Een Bode gevraagd EEN BOUWHOEVE Wei- en Bouwland, St. Nicolaifs-Etalage. Expositie van de nieuwste Galanterien, Vélocipèdes, twee- en driewielig. J. EL van Beursen, 's HertogenLosch, FLWELSCH, Marazijn ra Luxe- en Huishoudelijke ARTIKELEN, Engelsch-lndisch Bronswerk Engclsclie Tafelserviezen, Waschgarnituren en Déjeuners. Luxe-Artikelen en Kinderspeelgoed. INGEZONDEN. Brieven uit de Residentie. ADVEHTENTIEN. Openbare Verknoping veilen en verknopen: 320ste Staatsloterij. MARKTBERICHTEN. le koop 2e koop: 3e koop 4e koop: Hinthamerstraat, hoek le Nieuwstraat, C 54. en Hongaarsche Fayence artistique, twee dan slechts voor één doeleinde geschiktheid bezitten;* stond hij vervolgens stil bij de kruisingen, die in sommige bepaalde gevallen alsEngelsch met Nedorland's of Engelsch met Mecklenburg's ras steeds tot verkeerde resultaten leidden. voor HEUSDEN en OMSTREKEN, voor eene solide Maatschappij, tot uitkeering bij overlijden. Brieven letter Z, aan den Uit gever dezer Courant. Bij aankoop van een hengst dient vooral toege zien te worden, dat hij niét, een dor volgende ver keerde eigenschappen bezit, als maanblindheld, (dat in het nageslacht overerfelijk is.) de adem, (opdat men geen cornaar of in de wandeling ge noemd een muzikant koopt)', gewone dampigheid, kreupel (intormeteerende kreupelheid), gevoeligo voeten (plat- of volvooteu) spatten en overhooveu. By dit alles moet de bouw in de eerste plaats voldoen, hetgeen ook zijn invloed uitoefent, op den gang van liet, paard, waaraan weder verschillende eischen verbonden zijn, Ook heeft men rekening te houden met een vaste maat, waaraan een goed geproportioneerd paard moet voldoen. Zoo moet lp, do lijn getrokken van do bovenste schoft tot hot ondereinde van de borst, gelijk zijn aan die van hot ondereinde borst tot aan den grond 2o. de lijn van de punt der borst getrokken tot ach ter aan den bil, moet golijk zijn aan de hoogte van het paard van boven den schoft ge mot pü; 3o. de lijii tusschen de ooren tot aan de schoft moet iets, ..grooter wezen dan van do schoft tot aan dén Staart. Bij gebruik moet de hoogte Van. don hengst ee- nigzius overeenkomen met, de merrie, zoodat voor al dé eerste niet veel grooter mag zijn. De kleur is een modeartikel. Niettemin blijft donker brain en zwart altijd een geliefde kleur. Verder volgden verschillende opmorkingen bij dek king in het oog te houden, die wij allen niet kunnen weörgeven. Bij het veulen werd aanbevolen, dat na vier maanden vau. do moeder te nemen en op een leef tijd van vier. weken reeds beginnen met het ten deele gekneusde- haver te voederen. Een veulen moet goede voeding hebben. De grootste groei is het eerste jaar en gaat door tot het vijfdejaar, in welk laatste jaar zij het minste is. Vroeg gewennen aan de halster en letten op do hoeven, dient, met nog oen tab van andere zaken, in het oog té worden gehouden. Oratreüt de remonte paarden zijn de eischen Verschillend voor artillerie- en cavallerie-paarden. In beide gevallen wordt minder op het hoofden den bals. gelet, dat voor andere kooplieden geen onverschillige zaak is. Alleen mag het hoofd niet te zwaar zijn en het evenmin een dikke of ver keerde. hals. bezitten. Bij artillerie zoekt men bij korte afmeting de moeste kracht, waardoor men van voren eene betere wegingen voor hét zadel eene betere stenn- plaats heeft. Een korte, rechte rug is krachtig en belet dat het zadel naar voren schiet. Ook korte lendenen en een goed gevormd kruis komen in aanmerking." v Eene harmonie in de gangen; zij die z.g. maaien of een fransehe stand hebben, kunnen niet gebruikt worden. Aan het been wordt gaarne oen fermo opperarm en goede schenkel gezien. Bij de cavalierie heeft-men nagenoeg dezelfde eischen doch kan men in lengte iets toegeven, daar. dit paard voornamelijk op snelheid wordt afgericht. .!^r;is. tot nog toe de aankoop niét goed geslaagd, Mch behoeft men die niet óp te geven. De prijs van 400—600 gulden, die voor het reinoutepaard bestemd wordt is toch niet onver schillig. Door bij aanfokking op goede rug en goede lendenen toe te zien, zal men zich alt ijd bevoordeolen. Ook de franschman ziét deze beide eigenschappen gaarne, ons paard he< ft, eenmaal een goede reputatie. Bet zal dus wel de moeite en de kosten loonen, zooveel mogelijk naar meerdere volmaking te streven. Eene algemeene toejuiching bewees dat do ver gadering-met hot gehoorde zoor ingenomen was en wij stemmen geheel met den Voorzitter in, toon hij, bij een hartelijk woord van dank aan den geachten spreker, ook den wensch uitdrukte dat de.töokomst het bewijs zou leveren, dat het ge sprokene vruchten gedragen heeft. Ih de pauze deelde de Voorzitter aan de ver gadering mede, dat door deze afd. een voorstel is gedaan aan den Voorz. der Noordbr. Maatsch. v. Landbouw tot het benoemeu eener Commissie, ten eiude de typenschatting van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen na te gaan. 'Naar aanleiding hiervan zou eene bestuurs vergadering worden belegd ten einde dit zoo be langrijke onderwerp zoo spoedig mogelijk in werking te brengen. Men hoort nn en dan In de bladen van winter aardappelen, dat wil zeggen van aardappelen, die in den herfst gepoot worden. Eu dan wordt beweerd dat zulke aardappelen 14 dagen vroeger rijp wor den, en veel meer beschot opleveren, en smakelij ker knollen, en gezonder knollen en zoo voorts. Ik heb die herftspoting altijd beschouwd als eeu»prulcultnur,waarmede zich een rente nier op het land mag vermaken, maar die voor de groote* teelt van geenerlei beteekenis is. Thans lees ik weer van een Duitscher die er toch een akkertje aan had gewaagd. Hij pootte den 5n Nov. 1884, Early-rosesin zijn tuin, 8 tot 10 centimeter diep; do poters bovrozen niet, (even zoo min als menige aardappel die in 't land was blijven zitten op 3 tot 6 cM. diepte)ze waren niet éon dag vroeger rijp dan de voorjaars Early- roses,« ook niet smakelijker dan deze, eu brachten 1/8 minder op. Hier behoort ook de mcdodeeling van een ander Duitscher, in »Floralia« van 9n Oct. j)., over de beste wijze om aardappelen te overwinerenhet is de heer Jaensch, to Grünberg, die den raad geeft om ze op de plaats te laten waar ze gegroeid zijn. Zijn zo in October rijp geworden, dan snijdt hij het loof af en hoopt de aarde om de knollen op, terwijl hij ten overvloede nog met bladeren, mos, loof, turfmolm, houtspanen en dergelijke stoffen den grond bedekt. Deze bedekking moet echter goed zijn en vast worden aaugetrapt, opdat de vorst niet tot de knollen kan dringen. Zoo blijvon de knollen tot 't voorjaar en wanneer mon don grond kan missen, tot in don volgenden zomer, in den grond en zijn dan even frisch en welsmakend als zij in den tijd vau het delven waren. Floralia merkt terecht op dat dit op groote schaal nanwlijks uit te voeren is. Ik raad mijne medelezers sterk aan er eens de proef rneé te laten nemen door anderen. P Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Mag ik u om een klein plaatsje verzoeken in uw veel gelezen weekblad Gep isseerden Vrijdag las ik ia een verslag van do Raadsvergadering dat de gasqnestio eerlang aan de orde zou komen, of eigenlijk reeds aan de orde was. Nu twijfel ik niet, of de leden van den Gemeen teraad zullen bij eene verlenging dor concessie wel de puufjes op do i zetten, maar het was toch niet, kwaad als er ook eens eene stem uit de burgerij opging, die vermeldde, waar bijna overal binnen kamers en vooral in kleine vertrekken over ge klaagd wordt, namelijk over de bijna ondragelijke zwavellucht, die aan het hoesten brengt eu be nauwdheden veroorzaakt. Die lucht is soms bijna onuitstaanbaar. D it moet, veranderen, anders z tl menigoen om der gezondheid wil, genoodzaakt zijn, ander licht aan te schaffen. Verder moet, het, dunkt mij, ook niet, kunnen gebeuren Jat in oem des nachts hot, licht, gebluseht wordt, hetgeen niet alleen onaangenaam eu lastig, maar ook zeer gevaarlijk is, eveumin dat omstreeks tien uur dikwijls een gedeeltelijke eclips intreedt, die dan ongeveer eeu halfaar aanhoudt. Met de opname van hot bovenstaande, zondt gij zeer verplichten Uw.Dw. Dr. A. B. Ie Klasse. Trekking van 24 Nov. Prijzen van f 100 en daar hoven Prijs van 1000: noS. 5403, 6417 on 15989; 4Ó0no. *16257; 200 uos. 533 en 13482; 100: nos. 8067, 8359, 11049, 12552 en 12763. 's GRAVENH AGE, 21 Nov, 1885. Weldra zal de openbare beraadslaging over do Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1886 weder een aauvaug nemen. I)e voorloopige verslagen om trent de verschillende hoofdstukken, waaruit de begrooting bestaat, zijn reeds in drnk veischenen en sommigen er van ziju reeds door de betrokken Ministers beantwoord. Do voorpostengevechten zijn dus reeds voor een doel achter den rug. In den laatsten tijd is er bij het groote, pu bliek niet veel belangstelling voor dit deel der po litieke werkzaamheden. In rustiger tijden was de behandeling der begrooting en het daarmede ge paard gaande vallen of staan van den Minister eene der belangrijkste onderwerpen voor het par-j- lément niet, alleen, maar ook voor een groot deel dor natie. Thans wordt echter in de eerste plaats de aandacht bezig gehouden met het zoeken naar eene geschikte oplossing van de steeds dringender wordende sociale wanverhoudingen, eu ten tweede weet men al zoo wat vooruit wat meu bij de be handeling der begrooting zal hooren. Steeds meerdere klachten ovér geldverspilling aan den eeneu eu verzuchtingen over den bedor ven en financiëelen toestand aan den andoren kant. Kortom van alle kanten klachten, maar niemand in staat of genegen om do vinger op de wonde- plek te leggen eu door doortastende maatregelen verbetering aan te brengen. Zoo ook thans weder eene aaneenschakeling., van klachten en verwijten over te weinig zainigjbjeid in hef bestuur. Do aanmerkingen, zijn meeypn- deels gegrond, maar het wordt" vervelend telken jaren bijna dezelfde klachten te moeten hooren en op stuk van zaken te bemerkeu dat zij die het in hunne macht hadden datgene wat hun te hoog. geraamd of iu het geheel niet noodig voorkwam, niet toe te staan, dit toch gedaan hebben; Met leedwezen had men vele voorgestelde trak- tementsverhoogiugen aangetroffenwordt in hot voorloopig verslag gezegd. Terwijl een groot deel der natio eene vermindering van inkomsten on dergaat door don godrukten toestand van nijver heid, handel en landbouw, behoorden de ambte naren althans niet hooger te worden bezoldigd. Oppervlakkig is deze opmerking joist en in de gegeven omstandigheden ook zeer billijk. Maar wanneer in aanmerking wordt genomen dat de traktements-verhoogingen die op de Staatsbegroo-, ting worden voorgedragen, meorendeels voor klei nere ambteuareu bestemd ziju, die voor zeer wei nig traktemeut, veel werk moeten doen, verandert de zaak eenigszius. j Want wanneer eeu Minister een hoofdambtenaar,!' doorgaans een goede kennis van hem, eene groote traktements-verhooging wil toekennon, is hij wol zoo wijs, dit niet aau de Kamers voor te stellen. Dan staan hem nog wel andere wogen open, zoo als bijv: hot pensionneereu van andere ambtenaren of zij den vereischton leef- of diensttijd daarvoor hebben, doet niets ter zake. Maar wanneer het de bevordering van een gewoon ambtenaar betreft, die door voortdurend vragen eu het wijzen op zijn veelal benarden toestand, lastig begint te worden, stelt men hem tevreden met een voorstel tot hét verleenen van eene traktements-verhooging. Wordt dit voorstel' verworpen, hetgeen meestal het geval is, omdat ZE. zich zeer weinig inspant om het te verdedigen, welnu hij heeft zijn plicht gedaan en tevens een goed argument om van ver dere verzoeken verschoond te blijven. Velen oningowijden zeggen: nu ja, zoo erg is het met die ambtenaren niet, en wat doen ze dvjn ook? Enkel oniugewijden zeggen dit, want zij die meermalen met de Departementen van algemeen bestuur iu aanraking komen, zullen gaarne toe stemmen dat in don regel die ambtenaren, die hipt. meeste moeten werken, het slechts wordt bezoldigf. Vraagt men waar dit dan aau ligt, het antwoord daarop is spoedig gevonden. Zij die hoofdamb!ena$r ziju en góed betaald worden eu weinig of niets uitvoe ren, zijn meestal lieden van een zekeren stand, vvaaj- van eenigen na voorafgaande studie, maar het mee- rendeel zonder eenige voorbereiding, alleen door be gunstiging bij eene der Ministeriën worden-aange steld. De mindere ambtenaren echter worden meestal op nog jeugdigen leeftijd, tegenwoordig na een af gelegd vergelijkend examen, aangesteld en klimmén langzaam, zelfs zeer langzaam op. Echter moet zn|k een jongmensch oppassen dat hij het ongel uk niét heeft een der bevoorrechte ambtenaren te mis hagen, want dan is van opklimming geen sprake. Doet hij echter zijn plicht en is men hem genegen, dan krijgt hij om de 3 of 4 jaar eene traktements- verhooging vau 100 gulden Er zijn vele voorbeelden van ambtenaren dfe 15 a 20 jaar dieust bobben en een traktement v:iu duizend gulden genieten, een traktement waarmede een tweede luitenant, die voel minder te doen hefeft, 'begint. - En op de bij - de begrooting voor gestelde verhoogingon voor die ambtenaren, wordt aanmerking gemaakt op grond dat een groot deel van' het volk pok vermindering van inkomsten ondergaat. - Ontkeud kan dit laatste niet worden, maar onder hen die thans vermindering van inkomsten ondergaan, ziju er dan ook velen die vroeger zeer groote inkomsten hadden, iets wat van de door mij bedoelde ambtenaren moeiolijk kan worden gezegd. Een middel i3 er slechts om aan den beschreven toestand van- het ambtenaarskorps een einde te maken, til: regeling bij de wet. Wanneer men een jryngui Jtvseh, die na blijkeu to hebben gogevon dat hij daarvoor do noodigo geschiktheid bezit, ambtenaar wordt., op grond van eone wettelijke regeling, de zekerheid kan geven dat hij na een b 'p iald aantal jaren dienst, bij voldoende geschikt heid, een rang zal bereiken, die thans in de meeste gévallen niet voor hem is weggelegd, zal daardoor zijn energie toenemen en hij zich blijven bekwamen. Thans ziet hij echter dat ijver en "geschiktheid •niet do factoren zijn, waardoor men voor be vordering in aanmerking komt en daardoor gaat. de mned verloren. Waarom kan voor de ambtenaren bij de De partementen vau algemeen bestuur niet denzelfden toestand in het leven worden geroepen* als voor vele andere dienaren van den Staat reeds bestaat. De aanmerkingen van sommige Kamerleden om trent de traktements-verhoogingen van ambtenaren, ziju zooals uit het boven aangevoerde blijkt, niet geheel juist. Beter ware het wanueer zij eens hun ne aandacht schonken aan de meer dan weelderige inrichting der meeste Staatsgebouwen. Dezelfde slecht' betaalde ambteharen worden dikwijls "op hun ne bureeléu iu kamers gehuisvest die meer van een salon dau vau een kantoor hebben. En hoe hooger ambtenaar, hoe prachtiger kamer. Soms worden: duizenden guldens besteed om eene kamer naar den bijzonderen smaak van der hoofdambtenaren te doen inrichten. In hot jongste verslag der Rekenkamer worden eenige staaltjes vau weelderige inrichting j medegedeeld. Aan de restauratie van ééne kamer in hot Departement van Waterstaat, werd bijna 5000 besteed, waarvan de helft alleen voor ver andering van het bestaande iu een in hout betim merd plafond. Het behangen van die kamer had 120 <?ovor- derd er waren namelijk 16 rollen papier gebruikt van 7.50 de rol. Hierbij wordt opgemerkt dat; het genoemdo Departement eenige jaren geleden; geheel nienw was opgetrokkon. Voor de stoffee- ring van de receptiezaal van het nieuwe directie- gebouw op de werf te Amsterdam was bijna ƒ4000 in rekening gebracht. Voor het bureel der Lands j gebouwen te 's Hage was een teekentafel met la den aangeschaft voor den prijs van ruim 3Ö0. Terecht noemt de Rekenkamer dit uitgaven van| weelde. Heeft men, zoolang dergelijke weeldenitgaven i worden gedold wel het recht om der zuinigheid: wille aanmerking te maken op eene luttele trak-jj temen tsverhooging Later wellicht meer over de zuinigheid der Re- geering. X. f HM lil -»!■'.-A.c«'.«L'l'gttJL'.UMH'lIIMLaM IMII■■3QPWMMM— LESSEN OP HET GEBIED VAN LANDBOUW U EN VEETEELT. Pf. j, p. lieije zegt: Zpoals do boer is is het land. ^oóai^s drë boerin is zyn de koeien. Wié "zijn land verboteren wil, Verbetere zijn vee. Wié zijné koeien wil leeren broodbakken, gevej ze volop vóór. - Veel is niet altoos méér dan weinig! 'Zéven 'goed verzorgde koeien geven méér melk] dan tien slécht verzorgde en do melk isj bete r. Wie zijne koeien niet zoo veelvuldig eu zoo netjes pletst als een heeren-koetsier zijn paarden, fj' gooit allo dagen een galden of wat in den drek!j|j Kleine keukens maken groote scharen. Eene bouwhoeve is wol eens den schoorsteen uitgevlogon. In de kroog is niéts te koop dau. verdronken land. De keel kost veel Een'' lange pijp maakt, een korten werkdag. Jenever staat golijk met een afgebeuld paard, in plaats van een maat haver, eeu fermen zweep slag te geven. De danszaal, waarin men nog geld toe verdient, is de dorschvloer. 's HERTOGENBOSCH 28 Not. Op de heden (Maandag) gebonden markt vau vette kalveren waren aangevoerd 180 stuks. De prijs was le kwal. van 0.48 tot 0.52; 2o kwal. van 0.44 tot 0.483e kwal. van 0.40 tot 0.44 per kilogram. De prijs der boter wa3 1.00 a 1.20. VAN Tuin, Boomgaard, TE 1 LH De Notarissen BOLL, te Dint her en DE GIER, te II e u s d e n, zullen ten verzoeke van C. J. NIEUW KOOP en de Kinderen van wijlen diens echtge- noote, in het openbaar Eene BOUWHOEVE met ERE, TUIN, BOOM GAARD en WEILAND, staande en gelegen te Eethen, in het blok He Oude Weideen kadastraal bekend Sectie B no. 50, 319, 320, 382, 383 en 384, gezamenlijk ter grootte van 1 Hektare 09 Aren 60 Centiaren. Een perceel WEILAND en HAKHOUT, ge naamd de Vijf morgen, gelegen onder Eethen in het blok de Hoeven, kadastraal bekend Sectie B no. 103, 104, 105 en 106, ter grootte van 3 Hektaren 52 Aren 16 Centiaren. Een perceel BOUWLAND, genaamd de Ra- vensnest, gelegen onder Eethen, in het blok de Hoeven, kadastraal bekend Sectie B no. 329, ter grootte van 1 Hektare 04 Aren. Een perceel BOUWLAND, gelegen onder Eethen in het blok het Voorst e Hoofd veld, kadastraal bekend S ctie B no. 185, ter grootte van 86 Aren 50 Centiaren. De verkooping zal geschieden te Eethen, ten herberge van Aart Nieuweniiuizen, en wel Provisioneel op VRIJDAG den 4 DECEMBER 1885 en Finaal op VRIJDAG den J8 DECEMBER 1885, beide de dagen des namiddags om 1 UUR. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. Betaling der kooppenningen 6 weken na de toe wijzing. ZEGT HET VOORT! SCHAAK- en DAMBORDEN, SCHAAK-, TRICTAC-, DOMINOLOTTO- en verschillende nienwo GEZELSCHAPSPELEN, WERP- en SCHIETSPELENTEEKEN-, VERF- en PASSER- DOOZEN. tevens ontvangen VILTEN PANTOFFELS, OVERSCHOENEN, BOUGIES, SPEELKAARTEN enz. u ontving conu uitgebreide en zeer fraaie ktuze Voorwerpen, waaronder: BENEVENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3