ERFHUIS Erfhuis (e Eetlien. te DiÉor en BE GIER, te i ilit geil, VERKOOPEN: publiek te verkoopen: INBOEDEL, L. VEERMAN De firma C. NÏDfiRVEES, BILLARTfABRIEK. marktbericht en. AdvertE ntïen; RECHTSZAKEN. AANBESTEDINGEN. te Heusden. Vrijdag 20 November 1885, Scheurkalenders te 's HERTOGENBOSCH, Wed. W. L. Kuijk Zoon, Oppert 148, ROTTERDAM, zeer BILLIJKE PRIJZEN. Yan het dorp Wijk. Gemengd Nieuws. oude Boeken, Plaatwerken geheele Bibliotheken Beschrijvinge dor Stad en Lar.de van Heusden, met de verdere zaaken daartoe béhooroude, in 't Licbt gebragt door D. Tbeodorum Groen. (Zijnde een geschreven werk, dat nooit in drnk is uitgegeven en omstreeks bet jaar 1650 is s&amgesteld). Dit Dorp is een Ambachts-beerlijkheid en go- legen op en boneden den Dijk an Masokant tegen over de Rietschootiu den Boininelerwaerd, omtrent drie quartier uur gaeus van de Stad Heusden, don Dijk zij daer krommer, zoo dat het de Mase daer oost en west hoeft. Aalburg en Genderen zuijd- waerts, Veen noordwaerts. Het voert in zijn wapen twee gele raderkens zjjnde den schild halft silver, en halfc goud, en is een van de grootste Dorpen der Landen van Heus den, hebbende schoone buytewaerden, en met naame oene dewelke die van W ijk bij den Hertogh van Bourgondiö gekomen is, en jaarlijkx zoo ge weldig afneemt, door de bogt en hot sterk aan drijven van stroom, dat der haest daer niets meer van overig is. In 't jaer 1442 is van Dirk van Merweden over gedragen an die van Heusden, den voors. buiten waard en van haer verder voor een sijner aen- faende, si verder de Handvest van dit jaer. (zie acoons van Oudenhoven, Beschrijvinge der Stadt 'Heusden, pag. 375). De rvoors. hertog heeft die van Wijk ook tolvrij gemaekt als ook van alle hoeden, subvention, taxen en schattingen, bet welke daer na an. 1535 bij Karei de V graaf van Hoi land is beschreven, en in den jare 1552 bij handveste van Jda van Hólland voor goed erkent. Wantalsoo doe ter tijd de; Heere Staate van Holland de voors. Karei zijnde Keijser, met een somine van twee honderd duisent ponden en so voorts adsissteerden tot den Oorlog tegen Vrankrijk, en dat die van Wijk uit kragt van dit privilegie haer gegeven ombillig en vrijgevig zijnde, daer toe te contribueren aan de Rentmeester van Holland werden gegijselt en hare zegelen voor regt bragte, zoo zijn zij bij sententien van den hove van Hollant kosteloos en schadeloos ontslaagen geweest». In dit voorn. Dorp staan verschejjdeno aedelijko buijsen eerder te leen ontfangen van den beer van Breda en het is zeeker datter bij oude tijden nog meer gestaan, en vele Ridders gewoont hebben. De straat daaromtrent wordt nog genaamt do Ridderstraat oft ook de Burgtstraat gelijk nog bevint op hot Leenboek van den Leenheer van Holland. De Heeren van Wijk en die daer van gesproten zijn, hebben zoo het schijnt haer door bijnaminge verdeelt naer oortsprough van dien, zommige zijn genaemt Wijk van houtoirde, zommige Kruisp. vgn Wijk, zommige Wijksche Poster, zommige kruipt poort gelijk sulx blijkt uit oude brieven jegenwoordig zijnder nog twee gebroeders genaemt Joost en Dirk Poorter van Wijk, voerende het wapen van Wijk. Anno 1403 werd mot deze Heerlijkheid verleijt Boudewijn Kruijfft ridder, bij gifte van den Grave van Holland. Anno. 1413 na overljjden van den voorn, zijn soone ook genaemt Boudewijn Kruijff. Anno 1435 Adriaen van der Poell bij doode van Jan van der Poell zijn broeder, en na hem bij erfregt met hetzelve Jonk. Jan Spiering. Anno 1443 Willem Spiering zijn zoon. ï-, Anno.4455 Dirk Spiering van Wel dvsztdfs zoon. Anno 1460 Heer Peter van Damme Abd. en ook preor vrjjw. klooster toe Middelburg, bij overgift Van Dirk Spiering van Well. Anno 1465 Heer Jan van sgravesando bij over ljjden van deselvo. Anno 1484 Heer Jan van Westkappel bij over ljjden van deselve. Anno 1500 Heer Peter van Kapellen. Anno 1520 Maximiliaan van Bourgondie Bastard van heer Boudewijn van Middelburg. Anno 1536 Heer Cornelis van der Goes. Anno 1549 Hoor Matthijs van Speijk. Anno 1561 Mr. Nicolaas de Castro van Middel burg, na wiens dood de gemolde beerlijkheijd is Vervallen aan de Graeflijkheijd van Holland. Het schijnt dat in voortijden alhier voor Wijk in de Mase een Salmvisscherij is geweest, terweijl de voorn, visscherij behoorde toe de Grafelijkheijd van Holland voor het visschen van het Leen plag te betaelen 2 salmen van deze vistijd is ook dat die van Aalst toe Wijk haren kerkgang wei eertijds plagten te hebben, zal in een ander cap. aenge- wesen en verhaalt werden. .Dit voorn. Dorp heeft wel de grootste Kerk en den hoogsten toorn van het gausche Land van Heusden, en alsoo hare twee klokken door den oorlog werden geëischt, zoo hebben zij de grootste binnen Heusden gevlugt en daar vercoft, dog in 't jaer 1640 hebben zij twee anderen laaten gieten, de een vrij grooter dan de andere, welke grootste den 5 September na datze een quartier nurs ge- lnyd was, geborst is. (In het cap. Aalst lezen wij:) Hot is bij die van Aalst eene oude traditie dat zij veel eertijts haren Kerkgang tot Wijk gehad hebben, hetwelk ligtelijk gelooft kan werden. lo. Omdat, gelijk mij verhaelt is Robortus de III, heer van Heusden gezeyt werd het Kasteel gebout te hebben en dat dienvolgens het voorn. Dorp eer tijds onder de Jurisdictie van het Land van Heus den geleegen heeft. 2o. Omdat de Mase eertijds tusschen Wijk en Aalst in zoo verre zoo wijd niet geweest is en hebben die van Aalst tot Wijk ligtelijk haar kerk gang knopen hebben. 3o. Omdat Wijk een zeer groote en fraaye kerk hééft met een zeer groote en fraayen toorn en goed inkomen. Verder van ouder aldaer geweest een klooster of Abdye van de Tempelridders, anders in Nederland genaamt de roode(?) monnicken go- ljjk in een volgend cap. zal verhaalt worden en soo is zeer waarschijnlijk dat er ouder dagen an dere dorpen aldaer te Wijk haren kerkgang gehad hebben. In de zitting van den Hoogen Raad der Neder landen van Maandag 9 Nov. jl. heeft de Advocaat- Generaal Mr. van Maanen, geconcludeerd tot niet ontvankeljjk verklaring van Huibert van der Maa- den, brievengaarder te Wijk, in de cassatie door hem aangeteekend tegen een vonnis door det^heer Kantonrechter te Heusden den 18n Sept. jl. gewe zen, waarbij bij wegens overtreding der drankwet is veroordeeld tot betaling van 2 geldboeten elk van 12. In het bogin der vorige week had zekere B. J. S., rijtuigschilder van beroep, te 's Bosch woon achtig, de onbeschaamdheid bij verschillende win keliers daar ter stede goederen en waren op naam van andere personen te halen, zonder dat hem zulks was opgedragen. De gemeente-politie, daar van verwittigd, had al spoedig den dader zoowel als do door oplichting verkregen goederen, die reeds bij onderscheidene iugezetonon te gelde wa ren gemaakt, opgespoord, met hot gevolg dat S., die reeds meermalen met politie on justitie kennis maakte, naar de celgevangenis werd overgebracht. Het feit, waarvoor de notaris Smitz te Venraai door de rechtbank te Roermond werd veroordeeld, bestond in het verduisteren eener som van ƒ6.50, die hem door zekere Arts te Venraai iu 1884 was toevertrouwd als kosten voor 't opmaken eener akte van doorhaling eener hypotheek, welke akte hij tot heden niet gemaakt heeft. De oppasser, die te 's-Gravenhage met 200 van een officier op den loop ging, is tot 3 maan den, en de dief van gouden ringen in verschillende winkels tot 6 maanden cel veroordeeld. De rechtbank te Roermond heeft heden den heer mr. P. Dozy te Nijmegen, die op jacht te Reuver bij Venloo bij ongeluk een boerenknaap doodschoot, veroordeeld tot 45 dagen celstraf en ƒ25 boete. KERKNIEÜ W~S. De heer S. Vorbageu. aftr. kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gera. te Heusden, is weder als zoo danig herkozen. f MIDDELBURG, 18 Dec. Hét driejarig onder houd der wegen in de provincie Zeeland, in 4 perc. Raming le perc. ƒ2800; 2e perceel 97.00; 3e perc. 58004e perc. 7580 per jaar. (168 f 's HAGE, 16 Dec. De levering van ballast «teen op de Maas, in 2 perceelen. (169 f Het doorsnijden van den Piekenwaard aan den linker-oever van de Nieuwe Maas, tusschen de kilometerraaien 226 en 230 onder de gemeente Alem, prov. N. Brabant, en Driel prov. Gelderland. Raming 115600. (170 t UTRECHT, 19 Dec. Hét 3-jarig onderhoud der rijks groote wegen in de provincie Utrecht, in 7 perceelen en in massa. Raming le perc. ƒ8370, 2o perc. 8190, 3e perc. 5070, 4e perc. 13750, 5e perc. 10990, 6e perc. 4100, 7e perc. 13920 en in massa 64290 per jaar. (171 t's HAGE, 16 Dec. Het maken van 2 dwarskrib- ben aan den rechter- on 3 aan den linker-oever van de Lek onder de gemeenten Wijk-bij-Duurstede,: en Beusichem, tusschen de kilometorraaien 74 en 7,6, Raming 13000. (172 t HAARLEM, 17 Dec. Het 3-jarig onderhoud van de werken dor Rijkszeehaven het Nieuwediep. Raming 25500 per jaar. (173 t 17 Dec. Het 3-jarig onderhoud der Rijks- zeeweeringen op Urk. Raming ruim 10000 per jaar. (174. f MIDDELBURG, 18 Dec. Het 3-jarig onder houd van het kanaal door Walcheren, provincie Zeeland. Raming 37480 per jaar. (175 Men is gewoon, ooft in den kelder of op zolder te bewaren. Dit is verkeerd, getuige de rimpelig-^ heid van huid, die appelen en peren in den winter aannemen, wanneer ze op die wijze bewaard worden»; Waarom ze niet liever, evenals aardappelen, inge- kuild op eene droge, beschutte plaats in den tuin? Wie een tuin heeft moest dit reeds lang gedaan' hebben, en wel op de volgende wijze: Op eene hooge en droge plaats maakt men een soort langen kuil, bedekke bodem en wanden met stroo, waarop de appels en peren niet hooger dan 7 palm gelegd' worden en niet meer dan 5 HL. in één kuil. Ver volgens dekke men ze met stroo en blad, terwijl, wanneer de vorst invalt, deze bladeren met een 3 palm dikke laag aarde bedekt worden. In deze kui len wordt het vleesch van het ooft smakelijk en volstrekt niet slap. Een reusachtige oven met fabriek is nabij de stad Hanover gebouwd, met het speciale doel öm op groote schaal aluminium te winnen. Wan neer men weet dat aluminium slechts een vijfde van 't gewicht van ijzer heeft, veel taaier is dan ijzer en niet aan roest onderhevig, terwijl het in veel grooter overvloed voorkomt dan ijzer, en het niet uit den schoot der aarde, maar van hare op pervlakte kan te voorschijn gehaald worden er bestaat geéu leem, geen klei waarin geen alumi nium aanwezig is dan is het geen wonder, dat men van deze delfstof groote verwachtingen koestert. In 1855 word de eerste fabriek ie Javelle bij Parijs gebouwd om aluminium in 't groot te ver vaardigen, 't welk volkomen gelukte. Voor 20 jaar was de prijs per pond 180, 10 jaar later bedroeg deze slechts 18, en de tijd zal niet verre meer zijn, dat het in zoo groote hoeveelheid wordt gefa briceerd, dat het als waardige plaatsvervanger van het ijzer kan optreden. Van Piva heeft men een paar zwaluwen die jon gen hadden, naar Milaan gebracht en daar op een bepaald oogenblik losgelaten. Na 13 minuten waren zij bij. haar nest terug, zij hadden 2334 meter ii i de minuut afgelegd. Een boertje uit de omstreken van Schagen kwan onlangs met oen pak aan hot postkantoor, dat h; wilde verzenden naar een oom op een dorp ii Gelderland. Men zeide hem, dat hij 25 ct. vrach moest bttalen. »'t Is v^el te erg,« zei de boer, «ik moet tócli van daag naar Amsterdam, dan doe ik hot daa liever op de post.Men lachte, en de eenvoudigi ziel deed werkelijk zooals hij gezegd had. Tci hoogste verbaasd was hij echter, toen hem aan he postkantoor der hoofdstad ook een kwartje fran keergeld werd gevraagd «Dat nooit*, sprak do man, «zou ik het eers voor niemendal zoo ver meesjouwen en dau even veel betalenLaat ze 't dan maar uit Schagei van daan meenemen.* Weer nam hij het pak me< terug, om het daarna te Schagen op de post te doen Het volgende wordt als historisch aan de »Arnbj Ct.medegedeeld: Een huisvader uit, de volks! klasse, wiens materieele belangen wij besprakenj werd gevraagd of hij deelhebber was in eer ziekenbus of begrafenisfonds. «Ja meneer, 'k ber in 't begrafenisfonds,* antwoordde hij, maar mij: vrouw wil er mee ophouden, want, zegt ze, wfl betalen nu al vijf jaar voor niets en een menscl wil toch ook eindelijk wel eens wat trekken.* Terechtwijzing van oudere Straten aan eene jeugdige kleine, klagende over verwaarlozing. Wie zag ooit zoo'n permantig nest Dat komt eerst kijken op zijn best, Of zingt al hooge noten Dat is nog nauwlijks uit den dop, Of haalt het zeil reeds in don top, En spreekt, ja als do g r o o t e n Zoo'n kuiken van een blauwen dag, Dat voert wel zeker ook een vlag, En maakt, o hepretensy Dat kan pas op zijn beentjes staan, Of kjopt al bij do buren aan, Om gunsten en clemency Dat staat pas in do kinderschoen, Of treedt, al op met een sermoen, En kakelt van haar rechten Maar poes Zoo lang één steen of kei Bij ons is stuk of uit de rei, Kan men daar niet aan hechlen. Doch, lieve kleine wees maar zoet, Dan krijgt ge een pakje suikergoed Dra zal St. Niklaas komen Kom dus mijn hartjeblijf bedaard Kruip in het hoekje van den haard, En laat het water stroomen. Zoo allerliefste beste meid Leert ge al heel vroeg bescheidenheid, Die schoone deugd, betrachten Hoe meer ge u oefent in geduld Hoe eer uw wenschen ziju vervuld r Hoe meer ge moogt verwachten. Wurontig onze Magistraat Is voor de burgers niet zoo kwaad, En wis u toegenegen Dus, laat u raden toeder wicht 1 Voortaan het kleine mondje dicht En hoopvol stilgezwegeu In het «Zondagsblad* van de Haagsche «Avond post* komt het volgende aardige sneldicht voor, van v. B;, over «wat de menschen maken:* De koopman maakt zaken, De dartle maakt pret; De lafaard maakt beenen, De ijdle toilet. De dief maakt zich meester; De guit maakt het grof; De kwast maakt verteering, De minnaar het hof. De losbol maakt beren, De blutïer maakt geur; De kruk maakt fiasco, De donna fureur; De speler maakt beesten, De rijke maakt sier; De driftkop maakt moeite, De dwaas maakt getier. De schoone maakt indruk, De proever maakt grog; De fat maakt vertooning, De woestling amok. De dienaar maakt ruimte, De held maakt zich sterk; De schoone conquêtes, De minnaar maakt werk. De droomer maakt plannen, De kunstenaar maakt naam; De gunsteling promotie, De meester bekwaam. Do twister maakt ruzie, Do handlaar accoord; Mevrouw maakt visites; De dienstmaagd maakt voort. De baas maakt een standje, De bidder bekend, De beul korte wetten, De moord'naar een end. De reed'naar maakt opgang, De kaper maakt buit; De huisvrouw maakt in, en De rechter maakt uit. f DUSSEN, 12 Nov. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 255 kilo boter. Zij gold van ƒ1.19 tot 1.30. f WAALWIJK, 13 Nov. Op de heden gehouden markt was de aanvoer van vee gewoon, handel vluggeraangevoerd worden 1348 KG. boter, die 1.09 kf 1.26 por kilogram gold. f DE NOTARISSEN zullen ton verzoeke van C. J. NIEUWKOOP on do Kinderen van wijlen diens echtgenoote JANNEKE UITHOVEN, ten woonhuize van genoemden Nieuw koop te E e t h e n op des voormiddags 9 uur, publiek, Eene dragende Melkkoe; Een Kalf Een Varken 4 Kippen en 1 Haan Hoogkar, Stort- of Laagkar, Eegden, Wan molen en Kruiwagen Horden, Schoorboomen, Schoorbalken, Koe- stalstaken en Ladders; Different Stal-, Bouw- en Melkgereedschap; Hooi, Stroo, Aardappelen, Appelen en Peren Karn met toebehooren, Koperen Kannen, Juk, Tobben, Vaten, Room- en Melk- tonnen, Wateremmers. HUISRAAD, hoofdzakelijk bestaande in Kabinet, Klok, Bureau, Lezenaar, Ledi kanten, Stoelen, Tafels, Spiegels, Schilde rijen, Kasten en Kisten; Bedden met toebehooren; Linnen, Wollen en Katoenen Lakens, De kens, Kussensloopen, Handdoeken als an derzins. Allerlei soort van Koper-, Tin-, IJzer-, Glas- en Aardewerk en hetgeen verder tot eenen inboedel behoort en ter verkoop zal wor den aangeboden. De Notaris DE GIER le Heusden, is voor nemens op Donderdag den 19 November 1885, des morgens ten 9 ure precies, ten sterfhuize van den Heer A. H. MALINGRE te Heusden, in de Putterstraat, Om contant geld: Een completen netten bestaande in Stoelen, Tatels, Canape's, Linnen- en andere kasten, Pendules, Spiegels, Schilderijen, Led kanten, Bedden met toebehooren, Vloerkleed^! Linnen en Pellen, Goud- en Zilverwerk, Koper Tin-, IJzer-, Glas- en Aardewerk, Mangel me rollen, Bierwagen, Tilbury, Rosmolen, Vaten cn! al wat verder ten berde zal komen. Kijkdag den 18 November, Van des morgens 9 tot des namiddags 3 ure. In den Boekhandel van zijn voorradig meer dan v ij f t i g verschillende voor 1886, van af 25 cent tot hoogstens een gulden, waaronder Bects- Diehtcrlijke- Uunioristischc- Katholicke- Maaiidelljksehc- Mcinorandum- N. Christclijkc- Oostcrzcc- Oude en Nieuwe Boekhandel belast zich met het KOOPEN en VERKOOPEN van enz. en koopt tegen hooge prijzen of gedeelten daarvan. Op [alle aanvragen wordt terstond geantwoord. Tevens beveelt zij hare gunstig bekende BIN DERIJ beleefdelijk aan, waarvan de prijscourant op aanvrage franco wordt toegezonden. Tegensckrift op de „Bede eener verwaarloosde straat," voorkomende in no. 419 van dit blad en eveneens van elders ingezonden. VOORTS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3