Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. Brieven uit de Residentie. luchtruimte op verschillende hoogten, om lüchtstroomen te ontdekken enz. Verder weten wij dat tegenwoordig bij het geven van volksfeesten het oplaten van een luchtballon behoort, is het een groot feest, dan gaan er menschen mede, vroeger liet men den ballon alleen trekken. Dit is alles, wat hij in de 102 jaar, die sedert zijne uitvinding verloopen zijn, gepresteerd heeft. Men zal moeten erkennen dat, hoeveel be langrijks er ook bij is, de ballon niet in de schaduw kan slaan van stoomboot of spoorweg. De nederlaag door de republikeinen in Frankrijk bij de stembus geleden, beeft natuurlijk geleid tot nauwere aaneensluiting in bunno rijen. De beer Brisson, een der vier candidaton te Parijs van do 88 die gekozen is, beeft reeds verklaard dat do republikeinen den moed niet behoefden te laten zinken, want in de nieuwe Kamer zullen zij eene moerderheid van 150 stemmen hebben. Frankrijk, zeido do minister, wil geen oorlog, dat wil geen enkele partij, maar alloon de republiek kan de vrede bewaren. Het dunkt ons nog al verstandig van den boer Brisson dat hij dit woord beeft gesproken, want niets beeft de Fransche kiezers meer ontstemd dan de tochten naar Tongkin, die zooveel bloed en geld kostten. Dat de kiezers daardoor bewijs geven van weinig politiek inzicht is zeker, want als alle grootere mogendheden koloniën gaan veroveren, kan Frankrijk moeielijk achterblijven. Maar hot feit ligt er toe. Do loop van zaken zal waarschijnlijk aldus zijn van de 250 zetels, waarover 18 dezor moet her stemd worden zullen de republikeinen, vooral de geavanceerd republikeinen, hot grootste deel winnen. Én zeer vermoedelijk zal het kabinet-Brisson plaats moeten maken voor oen kabinet Floquet, Clemon- ceau of Guyot. Het zou ons niot verwonderen als dit nieuwe ministerie zijne intrede begon met do order Tonkin te outruimen. Men begrijpt dat allo Fransche maunen van invloed thans worden bestormd door dagblad reporters. We vonden een verslag onder anderen van een gesprek dat een redacteur van de Gil Blas« heeft gehad met generaal Pit ié, secretaris-generaal van den president der republiek. Onder veel dat ons minder belang inboezemen kan, deelde generaal Pitié mede, dat deheerGrevy zijne hooge betrekking niot zou neerleggen, als het Parlement hem daartoe aanwees, omdat deze eerepost thaus een gevaarlijke post is geworden. Men begrijpt wat dat beteekent. De republi keinen zijn bevreesd dat een of ander monarchist of misschien wol een Orleanistisch prins den pre sidentszetel zou gaan innemen. Overigens is de toestand in Europa op dit oogenblik alles behalve bohagelijk. Wij zullen zeggen dat do diplomaten knapper zijn dan men vermoedde en moer recht van bestaan dan menig een gelooft, als zij thans bloedvergieten in Turkije weten te voorkomen. Het ziet or echter nog lang niot naar uit. Maandag nog heeft de Koning van Griekonland de reserve van 1880, 1881 en 1882 opgeroepen, zoodat een leger van 150000 man door Grieken land op de been gebracht zal zijn. De »Norddeutsche Zeitung,« het orgaan van Bis marck, is over die toerustingen van Griekenland uitermate boos, en zegt dat Griekonland door zulk oene houding de sympathie van Europa slechts verbhuron kan. Intusschon is een Grieksch diplomaat te Berlijn aangekomen, en hij zal waarschjjnlijk Bismarck wel op de hoogte stollen van de moeiolijke positie van den koning. In Servië is hot niet anders gesteld. Het volk dringt den koning vooruit. Als aan Bulgarije de geringste of minste concessie wordt verleend, be gint Servië te vechten, dat staat vast. Nu de zaken zóó staan, hebben do mogendhe den geaarzeld de omwenteling goed te keuren. Eu zoo zou het kunnen gebeui'en dat de mogendhe den Turkije uitnoodigden al of niet met geweld den status quo ante te horstellen en vorst Alexander zich met zijne troepen terug te trekken in Bulgarije. Het is zeer bedenkelijk dat zelfs do naam van dozen vorst niet wordt genoemd, zelfs niet toon de B dgaarsche deputatie den Russischon keizer om hulp kwam smoeken. Dit bewijst dat Rusland andere plannen heeft. Als men de Daily Chro nicle* mag gelooven, dan zou de hand van pi'in- sos Victoria, tweede dochter van den Duitsehen kroonprins, zijn toegezegd aan den vorst van Bul garije. Prins Bismarck moet zich daartegen aller heftigst verzetten, hetgeen geen wonder is, als men weet dat Rusland van Bismarck de goedkeu ring heeft verworven op hot plan van gezegden vorst, die geweigerd heeft naar Ruslauds pijpen te dansen, af te zetteu. Men kan zich dus voorbereid houden op aller lei verwikkelingen, die het verbond der drie kei zers op eene geduchte proef zullen stellen. Want dat de Turksche troepen Ruraeliö zouden uitmoor den, zonder dat het Russische volk opstaat, dat zou nog moeten gezien worden. Van do heorschonde verwarring heeft, de buiten gewone Engolsche gezant te Konstantinopol, Drum mond Wollf, gebruik gemaakt om tusschen Enge land en Turkije een soort verbond tot stand te brengen. Als wij ons niet vergissen, heeft Enge land de Turken bij den neus gehad. Hot zonden van Turksche troepen is geheel uitgesloten, maar Engeland vorbiudt zich om Egypte te ontruimeu, zoodi'a dit mogelijk is. Het is dus nu de vraag stort, als die gedachte ons gedurende deze zes wekon heoft ontlokt. De begeerte sloop als een spooksel door onze woning, legerde zich als een boi-g op onze zielen. Zij was overal, zij was altijd in ons midden, wij vreesden haar en haatton haar tevens. Thans begrijp ik, dat zij een eerlijk man tot een misdadiger kan maken En dit, mijn goede heer, deod alleen de gedachte aan uw geld, iets volkomen abstrakts, hoe zou het gold zelf in zijne tastbare gestalte ons niet gekweld en ge plaagd hebben Neon, neen, doe er mee, wat gij vorkiest,, maar wij kunnen of mogon het niet aan nemen Gij weet, hoe gelukkig wij vroeger waren, misschien is nog niet alles onherstelbaar verloren, misschien gelukt hot ons nog, het oude, duurzame geluk van voorheen weer te heroveren (Slot volgt.) wanneer het conservatieve kabinet in Engeland het mogelijk zal rekenen, de Egyptische prooi los te laten. Gladstone hoeft onlangs^in zijn kiezers manifest ruiterlijk erkend, dat Èngeland verplicht is Egypte to ontruimen. Maar een staatsman in do oppositie spreokt. gemeenlijk andere taal dan eon staatsman die minister is! (12 De meeste der te Londen afgebrande huizen be hoorden aan juweliers, sigaren-handelaars en koop lieden in galanterie-waren. Dertien groote maga zijnen werden geheel vernield. De schade blijkt slechts 120.000 150.000 te bedragen. Sommigen dringen bij de Fransche Regeering er op aan dat zij de Prinsen van Orleans uit het land zal verbannen, nog vóór het huwelijk van Maria van Orleans. Grévy zal wel wijzer zijn. Hot hospitaalstoomschip Alexandra*, vroeger behoord hebbende aan de National Aid Society», 20 mijlen Zuid van Edfon gemeerd liggende, is 's morgens 5 dezer te 3 uren plotseling gezonken. Er waren 40 invaliden aan boord, die gelukkig nog gered zijn geworden. Er zijn nog geen bijzon derheden omtrent do oorzaak bekend. Aan boord van het Chileensche stoomschip »Los Vilos«, is op reis van Coquimbo naar Los Vilos, de ketel gesprongen bij Parche Blanco, waarbij 5 personen het leven verloren en 6 zwaar gekwetst worden. Het stoomschip werd door de »Puno« naar Co quimbo gesleept. Het schip had geen schado bo- komen. Een Duitsch statisticus heeft berekend hoeveel personen sommige der grootste kerken dor wereld kunnen bevatten. Hij kwam tot do volgende cijfers: de St.-Pieters- kerk te Rome 54000, do kathedraal te Milaan 37000, de dom te Keulen 30000, de Sint-Paulskerk to Lon den 25000, de Sophia-Moskee te Constantinopol 23000, Sint-Marcus te Yenetio 9000 menschen. Die groote drommen bezoekers zouden echter niet tegelijkertijd in de genoemde gebouwen aan wezig kunnen zijn, zonder gevaar te loopon van te stikken. Iu sommigo stroken van Denemarken heeft zich een secte gevormd, die zich »Bornholmers« noemt, naar hun hoofd, een smid uit Bornholm. Een hunner hoofdleerstellingou is, dat men alle dingen door het gebei verkrijgen kan, en een tweede, dat er ook nu nog menschen bestaan die wonderon kunnen doen. Zoo beweren zij, dat er to Stocholm een man woont, dio allo ziekten genezen kan door gebed en handonopleggiug en ook blinden ziende maakt en zelfs ontbrekende lichaamsdeelen kan laten aangroeion. Een jong meisje, volgens de doktoren oen ingebeelde zieke, is door hem ge nezen en verhaalt veel van de wonderen door hem verricht. Niettegenstaande do tegenwerking der geestelijken, breidt deze secte zich zeer uit. In Boven-Silezië, te Laurahütte, is een bloed regen waargenomen, zooals er iu de Middeleeuwen vaak tot allerlei bloedige voorspellingen aanleiding gaven. De grond van tuinen en wegen zag er uit, alsof hij met bloed overgoten was. Men weet, dat deze roode kleur door een menigte mikroskopische schimmelplanten onstaat, die uit den doorweekton grond zeer snol opschieten en aan die plassen hot aanzien van bloedvlekkon geven. Het verschijnsel duurde twee dagen. Een telegram van generaal Courcy meldt, dat het bijna overal rustig is van Hué tot Tonkin. De Fransche garnizoenen zijn goed geiustalleerd en van voorraad voorzien. Er hadden onkele onge regeldheden plaats in Zuid-Anam. De ex-Minister Tuyer had mot den ex-Koning en eenigo aanhan gers de wijk genomen naar Laos, maar er was geen reden tot bezorgdheid. Het wegruimen van de rots in do Hellepoort*, een der ingangen van de haven te New-York (zie ons nummer van 10 Oct.), heeft Zaterdagmorgen plaats gehad. De ontploffing is goed golukt, en aan het strand, dat vol toeschouwers was, werd geen schade aangericht. Men voelde den schok niet alleen te New-York, maar mijlen ver in het rond. De zeo werd hevig bewogen en een geweldige watermassa spoot, ver mengd mot hout- en steenbrokken, tot op 150 200 voet omhoog. tBRAKEL, 12 Oct. Een paar dagen geleden zag men hier een inderdaad curieus bedrijf van twee kraaien, dat zeker wel als een zeldzaamheid onder het vogelenheer mag vermeld worden. Men nam nl. waar, dat eene kraai naar een volgeladen perenboom vloog en daarvan een flinke vrucht (een ijsbout.) met den bek afplukte en ze daarmee vasthoudende aan het steeltje, naar het dak van een in de nabijheid staande schuur vloog, waarop eene andere kraai zat. Zusterlijk werd nu vervolgens de gemaakte buit door het twee tal zeer vreedzaam opgepeuzeld en verorberd. t DUSSEN. De heer Westerlaken alhier heeft met gunstig gevolg het eerste gedeelte van het noterieel examen afgelegd. t WADENOOIEN. Tengevolge van den meer en meer aanwakkerenden leeslust, is de tijd van uitreiken van boekwerken uit de volksleesbibli otheek alhier dit jaar wat vervroegd. De keuze dier boeken, waarbij met de bevatting van hen, voor wie ze bestemd zijn, behoorlijk wordt reke ning gehouden, draagt zeker veel tot den ge- melden bloei dezer nuttige inrichting bij. t TIELERWAARD. Bij de publieke aanbeste ding van het onderhoud van den grintweg Buren Tiel over 1885/88 waren 6 inschrijvers. Hoogste P. W. van Hattum te Tuil, voor f 4439 en M. H. Immink te Beusichem voor gelijk be drag. Laagste L. Mulder aldaar voor f 4140, alles per jaar. Het werk is den laagsten in schrijver toegewezen. t BAARDWIJK, 11 Oct. Door het bestuur van deze en omliggende gemeenten is een ver zoekschrift aan den Minister van Waterstaat ge zonden, ten einde te verkrijgen dat het voetpad over de spoorbrug in den Overlaat alhier, zal mogen gebruikt worden bij het loopen van het water en bij ijsgang. t GORINCHEM, 12 Oct. Nog onder den indruk van het plotseling overlijden van den edelen rechtschapen heer II. van Maaren, trof deze gemeente 11. Donderdagavond wederom een gevoelig verlies door het afsterven van den heer H. A. Ravenswaay, hoofd der handelsfirma van dien naam, na eene korte doch hevige ongesteld heid van slechts enkele dagen. Algemeen en diep zal het gemis gevoeld worden van den man, die meer dan twintig jaren als lid van den raad en de zeven laatste jaren tevens als wethouder met de meest mogelijke toewijding de belangen zijner gemeente behartigde, en als energiek koop man en fabriekant meer rechtstreeks de welvaart dezer gemeente bevorderde. Zijn naam zal voor zeker bij velen in denkbare herinnering blijven. t DALEM. Het hoogst ongunstige weder is oorzaak dat nog vele landbouw werkzaamheden op uitvoering wachten. Eene massa aardappelen zitten nog in den grond, terwijl men ook met het bieten-delven nog geen begin gemaakt heeft. Droog weder zou nu evenzeer te stade komen als de regen vóór eenige weken. t Eindelijk heeft men ook te Gorinchem besloten, om de vleeschprijzen te verlagen, zoodat het kilo van f 0.90 op f 0.80 gebracht is. t De prijs van het vette vee loopt voor de vetweiders niet meê. Ternauwernood kan men aan den prijs komen, van hetgeen het vee als mager in het voorjaar gekost heeft. Het gevolg is dan ook zeer natuurlijk dat het bedrijf van vetweider dit jaar niets dan schade oplevert en in verband met de lage prijzen van kaas, boter en andere landbouw-producten, de veehouder een zeer on gunstig jaar heeft. Dezer dagen heeft de minister van finantiën de ontvangers der registratie aangeschreven, om naauwlettend toe te zien, dat bij wissels en kwitantiën, van plakzegel voorzien, de dag, de maand en het jaar worden gesteld niet over het plakzegel heen, maar geheel en al op het plak zegel. Bij niet nauwkeurige naleving wordt het stuk beschouwd als ongezegeld, en wordt eene boete van f 25 verbeurd. Een ieder zij dus op zijne hoede. t Het verslag omtrent de openbare werken over 1884 is in druk verschenen. t Bij de Memorie van toelichting voor hoofd stuk Waterstaat der Staatsbegrooting voor 1885 werd een overzicht gegeven van de verdeeling der normaliseeringswerken aan de Merwede. Vol gens dat overzicht zou dit werk 12 jaar duren en f 440,000 's jaars vorderen. Daar echter dit bedrag in 1885 tot f 338,600 is teruggebracht en dit cijfer voor 1886 is aangehouden, zal het geheele werk wel niet in 12 jaar voltooid zijn. De gemeenteraden van Leiden en Middelburg hebben besloten zich per adres tot de Tweede Kamer te wenden met het verzoek, op de staats begrooting voor 1886 op nieuw te brengen de onlangs ingetrokken subsidiën voor de H. B. S. voor meisjes. De 23e algemeene vergadering der Schippers- vereeniging vSchuttevaër* zal vermoedelijk in Januari 1886 te Heerenveen worden gehouden. De drijvende turfstrooiselfabriek van den heer van de Griendt, van 's-Hertogenboscb, is thans naar de noordelijke veenkoloniën overgebracht. Zij is nu te Nieuw-Amsterdam en het plan is daar gedurende 3 weken de opgekochte grauwe turf tot strooisel te verwerken en daarna naar elders te gaan. Het turfstrooisel wordt, na in balen te zijn verpakt, onmiddellijk in groote ijze ren schuiten verzonden, welke het grootendeels naar Rotterdam brengen. In het //Ainstel-Hótel// te Amsterdam, houden thans verblijf de kroonprins en kroonprinses van Zweden en Noorwegen, met prins Oscar van Zweden met gevolg, prins en prinses Gagarin, prinses Bariatinsky, prinses Palavicini, prins Bme- retinsky, prins Eristof, hertogin de Beauffremont, markies en markiezin de Canzaria, burggravin de Vogiie, baron en barones de Fa va, baron en barones de Verschaer, barones de Scharschmidt, baron de Serelaes, baron de Fehlusen, baron de Stackelberg, generaal Muselius en generaal Dodd. De bevalling van een meisje, dat nauwelijks de kinderschoenen is ontwassen, heeft aanleiding gegeven tot een vervolging van den vader van het Christelijk oude-liedenhuis te Veenendaal, L. v. D., ter zake van aanranding der eerbaar heid, tegenover een meisje beneden de 16 jaren gepleegd. De aangeklaagde heeft in hoofdzaak zijn schuld beleden. Toen Donderdagavond uit een lokaal in de Poststraat te Zierikzee, waar een Chr. Ger. predikant een toespraak wilde houden, eenige jongelieden wegens rustverstoring werden verwij derd, is het hun, naar zij beweerden, aangedaan onrecht, oorzaak geworden van een straatrumoer, dat veel had van een nabootsing van hetgeen in den laatsten tijd in grootere steden plaats vond. De ontevredeuen, versterkt door een groot aan tal andere jongens, trokken woest tierend de stad door en wierpen hier en daar een ruit in. Men had het daarbij klaarblijkelijk gemunt op hen, die geacht werden geestverwanten van den predikant te zijn. Gelukkig heeft de politie zich ontzien door te scherpe maatregelen olie in het vuur te werpen. De rust werd, toen het tijd werd om naar bed te gaan, hersteld en zal, hopen wij, niet meer op zulk een onredelijke wijze worden verstoord. Te Vlaardingen heeft een tienjarige knaap een eikel, dien hij toevallig gevonden en in den mond gestoken had, in de luchtpijp gekregen. Niet tegenstaande terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen, mocht men er niet in slagen het be lemmerende voorwerp te verwijderen. Binnen een half uur tijds was de knaap reeds overleden. Met den trein van het Staatspoor, die te 5 u. 8 m. 's nam. uit Arnhem naar Geldermalsen vertrekt, had Vrijdag ter hoogte van het station Eist bijna een ontzettend ongeval plaats. Een der conduc teurs van den trein, die later bleek beschonken te zijn, opende het portier van een waggon, ter wijl de trein reeds in beweging was. Een drietal personen die er uitstapten, werden tegen den grond geslingerd, terwijl twee portieren tegenover elkander opengelaten werden. Aan het station Valburg werd de beschonken conducteür geschorst.De omroeper te Assen liep Woensdagavond door de stad om de burgers bekend te maken met het verdwijnen van een 5 jarig kinddat onder de bedstede zich te slapen had gelegdMen heeft den maatregel van opheffing der controle bij de beta ling op de tramlijnen te Leiden weer opgeheven j want er scheen in de geldbakjes, waarin ieder pas sagier het bedrag van den rit moest storten, niet veel terecht te komen. 's GRAVENHAGE, 10 Oct. 1885. Zooals reeds in verschillende bladen is gemeld hobben eenige ingezetenen der Residentie een adres aan den Koning opgesteld, om het nut en de nood zakelijkheid van den aanleg eener zeehaven te Scheveningen te bepleiten. Het voornomen om op deze wijze den Haag tot een koopstad, zij het dan ook niet van den eersten rang, te maken is niot nieuw. Nadat reeds veel vroeger de zaak meermalen was ter sprake gekomen werd in 1864 door de heeren Swaan en van Heijningen een ont werp ingediend. Genoemde heeren waren voornemens eene havon aan te leggen ten behoeve van de paket-vaart, voor stoomschepen met matigen diepgang en als vluchthaven voor de visschers vloot. De kosten daar voor werden begroot op ruim Sl/4 millioen gulden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland besloten eone provinciale bijdrage van 3 ton te verleenen maar verder kwam de zaak niet. In 1874 werd het plan door de heeren Maas en Kool weder op gerakeld, maar door stijging van arbeidsloonen en prijzen der materialen moesten de kosten nu worden geraamd op 5 millioen gulden. Ook de aanvraag van deze heeren had geen gunstig gevolg. Het plan van de heeren Crans c. s. dat daarop iu 1880 volgde, was van geheel andereh omvang. Het beoogde het stichten van eene zeehaven van den eersten rang en een toegang van die haven naar de rivier de Maas. Daar echter uitbreiding en ontwikkeling der visscberij hoofddoel en het ber vorderen van eenige kustvaart of van een stoöra- paketvaart bijzaken moesten bljjven, kon dit plan niet in uitvoering komen. Ondanks deze herhaalde mislukte pogingen was de lust om de Residentie een haven te bezorgen nog niet verdwenen, want in het laatste van 1883 kwam de heer Hora Siccama, met een nieuw plan, bijna gelijk aan die van 1864 en 1874, dat nameljjk eene zeehaven voor de visscherij en de kleine kustvaart beoogt, voor den dag, en mocht zich aanvankelijk in gunstige resultaten verheugen. Éene uitvoerige technische en financieele beschrij ving van het ontwerp werd door genoemden kundigen ingenieur aan de goedkeuring van stads, provincie's en staatsbestuur onderworpen, met het gevolg dat de twee eerstgenoemde besturen al spoedig geneigd waren de onderneming geldelijk te steunen. De haven, die volgens de gemaakte berekeningen 3Y2 millioen gulden zou kosten, moet geschikt zijn om bij gewone omstandigheden schepen tot een diepgang van 30 dM. bij alle standen van het getij, toegang te verleenen; goede gelegenheid aan bieden tot laden en lossen en tevens om daaruit zonder gevaar zee te kiezen. Verder zou de ha ven niet hinderlijk zijn voor de bestaande toestan den, zooals het aan strand komen der visschers- vaartuigen vóór het dorp on het gebruik der zee-badplaats. Om aan deze eischen te kunnen voldoen zou zij worden aangelegd ten zuidwesten van Scheveningen, Nadat omtrent deze plannon een onderzoek waa ingesteld door den inspecteur van 's Rijks-water staat Conrad en zij naar diens opmerkingen waren veranderd, bleek dat de kosten op ruim 6 milli oen moesten worden geraamd. De heer Hora Siccama liet zich hierdoor niet afschrikken maar hield zijn aanvraag om concessie gestand, daarin gesteund door de gemeente en provincie-besturen. Vooral I— IIMjWBMBnaBBM—BH— MWIIlM ■«■BB—IIHIWMIII III III II i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2