BUITENLAND. BINNEN LANDT f »Tot uwe dienst en in alles, wat gij verlangt, uwe slavin. Zij geleidde Dragomira door eene reeks vertrekken, die met zekere solide pracht gemeubeld waren, naar een klein vertrek, waarin een ledekant slond. «Hier is uwe slaapkamer, mejonkvrouw.« »Goed. Cirilla hielp 'Dragomira met verkleeden en toen deze in haar gemakkelijke, met bont gevoerde huis japon aan de theetafel had plaats genomen, stond de oude met over de borst gevouwen handen tegenover haar en scheen niet moede te worden haar te be wonderen. «Wat zijt gij schoon,zuchtte zij, »en nog zoo jong.Toen vertrok zij treurig gestemd en en het hoofd schuddend. Dragomira sloot, zoodra de oude vrouw was heen gegaan, de deur af, nam de papieren, welke Apostol haar had ter hand gesteld, uit haar' koffer, verbrak de zegels en las. Toen zij met lezen geëindigd had, wierp zij blad voor blad in den haard en keek op merkzaam toe tot de vlammen alles verslonden had den. (Wordt vervolgd.) Aichenfels heet, en in 1861, te Meerane geboren werd. Het door do politie ingestelde onderzoek, doet deze opgaven zeer ongeloofwaardig schijnen. Een feit is het dat Aichenfels zeer goed Duitsch, met Znid-duitsch dialect, spreekt en in zijn praten zekere mate van intelligentie verraadt. Opmer kelijk zijn 's mans rood-bloude hoofd- en baard haren, zijno zeer gesoigneerde handen en de om standigheid, dat zijn rechtervoet nasleept. De koningin Carola van Saksen heeft dezer dagen de zorg voor de opvoeding van een vijfjari gen knaap op zich genomon, een waar wonderkind op het gebied der muziek. Het knaapje is de zoon van een gewoon werkman in een fabriek zonder ooit de minste opleiding te hebben genoten, speelt hij elke melodie, onverschi'lig in welken toon zij is gezet, terstond op het klavier, nadat hjj haar heeft gehoord. Een hevige cycloon heeft in Georgië en Alabama gewoed; 13 personen werden gedood, velen gewoud en er werd groote schade aangericht. Onlangs voederde de vrouw van een landbouwer in hot dorp St. Vincent de Paul in Canada, ver gezeld van haar tweejarig kind, haar gevogelte, toen eensklaps een arend neêrschoot en het kind pakt.e en er mede wegvloog. Het kind schreide en stak de armpjes naar'de moeder uit, die echter geheel buiten staat was om iets te doen. De vrouw schreeuwde zoo hard; zij maar kon en eenige buren met geweren gewapend, kwamen toesnellen en maakten jacht op den arend. Verscheidene schoten werden gelost, maar had den slechts tengevolge dat de vogel nog sneller wegvloog. Eeindelijk ging het dier op 't dak van een schuur zitten en men zag, dat 't herhaaldelijk met den snavel naar 't hoofd van 't kind hakte. Toen het den vervolgers gelukte den arend te verjagen, bleek het, dat 't kind reeds dood was; de vogel had eon gat in den schedel gepikt en een deel der hersenen opgegeten. UITWIJK, 9 Nov. In de vorige week ia het herhaling® onderwijs in deze gemeente op de openb. scholen aan de Voorsteeg, Nieuwendijk en hier begonnen, respectievelijk met (voorloopig) 15, 13 en 15 leerlingen. i t Was in het vorige jaar door de verbou wers van beetwortelen met de fabriek te Geer- truidenberg contract gemaakt voor 8 de 1000 K.G., zoo wordt hen nu uitbetaald tegen $.50 de 1000 KG., indien ze zich opnieuw bij; ge noemde beetwortel-fabriek verbinden tot levering voor het volgende jaar. t ZUILICHEM a/d WAAL, 11 Nov. Bij de alhier gehouden verkiezing voor een lid van :den gemeenteraad waren ingeleverd 35 stembriefjes, vau onwaarde één. G. Kuijntjes Joh.z. verkreeg 17 stemmen en A. Dingemans 12, zoodat eene herstemming tusschen deze 2 personen moet plaats hebben. t DUSSEN, 12 Nov. In plaats van wijleij de heeren P. J. Verschoor en J. de Wit, zijn; be noemd tot zetters der directe belastingen in deze gemeente, de heerenB. van Daaleu Mz. en J. Schoenmakers. j KAATSHEUVEL, 9 Nov. Heden morgen!on geveer 4 Uur werden de inwoners door het ge schal der brand-signalen uit hunnen slaap gevlekt en vernamen weldra dat het pand, toebehoorende aan G. Leusveld, mr. bakker, in vollen brand stond. Binnen één uur tijds was alles in puin, ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was en flink werkte. 3 varkens zijn in de vlammen omgekomen. De inboedel is meest gered, reden dat men veronderstelt dat de brand achter in het gebouw is ontstaan. Huis en inboedel zijn ver zekerd in de Brandwaarborgmaatschappij, voor het Koningrijk der Nederlanden te 's-Bosch. WOUDRICHEM. Niettegenstaande de hoe pels laag in prijs zijn, zoo is toch de vraag haar hoephout groot. Bij de verpachting van 80 Heet. griendland in die afgeloopen week alhier gehouden, werden hooge prijzen besteed, deze varieerden van f 300 tot f 400 per Heet. De zalm vangst was in de afgeloopen week zoo gering mogelijk, ook de houtingvangst bleef beneden het middelmatige. Er werden nl. slechts 3 zomer- en winterzalmen benevens 2777 stuks houting bemachtigd. Aan den vischafslag werden de volgende prijzen besteed: zomerzalm 70 ct., winterzalm f 1,60 per V2 Kg., houting 8 h. lo1/^ ct. per stuk. De burgemeester van Zaltbommel zal eerlang qq. in rechten moeten optreden tegen zichzelf, als dijkgraaf van de Bommelerwaard boven den Meidijk. Nu de poging om te Druten een vluchthaven te verkrijgen door de afwijzende beschikking van den Minister van Waterstaat enz. verijdeld is, tracht het gemeentebestuur van Zalt-Bommel er een te bekomen. De ruime grachten aldaar bieden daartoe een goede gelegenheid en de inrichting van een veilige haven zou met geringe kosten kunnen worden tot stand gebracht. Dat het hoofd bestuur der Schippersvereeniging „Schuttevaer* de plannen van het gemeentebestuur bij de Re geering ondersteunt, is wel een bewijs dat er voor de scheepvaart dringende behoefte aan een vlucht haven langs de Waal bestaat. Het is dan ook te hopen dat men te Zalt-Bommel gelukkiger slagen zal dan dit te Druten het geval is geweest. Men schrijft uit Zwolle Door het Hoofdbestuur der schippersvereeni ging „Schuttevaer* is heden een adres verzonden aan den Minister van W., H. en N., houdende verzoek dat in den Waterweg van Rotterdam naar zee eenige verbetering worde gebracht. In de Noordgeul zijn kunstwerken aangelegd, die zich tot eene aanzienlijke lengte uitstrekken. Het vaarwater is daardoor aanmerkelijk smaller geworden. De breedte is slechts p. m. 70 M. De taluds zijn bezet met hardsteenen en par- koenpalen hetgeen valsche stroomingen (weeren) tengevolge heeft, waardoor het varen met tegen wind zeer moeilijk en gevaarlijk is geworden. In plaats van bij wassend water 5 uren vloed te hebben, wordt er nu slechts twee uren vloed opgemerkt en omgekeerd bij eb doet zich de zelfde afwijking voor. Met het oog op de zeer drukke scheep- en stoomvaart (ruim 12000 stuks per jaar) en nóg meer met het oog op de verschillende aanvarin gen, die reeds iu genoemde Noordgeul hebben' plaats gehad, heeft het Hoofdbestuur aan dein Minister verzocht van Rijkswege een sleepbootje te wilWn disponibel stellen, zij het dan ook met eenige vergoeding door hen, die er gebruik van moeten maken, ten einde gevrijwaard te worden van averij, die reeds herhaalde malen is voorge komen, door het loopen op de steenen glooiingen of te stooten tegen genoemde palen. t Op het eiland Vlieland zal eene lichtwach- terswoning worden gebouwd. t Het voorloopig verslag omtrent de ontwerp- waterstaatsbegrootiug voor 1886 is in druk ver schenen. Naar het oordeel van vele leden ge tuigde het eindcijfer dezer begrooting niet van een ernstig streven naar bezuiniging. Na aftrek der sommen voor den aanleg van staatsspoorwegen uitgetrokken, bedroeg de raming voor 1886 toch slechts f 90000 minder dan hetgeen voor 1885 is toegestaan, ofschoon voor eenige werken rüim 3 ton minder noodig is. Het kwam wenschelijk voor om in verband hiermede de algeraeene ri vierverbetering over een grooter aantal jaren te verdeelen. Sommige leden hadden uit deze be grooting den indruk verkregen dat de tegenwoor dige Minister de onder hem geplaatste ambte naren in hun streven om voor den aanleg van kostbare openbare werken met ruime hand uit de schatkist te putten, niet genoeg wist te be- heerschen. In het algemeen werd de vraag ge daan of wel voldoende rekening is gehouden met de daling der prijzen van materialen en arbeids- loonen en er op aangedrongen om de geraamde cijfers te verlagen. Indien in de avonden van 26 tot 28 Novem ber de lucht onbewolkt is, zal men waarschijnlijk een prachtigen sterrenregen kunnen waarnemen. Omstreeks dien tijd gaat nl. de aarde elk jaar door de baan der „komeet van Biela;* dit jaar ontmoet zij vermoedelijk, even als in 1872, dan een gedeelte der komeet zelve, waardoor stukjes van dit hemellichaam als sterren op de aarde kunnen vallen. Dit jaar nadert de aarde zelfs de kern der komeet nog dichter dan in 1872. Intusschen kent men noch den loop der komeet, noch de eigenaardigheden van hare samenstelling voldoen de, om met volkomen zekerheid te kunnen aan kondigen wanneer precies het verschijnsel zich zal vertoonen en in welken omvang. Daar de maan in het laatst dezer maand laat in den avond op gaat, zal men in den vooravond het verschijnsel het best kunnen waarnemen. Door den heer M. J. Van der Hoogt, predi kant bij de Chr. Ger. Gem. te Zaandam, is aan de Tweede Kamer een adres ingezonden, waarin hij aandringt op afschaffing van den „inentings- dwang.* De groote gouden medaille „Doggersbank* werd te Amsterdam verkocht voor f 1400, aan Teyler's Stichting te Haarlem. De aanleiding waarom door den heer Salomon als directeur van „de Kruisberg* ontslag is ge vraagd, is volgens „de Graafschapbode*, blijkens zijn aan Z. M. gericht, met redenen omkleed request geringe medewerking der Commissie van admi nistratie bij het verbeteren van bestaande, zeer verkeerde toestanden, ontneming van gezag aan het hoofd des gesticht en geheime intrigues tus schen bewaarders, bewaardersvrouwen en den In specteur der gevangenis. De heer S. zou het plan hebben, later die redenen nader publiek te ma ken. De Prins von Wied heeft met een gezelschap van 12 heeren, waarmede hij de drie laatste da gen der vorige week onder Wassenaar ter jacht ging, bijna 1150 stuks wild geschoten. Te Helmond is ten bate van de weduwe van den bij het ongeluk in de gasfabriek zoo nood lottig omgekomen werkman Van Lieshout, de be langrijke som van f 2280 bijeengebracht. Door de rechtbank te Arnhem is tot 8 maan den celstraf veroordeeld L. van Doorn, ontslagen vader in het Chr. oudeliedenhuis te Veenendaal. Voor de betrekking van onderwijzer met hoofd akte en aanteekening voor het Eransch te Slie- drecht, jaarwedde f 800, heeft zich geen enke le sollicitant aangemeld. Te Luxemburg is een groote fabriek van wol- lenstoffen verbrand. Driehonderd arbeiders zijn daardoor broodeloos geworden. Een logeergast in het logement „Keizerskroon* te Oud-Beierland, heeft de 18-jarige dochter van den kastelein geschaakt. De vader is zijne dochter nagereisd, die vermoedelijk met den ontvoerder naar Antwerpen is vertrokken. Ook aan de poli tie is de opsporing verzonden. In de gemeente Loosduinen zijn de konijnen- stroopers tegenwoordig zoo talrijk dat de jachtop zieners dagelijks handen vol werk hebben.. Bij groepen van 10 of 12 man gaan de stroopers het duin in en verdedigen elkaar tegen de politie. Wanneer zij beboet zijn, gaan zij toch weer even brutaal op de konijnenjacht; zelfs bestaat er een „Gouden Ploeg* en een ,/Zilveren Ploeg,* welke namen gegeven worden aan twee benden, naar het meer of minder vangen van de talrijke duin bewoners. Men schrijft uit Bolnes: De veermansknecht alhier had het ongeluk dat hem bij 't vooroverbukken zijn zilveren hor loge uit den zak viel in de Maas. Zeer ter neergeslagen zag hij het wegzinken in de diepte. Mevrouw de wed. Graaf van Limburg Stirum was juist op het veer en zag het ongeluk. Ze sprak geen woordmaar 't was haar aan te zien dat ze met den man te doeD had. Wat deed ze? Drie dagen hierna kwam ze weder op het veer en overhandigde den knecht een nieuw, sterk en zwaar zilveren horloge met ketting, met de woorden„Zie hier veerman, dit is een ge schenk voor u.* Het is te begrijpen hoe dankbaar blij de man is. Door een onbekende oorzaak ontstond brand in de stoomrunmolen van de heeren Roes, Lans en Adams te Delft, en daar de bij den molen be- hooreude bergplaatsen van onder tot boven met schors waren gevuld, viel aaii 't bedwingen der overal om zich heen grijpende vlammen niet te denken; van een der huizen, staande tegenover 't brandende perceel, sprongen door de geweldige hitte de glazen en er ontstond in die woning een begin van brand, die evenwel spoedig werd bedwongen. De brandweer zorgde er vooral voor de in de nabijheid staande huizen nat te hou den, ten gevolge waarvan, als ook wegens 't geïso leerd staan van den molen en den weinigen wind, 't vuur zich tot laatstbedoeld perceel heeft bepaald. De stoomspuit van de Ned. Gist- en Spiritusfa briek en die van het garnizoen bewezen belang rijke diensten. Een dronken herbergier, die te Teteringen uit den stoomtram werd verwijderd, omdat hij lastig was, en er weder in wilde springen, kwam onder een waggon en werd overreden. Zijn deerlijk verminkt lijk werd naar zijn woonplaats Ooster hout gebracht. Te Doornweerd is de knecht van een landbouwer onder een kar geraakt en aan de gevolgen overleden. Zekere E., korpo raal-kleermaker bij het 6e reg. inf. te Geertrui- denberg in garnizoen, is te Breda aangehouden, wegens valschheid in onderhandsch geschrift. -— J. K. die op den spoorweg te Halfweg gevonden werd met een gebroken been, is vermoedelijk in beschonken toestand bij het overgaan van den weg met een trein in aanraking gekomen, hoe wel hij van het voorgevallene zich niets kan herinneren. Hij is dezelfde persoon, die onlangs ongekleed aan een paal voor de pastorie bij Half weg gebonden werd gevonden., Omtrent den vermoedelijken kindermoord te Haulerwijk wordt gemeld, dat de vrouw alles bekend heeft en dat het lijkje gevonden is. Op de Visohmarkt te Rotterdam werd een juffrouw van haar zilveren knip met geld be roofd. De dief werd gevonden. Een vrouw, die te Utrecht in brand geraakte, is aan de ge volgen overleden. De officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft 6 maanden cel straf gerequireerd tegen den 16-jarigen C. de K., die zich verschillende effecten en gelden had toe geëigend op kantoren daar ter stede, waar hij als loontrekkend bediende in dienst was. Het ont vreemde geld kan grootendeels aan de eigenaars terug worden gegeven; de ontvreemde geldswaar dige papieren gaf de beklaagde op te hebben ver brand, uit vrees voor ontdekking. Binnen de mnren der gevangenis van Tongeren, hebben twee mannen geruimen tijd valsche koperen mnnton gemaakt. De een, een veroordeelde valsche munter, verstond de kunst en de ander wist zich het noodige tin en koper te verschaffen. De zaak kwam uit, eenigen tijd nadat zij hunne 10-, 5-, en 2-centime stukken, welke bijna niet van eehte te onderscheiden waren, onder hunno medegevan genen in omloop hadden gebracht. Het pielt niet voor het toezicht in de gevangenis van Tongeren, dat daar zoo iets gebeuren kan. Te Parijs wordt het meer en meer gebruikelijk, de tafels te verrijken met schotels apenvleesch. Zooals gezegd wordt, houdt de smaak van dit vleesch het midden tusschen hazen- en fazanten- bont, en moet het daarom alleen reeds voor ge heel hot beschaafde, fijn-tongige Europa een ge zochte spijze worden in de naaste toekomst. Dat zal dus een heele opruiming onder de apen en een grooten zegen voor de menschen geven. Eerstdaags wordt to Tonlon een bataillon ma- ïine-fuselivrs verwacht, dat 2y2 jaar in Tonkin en op Madagascar gediend heeft. Van de 600 man, waaruit het ten tijde van het vertrek bestond, zijny&lechts 113 overgebleven! Do eigenaar van eou groote fabriek to Lyon, dus vortolt, tFigaromeende redenen te hebben om aan de eerlijkheid van zijn procuratie-houder te twijfelen. Om don man tot inkeer te brengen, schreef hij hem een briefje, waarin hij hem over zijn mis drijf onderhield en uitnoodigde, don volgenden dag op zijn kantoor te komen. In zijne, overigens begrijpelijke, ontroering ver giste de chef zich echter en hij adresseerde hot schrijven aan zijn kassier. Den volgenden dag ontving hij een groot cou vert, waarin zich een son? van 60,000 francs be vond, met de volgende regelen Mijnheer Ik heb in het geheel 72,000 francs verduisterd, en zal u de ontbrekende 12,000 francs ook nog doen toekomen; stort het hoofd van oen huisge zin niet iu het ongeluk Het proces tegen Stead, redacteur van de »Pall Mall Gazette,* Jacques en de vrouwen Jarett en Morry wegens onzedelijke handelingen ten opzichte van Elisa Armstrong, is afgeloopen. De jury sprak het 5>schaldig« tegen alle vier de aangeklaagden uit, en de rechter veroordeelde Morry tot 6 maauden dwangarbeid, Jarret tot 6 maanden gevangenisstraf, Stead tot 3 maanden en Jacques tot 1 maand ge vangenisstraf. Een schoen makersvrouw uit een Eugolsch plaats je, moeder van 8 kinderen, heeft zich na huiselij ke oneenigheid met twee vati haar spruiten, die zij aan zich vastgebonden had, door verdrinking van het loven beroofd. De stoomboot Indus*, van de »P. O. Steam ship Company*, in de vaart tusschen Calcutta en Londen, leed bij Ceylon schipbreuk. Uit Ottawa wordt bericht dat het stoomschip »Algoma« is verongelukt. 37 personen verdronken. Men verzekert, dat bij eene firma te Glasgow eene depöche uit Rangoon is ontvangen, waarin wordt gemeld dat koning Thebau van Birma den oorlog aan Engeland heeft verklaard. Volgens een gerucht hebben al do Russische joden, die te Rixdorff (een voorstad van Berlijn) ziju gevestigd en die er zeer talrijk zijn, aanzeg ging bekomen dat zij binnen vier weken hot land moeten verlaten. De politie te Ala heeft een man gearresteerd, die eene zeer zouderlingo geschiedenis ten beste geeft. Hij beweert 24 jaar oud te zijn en zich van zijue eerste levensjaren af als gevangene in een kasteel, waarvan naam en ligging hem onbekend zijn, te hebben bevouden. Iu April van dit jaar hebben twee heeron hem in een gesloten rijtuig naar een havenstad vervoerd, waar zij met hem aan boord van een schip gingen dat, na eene reize van veertien dagen, aan land kwam. Daarna was men per spoor naar Bozen gereden, waar de beide heeren bem vertelden dat hij den weg naar Meerane te voet moest afleggen. Zij gaven hem twee francs reisgeld en een briefje, waaiop geschreven stond dat hij Leopold Siegfried

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2