Beetwortelsiroop. M8T1J ttta geopend, ONROEREND GOED. Flinke Werkmeid VERKOOPEN: J. B. Buijs te Herpt, biedt te koop eene groote voor raad Gebroeders Dollekens. Donderdag 29 October 1885, LAND-ENTUINBOU W. TE HUUR, I) kerknieuws. Gemengd Nieuws. "1mSÏÏKT^ÏÏTCHTEN.'~ ADVERTENTIEN~. a7~w. vaes. ontvangen: MANTELSTOFFEN Ridderstraat A 302, 's-Bosch. Geheele en gedeel ten van Loten zijn steeds voorradig bij den gedelegeerde 2° klasse, L. Yeerman te Heusden. Openbare Yerkooping onder Herpt. VE11KOOPEN: Een perceel in het Herptsche veld al daar, kadastraal bekend Sectie C, Nummer 314, groot 2.25.TO Hectaren. ruim 30 Hectaren vier-jarig GRIENDH O TGE WAS 2 Hectaren LOTGEWAS, vier-jarig HOUTGEWAS van Kopwilgen en RIET GEWAS, onder Werken dam, Dewerken, Sleeuwijk, Almkerk, Dussen en Meeu wen. Het veer te Drongelen. Hugo Lehnert. Berlin. - desverkiezende dadelijk te aanvaarden, Columella. Neoeul. Herv. Gemeente. De eerste trekking van de eerste klasse der 320e STAATS-LOTERIJ vangt aan op 23 Nov. c.k. Notaris J. KERKHOVEN, te Werkendam, zal 's avonds 6 uur, in de Herberg van Wink aldaar publiek Tal van grootere en kleinere geschriften over onze \e\Aetkuu(\.e en geschiedenis verschenen van Jonckbioet's hand o.a. een geschiedenis der Mid- den-Nederlandsche dichtkunst; een geschiedenis der Nederlandsehe letterkunde; hij bezorgde uilgaven van //Van den vos Reinaerde," vRoman van Lan celot/' //Beatrijs" enz.een werk „Guillaume d'Orange" verscheen in het Eransch. t De Staten van de Provincie Friesland zullen spoedig overgaan tot de aanbesteding der verbe tering van het vaarwater van Stroobos naar Sta voren, van bet Oudhof tot en met de Graft. Raming der werken, ruim een ton. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben weder 3 Nederlanders, t. w. de heeren Figée (Haarlem), Boutersen (Amsterdam) en Voorden dag (Dordrecht) een zeer groot baggerwerk aan genomen van het Fransche gouvernement in de Gironde Maritime en Gironde Superieure bij Bordeaux. Niettegenstaande de verbazende ontwikkeling die de gas-indnstrie aanwijst, niettegenstaande het electrische licht hoe langer hoe meer veld wint, blijft toch de petroleum met taaiheid de concur rentie volhouden en waardig volhouden. Voort durend verbetert men de pelroleum-lampen. Wan neer wij zeggen dat minstens iedere drie maanden iets nieuws op dit gebied verschijnt, gelooven wij niet te overdrijven. Op de Hoogstraat te Rot terdam, in het magazijn van de firma P. J. Harte trekt in de laatste dagen weer een nieuw soort petroleum-lamp zeer de aandacht. Wat licht sterkte aangaat., staat zij gelijk met eenige gas vlammen en dat petroleum met veel beter kleur verbrandt, weet iedereen. De lamp verbrandt voor een belangrijk minder bedrag aan petroleum, dan de kosten van het gas bedragen dat men aanste ken moet om eene gelijke lichtsterkte te krijgen. Vooral voor groote lokalen is deze nieuwe lamp zeer geschikt en wordt daar dan ook reeds veel toegepast. Wij twijfelen niet of ook deze zoo- veelste verbeterde uitgave zal haren weg vinden. Men schrijft uit Rozendaal (N.-Br.) z/Het vinken is hier in vollen gang. lederen morgen omstreeks 6 uren kan men de lief heb bers door regen en wind zien uitrukken, om op ongeveer een half uur buiten de stad in een veld de netten te spannen en de vogels af te wachten, welke door blinde vinken worden gelokt. Vaak worden op een morgen door een persoon meer dan 300 vinken gevangen, welke op slag worden doodgeknepen en daarna geplukt, om ze aan vrienden en kennissen ook wel ten geschenke te geven. Sommige restaurateurs laten ze voor 21/2 cent per stuk opkoopen. Er is geen plaats in ons land waar het vinken dat ongeveer drie weken duurt, nog zoo sterk in trek is als hier." Voor den bekende harddraver Corsir, van den heer J. H. Everts, te Zalt-Bommel, is uit Parijs een bod gedaan van 37,000 fr., hetwelk echler door den eigenaar is geweigerd. Naar aanleiding van den door den lieer G. M. Snel te Delft aangebonden strijd tegen winkel- vereeuigingen, in verband met de artikelen daar omtrent in het vakblad /de Kruidenier," Nos. 13, 14 en 15, uitgave Wed. P. M. Feenstra, Bols ward, zal te Delft in de Sociëteit //Eensgezindheid" eene vergadering van Handelaars en Winkeliers plaats hebben ten einde te geraken tot de oprichting van een algemeen Handelaarsbond. Van verschillende plaatsen is reeds medewer king toegezegd. Bij de spoorwegwerken te Enkhuizen zijn, ten gevolge van het in dienst stellen van een excava tor, ongeveer 60 arbeiders ontslagen. In Gaasterland zijn in de laatste dagen onge veer 20,000 lijsters gestrikt. Iemand, die voor het opkoopen van eiken lijster eene cent ontvangt, verdiende in een dag f 26. De gemeenteraad van Hellevoetsluis heeft ein delijk met 8 tegen 3 stemmen verworpen een ver zoek van 44 neringdoende ingezetenen, om de meeste koopwaren van elders ingevoerd met eene gemeentelijke belasting te belasten. De val van het huis Van Lierop Zoon, kassiers en correspondenten van de Nederlandsehe Bank te Eindhoven, heeft aldaar groote versla genheid teweeggebracht. Tal van gezinnen ver liezen hunne zuur verdiende penningen, terwijl gezeten burgers een groot deel van hun vermo gen derven. De kleinhandelaren werden veel door hem geholpen en zullen nu een moeilijken tijd tegemoet gaan, daar zij zoo dadelijk geen huis zullen vinden, dat hen geldelijk steunt. De eenige firmant, Th. vg L., was algemeen geacht en lid van den Gemeenteraad en van de Kamer van Koophandel. Het passief wordt ge raamd op 6 ton het actief is voorloopig niet te bepalen, en zal voornamelijk afhangen van hetgeen terecht komt uit den boedel van een voortvluch- tigen aannemer, die een zeer groote som aan V. Xj. schuldig is. Uit Vucht wordt aan de ,/N. R. Ct."gemeld: Maandag avond brak er een oproer uit onder het werkvolk van het in aanbouw zijnde krank zinnigengesticht. De aanleiding daartoe was dat er de vorige week een honderd Belgische stuka doors zijn gekomen, om de Hollandsche (waar onder vele Vuchtenaars) te vervangen. De aan nemer van het plafond werk is een Belg, die aan zijne landgenooten de voorkeur schijnt te geven en de Hollanders bedankte, wat, met het oog op de algemeene kwijning, reden genoeg was om de Belgen niet al te vriendelijk te ontvangen. De vorige week werd er al veel gemompeld, maar deze week ging toch rustig voorbij, totdat Maan dag de ontevredenheid losbrak, nadat er Zondag ook al vechtpartijen hadden plaats gehad. De Belgen werden bij het verlaten van het terrein door de overmacht achtervolgd, zoodat zij in de vlucht hun heil moesten zoeken. Hun baas loste tweemaal een schot met los kruid op de menigte, waardoor de gemoederen nog inëer in gisting k wamen In dé huizen, waar de Belgen hun intrek had den genomen, werden ruiten ingegooid en door de komst van een paar maréchaussees uit den Bosch werden ergere dingen voorkomen. De be woners moesten zich op de zolders bergen, wil den zij geen kans loopen, door de keien, die naar binnen gegooid werden, geraakt te worden. Ook moeten zij den baas der Belgen en zijne vrouw in het water gegooid hebben, welk lot ook een ander ondergingde laatste werd bo vendien nog kreupel geslagen. Op het terrein zijn nu maréchausées om de orde te bewaren en tegen één der arbeiders is reeds proces-verbaal opgemaakt. De meeste Belgen hebben, bevreesd voor ver dere kloppartijen, hunne biezen gepakt en zijn naar hun land teruggekeerd. Een groenteboer te Tilburg hield met zijn wa gentje stil voor den winkel van een zadelmaker, om een hoofdstel te koopen. Nauwelijks had hij het paard het oude hoofdstel afgenomen, of het dier sloeg op hol. De boer, die het paard trachtte tegen te houden, geraakte tweemalen onder de kar. Het paard holde voort tot in een andere straat en liep daar met zulk eene vaart door eene gla zen winkeldeur, dat het karretje, waarin de vrouw van den boer zat, omsloeg. Eindelijk werd het schichtige dier bij den kop gegrepen en tot staan gebracht. Het mag wel een wonder genoemd wor den, dat man en vrouw niet ernstig gewond zijn. Te Witlern (Limburg) is een aanzienlijk tekort in de kas der gemeente ontdekt. De gemeente ontvanger is voorloopig geschorst. In het hotel //Adrian" te Amsterdam wordt sedert eenige dagen een zilveren theeservies vermist. Op een stoom drukkerij in de Warmoesstraat aldaar heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Twee jongens van 14-jarigen leeftijd zijn daar nl. tusschen een der machines beklemd geraaktde een werd gevaarlijk aan het hoofd verwond, de ander inwendig ge kneusd. Te treuriger is het ongeluk, omdat een der knapen, zijn makker beklemd ziende, hem ter hulpe wilde komen en zelf het slachtoffer werd. Beiden zijn in het gasthuis opgenomen. Te Rotterdam is een voerman, die aan de Leuvenha ven zijn wagen stond te laden, daar afgevallen. Hij brak zijn nek. Te Amsterdam moeten ook valsche guldens in omloop zijn en wel met rand schrift. De politie heeft er reeds een in beslag genomen. Zij dragen de beeldtenis van onzen Koning en het jaartal 1865. Alles breeder omschreven bij biljetten, die kosteloos te verkrijgen zijn ten kantore van ge noemden Notaris en op aanvrage franco worden toegezonden. derdacks nae sijnto Martens dacb.« Dit copie is getrokken uit zeker «Franchijne register inhouden Heere sijn goederen.* Spreuken, ontleend aan de «Praktijk van den Landbouw.* Best fokvee zoekt men niet aan de markt, maaiif in de stallen het is niet genoeg de dieren zelf te zien, men moet ook hunne afstamming on naaste verwanten kunnen beoordeelen. Dij net donget, dij net ponget. (Friesch spreekwoord.) (Die niet most, die zakt en weegt later ook niet.) Bij do kweeking van planten, die door zaad worden vermenigvuldigd, zij de eerste zorg voor Tl! binnen de gemeente H e u s d e n. Brieven onder lett. V. aan het Bureau dezer Courant. goed zaaizaad. Prof. Dr. van Hall. Niet zeidon vervoederen de kleine landbouwers, in de plaats vau koeken en zemelen, veel meer granen dan raadzaam is, ten koste hunner beurs en ook ten koste dor beredeneerde samenstelling van het'voedermengsel. Prof. Dr. Julius Kühn-Halle. Een goed gebouwd klein perceel geeft meer voor-j deel dan een verwaarloosd groot stuk land. Aan zijn onverschilligheid omtrent zaden en| zaaigranen herkent men den slechton landbouwer. Damseaux, leeraar te Gembloux. Beroepen Te Wijk, de Heer Draaisma, cand. te Leidon. Een winkelier in paardenvleesch te Leiden had] aangekondigd, dat hij Maandag tusschen 12 en 8' uren aan ieder een half kilo paardenvleesch kos-i teloos zoude verstrekken. Het was te verwachten1 dat de opkomenden talrijk zouden zijn, en daarom| hield de politie in don omtrek toezicht. Reeds spoe dig werd de orde gestoord, doordien iedereen zicbi het eerst meester wilde maken van het beloofde,! waarbij zelfs een der agenten een hovigen stomp tegen- de borst bekwam. Daarop verschenen 2 inspecteurs! van politie, die de woning door agenten deden afzet ten en poogden telkens 5 personen tegelijk naar; binnen te doen gaan. Daar ook die maatregel niet' hielp en allen te gelijk naar binnen wilden, werd: de winkel gesloten. Het publiek bleef echter staan,; zoodat de passage gestremd bleef, waarop de com missaris van politie, in tusschen ter plaatse versche nen, het publiek bekend maakte, dat er geen vleesehi meer verstrekt werd, onder aanmaning tevens dat? ieder zijn weegs zou gaan, terwijl de politie-agen-; ten werden heengezonden. Toen was, behalve dat; enkele nieuwsgierigen nog bleven staan, het ver-! keer weder vrij. Den 5en Januati 1791 gingen eenige officieren! van het garnizoen te Auxonne op de plassen bij de stad schaatsenrijden, die toen zeer diep waren Toen het vijf uur sloeg, zei een hunner, een jong artillerie-officier: »A1 vijf uur! ik ga eten!* Och kom, blijft nog maar!* «Neen ik ben hongerig,« De anderen zetten hun vermaak voort, maar plot seling brak het ijs en alle vier zakten in de diepte. De vijfde, die door den honger naar huis was ge dreven, was de jonge Bonaparte, later Napoleon I. «Haute nouveauté. In de «Frankf. Ztg.« wordt een dienstmeisje gevraagd, welches etwas Soprau singen kaun!« Zeker bij don «Maïtre de chapolle. Toen onlangs te Dantzig de trein gereed stond waarin een groot aantal soldaten waren gezeten die met groot verlof naar huis gingen, zag men bij een der wagons een mooi, jong meisje met rood geweende oogen, dat een allerliefst kind op den arm droeg, in een zeer diep gesprek met een der met verlof vertrekkende soldaten. De bel van het station luidt tweemalen hot meisje reikt den vertrekkende nog eenmaal het kind toe, opdat hij hot nog een kus op de zachte wangen kan drukken. Hij neemt het kind nog even aan, dat hem zoo vriendelijk toelacht, alsof het «papa* wilde zeggen, daar fluit do locomotief! »Hier, Louise, het kind Maar Louise is verdwenen, en de soldaat stoomt met Louise' jong evenbeeld naar zijne woon plaats^ De philosoof. «Vagebond* (staande voor een bierhuis met hooge ingangstrappen). Twaalf trappen Zou ik naar birnen gaan of niet Do hoogste trap, van welke ik naar beneden ben geworpen was, als ik mij wel herinner, negen treden. Mild. Dienstmaagd.* Mijnheer Kwakkelberg, buiten staat een man, die u dat prachtige bouquet heeft gebracht, hij vraagt of er ook nog iets van uwe orders is. Kwakkelberg.* Jansje, geef dan man vijf centen vaudaag wil ik niets dan gelukkigen om mij heen zien. Boteekenisvolle gelukwensching. Beste vriend bij gelegenheid van uwen verjaardag bied ik u dit sigaienpijpje aan, ge weet dat zulks in mijne om standigheden hetzelfde is, als wanneer gij mij op mijn verjaardag, den tweeden Mei a.s., een kist met duizend goede sigaren zoudt, schenken. Uit het leven. «Geneesheer.* De keelziekte uwer schoonmama is verergerd; ik heb haar ten strengste verboden gedurende drie dagen te spreken. «Schoonzoon.* O beste dokter, hoe zeer dank ik u voor deze hoogst aangename verrassing. f DUSSEN, 22 Oct. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 169 kilo boter. Zij gold van f 1.25 tot 1.35. Brieven in te zenden aan den uitgever dezer Courant. De ondergeteekenden berichten hiorbjj, dat zij eene op de Vischmarkt alhier, en zich voorstellen wekelijks PUIK RUNDVEE te slachten en dit te verkoopen tegen 35 eent de 5 ons. Zij bevelen zich hiermede in uwe gewaardeerde gunst ten zeerste aan. alsmede eene groote sorteering en alles wat verder tot dit vak behoort. VAN De Notaris DE GIER te Hensdon, is voor nemens voor zijn principaal publiek te WEILAND. De verkooping zal plaats hebben Provisioneol op Zaterdag 24 October 1885 en Finaal op Zater dag 7 November 1885, beide dagen 's namiddags ten 1 ure precies, ter herberge van P. MALLANT te Herpt. Betaling der kooppenningen 19 December 1885. Aanvaarding bij do betaling der kooppenningen. Inlichting geeft bovengenoemde Notaris. Jonckbloets dood is een groot verlies voor de vaderlandsche letterkunde, die in hem een harer geleerdste en scherpzinnigste beoefenaars telde. Het pontenveer over de Oude Maas te Drongelen, dat, bij aanneming der onteigeningswet van den Nieawon Maasmond, eene groote wijziging zal ondergaan, dateert reeds van 1386, gelijk blijkt uit de navolgende oveieenkomst: «Wij Jan van Drongolea ende Jan van Besoijen maecken condt endo feennelijck allen Luijden, dat over een gedragen sijn met melcanderen dat wij een veei'schip honden sollen erftelijok gemeijn op de oude mase tegen Drongeleu op d' een sijde iu mijne Gerechte van Drongelen voorsz Ende lek Jan van Besoijen mede voornoempt op te auder sijden tegens mijne Gerechte van Besoijen Ende wij gelove beijde Goeder malcanderen in onsen ge rechten in dit voorgenoempt veerschip wel te steegen ende te wegen gelijcker Waelwijcker Stee- gen ofte pads, Ende lek Jan van Drongolen gelove Jan van Besoijen voorsz dat ick nergens op die oude maese voorsegt endo gheen andero voere honden noch leggen en sail tnaschen do haagheu ende also verre a!s mijn gerechte strcckt te Heus den waort, Ende Ick Jan van Besoijen gelove Jan van Drongolen diesgelijcken ende gheen andere veere te houden noch te Leggen tusschen de Ge rechte Waelwijck ende van de suijdo wijs voorts soe geloven wij Jan ende Jan voorsz, malcanderen dat wij voornoempt veerschip niet vorhuijzen en sullen, tensij bij onser boijder wille ofte bij wille vier goeder knaapeu dar elck van ous beijdeu two toe voegen sal, endo soo watt van deze voorsz veorschip verschijnen sale, dat soo sullen wij deijlen halff ende balff. Ende Jan van Drongelen ende Jau van Besoijen voorsz. bibbcn diesen brieff bo- seegelt met onsen seegelen, ende hebben gebeden ommer die meerder seekerheijt den Eersamen maune Willem van Duvenvoirde Heere van Oisterhout dat hij deosen brief beseegelen wilde met sijne seegele Ende I~;k Willem van Duvenvoirde Heere van Oosterhout om bode wille Jan van Drongolen ende Jan van Besoijen voorsz hebbe deesen brieff be- seegoit met mijnon seegel in 't jaar ons Herren Duijsent drijo houdert sess en dartigh des Don- (PROTESTANTSCH) gevraagd, voor een dienst in Osch, tegen ruime huur. Inlichtingen geeft. Mevr. DUYSERJoslnhaus, te Heusden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3