buitenland: binnenland, //Ja dat kunt je begrijpenzei het bru tale schepsel, op eens haar huilen stakende, //dat ik nog vergiffenis zal vragen nu ik me aan dat ellendige ding zoo gewond heb. Kijk eens, het bloedt nog en mijn vinger 's wel dubbel zooveel waard als diesteenen pot. Ik wou liever z/Je wou liever/' barstte mijnheer los, z/je wou liever heengaan, niet waar? Best en terstond ook. Wanneer ge niet binnen een half uur vertrokken zijt zal ik je door de politie op straat laten zetten En zoo eindigde de geschiedenis van Dora in dat huis. Dezer dagen beeft de heer Voigtel, dombouw- meester te Keulen, zijne laatste ploeg steenhouwers, werkzaam aan de hoofdkerk aldaar, teruggetrokken en ze anderen arbeid gegeven. Thans is het prach tige gebouw nagenoeg voltooid. Ten jare 1278 werd de eerste steen er van gelegd; in 1885 waren 687 jaren sedert deze plechtigheid voorbijgegaan. Zoo dra de mozaïekvloer in kerk en koor zullen zijn gelegd en de nieuwe deuren zijn ingehangen, is het groote werk tot stand gebracht. Het eenige, 't welk dan overblijft, is het aanbrengen van sieraden, waarbij de beeldhouwer de grootste rol zal spelen. In het bekende paardenspel van Renz, dat tegen woordig te Hamburg is, vertoonen nu ook koord- dansende ponnies hunne kunsten. Deze viervoetige Blondins loopen op het 16 voet hoog gespannen koord met evenveel zekerheid, als op den beganen grond. De een loopt voorzichtig, langzaam, stap voor stap, hetgeen een kluehtigen indruk maakt. De andere gaat zoo snel over het koord als de vlugste hardlooper. Aan 't vergaan van 't Duitscho schip Augusta wordt thans niet meer getwijfeld. De bemanning bestond uit 9 officieren, 7 dek-officie ren, 29 onder officieren en 192 matrozen. De weduwen en weezen der verongelukten krijgen pensioen. Het electrisch licht gaat te Berliju met snelle schreden vooruit. De eerste inrichting der Edisou- maatscbappij bedroeg 700, do tweede 2000 lampen, allen in groote magazijnen en restaurants geplaatst. Het centraalstation op de Gendarmen markt, dat dezer dagen geopend wordt, voedt 8000 lampen in een kring van 300 meter straal. Een laatste station met weer eenige duizenden lampen zal in den herfst geopend worden. De kosten van het licht bedragen gemiddeld 21/2 cents per lamp en per uur. Het driejarig oudste zoontje van prins Wilhelm van Pruisen, de kleine prins Friedrich Wilholm had, dus vertelt de »TSgl. Rundschau,tot voor korten tijd de gewoonte zijn pop dos avonds als slaapkameraad mede in zijn bedje te nemen. Op zekeren avond vroeg hij zijne gouvernante die hem te bed bracht: Hebben de soldaten ook poppon »Neen die hebben geen pop meer. »Wat hebben die dan?« »Wel een geweer.« »Dan wil ik ook een geweer hebben,riep de kleine prins en wierp zijn pop verachtelijk op den grond waardoor die brak. Sedert slaapt de jonge soldaat met het geweer in den arm en op hem is het woord wel toepas selijk »Zooals de ouden zongen, piepen de jongen. 4 Do Duitsche stoomboot »Ella,« welke eeno lading dwarsleggers van Dantzig te Vlissingen aanbracht, heeft deze haven wedor verlaten. Het lossen van de lading geschiedde wel niet zoo gauw als in andere havenplaatsen (men bezigde ruim 4 dagen voor 1200 ton), maar toch nog voldoende vlug. Het werkvolk is nog niet zoo geoefendmaar dat zal wel veranderen, wanneer de Duitsche post- booton er komen laden en lossen. Dat wordt een print van oer voor de Maatschappij »De Scheldo,« welke monopolie heeft om aan de binnenhavens de goederen te verwerken. Al zijn de reuzenboomen in hot »Harzwoud», evenals de herten, aan het uitsterven, daar worden nog ontzachlijke woudreuzen gevonden. Bij Wieda b.v., in het Weinglus-dal«, staat een denneboom, welks stam op een manshoogte, niet minder dan 1.34 Meter middollijn heeft. Er trouwen zoo weinig mannen in Frankrijk, Jat, Albert Millaud in Figaro eene belasting op de vrijgezellen aanraadt, tot dekking van bet steeds klimmende deficit in Frankrijk. Hij berekent, dat er 2 millioen vrijgezellen zijn; gesteld, dat men elk gemiddeld jaarlijks met 100 fr. belastte, dan zou de Staat dus 200 millioen winnen. Te Lissabon moet een nieuwe haven met kaden en dokken gebouwd worden. De ramiug bedraagt ongoveer 30.000,000. Door hot bestuur van Openbare Werken aldaar, zal een internationale prijsvraag voor plannen worden uitgeschreven. Do bekende Drusselsche gevangenis do Petits Cannes1' is voor het tot hieitoe gebezigde doel af- gekourd en zal als kazerne worden ingericht. »Dus", zegu het »Hbl. v. Antw.«, »wat niet meer geschikt is voor misdadigers, is nog goed genoog voor sol daten." Precies als bij ons »La Corrospondoncia« is de naam van een te Madrid veel gelezen dagblad. Het wordt met een oplage van 2300.000 exemplaren gedrukt en is ook onder don bijnaam van »De Spaansche slaap muts* bekend, daar men meent dat ieder Spanjaard het vóór het naar bed gaan leest. Een eigenlijken redacteur heeft het niet. De verslaggevers werpen hun kleine berichten in een zak en wanneer de gedroomd geluid dat op haar betrekking kon heb ben. Zij, zij, altijd zij Wel is waar schud'den wij soms in het verbor gene hot hoofd over ons dwaas gedrag, maar ik geloof dat wij ons voor elkander schaamden. Eene eigenaardige benauwdheid hield onze woor den en onze blikken in bedwang. Ja, wij schaamden ons, om elkander eerlijk te bekennen, hoe dat ellendige ding van eene schild pad ons voor den mal hield. Zelfs mijno verstandige vrouw kon zich niet aan haren invloed onttrekken; haar beslist: Zij doet, wat zij wil 1was een bewijs, dat ook zijde macht van het nietige schepsel gevoelde. O, het was eene onduldbare dwingelandij. Ik trachtte telkens mijne ketenen te verbreken, mij los te rakken, maar vrachteloos. (Wordt vervolgd). zetter kopie noodig heeft, haalt hij die uit den zak en laat die voor de hand weg zetten. In Rusland is een monsterproces wegens ver duistering van staatsgelden aanhangig. De Com missie van Kleeding voor een doel van het leger heeft verscheidene millioenen verdiend met het goedkeuren van onbruikbaar laken voor de troepen; een aantal hoofdofficieren en hooge ambtenaren zijn in het proces betrokken, dat te Kazan gevoerd zal worden. Onlangs werd melding gemaakt van nieuwe, Amerikaansche violen, welke uit hout van een soort' van denneboom gemaakt zijn. Teresina Tua heeft nu te Berlijn een paar dezer violen beproefd, en ze voortreffelijk bevonden. De kunstenares zal te Antwerpen en te Berliju, op een concert dat zij daar geeft, een dezer violen bespelen, welke gemaakt is uit het hout van een boom, die vier maanden geleden in een Amerikaansch bosch werd geveld. Prof, Palmieri bericht uit Napels van een lich ten schok van aardbeving aldaar, Donderdagmor gen, die 8 seconden duurde. HEUSDEN, 18 Sept. Voor de op heden uitgeschreven wedstrijd van stieren waren 6 stuks opgekomen, die er allen vrij goed uitzagen. De eerste prijs werd verkregen met den zwart bonten anderhalf-jarigen stier, toebehoorende aan de wed. M. Kouwenberg, te Herpt. De tweede prijs werd behaald door den anderhalf-jarigen zwartbonten van S. van Rijswijk te Genderen. t ELSHOUT, 18 Sept. Bij de heden gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap //de oude Maas" is met algemeene stemmen tot le candidaat verkozen het aftredend lid de heer P. L. Honcoop te Heusden, en gesteld tot 2e candidaat de heer A. Muskens en tot 3e candidaat de heer C. H. Kleijn, beiden te Els- hout. t WELLE 21 Sept. /Kleine oorzaken kunnen groote gevolgen hebben," dit ondervond ook een onzer inwoners E. v. d. L., die Donderdag 1.1. bezig was met eenige ranken van de hopstaken te doen. Terwijl hij met een ruk één dezer wilde aftrekken liet die te gemakkelijk los, met het noodlottig gevolg dat hij achterover in een waterput viel en met het hoofd naar beneden op eene diepte van circa 20 voet neerkwam. Met veel moeite en krachtsinspanning werd hij door de buren uit zijn benarden toestand gered'y en, wonder boven wonder, hij kwam er zonder eenig letsel of kneuzing af. t Gisteren-morgen werd van hier gevanke lijk naar het huis van arrest te Tiel gebracht, zekere L. v. d. L., beschuldigd van aanranding van een meisje van 16 jaar dat in zijnen dienst op het veld bezig was met aardappelen te rapen. t 21 September. De verjaardag van den Baron van Slingeland, bewoner van het kasteel alhier, werd 17 dezer feestelijk herdacht. De harmonie St. Cecilia van Amerzoden verhoogde de feestelijke stemming niet weinig door haar welluidende tonen. Het geheele dorp gaf blijken van instemming met de heerschende vroolijke stemming. De avond werd zeer genoeglijk door gebracht en, zooals hier steeds het geval is, liep alles in de beste orde af. WAALWIJK. Door den gemeenteraad is be noemd tot tweeden onderwijzer aan de openbare school alhier J. H. Ophei, thans te Amersfoort. De benoemde is in het bezit der hulp-acte, met aanteekening voor Fransch. t GENDEREN, 21 Sept. Als een zeldzaam heid kan gemeld worden dat door den landbou wer A. B. alhier een aardappel is gerooid die ruim 1 kg. zwaar woog. fALMKERK, 18 September. Bij gelegenheid van den op gisteren van wege de afd. Almkerk der Noord-Brabantsche Maatschappij van Land bouw te Dussen gehouden wedstrijd van paarden en vee, zijn bekroond Met den eersten prijs Pieter van Dinteren, te Dussen, voor een l'/g jarigen bruinen hengst Hendrik van Haaften, te Almkerk, voor een 11/3- jarigen stier (vaalbont) Roeland Middelkoop, te Dussen, voor een l1/2-jarige zwarte merrie; Ja cobus van Heeswijk, te Dussen, voor een 21/2- jarige bruine merrieGerardus Verhoeven, te Dussen, voor een 31/2-jarige bruine merriede wed. D. van de Koppel, te Almkerk, voor een zwart handelspaard Z. Middelkoop, te Almkerk, voor een kalfdragende koe. Met den tweeden prijsZeger Hagoort, te Dussen, voor een l1/2-jarigen zwarten hengst Abraham Goes, te Almkerk, voor een zwart bonten l1/2-jarigen stier; Peter Verschoor, te Dussen, voor een bruine l1/2-jarige merrieBas- tiaan van Daalen, te Dussen, voor een bruine 21/2-jarige merrie Gerardus Verhoeven, te Dussen, voor een bruine V-/2- jarige merrieZ. Middel koop, te Almkerk, voor een handelspaard (vos) Johannes Akkerman, te Dussen, voor een kalf dragende koe. Met den derden prijs Govert de Rooij, te Dussen, met het lot tegen Z. Middelkoop, te Almkerk, en Johannes Akkerman, te Dussen, voor een zwarten H/j-jarigen hengst; Jacobus Stael (op den hoef in den Dussenschen polder) te Dussen, voor een witbonten 1'/^-jarigen stier. Ook de later op den dag gehouden buiten gewone uiivoering door de liedertafel //Dussen's Mannenkoor" slaagde geheel naar wensch. Wel werd de feestelijke stemming getemperd door de plotselinge ziekte van den hier algemeen bekende koffihuishouder, de heer J. de Wit, die nog in den aanvang van den feestdag in zijne uitspanning druk in de weer was en op den middag door een beroerte getroffen werd, die in vroegen morgen van Vrijdag met den dood ein digde. t19 Sept. De inkomsten en uitgaven dezer gemeente zijn voor 1886 geraamd op f 15430.701/2. Onder de inkomsten komen voor Opcenten op 's Rijks directe belastingen en uitkeeriug 4/5 gedeelten personeel 6852 hootd. omslag 4475 belasting op honden ƒ330; schoolgelden 320 vergoeding door het Rijk, ingevolge art. 45 der onderwijswet f 1515. Onder de uitgaven zijn vermeld Renten van geldleeningen ƒ850 25; aflossing van geldleeningen 1775 kosten van onderwijs ƒ6048; kosten van armwezen 1730 straat verlichting 100. De gemeente-schulden bedragen ƒ208.50. "^deel der benoodigde gronden in der minne was aangekocht, doch dat daarna geen verdere stappen voor het tot stand brengen der lijn zijn gedaan. Zij achten het thans het geschiktste oogenblik om de lijn weder ter hand te nemen, daar de gronden goedkoop zijn en ook de aanneming voor lagen prijs zal kunnen worden verkregen. Maar zij drin gen vooral op voortzetting en voltooiing van het werk aan, omdat dit zeer in t belang is van bet verkeer. Als agenten der Great Eastern Railway Cy. wijzen zij er op dat, wil men het gevaar eener verlegging der stoomvaartlijn met Engeland of de afneming van het verkeer via Harwich—Rotterdam voorkomen, de spoorweglijn Rotterdam—Hoek van Holland noodzakelijk is. Naar zij aantoonen, zal mettertijd den Hoek van Holland dan kunnen wor den a port of call, die door passeerende stoom schepen wordt aangedaan om personen en goede ren te lossen en te laden. Verder zetten zij 't hoog belang dezer spoorweglijn uiteen voor de visscherij en voor het vervoer der Hollandsche producten. Het hoofdbestuur der schippers-vereeniging z/Schuttevaêr" zal zich bij de behandeling der Maandag is te 's Gravenhage do zitting der Staten-Goneraal op de gebruikelijke wijze door Z. M. den Koning geopend met de volgende TROONREDE. Bij vernieuwing is het mjj aangenaam u rondom mijnen troon vergaderd te zien tot hervatting uwer belangrijke werkzaamheden. Mijne bei rekkingen met de vreemde mogend heden zijn van den meest vriendschappelijken aard; de deelneming van mijne Regeering aan de confe- renfiën te Berlijn, betreffende den Congo-staat, en te Parijs wegens de scheepvaart door het kanaal van Suez, leveren het bewijs, dat Nederland zijn plaats onder de zeemogendheden blijft innemen. De zee- en landmacht geven mjj reden tot te vredenheid. Maatregelen worden genomen om de schutterijen te versterken en hare oefeningen te verbeteren. De oogst was over het algemeen voldoende; de toestand van den veestapel is gunstiger dan in vele jaren het geval was. De aanleg der Staatsspoorwegen nadert zijn einde; moge de voltooiing van dit groote werk den bloei van handel en nijverheid bevorderen. Groote daling der prijzen van producten oefende een ongunstigen invloed uit op de nijverheid van Europeanen in Oost- en West-Indië. De maatregelen, beraamd om den grond te leg gen voor een beteren toestand in Atjeh, zijn zon der groote bezwaren ten uitvoer gelegd; voortdu rende waakzaamheid en volharding blijven aldaar noodig. Behalve de reeds aanhangige wets-ontwerpen, zullen andere belangrijke voorstellen aan uwe over weging worden onderworpen. De zorg voor 's rijks financiën eischt steeds een spaarzaam beheer en versterking der middelen. Met den wensch dat God's zegen ruste op uwen arbeid tot bevordering van 's lands belangen, ver klaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Het budget voor 1886 zal niet tegenvallen de eindcijfers zijn zoo laag gesteld als maar mo gelijk was. Ook de begrooting voor Nederlandsch- Indië zal niet tegenvallen. De Minister van Financiën zal voorstellen de ver leden jaar aangenomen verhooging van den accijns en gedistilleerd te bestendigen tot 1 Jan. 1887. De Minister van Waterstaat heeft bij de Eerste Kamer ingezonden een nota van inlichtingen met betrekking tot het wetsvoorstel van den heer Ree kers aangaande de visscherij in de Zuiderzee. Blij kens dit stuk is de Regeering van oordeel: lo. dat; er geen termen bestonden om het eerst in het najaar van 1884 gesloten debat over den won- derkuil een halfjaar later te heropenen2o. dat, nu dit werd toegelaten, het heropende onderzoek tot bevestiging van de vroeger verkregen slotsom men in geen geval tot aanneming van het wets ontwerp van den heer Reekers had moeten leiden. Het verbod van visschen met den wonderkuil moet dus, naar het oordeel der Regeering, voorloopig worden gehandhaafd. Maar ook al ware het wen- schelijk, thans met deze beperking niet voort te gaan, dan nog schijnt haar het wetsontwerp, zoo als het daar licht, onvoldoende. De uitkeering van een gedeelte der opbrengst van de personeele belasting aan de gemeenten zal in de eerste dagen van ieder kwartaal ge schieden door de betaalmeesters, maar kan door hen op de gebruikelijke wijze op de kassen der ontvangers worden overgewezen. Naar men verneemt zal met den winterdienst, welke 1 October a.s. op den Hollandsclien spoor weg aanvangt, de exprestrein naar Rotterdam, welke 's morgens te 8 u. 27 m. van Amsterdam vertrekt en nergens ophoudt, de reizigers ook naar het station Beurs te Rotterdam brengen. In omgekeerde richting zal de exprestrein, welke met den zomerdienst, om 12 u. 15 van Rotter dam vertrekt, voortaan 's morgens te 8.40 van station Delftsche poort naar Amsterdam vertrekken. De opbrengst der Hollandsche Spoorwegmaat schappij in de maand Augustus j.l. heeft bedra gen ƒ715.275,13, en sedert 1 Jan. ƒ4.332,355,57. Onze landgenoot de heer P. C. J. Barbiers, ingenieur aan de Panama-Kanaal-Maatschappij, is door Z. M. den Koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopolds-orde. De heer J. Van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, ontving zeer gun stige berichten uit Transvaal van de weezen, die derwaarts trokken. Pijpstra is nog altijd bij den heer Bürhman, terwijl Kluvers en Scholten een zeer goed tehuis gevonden hebben bij den heer De Jager, een ouden, vromen Transvaalschen boer. Het Volapük vindt tegenwoordig niet slechts beoefenaarsmaar zelfs leeraars onder de school knapen. Het twaalf-jarig zoontje van den notaris De Both, te Gendringen, is thans ook door pastoor Schleijer tot Volapükatidel bevorderd. De heer jhr. P. J. J. Repelaer te Dubbeldam is op de tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw te Purmerend, ook met een eer sten prijs bekroond voor hengsten, geboren in 1882 of 1883, van inlandsch ras en wel met den hengst //Nelson." De //Standaard" meldt dat de heer D. J. v. d. Linden, van de Ned. Zend. te Buitenzorg, over leden is. Groot is het verlies, zegt het blad, dat door den dood van dezen krachtigen en be gaafden arbeider op het groote arbeidsveld van West-Java het Zendingswerk aldaar treft. De heeren Hudig en Pieters te Rotterdam heb ben zich gewend tot de beide Kamers en tot den Minister van Waterstaat met een adres, waarin zij er op aandringen dat bij de Staats- begrooting van 1886 voor de krachtige uitvoering der lijn van Rotterdam naar den Hoek van Hol land de noodige gelden worden aangevraagd. Zij brengen de geschiedenis der lijn in herinnering, daarbij releveerende dat reeds in Oct. 1883, na vaststelling der richting tot Maassluis, een groot Zuiderzeequaestie doen vertegenwoordigen door haar voorzitter, den heer W. H. de Jong, van Bolsward, of bij onstentenis van dezen door den heer D. J. H. van Tusschenbroek, loco-secretaris van de vereeniging te Zwolle. Door den burgemeester van Waalwijk is eene algemeene vergadering belegd van belanghebbende gemeente- en waterschapsbesturen, teneinde eene bespreking te houden over bezwaren ten opzichte van het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. De vergadering zal plaats hebben Vrijdag 25 dezer, 's middags ten 12 ure, in de zaal van Musis Sacrum. Een betrekkelijk nieuw bezwaar heeft het #Vad." ontdekt tegen onze schutterijen Zij werken demo- raliseerend op de massa. Men lacht er om, maar als men nagaat, hoeveel positief kwaad deze burgerwacht doet, dan zou men er eerder bij schreien. De man uit het volk beoordeelt zijn meerdere naar enkele feitennaar hetgeen hij ziet. Die man kan nooit ongunstiger indruk krijgen van de maatschappelijke verhoudingendan door de wijze waarop de officiersrangen plegen te worden bezet. De schutter ziet zeer goed, dat zijn officier geen militair is, dat hij zelfs in de gewone exer citiën de mindere is in kennis en in ondervin ding van menig onderofficier en van de schutters, die gediend hebbende schutter weet zeer goed, dat zijn officier tot dien rang benoemd is, om geen andere reden, dan omdat hij „een heer" is, dat niets van hem gevraagd is voor zijn benoe ming, noch iets van hem geëischt wordt na zijn aanstelling, dat sabel en uniform den officier maken. Dat die officier buiten de exercitiën een ern stig, waardig man is, arbeidende voor zijn brood en in zijn beroep, dat ligt geheel buiteu den ge zichtskring van den man, die als schutter in het gelid staat. Hij oordeelt naar wat hij ziet. Voor hem bereikt men de hoogere rangen in het le ven zooals zijn officier die bereikt bij de schut terij, door gunst zonder arbeid, door onderlinge protectie van wie hij de kapitalisten noemt, zon der arbeid, terwijl hij arbeiden moet, zonder smarten en zorgen, zoo als hij ze kent, in den woord, omdat sommigen //heeren" zijn en bevelen, en anderen het //volk" zijn, dat gehoorzaamt. De schutterijen werken ook in een ander op zicht nadeelig. De discipline wordt gehandhaafd door de straffen die de schuttersraad uitspreekt. Niet alleen, dat die straffen onvoldoende, de boe ten meestal niet te verhalen zijn en het provoost arrest bijna niet toe te passen en ten uitvoer te leggen is, maar geen enkel ernstig delict tegen de krijgstucht wordt door die straffen bedwongen, noch bereikt. Telkens leest men berichten van aanvallen en persoonlijke beleedigingen van oficie- ren der schutterij door hun manschappen. Maar altijd bijna hebben die plaats nè, de exercitie, zoodra de schutters zijn //afgedankt." De schutter, die hetzij ernstige grieven heeft, wat zelden het geval is, of zijn ,/moedje koelen" wil, wat al te dikwerf voorkomt, wacht wel het oogenblik af, dat de dienst geëindigd en de officier weer ge woon burger is. Alleen de ernstige gevallen ko men ter kennis van het publiek. Raadpleeg de ondervinding van bijna alle schut terij-officieren en vraag hun, hoe dikwijls zij op zettelijk blind zijn voor onwil, onhebbelijkheid en plagerijen in de gelederen en opzettelijk doof voor kwetsende praatjes, beleedigende plat- en ruwhedeny hoe lang zij zwijgen, als 't maar niet al te erg wordt. Dat zwijgen is, zooals de zaak er toe ligs:, mis schien de beste en de meest waardige h»uding. Maar dat daardoor een slechte geest v>n min achting en van verzet, en tergend zoekeJ //hoe veel 't wel velen kan", een géést. Akn j£.sclnut- ter niet achterlaat op t exercitievelt oJisar mede- neemt in de maatschappij, die "djn 'eerbied voor de gestelde machten en zijn gehoorzaamheid aan de wet ondermijnt en er hem toe brengt om poli tie en justitie slechts te respecteeren, zoolang ze d« sterksten zijn, dit alles is, naar 't blad meent, niet te ontkennen. Men moge het prijzen, dan wel betreuren, een feit is het, dat de mensch van de 19e eeuw weinig meer eerbiedigt, dan wal zijn verstand Mijne Heeren >r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2