BUITENLAND^ BINNENLAND. Buitenlandsch Overzicht. #Het blijft er bij. Gij kunt gaan.* «Ik ben in staat de hand aan mij zelf te slaan als gij u niet over mij ontfermt, mijnheer de graaf. Ik bid u, straf mij, maar maak mij niet broodeloos.* «Hoe kan ik u straffen,sprak Soltyk valsch lachend. «Als ik met u een voorbeeld stel, dan heb ik dade lijk het gerecht op den hals.# «Ik zal mij bij niemand beklagen, ik onderwerp mij aan alles, wat gij over mij besluiten wilt. Maar houdt mij in uw dienst, mijnheer de graaf.* Soltyk lachte. «Gij rijdt ook met de vier, hé, naar ik hoor. Uwe vrouw laat uit Parijs hoedjes en costumes komen. Hoe zou dat mogelijk zijn als ik niet bestolen werd? Tot straf en om u onderworpen heid te leeren, zal ik u tot mijn' kettinghond maken, verstaat ge. Soltyk schelde. «Deze mijnheer,zoo gelastte hij den kamerdie- naary «moét dadelijk bij het hondenhok aan de ket ting. Eerst bij het vallen van den avond mag hij vrij gelaten worden.* Toen richtte hij zich tot den rent meester met de woorden: «Gij hebt immers een horloge «Uw dienaar, mijnheer de graaf.* Dan draagt gij zorg, om de tien minuten luide te blaffen, begrepen?* «Volkomen, mijnheer de graaf.* Soltyk knikte en de ongelukkige rentmeester sloop beschaamd en als vernietigd de deur uit. Op hetzelfde oogenblik werd de commissaris van politie Bedroszeff aangediend en dadelijk tot den graaf toegelaten. De graaf stond op en reikte hem de hand. «Wat brengt ge voor tijding «Alles in orde, maar het heeft geld gekost.* Er viel den graaf een pak van het hart. Ditmaal was het een netelig geval waaruit Bedroszeff hem redde en waarin Soltyk's Nero-karakter hem gebracht had. De geestelijke op een van 's graven landgoede ren had geweigerd een' zelfmoordenaar op het kerk hof ter aarde te doen bestellen. Toen had Soltyk gezworen dat hij hem zelf in diens plaats zou laten begraven en hij was de man om zijne bedreiging ten uitvoer te brengen. De arme geestelijke werd op zijn bevel gevat, in eene doodkist gelegd, het deksel ge sloten en de kist in een geopend graf gezet en met een dun laagje aa^de bedekt. Wel eindigde het bar- baarsche spel daarmede en liet Soltyk de kist weder in allerijl uit het graf halen, maar nadat de levend begravene uit zijne kist verlost was, werd hij door eene ijlende koorts aangetast en stierf weinige dagen later aan de gevolgen van de verschrikkelijke grap. Nu had Bedroszeff deze lastige affaire gelukkig uit de voeten geruimd en werd dan ook door den vrij- gevigen edelman rijkelijk beloond. (Wordt vervolgd.) Te New-York zal waarschijnlijk eerlang eene HEUSDEN, 4 Dec. t GENDEREN, 2 Pee. Door stemgerechtigde leden der Christ. Geref. Gemeente alhier zijn tot ouderling en diaken herkozen Willem Brander- horst. Azn. met 60 van de 62 stemmen en Arie Branderhorst Dz. met 38 van de 62 stemmen. t Door notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier is tot kerkvoogd benoemd H. Vos in de plaats van W. van der Mooren die als zoodanig moest aftreden. t ZUILICHEM, 2 D^TTie Waal is in de laatste dagen sterk gewassen. Ook melden de berichten van den Boven Rijn en de Maas niets dan was. t Bij de gehouden stemming voor een kerkvoogd der Ned. Herv. kerk alhier waren uitgebracht 16 stemmen, waarvan 14 op den heer Jan Terwal, aftredend kerkvoogd, die dus geko zen is. t WOUDRICHEM, 1 Dec.~Van 21—28 Nov. werden 7 zalmen gevangen. De prijs was f 1.20 a f 1.60 per halve K.G. De houtingteelt is geëindigd. HERWIJNEN, 1 Dec. Sedert eenige jaren is de rivierdijk belangrijk opgehoogd, zoodat men nu bij Z. of Z.W. wind de weg bijna niet meer kan passeeren, zonder met de draaiende wieken van den alhier staanden korenmolen in aanraking te komen. Van tijd tot tijd zijn dan ook tal van menschen en dieren en nog onlangs twee kinde ren door die molenwieken getroffen. Door de ophooging des dijks zijn voornamelijk ook aan „de Hoek" alhier, tusschen den dijk en de huizen, diepe doorgangen, die van den weg af, door de steile muren, zich als gapende rotsen vertoon en. Reeds voor enkele jaren zijn successievelijk twee hoogbejaarde menschen, door een val in die gangen, vreeselijke ongelukken overkomen en wederom is gisteren avond eene vrouw van een dier muren gestort, met het treurig gevolg dat zij een been brak en ernstige kneuzingen aan het lichaam bekwam. Het is zeer wenschelijk dat nu toch eens een einde aan dien toestand worde gebracht, om nl. die gangen minstens taludsgewijze aan te vullen of langs die gevaarlijke plaatsen flinke heiningen aan te brengen. t SCHIEDAM, 3 Dec. Dinsdagavond omstreeks 5V2 uur, heeft er voor deze stad eene aanvaring plaats gehad tusschen de Engelsche Zeestoom boot „Ouse," op weg van Rotterdam naar Goole en de schroefstoomboot „Salland," goederenboot tusschen Rotterdam en Deventer, waarvan de ge zagvoerder, de heer L. Bottheine, tevens eige naar is. Beide stoombooten kwamen op gemeld uur van Rotterdam voor deze stad; de Sal land" was voor, en alhier voor de haven komende, stuurde de gezagvoerder er op aan. Inmiddels naderde de „Ouse" en trachtte tusschen de „Salland" en den havenmond door te varen, dus binnen door. L. Bottheine, dit bemerkende, liet achteruit slaan, maar helaas het was te laat, de „Ouse" liep met den steven op de dwars in de rivier liggende „Salland", en sneed een stuk van 4 a 5 meter van het voorschip. De schok die op verren af stand werd gehoord, was zoo hevig dat al de op varenden van de „Salland" te water raakten. Twee wisten zich zeiven te redden en de heer Bottheine en een dekknecht grepen een hun van de „Ouse" toegeworpen touw. De dekknecht wist zich zoo ver tegen het touw op te werken dat hij op de „Ouse" werd opgenomen, maar Bottheine begaven de krachten, hij liet het touw los en dreef, luid keels om hulp roepend, tot voorbij het hoofd en verdween in de diepte. Onbegrijpelijk is het, dat de heer L. Botheine, nalatende een zwangere vrouw en zes kinderen, wonende te Deventer, die algemeen om zijne hulpvaardigheid was be mind en een aantal menschen het leven heeft gered, door het totaal ontbreken van een roei boot of ander vaartuigi moest verdrinken. De „Ouse" dreef tegen het nieuwe hoofd, drie eiken palen braken af als zwavelstokken en de de bazaltmuur werd mede zwaar beschadigd en op meer dan 30 meter ontzet, hoofdzakelijk door dien palen, gordings en bazaltmuur met ankers aan elkander zijn bevestigd en de muur door die ankers is gescheurd. Er is tot heden maar weinig geluk met het nieuwe onoordeelkundig en ongerievelijk hoofd, dat voortdurend in reparatie is. De „Salland" is door de aanwezigheid van waterdichte beschotten boven water gebleven en de „Ouse," die geen averij had bekomen, liet voor Pernis het anker vallen en heeft nadat de havenmeester aan boord was geweest, de reis vervolgd. Alhier waren eenige processen-verbaal op gemaakt tegen de colporteurs van „Recht voor Allen", wegens het te koop aanbieden enz. van dat blad, maar zij zijn door den heer Kantonrechter vrij gesproken. De sociaal-democraten hebben hier geen aan hang, een paar in een kroeg gehouden vergade ringen van die heeren, die tot dat doel uit Vlaar- dingen, Rotterdam en andere plaatsen waren overgekomen, werden eenvoudig niet bezocht, hun blad niet gekocht en de bewoners der geringe buurten, toonen zich vijandig tegen de colporteurs. t Uit Grave wordt gemeld dat Woensdag 11. de Beerschen overlaat is begonnen te weiken. De stand is 10.05 M. Het water blijft steeds wassende. Rijzing sedeit gisteren 0.93 M. t De werken die zoodra de Eerste Kamer de onteigeningswet voor de verlegging van den Maas mond heeft aangenomen, zullen worden aanbesteed, bestaan naar wij vernemen in het aanleggen van een stroomleidenden dam en eene beteugeling bij de Viscli- en Ruigepla!en aan den rechteroever van den Amer. De raming dezer werken bedraagt rüim 21/2 ton. t Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op de door liet Dept. van Justitie uitgeschreven aanbesteding van het 3jarig onderhoud van ge vangenisgebouwen, te houden op 19 Dec. Het betreft de gebouwen te Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Alkmaar, Zierikzee, Middelburg, Goes, Breda, 's-Bosch, Eindhoven, Roermond en Maastricht. t De onteigeningsbescheiden voor den aanleg van het gedeelte Merwedekanaal, tusschen Nichtevecht tot Sluis, bewesten Utrecht, zijn aan den Raad van State gezonden. Volgens mededeeling van den Minister zijn al de ontwerpen voor de uit te voe ren werken zoover gereed, dat dadelijk nadat de noodige gronden in het bezit van den Staat zijn, met. de aanbesteding een aanvang kan worden gemaakt. t Op de secretariën der betrokken gemeente besturen zijn ter inzage voor een ieder gelegd de onteigeningsbescheiden ten behoeve van de vaart- verbetering tusschen den Rijn en de Schie in Zuid-Holland. t Naar wij met genoegen hebben opgemerkt is bij het Dep. van Waterstaat de maatregel inge voerd om de prijs der bestekken met bijbehoorende teekeningen aan den voet daarvan te vermelden. Daardoor wordt voorkomen dat belanghebbende aannemers somwijlen te veel betalen. t Ged. Staten van Friesland zullen in het begin van het volgende jaar aanbesteden het verzwaren en verhoogen van eenige gedeelten zeedijk, langs de Eems bij Oterdum en Termunterzijl. Raming der werken ongeveer f 40,000. t Ged -Staten van Noord-Holland zullen spoedig aanbes'eden het driejarig onderhoud der haven beoosten het Oude Schild op Texel. Raming per jaar 7275. t Het bestuur van het Calamiteuse waterschap Tienhonderd en Zwarte zal aanbesteden de uit voering van eenige dijk- eu oeverwerken. Raming der werken f 8400. t Nu de wet tot verleening van een Rijks-bij drage in de kosten van de havenwerken te Lem mer is aangenomen, zal spoedig tot aanbesteding worden overgegaan. De totaalkosten der verbe tering zullen ruim een half millioen bedragen. Omtrent den toestand van Prof. Harting meldt men uit Amersfoort aan het „U. D." Na Maandag morgen nog eene kleine wande ling gemankt te hebben, heeft Prof. Harting een aanval gekregen ongeveer 's avonds acht uur. Sedert is het bewustzijn niet weer teruggekeerd. Heden morgen kwam koorts den toestand verer geren. Hoop op herstel bestaat niet meer. Een later ontvangen telegram meldt De zieke is voortdurend bewusteloos, en steeds achteruit gaande. Christina Nilsson gaat eene kunstreis maken door Nederland. Gedep. Staten der provincie Zuid-Holland heb ben hunne goedkeuring verleend op het besluit van den raad der gemeente Bleskensgraaf en Hof wegen, om de jaarwedde van den aan te stellen 2den onderwijzer te brengen van 500 op ƒ400. Op den 21en November jl. waren bij de le vensverzekering-maatschappij van het Ned. onder wijzers genootschap gesloten 1783 polissen met een verzekerd kapitaal van f 2,733,541, verze kerde rente 13,137 en aan jaarpremiën v 69,526,78. Uit Rozendaal (N.-Br.) schrijft men dat de om loop van Belgische centen aldaar zoo sterk toe neemt dat men bijna geen Nederlandsche centen ziet. Het uitgeven en ontvangen van die centen geschiedt in de winkels en koffiehuizen zonder eenige moeite. Het model van de nieuwe muntbilletten is gereed en proeven daarvan werden door den minister van finantiën, in de zitting van de Tweede Kamer, voor de leden ter bezichtiging gesteld. Uit de Limburgsche Maassteden bericht tnen dat het water blijft wassen, zoodat men zich voor overstrooming beducht maakt. De directeur van het hotel „Coomans" te Rot terdam, de heer Koene, geeft dagelijks aan 60 behoeftige schoolkinderen in een lokaal, hem tijdelijk door de stad afgestaan, een maal warm eten. Te Denekamp (O.) is door den landbouwer G. een luchtballon gevonden, met 3 Fransche vlag getjes aan liet schip versierd. Zoowel op de vlag getjes als op den ballon stond met sierlijke letters „a la ville de St. Denis." In de Geldersche gemeente Oosterwolde is een 20-jarig meisje zoodanig op den rand van de kachel gevallen, dat haar maag scheurdetwee dagen daarna overleed zij aan de gevolgen. Maandagochtend stortte voor een in aanbouw De belangwekkende verkiezingen in Engeland zijn nog lang niet afgeloopen, maar zooveel schijnt wel zeker dat de conservatieven zoo al geen meer derheid dan toch zooveel stemmen winnen dat zij, met de Ieren in de achterhoede, regeerende partij zullen blijven. De zaak is voor Gladstone eene bittere teleurstelling daar hij van de uitbreiding der kiesbevoegdheid eene geheel andere verwach ting had. Er zijn verschillende oorzaken die den tegenspoed der liberalen in Engeland verklaren. De oeconomische crisis heeft vele kiezers bewogen hen te stemmen, die met het vrijhandelstelsel niet al te bepaald ingenomen zijn. De radicale partij, welke afschaffing van de Staatskerk voorstaat, had zich daarenboven van de liberalen gescheiden. Zelfs de beroemde Engelsche vrijdenker Charles Bradlaugh heeft uit alle macht geijverd voor de zogepraal der conservatieven. Dit moge een raadsel zijn, maar het lost zich op als men verneemt wat Bradlaugh zeide tegen een dagbladcorrespondent die hem kwam onder vragen «Ik ben nu voor de 5e maal door de kiezers van Northampton gekozen, wettig gekozen, en toch zal het parlement mijne toelating ver ijdelen willen. Sta ik nu tegenover een liberaal kabinet, dan zijn mijne handen gebonden en ik moet het ontzien. Maar tegenover een conserva tieve regeering zal ik mijne rechten handhaven op mijne manier.* Zoodra Bradlaugh zekerheid had dat in een of ander kiesdistrict een liberaal candidaat verklaarde dat hij tegen Bradlaugh's toelating ijverde, reisde hij er onverwijld heen en liet door zijue vrienden een radicaal tot candidaat kiezen. Daardoor worden de stemmen verdeeld en behaalden de conservatie ven de overwinning. De vraag is nu maar, wat Bradlaugh deen zal als het Parlement geopend is. Volgens den boven door ons bedoelden correspondent zou hij trachten bij de eerste zitting door een zijgang binnen te sluipen eu plaats te uemon. Vervolgens, als dat niet gelukt, zal hij den breeden weg gaan en de hoofdpoort binnentreden. Wordt hem ook dit be-, let, dan wil Bradlaugh zijne zaak voor het volk brongen en zullen zijne aanhangers in Londen, ten getale van 200,000 man, hem naar het parlement brengen Behalve oproer op de straten, kan men gewich tige gebeurtenissen op politiek gebied in Europa verwachten als dit conservatieve kabinet moet blijven bestaan. De Times* heeft mooi praten dat Engeland thans weer in eer en aanzien leeft; dat deed het onder de liberale regeering evenzeer, maar zette den vrede van Europa niet op het spel. En dat doet Salisbury wel. De Europeesche con ferentie te Konstantinopel is mislukt, dit kan men heden stellig zeggenzij zal zelfs hare vergaderin gen staken en op deze mislukte conferentie dreigt een ontzaglijke oorlog te volgen, welke het Turksche rijk totaal uit elkander zal doen spatten. En dat is de schuld van Engeland. De Vorst van Bulgarije hoeft met meesterlijk be leid zijne jonge soldaten aangevoerd en aan do dreigende slagen door Servië doen ontkomen. Reeds had het Bulgaarsche leger na dezen gedenkwaardi- gen 12-daagschen veldtocht het Servisch leger in Servië teruggedrongen, toen Vorst Alexander over kwam wat, den Nederlandschen zegevierende aanvoer der in den 10-daagschen veldtocht 50 jaren geleden gebeurde: door de bedreiging van een groote mo gendheid werd hij tot staan gebracht. De Oosten- rijksche gezant deelde den Vofst mede dat als niet terstond een wapenstilstand werd gesloten, de Oos- tenrijksche troepen de Serviërs zouden komen helpen. En zoo is de wapenstilstand tot stand gekomen. Maar de Servische regeering, ongeacht de 7000 meusehen die hun leven voor de ellendige po litiek van hun koning hebben moeten offeren, wil werkelijk den oorlog weer beginnen, en zij wapent tot- de laatst overgebleven mannen in het ougeluk- kige Servië. Het gevaar is dus dreigend dat weldra de groote mededinger van Rusland, Oostenrijk, zich op het tooneel vertoont. En dan zal Ruslaud niet achter blijven. De Turksche regeering toch heeft een slap ge daan welke tot ernstige bezwaren kan aanleiding geven. Zij heeft bijzondere commissarissen naar Phi- lippopel, de hoofdstad van Rumelië gezonden, met het bericht dat de Sultan alle deelnemers aan de omwenteling van straf zou verschoonen, maar dat Turkije's gezag moet hersteld worden. Eene verga dering van ingezetenen heeft de Turksche commis sarissen medegedeeld dat men in Rumelië niets met Turkije wil te maken hebben. Rumelië en Bulgarije beschouwt men als één. Het zou zeer le betwijfelen vallen of nu niet de Porte in haron euvelmoed een Turksch leger zal zenden om met geweld Rumelië te dwingen. En dan, het kan niet uitblijven, heeft Rusland het lang gezochte voorwendsel om als beschermer der Bulgaren op te treden. Er zal zeer veel beleid noodig zijn om eene ernstige crisis te voorkomen. En naar do conferentie te Konstantinopel heeft geleerd, ontbreekt het de diplomaten aan dat beleid tmamrnmmmmmmmmmmmfmmmmmmmmÊimÊmKnmÊmmmmiamÊiarmmjimmmÊÊmimmammiufmgamfÊÊmmmm vrij wel. Niemand begrijpt welke rol Bismarck in deze ernstige toestanden spoelt. Maar dat hij zijne geheime bedoelingen heeft, wordt door niemand betwijfeld. Bismarck heeft zich in den Rijksdag weder in zijne ware gedaante vertoond vuur en vlam spu wende tegen de clericale oppositie en openlijk den Rijksdag zjjne minachting toonende. Er was name lijk eene interpellatie aangekondigd over do onge hoorde uitzettingen uit üostpruisen. De groote staatsman verklaarde op zulk eene brutale vraag, niet te zullen antwoorden, daar de koning van Pruisen daarover zich niet tegen een parlement heeft te verantwoorden. En toen liep Bismarck boos weg(7 De ex-Koningin Isabella zal na de begrafenis van Koning Alfonso haar hotel te Parijs betrek ken met haar dochters, de infantes Isabella en Eulalia. Zij is vast besloten, zich geheel te hou den buiten allo politieke agitaties. De jongste verkiezingen voor de Kamer van Afge vaardigden te Parijs hebben volgens mededeeling van don prefect der Seine 587,126 frs. gekost, ter wijl voor de herstemming op 13 December eene som van 374,000 frs. geschat wordt, zoodat het geheel op 961,126 frs. zal te staan komen. Een handelsklerk te Londen, zekere Davy Habron, schepte er behagen in, eene menigte insecten te verzamelen, die hij, op de gebruikelijke wijze, met spelden op karton vasthechtte. Hij had zijne ver zameling met de meeste zorgvuldigheid bijeen gebracht en toen hij die nu verleden week van dé hand deed, werd hem daarvoor de fabelachtige som van niet minder dan 61,000 francs betaald. Robert Goodall, eon tuinmau, die in drift zijne vrouw gedood had, werd te Norwich in Engeland opgehangen. De beul had een te dun en scherp touw gekozen en den ongelukkige te diep doen nederstorten. De ontzette toeschouwers zagen het touw met niets er aan vast omhoog slingeren, terwijl het lichaam rechts viel en het hoofd links over den grond rolde. Voor eenige dagen ontspoorde op don weg van Dornoch naar Gospie in Schotland een trein. Niet alleen dat de daardoor ontstane schok groote ont steltenis onder de reizigers teweeg bracht, maar ook do omstandigheid, dat ze tot de knieën in 't water kwamen te zitten. Een blik uit de raampjes overtuigde hun, dat ze in plaats van aan een station in de zee terecht waren gekomen. Nog grooter schrik Alles liep echter boven verwach ting afslechts enkele reizigers waren licht ge kwetst. Allen werden op het drooge gebracht en konden de reis in een anderen trein spoedig ver volgen. Bij de Italiaansche stad Castellaraare heeft men dezer dagen in een bergkloof het lijk van een 12-jarigen knaap gevonden, blijkbaar vermoord. Wie h ij was, of vanwaar hij kwam is niet bekend. Men had hem eenige dagen te voren daar voor het eerst gezien, in gezelschap van een bejaarden heer. Deze, die met den knaap in het «Hotel de Genève* te Napels logeerde, en een onleesbaren naam in het vreemdelingenboek geschreven had, is spoorloos verdwenen. Men vermoedt, dat hij de moordenaar is eu dat de misdaad met een erfenis in verband staat. Er zijn drie Duitsche handwerkslieden gevat, onder verdenking van den moord; maar waarschijn lijk zullen zjj wol blijken niet de ware schuldigen te wezen. Een allerschandelijkste daad is dezer dagen door eenige schurken uitgevoerdgelukkig zijn zij niet geslaagd. Men heeft nl. pogingen aangewend om den trein van Winterthur naar Zurich, door middel van dynamiet in de lucht te doen springen. Slechts een reiziger werd licht gewond en de schade aan het materiëol was gering. De vroeger reeds vermelde beweging onder de Amerikaansche Israëlieten, ten gunste van de vieriug van den Sabbath op Zondag in plaats van op Zatei'dag, begint veld te winnen. Op een verga dering van rabbijnen derhervormde Hebreeuwsche kerk, onlangs te Pittsburg gehouden, werd besloten dat die verandering volstekt niet in strijd is met den geest der wetten van het Jodendom. nieuwe beurs gebouwd worden, welke ongeveer 5 tnillioen dollars 12.500,000) kosten zal. f Ingevolge beschikking van Z. Ex. den Minis ter van W., H. en N. zullen, met het oog op het St. Nicolaasfeest, de post- en hulpkantoren op Zondag 6 December a.s. op dezelfde uren zijn open gesteld als op de gewone werkdagen, doch alleen voor zooveel den dienst der pakket-post. betreft. De bestelling der pakketten zal hier dientenge volge ook des middags en 's avonds plaats hebben.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2