A. II J. VERHOEVEN, Notaris de GIER VIRKOOPEI: 60 Kanada-ioomen r aanbesteden: Aanbesteding. BURGERLIJKE STAND. 319de Staatsloterij RECHTSZAKEN. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADYERTENTIEN. te Heusden, Zaturdag 3 October 1885, publiek aanbesteden Het maken van ruim 700 M2 BIETBESLAG voor Hulpgat No. 1, te Doe veren. hem noodzakelijk of onvermijdelijk heeft leeren vinden. Gehoorzaamheid is een moeielijke deugd en tuchteloosheid des geestes een algemeen gebrek. Verouderde instellingen als de schutterij, die geen diensten bewijzen en demoraliseerend werken op de massa, moeten Terdwijnen. Zij werken schade lijk, daar zij maatschappelijke tuchteloosheid en ongerechtigheid bevorderen. Vrijdag had te Amsterdam de aangekondigde optocht plaats van voorstanders van „Algemeen Stemrecht'', met vaandels en banierenmuziek voorop. Sociaal-democraten, ten getale van ongeveer 2000 mannen en vrouwen, voegden zich van uit hun vereenigingspunt, in 't Vondelsparkte 8Y4 ure bij de overigen, welke in 't gebouw van den Werkmansbond waren bijeen gekomen, waarna de optocht zich dadelijk in beweging zette. De stoet trok verschillende straten door en grachten langs en ontbond zich in goede orde te 12 ure op het stationsplein. Een ooggetuige meldt dienaangaande. Alles is uitmuntend afgeloopen. De politie verdient een woord van lof over haar kranige houding. Tien duizende menschen waren op de been. Ik vernam van slechts éen ongelukin 't Rokin ging door het gedrang een man te water, die spoedig, doch in bewusteloozen toestand, werd gered. De >Nationale Demonstratie* in den Haag is Zondag zeer kalm afgeloopen. Er waren deputation van 91 vereenigingen, uit verschillende deelen des lands aanwezig. Precies 12 uur stelde de stoet, ongeveer 1400 personen sterk, waaronder een 100- tal vrouwen en meisjes, zich in beweging, en, hoewel begeleid door eene onoverzienbare menigte, werd, dank zij de uitnemende zorg der politie, langs den geheelen weg de orde geen oogenblik verstoord. Te één uur trok men zeer geregeld het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen* binnen, onder het zingen door mannen en vrouwen van de Hol- landsche Marseillaise. Als voorzitter van de vergadering trad op de heer Gobing, die o.a. zeide, dat de regeering slechts een kleine tegemoetkoming had gegeven aan de bezwaren door het Bond geuit. De regeering, meende hij, zal öf aan de wenschon van het volk gehoor moeten geven, öf de beweging voor Alge meen Stemrecht zal gevaarlijk worden voor do rust en den staat. Als sprekers traden achtereenvolgens in de zaal op de heeren Postma, van der Stadt, van Raay en Domela Nieuwenhuis. Allen spraken, de een in al meer opgewonden taal dan de andere, beschuldigingen uit tegen de Kiezers, de regeering en de volksvertegenwoordi ging en besloten met den eisch om algemeen stemrecht. Daarna werd de volgende motie voorgelezen: De Nationale Volksvergadering, gehouden op heden den 20 Sept. 1885 te 's Graveuhage en bij eengeroepen door de Hoofdbesturen van den Nederl. Bond van Algemeen Kies- en Stemrecht, het Al gemeen Nederl. werkliedenverbond en de Sociaal- Democratische Vereeniging in Nederland spreekt als haar gevoelen uit: Dat ten spoedigste het Algemeen Kiesrecht, bij de Grondwet gewaarborgd, moet worden verleend. Zij voegt hieraan de verklaring toe dat een langer negeeren van dezen volkseisch eene misdaad is te noemen en de mogelijke gevolgen eener lan gere miskenning alleen terugkaatst op hen, die, den ernst der tijden vergetende, op onverantwoor delijke wijze de noodzakelijkste hervormingen te genhouden. >En acht zich voorts bij dezen ontheven van de verplichting, de regeeriug nogmaals, op de wijze als heden geschied, met den volkswensch in kennis te stellen, zijnde eene herhaling van deze beweging beleedigend voor de eigenwaarde van het Nederlandsche volk.* De motie wordt eenparig aangenomen op twee of drie personen na, die hun handen ophieven toen de tegenstanders werden opgeroepen. Een afgevaardigde wilde oogenblikkelijke over brenging van de motie en corps naar 't Binnen hof, maar op de opmerking dat all«departementen gesloten waren, werd besloten dat de besturen der drie Bonden Maandag de motie zouden aanbieden aan de voorzitters der Kamers en aan den minis ter Heemskerk. Toen scheidden de bijeengekomenen en gingen rustig uiteen. Maandagmorgen kwamen ruim een 200-tal afge vaardigden te 10 uur bijeen jn het lokaal Walhalla.* De heer Gebing deelde mede dat door den hoofd commissaris werd in overweging gegeven enkel eene deputatie der afgevaardigden tot den minister te doen gaan. Ook de burgemeester had daartegen geen bezwaar, mits men niet bij wijze van optocht optrok en van de zijde der manifestanten werd inge staan voor de goede orde. Dit was beloofd. De vergadering besloot nu dat alleen, even als verleden jaar, de voorzitters en secretarissen van de hoofdbesturen der drie vereenigingen voor Alge meen Stemrecht, het Algem. Ned. Werklieden verb, en den Sociaal-Democratischen Bond eene deputatie zouden vormen om den minister de motie te over handigen. Daarna verlieten de zes afgevaardigden, die deze deputatie vormden, de zaal, gevolgd door de overige aanwezigen, zonder evenwel een bepaal den stoet samen te stellen. Teruggekeerd in het vergaderlokaal, gaf de heer Gebing verslag van de door de commissie vol brachte taak. Hij deelde mede, dat de afgevaar digden zeer vriendelijk door Z. Exc. waren ontvangen, -jaarna de minister vroeg wat zij verlangden mede te deelen. In het kort deelde spreker den minister tnede hetgeen was vastgesteld. Hij deed uitkomen boe uitgebreid de beweging voor algemeen stem recht in Nederland is en de vergadering wenscht.e dat. de regewing dit naar rechte waarde zou schat ten en handden in overeenstemming mot de wen- schen: Toer^Jjieeft hij aan den minister de motie overgereikt:"^ r Alsnu deelmT'wJfe.. vi antwoord van den minister aan de deputatie g&geven, in hoofdzaak mede. Ten eerste wees de minister er op, dat men niet het recht had in de motie te spreken van nationale vergadering. Die tijd was al lang voorbij, want die benaming herinnerde aan den tijd der revolutie, waaraan het Nederlandsche volk sinds lang ont wassen ia en zeker de kinderen en kleinkinderen van de voorvaderen die daaraan deelnamen. Da piinister zeide voorts, dat het revolutionair karakter niet meer leefde en men dus niet kon spreken van eene nationale vergadoring. Ook verklaarde Z.Exc. niet te deelen in het ge voelen, dat do tegenwoordige economische verhou dingen met het algemeen stemrecht in verband kunnen gebracht worden. Die toestanden zijn niet te verbeteren door een algemeen stemrecht. Wij ders gaf de min. te kennen, dat van de zijden der regeering wetsontwerpen zijn ingediend die, aan genomen overeenkomstig de beginselen der regee ring, uitbreiding van stemrecht te voorzien gaven, dat hij echter niets wist te zeggen van bet lot van die voordrachten en derhalve afgewacht, moest wor den de beslissing door regeering en Kamer te nemen. De heer Heldt had hierop den minister beant woord door te doen uitkomen, dat hij wel verbe tering der economische toestanden van algemeen stemrecht verwachtte, vooral voor de arbeiders, door middel van eene behoorlijke wetgeving op den arbeid. Ook meende de heer Heldt, dat de minister eene verkeerde beteekenis gaf aan do uitdrukking nationale vergadering. Hij ontkende dat die woorden de beteekenis uitdrukken, in vorige eeuwen daaraan gehecht, maar slechts wilden zeg gen dat het hier een nationale zaak was, waarin alleen Nederlanders waren betrokken, geen interna tionaal karakter droeg, maar vooral eene algem eene zaak is, daar het beginsel in onze 11 provinciën allerwege voorstanders vond. De minister Heemskerk hernam, dat het hem ge noegen deed die beteekenis te vernemen, maar vol hardde bij zijne meening, dat de toestanden door algemeen stemrecht niet zullen verbeteren; ware dit het geval, hij zou zich reods morgen aan hunne zijde scharen, maar omdat dit niet zoo was, deed hij het niet. Hierop gaf de minister te kennen, dat de audiëntie afgeloopen was. De heer Heldt vulde nu in de vergadering aan wat tusschen den minister Heemskerk en hem ge sproken was over de economische toestanden in verband met algemeen stemrecht. Hij zeide den minister onder het oog te hebben gebracht, dat ZEx. deze beweging niet aansprake lijk moest stellen voor hetgeen ieder voor zich zelf van het algemeen stemrecht verwachtte. Do beweging moest daarmede niet vei ward worden. Maar voornamelijk was spreker opgestaan om er vooral op te wijzen dat de minister niet ontkend heeft ten vorigen male wel dat de bewe ging werkelijk eene volksbeweging was. De mi nister, zeide hij, heeft geen enkel motief aange voerd om den indruk te vestigen alsof die bewe ging niet de uitgebreidheid had die zjj heeft. Derhalve constatoerde spreker ten slotte dat de minister het karakter der beweging niet heeft ontkend. Het „Rott. Nieuwsbl." vestigt de aandacht op eene zinsnede in eene circulaire van het Bond voor algemeen stemrecht aan de werklieden-ver- eenigingen „Verbazend veel arbeid en zeer veel geld is door de arbeiders aan deze zaak (de be tooging van Zondag) ten koste gelegd." Het blad voegt er bij Verdient die betooging nota bene bijeen- getrommeld door ten hemel te schreien over ge brek aan werk, de slechte tijden, de ellende der arbeidende klasse nu niet om de risee te worden van iedereen? Zeer veel geld ten koste gelegd om onder de leus van broodgebrek een paar duizend man naar den Haag te lokkenWat zal die circulaire de zen winter uitstekend werkenals om hulp bij de welgestelden wordt aangeklopt ten behoeve der werkeloozen. De heer E. Domela Nieuwenhuis heeft bij een schrijven van 14 dezer den Haagschen gemeen teraad herinnerd aan een adres, hetwelk door hem 3 jaren geleden is ingediend, met verzoek om voedsel te verstrekken aan de kinderen op de be waarscholen, op de scholen voor onvermogenden en minvermogenden. Hij herhaalt thans dit ver zoek, in verband met de aanstaande behandeling van de gemeente-begrooting voor 1886. Een eigenaardig geval van anti-vaccinatie heeft zich te Groningen voorgedaan. In een weide nabij deze stad liepen twee koeien, die in den laatsten tijd een bijzonder verschijnsel op den uier kregen. Men sloeg daarop geen acht, totdat bij een knecht, die de koeien molk, hetzelfde verschijnsel zich vertoonde en hij om de geheele hand een jeuken- den huiduitslag kreeg. De veearts constateerde toen een geval van spontane pokken (variola vac cine) bij de koeien. De knecht had nu zich zei ven gevaccineerd op den rug van zijn hand, met het gevolg dat de huid daar als bezaaid was met koepokken. Verschillende lichaamsdeelen, waar de man zich met de hand had gewreven, als hals, knie enz., waren eveneens dicht bezet met variola. Te Stedum kwamen in het gemeentehuis eenige arbeiders uit het naburige Westeremden, om van den burgemeester verlof te vragen, een aantal Eriesche arbeiders, die bij zekeren landbouwer te W. werk ten, eens flink toe te takelen en te verjagen Eenige jaren geleden waarschuwde de politie reeds tegen zekeren Berend Hoitzema Enuma, hulp-apotheker, destijds in de Jacob van Lennep- straat, thans in de Govert Elinckstraat te Am sterdam, die zich door bedrog van meer dan 600 portretten van Nederlandsche en buitenlandsche vrouwen en meisjes had weten meester te maken. Thans is gebleken dat eene advertentie in de „Zutphensche Courant" van 16 dezer, luidende „Loon f 250. In een klein, stil en deftig gezin te Amsterdam, wordt gevraagd tegen November, December of later, als meid-alleen, een flink, ste vig, frisch en gezond meisje uit de Provincie Gelderland, dat zeer netjes in haar werk is. Brieven onder letters A. B., uitsluitend met bij voeging van portret dat teruggezonden wordt, worden van nu tot 5 October franco ingewacht bij den boekhandelaar E. Gil lot, Heerenstraat, Amsterdam", met soortgelijke bedoelingen door denzelfden persoon is geplaatst. De rol telefoonkabel, waarvan wij in een vorig nummer melding maakten, is met behulp van een duiker, boven gehaald. De rol lag op zijn plat onder den legger der veerboot en reeds bijna geheel onder 't zand bedolven, zoodat het zeer veel moeite heeft gekost, hem aan wal te krij gen. „N. G. Ct." Onder den toevloed van een joelende me nigte, werd aan een der politie-bureaux te Am sterdam een 73-jarig vrij corpulent heer in ar rest gebracht, die, met een scherp geladen revol ver in de hand, zich op verschillende plaatsen onder het publiek had vertoond. Te Langezwaag is door de tram een boer uit Oudeschoot overreden. Weinigeoogenblikken daarna bezweek de man. Bij 't aan- en afvoeren van specie voor de spoorwegwerken te Enkhuizen had een poldergast het ongeluk bij het afspringen van de speciewagen, daaronder te geraken. Zijn arm werd verbrijzeld, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Vrijdagnacht is de boerenplaats, bewoond door Tromp, onder Ilpendam, waarschijn lijk door hooibroeiïng een prooi der vlammen geworden. Bij Veenendaal is zekere B. H. te water geraakt en verdronken. De landbouwer II. te Terwolde is verdacht van brandstichting en het bergen van goederen, die hij als verbrand zou hebben doen opgeven en waarvoor hij zich de assurantiepenningen heeft laten uitbetalen, ge vankelijk naar Zutfen overgebracht. Een groen ten verkooper van Bergen-op-Zoom, zekere De Bruijn, rijdende met zijn hondenkar naar Ant werpen, was Woensdagmorgen ten 4 are juist aan een overweg dicht bij het station Stuijven- berg, toen een trein kwam aansnellen. De wis selwachter was in slaap, waardoor de spoorbaan niet afgesloten was, zoodat de kar in een oogen blik vernield en de drie voorgespannen honden vermorzeld werden. De jongere broeder van De Brüin, die zich op de kar bevond, werd geluk kig nog juist bijtijds door den ouderen broeder daaruit getrokken, zoodat de trein hem niet deerde. Tegen den nalatigen wisselwachter is pro ces-verbaal opgemaakt. f Heusden, van 7 tot 21 Sept. Geboren: Petrus, z. v. C. Donders on J. v. Baard wijk. Overleden: J. H. Heijbeek, wed. v. A. H. Malingré 39 j.P. M. v. Laarhoven, 3 m. 5e klasse. Trekking van 21 Sept. Prijs van 1000 No. 3473 7989400No. 2936 6083 8284 15163 15726 16698; 200: No. 2103 14449 20104 20400; f 100: No. 602 8411 9013 10526 11774 11780 14401 19685. Het Prov. Gerechtshof van Zuid-Holland hoeft in de zitting van Vrijdag, Joanne Marie Lorette schul dig verklaard aan moedwilligen doodslag, met voor bedachten rade en geleider lage gepleegd en ver oordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van tien jaren. Mr. De Haas zegt aan 't einde zijner rede o. m. *>Als gij, Jeanne Lorette, straks in de eenzame mu ren der gevangenis zijt teruggekeerd, troosteloos, zonder vrienden of magen, in een vreemd land, neem dan met u mede de hoop, dat gij u bevindt voor Nederlandscho rechters, mannen van recht, maar ook van gemoed. Er zijn twee soorten van arresten een die waarde heeft voor de rechts-an- nalen, een ander gegeven onder bepaalde tijdsom standigheden, en met het oog op omstandigheden, waarin belangrijke vraagstukken van waarheid en recht ter sprake komen. Er zijn arresten, welke men vergeet. Er zijn anderen, waarvan landgenoot en vreemdeling gewaagt, waarop de tijdgenoot roemt en eer draagt. »Van u, mijne heeren, vorwacht ik steun, om dat leven niet te vernietigen, maar dat gij het met den eed, voor God en uw geweten afgelegd, zult kun nen overeenbrengen om deze vrouw dadelijk of binnen den kortst mogelijken tijd terug te geven aan de maatschappij, waarvan zij met haren aanleg nog wellicht een sieraad worden kan.« (Levendig en aanhoudend applaudissement op de tribune, bravo-geroep.) De Voorzitter. Er mogen geene teekenen van goedkeuring gegeven worden, zelfs niet na de groot ste welsprekendheid. Beschuldigde, hebt gij nog iets toe te voegen aan hetgeen uw verdediger heelt gesproken? De beschuldigde. Alleen dit, dat alles wat ik be doelde als ik zelf sprak was dat ik niet aanschouwd worde voor het publiek en de rechters als eene slechte, maar als eene ongelukkige, diepgevallen vrouw. De Voorzitter verklaarde daarna het onderzoek gesloten en zegt dat het hof a.s. Donderdag, ten 3 ure 's namiddags, uitspraak zal doen. Het vervoer van Jeanne Marie Lorette, van en naar het gerechtshof, had plaats niet per celwagen maarper vigelante met twee paarden. In het rijtuig namen de gevangenbewaarster, zoomede de brigadier-majoor en de brigadier, die in de zaal achter haar zaten, plaats. De gordijnen voor de portiervensters waren geheel gesloten. Eene groote menigte wachtte telkens het vertrek van besch, af. Het hof te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen Johannes Verhoijsen, oud 59 jaren, burgemeester, secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Somoren (Noord-Brabant) en hem vrijgesproken van de te last gelegde knevelarij, door als openbaar ambte naar to hebben gevorderd, althans te hebben ont vangen, hetgeen hij wist niet als wedde verschul digd ie zijn, 5 maal gepleegd, en zulks op grond dat uit de verklaringen der getuigen resulteert, dat werkelijk de aan deu beschuldigde gedane be talingen niet zijn gevraagd en ontvangen als loon in hoedanigheid van ambtenaar, maar deels als toruggave van verschotten, deels als salaris voor werkzaamheden, als particulier of gelastigde van partijen verricht. Afgeluisterd in de menigte te Amsterdam bij de demonstratie. Ik hoop maar dat ze 't er door krijgen Waarom vrouwtje Ik mot nu voor m'n hondje drie gulden belas ting betalen. Bij het verhoor van iemand, dezer dagen wegens medeplichtigheid aan wanordelijkheden gearres teerd, werd o. a. de vraag gedaan Zijt gij sociaal-democraat Antwoord Sociaal-democraatNeen mijn heer ik ben gereformeord.* Het antwoord is historisch. De vraag werd gedaan, omdat de man eene soort van rede over stemrecht of vuistrecht* had gehouden. f HEUSDEN, 19 Sept. Boter 0.75 a 0.80 per stuk van 6 ons. Eieren 51/2 6 cent. 's HERTOGENBOSCH, 21 Sept. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalvoren waren aangevoerd 146 stuks. De prijs was le kwal. van 0.44 tot 0.48 2e kwal. van 0.40 tot 0.443e kwal. van f 0.36 tot 0.40 per kilogram. De prijs der boter was 1.10 a 1.34. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ons betoond bij het overlijden van -onze geliefde Zus ter en Tante, MARIA CLARA JOSEPHA BAX, Vrouwe van Oudheusden, Elshout en Huiten, be tuigen wij onzen hartelijken dank. C. E. BAX. Mevr. C. A. E. VAN HEIJST— Bax van Dongen. Dr. L. G. VAN HEIJST. Mevr. de Wed. J. VERHOEVEN— Bax van Dongen. Dr. W. V. H. VAN GULICK. Mej. C. G. M. BAX. J. B. D. BAX. Al wie iets te vorderen heeft van wijlen MARIA CLARA JOSEPHA BAX, Vrouwe van Oudheusden, Elshout en Huiten, gelieve de nota, binnen 14 dagen, in te zenden bij Ëxéc.-Test. zal op 26 Soptember 1885, ten verzoeke van den Heer ARIE STRAVER Jansz., publiek staande aan den Bernschen dijk. Een perceel 4-jarig GRIEN DHOUT op het Heleind en een idem idem nabij de Hoef. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van het Water schap »do Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden c. a.,« zullen op Zaterdag' den 3deu Oct. 1885, des middags ten 12 ure, in hunne gewone verga derzaal, nabij de Waterpoort te Heusden, bij enkele inschrijving, publiek a. Het met Bladriet en Rijshout beslaan van vakken dijk tot het Waterschap behoorende, in 4 perceelen, met bijle vering van alle materialen en arbeids- loonen. b. Het ter plaatse op schelft leveren van 6000 bossen bladriet, in één perceel. c. Het ter plaatse op schelft leveren van 20,000 bossen Hollandsche rijs, 400 bossen Geldersche bleeslatten, in één perceel. Inlichtingen geven Dijkgraaf en Heemraden voor noemd, zoomede de opzichter J. VAN TUIJL Gz. te Heusden, bij wien van af 19 September 1885, bestekkeu verkrijgbaar zjjn ad 50 cents per exem plaar. De Dijkgraaf, HONCOOP. De Secretaris, DUIJSER. Heusden, 19 September 1885. Het Waterschapsbestuur van de hulpga- ten in de landen van Heusden en Altena, zal op des middags om 12 ure, na afloop der aanbesteding door het Dijkbestuur van den Hoogen Maasdijk van Heusden, ten herberge van H. Maurik te Heusden, Inlichtingen geeft genoemd bestuur A. SMITS te Rijswijk. De Voorzitter, H. DONKER. De Secretaris-Penningm M. A. BOLL. en 1 Prijzen van f 100 en daar boven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3