De Heusdensche JAARMARKT A. VEROUDEN, Petten, Garen en Band enz. enz. Hypotheekbank* Roetman Scheffers Co., IKZETTIM. INGEZONDEN. "^XANBESraraNGENT" Gemengd Nieuws. Zuid-Hollandsche A. van Delft te Heusden. VEEN. Mr.Steenhouwer. Schoorsteenmantels, Grafzerken, enz. enz. 's-llosch, Uilenburg II. 170. SCHIEDAM. ZUIVERE JENEVERGIST. Prijzen van bij D. J. DU CROO ZOON, te Gorinchem. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTTEN. Het WEILAND in het Herpt- sche Yeld aldaar, groot 2.25.70 Hectaren, den 24 October 1885 Ingezet op f 3,200, gehoogd met - 600, gehoogd met - 400. Waarvan de Toeslagzalplaats hebben den 7 NOVEMBER 1885, ten herberge vanPETRUS Mallant te Herpt, precies ten 1 ure des namiddags. verzekerd, dat de tramverbinding van Bergen op Zoom met Antwerpen verzekerd is. De Minister van financiën deelt in zijne memorie van beantwoording over de zegelwet mede, dat eene beursbelasting bij zijn Departement in studie is. Naar zijHe overtuiging zou echter een voorstel om hier te lande eene beursbelasting te heffen, zooals onlangs in een naburig rijk is aangenomen, tot zeer ernstige bedenkingen aanleiding geven. Door een nieuwe bouwvereeniging Eigen Haard* te Dordrecht is daar een terrein van 45 aren 37 centiaren aangekocht, met het doel daarop solide, droge, gerieflijke woningen met tuintjes voor op passende handwerkslieden te bouwen. Bij de oprichters bestaat het voornemen, om die woningen bij voorkeur te verhuren aan hen, die bereid zijn door wekelijksche afbetalingen bo ven de huur langzamerhand er eigenaar van te worden. De oprichters beoogen geen winstbejag en zijn met matige rente tevreden. Toen wij Vrijdag mededeelden dat de uit de gevangenis te 's Graveulmge ontvluchtte Van Rijsselberghe te Londen was gearresteerd, was dit wel niet juist, maar 't was een profetie. Hoe was ons dit bericht ter oore gekomen Donderdag ontving de hoofdcommissaris van poli tie te 's Hage een telegram, meldende dat de voort vluchtige zich te Londen bevond. Hierdoor ver spreidde zich het gerucht, als ware hij reeds toen aangehouden. Maar aan het Departement van Justitie stelde men in de vage telegraphische mededeeling niet heel veel vertrouwen, te minder, omdat het te legram geen onderteekening droeg. Daarenboven was er tusschen 't feit dat men Van Rijsselberghe te Londen meende te hebben ontdekt en zijn aanhouding nog een ontzaglijke afstand. Van daar dan ook dat wij onze mededeeling gisteren herriepen, dok met de bedoeling om, mocht het waar zijn dat de vluchteling in de wereldstad was, geen aanleiding te geven dat hem van hier wenken zouden worden gegeven tot ver dere vervolging van zijn weg door de //vrije we reld.* Het telegram, hoe onbestemd ook, gaf intusschen toch aan het Depart, van Justitie aanleiding om nog Donderdag, lang telegrafischen weg, naar Lon den het verzoek om opsporing en aanhouding te zenden. En zie, gisteren te vier uur kwam daarop aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken een telegram van onzen consul-generaal, jhr. May, meldende dat de voortvluchtige thans werkelijk reeds opgespoord en in zekere bewaring gesteld is. Vlugger kon 't wel haast niet. De noodige bescheiden worden nu in gereedheid gebracht om Van Rijsselberghe's uitlevering aan het Britsche gouvernement te vragen ter zake van het feit waarvoor hij werd veroordeeld en dat binnen de grenzen van ons uitleveringsverdrag met Groot-Brittanuië valt. Binnenkort zal dus de veroordeelde hierheen teruggebracht en dan ongetwijfeld onmiddelijk naar Leeuwarden getransporteerd worden, van waar het minder gemakkelijk schijnt te ontkomen. Men verzekert reeds dat Van Rijsselberghe te Londen zijn vroeger beroep als kapper weer op gevat en door een Hollander, in een kapperswin kel zou zijn aangehouden; doch daarvan blijkt uit de officiëele hier ontvangen berichten alle korte telegrammen hoegenaamd niets. Vad.) Men schrijft uit Apeldoorn aan het „N. v. d. D.* jHet opschrift ^Princes Wilhelminatuin* boven den ingang van den bekenden speeltuin alhier (een stichting van mevrouw Bulkley, en waarvan II. m. de Koningin beschermvrouw is), benevens het wapen, dat daarvoor prijkte, zijn verwijderd, het wapen weggenomen en het opschrift over- verfd.* Een merkwaardig droevige omstandigheid knoopt zich vast aan het jongste ongeluk te I.Tmuiden, waarbij een jongeling van een der havenhoofden geslagen werd en verdronk. Hij was de zoon van een loods, die drie zonen had, van welke twee op zee gingen doch beiden bij zeerampen omkwamen. Om den derde voor zulk een droevig lot te bewa ren werd hij tot telegrafist opgeleid. Het wreede lot wilde dat ook hij in de zee zijn graf vond. Voor het huisgezin van den bij de ontploffing in de gasfabriek te Helmond omgekomen werk man heeft men daar f 1700 bijeengebracht. Bij Ter-Apel (Gr.) is een huis ingestort, waar bij zeven personen onmiddellijk werden gedood en zeventien ernstig gekwetst. Deze week zou een jonge dame te Voorburg bij den Haag eenig huisselijk werk verrichten, toen zij zich door een scherp voorwerp aau de hand be zeerde. Dit had ten gevolge dat haar arm dade lijk zód ontstelde dat zij naar verloop van een paar dagen onder hevige smart is overleden. Een timmerman is te Kralingen van een dak gevallen. Ernstig aan het hoofd gekwetst en be wusteloos werd hij naar het gasthuis vervoerd. Een iuwoner van Den Bosch, zekere J. L., had dezer dagen in dronkenschap twee vreemde kooplieden in aardewerk geruimen tijd beraoeielijkt, geplaagd en gesard, zoodat eindelijk het geduld der kooplieden uitgeput raakte en een hunner hem een slag met een stok op het hoofd toe bracht en de andere, omdat de dronken man nog niet ophield, hem krachtig afweerde, zoodat hij ach terover op den grond viel. J. L. moest dienten gevolge naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar hij overleed. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Het lijk van den 9-jarigen knaap te Erica, die, naar het gerucht wil, zoude gestorven zijn aan vergift, hem uit wraakzucht tegen zijn ouders door een getrouwde vrouw toe gediend, is op last der justitie opgegraven. Ge deelten van het lijk zijn, met de opdracht om die scheikundig te onderzoeken, aan 2 deskun digen toevertrouwd. De vrouw is nog op vrije voeten. Een huismoeder te Hilveisum, die niet al te vriendelijk was tegen haar stiefkinderen, wilde een der jongens een schop geven. Zij spande zich daarbij zóo in dat een ader in haar lichaam sprong, aan de gevolgen waarvan zij is overleden. Een apothekersknecht te Leiden, die daar medicijnen moest bezorgen in de Witte Rosen- laan is, waarschijnlijk door de duisternis, te wa ter geraakt en verdronken. van Donderdag 5 November 1885, zal, on(fergeteekende bericht bij deze aan het geëerde publiek van Heusden en Omstreken, dat hij op Maandag 2 November in de Potterstraat, hoek Zuster steeg, zijn zaak zal openen in Hij blijft zich bij voortduring in de algemeene gunst aanbevelen, die hij nu als vroeger algemeen hoopt te ondervinden en door eene vlugge, nette en billijke bediening ook zal trachten waardig te maken. kobessen. Specialiteit in r PORTO RICO van 50, 60, 70 en 80 Cent per 1/2 Kilo en verdere soorten Tabak in verschillende prijzen. SIGAREN van 10, 12, 17, 20, 25 en 30 Gulden per mille. Monsterkistjes van 100 stuks zijn van alle soorten verkrijgbaar. Met 500 stuks franco toezending per Postpakket. VAN Vereeniging van Gistfabrikanten. Bekroond met de Zilveren Medaille op do Wereld-Tentoonstelling Amsterd. 1883, LEVEREN UITSLUITEND in alle hoeveelheden, tot de laagste prijzen. Heden overleed in den ouderdom van 68 jaren, na eene langdurige ziekte, mijn geliefde echtgenoot, de Heer JOHANNES ARNOLDIJS VAN DEN D1TNGEN, tijdig voorzien van de HH. Sacramenten. Wed. J. A. VAN DEN DUNGEN- Heusden, 26 Oct. 1885. Vrijdag 30 October 1885 was voor onze streek eeu zeer belangrijke dag. Het lang verbeide wets ontwerp betreffende den Maasmond kwam dien zelfden dag in de Tweede Kamer aan de orde en, zooals wij reeds per bulletin deuzelfdon middag in de stad lieten bekend maken, het ontwerp werd »zonder discussieaangenomen. Laten wij nog eens de geschiedenis van dien dag nagaan. Na een uitvoerig voortgezet debat over de over eenkomst met de Hollaudsche Spoorwegmaatschappij botreffende de exploitatie van de lijn Amersfoort, Kesteren, dat ton slotte werd aangenomen, gaf doVoorzitter, na de gewone pauze, een lijst op van de wetsontwerpen die na het wetsontwerp, betref fende de verlegging van den Maasmond naar den Amer, aan de orde zouden gesteld worden. De heer Scbaepman verzocht daarop den Voor zitter den loden eene korte rust te gunnen, betrekke lijke rust slechts, omdat vele leden in de vergade ring der Prov. Staten moesten tegenwoordig zijn. De beer Van der Borch van Verwolde verzocht daarop het begeerde recès reeds nu te doen ingaan en dus ook 't wetsontwerp betreffende den Maas mond, dat, gelijk te voorzien was, nog al eenigen tijd zon vorderen en veel discussie uitlokken, tot na do korte vacantie te laten liggen. Alhoewel do Voorzitter, met 't oog op de vele werkzaamheden der Kamer, aanvankelijk het plan niet bad een recès voor te stellen, wilde hij zich toch wel naar den geniten wensch gedragen. Hij zon dos nader een kort recè3 voorstellen maar nu niet. Het wetsontwerp betreffende den Maas mond was op verlangen der Kamer zelve aan de orde gesteld en moest dus nu worden afgedaan bij eenige zelfbeperking kon men dit ontwerp heden en Maandag, desgevorderd met een avondzitting, en anders toch Dinsdag afdoen. Met 45 tegen 12 stemmen vereenigde zich de Kamer mot dit voorstel, dat implicitor een prik kel tot zelfbeperking bevatte. De algemeene beraadslaging werd geopend. Nie mand vroeg het woord. Dat was dan toch wel het sntnmum van zelfbeperking. Art. 1. dat do te onteigenen percoelen voor hot fel bestreden werk aanwijstNiemand vroeg het woord. Het art. word zonder stemming goedgekeurd, evenals de considerans. En zoo werd, zonder dat er éen syllabe over gewisseld was, het wetsontwerp waarmee men zich dagen lang had meenen te moeten bezighouden, in minder dan vijf minuten aangenomen met 48 tegen 18 stemmen. Tegen stemden de hh.: Van dor Borch, Dnyvis, Buma, Zylker, Virnly, Kielstra, De Moijier, Gleich- man, Schepel, Van der Kaay, Van Oseobrnggen, Donner, De Geer, Lieftinck, Borgesins, Thooft, Kops, Seret en Van der Linden. Moet men deze verrassende beslissing toeschrij ven aan hot besef der Kamer, dat, nu vroeger het beginsel der verlegging van den Maasmond bij de wet is gedecreteerd, eigenlijk een heropening vau den strijd bij de onteigeningswet niet te pas komt? Wij zouden wenschon hot te mogen aannemen, vooral omdat wjj het steeds als een daad van bil lijkheid en verstandig bestuur hebben beschouwd alles te doen wat mogelijk schijnt om Noord-Bra bant voor overstrooming te behoeden. Maar dit maal was men zoo vlag omdat men haast had. En aan den haast der kamerleden moesten de belangen van zoovelen worden opgeofferd en ook over een brng nabij Heusden, die de billijkheid zoo zeer vorderde, werd niet nagedacht, althans met geen enkel woord gesproken, wantde leden hadden haast en wilden naar huis. Mijnheer de Redacteur! Gaarno zag ik een plaatsje in uw blad afgestaan voor de volgende regelen. Dagelijks gaat er een postbode van Brakel naar Zalt-Bommel des morgens te circa 9 ure en uit laatstgenoemde plaats om P/2 uur. Des morgens brengt hij de brieven mede, die over Gorinchem verzonden worden, doch des Zondags worden brie ven en couranten alhier y2 uur afstands van Brakel eerst bezorgd, ten minste bij mij, ter één ure, dat is drie uren na aankomst der bode Hoe dit te rijmen? De brievenbesteller zegt, dat hij eerst te twaal ure van het postkautoor vertrekt. Maar waarom dan toch? Wie beschikt dat zoo? Is dat eone be schikking van onzen brievengaarder? Dit zou ik moeten opmaken, als ik bedenk, dat te Brake de brieven reeds vóór negen nre besteld worden Het is toch geen uitvloeisel van den Zondagsdienst i Dat hierin ten spoedigste verandering kome, is het doel van dit schrijven. U dankzeggende, M. de R.voor do afgestane plaatsruimte, teeken ik UEds. dienstw. dien Zuilichema/d Waal, 1 Nov. '85. D. A. Kuijntjf.s. EEN MILITAIR IN NED. INDISCHE DIENST. In 1877 toen Kraeng Bonto Bonto zich op Cele bes nog altijd tegen onze overheersching verzette en onderscheidene colounes moesten worden uitge zonden, om den stontmoedigen, achtenswaardigen Boeginoeschen edelman ten onder te brengen, sneu velde bij zekere gelegenheid een Fransch soldaat, Bel trand genaamd, die gedureude een drietal jaren in onze gelederen, in zijn obscure betrekking, een toonbeeld van plichtsbetrachting en zelfopoffering was geweest. Moest er gedurende een boozen nacht plotseling worden uitgerukt en een gevaarvolle on derneming worden uitgevoerd, dan was Bertrand het eerst op het appèl, zich vrijwillig aanbiedende om aan den tocht deel te nemen. Waren er in de kazerne smerige corveétjos te verrichten, waarvoor soldaten van goede afkomst hun neus ophaalden, dan nam Bertrand hun don bezem nit de handen en deed hij het karreweitje. Geen wonder, dat de kapitein van zulk een braaf soldaat, diens dood zeer betreurde en een traan aan zijn nagedachte nis wijdde. Do commandeermde officier gelastte, den 1 eauouvoldo te ontlasten van zijn familiepapie ren, ten einde, zoo mogelijk, do in Frankrijk ach tergelaten betrekkingen van zijn verscheiden ken nis te kunnen geven. Toen men de jas van den eonvoudigen soldaat openmaakte, vond men in zijn borstzak een met het pas gestorte bloed gedrenkt officierskruis van het Legioen van Eer, benevens een brevet, blijkens hetwelk de eenvoudige man, generaal in het Fran- scho leger geweest was. Ten gevolge van politieke verwikkelingen de wijk naar den vreemdo moetende nemen, had hij in Celebes' wildernissen een eervol- len dood gevonden. f ARNHEM, 4 Dec. Het verrichten van bniten- gowone herstellingen aan de Rijksgebouwen, beboo- rende tot de veeren te Kuilenborg en Zaltbommel. (160 t 's-BOSCH, 27 Nov. Het voortzetten der ver hooging van den grooten Rijksweg 2e klasse no. 4 van 's Bosch naar de Maas, in de richting van Utrecht. Raming 15,700. (161 Zeer praktisch! De nieuwste uitvinding op het gebied van papierverhruik is wel de dezer da gen in Amerika uitgevonden overhemden van pa pier. De horsten hiervan bestaan uit 7 losse, op elkander bevestigde strookeu zoodra de borst vuil is trekt men een strook af en men heeft weder een schoone. Aan de koorzijde is een boeiende roman of novelle gedrukt, welke alsdan door den verbrui ker wordt gelezen. Veelal heeft men echter geen geduld om te wachten met het vervolg te lezen tot dat er weder een strook vuil is en men scheurt er weder een af; het gevolg is, dat er op deze wijze een enorme massa overhemden worden verkocht en de vernuftige uitvinder zijn moeite door een overgroot aantal bestellingen ziet beloond. Misbruikte beleefdheid.Wilt gij zoo goed zijn dien ram even voor mij vast te houdeu, ter wijl ik dat hek opon maak 't is van binnen ge sloten, en ik moet er over klimmen. Dit bescheiden verzoek werd gedaan door een man, die bij een hek op een eenzame weg stond, en was gericht tot een kloeken matroos, die daar juist aan kwam. Het eenige voorwerp, dat op den langen, rechten weg was te zien, was de groote, zwarte ram, die door den man bij de ho rens werd gehouden, terwijl die twee stil voor het hok stonden. Wel zeker, kameraad, zeido de gulle zeeman, en pakte op zijn beurt den ram bij de horens, om den ander af te lossen, die nu snol over het hek klom. Dank jo wel. zei hij beleefd, zoodra hij op veilig terreiu was. Het zal u wel verwondereu te hooren dat ik dien ram vandaag voor de eerste maal in mijn leven zie. Een half nar geleden viel het beest mij aan, en dien tijd hebben wij samen gevochten. Zoolang ge voor hem slaat en hom stevig bij de horens hondt, zal hij u geen kwaad doen. Vaarwel. Ik hoop dat gij even gelukkig van hem afkomt als ik. Wat de matroos zei of doed wordt niet vermeld. Klein bohnisd.» Pa, is het waar, wonen er ook menschen op de maan Ja ventje, dat vermoedt men 1 Wat zal het er dau eene vroeselijke herrie en gedrang zijn als het halvo maan is »Voor alle gevallen.Vertrouw aan geen jou- geliedon geheimen toe, want nieuwe vaten lekken. Maar aau bejaarde menschen ook niet. Want oude! deuren sluiten zelden goed meer. Een onderwijzer had zijn leerlingen aan het ver stand gebracht dat men ougeljjknamige grootheden niet bij elkander kan optellen en dat bjjvootbeeld twee paarden en twee koeien te samen geon vier: paarden of vier koeien kunnen uitmaken. »Maar meesier,riep de jeugdige spruit van een melkboer, »van twee kan melk en twee kan water maakt men toch vier kan melk!* De onderwijzer moest zich gewonnen geven. blijkens mededeeling van ZExc. den Minister van Oorlog, worden bezocht door eene Militaire Com missie, tot aankoop van Paarden voor het leger. 0 Be Bank sluit leeningen onder verband van éérste Hypotheek op gebouwen en ongebouwde eigendommen, tegen matige rente en administratie-kosten Zij geeft pandbrieven uit van f 1000.500. 100.en f 50.rentende iy2 a pari, aflos baar bij uitloting. Agent voor HEUSDEN en OMSTREKEN, de Heer f WAALWIJK, 30 Oct. Op de beden gehouden markt was er geon vee aangevoerdaangevoerd werden 1015 KG. boter, die 1.18 a 1.29 per kilogram gold. 's HERTOGENBOSCH, 2 Nov. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 178 stuks. De prijs was le kwal. van 0.50 tot 0.54; 2o kwal. van 0.46 tot 0.50 3e kwal. van 0.44 tot. 0.46 per kilogram. I)e prijs dor boter was 1.20 a 1.28. Per 1/2 KG. Goed ordinair ƒ0.70. Vrij goed, frisch - 0.80. Goed en frisch - 0.90. Zeer goed - 1.-. Zeer goed, zwaar, - 1.10. Rijp, iets genrig, - 1.25. Rijp en genrig - 1.50. Fijn en Geurig - 1.75. Extra fijn en genrig - 2. Bij 21/2 KG. 5 bij een kistje 10 korting. VAN DEN DÜNGEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3