aanbesteden M. J. Hooi jakkers, PETROLEUM, GEDISTELLEERD, Hypotheekbank* Brieven uit de Residentie. RECHTSZAKEN. kerknieuws. MARKTBERICHTEN. ADYERTENTIEN. Daniël Duijser te Heusden, AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws. GROSSIERDERIJ IN Koloniale Waren, TABAKSIGAREN, Gecondenseerde Melk, Gele Pepermunt en Drops, HaverGarstErwtenBoonen MAÏS en YOEDERMEEL. Wijksche Poort, Zuid-Hollandsehe A. van Delft te H Een dergelijk geval heeft zich te Warns veld voorgedaan, echter met dit gelukkig verschil, dat daar niet de glazen der pastorie zijn ingeworpen. Een vrouw die haar buurvrouw in de Czaar Peterstraat te Arasterdam zulk een schop gaf dat het mensch ontijdig bevallen en overleden is, werd Vrijdag in hechtenis genomen. Zij zelve is moeder van twee kinderen. De off. van Justitie te Haarlem verzoekt opsporing en in be slagneming van tal van gouden halskettingen, broches, oorbellen enz., daar tusschen 30 Aug. en 2 Sept. ontvreemd. Bij een hevig onweer sloeg te Utrecht de bliksem in een woning en doodde den bewoner, een smid, op zijn bed. Zijn vrouw en een kind van twee jaren, die in het zelfde bed sliepen, schijnen ook geraakt te zijn de eerste was des morgens verlamd, zoodat zij haar legerstede niet kon verlaten, terwijl 't kind dat anders goed loopt, gedurig viel. Beiden zijn thans echter weer nagenoeg hersteld. Op vreemde wijze heeft de bliksem zich een weg gebaand van kamer tot kamer, heeft 't plafond bereikt, waar in hij twee diepe voren heeft gemaakt, is toen overgeslagen op een Friesche hangklok, die hij volgde tot 't einde van den ketting, waar hij het beschot van de alkoof heeft doorboord juist op de plek, waar de overledene met 't hoofd lag. Deze was een oppassend werkman, die een we duwe met negen kinderen nalaat. Aan het Nieuwland te Hoorn is een kruidenierswinkel geheel uitgebrand. Nabij Wageningen is ze kere v. B. van zijn wagen gevallen en door een hem volgende wagen, met steenen geladen, over reden. Hij werd zwaar verwond. Een sigaren maker Van Aggelen is uit üalfsen vertrokken, vrouw en 5 kinderen in behoeftige omstandig heden achterlatende. Een Duitscher, die koop lieden oplichtte, is door de Rotterdamsche politie over de grenzen gezet. De justitie te Arn hem heeft zich naar Lienden (gemeente Eist) be geven, ten einde een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van een aldaar plaats gehad hebbenden brand. Te Vreeland geraakte een 21/3-jarig kind, dat met eenige andere alleen achtergelaten was, in het water en verdronk. De moeder, die het kind wilde redden, zou ook bijna verdronken zijn, daar zij een zenuwtoeval kreeg. Zij is echter gered. Te Veenendaal is sedert een paar dagen de landbouwer H. Slunt verdwenen. De ongeluk kige Was krankzinnig geworden. Het laatst is hij gezien in een schip aan den Rijn bij Eist. Te Biervliet heeft zich een jongmensch A. W., van beroep slachter en rietdekker, ten huize zijner ouders, door ophanging van het leven beroofd. De reden waarom is niet bekend. 'sGRAVENHAGE, 12 Sept. 1885. Over een tiental dagen wordt de nieuwe zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal wederom plechtig geopend. Meer dan andere jaren is op dit feit de algemeene aandacht gevestigd, omdat een dag voor die opening de reeds lang te voren aan gekondigde meeting van de voorstanders van het algemeen stemrecht te 's Gravenhage zal plaats hebben. Ten einde tot deelneming daaraan op te wekken heeft de Nederlandsche bond tot verkrij ging van het algemeen stemrecht een afzonderlijk propaganda-blad Uitgegeven en onder de ambachts lieden in groote steden dóen verspreiden. Op vrij heftige wijze wordt daarin tegen de bestaande kieswetgeving te keer gegaan en de theoriën in dat blaadje ontwikkeld, hebben veel overeenkomst met die der sociaal-democraten. Het is echter te betwijfelen of de fatsoenlijke werklieden aan de door de leden van dien bond te houden optocht zullen deelnemen. Men zal moe ten toestemmen dat het rondloopen met vaandels van menschen die een zeker Staatkundig recht wil len verkrijgen, iets nieuws is in ons land. Het meerendeel van ons volk houdt niet van zulke kermisachtige nieuwigheden, vooral wanneer die op Zondag plaats hebben. Hoewel het doel der pro paganda-makers grootendeels is te billijken, kunnen de middelen die tot bereiking er van worden aan gewend, nu juist niet het meest doeltreffend genoemd worden. Dat nu en dan eene ernstige vergadering of demonstratie wordt gehouden en van daar uit een betoog aan de Regeoring wordt gericht, om bevrediging der wenschen van een groot gedeelte van het volk, zal niemand afkeuren, maar zich naar dergelijke vergadering te begeven in optocht met vlaggetjes en indien het ware toegestemd, zelfs met muziek, gelijkt te veel op eene kermis-ver too ning, dan dat werkelijk ernstige menschen daaraan deel zullen nemen. Men moge in Amerika, Enge land of Frankrijk met goed succes zijn toevlucht tot dergelijke kunstmiddelen nemen om de aan dacht van het groote publiek op eene zaak te ves tigen en daardoor aanhangers te winnen, in Ne derland, geloof ik niet dat men door dergelijke op effect berekende kunstgrepen de zaak die men voorstaat, veel goed doet. Afgescheiden van deze opmerkingen omtrent de middelen die worden aangewend tot bereiking van bet doel, moet worden erkend, dat in hetgeen de voorstanders van algemeen stemrecht tegen de be staande toestanden aanvoeren, veel waars is. Het valt niet te ontkennen dat ons kiesstelsel verouderd en niet meer voor onzen tijd geschikt is. Aanne- monde dat een zeker deel van ons nog niet genoeg is ontwikkeld om het kiesrecht uit te oefenen, mag toch worden aangenomen dat zeer velen die daar toe wel in staat zijn, er van zijn buitengesloten, omdat zjj de vereischte som in de belastingen niet bijdragen. De naam van Volksvertegenwoordiging mogen de Kamer der Staten-Generaal bijna niet meer dragen, daar slechts 3 percent der bevolking kies bevoegd is. Stel dat men niet dadelijk het al gemeen stemrecht wil toekennen, maar even als in België geschiedt, dit alleen verleent aan hen die door het afleggen van een examen bewijzen er voor geschikt te zijn, dan zou do toestand reeds aan merkelijk verbeteren als men in aanmerking neemt dat in genoemd land 9 percent der bevolking kies- bevoegd is. Niet alleen dat de Regeering zeer langzaam is in het voorbereiden der maatregelen om daarin verbetering te brengen, maar zij verzuimt zelf de voorgeschreven verplichting tot herziening der kies wet en het daardoor in overeenstemming brengen van het aantal Kamerleden met het vermeerderde zielental. De laatste herziening dier wet heeft toch in 1878 plaats gehad en zij had dus vóór 2 jaar reeds op nieuw gewijzigd moeten worden. Ook de indeeling van het land in kiesdistricten is minder goedomdat wanneer de meerderheid met behen digheid de districten weet in te deelen, zij zich- zelve daardoor kon versterken, waardoor men dus geen zuivere partij-verhoudingen heeft. Reeds te lang heoft de Regeering verzuimd hierin de gewcnschte verandering te brengon. En do ver tegenwoordiging is te veel verdeeld om op verbe- ring aan te dringen. Door de partij-belangen ziet men de volksbelangen over het hoofd. Vrij alge meen is het oordeel der pers over den bestaan den toestand ongunstig. Sedert jaren staat het her vormingswerk stil, doordat de eene partij de andere niet gunt iets goeds tot stand te brengen. Het huishouden des lands loopt in het honderd, omdat niet in tijds maatregelen zijn genomen om de ont vangsten gelijken tred te doen houden met de uitgaven. De eene poging na de andere om het vermogen zijn rechtmatig aandeel in de lasten te laten dragen, mislukt, omdat alleen de vertegen woordiging van het vermogen heeft te beslissen, en ten slotte wordt op den kleinen man de last gelegd. Vertegenwoordiging en Regeering doen bijna niets, om waar noodig, verbetering aan te brengen. Er zijn vele hervormingen in de sociale toestan den noodig om met de eischen des tijds mede te gaan. Werklieden-verzekering, leerplicht, kinder* arbeid, wachten allen op regeling. Wanneer zal dit geschieden? Als de toestand zoo blijft, wellicht nooitDaaromvoor allesuitbreiding van het stemrecht. Weg met alles wat naar den slakken gang gelijkt. Niet langer gedraald, maar de daad bij het woord gevoegd en wanneer de leden der Vertegenwoordiging onwillig zijn meer te doen, ze niet meer afvaardigen. Dat buiten de reeds genoemde er nog vele zaken op afdoening wachten, is geen bezwaar; met een weinig goeden wil en een ernstig streven tot be hartiging van 's Lands belangen is veel in weinig tijd afgedaan. En waarom zouden Kamerleden niet doen als andere menschen die drukke werkzaam heden hebben, namelijk meer werkeu. Hun werk tijd, ruim 4 uur daags kan toch wel eenige uit breiding velen. Hopen wij dat het zittingsjaar 1885/86 vrucht baarder zij dan de vorige jaren eu dat wij bij het einde er van een stap nader bij de bevrediging der volkswenschen mogen zijn. De ernstige tijdsom standigheden waarin wij verkeeren mogen voor de Vertegenwoordiging eene aansporing zijn om de onderlinge veeten te laten varen en alleen in 's Lands belang te handelen. Men vergete nimmer dat volkswenschen geen willekeurige vorderingen geen opgeraapte begeerten zjjn. Het klagen over het langzaam werken der Ka-? merleden is niet nienw. Ook vroeger scheen merj alles behalve tevreden te zijn met de vordering der werkzaamheden van de toenmalige Staten. Het volgende versje omtrent het vergaderen der Staten Generaal van Holland, diene tot bewijs daarvoor. Zjj komen bij paren Om te vergaren In den Haag. Zij zijn er zoo graag, Zij drinken een glas Zij peen plas En laten de zaak zooals hij was. Zondag absent, Maandag in 't logement, Dinsdag present, Woensdag compleet Donderdag niet gereed Vrijdag niets gedaan Zaterdag naar huis gegaan. X. mmm—m—mmmm—mmmmmmmmmmmmmm—mmmmmimi—mif Kantongerecht te Heusdcn. Vonnissen in strafzaken, uitgesproken 11 Sept. Veroordeeld wegens overtreding der drankwet; J. v. d. P. te Dussen (art. 13), boete 2 subs. 1 dag gev.A. H. B. te Woudrichem (art. 23), boete 3 subs. 2 d. gev.; W. v. R. te Veen (art. 21), gev, 2 d.A. D. K. te Elshout (art. 22), boete 2 subs. 2 d. gev.H. v. H. te Aalburg (art. 23), boete 2 subs. 2 d. gev.W. v. H. te Aalburg (art. 23), boete /2 subs, 2 d. gev. Overtreding der jacht en visscherijM. de G. te Wijk, boete 2 X 3 subs. lXl dag; A. v. R. te Hooge Zwaluwe, boete ƒ3 subs. 2 d. gev. S. K. te Veen, boete 2 X 3 subs. 2 X 2 d. gev.I. v. d. S., K. v. d. P, en Chr. G., allen te Almkerk, ieder eene boete van 10 subs. 2 d. gev.C. M. en A. S. te Genderen, ieder eene boete van 2 X 3 subs. 2 X 2 d. gev.I. S. te Elshout, boete 3 subs. 1 dag gev. Overtreding voerwezenG. V. te Veen, A. A. te Gorinchem, J. v. d. if,, J. v. Z. te Dussen en P. V. te Aalburg, ieder eene boete van 3 subs. 2 d. gev.J. E. te Dordrecht, boete 2 subs. 1 d. Het laten loopen van vee op een openbaren weg in de provincie Noord-BrabantJ. B. te Wijk, D. v. A. te Aalburg en S. v. B. te Genderen, ieder eene boete van 3 subs. 2 d. gev.J. v. d. H. te Genderen en A. B. wed. G. v. d. H. te Hees been, ieder eene boete van 3 subs. 1 dag gev. Het laten loopen van vee op een anders in oogst staande grond; P. v. d. G. to Hedikhuizen, boete 3 subs. 2 d.L. do R. te Veen, boete 3 subs. 1 dag gev. Het gaan over een anders grond in den tijd dat het met rijpende vruchten is bezet; J. v. d. V. te Werkendam, boete 3 subs. 1 dag gev. Het nalatig zijn dienst te verleenen bij het be proeven der brandbluschmiddelen W. M. de H. te Sleeuwijk, boete 1 subs. 1 dag gev.A. L. te Hill (Meeuwen), boete 3 subs 2 d. gev. Nachtgerucht tot verstoring der rust van de in woners J. S. te Werkendam, boete 7 subs. 3 d. gev.J. v. H., huisvr. van J. v. d. B. en M. M., huisvr. van W. H., beide te Heusden, ieder eene boete van 6 subs. 2 d. Baggeren van zand, binnen den afstand van 20 meter uit den oeverlijn, rivierwaarts gemeten J. C. en A. C. te Almkerk en P. H. te de Werken, ieder eene boete van 10 subs. 2 d. gev. Verstoren van een nest vogels, nuttig verklaard voor landbouw en houtteeltJ. K. Ez. en C. K. Jz. te De Werken, ieder eene boete van 1 subs. 1 dag gev. Enkele diefstal van te veld staand grasH. v. d. G Jz. te Heusden, boete 1 subs. 1 dag gev. Overtreding van het reglement voor de zee- en rivierwaterkeerende dijken in de prov. N.-Brabant, (openen van een uitwateringssluis zonder vergun ning van het bestuur der sluis): K. K. te Almkerk, boete 30 subs. 5 dagen gev. Het ijk wezenPh. M. te Aalburg, boete 2 X 10 subs. 2x1 dag gev. Al de veroordeelden tevens in de kosten. Nederl. Herv. Gemeente. Bedankt voor Brakel ds. G. A. van der Brngghen, pred. te Boxmeer. Chr. Geref. Gemeente. Bedankt voor Dordrecht afd. Kromhout, Ds. K. van Goor, te Nieuwendijk. knaap te redeneeren en te jammeren. Toen gaf eeü voorbijganger den practische raad: Praat niet on klaag niet; doch zet'm op een vergiettest?t Goede nfanieren. Een landbouwer die onlangs in een restauratie te Amsterdam aanlandde, werd zeer boos, toen de kellner hem met zeer gratiense buiging een servet aanbod. Zeg eens, vriendje, zei de landbouwer, ik weet heel goed wanneer ik een zakdoek moet gebruiken, gij behoeft er mg niet op zoo'n handtastelijken wijze aan te herinneren. f HEUSDEN, 12 Sept. Boter 0.70 0.73 per stuk van 6 ons. Eieren 4l/2 a 5 cent. 's HERTOGENBOSCH, 14 Sept. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 153 stuks. De prijs was le kwal. van 0.48 tot 0.52 2e kwal. van 0.44 tot 0.483e kwal. van 0.40 tot 0.44 per kilogram. De prijs der boter was 1.10 1.28. Medelezers worden ge- :lPw* zocht voor het Algem.ee t) H r» n <1 el sbladM, op deu dag van uitgaaf en een dag later. Te bevragen bij den U i t g e v e r dezer Courant. VOORHANDEN: Waal- en IJssclstccnen. Roodc en lilaauwc Plavuizen. Roodc en Biaauwc Pannen. Glazen Pannen. Rietvorsten. Witte Tegeltjes. Kalk. Tras. Cement. LEVERING binnen 2 dagen van Engclschc Buizen. Terra-Cotta Artikelen, Mozaik Vloeren, enz. Waarvan Modelboeken en Monsters voorhan den zijn. f 's HAGE, 14 Oct. Het maken van een gebouw voor het slnispersoneel te Vreeswijk. Raming 17650. Aanw. 7 Oct. (129 Metselwerk van gestampte aarde is in Zuid- Frankrijk veel gebruikelijk. In de laatste jaren bezigt menook gestampte slakken van steenkool (4 deelen slakken en een deel kalk worden vermengd) en vooral in Lyon vindt dit veel toepassing. Dit werk is zeer vuurvast, zoo zelfs dat bij een brand in eene fabriek, waarin de machines ten deele ver smolten werden door de geweldige vuurmassa, de slakken-muren onwrikbaar en ongeschonden bleven. De kosten beloopen 4y2 de kub. meter, en ge- woonljjk worden de muren 50 centim. dik gemaakt. De eenwielige spoorweg, of »bycicle« schijnt, zegt de Industrial America,geroepen te zijn, om binnen korten tijd eene afdoende proef te moeten doorstaan. De uitvinder beweert daarmede gemak kelijk eene snelheid van 160 km. in 't uur te kunnen bereiken. Verkeerd begrepen. Mozes. Ziet ge, mijn zoon, wat vlijt kan doenNathan is gekomen naar Am sterdam met één hemd, nu heeft hij een millioen. Levi. Sjemaai, vader, wat doet bij met een mil lioen hemden. Veranderd gezichtspunt. Frits. Mama smeert u weer zoo'n dikke boterham voor Hendrik? Moeder. Neen, Frits, zij is voor u. Frits. Hè, hoe dun! Ouderentrots. A. Wat is dan eigenlijk mijn heer uw zoon? B. Veearts, een uitmuntend veearts, dat verze ker ik u, wat profesor Tilanus onder de menschen is, dat is mijn zoon onder 't vee. Zin en onzin. Men kan de menschen verdoelen in deznlke die er waren, or zijn, en er zullen zijn verder in de zoodanigen, die er nooit waren en eindelijk in dezulken, die er nooit zullen zijn. De menschen zooals zij waren, zijn en zullen zijn, ma ken den inhoud uit van de wereldgeschiedenis de menschen zooals zij er nooit waren, den inhoud der poezië; de menschen eindelijk, zooals er nooit zullen zijn, den inhoud der moraal. Dezer dagen stierf te Berlijn een oude dame die als zeer gierig te boek stond. Toen haar verwan ten aan 't zoeken gingen, vonden zij haar geheele nalatenschapbaar geld, papieren van waarden en preciosa in haar tournure verstopt. WAAROM DE LUI BADPLAATSEN BEZOEKEN. Om de zenuwen te stalen, Om van reizen te verhalen, Om de bergen te beklimmen, Om te verzetten zijn zinnen, Om wat aan 't. strand te drentelen, Om de zorgen weg te wentelen, Om de dochters te verloven, Om t' aanschouwen korenschoven, Om den grooton heer te spelen, Om zich minder te vervelen, Om de echtvriendin t' ontloopen, Om vrijaf te kannen koopen, Om te baden in het groen, Om met de mode meê te doen. Een practische raad. Een jongen was in 't water gevallen en er weer uit gehaald. Een schaar van vrouwen uit de buurt stond om den natten DIJKGRAAF en HEEMRADEN van hel Water schap »de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Hensden c. a.,« zullen op Zaterdag1 den 3den Oct. 1885, des middags ten 12 ure, in hunne gewone verga derzaal, nabij de Waterpoort te Heusden, bg enkele inschrijving, publiek a. Het met Bladriet en Rijshout beslaan van vakken dijk tot het Waterschap behoorende, in 4 perceelen, met bijle vering van alle materialen en arbeids- loonen. b. Het ter plaatse op schelft leveren van 6000 bossen bladriet, in één perceel. c. Het ter plaatse op schelft leveren van 20,000 bossen Hollandsche rijs, 400 bossen Geldersche bleeslatten, in één perceel. Inlichtingen geven Dijkgraaf en Heemraden voor noemd, zoomede de opzichter J. VAN TUIJL Gz. te Heusden, bij wien van af 19 September 1885, bestekken verkrijgbaar zjjn ad 50 cents por exem plaar. De Dijkgraaf, HONCOOP. De Secretaris, DUIJSER. Heusden, 19 September 1885. De Bank sluit leeningen onder verband van rite Hypotheek op gebouwen en ongebouwde eigendommen. figen matige rente en administratie-kosten. Zij geeft pandbrieven uit van 1000.500. 100.en 50.rentende D/a d pari, afio»- bi ar bij uitloting. Agent voor HEUSDEN en OMSTREKEN, de Donderdag stond voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch terecht Johannes Verhaysen, oud 60 jaren, burgemeester, secre taris en ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Someren (Noord-Brabant), beschuldigd van knevelarij. In deze zaak waren 9 getuigen door het openbaar ministerie gedag vaard. Uit hunne verklaringen vloeide voort dat de beschul digde bij het sluiten van huwelijken van de personen die huw den eene zekere som vorderde, eenige guldens meer bedragende dan hij werkelijk aan verschotten had uitgegeven. De beschuldigde voerde ter zijner verdediging aan dat hij zich namens partijen belastte met het aanvragen der voor hun huwelijk benoodigde stukken en daarvoor eenige guldens in rekening bracht, niet als ambtenaar, maar als particulier. Een getuige verklaarde dat hij een bewijs van onvermogen om kos ten te betalen had overgelegd en de beschuldigde hem toen had te kennen gegeven dat hij niets schuldig was maar geven kon wat hij goed vond, waarop deze behoeftige getuige 5 had gegeven als fooi, zooals hij zich uitdrukte. De procureur-generaal betreurde de onwaardige opvatting van zijn ambt als burgemeester door den beschuldigde, die zich niet ontzag fooien af te bedelen of onverschuldigde geld sommen in rekening te brengen aan personen, die voor hem als ambtenaar van den burgerlijken stand huwelijken sloten en requireerde schuldigverklaring aan knevelarij en veroordeeling tot 3 maanden celstraf. Mr. Bergsma droeg de verdediging des beschuldigden voor en concludeerde tot vrijspraak. Het hof zal over acht dagen uitspraak doen. Tevens heeft het gerechtshof uitspraak gedaan iu zake tegen Pieter van Wingerden, oud 40 jaren, rijksveldwachter te Go rinchem, hem schuldig verklaard aan valsche getuigenis in eene boet-straifelijke zaak tegen den beklaagde, en hem veroordeeld tot 18 maanden celstraf. Van die uitspraak heeft zich de beschuldigde onmiddellijk in cassatie voorzien. Handel inBOUWMATERIALEi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3