BUITENLAND. BINNENLAND. RECHTSZAKEN. tollenanrsootmoed, gezuchtdank u Heer, dat we niet zijn gelijk deze Jeanne is veroordeeld. Natuurlijk, ze had een moord gedaan, die ten volle bewezen was. Ze heeft een lichte straf gekregen en men stelt reeds pogingen in 't werk die te verzwaren en te verkorten. Ze zal vragen om haar blonde haren te behouden. O, die ijdelheid En de Haagsche dames zullen haar in bescherming nemen, indien haar straftijd om is. Ze hopen haar op 't pad der deugd terug te brengen Wij hopen hét ook, maar dat verzoek omtrent het be houd van den blonden haardos staat ons niet aan. Wat kan 't iemand schelen, die op 't pad der deugd wil voortstappen of zijn haren blond of rood, lang of stoppelig zijn Arm Lorretje, uw leven is vergiftigd. Wee hen, die daaraan schuldig zijn en ge zegend zij, die 't u dragelijk maken Grévy heeft van den Koning van Birmah de Saloné-orde ontvangen. Deze ridderorde word tot hiertoe slechts gegeven aan Aziatische soavereinen. Figaro* zogt dat do orde bestaat nit een klein ivoren olifantje met een ketting omzet met robijnen, gouden en barusteonen loovers, maar dat volgons do wet van Birmah niemand deze decoratie dra gen kan, tenzij hij gaatjes in de ooren heeft en do tanden zwart verft. De «Rappel* schreef, dat de nieuwe Kamer 303.000 frs. 'sjaars meer zal kosten dan de oude. Welnu,* antwoordde Figaro,* 7.400.000 frs. om een conservatiovo meerderheid te hebben, dat is nog goedkooper dan 7.100.000 frs. mot Tongkin en het deficit.* De president van den Belgischen Senaat, d'A- nothan, is ernstig ziek. Te Bracquegnies (België) vond men oen 79-jari- gen man in zijn woning vermoord. Men had hem den hals afgesneden en het hoofd was bovendien verminkt. Alle kasten waren opengebroken, zoo dat diefstal vermoedelijk de drijfveer was tot do daad Een meisje van 16 a 17 jaar word dezer dagen in de grensgemeente Selzaete door eon heer aan gesproken en gevraagd, of zij niet graag wilde gaan dienen. Op haar bevestigend antwoord zoido hij, een goeden dienst voor haar te weten, maar zij nioest dan oogenblikkolijk met hem medegaau. Daarop gingen zij zameu naar haar moedor, wie hij mededeelde, dat hij tusschen Sas-van-Gout en Wostdorpë (Zeeland) een hoeve gepacht had on dadelijk een dienstmeid aldaar noodig had. Na eenig praten kwam men tot een accoordhet meisje zou op staanden voet medegaan. Haastig werden er wat kleuren ingepakt, en een half uurtje daarna waren heer en meisje reeds vertrokken. Na alle3 overdacht en overwogen te hebben, na steeds meer en meer door buren en anderen ongerust ge maakt; té zijn, wilde men het meisje achterhalen, doch alles is tot heden vruchteloos gebleveu. Van een Verpachte hoeve is in de gemeente niets bekend, waaruit zonneklaar blijkt, dat men aan een brutale ontvoering, heeft te deuken. Rijks- en gemeente politie, zoowel hier te lande als in België, zijn verwittigd en doen ijverig onderzoek. Men zegt dat de Prins van Wales 40 sigaret! en daags rookt. Hij rookt zelfs aan tafel tusschen de verschillende gerechten. Nu do cholora op verschillende plaatsen in Spanje gaandeweg vermindert en men met meer kalmte op den angstig doorgestanen tijd begint terug te zien, bevatten de bladen het verhaal der heldendaden van een 12-jarig meisje, dat zich bij het woeden der epidemie zoo verdienstelijk maakte, was: nog juist zoo als .hij het verlaten had, toen hij nog niet veel meer dan een opgeschoton knaap was: de oude eikenhouten kasten, de zware donkere tafels, de donkere gebeeldhouwde stoelen, alles stond nog op dezelfde plaats. De sofa was nog altijd met dezelfde welbekende gebloemde stof overtrokken de oude klok liet nog haar zelfde pedante getik hooren. Op den hoogen schoorsteenlijst stond nog altijd de gip sen Diana met haar' boog en pijlkoker en op de commode stonden de compotes met ingelegde vruch ten, waaruit hij als kind zoo graag snoepte. «Hoe gaat het met Dragomira?« vroeg Zesin op eens. Zijne moeder trok met zekere minachting de schou ders op. «Zij is toch niet op den verkeerden weg ge raakt «Zooals gij het noemen wilt. Zij zijn vroom ge worden, zij en hare moeder; gij zult uw vroolijk speelkameraadje varv vroeger niet meer herkennen. Zij willen tegenwoordig van niets anders weten dan van boetpsalmen en gebeden.* «Ik moet er heen, van daag nog.* «Waarom zooveel haast? «Ik weet het zelf niet; ik verlang cr naar, Dra- gomira weer te zien. Was zij vroeger mijn klein vrouwtje niet, wanneer wij uit korenschoven of groene takken een huisje voor ons bouwden?* «Mijnentwege kunt gij gaan, maar gij zult er niet vinden wat gij zoekt.* «lloe ver is het van hier naar Bojary? Een kwar tier?* «Ten naastenbij, ja.« Zesin stond .op, nam zijn pet van den kapstok, laadde het jachtgeweer dat aan den wand hing, wierp het over zijn schouder, kustte zijne moeder en ging heen. (Wordt vervolgd). dat op voorstel der plaatselijke overheid, de koning haar het kruis voor weldadigheid geschonken heeft. Het meisje heet Conception Inema en woont te Balgalmas bij Saragossa. Eerst werd iu het dorp de schoolmeester en zijne vronw door de cholera aangetast en terwjjl allen de nabijheid van het huis vermeden, was het de kleine Inema die de zieken tot hnn dood oppaste en daarna met don pastoor en den doctor de lijken naar het kerkhof droeg. Den volgenden dag werd haar vader ziek en overlped reeds na enkele nren, en nog dienzelfden avond trof hare moeder het zelfde lot. De dochter was geen oogenblik van hun sponde geweken, en nu zij als wees overbleef, viel op haar de zorg voor eene lamme grootmoedor, drie broertjes van 9, 6 en 3 jaar en een meisje van vier maanden. Inema voedde het kleintje op met geitenmelk. Eeuige weken na den dood der ouders stierf de middelste broederhet meisje droog het lijkje eigenhandig naar de plaats waar de doodgraver het van haar overnam, en na wei nige dagen moest zij het jongste deuzelfden liefde dienst bewyzen. Nog scheen er geen einde aan haar ongeluk te komen, want ook de eonige nog overgeblevon broe der werd door do ziekte aangetast. Deze echter mocht zij in het leven behouden, terwijl ook de grootmoeder en het kleine kind verschoond bleven. Ofschoon do ziekte het goheele dorp vreesselijk teisterde en ieder genoog in eigen omgeving te doen had, wekte de houding van het 12jarigo kind aller bewondering en wensehte thans ieder haar geluk mot de vorkregen onderscheiding. Bij Wolmdorft., niet ver van de badplaats Lan- deck (P. Silozië), heeft men onlangs een groote druipsteengrot ontdekt. Te Svondborgen op het eiland Fuuen stond een oud huis, en de overlevering boweerde dat het oen schat bevatte. De vorige eigenaar was daarvan zoo stork overtuigd, dat bij bij den verkoop van het huis zich een deel van den te vindon schat voor behield. Dezer dagen werd het oudo huis afgebroken, en men vond in den kelder tien dikke staven zeer fijn zilver, 4000 zilverstukken en honderd goud stukken, gostompeld met de beeldtenis van Koning Erik, die van 1396 tot 1412 over Denemarken re geerde. Door het bniten de oevers treden der nvioren Inn en Adige is de gemeenschap in Zuid-Tyrol gestoord. Verona is door het wassen der Adige gedeeltelijk overstroomd. Een huis van den bazar te Bombay storte in. 16 personen kwamen om, 11 werden zwaar ge wond. Het zoogenaamde palmhout, hetwelk gobruikt wordt voor hot maken van houtgravuren, wordt al schaarscher, zoodat het volgens de opgave van den Britschen consul te Konstantiuopel niet lang meer zal duren, of de bosschen aan de oevers van de Zwarte Zee gelegen, zijn geheel verbruikt. Turkije zal dan geen hout meer kunnen leveren. In Zuidelijk Rus land is echter noch voorraad te vinden voor de graveurs, zoodat zij voorloopig nog groote stukken zullen kunnen krijgen en voor middelmatige gra vures hunue toevlucht niet tot samenvoegen van kleinere blokkon zullen behoeven te nemen. Men heeft dezer dagen in Egypte, vooral te Mem phis, en op eenige plaatsen in Assyrië, harpon op gegraven, die 3000 jaar oud zijn. Zij zijn voor 21 snaren ingericht. Men heeft er eenige weder bespeel baar gemaakt. Ook andero muziekinstrumenten: fluiten, bazuinen en trommen, werden daar ge vonden. HEUSDEN, 20 Oct. f Met gunstig gevolg is de vorige woek examen afgelegd voor onderwijzer door don Heer K. F. Im mens alhier en den Hoer L. van Doveren te Wijk, en voor onderwijzeres door Mejuffrouw W. L. de Hart alhier. f 20 Oct. De Redorpkerskamer Oefening baart kunst* alhier, die reeds eenige jaren zich beijverde om aan hare Leden aangename avouden to bezorgen, zal op Donderdag a.s. weder de eerste uitvoering voor dit seizoen geven (zie achterstaande advertentie). Is het noodig hierbij nog oen woord van op wekking ter bijwoning tot het publiek te richten? Wij gelooven het niet. Zij, die zich toch de aan gename avonden van hot vorig jaar herinneren, die door een aantal Dames en Hooren werden gedeeld, zullon geen aansporing noodig hebben maar ook zij, die nog geen Lid zijn, zullen gaarne eene geringe contributie veil hobbon om met deze Kamer kennis te maken en getuige te zijn van hetgeen door getrouwe oefening wordt verkregen. t WAALWIJK. Door de gemeente- en water- schaps-bestoren in de Langstraat, van af Baard- wjjk tot en met Waspik, is aan de Twoede Kamer der staton-generaal een adres gericht in zake het wetsontwerp tot verlegging der uitmonding van de Maas naar den A nier. Zij ontwikkelen daarin verschillende bezwaren betrokking hebbonde op lo. de communicatie, 2o. de schoepvaart, 3o. de waterlossing on 4o. de ii- rigatio. Bij de communicatie wijzen adressanten op het besluit der staten v. N.Brab. als voorwaarden vaststellende »dat de gemeenschap over do rivier hetzij door bruggen, hotzjj door stoombooteu ver zekerd worde.* In strijd daarmode wil men tor plaatso met het drnkst verkeer pontveeren aan leggen en bovendien dat te Capelle met een veer geld bezwaren. De Scheepvaart. In het regeoringsplan wordt de rechtstreeksche gemeenschap met de havens en aanlegplaatsen in het land van Heusden en Altena verbroken, ten gevolge der aan te brengen schut sluis nabij het Keizersveer, waardoor een klein op onthoud voor de Langstraat ontstaat. Erger is dat schepen nit oostelijke havens, vooral nit die van Waalwijk, naar noordelijker streek, eerst drie uren westwaarts moeten stevenen on denzelfden afstand terug om te komen ter hoogte waar zij uitvoeren. Daarbij zal eb en vloed (een kostelooze stuwkracht) alsdan door een stuw of trekkracht op het te graven kanaal vervangen moeten worden, hetgeen om de zelfde reden ook eerder zal bevriezen en de vaart stremmen. Deze bezwaren zouden voor een groot doel weggenomen kunnen worden, indien de Waal- wijksche haven, door middel van eene schutsluis, in rechtstreeksche verbinding werd gebracht met de nieuwe Maas-mondingwaardoor tevens een uitmuntende vluchthaven zou worden verkregen. De waterlossing. De alsdan vereischte aan zienlijke verdieping onzer tegenwoordige havens zal noodwendig algeheele verzakking onzer kaden ten gevolge hebben, waarin slechts kan worden voorzien door geheele verlegging buitenwaarts. Ook zou door de oprichting van een stoomge maal, waarvan do werking niet van eb of vloed afhankelijk is, een krachtig middel gevonden wor den om aan het afwateriugs-bezwaar der binneu- en buitenpolders tegemoet te komen en de uitwa tering te doen zijn zooals vereischt wordt. De Irrigatie. Hierdoor heeft men te ver staan: a. het vullen der watergangen en slooten des zomers en b. het gehoel ouder water zetten der buitenpolders des winters. Beiden zijn noodig voor do duizenden hectaren wei- en bouwland en waren alsdan weder te ver krijgen door besproeiing, niet in oostelijke, maar uit de nieuwe rivier in westelijke richting, door middel van twee inlaatsluizen, waarvan voor de landerijen zuidwaarts van de nieuwe rivier, de eene zoo ver oostelijk mogelijk tusschen Waalwijk en Baardwijk, on de andore tusschen Labbegat eu Capelle zou moeten worden aangebracht. Zonder te willen reageeren tegen de wet, vra gen adressanten slechts voorziening in hunne be zwaren, geheel in overeenstemming met de ge stelde en aangenomen voorwaarde, waarop die wet is tot stand gekomen, n.l. dat de lasten van het noord-oostelijk gedeelte van Noord-Brabant niet op het noordwestelijk gedeelte zullen worden over gebracht. f DUSSEN, 19 Oct. Door den Jongenheer J. v. d. Plnym Lz. alhier, die gedurende 2 jaren onderwijs genoot aan de teokenschool te Breda, is de vorige week aldaar den eersten prjjs voor het lijnrecht teekenen behaald. HERWARDEN, 16 Uct. Op de Waal alhier, even boven de sluis te St.-Andries, viel gisteren schip per Jacobus Lodus uit Kerk-Driel, door het om slaan van het zeil, van zijne met grint geladen aak, met het ongelukkig gevolg dat hij verdronk. Den knecht, die zich aan 't roer bevond, was het niet mogelijk hem te redden. Hij laat eene weduwo mot 4 kinderen achter. f BAARDWIJK. In den laatsten tijd werd hier in de akkers veel kool gestolen; het is de politio gelukt den vermoodelijken dader in handen te krijgen. t GORINCHEM, 19 Oct. ïn den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 ure, barstte hier eeu hevige brand uit in de bakkerij van den heer Pöldermans op den Laugondijk. Gelukkig was er weinig of geen wind, anders had de ramp in deze nauwe, bevolkte straat niet te overzien geweest. Ook de brandweer deed al het mogelijke, zoodat alleen ook de belendende huizen van den beer van Hout en Mevrouw van Drooge, gedeeltelijk afge brand zijn. t DALEM. Ofschoon de eerste rijsgewasson aan merkelijk minder zijn verkocht dan vorige jaren, is Donderdag jl. de publieke besteding van de levering der noodmaterialen te Gorinchem ruim 12 percent hooger geweest. f Ten einde het schoolverzuim tegen te gaan, hebben B. on W. van Brakel den ingezetenen bij openbare afkondiging kennis gegeven, dat kinde ren, die twee achtereenvolgende dagen do school verzuimen, de overige dagen dier week van de school znlleu worden geweerd. t Men schrijft ons nit de Betuwe Naar het zich laat aanzien, zal de campagne voor do beetwortelsuikerfabrikanten vroeg afge- loopen zijn. Evenals in het buitenland zijn ook hier te lande, en vooral in de Betuwe, heel wat minder bunders bouwland met bieten bezaaid dan in vorige jaren hot geval was. Gelijk bekend is, zijn de lage suikerprijzen daarvan de oorzaak. De oogst van bieten valt over 't geheel niet mee. Inzonderheid de boeren, die gecontrakteerd en het zaad van de fabrikanten ontvangen hebben, klagen niet ten onrechte, daar de van dit zaad geteelde bieten klein van stuk zyn en das weinig gewicht hebben, ofschoon het suikergehalte niets te won- schen overlaat. Toch worden nog gemiddeld 30 duizend KG. bieten per hectare geoogst, welke opbrengst altijd nog aan den boer eene pacht van 275 verzekert. In dezen goedkoopen tijd van landbouw-prodocten, eeuo waarlijk niet te vermaden som. In het atelier van de firma Erve L. Grisanti te Amsterdam, is thans voltooid eene herinnering aan wijlen mevrouw M. J. KleineGartman. Het is een paneel (1.65 bij 0.73) op het mid den waarvan een medaillon-portret; met eene om lijsting van palm- en lauwertakken, waaraan de zinnebeelden zijn gehecht van blij- en treurspel. De vervaardiger heeft gepoogd, aldus op de een voudigste wijze een geheel te verkrijgen, dat het leven der kunstenares teekentgroot iu beide tak ken van hare kunst, door dankbare tijdgenooten gevierd en geëerd. Het stuk werd ontworpen en geboetseerd door den heer Tereille, een Parijsch artist, aan het atelier verbonden. Het denkbeeld was, iets te leveren, dat als ge heel monumentaal genoeg was, om op zijne plaats te wezen in de foyers der schouwburgen, waar mevr. Kleine zoovele honderden heeft geboeid en verrukt, in de vergaderzalen van rederijkerskamers, in groote vertrekken enz. Het medaillon-portret afzonderlijk kan dan eene gedachtenis zijn in de huiskamer. De gelijkenis van het portret is naar het oor deel der vertrouwdste vrienden eu naaste betrek kingen volkomen. Afgietsels zullen weldra in den handel worden gebracht. Omtrent den doorbraak in de Diemerpolder, meldt men aan de yAmst.* nog het volgende Woensdagmorgen brak de Diemerkade bijna op dezelfde plaats als verleden week door. De hooge waterstand van het buitenwater kou niet worden te keer gegaan en het stroomde met snelheid den polder in. De plaatselijke autoriteiten waren evenals het polderbestuur spoedig ter plaatse des onheils aan wezig en de noodige maatregelen werden genomen om een kistdam in den Diera aan te brengen. Alle pogingen daartoe mislukten en moesten Woensdagavond worden opgegeven. Gelukkig kon de spoorwegduiker worden gesloten en daardoor het beneden-gedeelte des polders droog gehouden worden. De koeien en levende have der veehou ders was iu den loop van den dag bij vrienden en geburen geborgen. Enkelen verlieten ilit vrees voor erger hun woning. Donderdagnacht verergerde de toestand zeer. Het buitenwater stroomde, door niets weerhouden, vrij binnen en werd door den feilen Oostenwind tot aan Zeeburg voortgestuwd. Bij het ontwaken stonden alle woningen in het water. Het dorp Oud-Diemen is geheel geïnun deerd en de gemeenschap langs den straatweg er heen kan alleen per as onderhouden worden. Het was eeu schriel gezicht, vooral Donderdag in den avond. In de vale duisternis zag men alleen het glinsterend water en zeer onbestemd kon hier en daar een dak onderscheiden worden. De boeren hebben dan ook, op enkelen na, hun wo ningen verlaten en met have en goed elders een heenkomen gezocht. Een kraamvrouw van enkele dagen moest uit haar huisje aan de westzijde des polders vervoerd worden, omdat het water haar huisje dreigde omver te halen. Door hulp vaardige dorpsgenooten werd zij onder dak ge bracht en verzorgd. Van Zeeburg tot den Diem staat nu alles blank alleen het dorp Ond-Diemen met het kerkhofder Hervormde gemeente steekt er als een eilandje boven uit. Waarschijnlijk zal de spoorwegduiker geopend worden en daardoor ook het benedengedeelte der polders onder water gezet worden. Het water komt dan nabij Diemerbrug. Naar men meldt, heeft het Ned. Landbouw- comitd zich tot de Regeering gewend om in het belang van den landbouw wijziging der jachtwet te verkrijgen. Een onbekend weldoener schonk aan de Martha- stichting te Alfen aan den Rijn f 17.000, voor het tot stand brengen van een nieuw gebouw. De gemeente Vlissingen zal, tot werkverschaf fing, een toegangsweg naar den zeebouleyard bui ten de stad doen maken. Men meldt, dat de lichtschepen in 't Goeree- sche zeegat door gasboeieu zullen worden vervan gen. Omtrent de ongelukkige jonge vrouw, dié ver leden Zaterdag wegens kindermoord te Nijmegen werd gevangen genomen, schrijft men aan de „Aruh. Ct." De meer dan 30jarige jongedochter, op wie vroe ger niets te zeggen viel, doch die in een zwak, onbewaakt oogenblik aan verleiding heeft bloot gestaan, was sedert den dag harer voorloopige aanhouding zeer vervallen, terwijl gewetenswroe ging en diep berouw over haar misstap en de daaruit gevolgde misdaad, om haar schande voor haar brave familie en de wereld te bedekken, haar op een allervreselijkste wijze sehenën te fólteren. Dat ook de gehuwde verleider, die haar in het verderf stortte, moge deelen in de wroe ging en dat berouw, zoo niet in de verachting zijner medeburgers, is te wenschen. De door het gerechtshof te 's Hage in de vc- rige week wegens manslag veroordeelde boeren knecht Jacob Neelemaat, heeft zich tegen die veroordeeling (tot vier jaren gevangenisstraf) in cassatie voorzien. Te Brandgum is een molenaarsknecht tusschen het kamrad in den molen geraakt en zoodanig gekwetst dat hij aan de gevolgen overleed. De brugwachter P., te Vlake, is bij het ran geeren van een goederentrein tusschen 2 waggons beklemd geraakt en doodgedrukt. Hij laat éene weduwe met 6 kinderen na. Zaterdagavond is een Duitscher, te Harderwijk die aldaar ter dienstneming in een logement zich ophield, door een visscher met een mes zoodanig gestoken bij de linkerschouder, dat hij onmiddel lijk op de plaats dood bleef. De dader, zekere L., is door de politie reeds aangehouden. Adv.-Gen. mr. Van Maauen heeft in de zittiug van don Hoogen Raad van Maandag o. a. zyue conclusio voorgedragen ten aanzien van het cassa tie-beroep van J. M. C. Timmersmans, te Heer len, door het gerechtshof te 's Hertogenboscb ver oordeeld tot levenslange tuchthuisstraf, ter zake van de misdaden, gepleegd op de familie Van Op-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2