I, II, J, YERHOEÏEN, Heusden. Veiligheids-Petroleum, Veiligheids-petroleum DANIËL DUIJSER,! Openbare Teekenschool te HEUSDEN. I Vlotdeelen, SLIJPDEELEN Zweedsclie (kelen, Aanbesteding. WAARDENHOUT. WOORD-BRABANT. TUINBOUW. ontvangen bij Daniël Duijser te Heusden. duijser. KE STAND. SZAKEN. LONDEN. Gemengd Nieuws. 319de Staatsloterij MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. te HEUSDEN. Maandag den 5 October 18854 Zaturdag 3 October 1885, publiek aanbesteden Het maken van ruim 700 M» RIETBESLAG voor Hulpgat No. 1, te Doe veren. Openbare Yerkooping Dinsdag den 13 October 1885, 1.33.90 Heet. onder Eethen, 1.02.50 f/ Genderen. 1.10,90 ,i idem. Ruim 7 Hectaren vierjarig WAARDENHOUT onder Oudheusden en Elshout. 0.84.00 Heet. 4-jarig WAAR DENHOUT, onder Oud heusden. 1.04.30 Heet. 3-jarig WAAR DENHOUT, „de Rijt," on der Oudheusden. VERHUREN, de gronden aan het Water schap behoorende, gele gen buitendijks, onder) Vlijmen, nabij Nieufl" kuik. ssen. jNDE rechten? TE KOOP: Bax van Dongen. a 14 CENT per liter, verkrijgbaar bij Wijkscheind, HEUSDEN. in bussen van ongeveer 10 Liters, heden avond te bekomen bij Deze olie ontploft niet, walmt niet en is voordeelig in het gebruik. Burgemeester en Wethouders van Heus'- den brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Cursus der Teekenschool zal aan vangen op Aanmelding bij den Directeur, den Heer M. C. VAN DER VEN, alhier. Heusden, den 24 September 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. Het Waterschapsbestuur van de hulpga ten in de landen van Heusden en Altena, zal op des middags om 12 ure, na afloop der aanbesteding door het Dijkbestuur van den Hoogen Maasdijk van Heusden, ten herberge van H. Maurik te Heusden, Inlichtingen geeft genoemd bestuur en A. SMITS te Rijswijk. De Voorzitter, H. DONKER. De Secretaris-Penningm. M. A. BOLL. van DRIE- en VIERJARIG des avonds ten 6 URE, in het Hotel Mou- rik te Heusden lo. Door het COLLEGE VAN REGEN TEN DER GODSHUIZEN te Heusden Betaling der kooppenningen 8 dagen na de toewijzing. Inlichtingen geeft de Hoofdopzichter J. J. VAN GRONDELLE te Heusden. 2o. Door Notaris VERBERNE te Das sen, voor den WelEd. Heer L. G. VAN HEUST c. s. Breeder bij biljetten omschreven. Ver krijgbaar bij den lieer A. H. J. VERHOE VEN te Heusden. 3o. Door het Waterschap /Oudheus den c. a 4o. Door de Gemeente Oudheusden DIJKGRAAF ~on HEEMRADEN ïau het Waterschap //de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden c. a." zullen op ZATERDAG den 3den OCTOBER 1885, des middags ten 12 ure, in hunne gewone vergaderzaal nabij de Waterpoort te Heus den, publiek om te weiden of te hooien voor den tijd van 10 jaren Inlichtingen geven genoemd Bestuu^^ de Opzichter J. van Tuijl Gz. <-e ^eu Heusden, 24 September 1885. De Dijkgraaf, HONCOOP. De Secr.-Penn., wending zwaar gekneusd. Leiden is proces-verbaal tapper, die aan een 14- lalf fleschje jenever heeft is het bij politie-veror- deegden in een liefdadig te verkoopen. In de drijvende gevonden het zeeman. ina, d. v. T. van Mas- Adriaan, z. v. W. do Wit >hannes Cornells, z. v. T. Tilborg. n Honsewijk, wedr. v. M. A. van Dinteren, jd. 3 m.; A. van Es, wed. J. Wit, wedr. van C. E. van )t. Heden had alhier de aange- ïg van de N. Brab. Maatsch. r. door de afd. Zevenbergen eene arvoor een zeer geschikt terrein ieren merkten we een paar zeer igsten waren goed vertegenwoor- dere paarden nu en dan hoorden voor deze streek hiervan nog iets op van remonte-paarden heeft 2 n paarden aangekocht. Zeer veel ig van remonte-paarden met een men daarvoor niet de slechtste ;res gehouden in de zaal van het irlezing van een verslag van het erden achtereenvolgens de punten handeld. Weinig benijdbaar was der vergadering. Het reglement ïl leemten te bevatten, dat telkens [er vergadering moest ingeroepen n, geheel in strijd met de voor- oral een voorstel om de vergade- .et tellen van de aanwezige per- taan werden beschouwd als vóór temden tegen. Nu deed zich het voor Ys gedeelte der vergadering el verplicht vóór te stemmen, boeren-juffrouwen die in de zaal irmoed dat ze beschouwd werden ik zeker weet, dat ze geen leden bewijs van lidmaatschap was bij vergeten, iet Bestuur en de leden aan een „Dolk." men toon. Na enkele officieele ten beste gegeven om de feest en wij, dat zij, die herwaarts dag door te brengen, zeer goed hopen dat het pogen der maat- a zal dragen en wij later ook in l worden om met lof te wijzen, lang van den Noordbrahantschen al van het gerechtshof te 's Hage dames en heeren. Onder het Oostenrijksche zaakgelastigde, che zaakgelastigde, markies De Belgische legatie, de Moncheur. Hof binnen en werd de beschul- il geheel in rouwgewaad met een toen de president het arrest be- i zeer bleek en hield haren zak- lorde staande de voorlezing van alf uur duurde. Nu en dan gaf troering. Ie eerste plaats, wat door de be- e bekentenis is gestaafd door de en neemt aan dat daardoor het n moedwillige verwonding op den gend is bewezen, uit de verklaringen van de ge- t de dood van Sakurada het ge ronding der hersenmassa en uit enen, met welk oordeel derdes volle vereenigt en het als zijn n Sakurada is overleden door de k op hem gerichte revolver, o. a. dat door beschuldigde be- vose hysterique," overgeërfd van graad aan hystero-epilepsie leed, daad. dige certificaten, door haren ver- k bij dochter en moeder die ziekte dige leeftijd van beschuldigde die moede» verloor, en den opgewon- rtenissen der laatste aan de daad acht hadden, zoovele verzachtende nleiding geven eene zachtere straf een bedreigd is. Lorette tot eene correctioneele en in de kosten van het gerechts bij lijfsdwang. n cassatie-termijn had aangezegd, eleid naar de kamer der beschul- iel zij in onmacht, doch was spoe- in cassatie begeven. te Amsterdam is Maandag zaak behandeld tegen den die door de rechtbank tot eeld werd wegens het aan- die voor den koning sma- watten. enomen werd door adv.-gen. *uld van v. O. staande en 3 een veel zwaardere straf had opgelegd, nl. 2 jaren »d zich tot een jaar hepaald). ditmaal niet zelf zijne ver- |»caat stond mr. B. E. Asscher dat de beschuldiging feite- maar bovendien juridiek "toch viel niet onder art. 1 b welk eischt, dat de konink- l.ardiglijk is aangerand; of i-kkaat boosaSrdig zijn, doet moet bewezen worden, dat «liglijk geschiedde, d. i. dat Lezen en daarna aangeplakt, dag. II. ■""lijn van den ongunstigen landbouwbedrijf? Op deze iDr een antwoord te zoeken beschermende rechten geen rorengen. De beantwoording s leiden tot het aanwijzen ■eterschap te geraken. Do landbouw wordt thans voornamelijk gedrukt door buitenlandsche concurrentie, hoofdzakelijk door den grooten aanvoer van koren uit Amerika. Hoe komt het, dat niettegenstaande de aanmerkelijke kosten van vervoer: eerst met wagens of vaartui gen, vervolgens per spoor en eindelijk per boot over zee, dat Amerikaansche koren in Europa nog goedkooper kan worden geleverd dan het Euro- peesche? Voornamelijk hierdoor, dat de Amerikaan sche gronden nog in normalen staat verkeeren, dat wil zeggen: de landprijzen zijn nog laag en de grond is nog niet aan allerlei drukkende lasten onderworpen. In het verlicht Europa en speciaal in het bij zonder verlicht Nederland hebben we grondlasten, poldorlasteu, dij klasten, registratie-rechten, over schrijvingsrechten, successie-rechten, zegel-rechten, die allen op den grond zeker drukken. Voor het kleinste stukje grond, dat men koopt moet de fiscus in den vorm van registratie-, overschrijving en zegelrecht ongeveer 6 percent van de waarde hebben, en ingeval van overgang bij erfenis van 1 tot 10 percent plus 38 opcenten. Die rechten drukken de omzot van den grond niet gering en verhinderen sterk een meer gelijkmatige verdeeling van den grond. Bij die rechten komen dan nog de gewono lasten, zoodat de Nederlandsche boer indien de werkeljjke waarde van zijn grond gelijk staat met die van anderen, onmogelijk kan concur- reeren met die van anderen, die de bovengenoemde rechten en lasten niet kenneu. Door de wijziging der registratie-wet van 1882 heeft men getracht althans eenige verbetering aan te brengentoch bedroegen alleen de registra tie-rechten, in 1883 tor zake van on roerend goed geheven, 6.367.400. De hy potheek-rechten bedroegen totaal ƒ1.106.265; aan successie-recht werd geïnd 6.440.964, waarvan ougoveer 2l/z millioen op onroerend goed, zoodat, behalve de zegel-rechten, de grondeigendom in 1883 met ongeveer 10 millioen gulden indirecte belas tingen is gedrukt goweest. De grondlasten over de ongebouwde eigen dommen bedroegen in 1883 ƒ8.366.775, die voor de gebouwde eigendommen ƒ6.617.053, te zamen weer óngeveer l5 millioen. Voor waterschaps- en polderlasten enz. staan mij op 't oogenblik geon vertrouwbare cijfers ter beschikking, doch men kan daarvoor aannemen een zeer laag cijfer, b. v. 10 millioen, dan is er 35 millioen aan verschillende lasten van den grond eigendom betaald, terwijl de belastbare opbrengst was geraamd op 83.348.543, Deze cijfers zijn welsprekend genoeg om verdere toelichting onnoodig te maken. Er is niets wat zoo zwaar getroffen wordt dan grondeigendom. De reus achtige kapitalen die dagelijks worden omgezet zonder eenige formaliteit, zonder eenige belasting, brengen aan den staat niets op; hoogstens al leen iets bij successie, maar het grondbezit, wordt niet alleen door zooveel lasten gedrukt, tal van formaliteiten en moeilijkheden belemmeren ook den omzet of de beleening. De ongunstige verhouding tusschen grondwaarde en productie is voorts niet weinig bevorderd door de aanzienlijke kapitalen, waarvoor s o 1 i e d e belegging werd gezocht. In geen land ter wereld zal men zooveel kapitaal tegenover zoo weinig uitgestrektheid grond vinden, zij die veel geld heb ben kunnen zich tevreden stellen met geringe ren ten, als hun bezit maar zeker is. Men kocht dus maar land tegen hooge prijzen en verhuurde tegen hooge pachten, die dan nog slechts geringe renten opleverden. Nu is wel meermalen betoogdde pachters moesten niet zoo hooge sommen besteden, maar bij het pachten komt weer een andere factor te voorschijn, nl. de ongnnstigo verhouding tusschen grond en bevolking. Er zijn te veel menschen, die niet anders geleerd hebben dan een bestaan te zoeken uit den grond. Daardoor zijn er altijd te veel liefhebbers om te huren, en zoo werden de pachten allengs buitengewoon hoog, zoodat zelfs in de gunstigste omstandigheden, in goede jaren en bij goede prijzen de pachters op don duur niet konden blijven bestaan, want al hadden zij ook den kost, het outbrak al spoedig aar. hot noodige ka pitaal om den grond in stand te houden. Bij vele boeren, die op eigen grond teelen, is dit evenzeer het geval, omdat zij tengevolge van de hooge koopprijzen en de drukkende lasten geen voldoende overwinst kregen om bedrijfskapitaal te vormen. En hiervan is weder het gevolgver mindering der productiviteit van den grond. Een boer moet door bewerking, braking en vooral door bemesting, zijn grond in stand kunnen houden. De meesten konden er in de laatste jaren niets aan doen en voor de pachters kwam daarbij nog een kwade gewoonte in hot spelte korte pachttijd. Een pachter die slechts voor enkele jaren land in pacht heeft, tracht er zooveel mogelijk uit te trekken met zoo min mogelijk kosten en moest hij al eens mesten, dan ging hij ongeveer te werk als die vrouw wier zoontje beweerde, dat als zijn moeder een boterham smeerde zij er meer afkrabde dan ze er op deed. Natuurlijk kon op die manier de productiviteit van den grond geen gelijken tred houden met hetgeen er voor werd opgebracht. Last not least: Vele landbouwers hebben geen rekenschap gehouden met de eischen van een goede cultuur. Zij zaaiden en maaiden maar en verzamelden in de schuren, zonder zich verder om iets te bekommeren; jaren lang hobben ze een le ventje gehad als een vischje in 't water; de ker missen en jaarmarktendie de landlieden in hun wagentjes en tilbury's in groote getale bezochten, de weelde in allerlei opzichten konden getuigen, dat Poot gelijk had toon hij zong: »Hoe genoeglijk rolt het leven Des gerust.en landmans heen.« Maar de landman merkte niet op, dal zijn grond achteruitging en dat hij allengs aan een geweldige concurrentie begon bloot te staan. De grond is «en jaloersche moeder, zij wil trouw verzorgd wor den en er zijn vele boeren geweest, die verzuim den den grond voldoende te bewerken en te be mesten. Zij hadden zelfs geen mest genoeg, omdat zij niet hadden gezorgd voor een juiste verhouding tusschen wei- en bouwland en zoo is hot gekomen, dat de landbouwers in zeer ongunstigen toestand zijn geraakt, in veel ongunstiger dan hun collega's, de veetelers. Ook deze gaan gedrukt onder de omstandigheden, maar indien zij slechts zorgen voor de aanfokking van goed vee en voor de levering van zuivere producten op de boter- en kaasmarkten, kunnen zij het hier en daar verloren terrein spoedig herwin nen. Er werd toch in 1884 nog meer uit- dan inge voerd voor ruim 44 millioen gulden boter en ruim 10 millioen gulden kaas! De landbouwer zal echter de heerschende crisis slechts langzaam kunnen te boven komen en de middelen die daartoe moeten worden aangewend zullen na de bovenstaande ontwikkeling gemakke lijk kunnen worden aangewezen: lo. herziening der registratie- en hypotheekwetten, in dier voege dat do grond meer ontlast worde; 2o. vermindering der grondbelasting; 3o. bevordering van het kleine grondbezit (evenwel niet al te klein) opdat de grond minder tot kapitaals-belegging worde aan gewend; 4o. huur op langer termijn; 5o. betere verhouding tusschen wei- en bouwland, opdat het bouwland beter kan worden bemest6o. cultuur in overeenstemming met den aard der gronden. Ziedaar de middelen die wij zelf kunnen aan wenden. Intnsschen kuunen zich ook elders de toestanden wijzigen, zoodat langzamerhand meer gelijkheid ontstaat en is deze eenmaal verkregen, geen twijfel of do Nederlandsche landbouwers zul len weder in beteron staat geraken en de moeie- lijkheden overwonnen, die heu thans treffen. V. W. L. De »Arnh. Ct.« geeft het volgend schetsje van de kermis te Nijmegen: Vóór u, >'t is van Silbersteinachter u, »we drinken zoo lang tot 'top is,« links een waarachtig goed klinkend draaiorgel dat de Carmen »herun- terleiert,« en rechts de aandoenlijke moordgeschie denis van mr. Van Oppon en familie, muzikaal voorgedragen door de firma?... Vink als ik wel heb, die bestaat uit vrouw, man, een paar kinderen en een draaiorgel. D&t, voor zoover 't gehoor betreft. De neus profiteert van een geur van olievetwafelen smeulend hout, paling en wat al niet meer. Het oog wordt bijna beneveld door eene dringende, duwende en tierende bonte menscbensehaar, en hot gevoel eindelijk zegt u door 't ontvangen van on telbare porren, duwen, stooteu en trappen, dat ge op sdollen Maandag« op de Nijmoesche kermis zijt. Wat 'n herrienuchteren en dronken boeren zoo goed als stedelingen in kal veracht igheid met elkan der wedijverend, die zich bij voorkeur in die stra ten bewegen, waarde tijdelijke groentenmarkt gehou den wordt, om de passage te belemmeren, gillend lachend en uitgelaten, de eene ploeg voor, de andere na, zonder ophouden, en dan zegt men nog dat het een slechte tijd is De Nijmeegsche kermis is voor dit jaar weer achter den rug; ze was in 't begin wel niet zoo druk als gewoonlijkdoch aan 't eind werd ze door groote massa's vreemdelingen bezocht, waar van het aantal op Zondagavond veilig op 30,000 mag geschat worden. UIT DE OUDE DOOS. Zooals onze lezers weten of kunnen weten, wan- neor zij de moeite willen nemen een exemplaar na te slaan, bestaat het Dagblad van Zuid-Hol land en 's Gravenhage* reeds 219 jaar. Wanneer men de gemiddelde drukoppervlakte tegenwoordig nagaat zal men zien dat een nummer, uit 2 bladen bestaande, 1.7752 vierk. Meter druks beslaat. Hoe groot is dus het verschil met zijne voor ouders. We hebben voor ons liggen een nummer van de 's Gravenhaeg3e Woensdaegse Courant van 30 December 1711, no. 156, waaruit wij kunnen opmaken dat dit blad destijds slechts 3 maal per week uitkwam en een drukoppervlakte besloeg van 0.0992 vierk. M.zijnde Vis van den tegen woor- digen druk. Gerekend dat het nu dagelijks en toen slechts 3 maal per week uitkwam, komt men tot de slotsom dat een geheelon jaargang van 1711 (indien alle bladen dezelfde grootte hadden als dat wat wij thans voor ons hebben) dezelfde drukop pervlakte besloeg van nu 8 a 9 nummers. Ons verder bij het blad zelf bepalende, vinden we bovenaan het blad het wapen der si ad 's Gra- venhage, aan weêrszijden met een leeuw versierd. Het is in 2 kolommen gedrukt. De voorzijde wordt ingenomen door nieuwsberichten uit: Polen, Pruys- sen &c., Duytsland en d'aengrenzende Rijken en Groot-Brittanniën. De achterzijde door Vrankrijk; terwijl een halve kolom aan Nederlanden is gewijd. Dit laatste nieuws wordt verdeeld in berichten uit Douay, Doornik, Ryssel, Brussel, "Amsterdam en 's Gravenhage. Het laatste bericht willen wij in zijn geheel mededeelen 's Gravenhage, den 29 December. Dezen morgen is hier een bode van de Koninginne van Groot-Brit- tanniën, aan den Graef van Strafford Plenipotenti- aris van hare Majesteit, gearriveerden zijne Excel lentie heeft eenen Bedienden na Utrecht gezonden, om zo men verzeekerd de Huyzen voor de Brittan- nise Ministers, aldaar te huren. Men wil dat wegens yder Provintie een Gedeputeerde (uitgezonderd we gens die van Holland 2) by deaenstaendeConferen- tiën over de Vreede assisteren zullen; en dat eenige van dezelve reeds benoemd zijn. Circa de helft van de achterzijde wordt ingeno men door advertentiën, over de volle breedte van het blad met eene gewone letter gedrukt. Wij lezen daaronder De Voogden van den onmondigen Heere J o h a n Prederik van Bueren, zijn van meeninge te verhuren, voor den tijd van 5 achtereen-volgende jaren, ingaonde met den eersten May 1712, en expi- rórende ultimo April 1-717; een schoon wei-door- timmerd Kasteel met een Binnen-plaets, een groot Bassecourt, fraye Hoven, en Moestuynmitsgaders Beneden-huyzinge, Koetshuys, Stallinge, en een Brouwery daer aen, rontom met Grachten staendo tot Oud-Heusden omtrent een half quarter van de? Stad-HeusdenIemand daer in gading hebbende, adressere zig voor den eersten Febr. 1712 binnen Heusden bij den Procureur Walraven, waer onder de Conditie is berustende. In het geheel komen er 14 advertentiën in voor, waaronder 7 keunis gevende van loterijen, te hon den te Ilpendatn, Bleyswijk, Sleewijk, Uytdam, Wormer, Nieuwendam en Nieuwerkerk. De laatste biedt loten aan voor 22 Stuyvers, waarmede 2800,) 1800, 1000 gulden en andere zware Prijzen meer,; te winnen zijn. Het »D. v. Z.-Holl.« vermeldt als eon voorbeeld van zuinigheid met letters op een uithangbord het opschrift: Slijt en tapperij.® Nog wel zoo- fraai is het volgende opschrift boven een veerhuis »Hier zet men gelagen, koffie, thee, mossen aan en over.® Of op een andere plaats: »Koffijhuis-, stal; en wethouder*. Ja wij hoorden zelfs dat er vroe-» ger een plaatsje bestond, waar de arts teveus deê functie van burgemeester bekleedde en dat aan duidde met: vroed-, heel- en burgemeester.» Prijzen van ƒ100 en daar boven. 5e klasse. Trekking van 22 Sept. Prijs van 1000Nos. 3594, 8680, 14003 en 16726; van ƒ400: Nos. 1232, 3122, 3242. 10606 en 20801; van ƒ200: Nos. 2343,12830 en 13383; van ƒ100: Nos. 4261, 5630, 12233,17392,17452, 19064 en 20081. 5e Klasse. Trekking van 23 Sopt. Prijs van 2000No. 10669van 1000 No. 6158 en 15116; van 400: No. 12270; van 200Nos. 3833, 13201, 134-48, 16001 en 20213 van 100 Nos. 2075, 5473, 7637,10204, 16031, 16866, 17991 en 20004. 5e klasse. Trekking van 24 Sept. Prijs van ƒ400: No. 2114 en 4053; ƒ200: Nos. 45, 1779, 9215, 11424 en 14170; ƒ100: Nos. 304, 5724, 6292, 8537, 11021, 11884,12901, 16686, 16755 en 20363. 4PUUUL.HW.L-Bil'JIHLHJ AM. JUlLLIHlil1WJL- 1.JWllW .UW f DUSSEN, 24 Sept. Op de heden alhier gehou- don botermarkt werden aangevoerd 153 kilo boter. Zij gold van 1.33 tot ƒ1.44. f Waalwijk, 25 Sept. Op de heden gehouden markt was de aanvoer van Vee gewoon en de han del vlugger; aangevoerd werden 685 KG. Boter die 1.52 a 1.65 per KG. gold. V'ETB'E T ER I In het bericht van Alm kerk, in ons vorig no. opgenomen, staat »de gemeente-schulden bedragen 208.50,* lees: 20,850.— EEN Voor de vele bewijzen van belangstelling, ons betoond bij het overlijden van onze geliefde Zus ter en Tante, MARIA CLARA JOSEPHA BAX, Vrouwe van Oudheusden, Elsliout en Huiten, be tuigen wij onzen hartelijken dank. C. E. BAX. Mevr. C. A. E. VAN IÏEIJST— Dr. L. G. VAN HEIJST. Mevr. de Wed. J. VERHOEVEN— Bax van Dongen. Dr. W. V. H. VAN GULICK. Mej. C. G. M. BAX. J. B. D. BAX. Al wie iets te vorderen heeft van wijlen MARIA CLARA JOSEPHA BAX, Vrouwe van Oudheusden, Elshout en Huiten, gelieve de nota, binnen 14 dagen, in te zenden bij Ex cc.-lest. DANIËL DUIJSER te Hensden, heeft ontvangen: van af 75 Cent; van af 1.10 geschaafd en geploegd van af 33/4 ct. per voet. Alles ook afzonderlijk. Iuformatiën fr. br. letter U, PostkantoorWoudrichem OP NB. Het hout op de Kooien is alleen op den dag der ver- kooping te bezichtigen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3