachte. Maar al lengs. begonnen zo driester te worden. Allerlei grappen haalden zij er mede uit, zo lieten het ding marscheeron, over hindernissen klauteren en tuimelen en hadden de grootste pret als het op den rug lag te spartelen en allerlei hulpelooze be wegingen maakte om weer op de pooten te komen. Do moedwil dreet zijn dolste spel met het beest, het werd verpleegd en vertroeteld als eene pop het was Margutta, hier 1 Margutta, daarDe naam Margutta was de alpha en de oméga van onze ge sprekken. »Margutia!« herhaalde de echo uit alle hoeken. Het was in den grond der zaak niets anders dan naïeve belangstelling voor de vreemde levens wijze en het zonderlinge bestaan van het dier, dat mot zijne onbeholpenheid hun baldadigheid prik kelde. Geen misdadige nevengedachten, nog niets van den boklemmenden angst, waarmede het kwij nende leven van een klein »Doorluchtigheidje« door zijne omgeving wordt beschermd en bewaakt. Goddank 1 hunne harten waren nog rein gebleven ^an het invretende vergift, dat, met den dag in knaagj toenemende, als een kanker aan mijne ziel (Wordt vervolgd). deren hebben geweigerd op het paleis te komen. Wij noemen dit veege teekenen. Trouwens onverwachts is uit Berlijn het bevel gekomen dat een winter-eskader moet uitgerust worden en in dezen winter in zee blijven. Dit be richt is zeer ongunstig opgevat, vooral daar de Bismarcksche bladen, o. a. de »Kölnische Zeitung* weer aan het losdonderen is tegen Frankrijk. Onze regeering, zegt het invloedrijke Keulsche blad, begint in te zien dat zij 15 jaar lang zoo vredelievend mogelijk is geweest tegen Frankrijk, zonder een stap verder te komen. Men vraagt zich af of Duitschland, steeds meer verdeeld in zich zelf door heftige godsdienst- en maatschappelijke twisten, de gevaarlijke afleiding dos oorlogs wil zoeken. Dit is althans zeker dat de zoogenaamde Culturkampf* feller dan ooit dreigt uit te breken. De Engelsche regeering is voorloopig geslaagd een oiud te maken aan het geschil met Rusland. De conventie omtrent den Zulficar-pas is nu ge- teekend. Rusland kent natuurlijk zijn tijd en het gezegde: de weg naar Konstantinopel ligt thans over Herat, blijkt waar. Het groote doel der Rus sische politiek is thans, Engeland geheel los te krijgen van Turkije. Daarom spant zij alle krach ten in om de zending van Drummond Wolff te Konstantinopel te doen mislukken. Is dat maar eenmaal geschied, dan is het lot van Turkije be slist. (7 In de laatste honderd jaren is de bevolking van Europa aangegroeid van 145.000.000 tot 350.000.000 zielen. De Engelsche natie heeft zich in dien tijd vermenigvuldigd 5-voud; de Russen 4-voud en de Duitschers iets minder dan 3-voud. De Fransche en Spaansche bevolking zijn met ongeveer 50 per cent toegenomen. De Noordsche schaatsenrijder Axel Paulsen heeft bij het bericht dat een liefhebber in Canada, Mr. Dowd, in den vorigen winter den vermaarden Noor zou geslagen hebben, door den Noordschen Consul te Montreal dadelijk eene uitdaging, tot allo schaat senrijders van de wereld gericht, doen plaatsen in de Montreal Gazette.* Paulsen is bereid aanstaan den winter tegen iederen schaatsenrijder, waar ook, te rijden over eiken afstand, 3 tot 100 mijlen, om een inzet van 1000 dollars van weerszijden. Wil de tegenpartij den wedstrijd te Christiana aan vaarden, dan ontvangt deze 150 dollars voor reis kosten; eene gelijke som verlangt Paulsen voor zijne reis naar Canada. Volgens een officiëel bericht was het aantal cho leragevallen in Spanje tot 1 Sept. 244.455, het aantal sterfgevallen 91.000. Grévy heeft een besluit geteekend, waarbij 500.000 frs. beschikbaar wordt gesteld ten behoeve van de choleralijders. Een aanvaring had plaats bp Flamborough Head, tnsschen de schooner Mauve*, uit Duinkerken en het stoomschip »Trevethick«, van Shields, waarbij eerstgenoemde zonk. Zes man der equipage wer den door het stoomschip gered. De overigen, twaalf in getal, waaronder de kapitein, zijn verdronken. De boeg van de »Trevethick« werd ingestooten. Volgens de »Voltaire« hoeft een der grootste handelaars in schilderyen van Berlijn zelfmoord gepleegd, nadat hij in speelholen te Parijs 2 mil- lioen frs. had verloren. Uit de gevangenis te Rijssel is een gevangene ontsnapt, die aan de ontvluchting van Loevestein doet denken. Hij is namelijk in een kist het ge bouw uitgedragen, welke door eenige gevangenen, die timmerlieden van beroep zijn, vervaardigd was. De ontsnapte moot vele medeplichtigen hebben. Het gouvernement van Mysore maakt alle toe bereidselen, om het hoofd te bieden aan den hon gersnood die onvermijdelijk geacht wordt. Het uitblijven der regens verwekt groote bezorgdheid. Naar aanleiding van het bericht over Kaapstad gezonden dat op stations aan den Congo blanken door de kannibalen zouden zijn >gedood, gebraden en opgegeten*, stelt de »Réforme« voor daaromtrent aan den souverein van den Congo-Staat, koning Leopold, ophelderingen te vragen. Een spotvogel heeft onlangs naar men ver zekert toen de koning van België tot souverein van den Congo-staat was bevorderd, op een der deuren van het palais te Laeken geschrevenVoor den Congo tweemaal aanschellen.* De »Réforme« weet dus, wat haar te doen staat. HEUSDEN, 14 Sept. t Tot ons genoegen vernemen wij dat onze vroegere stadgenoot, de heer H. W. Prillevitz Cz., thans te Lekkerkerk, met gunstig gevolg examen heeft afgelegd voor het 3e gedeelte als Candidaat Notaris. t ZUILICHEM a/d WAAL. Werd voor kor ten tijd gemeld dat een fruithandelaar alhier bij zijne zending van pruimen naar Engeland 80 ets. moest toegeven, thans heeft een ander fruithan delaar, die 12 mandjes van dezelfde vruchten zond, ƒ1,20 bij kunnen passen. Hieruit kan men dus wel opmaken, hoe de zaken thans staan! ZALT-BOMMEL. De handel in aardappelen (Kralen) is alhier aan de beurs zoo goed als ge ëindigd, hetgeen alhier dezen zomer nog al drukte gegeven heeft. Des morgens vroeg zag men eene lange reeks wagens en karren elk de beurt af wachten om te lossen. Alhier zijn dan ook reeds ruim (30000) zegge dertig duizend H.L. afge leverd. De prijzen bleven zoo wat tusschen 1,55 a 2,85 per H.L. Er is thans begin gemaakt met de Zeeuwsche blauwen. De opbrengst van deze soort overtreft de verwachting. Men rekent over 't algemeen van 160 a 220 H.L. per Hectare. De hoedanigheid is weer even uitmuntend als verleden jaar; van de aardappelziekte hoort men gelukkig tot hier toe niets. Er wordt reeds door handelaars aan de beurs 1,30 a 1,60 geboden. t DUSSEN. Aanstaanden Donderdag 17 Sept. des avonds 7 uur, in het lokaal van J. v. Beur den alhier, buitengewone uitvoering door de liedertafel „üussen's Mannenkoor,* met mede werking van heeren dilettanten uit Waalwijk, nl. E. de Cortie en P. van Ree. Het programma is, naar ons voorkomt, goed voor een feestviering gekozen waartusschen nog bij afwisseling voordrachten zullen plaats hebben. Leden der Landbouw-Vereeniging hebben vrijen toegang tot de feestzaal bij den heer J. van Beurden. Wij maken genoemde leden hierop op merkzaam, die zorg dienen te dragen dat zij hun bewijs van lidmaatschap kunnen vertoonen. t ALMKERK, 12 Sept. Door den heer Com missaris des Konings in Noord-Brabant is de heer D. A. W. van Toorenenbergen, med. dokter en arts alhier, benoemd tot het het verrichten van den doodschouw in de R a d e l o o z e gemeente Andel. t Bij resolutie van Zijne Excellentie den Mi nister van Financiën, d.d. 15 Juni 1885, no. 18, is te kennen gegeven het navolgende Bij gelegenheid der driemaandelijksche kantoor verificatie doen de Controleurs tevens onderzoek naar den stand der invordering van de directe belastingen op den eerste der loopende maand, alsmede omtrent de door den ontvanger ingestelde vervolgingen. De uitkomst wordt vermeld in het proces-verbaal no. 32 comptabiliteit. Overigens zal het nauwelijks behoeven te worden opgemerkt, dat de Controleurs hun toezicht op de tijdige inning der directe belastingen niet tot bedoeld onderzoek moeten beperken, maar ook afgezien daarvan, dat toezicht voortdurend als een gewichtig onderdeel hunner ambtstaak moeten beschouwen. Een ieder wordt dus gewaarschuwd, bijtijds zijne belasting te voldoen, ter vermijding van kosten. Volgens de „N. Gr. Crt." zou de Minister van Financiën een herziening der personeele belasting ontwerpen op de volgende grondslagen. Verdwij nen zou de remissie, die, hetzij voor twee derde, hetzij voor een derde van den aanslag, de belas tingschuldigen wordt toegekend, naar gelang van de geschatte huurwaarde, en een bepaald mini- mumcijfer voor dien grondslag, naar gelang van het zielental, zou worden aangenomen. Vervol gens zouden de tweede en derde grondslagen ver- vervallen, namelijk de belasting op deuren en vensters en die op haarsteden en eene quivalent worden ge vonden in een verhooging van het procentental te genwoordig rijf waarmede de geschatte huur waarde wordt belast.. Het vervallen van genoemde grondslagen zou zoo voegt de berichtgever hier aan toe bil lijk zijn tegenover de mingegoeden en den mid denstand, die tegenwoordig van de genoemde op- jecten evenveel betalen als de gefortuneerden. Naar de „N. R. Crt." verneemt, is mr. A. J. H. Van Baar, lid van de Tweede Kamer, opnieuw ernstig ziek en verkeert hij zelfs in bedenkelijken toestand. Te Leeuwarden is een Vereeniging opgericht, genaamd „Waarde der kleinigheden*, welke zich ten doel stelt om allerlei voorwerpen, die als waar deloos worden weggeworpen of vernietigd, te ver zamelen, ze te verkoopen en de opbrengst te doen strekken ten bate van de Maatschappij tot op voeding van weezen in het Huisgezin. De gemeenteraad van Gorkum heeft 2500 beschikbaar gesteld ten behofeve van feesten bij de in het volgend jaar aldaar waarschijnlijk te houden algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw. Te Veere werd dezer dagen een openbare ver- kooping gehouden waarop 10 gebouwen en erven werden verkocht. Twee koetshuizen met stalling brachten op 120 en 125, drie huizen met erf en tuinen 100, 105 en 205 het stuk, 3 woonhuizen 90, 140 en 155 het stuk, 1 pakhuis en erf 110 en eindelijk een heeren huis 300. De 10 perseelen dus te zamen voor 1450! Iu het geheele land zijn voor het hoofdonder wijzers-examen, dat 15 Juli aanving en 3 Sept. jl. eindigde, geëxamineerd 1022 mann. en 139 vrouwel. candidaten, waarvan 312 m. en 59 vr. slaagden. Het „Dagblad" verzekert, dat verscheiden fir ma's te Rotterdam haar werklieden hebben me degedeeld, dat zij, die aan de manifestatie voor het algemeen stemrecht deel nemen, daardoor ge acht zullen worden, uit haar dienst te zijn ontslagen. Toen men Donderdag een rol telefoondraad op de Veerboot buiten de Waterpoort te Gorinchem wilde laden, loochende dit fabriekaat zijne bestem ming niet, maar liep met eene groote snelheid aan de andere zijde van de boot af. Daar 3000 kilo's op die schijf zaten gerold, en men de waarde op 3000 gld. schat, is de schade aanzienlijk. Gedurende de terechtstelling van Jeanne Lorette zal de heer De Roode, translateur te 's Hage, als tolk voor de Fransche taal ter beschikking van het Hof zijn, ten einde te fungeeren bij het ver hoor van eenige buitenlandeche getuigen en van den Japanschen gezautschaps-attaché, die Fransch spreekt. De tusschenkomst van den vertaler ten behoeve van de beschuldigde is vermoedelijk overbodig, daar zij zich goed in onze moedertaal uitdrukt en zich daarvan ook ter terechtzitting zal bedienen. Naar men meldt is aan J. G. H. Wolters, laatstelijk bankier te Venlo, die bij arrest van het gerechtshof te Arnhem van 7 Februari 1884 wegens bedriegelijke bankbreuk, enz. veroordeeld is geworden tot zes jaren tuchthuisstraf, geld boeten en subsidiaire gevangenisstraffen, volledig gratie verleend, tengevolge waarvan hij uit het tuchthuis te Leeuwarden is ontslagen. De reden is naar wij vernemen zijn gezondheidstoestand in verband met zijn hoogen leeftijd. Wolters is 76 jaar oud, werd sedert zijn opneming in het tuchthuis verpleegd in de ziekencel en lijdt thans aan een slepende ziekte, die volgens ge neeskundig getuigenis zijn herstel hoogst onwaar schijnlijk maakt, terwijl langer verblijf in het tuchthuis zijn dood zeker zou verhaasten. Naar men weet, is zijn broeder, die tot correctioneele gevangenisstraf was veroordeeld, reeds in de ge vangenis overleden. Arme menschen. Door de gebroeders Bakker, veehouders te Zwartsluis, was op hun afgesloten erf een varken begraven, dat waarschijnlijk aan vlek- typhus gestorven was. Den volgenden ochtend werd ontdekt, dat het uit den grond was opgegraven. Door de politie werd een onderzoek ingesteld en het ontvreemde varken ontdekt ten huize van den arbeider J. H. Hij bekende zujks uit armoede gedaan te hebben, daar hij met zijn vrouw en kinderen niets te eten had. Na inbeslagneming werd het geslachte varken op last van den bur gemeester onschadelijk gemaakt en proces-verbaal opgemaakt. De vorige week werd een bewoner der Pompstraat te Gorinchem bezocht door een boer, zich noemen de B. Willemse, wonende te Arkel, die hem een trommeltje met 15 heerlijke persiken en een flin ke tros blauwe druiven ten geschenke kwam aan bieden, met het gezegde dat dit een kleinigheid was van zijn grootje voor een dienst die de oude heer een tiental jaren geleden aan haar had be wezen. Genoemde heer twijfelde er echter aan of hij wel bij den rechten weldoener was aangeland en aarzelde de vruchten in ontvangst te nemen, doch op aanhoudend bevestigen van den boer, werd het geschenk aangenomen. De boer bleef intus- schen nog een poosje praten en vertelde ook nog dat hij in de stad tien mud aardappelen h ƒ1,40 per mud had gekocht en de verkooper er nog 2 mud van had, die hij nu ook gaarne wilde koopen, doch geen geld in den zak had en Arkel te ver verwijderd was, om het even te halen. Hij vroeg alzoo of men zoo beleefd wilde zijn om hem de 56 stuivers voor te schieten. Hij zou zorgen den volgenden morgen vóór tien uur deze weder terug te geven. Na eenig beraad besloot men er toe, daar men geloofde met een eerlijken boer te doen te hebben, maar ja, men verwachtte den volgenden morgen den boer, doch deze verscheen tot heden toe niet. De 15 persi. ken en de tros druiven zijn met 2,80 alzoo ruim betaald. Men wachtte zich voor zulke cadeaux De vorige week zijn bij den predikant te Gramsbergen naar de „Asser Ct.* meldt, de glazen ingeslagen. Het was kermis en de predikant hield niet van deze soort van vermaken. Hij had er tegen gewaarschuwd, maar daar hij, naar't schijnt, de zwakheid van 't menschelijk vleesch kende, had hij de jonge meisjes, die anders allicht de hoofden op hol en de beenen op de kermis zouden brengen, bij zich op eene theevisite ge vraagd. Ten deele wellicht uit jaloerschheid, ten deele uit spijt, ten deele uit baldadigheid, zijn daarop door de jongelieden, die natuur lijk om het huis, waar hun kermismeisjea waren, bleven zwerven, de ruiten ingegooid,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2