"BUITENLAND. BINNENLAND. kerel, die dit hapje verorberde. Een voornaam Engelschman, die de halve we reld doorreisd had, bracht een bezoek in het paleis te Sommerzet. De prachtige zalen vond hij schoon, maar te laag, veel te laag van verdieping. Zijn gezelschap begreep deze aanmerking in 't minst niet. Doch hij be weerde iemand daar te zullen brengen, die er niet rechtop zou kunnen staan. Het ge val was belachelijk, want de plafonds waren zeer hoog. Men ging een groote wedden schap aan die de lord glansrijk won, daar hij van de straat een krom, verschrom peld mannetje binnenvoerde, dat op geen plaats ter wereld en evenmin dus in de zalen van dit paleis, rechtop staan kon. Do Antworpsche politie heeft godnrende don ge- heolen dnur der tentoonstelling in het geheel 577 zakkenrollers gesnapt en daarbij o. a. 211 Duit- schors, 117 Belgen, 63 Hollanders, 35 Engelscheu en 19 Franschen. De Engelsche en Fransche spits boeven schijnen dus behendiger te zijn dan de an dere en zich niet zoo licht te laten snappen. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks één uur, bi-ak na afloop dor voorstelling, brand uit in het Eden-theater te Antwerpen. Naar het schijnt ontstond het vuur in een boven het tooneel gelegen slaapkamer. De kleedingstukken der artisten en de orkestmuziek verbranddendak, bovenverdiepingen plafond der zaal werden een prooi der vlammen do fraaie zaal zelve is door het neerstorten dor puinhoopen, door rook en andere oorzaken, zwaar beschadigd. Do aangrenzende panden bleven, onbe schadigd en men heeft gelukkig geon verlies van menschenlevens te botreuren. België heeft eene zijner beroemdheden* door den dood verloren. De beruchte in- en uitbreker Cor- nil, is op 47-jangen leeftijd in do gevangenis te Leuven overleden. Geen muur, geon tralie en geen slot was voor hom veilig en hoe goed ook bewaakt herhaaldelijk wist hij uit de Belgische gevangenis sen te ontvluchten, om ziju oud handwerk van vol leerd inbreker weder ter baud te nomen. Vóór een drietal jarou deed hij aan oen lid der commissie van toezicht, die hem in do gevangenis kwam bo- zoeken en hem zeido, dat do sloten zoo secuur wa ren, dat hij nu wel niet ontsnappen zou, het voor stel om aan de commissie te toonen, hoe hij des niettemin ook nu zou kunnen ontkomen, indien hij slechts wilde, wat echter niet het geval was, daar hij wol eenigo rust wilde hebben. Do uitvoering had plaats en binnen weinige ureu stond Coruil voor do oogen der verbaasde commissie, welke zich zolvo overtuigd had, dat hij in zijne cel goed opgeslo ten zat. Het is zekör jammer dat zulk oen kunstenaar niet op iets anders dan juist hot dievenvak zijne zinnon gezet had. Een vreoselijk onheil heeft verleden Zondag na middag plaats gehad in de steengroeven van Chan- colade, omstreeks twee uur afstauds van Périguenx. Bedoelde groeven zijn plotseling ingestort en het geluid werd ettelijke kilometers ver gehoord. Het dorp Parigots, boven de groeven gelegen, en eeni- ge verstrooid liggende huizen werden vernield. Zo- ven of acht werklieden werden in do groeve begra ven, van wier lot nog niets bekend is. Indien het onheil op een werkdag had plaats gehad, zou men vermoedelijk den dood van een hondordtal ....werklieden hebben te betreuren gehad. Onder hot puin der ingestorte huizen hoorde men hartver scheurend gekerm. Men spande alle krachten in om ..zoovelen mogelijk te redden en des nachts werd er bij lantarens voortgewerkt. Eene vrouw en eeu man, die juist voorbij kwamen, zijn onder een stapel- rotsen vorplettcrd. Een kind, dat zij bij zich had den, werd verscheidene meters ver weggeslingerd en bleef zoo behouden. Natuurlijk waren spoedig de noodige autoriteiten en deskundigen, benovens ge- neeshoeren op de plaats aanwezig om hulp te ver- leeneu. Luidens een later bericht duurde de instor ting voort en zonk do berg hoe langer zoo meer. Het opsporen dor bedolven werklioden, voor zoover dit doenlijk was is niet gelukt en men vreest dat allen zijn om gekomen. In het Franscho leger zal het nu ook aan officieren en soldaten geoorloofd zijn oen vollen baard te dragen hetgeen vrooger verboden was. Donderdagochtend ton 113/4 ure heeft op de Ma;ir bekijk het bevallige diertje dat nu komt aan vliegen om zijne jongen te voederen eens nauwkeu riger. Wat heeft het in zijn' snavel? Het een of ander insekt dat zich pijnlijk kronkelt. Gelooft gij dat dit kleine slachtoffer zich gelukkig acht?* Zij gingen verder. En ternauwernood hadden zij zich honderd schreden ver van de plaats verwijderd, of een havik schoot uit de lucht op het arme zor- gelooze vogeltje neer en voerde het in zijne klauwen niet zich. Dragomira wees zwijgend met haren vinger naar den roover. Zesin echter rukte zijn geweer van den schouder en schoot. Toen de rook opgetrokken was, geeselde de stervende havik met zijne wijd uitgesla gen vleugelen den grond naast hem lag het zielto gende roodborstje. »En ook gij riep Dragomira uit, met een ake- ligen spotlach. «Wat hebt gij zooeven gedaan, gij heer en kroon der schepping Gij hebt gemoord als de anderen Overal niets dan smart, vergoten bloed, dood en verderf!* (Wordt vervolgd.) »Pont do la Concorde* te Parijs een persoon pi stoolschoten op het rijtuig van den minister van buitenlandsche zaken, den heer de Freycinet, ge lost, op het oogeublik dat deze, uit den minister raad terugkoereude, hot gebouw van zijn ministerie binnentrad. Niemand is gowond. De dader is ge arresteerd. Graaf Von Moltke heeft jl. Maandag zijn 86en verjaardag gevierd. De grijze veldmaarschalk ge niet nog voortdurend eene benijdenswaardige ge zondheid, en ontwikkelt daarbij eene voor zijn hoogen leeftijd ongeëvenaarde werkkracht. Een betrekkelijk nog jong bakker te Berlijn zal zich voor de vijfdo maal in hot huwelijk gaan be geven. Zeer wordt de moed der aanstaande bewonderd, aangezien uit al de vier voorafgegane huwelyken kinderen zijn voortgesproten, waardoor zij op vier voudige wijze stiefmoeder wordt. Virchow heeft in een vergadering der vereeniging voor anthropologie te Berlijn den loden een reus voorgesteld, dien hij don grootsten van alle bekende reuzen noemde. Hij heet Franzl, is 2.66 M. lang, 20 jaren oud en hij groeit nog. Bij de opvoeringen van het bekende ballet Ex celsior,* in de Hofopera te Weenen, blazen drie dames trio's op den waldhoren. De dames, die dit moeielijk instrument bespelen, komen in het tweede tafereel als postiljons op en blazen drie stukjes. Een straatkunstenaar te Praag, die met zjjn vier jarig dochtertje een voorstelling gaf op een gespan nen koord, is met het arme wicht van eene aanzien lijke hoogte naar beneden getuimeld. Beiden waren dadelijk dood. Een grondeigenaar in den omtrek van Breslau deed onlangs aan het bestuur van zijn dist rikt, waarin hij ook zitting heeft, oen voorstel tot verbetering van den toestand der landbouwers, dat om de merkwaardigheid vermelding verdient. Om oen eind te maken aan de lage graanprij zen, waaraan de treurige toestand van do landbou wers door hom geweten wordt, wil die verlichte mau de Regeering verzoekenhet gebruik van aardappelen als menschelijk voedingsmiddel te ver* bieden Hot innaaien van de gedenkschriften van Gene raal Grant zal twoo maanden duren. Ongeveer 300 menschen zijn er moe bozig. De 400 boekhandel colporteurs, die er voor reizen, hobben reeds 400,000 inteekeningen verzameld. Het werk zal uit twee deelen bestaan, en 1200 bladzijden tellen. Het eerste dool verschijnt in Decemberhot tweede in Maart e.k. Zooals men weet, is het werk aan hot Ameri- kaansche leger opgedragen. Te Mostaganem, op hot terrein der nieuwe ha venwerken. is een enorme aardon rotsmassa van moer dan 500,000 knb. el door de zee verslonden. Al wat zich op het terrein bevond werd 25 el naar de zee gedrongen, zonder dat echter eenig voor worp op zich zelf word verplaatst, ja terwijl do huisjes nagenoeg onbeschadigd bleven, zelfs een vij genboom als 't ware op zijn plaats is blijven staan. Hot bergachtig terrein zakte door onder de aard kost, maar aan den zeekant is op een lengte van 200 el het terrein gerezen, zoodat zand, rotsen en ondorzeesche producten werden blootgelegd. De wa teren, die misschien de oorzaak zijn van deze e- normo grond-verplaatsing, zijn opgedroogd. Wel licht is bot verschijnsel wel het gevolg van een vulkanische beweging van de aardbeving, die twee jaren geleden plaats had. Bij een storm aan de kust van Labrador zijn 80 visschersbooten vergaan of gestrand. 70 personen kwamen om en 2000 zijn van alles beroofd. Vol gens een bericht uit Boston zouden meer dan 100 personen zijn omgekomen. Uit Algiers wordt bericht, dat de zanger Sirven, die op de jacht wilde gaan, door een Arabier werd gelokt naar eeu eenzaam oorddaar gekomen sloeg de Arabier hem met een bijl op het hoofd en schoot daarop met zijn eigen geweer op den half bewuste- loozo. Men vond Sirven half dood, maar hoopt hem toch nog in het leven te behouden. SCHÖÏÏWVOERTNG. Burgemeester en Wethouders van Heusden bren gen ter kennis van do ingezetenen, dat op Zat.or- dag den 7 November a.s., des namiddags, schouw zal worden gevoerd over straten, goten en riolen binnen deze gemeente. Gebruikers of eigenaars van panden worden her innerd aan hunne verplichting volgens de alge- meene politie-verordening om de straten, goten en riolen vóór hunne huizen of erven van alle gras en vuilnis te hobben gezuiverd. Heusden, den 27 October 1885. Burgemeester en Wethouders voornoomd, Honcoop. De Secretaris, H. J. van Eggelen. HEUSDEN, 30 Oct. t Naar wij vernemen zal de heer Stottaï binnen eenige dagen eene voorstelling geven op de zaal „Concordia* alhier. t WOUDRICHEM, 17 Oct. Zaterdag 1.1. had een 16 jarig meisje het ongeluk in de rivier te stor ten het snelstroomende water dreef haar steeds verder van den wal en zij had het aan de kloek moedigheid van den visscher P. Zelleringer, die haar onverwijld nasprong, te danken dat zij ge red werd, juist op het oogenblik dat zij in de diepte zou verdwijnen. Gedurende de afgeloopen week hadden onze visschers een sobere zalmvangst. Slechts 17 zalmen, waarbij geen enkele winterzalm, wer den gevangen, welke 60 70 ct. per half kilo opbrachten, zoodat ook de besomming zeer ge ring was. Het vallend water werkt gunstig op de hou- tingvisscherij, hoewel ook die vangst beneden het middelmatige blijft. Van deze visch bevischte men 4957 stuks, die mede aan den afslag werden verkocht voor 5J/2 tot 13 ct. per stuk. De Veensche vischkoopers, die anders hier aan den vischafslag hun visch komen inkoopen, heb ben in de afgeloopen week honderde ponden rouwvisch hier aangevoerd. t GORINCHEM, 29 Oct. Van de schuld, pri mitief groot f 165,000, in 1876 ten behoeve van het hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe* aangegaan, zijn sedert den 1 dezer weder 5 aandeelen, nos. 47, 77, 78, 98 en 109, aflosbaar gesteld, zoodat de schuld, na de herhaalde aflossingen, thans slechts f 30,000 meer bedraagt. t Bij de verkiezing van een heemraad voor den polder „Gorinchem c. a.*, is de heer B. Post alhier als zoodanig gekozen. t DALEM. Van wege den Ned. Protestan tenbond zullen dezen winter in de Doelen te Gorinchem weder lezingen gehouden worden. Volgens opgemaakten rooster zullen als sprekers optreden 5 Nov. a.s. Dr. A. J. Oort te Zutfeu, 8 Dec. Dr. M. A. N. Rovers te Arnhem, 21 Jan. Ds. J. H. Maronier te Rotterdam. WERKENDAM, 26 Oct. Gisteren ontvingen de gebr. Pieter en Job Vis, veerlieden alhier, van de maatschappij tot redding van drenkelingen ieder een zilveren medaille, benevens eene beloo ning in geld, voor de redding van den jongen heer Johan van IJzeren op 13 Juni j.l. Indien de buren j.l. Zondagmiddag niet tij dig het gevaar waarin de woning van den huis schilder C. J. Buurman verkeerde, ontdekt hadden, zou daar spoedig brand ontstaan zijn. Terwijl de bewoners afwezig waren, was het zoo genaamde theelichtje in brand gevlogen en zou de vlam zich weldra aan de omringende voor werpen hebben medegedeeld. Door de tegenwoor digheid van geest van B. Bogers, die door een opgeschoven raam naar binnen klom, werd het brandende voorwerp naar buiten gebracht en de vlam gedoofd. DE WERK EN, 27 Öct. Gisteravond te onge veer 7 uren had alhier het volgende treurig on geluk plaats. Mej. L. P., oud 24 jaren en dienst baar bij den heer Verschoor, burgemeester te Sleeu- wijk, ging, in een rijtuig gezeten, van Werkendam naar Sleeuwijk. Niet ver buiten de gemeente werd zij ongesteld, zoodat men haar even bij Hendrikus Ippel Cz. in brachthare ongesteldheid nam daar evenwel zoodanig toe, dat verder vervoer onmo gelijk bleek. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet baten, daar de dood nog dienzelfden nacht een einde aan haar jeugdig leven maakte. Door Z. M. den Koning is de Minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, op zijn verzoek eervol ont slagen en als zoodanig vervangen door jhr. van Karnebeek, oud-gezant. 't Was Maandag 1.15 uur het uur waarop volgens het reglement van orde de zitting der Tweede Kamer, tegen 1 uur uitgeschreven, moest aanvangen maar de leden waren niet in vol doenden getale aanwezig. De voorz. wachtte nog. 1.30 uur nog geen voldoend ledental. 1.40 nog altijd geen 44 leden en het wachten moest toch eens een einde nemen. De schel klonk, de presidiale hamer viel. „Ik open de bijeenkomst*, sprak de voorz. en aangezien het vereischte getal leden niet tegen woordig is, verzoek ik den griffier de lijst der leden te willen voorlezen. De namen der afwe zigen zullen in het officieel verslag der Hande lingen worden opgenomen en de vergadering, op grond van art. 89 van het Reglement van orde, tot morgen verdaagd.* Bij de voorlezing der namen, waarbij de aan wezigen een luid „present deden hooren enkele leden maakten er een grapje van en riepen „voor bleken 43 van de 86 leden door hun afwezigheid te schitteren. Terwijl er echter „appèl nominal* gehouden werd, kwamen de heeren Hingst en Rengers jüist binnen, en zoodoende kon de „strafoefening* geslaakt en de „bijeen komst* nog in een vergadering veranderd worden, zoodat de discussies over het Wetboek van Straf vordering nog konden worden voortgezet, eerst met 45, later met 47 leden, toen ook de heeren van der Kaay en Brantzen van de Zijp op hun post waren verschenen. Doch er waren dan toch nog' 89 leden, van welke de helft leden der magistratuur of juristen, bij de behandeling van het gewichtige onderwerp afwezig. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft ƒ200.000 boven de begrooting van dit jaar toegestaan voor uitbreiding der drinkwater-leiding aldaar. Het nieuwe stuk van Justus van Maurik „Men Zegt* schijnt een succes te zijn geweest. Het „D. v. N.* schrijft daarvan „Men kan zeggen dat de Nederlandsche tooneel- litteratuur met „Men zegt* een blijspel rijker is geworden, niet onwaardig naast „Fijne Beschui ten* en „S. of Z.* geplaatst te worden, al be reikt het de fantasie van „Janus Tulp* «iet.* Aan het slot van het stuk werd de schrijver geroepen. De heer Morin trad toen voor het voetlicht en zeide„Dames en heeren, de heer van Maurik is niet hier, hij is niet t« Amster dam wij zullen hem echter mededeeling doen van de hulde hem door u bereid.* Betsy Perk heeft in het „Utrechtsche Dagblad* medegedeeld dat de planeetbewoners op Mar» de aandacht der bewoners op aarde trachten te wek ken door het geven van signalen. Dit moet be vestigd worden door de Italiaansche sterrekun- digen Gemegnani en Nizardi. t Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zul len spoedig aanbesteden het verrichten van bag- gerwerken in het Zuider-Spaame. Nu het verzoek om gratie, vermindering of wijziging van straf, door Jeanne Lorette inge diend, van de hand is gewezen, is thaiis door haar een request ingediend, om haar straf in den Haag te ondergaan, waarover de commissie van admi nistratie over de gevangenis moet worden gehoord. Naar men verneemt, is Van Rijsselberghe, die uit de gevangenis te 's Ilage wist te ontkomen, te Londen gepakt. Zijn uitlevering wordt aange vraagd. Een later bericht van het „Vaderland* spreekt dit evenwel tegen. In zake de Apeldoornsche ontvoeringszaak blijven de geheimzinnigé berichten elkaar op volgen. De Zutphensche rechtbank ziet al geen misdaad, wanbedrijf of overtreding in het aandeel dat mevrouw Bulkley in de ontvoeringsplannen heeft, maar nu is er ook sprake van, dat Kloppers, het hoofd van de bende, losgelateu is of zal worden. D. van Driel, te Puttershoek, is een vlugge besteller, maar schijnt met betalen minder vlug te zijn. De man kan alles gebruiken, ook zoute- visch en champagne, maar hij, die met een order vereerd wordt, zal 't best doen die niet uit te voeren alvorens betaald te zijn. Uit Vucht wordt gemeld dat door den Belgi schen aannemer van het stucadoorwerk nu ook Vuchtenaars aan 't werk zijn gezet, waardoor de oorzaak der oi.tevredenheid is weggenomen. Eer gisteren arriveerden er ook weer een 50 Belgen om hen, die de vorige week van schrik wegge gaan zijn, te vervangen, zoodat het werk nu weer met kracht voortgezet kan worden. Men deelt aan de „N. R. Ct.* het volgende mede Te T., in Friesland, nam de predikant een beroep aan naar elders, omdat dit financieel voor hem veel voordeeliger was. De kerkeraad was hierover zóo verontwaardigd, dat hij zich per soonlijk naar de woning van den predikant, welke aan een der kerkvoogden toebehoorde, begaf, en eischte dat dadelijk de huishuur zou betaald wor den, hetgeen door deii predikant werd geweigerd. De kerkeraadsleden gedroegen zich daarbij op zulk een wijze, dat de vrouw van den predikant flauw viel, en later ook de meid. De predikant heeft zich gehaast bij de politie aangifte te doen. Eenigeu tijd daarna bood de kerkeraad f 60 oin de zaak af te maken. Onder hen die zich dezer dagen bij de politie hebben aangemeld, om naar een der bedelaars- gestichten te worden opgezonden, bevindt zich een gewezen leera?" bij liet M. U. L. O. Aan den drank geheel verslaafd, had de ongelukkige zich na herhaalde veroordeelingen wegens openbare dronkenschap bij rechterlijk vonnis naar eene rijks-werkinrichting verwezen gezien. In het militair hospitaal te Utrecht wordt se dert eenigen tijd verpleegd de wachtmeester B. van het le regiment veld-artillerie, die het on geluk heeft gehad, om een gulden, die hij waar schijnlijk uit een grap in den mond stak, door te slikken; men heeft het geldstuk nog niet kun nen verwijderen. Niettegenstaande het stormde en er een hooge zee liep, begaven zich Maandag-avond omstreeks half vijf, drie jongelieden van IJmuiden op de Zuidelijke pier aldaarzich al verder wagende, brak eindelijk een zee over de pier, die hen alle drie van de beenen sloeg. Twee hadden het geluk zich aan de rails, die zich op de pieren bevinden, te kunnen rast klem men, den derden echter, zekeren A. V., een jon geling van ongeveer 16 jaren, schijnt dit mis lukt te zijn, althans hij werd door de zee medegevoerd en vond zijn graf in de golven. Het lijk is gevonden. Bij het eten van visch heeft de heer B., hoofd ambtenaar aan de secretarie te Rotterdam, een graat in de keel gekregen, welke niet daaruit kon verwijderd worden, zoodat de dood het ge*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2