Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. standigst, indien men een gehuwde vrouw aanspreekt, haar den titel mevrouw te geven, In den regel laat ze zich dit welge vallen, ook al is het geen alledaagsche ge woonte. Staat het haar niet aan, dan is een kleine wenk genoeg om een verdieping la ger te dalén men kan beter van mevrouw tot juffrouw komen, dan omgekeerd, daar men in dit geval de onverkwikkelijke overtuiging opdoet een bok geschoten te hebben, wat de conversatie niet gemakke lijker maakt. En aan al dit verdriet en die verwarring zal geen einde komen voor men geheel met de oude opvatting breekt en al wat gehuwd is mevrouw, wat ongehuwd is juffrouw betitelt. Toch zal er nog heel wat water uit de Maas naar de Noordzee vloeien eer wij er toe komen zullen dit ra dicaal middel aan te wenden. Hoe meer de verkieziug>dagen in Engeland na-- deren, hoe dikker de regen van manifestaties aan de kiezers wordt. HeW zoutniét 'doenlijk zijn ze allo slechts bij name te vermelden. Wij zullen hier dus slechts eenige der eigenaardigste en belangrijkste aan stippen. Zoo bijv. is in de »Staiidard« opgeno- men^jeénè èirculaire, geteekeud door do ministers Hicks-Beach, Smith en Churchill, waarbij zij de Loqdensche kiezers op het hart drukken om, - met het oog op »het onberekenbaar gewicht del- nade rende algemeeno verkiezingen* toch al hun invloed aau te. wenden opdat do conservatieven de over winning behalen. Kenschetsend is zulk eene circulaire zeker, maar veel invloed zal zij niet hebben Voor de beslissing. Geheel anders is het gesteld met twee manifesten, dat van het Nationaal Iersch Verbond en dat van Gladstone. Het manifest der Ieren waarschuwt ten ernstigste cm eenigen steun te verleunen aan de liberalen, welke eene verraderlijke en onbe kwame partij worden genoemd. Het staat vast dat dit manifest' tienduizenden sfemmen ten voor- deelö der conservatieven zal opleveren. Maar mochten de laatsteu de meerderheid behalen, dan zullen zij van hunne vrienden zeer vermoedelijk bitter weinig pleizier beleven. Hot belangrijkste is het manifest dat Gladstone, als leider der liberalen beeft gegeven in eene groote kiezersbijeenkomst te Dafkeitb. Zeer na drukkelijk^ heeft, Gladstone daarin gezegd, dat de liberaleu, aan eene wijziging der verhouding tus- schen kerk en staat thans niet konden denken, daa'r hot" nieuw parlement overladen zal zijn met werk. Volgens Gladstone zal dit parlemont voorname lijk zijne aandacht hebben te wijden aan de her vorming der gemeentebesturen, aan de toewijzing van gronden aan de armen, aan de verhouding van de belastingen tusschen kapitaal en arbeid. Men ziet dat, ook in Engeland meer dan ooit bij de iwetgevende macht do maatschappelijke vraag stukken op den voorgrond zullen treden. Welke der part ijen bij de verkiezingen ook de overwinning moge behalen, dat zal in dit opzicht geen verschil maken. Dat in Duitschland do zaken niet anders staan, is w$dgr, gebleken uit de troonrede waarmede do Keizer den Rijksdag dezet dagen heeft geopend. Volgons oeno aankondiging daarin zal de ver plichte verzekering tegen ongelukken belangerijk aviWrden uitgebreid. Blijkbaar is het de bedoeling d r Duitsehe regoeriug het geheelo Duitscho volk door verplichte verzekering voor volslagen armoedo te behoeden. Allermeest was echter de aandacht gevestigd op hetgeen de Keizer zou zeggen over de Oostersche quaestie. Men weet dat Keizer Wilhelm tegen woordig de rol speelt welke vroegor Napoleon III vervuldede oorlog of vredemaker van Europa. Do Keizer dan liet zich vrij bemoedigend uit over, den toestand, en sprak met vrij groote stel ligheid de verwachting uit dat de gebeurtenissen op het Schioreiland van den Balkan den algemeeneu vréde van Europa niét in gevaar zullen brengen. Als de Keizer spreekt van den algemeeue vrede bedoelt bij natuurlijk den vrede tusschen de groote inógeridhedèu. Want de kltino voeren thans inde vlakten en bergpassen van Turkije een hardnek kigs»;, strijd. Zooals wij in ons vorig overzicht opmorkteu word door de Bulgaren bij Slivitzna met ongehoorde dapperheid gestreden. Toch uitten wij de vrees dat die dapperheid nutteloos zoude zijn. Om dit goed te begrijpen geven wij hier eene schets van deti toéÜVand op het ooi logst ooneel, die beter dan vele woordon eene klare voorstelling geeft: "x Pirot (Servië.) Zaribrod (grens van Bulgarije.) Tun Dragoman. N. Slivitzna. ,:;,«Eiresni;k? x. Pernik Sofia. Wanneer meti nu nagaat dat de Serviërs verle den week Bresnik bezet hebben, dan is hot. duidelijk dat zij, met hnuno overmacht de Bnlgaren in den rug konden vallen en Sofia bezetten, terwijl zij bjj Slivitxini nederlaag op nederlaag leden. Werkelijk hebben do Serviels een dergelijk bericht ook de wereld ingest nurd, maar evenals vele banner bulle tins is ook dit leugenachtig gebleken. Zooveel staat vast dat vorst Alexander met zijn jong, onervaren legor, waarvan do Russbcho offi cieren waren terug geroepen, als helden hebben gestreden, en zeer waarschijnlijk zal tlus koning Milan on vei richter zske kunnen terug trekken, na eerst tal van rampen over twee broedervolken to hebben uitgestort. Dit vooral zal koning Milan die. Zij wist haar eindelijk uit de zijne los te maken en reikte kent zijn' degen over. »Ga nn heen, Zesinik moet straks nog pianoles hebben. Maar kom spoedig eens op een middag terug, ais liet mooi weer is, zoodat wij in den tuin kunnen. Morgen misschien al?« »lk zal komen; ik acht mij gelukkig dat gij het mij toestaat.(Wordt vervolgd.) gevoelig afbreuk doen. Volgens verzekoring van onpartijdige berichtgevers heorscht zoowel in het leger als in de burgerkringen vau Servië thans groote verbittering tegen koning Milan, en heeft hij waarschijnlijk met dezen schandelijken oorlog zijn kroon verspeeld. Intnsschen heeft er iets op politiek gebied plaats gehad, dat den toestand ganschelijk wijzigt. Na de oorlogsverklaring door Servië heeft vorst Alexan der de hulp van Turkijo, welks vazal hij rechtens is, ingeroepen. De sultan deed hierop natuurlijk het bescheid, dat de vorst moest beginnen met de omwenteling te Philippopel ongedaan te maken en zijne troepen uit Rumelië terug te trekken. De vorst seinde terug dat hij dit zou doeu en dat hij en zijn volk zich onderwerpen aan do Porte. Waarschijnlijk is dit antwoord een politieke zet, van den vorst. Iu elk geval, de snltau uam het voor ernst op en verheugde zich over den inkeer van den vorst. Maar, nu waren de Serviërs ook niet meer de invallers in Bulgarije, maar in Tur kije, want volgens hot tractaat van Berlijn is Bul garije een vazalstaat van de Porte. Als noodwen dig gevolg heeft dus Turkije Servië eeu ultimatum gezonden, eischende de Servische troepen uit Bul garije terug te roepen(6 Het »Journal des Debats* en de »Figaro« heb ben dépêches ontvangen, waarin verzekerd wordt, dat Griekenland over een dag of acht mede te velde zal trekken. Onder hen, die bij de tentoonstelling te Ant werpen zeker het meest geprofiteerd hebben, zijn de koffiehnishouders en hunne bediendeD. In de gezamenlijke bus voor fooien van het restaurant Grnber, vond men na afloop der expositie 43,000 francs, welke som onder 14 gar^ons word verdeeld. De heer Ferdinand De Lesseps trad jl. Donder dag zijn 8l8te jaar in. Deze grijsaard, nog zoo krachtig en opgewekt als een jong man, denkt eerstdaags naar Panama te vertrekken, om er de kanaal werken te bezichtigen. De princes De Beauvoau-Crayon is overleden. Zij laat 30 millioeu frs. na. De helft daarvan erft haar dochter, prinses Isabeau. Het is bekend dat papegaaien zeer oud kunneti worden. Dezer dagen is te Parijs een 100-jarige papegaai gestorven. Hij werd in de dagen van Lo- dewijk de XVIde geboren en ging in hot huis zijner eigenaars van geslacht op geslacht over. In de laatste 40 jaren sprak hij niet veelLij zet hoog stens nu en dan: »a bas Robespierre.Een zijner laatste woordeu was om genade voor Maria An toinette. Een verzoek dat wat laat kwam, meent do Voltaire* terecht. Een geweldige brand heeft gewoed in de maga zijnen van hot tuighuis te la Fère. In minder dan een half uur sloegen de vlammen uit de daken dier gebonwen. Hoewel er op verschillende punten groot gevaar was, is toch geen dor manschappen der bezetting gedeerd. De schade aan de gebouwen wordt op eenige honderduizend frs. begrobf, ter wijl aan materiëel voor 3 a 4 millioen vernield ia. Sommige postzegels zijn al zeer veel geld waard. De Parijsche postzegel-haudolaar Hardooin geeft voor een Toscaanschen postzegel van 1860 75 francs en voor iederen Napolitaauschen postzegel van 1860 120 francs. Ala laatstgenoemde ongestempeld is be taalt hij 400 francs er voor. Fransche postzegels van 1849 zijn 25 franca waard; postzegels van het eiland Mauritius van 1847 niet minder dan 2000 francs, van Engelsen Guyana 1836 van 500 tot 1000 francs. Er zijn te Parijs 150 groothandelaars in post zegels en 5 postzegel-bladen. Het aantal postzegel verzamelaars is in Frankrijk, zooals men weet, zeer groot. Eene der voornaamste verzamelingen ter we reld is zeker die van Philippe de Ferrari, te Va rennes, welke ongeveer 900,000 waard is en waarvoor twee bibliothecarissen zorgen. De verza meling van Rothschild te Parijs is maar 60,000 waard. Mi'riotti, die een aanslag op het leven van Frey- cinet pleegde, is thans in een krankzinnigengesticht. Eon huwelijksreis per vélocipède. Een jong paar te Pesth begaf zich, na de voltrekking van het huwelijk, op reis naar Venetië. Man en vrouw reden elk op een vélocipède; zij zullen van Vene tië naar Milaan gaan. Het graven naar barnsteen wordt jaar op jaar meer winstgevend. Op het schiereiland Smaland in Oost-Pruisen word in 't vorige jaar voor eene waarde van 300,000 aan barnsteen opgedolven, tegen ongeveer 20,000 in 1864. De cholera neemt te Perpignan en omstreken toe. Een aautal gezinnen nam de vlucht. Volgrns telegram van de Canariscbe eilanden, is het aan don duiker Lambert gelukt een kist goud te bergen uit het wrak van het aldaar ge zonken stoomschip »Alfonso XII«, en is men thans verzekerd de geheele som van 100,000 p. st. te kunnen bergen. Een rijk Califoruiër, de heer Standfort, lid van den senaat, schonk onlangs een terrein, in den slaat Californië, tér waarde van 5 milioen dollars, tot stichling van een academie-gebouw tegen over zijn kasteel. Thans heeft hij aan dit geschenk eene som van 15 millioen dollars toegevoegd, tot vor ming van een fonds om do profe soren te kunnen salariëeren. Alzoo een goschenk van 50 millioen guldens. HEUS DEN, 24 Nov. t De lieer W. Goemans, onderwijzer aan de bijz. kath. school alhier, is benoemd tot 2en on derwijzer aan de openbare Jongensschuol te Leiden, op eene jaarwedde van f 900 met eene vermeerdering van f 100 voor hyl geven van onderwijs in He fransche taal. t Donderdag 19 Nov. jl. hadden de leden van 'l Nut alhier weer het genoegen den Heer Vrugtman uit Zutfen in hun midden te zien. Door zijne prachtige voordracht van verschei dene meesterstukken (o. a. Kaïn en Abel, Bach te Dresden, Japhta's dochter, Mikon, de Alpen jager) wist hij de aandacht te boeien en eene stilte te too veren die beter dan vele woorden ge tuigde, hoe men aan zijne lippen hing. Met een paar zangstukjes, (Jan Carclsen, De resida en het Wiegelied) na de pauze, werd de avond gesloten en de President van de Afdeeling Heusden gaf slechts in woorden terug, wat de geheele vergadering op de lippen had. Hij bracht namelijk hulde aan den declamator, dankte hem hartelijk voor het verschafte genot en riep hem niet een vaarwel maar een hartelijk tot weerzien toe. t ZÜILICHEMT/iJ." WAAL, 22 Nov. De verkiezing voor een kerkvoogd der Herv. kerk alhier, zal plaats hebben op Dinsdag 1 December a.s. van des voorm. 10 tot des nam. 1 ure in de kerk alhier. Op het door de Notabelen ge maakte drietal zijn geplaatst J. Terwal (aftre dend kerkvoogd), T. M. Posthuma en G. Kutjn- tjes Joliz. t BOMMELERWAARD, 23~ Nov. De pogin gen door eenige ingezetenen te Zalt-Bommel aan gewend om aldaar eene afdeeling der „Centrale Kiesvereeniging Tielte stichten, züllen tenge volge hebben, dat weldra zulk eene afdeeling zich daar ter stede constituëeren zal. t ZEVENHUIZEN, 21 Nov. De herhalings school alhier is begonnen met 13 leerlingen. Al len die deelgenomen hebben aan 't examen, zijn toegelaten. t De vorst heeft een einde gemaakt aan de bezigheden op het veld. Een groote vertraging is daardoor teweegge bracht. Velen moesten nog een aanmerkelijke hoe veelheid graan zaaien, omdat de veldarbeid voor den vorst geen voortgang kon hebben, daar door den regen vele landen overstroomd waren; nu be let de vorst den landman weer zijn zaad aan den akker toe te vertrouwen. t De pokken breiden zich gelukkig niet uit. Slechts enkele gevallen hebben zich voorge daan. t HERPT, 23 Nov. De Harmonie „de Een dracht" van Herpt en Bern gaf Zaterdag 11. hare eerste uitvoering ten huize van den heer Buijs te Herpt onder directie van den heer Brohm. De acht stukken die opgevoerd werden, ge tuigden van een goeden smaak en bleken de krachten dezer jonge vereeniging niet te boven te gaan. De directeur, de heer Brohm uit 's Bosch, komt niet alleen de eer van de keuze der stukken toe, maar zijne tactvolle leiding, waarvan hij ook dezen avond weder de blijken gaf, heeft in een betrek kelijk korten tijd deze Harmonie weten te ver heffen tot datgene wat zij nu reeds is. De opkomst van honoraire leden was vrij aan zienlijk en wij twijfelen niet, of onder zulk eene goede leiding zal dit muziekgezelschap zijne krachten voorspoedig ontwikkelen. TIEL 21 Nov. Wij vernemen dat de lieeren P. E. Dijckmeester, C. C. van Lidth de Jeude Az. en mr. P. H. A. Tydeman door het bestuur der Afd. Tiel der Geld.-Overijl Maatsch. van land bouw zijn uitgenoodigd, zich tot eene plaatselijke commissie te vormen, ten einde de typenschatting van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen na te gaan en dat deze heeren zich bereid verklaard hebben, die benoeming te aanvaarden. ZEVENBERGEN, 18 Nov. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt is door eene mili taire commissie, afgevaardigd door den minister van oorlog tot aankoop van paarden voor het leger, slechts een paard gekocht geworden. t Bij Kon. besluit van 19 Nov. jl. is met ingang van 1 Dec. benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Gorinchem, Mr. A. C. Visser, advokaat en procureur te Gorinchem. Het „Dagblad" verneemt, dat het wetsontwerp tot het brengen van veranderingen in art. 194 van de Grondwet in de afdeelingen der Tweede Kamer ongunstig is ontvangen. Eene wijziging, zooals die door de regeering is geformuleerd, werd door de onderteekenaren der bekende col lectieve nota's onaannemelijk verklaard terwijl aan de linkerzijde de geneigdheid om de poging van de regeering tot oplosing van den school strijd te steunen, ook zeer gering was. De „St.-Ct." bevat het volgende kon. besluit van 12 dezer. Er zullen worden uitgegeven één millioen muntbiljetten van tien gulden, vertegenwoordi gende een kapitaal van tien millioen gulden; en een honderd duizend muntbiljetten van vijftig gulden, vertegenwoordigende een kapitaal van vijf millioen gulden. Bij het bestuur der posterijen schijnt het voor nemen te bestaan, den uitbetalingstermijn der postwissels, die thans slechts een maand bedraagt en waarvoor, na dien tijd ter betaling aangeboden, eene machtiging van het hoofdbestuur wordt ge vorderd, te verlengen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeni ging tot bevordering van Zondagsrust heeft we derom eene aansporing tot het Nederlandsche volk gericht, om toch de Zondagsrust in zijn stoffelijk en geestelijk belang in acht te nemen en, indien het niet volstrekt noodzakelijk is, niet op Zondag te werken, niet op Zondag te koopen, niet op Zondag te reizen en anderen niet te verplichten op Zondag werkzaam te zijn. Maar Zondagsrust moet niet worden misbruik van den Zondag, want minder erg zou zijn een Zondag door rustloozen arbeid lezwoard, dan een die misbruikt wordt door onwaardig zingenot en ont zenuwende uitspatting. Naar wij vernemen, is door ged. staten goed keuring verleend aan het besluit van stemgerech tigde ingelanden van het waterschap van den bin- nenpolder van Hedikhuizen, tot het zich verweren in rechten tegen eene vordering van het wa terschap van den Iloogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden c. a., tot betaling der kosten van eene door laatstgemeld bestuur bevo len dichting eener sloot langs den Maasdijk onder Hedikhuizen. Men schrijft uit Noord-Brabant De opvolging van de bepalingen der drankwet laat in dit gewest veel te wenschen over. Tap perijen, waarvoor noch vergunningsrecht, noch patentrecht wordt betaald, treft men nagenoeg in iedere gemeente aan in sommige gemeenten is het getal der geheime tapperijen zelfs vrij aan zienlijk voor Tilburg schat men het getal op 200. Men gebruikt voor herberg eene kamer, grenzende aan den kruidenierswinkel, aan de slijterij, of aan het bierhuiswel kunnen de beambten der politie, met schriftelijke inachti- ging van den burgemeester, die kamer binnen treden (art. 25), doch het is dan niet genoeg te constateeren, dat sterke drank werd geschonkeii L en gebruikt, neen, er moet worden aangetoond dat de sterke drank werd verkoc.h t, tekoop wordt aangeboden of ten verkoop in voorraad was (arf. 16), en daarin is jüist de moeielijkheid gelegen. Dit gaat zoover, dat in de gemeente Oud- Gastel een herbergier aan een beambte der po litie verklaarde, dat hij zonder vergunning drank verkocht en dien beambte tartte om hem het feit te bewijzen. Hierbij komt, dat, zoo al eens eene enkele maal de overtreding voor den rechter kan bewezen worden, de boete doorgaans zoo gering is, dat het wel de moeite loont, de zaak te wagen. De Gommissaris des Konings heeft de mede werking der gemeentebesturen ingeroepen om aan de uitvoeiing der wet de hand tc houden. Als een voorbeeld kan dienen, dat tengevolge dier aanschrijving door de gemeenteraden van Drongelen en Heesbeen eene premie van f 5 is uitgeloofd, voor ieder proces-verbaal wegens over treding der drankwet, dat wordt opgemaakt enr waarop eene veroordeeling volgt. h t Op den westhavendam van de buitenhaven te Vlissingeh, zal een misthoorn, systeem Lefèbte worden geplaatst. w De directeur der Weesinrichting te Neerbosch is uitgenoodigd te Cincinnati (NoordrAmerika) eenige lezingen te houden over zijn arbeidonder de weezen. Dankbaar voor die vriendelijke uit- noodiging hoopt de heer J. van 't Lindenhout daaraan later te voldoen. Men zegt, dat een werkman te Kortrijk eene kammachine heeft uitgevonden, die eene geheele omwenteling in de weefindustrie zal teweegbrengen. Maria Koppelt, geb. Trempe, te Haarlem, vierde gisteren haren 99sten verjaardag. Zij geniet het voor recht nog al hare zintuigen en eene zeer goede ge- gezondheid te bezitten. Opmerkelijk mag het heeten, dat het oudje nog zeer vlug bij gelegen heid een vers reciteert. De heer E. Kiderlen, de grootste wielrijder van ons land, vertrok Zaterdag-avond ten .8 uur op zijn rijwiel uit Delfshaven over Utrecht én El- burg naar Leeuwarden, waar hij Zondagmiddag om 6 u. 35 min. is aangekomen. Hij heeft op weg veel oponthoud gehad, vooral tengevolge van het mistige weder. Bij zijne aankomst Zag hij er welgedaan en weinig vermoeid uit. Zooals bekend is, had de heer K. eene wedden schap aangegaan dien weg binnen 24 uren af te leggen. Op het terrein van den Hollandschen spoor weg te Rotterdam had een betreurenswaardig on geval plaats. Een jongen van 14 jaar had zijn vader, aan den spoorweg werkzaam, diens mid dageten gebracht en wilde ter hoogte van lleu- kelsdijk de rails oversteken, toen hij door een van Schiedam komenden trein werd aangereden en gedood. Te Rotterdam zijn in een der vijvers van het Park, twee knaapjes van 12 of 13 jaar, die zich met schaatsenrijden wilden vermaken, door het ijs gezakt en verdronken. Een derde kon slechts met moeite gered worden. Iri een dennebosch bij Helmond is gevonden een hemd en een vest, beide met bloed bevlekt, benevens een wandelstok. Men verdiept zich in gissingen. De politie doet onderzoek. Door middel van inbraak zijn te Amsterdam ontvreemd 180 gouden en zilveren horloges. •HEUSDEN, 21 Nov. Heden avond had alhier de aangekondigde voordracht plaats door den heer van der Wal, officier-paardenarts te Haarlem, die, daartoe door de afd. Heusden der N. Br.: M. v. Landb. uitgenoodigd, voor een aanzienlijk publiek optrad. Als onderwerp werd gekozen »het Paard.* Bij zijne inleiding merkte de geachte spreker op, dat circa drie jaren geleden do maatregel is inge voerd om zooveel mogelijk de paarden bij het leger aan te vullen uit remonte paarden, helgeon voor het leger zijn nut heeft, wijl in tijd van oorlog de uitvoer verbodeu is en door dezen maatregel reeds de fokkerij in dien zin verbetering zal ondergaan. Wel zijn de aanvankelijke proeven tot heden in alle opzichten niet even gunstig geweest, doch doorgaan op den ingeslagen weg moet voorzeker tot guustige doeleinden leiden. Na de verschillende eischen voor het akkerbouw-, rij- en renpaard te hebben nagegaan en dit vooral op den voorgrond te hebben gesteld bij het aan schaffen van hengsten, die beter zijn indien zjj voor O O mum - nt&jaesatmr; 'ii'-i - .,-A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2