Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BEKENDMAKING. BINNENLAND, BURGERLIJKE STAND. bitters. In de wereld der kwakzalverij ziet men evenmin op een leugen als in het veen op een turtje- Met de grootst mogelijke on beschaamdheid stelt men daar belangheb benden voor als hertogelijke geneesheeren of koninklijke hoogleeraren, of men schept eenvoudig uit het niet een hooggeleerde, geeft dezen een naam, en teekent met dien gefingeerden naam een woordenrijke aan prijzing. We zwijgen maar van 't geen de heeren beloven aan hen, die van hun middelen gebiuiken, ze weten dat ze liegen, maar ze weten ook dat men niet zóó schandelijk kan liegen of er zijn altijd stakkerds die het gelooven en dit hun geloof met wat geld bezegelen. (Slot volgt.) Uit de feiten van den laatsten tijd de mis greep aan Duitschland door de hand uit te strekken van Spaansche koloniën door de hulp van den Paus in te roepen en door de omwenteling in Turkije worden wij tot de overtuiging geleid, dat het inzicht zoowel als de invloed van Bis marck geducht aan het tanen zijn. De omwenteling, waardoor Bulgarije en Oost- Rumelië tot een rijk zijn vereenigd, is toch door Bismarck noch vermoed noch gewenscht, en toch zal al zijne macht niet in staat wezen, hare gevolgen te niet te doen. Het vuur is nu een maal in het Oosten ontstoken, zeer ontijdig zeggen de diplomaten, door een //avonturier/' zooals zij vorst Alexander zoo vriendelijk zijn te noemen. Merkwaardig is evenwel dat eene deputatie uit Bulgarije te Kopenhagen is ontvangen door den Russische» Keizer. De heer Von Giers, minister van Binnenlandsche zaken te Petersburg, heeft zich gehaast om, nadat hij te Fiiedrichs- ruhee Bismarck heeft bezocht, te Kopenhagen te wezen, tegelijk met de Bulgaren. De Pransche bladen melden, dat Rusland het fraaie plannetje had voorgesteld, om het nieuwe Bulgaarsche rijk door Russische troepen te doen bezetten, om de orde te bewaren. Engeland en Oostenrijk gaven echter zoo duidelijk te kennen dat zij op deze rustbewaarders niet gesteld zijn, dat de Russische regeering toen heeft voorgesteld te Konstantinopel eene conferentie van gezanten te houden. Dit heeft men aangenomen en zoo is Vrijdag te Konstantinopel de eerste verga dering gehouden, onder presidium van den Itali- aanschen gezant. Het behoeft geen betoog, dat deze bijeenkomst niet dient om het tractaat van Berlijn te wijzigen, maar alleen om te bewerken dat Turkije met den nieuwen toestand genoegen neemt. Het grootste gevaar ligt evenwel thans in Servië en Griekenland, en dat Rusland en Oos tenrijk niet op hun gemak zijn, blijkt hieruit, dat in Bessarabië en Dalmatië, troepen door deze mogendheden worden saamgetrokken. De zaak is dat, met name de koning van Servië, evenmin den toestand meester is als de vorst van Bulgarije. Hij heeft slechts te kiezen tusschen zijnen troon en het volk. Het Servische volk wil dat de koning zich aan het hoofd van het leger stelle en Oud-Servië veroveren. En de koning heeft dit gedaan, althans geheel de Servische bevolking staat onder de wapens. Het is te vermoeden, dat deze oorlogszuchtige houding het vuur van den opstand ook in Albanië zal ontsteken. Komt daar nu nog Griekenland bij om een deel van den buit, dan zijn de dagen van het Turksche rijk spoedig geteld. De eenige hoop van alle sultans van Turkije, Engelands steun, ontvalt hun nu ook. De En- gelsche conservatieve staatslieden zouden zeker gaarne het tractaat van Berlijn kras handhaven, maar geen Engelsch minister durft thans in dien geest te handelen, omdat de conservatieven bij de aanstemde verkiezingen zeer zeker de nederlaag zouden lijden. Gladstone heeft het dan ook niet gelaten bij zijn verkiezingsmanifest, maar zeer duidelijk in antwoord op aan hem uit Bulgarije gerichte telegrammen verklaard, dat zijne geheele sympathie was en bleef voor de volken op het schiereiland van den Balkan. De verkiezingen in Frankrijk die Zondag plaats hebben zullen waarschijnlijk geen afdoend resul taat hebben. Het zal meestal aankomen op de herstemmingen die nogal zoo eenigszins talrijk belooven te zijn. De roodste der rooden, de mannen der Commune, maken namelijk ge- meene zaak met de Bonapartisten en Orleanisten om de republikeinen te treffen. Het is hetzelfde //onzedelijke allegaartje", maar natuurlijk in an deren zin, als wij in Nederland ook wel bij de stembus vereenigd zien. De republikeinsche dagbladen waarschuwen daarom thans de kiezers stemt gij voor een radicaal dan stemt gij voor de monaichie. Ondanks deze waarschuwing zullen ongetwij feld vele Franschen er in loopen. En zoo doende moet het aantal herstemmingen wel kolossaal worden. (10 In Oostenrijk hebben overstroomingen plaats ge had ten gevolge van de zware regens. Bij Laypaeh zij'1 de wegen onbruikbaar en de spoorweg staat onder water. Eene sluw-overlegde dievenspeculatie werd on- laugs door de Weener politie ontdekt. Eenigejon- ge vagebonden laten nl. in drukke wijken ringen met steeuen bezet, welke zeer kostbaar schijnen, maar hoegenaamd geen waarde hebben, op de straat vallen, en rapen die dan haastig en als ter sluiks op, maar zóó, dat het de aandacht van een der voorbijgangers trekt. Als deze dau, zooals hunne bedoeling is, aanspraak maakt op een aandeel van het loon voor den eerlijken vinder, laten zij onder voorwendsel van geen tijd te hebben om het g vondene naar het politiebureau te brongen, den ring aan hem over, en nemen genoegen met eene scha deloostelling van een paar gulden. Natuurlijk be merkt dan de houder van den ring, die zoo goedaf meende te wezen, weldra, maar te laat, dat hij be drogen is. Een van deze jonge deugnieten is reods door de politie gevat. Een zonderling pioces zal door de rechtbank te Bahrenfeld in Sleeswijk eerstdaags in behandeling worden genomon. Zes jaren geleden [deelde een spoor wegbeambte aan zijn huisheer mede dat zyn ze vende kind geboren was. »lk wensch er u geluk mede! antwoordde de huisheer en ik beloof u een van mijne huizen te zullen geven als het twaalfde er is«. Eenige weken geleden werd de spoorwegbeambte voor de twaalfde maal vader en hei'nnerde zijn huisheer nu aan zijne belofte; doch deze weigert, beworende dat zijne belofte slechts een grap was. De teleurgestelde vader is met die grap echter met tevreden en heeft tegen zijn huisheer proces ingesteld. Uit Kevelaar meldt men dat dit jaar aldaar niet minder dau 140,000 pelgrims gearriveerd zijn, tegen 130,000 in het vorige jaar. Uit Pontarlier (Frankrijk) wordt gemeld, dat de sneeuw daar Maandagmorgen tot een dikte van 15 centimeter viel. Het Zweedsche tijdschiift »Nowbottens Kuriren« vermeldt, dat in de Botnische golf weder sterke rijzing van den bodem is waar te nemen, een ver- schjjnsel waarop reeds sedert anderhalve eeuw de aandacht is gevestigd. Het water schijnt in de laatste tien jaren eenige voeten gevallen te zijn, of liever de vaste bodem eveuvoel te zijn opgeheven. Door een hevige brand te Elachir (Algerië) wer den de werkplaatsen van den aan te loggen spoor weg vernield. De schade bedraagt 400.000 frs. Te Croydon vond men den 80-jarigen Keutisk, bekend om zijn vrekkigheid, dood in zijn bed. Hij was stokdoof, maar kras voor zijn jaren; zijn eenig vermaak was potten en hij had gepot van belang! Meer dan 100.000 pd. st. zal eene verro neof erven. In den omtrek van Calcutta (Britsch Tndië) heeft een hevige orkaan groote schade en naar men vreest, ook een aanzienlijk verlies van mensehen- levens veroorzaakt. Een aantal schepen zijn op de kust vergaan, of worden vermist. De Great Eastern,het bekende reuzenschip, dat reeds zooveel lotwisselingen heeft ondergaan, zal nu eerlang wedor verkocht worden. Het schip, dat 200 meter lang is, en duizende menschen kan bevatten, werd oorspronkelijk ge bouwd voor het leggen van de eerste telegraaf kabels in den Atlantischen Oceaan. Het bewees toen goede diensten, maar later heeft hot alle maatschappijen welke het wilden gebiuiken, ten ond.r gebracht. Deze olifaut onder de schepen is te groot voor de havens of rivieren, en hij ligt nu reeds lange jaren op de Theems, iedereen in den weg, zonder tot iets nuts te zijn. De tegenwoordige eigenaren, die het schip wonnen door loterij, hebben allerlei plannen er voor ge maakt en weer opgegeven. Eerst wilde men de Great Easternnaar de tentoonstelling te New- Orleans zenden, en later naar die te Antwerpen, om als drijvend hötel dienst te doen. Men wilde het inrichten voor een drijvend tentoonstellings gebouw, dat de voornaamste havens der wereld zou bezoeken voor een zeegasthuis, enz. enz. Maar geen van die plannen was uitvoerbaar, en de eigenaars verkoopen het nu, ten einde raad. Wat zal er thans van worden Burgemeester en Wethouders van Heusden Gelet op art. 208 der Gemeentewet. Brengen ter openbare kennis, dat de gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1886, zooals die aan den Raad is aangebodon, van af heden gedu rende 14 dagen op de Secretaiie voor een ieder ter lezing is nodergelegd en tegen beta'mg der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Heusden, den 2 Oct. '85. Burgemeester en Wethouders vooiaoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EG GELEN. t WAALWIJK, 30 Sept. In 't lokaal Musis Sacrum had gisteren de vierde onderwijzers verga dering in het arr. Waalwijk plaats. Deze verga dering was tevens feestvergadering. De districts- en de arr.-schoolopz. waren wegens ambtsbezigheden verhinderd de vergadering bij te wonen. De heer van der Sluijs vice-voorzitter, aan wien de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie op nieuw tot vice-voorzitter gekozen. Na de ver deeling der punten voor het volgende jaar en na 't afdoen van eenige huishoudelijke zaken begon 't feest. Onder leiding van den heer Breüer werd door eenige dilettanten de //Avondbede van Kreutser" gezongen. Toasten, voordrachten, solo's en qUartetten volgdenden geheelen avond heerschte gulle vroolijkheid en wel voldaan gin gen de onderwijzers eerst laat huiswaarts, tevreden over het feest en niet het minst over de tafel, waarvoor den heer Gerris alle lof toekomt. t WERKENDAM, 24 Sept. De najaars-verga- dering door de onderwijzers uit het arr. Heusden alhier gehouden onder voorzitterschap van den heer A. Blok, arr.-schoolopz. werd bijgewoond door 17 hoofden van scholen en 13 onderwijzers. Ook waren tegenwoordig Burg. en Weth. dezer gemeente, de heeren Piek uit Werkendam bene vens de Burg. van de Werken c. a. De punten op het programma aan de orde gesteld, gaven aanleiding tot velerlei gedachten- wisseling. In de pauze hadden de leden het genoegen in de Heiv. kerk eenige goed uitgevoerde stukken op het orgel door den heer Dekker, organist, te mogen hooren. Ook was in het schoollokaal eene verzameling steen- en houtsoorten alsmede eene collectieplan ten ter bezichtiging gesteld. De voorjaars-verga dering voor 1886 werd bepaald te Meeuwen ge houden te zullen worden. t WOUDRICHEM. Van 18 tot 26 Sept, wer den met de drijfnetten 2.4 zalmen gevangen. De prijs voor eenigen tijd zeer min is nu ge- loopen tot f 1.00 it f 1.25 per halve K.G. t DALEM, 't Was Zaterdag-avond voor de derde maal in dit jaar dat hier de brandklok klepte. Men blijft zich in gissingen verdiepen, aan gaande de oorzaak van al die branden, en hoe meer men er over nadenkt, hoe raadselachtiger het geval zich voordoet. Immers, het betreft een der meest respectabele familiën te dezer plaatse. Toch schijnt er kwaadwilligheid in het spel, ge grond of op wraakzucht of op jaloezie. Van bui tengewone brutaalheid geeft die kwaadwilligheid blijk, want juist op avonden, die lot veelvuldig en druk verkeer aanleiding geven, hadden de branden plaats. Maar tevens getuigt ze van on- menschelijke wreedheid, want in den regel zijn de bewoners reeds eenigen tijd te bed en worden ze als bij toeval gewekt en van den dood gered. De politie doet thans nauwkeurig onderzoek en het is èn voor de rust der betrokken familie èn voor den naam dezer gemeente vurig te hopen dat men den onverlaat die hier in dit jaar zoo veel onheil berokkend heeft, in handen krijge. t Naar het schijnt zal in 1886 een aanvang worden gemaakt met de werken tot verlegging van de uitmonding vari de rivier de Maas, die nende tot watervrijmaking van Noordbrabant. Op de waterstaats-begrooting is voor dat werk eene som van f 1,500,000 uitgetrokken, waarin is be grepen een millioen voor onteigening. t De Minister van Waterstaat, heeft afwijzend beschikt, op het verzoek van het gemeente-be stuur van Druten om een Rijks-subsidie in de kosten van aanleg eener vluchthaven aan de Waal. t Door den Minister van Waterstaat, wordt voorgesteld aan de gemeente Enkhuizen, eene Rijksbijdrage ad 'f 16,000 te geven in de kosten voor verbetering van de Zuiderhaven aldaar. t Met den aanleg van het kanaal Amsterdam- Merwede, wordt goed voortgegaan. In 1886 ziPlen de riviervakken van Utrecht tot de Lek, en van Vianen tot Gorinchem, onderhanden ge nomen worden. Ook met de werken nabij Am sterdam, zal in dat jaar een aanvang worden gemaakt. Bene reorganisatie van het geneeskundig staats toezicht is in voorbereiding. Naar men verneemt, moet de Minister van binnenlandsche zaken nog niet genegen zijn, om den afgesloten kring tot beteugeling der long ziekte in het spoelingdistrict op te heffeu, of schoon die ziekte zich daar gedurende eenige maanden niet meer heeft vertoond. De opheffing moet afhangen van de uitkomst van den staltijd van het rundvee in den a.s. winter. Gelijk bekend is kan, sedert eenige jaren reeds, in de Rijks-postspaarbank ten behoeve van derden worden ingelegd. Met betrekking tot deze zaak is onlangs door de Regeering bepaald dat li ij of z ij, die ten be hoeve van een ander inlegt, verlangen kan dat alle raededeelingen betreffende het boekje, waarop die inlagen geschieden, (bv. de kennisgevingen nopens inlagen van f 25 en hooger; het jaar- lijksch verzoek tot opzending van het boekje naar de Directie te Amsterdam, ter rentebijschrijving, enz.) aan hem of haar persoonlijk worden ge richt. Dit verlangen behoeft slechts mondeling of schriftelijk te worden kenbaar gemaakt aan den postambtenaar, bij wien de bedoelde inlagen wor den gedaan. Mevr. Kleine is Dinsdag-avond 10 uren ge storven. Geb. 31 Dec. 1818 had zij dus bijna den ouderdom van 67 jaren bereikt. Haar af- seheid van het tooneel ligt iedereen nog in het geheugen en het was haar niet gegeven lang op haar lauweren te rusten. Op het verzoek van den sociaal-democraat F. Domela Nieuwenhuis tot het verstrekken van voedsel op school, meent het Dag. Bestuur van den Haag geen ander praead/es te kunnen doen uitgaan dan opnieuw aan den adressant te kennen geven, dat aan het verzoek niet kan worden vol daan, omdat dit in strijd zou ziju met de wet tot regeling van het Armbestuur. De Gemeenteraad van Dordrecht heeft aan den Burg. een onbepaald crediet toegestaan, om daar van zoo noodig gebruik te maken ter versterking van de politie, in verband met de ongeregeldhe den op jl. Zondagavond. Naar wij vernemen, is de politie steeds bezig met het opsporen van de schuldigen en heeft zij reeds eenige zeer goede vangsten gedaan. De gemeente-commissie van de Hervormde ge meente te Leiden heeft thans officieel hare toe stemming geweigerd aan het verzoek van eenige^ leerlingen en vereerders van wijlen prof. Scholten, om een gedenksteen, vermeldende diens naam, enz., te plaatsen in de St. Pieterskerk. Er kan dus niets van- het plan komen. Aan de //Meuse" wordt gemeld dat de straf van Jeanne Lorette zou worden gewijzigd in an derhalf jaar celstraf en dat zij, heden (Vrijdag) aan het gewone gevangenis-regime zal worden onder worpen. Niet alleen de door mr. Haas, haar ver dediger, gedane stappen, door den procureur-gene raal mr. van den Bergh gesteund, maar ook een adres van onderscheidene Haagsche dames aan H. M. de Koningin gericht, zouden den Minister van Justitie de belofte hebben doen geven in dien geest te handelen. Ook ons kwam een gerucht ter oore als het bovenstaande bericht. Daarbij was intusschen sprake van een adres aan Z. M. den Koning om wijziging van straf of gratie en het heette dat de Minister van Justitie, door bovenstaanden aandrang er toe bewogen en ook nog door een adres van eenige aanzienlijke dames te Molenbeek St. Jean en Mechelen, zijn steun had toegezegd in den vorm van voorspraak en advies aan den Koning tot wijziging der straf. Nu het bericht, elders verscheen, meenden we ook onzerzijds van dit gerucht melding te moeten maken, zonder nochtans voor de juistheid te dur ven instaan. (Vad.) Dinsdag avond heeft een poging tot ontvoering van 2 kinderen van den heer Hoek te Appel doorn plaats gehad. Acht sjouwers uit Amster dam, die als zoodanig zich daartoe hadden laten aanwerven, bestormden het huis van genoemden heer, terwijl de aanvoerder op eenigen afstand stond te wachten om de kleinen mede te nemen. Op het geschreeuw van den heer Hoek schoten de logé's van het tegenover liggend hötel toe en het plan mislukt ziende, vluchtten allen terstond weg, te meer daar zij reeds grof voor hun dien sten waren betaald. Een afgehuurd jacht lag te IJmuiden reeds onder stoom, om als het plan ge lukt ware, de Fnderen naar Engeland te ver voeren. Nader meldt men vandaar dat de aanval op het huis door 9 personen geschiedde en dat bij het ver weren de heer Snoek aan het hoofd verwond werd. Op het moord-geschreeuw vluchtten de aanvallers en werden 3 van hen, nl. zekere Kloppers, mevr. B. en mevr. S., door de politie nagezet. Drie der schuldigen werden te Arnhem gevangen ge nomen en Kloppers te Zutfen. Een kindje van 7 weken is ten huize van den kastelein K. in het lage Westeinde te 's Hage gestikt door het inslikken van een knoop, die van de japon der moeder was losgeraakt en in het mondje der kleine was gevallen. Het wichtje bezweek onder hevige stuiptrekkingen, nadat alle pogingen om den knoop te verdrijven, vruchte loos waren gebleven. Bij een ingezetene van Harkema-Opeinde werd dezer dagen een pas geboren kindje tehuis be zorgd, met bijvoeging van eenig kostgeld en de belofte om ook later geld te zullen zenden. De knecht, die te Finsterwolde met zijn heer op de jacht zijnde, een schot hagel in het gezicht kreeg, is te Groningen in het hospitaal een oog uitgenomen. Het andere bleef ongedeerd. Een zes h zevenjarig meisje werd in de Utrechtsche dwarsstraat te Amsterdam door een zwaarbeladen waschkar overreden. De arme kleine, zwaar aan hoofd en beenen gekwetst, werd naar het gast huis gebracht en overleed daar. De 18-jarige jongedochter Theodora van Breda, die vóór 14 dagen het ongeluk had, dat haar kleeren door het vallen van een petroleumlamp in brand geraakten, is na een smartelijk lijden in het R.-K. gasthuis te Venloo overleden. Een krankzinnige wilde zich Ie Amsterdam in het water van den Voorpu'-gwal verdrinken. Hij werd door de politie naar het gasthuis gebracht. f Heusden, van 21 Sept. tot 1 Oct. Geboren: Elisabeth, d. v. M. Kamerman en A. O. DonkerslootHendrik Alexander, z. v. J. P. Verheij en H. Voskamp Adrianus Cornelis, z. v. J. O. Snijders en F. P. Sens. Overleden: J. J. L. Engelen, 7 m. d.C. J. Swagemakers, 6 m. d. Kantongerecht te Heusden. Vonnissen in strafzaken, uitgesproken 18 Sept. Veroordeeld wegens overtreding drankwet: H. v. d. M., te Wijk (art. 13 laatste alinea). Booten 2 X ƒ12, subs. 2 X 1 dag gevangenisstrafE. N. wed. M. v. W., te Veen, (art. 22.) B. 2 X 0.50, s. 2 X 1 d. gev.G. S., te Werkendam, (id.) B. ƒ2, s. 2 d. gev.N. v. d. S., te Aalburg, (id.) Gev. van 2 d.J. H., te Heusden, (id.) Gev. 3 d. Het maken van nachtgeruchtH. S., te Andel. B. ƒ7. s. 3 d. gev.C. |v. D. en J. v. d. P., beiden te Oud-heusden. B. ieder 6, s. ieder 2 d./, gev. Overtreding voorwezen J. V., te Rijswijk, (muil korf.) B. ƒ1,8. 1 d. gev.J. R„ te Giossen, (id.) B. ƒ1, s. 1 d. gev.A. R., te Giessen, (id.) B. ƒ1, s. 1 d. gev.L. de K., te Gorinchem, (id.) B. ƒ1, s. 1 d. gev.; J. S., te Aalburg. B. ƒ3, s. 2 d. gev.A. P., te Haarsteeg (Hedikhuizen). B. ƒ3, s. 2 d. gev. Het laten loopen van vee op eens anders in oogst staande grond: J. D., te Veen. Vrijgesproken. Jacht en visscherijH. S., te Raamsdonksveer. B. 2 X 3, s. 2 X 2 d. gev.A. v. d. P., C. v. d. P., W. v. d. P., allen te Dussen. B. ieder 2 X ƒ6, s. ider 2X00* gev.; M. V., te Nieuwen- dijk (Almkerk). B. 2 X 12, s. 2 X 3 d. gev. T. S., te Wijk. Vrijges.A v. W., te Aalburg. B. 2 X 3, s. 2 X 2 d. gev. Het moedwillig mishandelen van dierenH. K. te Oudendijk (Woudrichem.) B. ƒ3, s. 2 d. gev. Het werpen met water op een openbaren weg M. M., echtg, v. W. H. te Heusden. B. ƒ1, s. 1 d. gev. Diefstal van grasC. V., echtg. v. A. v. W. Vrijges.; M. v. W., echtg. v. J. B., beiden te Els- hout. (Id.) Al de veroordeelden tevens in de kosten. Beknopt verslag van het verhandolde in de ver gadering van den raad der gemeente Heusden, gehouden den 30 September 1885. Afwezig de hh. Pape en van der Heijden. De notuleu dor vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Aan de orde. A. Voorloopige vaststelling der gemeente-reke ning over het dienstjaar 1884.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2