BUITENLAND. BINNENLAND. wet hun krachten zullen sparen tot de hoofd- strijd gekomen is en of de Hervormde Kerk een scheuring tegemoet gaat. Dit is zeker dat onder deze //men zegt's" minder dolksteken verborgen zijn dan onder de gewone uit het dagelijksch leven, die zooveel levens verbitteren. borgene wereld. »En waarom zou dat niet kunnen? Daar is wel wat op te vinden. De politie kan altijd goede bond- genooten gebruiken, en de vrouwen, dat is mij meermalen gebleken, hebben, om het zoo eens uit te drukken, een zeker talent voor ons vak, eene soort van instinkt, die dikwijls meer helpt, dan alle logica en berekening. «Dus dan zoudt gij mij als dienares van den hei ligen Hermandad willen wijden Met genoegen,® riep Bedroszefï lachend uit en kuste hare hand.® «Voor van daag echter zou ik nog wel beslag willen leggen op uwe portie alwetendheid, in af wachting dat mijn nieuw ambt een dergelijk beroep verder onnoodig zal maken. Gij hebt slechts te bevelen. Dragomira hield hem Soltyk's beeldtenis voor. «Wie is dat «Graaf Soltyk,zeide BedroszefT bij den eersten oogopslag. «Hoe komt gij aan zijn portret? Kent gij hem?® «Neen; ik was in de stad en heb de photographie daar gekocht, louter omdat zij mij beviel. «Gij zijt niet de eerste jonge dame, die zich door dezen sultan laat verblinden,® zoo voer hij voort, «maar ik bid u, laat het bij dweeperij met zijn por tret blijven en vermijd zorgvuldig, hem persooulijk te leeren kennen.® «Ik dwc'ep volstrekt niet met den graaf, ik stel alleen belang in hem.® «Dat zelfs is gevaarlijk. Soltyk heeft het karakter van een' Nero; hij is een despoot, een Don Juari,en bezield met het brutaalste egoïsme. Hij is een man zonder hart, zonder erbarmen, en die nooit de moge lijke gevolgen van zijne handelingen overweegt.® «Het morale signalement, dat gij van hem geeft, js al zeer wonderlijk.® «Ik heb hem reeds meer dan één offer ontrukt en houd voortdurend een waakzaam oog op hem. Gij moogt hem niet leeren kennenhet zou uw ver derf zijn.® «0, ik ben uiterst koelbloedig van natuur; mij zal hij niet verstrikken. «Gij zoudt de eerste vrouw wezen, die hem kan weerstaan.® (Wordt vervolgd.) van één lid voor den gemeenteraad tussohen Ger- rit Kuijntjes JohsZn. en Arie Dingemans, zal plaats hebben Dinsdag 24 Nov. a.s., van des voor- middags 9 tot des namiddags 4 uren, in het lokaal waar de raad gewoon is te vergaderen. t WAGENINGEN, 12 Nov. Voor de derde maal binnen 14 dagen klonk hier het geroep van //brandDe bouwhoeve van Daniëls op den weg naar de Grebbe, met de daaraan verbonden schuur brandde geheel af, doch de zeer dicht daarbij staande schuur bleef behouden, dank zij vooral het pannendak. Omtrent het ontstaan van den brand loopen verschillende geruchten, wier vermelding thans minder wenschelijk kan geacht worden. Als 't zoo voort moet gaan is 't zeer gelukkig dat we hier steenovens in de nabijheid hebben. GORINCIIEM, 16 Nov. Bij de verkiezing van twaalf Gemachtigden tot het kies-college der Herv. gemeente alhier hebben 531 van de 1011 stemgerechtigden van hunne bevoegdheid gebruik gemaakt. Gekozen werden de heerenG. Ter- weele, D. van der Veer, P. J. J. van Vleuten, J. van Muijlwijk, G. G. van Alteua, J. H. van der Hagen, L. van der Giesen, J Cornet, N. van Muijlwijk, W. Bel Pz., H. A. Peterse en J. C. Goedel Sr., allen candidaten van //Strijdt, broeders, voor de waarheid." Op hen werden van 390 tot 345 stemmen uitgebracht, terwijl de can didaten der afdeeling van het Protestantenbond slechts 170 tot 130 stemmen verkregen. tUitgelokt door het prachtige najaarsweder was onze groote St. Maartenspaardenmarkt heden buitengewoon druk bezocht. Elke trein, en er liepen er voor dezen dag een dertigtal, elke stoomboot en tal van schuiten voerden telkens eene menigte vreemdelingen en paarden aan. De Arkelstraat, Haarstraat, Kruisstraat, Achter-den- toren en Boerenstraat waren dan ook weder met eene dubbele rij paarden bezet, zoodat men den aanvoer veilig op 2200 stuks kan schatten. Bij aanwezigheid van vele Fransche en Duit- sche paardenkoopers was de handel vrij levendig. Voor vier- en meerjarige paarden werd f 600 h. f 850 en voor lJ/2-jarige f 200 a f 300 besteed. Op 25 Nov. a.s. zal het gedenkteeken op het graf van den heer N. W. Posthumus, in leven directeur der le Iloogere Burgerschool met drie jarigen cursus, op de begraafplaats Zorgvliet aan den Arastel, des nam. te half drie uur plechtig onthuld worden. De commissaris des konings in Noord-Brabant heeft van den minister van justitie machtiging ontvangen om, indien gedurende het jachtseizoen 1885/85 bij spoorsneeuw of bij hoog water op bepaalde plaatsen eene te groote vermenigvuldi ging van wild mocht ontstaan, tot het schieten daarvan buitengewone machtiging te verleenen. t Op 1 December a.s. wordea alle binnen- en buitenlandsche briefkaarten, uitgegeven véér de laatst, ingevoerde (21 Maart 1881) buiten om loop gesteld. De nog voorhandene kunnen vóór dien datum gebruikt, of aan de post-of hulpkan toren ingeruild worden. HEUSDEN, 17 Nov. t Op Donderdag 19 Nov. a.s. zal de heer J. A. Vrugtman uit Zutfen optreden voor de leden van het departement Heusden der Maatsch. tot nut van 't Algem. en wel in het lokaal van den heer H. Maurik, des avonds te ure. t 17 Nov. In de laatste alhier gehouden ge- meenteraads-vergadering is een schrijven ontvan gen van het schutters-college van den hand- en voetboog van St. Joris, dat aan de gemeente Heusden eene som van f 5000 aanbiedt, tot het weder in orde brengen van het carillon op den toren van het stadhuis alhier. De voorwaarde, waarop dit bedrag zal worden verstrekt, zullen in ons eerstkomend nummer onder het gemeenteraads-verslag worden mede gedeeld. t BAARDWIJK. In een tijdverloop van ruim 2 maanden, van 8 Sept. tot 12 Nov., is hier op eene bevolking van 1600 inwoners geen enkel sterfgeval voorgekomen. t ZUILICHEM a/d WAAL. De herstemming t Tot bevestiging van een vroeger bericht, dat het der Regeering ernst is, met de verlegging van den Maasmond, kan dienen, dat naar men ons met zekerheid mededeelt, reeds eenige be stekken voor de uitvoering van werken in ge reedheid worden gebracht, om dadelijk nadat de Eerste Kamer de onteigeningswet heeft aange nomen. te kunnen aanvangen. t Het aan den Hoofdinspecteur van den water staat, P. Caland, verleende verlof tot verblijf bij werken in Brazilië is verlengd tot 1 Januari 1886. De groote internationale wedstrijd op schaatsen, vanwege het Ned. Schaatsrijdersbond, zal dit jaar nabij Harem gehouden worden, waar zich voor dergelijken grooten wedstrijd een prachtig terrein bevindt. t Het bestuur van den Calamiteusen polder Walcheren zal eerstdaags de uitvoering eener ver dediging en bestorting van eenige dijken aanbe steden. t Het zijkanaal F aan het Noordzeekanaal te Halfweg is door de directie der Marine gekozen om proeven te nemen met het inschieten van visch- torpedo's, en als ligplaats daarvoor. t Dc commissie uit polderbesturen tot voorbe reiding eener indijking van het Wieringermeer is ontbonden. Het droogmalen van den Diemerpolder vor derde de afgeloopen week goed. Sedert de ma chine van Gebr. Smulders begon, is met behulp van den watermolen 22 centimeter uitgemalen, eene hoeveelheid van ongeveer 800,000 M8. Hier en daar begint het land zichtbaar te worden. Er blijft echter nog heel wat water te verwij deren over. In een artikel van Prof. Dr. P. van Geer in de „Vragen des Tijds" over „De kenmerken der kiesbevoegdheid naar de jongste voorstellen", vindt men aan het slot de volgende opgaaf van het vermoedelijk aantal kiezers door het geheele Rijk, berekend naar de eischen der verschillende stel sels. Kiesstelsel. Vermoedelijk aantal kiezers over het geheele Rijk. 1. Tegenwoordige Grondwet. 128.600 2. Voorstel-Lohman160.000 3' Algemeene census van f 20. 180.000 4. Voorstel Liberale Unie. 220.000 5. Ontwerp Grondwet252.000 6. Voorstel-Farncombe Sanders. 310.000 7. Voorstel-Van Houten (overgangs- stelsel)500.000 8. Beperkt algemeen stemrecht. 800.000 Onder het laatstgenoemde wordt hier verstaan het stelsel, waarbij het kiesrecht wordt verleend aan allen, die voor zich en hun gezin in het dagelijksch onderhoud voorzien, met uitsluiting van de geheel onwetenden, bedeelden en veroor deelden. De welbekende wielrijder, de heer E. Kidcrlen te Delfshaven heeft een weddingschap aangegaan, om den 2ln dezer maand, des avonds te 9 ure per rijwiel te vertrekken van Delft naar Leeüw- arden, waar hij den volgenden avond te 5 ure zal moeten zijn aangekomen. Dat ook onze boekdrukkerijen in staat zijn met een spoed te werken, die gelijk staat met dien van buitenlandsche inrichtiugen, heeft de firma H. C. A. Thieme te Nijmegen bewezen. Zij ontving toch Donderdag 5 Nov. des avonds te 6 ure papier, om de tallooze exemplaren der uitgave „de Génestet" h f 0.35 voor de Uitge vers-Maatschappij Elsevier te drukken en Zater dagnacht om 2 uren stonden vijf en twintig dui zend exemplaren (16 vel druks) en de omslagen reeds gereed om op de boot voor Rotterdam ge bracht tc worden. In ruim 2 etmalen zijn dus eenige honderd duizenden bladen gedrukt, geplet en gepakt. Het spreekt van zelf dat het personeel der drukkerij met eene toewijding en krachtsinspanning heeft moeten werken, die allen lof verdienen. In het ziekenhuis te Groningen is eene vrouw uit Beerta geopereerd wegens een zeer zeldzaam voorkomend gevalhare luehtpijp werd geopend. Zij was met den hals gevallen tegen een scher pen rand en had hare luchtpijp gebroken, waar door groot gevaar voor verstikking was ontstaan. liet O. M. bij het gerechtshof te's Gravenhage, heeft tegen Veringmeier, beschuldigd van man slag te Schiedam, 5 jaren correctioneele gevange nisstraf geëischt. Eene zuigeling van negen maanden bevindt zich thans in het huis van arrest te Haarlem. Dit ongelukkige kind heeft een moeder, die be schuldigd is van verregaande mishandeling van haar 17-jarige stiefdochter, die aan de gevolgen dier mishandeling is overleden. De vrouw heeft haar wandaad volmondig bekend, maar toen men haar in arrest nam, kon men haar eigen kind niet van haar scheiden, zoodat dit mede naar de gevangenis moest worden genomen. Luidens de Belgische „Indépendance" heeft de politie te Brussel eene huiszoeking gedaan in de verschillende logementen en hotels aldaar, ten einde een meisje van 16 jaren, Caroliue P uit Amsterdam, op te sporen, die zich door een jongmensch had laten schaken, tevens medene mende eene som van 8000 frs., die zij haren ou ders ontstolen had. Men heeft echter die beide vluchtelingen niet te Brussel gevonden. Zaterdagochtend per Rijnspoor van 8 ure 20 minuten is Jeanne Marie Lorette uit het huis van bürgelijke en militaire verzekering te 's-Hage overgebracht naar het huis van verzekering te Arn hem, tot het ondergaan van haar straftijd. Zij werd ge leid door een gevangenbewaarster en een Rijksveld wachter in politiek en deed den overtocht ineen coupé tweede klasse. Naar haar uiterlijk te oor- deelen, was zij niet bijzonder terneergeslagen. Men schrijft uit Arnhem Jeanne Lorette is Zaterdagmorgen hier aange komen. Haar vertrek was geheim gehoudende stukken waren gereed voor 's-Bosch, doch bij vertrek naar den trein werden zij voor andere verwisseld. De gevangenis te Arnhem wordt, dank zij het uitmuntende beheer van den directeur, als een model beschouwd en is daarom voor de ver oordeelde bestemd geworden. Aan het statiou alhier door een vigelante afgehaald, op welks imperial een hoedendoos stond, had men weinig erg in het overbrengen. De gevangene gedroeg zich zeer gelaten, was eenvoudig gekleed en onderwierp zich in de gevangenis gewillig aan het voorgeschrevene. Zij zal haar cel gemeen schappelijk met anderen moeten deelen. Kantongerecht te Heusden. Hot «Journal des Dêbats® beschouwt den Bul- gaarsch-Sorvischen oorlog (die reeds eenige dagen eon aanvang heeft genomen) als het natuurlijk ge volg van de oueeuigheid der mogendheden op de conferentie. Tot do tanden gewapend, gelijk wij meermalen vermeld hebben, konden de Serviërs en Bulgaren niot tot in het oneindige wachten op de beslissing der mogendheden. Een eerste treffen tusschen Servië en Bulgarije heeft Zaterdag te Tzaribrod, op deu weg van Pirot naar Sofia, Bulgaarsch grondgebied, plaats gehad. Van do zijde dor Bulgaren was een bataljon van het 4e regiment in hot veld gebracht. De Serviërs brachten 6 bataljons, 2 batterijon artillurio en 2 escadrons kavalerie in het vuur; de laatste werden door het vuur der Bulgaarsche troepen sterk gedund. Een ooggetuige bevestigt dat de Bulgaren, of schoon belangrijk minder in aantal, heldhaftig heb ben gevochten en don vijand groote verliezen hebben toegebracht. Zij hebben slechts 34 mau aan dooden en gowonden bekomen, terwijl de verliezen der Ser viërs veel aanzienlijker schijnen geweest te zijn. De Serviërs hebben dien zelfden dag twee dorpen nabij Izvord bezet, welke verdedigd werden door Bulgaarsche miliciens. In dezen strijd bekwamen de Serviërs 70 dooden en gewonden en do Bulgaren slechts 8. Door Vorst Alexander is de nationale garde mo biel verklaard. De vrijwilligers trekken naar de grenzen. Volgens een nader bericht hebben 2000 Bulgaren deu Dragoman-pas bezot. Doch de positie van hen was 15 Nov. hachelijk geworden. Versterkingen werden verwacht. Een groot aantal Serviërs van Tzaribrod komendo vielen Zondagochtend deu Dragoman-pas aan. Een hevig artillerie-gevecht had plaats en duurde tot middernacht voort. Do Bulgaren leden weinig ver lies. Eene andere Servische troopenafdeeling, welko de stelling te Dragoman trachtte om te „rekken, werd teruggeslagen. Eene officiëele dépêche uit Belgrado meldt., dat de Servische troepen Zaterdag te Tzaribrod 200 krijgsgevangenen maakten. Het leger van Ti mok heeft zich tegelijkertijd meester gemaakt van Adli en maakte daar 150 gevangenen, De gezamenlijke verliezen dor Serviërs sedert den aanvang der vijandelijkheden bedragen 50 dooden en 200 ge wonden. De Serviërs trekken op alle punten voorwaarts. Uit Londen wordt bericht, dat Van Rijsselberghe veroordeeld is om binnen vijftien dagen uitgele verd te worden. Hij verklaarde van zijn cassatie-recht te zullen gebruik maken. «Paris® deelt mede, dat de Fransche Regeering van den Duitschen gezant de stellige verzekering zou hebben ontvaugen, dat Berlijn van zijn inter nationale tentoonstelling in 1888 zal afzien, wan neer Frankrijk in 1889 een wereldtentoonstelling hield. Pasteur heeft thans reeds 20 patiënten voor honds dolheid onder behandeling. Hij verwacht nu 3 da mes uit Algiers, die reeds 25 dagen geleden door een dollen hond waren gebeten. De krankzinnige ex-Keizerin van Mexico, de zuster van den Belgischen Koning, heeft onlangs weder een hevige crisis doorleefd. Na die voorbij is, schrijft men uit Brussel, is haar toestand uit een physisch oogpunt weder vrij voldoende; zij is zwaarder geworden en ofschoon haar lokkeu begin nen te grijzen, ziet zjj er welvarend uit. Haar ziels toestand echter is verergerd. Om ongelukken te voorkomen, worden alle toegangen tot het kasteel en het park van Bouchette zorgvuldig gesloten en bewaakt en wordt elke aanrakiug met menschou buiten het gewone personeel steeds vermeden. Zij loopt thans steeds, alsof zij iets op den grond zoe ken moet, en men zorgt dan ook, dat zij nu hier en dan daar kleinigheden vindt. Mot voorliefde verzamelt zij dorre takjes in het park, waarvan zij dan bonquetten tracht te maken. Somtijds lijdt zij aan hallucinatiën en maakt dan op haar omgeving een allortreurigsten indruk. In haar heldere oogenblikken schildert zij veel en niet zonder taleut. Ook ten opzichte van spijs en drank is zij steeds zeer helder en eiken ochtend bepaalt zij zelf het menu voor den dag, zonder zich ooit ten opzichte dor jaargetijden enz. te vergissen. Met dit al is het een treurig levensoinde, dat aan Keizerin Charlotte beschoren is. Men schrijft uit Galveston Ouder den eersten indruk van schrik is de opgave der verwoestingen, door den brand aangericht, eenigszins overdreven. In het geheel zijn 52 blok ken, te zamen 300, alle van hout gebouwde huizen vernield. Vijfhonderd gezinnen zijn van dak be roofd. Met uitzondering van eenige kleine winkels, waren alle huizen door particulieren bewoond. De schade aan vernielde woningen wordt op 1.500.000 dollars geschat. De brand te Manchester was nog ernstiger dan eerst werd bericht. De schade moet 100.000 a 150.000 pd. st. bedragen. Een jong man op do bovenste verdieping werd met moeite gered. Eon buitengewone dikke dame is dezer dagen te Philadelphia overleden. Hot was Mrs. Emma Markley, die verleden jaar, op het congres van dik ke vrouwen, tot «de dikste vrouw van Amerika en de wereld® werd verklaard, en die niet minder woog dan 275 kilogram (550 pond). Zij reisde ge- ruimen tijd als «dikke dame® het land rond en vestigde eindelijk te Philadelphia eon kosthuis voor matrozen. Tot haar twin'igste jaar toe was Mrs. Markley een mager meisje. Te Liverpool heeft een brand de grootste katoen- fabriek aldaar, dio van Louis Bohrens Zoon, ge heel in de asch gelegd. Men schat do schade op ongeveer 3,000,000. In China heeft de barbior een zeer uitgebreid beroep; hij scheert en kapt, is heelmeester met het zetten van gebroken armen en beenen incluis, ver zorgt voeten en handen, is oen kunstenaar in het masseereu, verschaft baden en is naar 's lands wijs ook courantier. Toch wordt hij als paria be schouwd het burgerlijk en militair mandarijn schap is voor hem gesloten dit lot deelt trouwens de geneesheer met hem. Hij loopt met zijn beroep langs de huizen met een stok over den schouder, draagt hij, aan de beide uiteiuden daarvan, zijn koperen scheerbekken, zijn waterketel en vuur en een stoel, waarin laadjes tot berging van linnen en heelkundige instrumen ten. Ouder het loopen kondigt hij zijn aanwezig heid aan door te slaan op een metalen schoteltje hij is tot uitoefening van zijn beroep gereed on verschillig op welke plaats, die men hem daarvoor aanwijst, op een binnenplaats, voor de deur, mid den op straat, waar men maar wil. Zeep gebruikt hij bij hot schoren nietmet kokend water en een kort breed mes kan hij het af. En toch beteekout het scheren in China vrij wat meer dan hierniet alleen wordt ook het hoofd, mot zorgvuldige uitsparing van de staart, geschoren, maar van het geheele gezicht, tot op de oogleden toe, moet elk haartje verwijderd wor den als hij de hoofden zijner patiënten aflevert, moeten ze zoo glad zijn als een billardbalhij maakt oogen en ooren netjes op en noemt ook de nagels onder handen met dat alles heeft hij zoo wat de waarde van oen dubbeltje verdiend. Om gemasseerd te worden, en duchtig ook, is een afzonderlijke opdracht noodig. Vonnissen in strafzaken, uitgesproken 6 Nov. Veroordeeld wegens overtreding der drankwet. J. C. H. en J. C. G. te Werkendam, (art. 22), elk eene boete van 2, subs. 1 d. gev.A. v. M. te Woudrichom, (id.), b. ƒ2, s. 1 d. gev.; S. v. d. S. te Aalburg, (id.), b. 6, s. 2 d. gev.G. A. d. H. te Heusden, (id.), b. 2, s. 2 d. gov.J. v. d. B. te Heusden, (id.), b. 6, s. 2 d. gev.L. v. d. S Lz. te Aalburg, (id.), b. J 6, s. 2 b. gov. Van hot maken van nachtgerucht tot verstoring van de rust der ingezetenen. J. D., T. d. L., J. v. d. S en D. V., allen te Werkendam, ieder b. 6, s. 2 d. gev.L. V. to Dordrecht, b. ƒ6, s. 2 d. gev.L. A. R., W. B., J. d. R., P. v. R„ B. v. d. O., W. B. en J. d. R., allen te Werkendam, b. ieder 6, s. 2 d. gev. Overtreding in zake het voorwezen. C. J. D. te Roermond, (muilkorf), b. ƒ2, s. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2