buitenland. Binnen land Brieven uit Amsterdam. Hot Pardo, waar Koning Alfons stierf, ligt 14 kilometer van Madrid. Het was in het paleis daar, dat de Koning 6 jaren geleden, jnist op den datum van zijn dood, 25 Nov., zijn bruid ontving. Tot op hot laatst too had do Koning niet aan den dood gedacht. Algemeen roomt men den aange- namen omgang van den jeugdigen Vorst, zijn dap perheid en werkzaamheid. Ook te Weenen, waar hij zes jaren aan de militaire academie doorbracht, was hij zeer bemind. De aartshertog Eugenius zal de Keizerlijke familie, do Graaf van Vlaanderen het Belgische Koniugshuis vertegenwoordigen bij do begrafenis. Men zegt dat Koning Alfons 50 millioen frs. nalaat. De begrafenis van Serrano word door 5000 per sonen bijgewoond. Keizer Frans Jozef van Oosten rijk heefü aan Koningin Nathalie van Servië 50,000 frs. gezonden voor het hulp-comité van het leger alsmede voor de gewonde soldateneen millioen cigaretten. Hertog Frederik van Sleeswijk-Holstein-Gliicks- berg, broeder van den Koning van Denemarken, is op 71-jarigen leeftijd gestorven. De Parijsche bankier Grenier is gearresteerd. Hij was eonige dagen geleden verdwenen, een passief van 1.700.000 frs. achterlatend, en had zich ver borgen gehouden te Asnières. Dat mag oen kostwinuer heeten, hot renpaard, 't welk zijn meester in één saizoen 287,000 frs. ban doen winnen, behalve het bedrag der grove weddingschappen in den loop van dit jaar in diens beurs gevlooid. «Plaisanterio,» zoo hoet het won derdier, door zijn tegenwoordigon eigenaar, den hoer Bany, voor een bagatel aangekocht, is eens klaps vermaard geworden, 't Is een Fransch ren paard en niettemin noomen zelfs de Engelscheu het do beste renner die er bestaat. Sedert 1849 heeft er in Engeland slechts één paard goloopen, namelijk »Raby«, die hem in snelheid overtrof. Bij hot afbreken van een oud huis in de Deenscho stad Svendborg heeft men oen schat, bestaande uit 10 staven zeer fijn zilver, alsmede 3774 zil veren en 51 gouden muntstukken uit don tijd van Koning Erich van Pom meren (13961412) go- vonden. Er bestond een oude overlevering, dat in dit huis een schat vorborgen was. De laatste eige naar had daarom ook in hot verkoopcontract bo- dongon, dat geld of kostbaarheden, welke in het huis gevonden mochten worden, zijn oigendom zouden zijn. Hij hooft nu allo redou om zich over zijne voorzichtigheid te verheugen, Hongarije is onder de Europooscho landen het rijkst aan goudmijnen. Er wordon reeds 150 mijnen" ontgonnen, maar er bestaan nog zeer vele, o. a. in het zuiden, tusschen Bogsau en Dagnacska, welke tof dusverre nog niet aangeroerd werden. Men moet echter voornemens zijn eerlang de hand aan het werk te slaan tot ontginning dier schat ten van den aardbodem. De Russische schooner «Maria Elisaboth», is op de Carr Rocks totaal verongelukt; 5 man dor equi page zijn verdronken. Do directeur van de werkmansbank te Stock holm is sedert Maandag spoorloos verdwenen en met hem ongevoor 100,000 kronen, die de Bank behoorden. Axel Paulson hoeft een uiouwo soort van schaatsen bedacht, waarvan hij zich voel voorstelt. Een goed geslepen, dikke glazen schijf is in het schaatsijzer gevat, welks onderste gedeelte dus eene glazen op pervlakte uitmaakt, waarop hij vooral bij sterke koude meent gemakkelijker vooruit te komen dan op staal, dat zich iu het ijs als het ware vast zuigt. Van Smyrna staat het lager gelegen doel onder water. Den 25u 's morgens viel er tusschen 6 en 12 uren meer dan 6 duim rogen. Do schade aan goederen is fceer aanzienlijk. Een zonderlingo gevangenis hebben thans de Amorikafieu gebouwd. Zij bestaat uit een ijzeren cylinder van drie verdiepingen, elk van tien cellen. Do cylinder is in een toren aangebracht en draait onophoudelijk langzaam rond. Do gevangenen kunnen dus onmogelijk eone opening in don muur breken. Bovendien is op elke verdieping maar ééne deur in den wand, zoodat niet moor dan een go- vangono te gelijk oeno col kan verlaton. Japan maakt steeds grootor vorderingen op het gobied van Europecsche beschaving; thans is men er op do gedachte gekomen twaalf jonge Japansche mij, als gij er toe besloten hebt, moet bet nu ge beuren. Nu of nooit. »Nu?« vroeg Dragomira snel. Eene lichte sidde ring voer haar door de leden. «Niet nu op het oogenblik en niet hier, maar in de eerstvolgende dagen. Durft gij door het bosch te rijden als het stikdonkere nacht is?» «Ik schrik voor niets terug, als er eene ziel te redden valt.» «Wees dan de eerstvolgende dagen gereed.» Waar «Dat zal ik u door Cirilla doen weten.» »Goed,« antwoordde Dragomira, «lever hem mij dan over, en ik zal hem offeren. Bassi knikte met een zonderling lachje. Als tij gers lachen konden, dan zou het ongetwijfeld op deze manier zijn. Dragomira trad voorzichtig op de straat er was niemand in den omtrek. Zij hulde zich haas tig in haren mantel en stapte met snellen tred naar dc woning van den koopman Scrgitsch. (Wordt vervolgd.) dames naar Europa t,e zonden, ten einde die tot gouvernantes en onderwijzeressen te doon opleiden. De dames zijn dezer dagen in Frankrijk aange komen en zullen later ter verdere opleiding eerst een half jaar in Duitschlaud en daarop een half jaar in Engeland doorbrengen. HEUSDEN, 1 Dec. t Er is wel eens beweerd dat de Iieusdenaars zich gaarne beklagen over het gemis van publieke uitspanning en kunstgenot, vooral in lange winter avonden, maar tegelijk heeft men hun hot recht tot deze klacht ontzegd door er op te wijzen, hoe her haaldelijk zang- en tooneelgezelschappen in onze goede stad moesten optreden voor slechts enkele toehoordei's, terwijl juist de talrijke klagers door hunne afwezigheid pleegden te «schitteren. We willen gelooven, dat gezegde bewering niet altijd ongegrond mocht heeten; doch juist daarom doet hot ons des te meer genoegen te kunnen con- stateeren dat onze stadgenooten zich in dit opzicht op den weg der boterschap bevinden. Wij durven hiertoe nl. besluiten uit het feit, dat het eerste abonuements-eoncert, 11. Donderdag door het uit zjjne assche verrezen Heusdensch en Herptsch Man nenkoor» gogeven, een talrijk en uitgelezen publiek naar de ruime zaal van den hoer Mourik had gelokt. Nu, wij zijn er zeker van dat niemand zich over het bijwonen dezer uitvoering zal hebben beklaagd. Men verwachte nu intussehen niet van ons dat wij 't geheelo programma op den voet zullen volgen, om uitvoerig onze meening te zeggon over 't meor of minder verdienstelijke in de uitvoering van elk nummer. Wij wenschen slechts in enkele woorden den indruk weer te geven, dien het concert bij ons hoeft teweeggebracht. De koorstukken, meerendeels van grooten om vang en niet minder dan vijf in getal, liepen over 't algemeen vrij goed van stapel. «Het Vaderlandsck Gebed» van Cartol, dat wij voor de eeiste maal door deze vereoniging hoorden uitvoeren, bleek bij zonder in den smaak van 't auditorium te vallen: 't is dan ook eene prachtige compositie, die, hopon wij, nog meermalen op 't programma zal voorko men. Ook het quartet «Rödein» mocht algemeene bijval verworven; terwijl «Der Morgen» van Ferd. Rus, zoomede «Vlaggelied» van Verhulst, als oude bekenden weder goed voldeden. Als f i n a 1 o was den toehoorders eene alleraar digste verrassing bereid. Een der leden van 't Man- nonkoor trad thans op als directeur van oen gezel schap, dat met een geheel nieuw soort blaasinstru menten de lachspieren aller aanwezigen tot den hoogsten graad van spanning wist te brengen en tegelijk menig jongelingenhart veroverde voor de «beminnelijke» Julie, de aangebodene des directeurs. Mogen wij alzoo, ook in naam van andere toe hoorders, oprechten dank betuigen aan «Heusdens en Herpts Mannenkoor voor den genotvollen avond, den houorairen leden verschaft, dit mag ons niet weerhouden, ook een paar algemeene opmerkin gen en wonken in 't midden te brengen, wolko, naar we hopen, zullen beschouwd worden als eon bewijs onzer warme belangstelling in don bloei der vereeniging. Het wil ons dan toeschijnen dat koornummers als «Halleluja» van H&ndel voorloopig van hét programma dienen te worden geweerd. Eene wer kelijk goede uitvoering van dergelijke composities vergt van de krachten eener jeugdige en niet tal rijke zangveroeniging meer, dan zij bij mogelijk heid praesteeren kan. Een duidelijke en juiste uitspraak van don Franschon of Duitschen tekst is vorder een zaak, die we mot allen aandrang aan de studie van heeren zangers aan bevelen mocht zij voor sommigen hunner onover komelijke moeilijkhodeu opleveren, welnu, dan maar bij voorkenr Hollandsche liederen gezongen, die door het gohoelo publiek trouwens ook beter be grepen worden. Wanneer we nu ten slotte nog in herinnering brengen dat het auditorium terecht aan solisten hoogere eischen stelt dan aan hen, die hunne stem alleen in koornummers doen hooren, dan sluiten wij hiermee voor heden het lijstje onzer opmerkin gen en we leggen de pen neer in hot vertrouwen dat de tweedo uitvoering het bewijs zal leveren, dat ons welgemeend woord in goede aarde zal ge vallen zijn. f Ingevolge beschikking van Z. Ex. den Minis ter van W., H. en N. zullen, met het oog op het St. Nicolaasfoest, de post- en hulpkantoren qm Zondag 6 December a.s. op dezelfde uren zijn opeffi£ gesteld als op do gewone werkdagen, doch alleln voor zooveel den dienst der pakket-post betreft. De bestelling der pakketten zal hier dientenge volge ook des middags en 's avonds plaats hebben. t WAALWIJK, 28 Nov. Bij de opening van de gisteren gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter, de heer F. A. D. van der Klokken, mede, dat hij aan Z. M. den koning eervol ont slag had gevraagd als burgemeester van Waalwijk. (Den 14 December a. s. is zijn zes-jarig man daat verstreken en op dien datum zal ZEd. de funclie 24 jaar hebben vervuld hebben.) t GORINCHEM, 30 Nov. In de plaats van wijlen den heer Meurs is hier tot agent van politie benoemd J. van Offeren. Sedert een paar dagen zijn aan de.visch- markt alhier afgeslagen 5 zalmen van 10 tot 27 halve kilo's prijs per half kilo f 1,13 tot ƒ1,18. t UITWIJK. Zaterdag 1.1. had hier de heer K. van Almkerk het ongeval dat zijn muilezel schrikkende voor een' kruiwagen met klompen beladen, hem met tilbury op het onverwachts van den weg in het water bracht. Men mocht echter spoedig slagen, zonder ver dere nadeelige gevolgen, alles weder op vasten wal te brengen. t ZUILICHEM, 30 Nov. Naar men verneemt, zal tegen de jongste verkiezing van een lid voor den Raad dezer gemeente, op grond van art. 61, 3e lid, der kieswet protest beteekend en aan het gemeentebestuur worden ingezonden. t ELSHOUT. Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelen dat de visscher M. Klerks al hier, die dezer dagen zijn zegen in het Oude Maasje onder Doeveren uitwierp, hem 25 Meter voorttrok en tot zijne verbazing bemerkte dat zijn zegen vol spiering zat, ter grootte van een kleinen haring. Door de groote mazen waren de kleinere spieringen ontsnapt. Spiering werd voor dezen niet dan bij eene hooge zeldzaamheid ge vangen. t OOSTERHOTJT\ 26~Nov. Gisteren-avond omstreeks 7 uur heeft wederom iemand het on geluk gehad van door de Z. stoomtram overreden te worden. Zekere Boelen, commissionair in hooi, stapte nabij Dongerbrug op de in beweging zijnde trein naar Oosterliout. Bemerkende dat hij in een ver keerde wagon gestapt was, sprong hij dadelijk er af en wilde in eene andere plaats nemen, toen hij viel en een gedeelte van den trein over hem heen reed. Beide armen en beenen zijn zwaar gekwetst en wel zoodanig dat een been en één hand zal moeten worden geamputeerd. Het is bijna 2 jaren geleden dat den broeder van dezen verongelukte hetzelfde ongeval over kwam, waardoor hem beide beenen zijn ontnomen. Zoodat nu in een huishouding twee broers met te zaraen één been zullen leven. t DRONGELËN. De uitslag van de stemming van het kerkbestuur alhier is geweest dat zijn gekozen tot president-kerkvoogd A. K. Vos, tot, vice-president W. H. Millenaar, tot secretaris herkozen J. Oerlemansterwijl tot notabele is gekozen J. Millenaar Gz. Voor de overige notabelen moet eene herstem ming plaats hebben. t Aan het herhalings-onderwijs in de open bare school alhier, wordt door 20 leerlingen deelgenomen. Ingevolge toezegging, gedaan in de Raadszitting van 30 Oct. 11., is door het Dagelijksch Bestuur van Amsterdam ontworpen een adres aan den Min. van Waterstaat, waarbij wordt aangedrongen om alles van Regeoringswege in het werk te stellen om den aanleg van hot Merwede-kanaal te bespoedigen; in het belang vau den Amsterdamschen handel en scheepvaart. In het adres wordt o. a. gezegd dat het onverklaarbaar is, dat nog met geen enkel be langrijk onderdeel van het werk, behalve de sluizen te Vreeswijk, Vianen en Utrecht, een aanvang is gemaakt, en dat Amsterdam, hetwelk aan een spoe dige Rijnvaartverbinding dringend behoefte heeft, totdusver bitter is teleurgesteld. De hoofdcommissie voor de feesten in de maand Juli van dit jaar gegeven tot viering van het 700-jarig bestaan van 's Hertogenbosch, heeft Woensdag avond met al de sub-commissiën en de com missiën van orde hare laatste vergadering ge houden. Uit het verslag van den penningmeester is ge bleken dat de feesten eene uitgaaf hebben ge vorderd van f 25,872,041/2, doch dat daaren tegen is ontvangen eene som van f 24,684,1 ö1/^ Onder de posten van uitgaaf komen vooraan praalwagens, costuums, paarden en rijtuigenhnur 14,858.94 aan muziekuitvoeringen ƒ5,736,47 aan de inrichting van de vkermesse d'été" 2,532.581/2> aan een luchtballon f 505, aan lokaalhuur, drukkosten, administratie en verdere onvoorziene uitgaven ƒ987,20. Onder de posten van ontvang zijn te vermelden aan vrijwillige bijdragen en entrées f 18,028.411/2 aan huur voor costuums door deelnemers aan den optocht ƒ3103.50 opbrengst van de later verkochte costuums f 2560.69. Het tekort van 1187.89 kan worden ge vonden uit de door den gemeenteraad vastgestelde waarborgsom van f 6300. O J.l. Donderdagavond was er eene groote schare van allerlei rang en stand in de „Doelen" te Go- rinehem saamgekomen, om den heer Van 't Lin- denhouf, directeur der Weezeninrichting te Neer bosch, te zien en te hooren, Na gebed en qen inleidend woord van ds. W. Zégers, dat van warme sympathie voor de Wee zeninrichting en van broederlijke toegenegenheid omtrent den heer Van 't Lindenhoüt getuigde, sprak laatstgenoemde heer achtereenvolgens over de ellende der weezen; over de bizonder zorgende liefde Gods voor hen, waarvan hij een tal van de treffendste bewijzen, vooral van gebedsverhoorin- gen, mededeelde, wat in de diepste stilte, met klimmende belangstelling en zichtbare aandoening werd aangehoord. In treffende bewoordingen sprak hij eindelijk ook over den rijken zegen Gods op zijn arbeid, waarbij hij krachtig deed uitkomen hoe men tot dat werk der dienende liefde alleen in staat was, als eerst de liefde Gods in Chris tus in onze harten was uitgestort. En na eene korte mededeeling van 't raateri- eele zijner Weezeninrichting, besloot de waardige spreker zijne rede, met zij?.e weezen en zijn arbeid in de liefde en 't gebed zijner hoorders en hoor deressen aan te bevelen. Ds. Bjesterveld hierop 't woord nemende, dankte namens de schare den spreker voor 't aangrijpend woord, dat men van hem gehoord hadwekte allen op den heer Van 't Lindenhoüt en zijn ar beid met gebed en gaven te steunen, en eindigde de samenkomst met dankzegging en gebed. Zeker zijn we er van dat 't woord, door den heer Van 't Lindenhoüt gesproken, door menig een niet licht zal vergeten worden. Mocht 't ook veel vrucht dragen De gehouden collecte bracht in het geheel ƒ117.20 op. De regen van vallende sterren is Vrijdag-avond op de meeste plaatsen in ons land door het be wolkte weder slecht waargenomen kunnen worden. Te Groningen is men gelukkig geweest. Vol gens de //N. Gr. Ct." was het een merkwaardig verschijnsel. Op het oogenblik, waarop het ver schijnsel zich daar bij vrij helderen hemel, tus schen 6 en 7 uur, het duidelijkst vertoonde, was het. alsof aan het uitspansel een vuurwerk werd afgestoken. Als een bewijs dat tegenwoordig de vooruit zichten bij het onderwijs niet rooskleurig zijn, kan dienen dat er onder de ruim 70 sollicitanten naar de betrekking van agent van politie te Go- rinchem zich een jeugdig hulponderwijzer bevond. De ,/Goessche Crt." verneemt langs officieusen weg dat het klassikaal bestuur, in zake de aan klacht tegen ds. Iluet aldaar, bet spiritisme heeft geoordeeld te zijn tegen Gods woor d, en ds. Huet dringend heeft uitgenoodigd, zich van spiritistische handelingen te onthouden. Een artikel van geringe waarde, dat nooit der moeite van verzending waardig gekeurd was, le vert nu van jaar tot jaar meer op. Dat artikel zijn de alikruiken, welke op den bodem der zee in menigte worden aangetroffen. Vooral de bewoners 'der Wadden-eilanden houden zich met het inzamelen der alikruiken bezig, die in balen naar Engeland en België worden afge leverd. Aan de visschers wordt 2 it 2.80 per H.L. alikruiken betaald. Men schrijft ilit Amsterdam: Het Openbaar Ministerie vereenigde zich geheel met ele recht spraak van de Rechtbank en bleef 3 maanden cel straf eischen voor verzet tegen de politie door den sociaal-democraat Belderok op 22 September. De commissaris van politie, Stork te Araster dam heeft een naarnloozen brief vol bedreigingen ontvangen, die met bloed besmeerd was. Donderdag werd de brievengaarder van Berli- cura gevankelijk naar 's-EIertogenbosch gebracht, verdacht van het verduisteren van een aangetee- kenden brief. In zijn dienst wordt tijdelijk voor zien door een commies van het postkantoor te 's-Bosch. I)e 18jarige dochter van den kastelein uit de Keizerskroon te Oud-Beierland, is thans in ge zelschap van den persoon, die haar 10 Nov. ge schaakt had, te Groede in Zeeland, aangehouden en door de politie naar de ouderlijke woning te ruggebracht. Een welgekleed jongmensch heett zich Woens dagnacht in het Hotel Brox te Tilburg dooreen revolverschot van het leven beroofd. Op de tafel lag een schrijf-nécessaire, overvloedig voorzien van het noodige, doch al het beschrevene dat de jongman bij zich had gehad, was, blijkens de in de kachel gevonden ascli, verbrand. Zoowel het ondergoed van den jongman als zijn gouden remontoir en andere zaken getuigen van welge steldheid, terwijl de gouden effen ring aan een der vingers hem voor gehuwd doet aanzien. Daar alle kenteekenen, tot zelfs de van den koffer af gescheurde reis-etiketten, vernietigd zijn, verkeert men in volslagen onzekerheid omtrent de her komst van den persoon. De naaister uit Nijmegen, die verdacht van kin dermoord te Arnhem gevangen zat, is wogens gebrok aan bewijs op vrije voeten <_esteld. A.W., wed. van H. H., wonende te Tienhoven, verdacht van vergiftiging van haren thans overleden echt genoot, is naar de cellulaire gevangenis te Utrecht overgebracht. Zij heeft volledig bekend. De gemeentebode van Gent, genaamd V., heeft zich vrijwillig bij den officier van justitie te Arnhem aangemeld, aangevende dat hij een bedrag van om streeks 3000 ton nadeelo van verschillende per sonen heeft verduisterd. Te Amsterdam is op de Geldersche kade een vrouw in een kelder gevallen. Zij bezeerde zich zoo ernstig, dat zij per brancard naar het gasthuis moest worden gebracht. «Dat is hot eerste geval van dozen aard. Vrienden laat ons kalm blijven Aldus broeder Fortuin op Maandag-avond tegen zijn auditorium, hetwelk uit socialisten bestond. Het voorzitterschap dezer heeren is tegenwoordig in handeu van Penning, kastelein op het Wator- looplein. Fortuin is do redenaar der broederschap. Deze heer hoeft een papiorwinkeltje in de Tuin straat en «doet» in socialistische geschriften. Om zijn radheid van tong en zijn moed om alles te durven zeggen wat hem voor den mond komt, is hij van het «zoodje» dat woord is van Penning de redenaar bij uitnemendheid. De heeren waren saamgekomen in het onde café Zincken aan den IJkant, thans Ruiterkado geheeten. Bosdries, de pachter van het Volkspark bij de Raampoort, heeft voor de eer hen zijn zaal te verhuren bedankt. Ze hebben lang geloopeu om een lokaliteit en ten slotte heeft Zincken zijn honton kast er aan gewaagd. Fortuin leverde op den bewnsten avond een na volging van den premier. Deze had hot gehad over: «wie zijn de dieven,» hij zou het hebben over «wie zijn de moordenaars.» Als het zoo voort moot gaan krijgen wijwie zijn de dieven, de moordenaars, do inbrekers, do brandstichters, de leugenaar» enz. enz. Doch dat gaat het niet. Nadat de toespraak tot de vraag genaderd en het antwoord gegovon was, heeft de hoer Fortuin de rest mogen bewaren tot een volgende keer. Do commissaris van politie Stork heeft gozorgd dat de man zijn kruit niet op één avond verschoot. De heer Stork had met een paar inspecteurs en enkele rechercheurs in de on- raiddelijko nabijheid van den spreker plaats ge nomen. Natuurlijk kende men deze belangstellenden, (Te laat ontvangen voor hei vorige No.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2