8 smmm 25-jarige Ectitvereeniging te, vieren. 7 A.SEHS&Zonen, Winterpetten van af 30 Ct., PELSMUTSEN van af fl.50 en longer; N.B.: publiek ver Eenig Schoorhout waaronder een' zwaren en langen Caoutchouc Stempels, Kunstinrichting Pierre W BURGERLIJKE STAND. Van Etten en Meeuwen. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. 1 Pettenfabrikanten, Heusden, hooge zijden Heeren-Hoeden, Fantaisie-Hoeden en Kinder-Hoedjes, De Motarie U1RBERM te Dassen, en eene partij BOOMS 3NT, ESSCHENBOOM. Werkzame Agenten BRANDVERZEKERING, EOTOGRAFISCHE C. F. CORDES, Kerkstraat, A 131, 's-Bosch. zijnd huis te Kralingen eene stelling in. Vier werklieden waren verplicht den wel korten, maar minder aangenamen weg te volgen. Zij kwamen er echter slecht af, want allen werden gekwetst en twee hunner zelfs levensgevaarlijk. Het sloepschip Noordster,* schipper Van Hoogteylings, te Vlaardingen, dat eerst acht dagen geleden naar de visscherij op de Noord zee vertrok, is weer te Vlaardingen binnenge komen, zonder visch, maar met de bemanning van het verongelukte Engclsche stoomschip ,/Lu- cretia." Dit schip, op reis van Gothenburg naar Civita-Vecchia, was door stormwind op zijde ge worpen en in zinkenden toestand. Schipper Hoog teylings liet terstond zijne \isscherij in den steek en liet de beug in zee staan, terwijl hij en de zijnen zich naar het zinkende schip spoedden. Zij hadden het geluk 23 menschen van een anders wissen dood te redden, die door hen werden op genomen en reeds naar Rotterdam zijn doorge reisd. De dochter van den heer Polkijn, die het hoekhuis van den Kloveniersburgwal en de Zand straat te Amsterdam bewoont, ontdekte Dinsdag avond op een der kamers van de eerste bovenverdieping een begin van brand. Er viel namelijk door de zoldering vuur, dat niet an ders kon ontstaan zijn dan door brand op het bovenhuis. Dit was echter onbewoond, en slechts nu en dan vernamen de bewoners van het huis, dat een geheel afzonderlijken toegang had, dat er iemand logeerde. De brandweer vond de deur van de kamer waar de brand was, gesloten. Toen zij deze daar na met geweld opende, vond men er het lijk van een onbekende, die zich waarschijnlijk reeds ter ruste had begeven. In korten tijd was het vuur met behulp van een brandspuit gebluscht. Blijkens het door de politie ingesteld onder zoek, is het lijk met zware brandwonden op het niet door het vuur aangetaste bed gevonden. De kamerdeur vond men gesloten, terwijl onder het ledikant de vloer brandde, waardoor dan ook de bewoners van het voorhuis tot de ontdekking van den brand kwamen. De bewoner, een handelsreiziger, bewoonde al leen zijne kamer. In de nabijheid van het bed moet een darneshandschoen zijn gevonden. Thans kan met zekerheid gemeld worden, dat de vermoedelijke bedrijvers van den diefstal der 180 horloges te Amsterdam gevat en de horloges zeiven terug gevonden zijn. Door de rechercheurs van de 5e sectie, Pan horst en Verbeek, en de rechercheurs van het hoofd-bureau, Reijnen en Peters, zijn nl. opge spoord Jan Bot, Willem Bolhoven en Willem Lavertu, allen bij de politie bekend, de laatste als paneelzager. In de Bickerstraat No. 41 was door hen een kamer gehuurd, en hier zijn door Panhorst en Verbeek, in tegenwoordigheid van den inspecteur Boas, de horloges ontdekt. In verschillende banken van leening werden voorts door de vier genoemde rechercheurs vijf stuks, welke aldaar beleend waren, in beslag genomen. In twee sigarenkisten werd Woensdag de massa aan den verheugden eigenaar vertoond en door dezen herkend. Uit de grijze Bisschopsstad meldt men het vol gende wonderlijke voorval. Een man in de Doorn- boomsteeg te Utrecht liet dezer dagen een turt- kist maken. Waarvoor zal men vragen Wel, dat spreekt van zelf, om er turf in te bergen. Mis! om zijn vrouw in te sluiten. Maar laten we de zaken niet vooruitloopen. Vrouwlief, die ai een geruimen tijd met haar man in twist leefde, moest toch de kist eens komen zien. Wel vond ze, dat zoo'n huismeubel eigenlijk overbodig was, maar 't was er nu eenmaal. In de keuken gekomen, opende de man de kist en terwijl de vrouw er zich overheen boog, duwde hij haar er in. Toen 't slot er op en daar zat ze bijna een week lang. De buren hoorden eindelijk haar gekerm en ga ven de politie van 't geval kennis, die de arme vrouw verloste en den wreedaard meenam. Deze nieuwerwetsche Blauwbaard, die zulk een gruwe lijke pijniging uitvond, zal ongetwijfeld streng ge straft worden. f Dusscn. Geboren: Antonia, d. v. C. van de Water en W. van Tilborg; Pieter, z. v. P. de Gast en H. van Tilborg; Maria Johanna, d. v. J. Bullens en C. Lensvelt; Maria Helena, d. v. W. Dekker en E. van Dijk; Teuntje Zegerina, d. v. R. Mid delkoop en L. Hagoort; Henricns Pieter, z. v. A. van Mechelen en C. P. Selders; Jacobus, z. v. G. Koops en G. Nederveen; Cornelia Anna Maria, d. v. D. C. van Luxemburg en A. M. van Iersel. Overleden: Cornelis Adriaan Peterse, 18 d. Maria Johanna Bullens, 3 d.Antonetta Cunera Verbunt, 13 m. Bescbryvinge der Stad en Lande van Heusden, met de verdere zaaken daartoe behoorende, in 't Licbt gebragt door D. Tbeodorum Groen. (Zijnde een geschreven werk, dat nooit in druk is uitgegeven en omstreeks het jaar 1650 is s&amgesteld). Deze twee Dorpeu zijnde beyden twee heerlijk heden van hooge Jurisdictie, welke 't zwaard en drossert ampt, gelijk Vljjmen en Engelen, zij leg gen buyten den Mosterddijk, hebbende Oostwaards Genderen, Westwaards Dusseu, Znydwanrds den Oude Mase en Noord waards Babilouiëu broek. In 't land van Heusden zijn geene dorpen de welke zulke privilegiën hebben als deze twee heer lijkheden, overmits dat zij regt hebben bijden een opdragt en verbond te zegelen hetwelk ten aan- sien ven andere Doipen geschiet bij de Schepenen van Heusdendog alsoo dat de jongere brieven van Hensden voorn, geprefereert worden van de brieven bezegelt bij de Schepenen van de twee voorn, heerlijkheden niettegenstaande dat zoodanige brieven zonder nazegels ouder zijn. Iu elk Dorp is een byzondere Kerk, zijnde bij tijde van Tronbelen, als verre van de Stad van Heusden afgeleegen, beyde ongeschond gebleven. En na dat het 12 jaarige bestand begonnen was zijn beyde dese plaatsen ten aansien van kerke- dienst bedient bij combinatie, maar jegenwoordig heeft elk Dorp zijn eyge predikant. Jakob van Oudenhoven maakt in zijne bescbrij- vinge van Heusden gewag van heere van Dronge- len en zegt pag. 26 part, 1 »Ocu de Heere vau Drongelen oock te vreden »te stellen, heeft Heitogh Willem van Beyeren voorgeschreven, den selven ghegheven de Heer- »lykheydt van Eten ende Meeuwen tot een Hnl- »landtsch Erf-leen, mits dat hij tot des G«aven »van Hollandts behoef soude quiteeren ende afga. n »sijn recht op Stadt, Slot, ende Heerlyckheijt van Heusden, het welck de Heer van Dronge'eu oock »dede, en stelden Hertoghe Willem van Beyeren »oock Heere Jan Van -Drongelen tot Bailliu van »Zait-Hollandt, om den selven ten vollen te re dden te stellen. Welk der voorn, heeft weer van Gouthoeven dog dat de voorn. Balliu sonde geweest zijn is weder conform de registers die Gouthoeven daer van stelt. Omdat de voorn. Jan van Drongelen niet on is geweest omtrent dien tijd Balliu van Zuydholland, volgens der beschrijviuge van Dordregt en Gout- hoevens Kronyk pag. 76 alwaar aldus staat: Jan van Sassenheim anno 1 330. NKolijn van Hendrik-ydo-am- bagt te Valetyn onthooft werd 1336. Zommige meynen dat hij waa van zeeker geslagt Qaeckol genaamt. Heer Herbaren van Riede, Ridder 1348, getrout met Machteld van Ondheusden. En den grave Willem van Beyeren ia die Heer- lykheyd van Heusden overgedraage in 't jaar 1357 den 29 Maert binnen Bergen op te Zoom, gelijk int 14 Cap. zal aangewesen werden en niet Tango daer nae is de vooru. Willem van Zinnen onraag- tigh geworden, gelijk de voorn. J. V. Oudenhoven pag. 33 bekent, volgens de brab. Cronyk pag. 46, alwaer aldus staet »Dose Hertogh Willem van Beyeren Graaf van Holland korte daer naar bij dit zeggende gezegt »hadde werd hij jammerlijk goplaagt als sinneloos »te zijn.« De eerste heer vau Etten en Meeuwen is ge weest Jan heer van Drongelen, omtrent het jaer 1414 tot 1421 en daer staat bij heer van Etten en MeeuwenDeselve is ook kasteleyn geweest tot Heusden en heeft zekere Ordonnantie gemaakt aangaande den Dijk op het jaar 1437, welke or- dannantie aldus begint »Wij Dirk van der Merwede Ridder, heer van Etten en Meeuwen, Kasteleyn toe Heusden, enz. Daer na koft hij ook de heerlykheid van Baard wijk voor een natuurlijken zoon die hij hadde, ge- naemt Claes van Merwede als het voorn, aange wezen is. Ik bevind ook dat hij geintetuleere werd heer van 's Gravesaut, en is overleden zeer oud zijnde anno 1459 en ligt te Meeuwen begraven onder een steenen Tombe met 4 quartieren daer op. Zijne huysvre. was Catharina van Ranst heer Castyues Dogter van Brabant. Zij liet na een erf- dogter geuaemt Juffr. Odilia van der Merwede Vrouwe vau Etten en Meeuwen en Waalwyk en troude heer Robbert van Drongelen, door welk huwelijk Etten Meeuwen en Drongelen weder an malkanderen gevoegt. zijn. Deze Robbert van Dron gelen is Dijkgraef geweest van Nieuwendijk in 't jaar 1435. Ziet de Handveste van 't voorn, jaor gegeven an die van Hensden. De voorn. Robbert van Drongelen en zijne huysvr. hebben nagelaaten 1 Heer Jan van Drongelen, Landcommandeur vau Uitregt, overleden 1492. 2 Juffr. Josewey van Drongelen Vrouwe van Drongelen, Etten, Meeuwen en Waalwijk de welke troude Raas van Bokhoven, maar het schijnt dat zij zonder kinderen overleed. 3 Juffr.Odilia van Drongelen Etten Meeuwen en Waalwijk, dewelke daer na troude Philips van Raust, en kregen deese Kinderen 1 Daniel van Raust. 2 Hendrik van Raust, bijde ongetroud gestorven. 3 Vrouwe Cornelia van Raust Vrouwe van Etten, Meeuwen en Babelonienbroek getrout met heer Jan van Leefdaal Ridder van Brabant. 4 Juffr. Adriana vau Raust Vrouwe van Waal wyk getrout met een Edelman uit Gelder land genaamt Jr. N De Vrouwe Cornelia heeft nagelaaten dese Kinderen 1 Juffr. Margeriet van Leefdaal, te Dorde- recht getroud zijnde met eenon Dirk van Kroonenburg. 2 Philips van Leefdaal heer van Etten en Meeuwen. 3 Jan van Leefdaal Drossaart van Montfoort, Philips van Leefdaal voorn, heer van Waal wijk, Etten en Meeuwen troude 1516 Juffr. Anna van Gaveren van Lieftinge en won 8 Zoons en 6 Dogters en onder anderen heer Rogis van Leefdaal heer van Waalwijk, El- ten en Meeuwen, die tronde Juffr. Janeken van Schoonhoveu en won beneffons meer Kinderen Philips van Leefdaal heer van Et ten, Meeuwen en Babiloniënbroekzijn broe der Jan werd heer van Waalwijk. Gouthoeven noemt een anderen Willink Heer van Waalwyk, Etten en Meeuwen, zonder dat ik weet, hoe dit met, het voorgaande accorderen kan, hij was getrond met zekere Jnffr. Alyd van Ossen- delft omtrent het Jaar 1530 1540. A1644 is met het Slot en Heerlykheid van Etten en Meeuwen verlijt Jonker Philips van Loef- daal bij overgifte van Jonker Philips zoon van Rogier van Leefdaal. In dese voorn, heerlijkheden zijn veele goederen gelegen dewelke plagten toe te koomen die van het Geslagte genaamt Van der Sluijs, volgens het Leenboek dat te Meenwen daar van is en dit ge slagt komt van een jonger zoon van Heer van Heusden genaamt Arnoud van der Sluys oft Vrjj- heer Van der Slnys. OOK AL HET NUT VAN EEN POLIS. In do familie van een mijner kennissen is po ging tot zelfmoord erfelijk. Een vader heeft zich verdronken, eene moeder stierf door vergif, een zoon schoot zich dood en eene dochter heeft zich stelselmatig langzaam gedood. Een enkel lid der familie is een flinke man ge worden; eens werd hem op onbescheiden toon ge vraagd: wanneer hij er nu een eind aan maakte?* Bij mij moet 't van zelf komen* was 't antwoord »en wilt ge nu weten waarom ik er zoo geheel anders over denk Omdat ik op 20 jarigen leeftijd in Engeland zijnde, aldaar van alle keunissen de éénige was die geen polis had en dientengevolge spottender wijze de zuinige Hollander ge noemd werd. Dat werd mij wat onaangenaam, ik sloot ook een post en nu, nu ik getrouwd ben, beu ik heuseh te zuinig om zooveel betaald geld weg te werpen. Dat dienstboden er slag van hebben brieven te schrijven, werd dezer dagen weder bewezen door den inhond van een brief aan eene dame te Gorin- chem, welk schrijven wij hier juist teruggeven Werkendam Jufvrouw eraraeke daar ik u een bref je chijf ik beu de de mijt die die Vaude zoomer bij u hebt Ver huir en den huir penig beeft trng laaten bregen om dad mvrouw Van andel niet op hietf of ik zonw weer blijfen maar Jofvrouw ik hat er rege pijst van ik Gloof Wel dad het goet zouwde koerske u ben ik tuis en zouw graa Wille korae hei, Werken dad is mij nooit te Veel En druk ben ik ge Wend Jnf Vrouw dees mij die u un heef dad is een Goorte Wijld zoo gouw als zij een ander diens kan krijgen dan gaat zij tog Van u Van daan dan gaat zij de stat Weer uit het zijn de grootes Wijlle die er bestaan Jofvruw ik kan goet strijken en kookeu en netjes Wer ken ik had er psijpt Dad ik Van de Zoomer mij huur- penig trng had ge bragt das Jof Vraw als n dees mijd de hour eens op zeet met De Veertie gaad Wat zij gaat tog Weg Jof ik ben die bij Van alled heelt ge Woot dat Weet n Wel du3 Jofvrouw Wees zoo goet En cbijft mij een ellert trugt D. V. te Werkendam Een meisje te Grevenbicht (Limb.) kan niet tot een huwelijk komen, maar om een ongewone reden. De Burgerlijke stand beweert nl., wat zij er ook tegen inbrengt, dat zij niet bestaat, op grond dat zij nergens staat ingeschreven onder de geborenen. In drie eeuwen. In een koffiehuis te Worrner, hangt een mansportret, met het ondorstaande bijschrift Jacob Janse, Geboren te Amsterdam, Ao. 1698. Overleden te Wormer, Ao. 1808. Ziet in dit knnst-tafreel, naar 't leven ons tegeven, Een man die zeggen kon: »'k mogt in drie Eeuwen (leven.* Bij gezonde personen slaat het hart ongoveer 70 maal in de minuut, dus 4200 maal in 't uur, dat is ruim 100,000 maal in 24 uren. Hoe dik wijls heeft dan het hart wel geklopt van een menscb, die op tachtigjarigen leeftijd sterft Een Boheemscb spreekwoord. Golnkkig, die leven kan met den winter buiten de deur, mot don zomer op den graanzolder, met den herfst in den kolder en met de lente in het land. Een pedant kereltje met anderhalf haartje onder den neus, komt bij een barbier, la:it zich scheren en vraagt den barboks Zou ik m'n snor laten staan? Och ja, zegt de scheerbaas droogjes, laat, maar gerust staanniemand zal er erg in hebben t DUSSEN, 3 Dec. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 255 kilo boter. Zij gold van 0.92 tot 1.29. f WAALWIJK, 4 Dec. Op de heden gehouden markt was de aanvoer van vee weinig, handel slapaangevoerd werden 1639 KG. boter, die 1.01 a 1.14 per kilogram gold. O ii (lertrou wd CORSTIAAN BLANKE RS Az. JOHANNA DUIJSER. Veen, 3 December 1885. Getrouwd H. W. PRILLEVITZ, EN J. E. MEIJBOOM. Lekkerkerk, 3 Dec. 1885. jfc Da Heer on Mevrouw PRILLEVITZ— MEIJBOOM betuigen ook namens wederzijdsche familie hnn hartclijken dank voor de vele bewijzen van be langstelling bij hun huwelijk onder vonden. Den 8n December hopen onze ge- vS> liefde Oaders T. de KOVEL W. MUDDE, hunne berichten hunne geëerde begunstigers te Heusden en in de omstreken dat zij voorhanden hebben eene prachtige collectie alsmede ontvangen eene ruime keuze aan concurreerende prijzen. Een ieder wordt wel indachtig gemaakt dat alle PETTEN, op naam onzer Firma buiten de stad te koop aangeboden, niet van ons fabrikaat zijn. zal Donderdag 10 December 1885, v/ra 9 ure, aan den Nieuwendijk onder Almkerk, a CONTANT voor den VERKOOP van worden op alle plaatsen gevraagd door L. WOLFF te Hamburg, Slachterstr. 2. Geïllustreerde Prijscouranten ƒ0.20. MAATSCHAPPIJ VAN gevestigd te 's - HERTOGENBOSCH. Directeur: Jhr. P. J. van der Does de Willebois. Agenten in het Land van Heusden en Alteua, de Langstraat en de Bommelerwaard, Ammerzoden F. Oostweegel. EethenM. A. Boll. Correspondent te DussenAnt. v. Honsewijk. Gorin- chem f C. J. Loeven. GeertruidenbergA. W. de Rooij. Heusden W. Posthumus en G. H. Malingré KaatsheuvelP. van Dortmond Gz. Nieuwkuijk J. Snijders. SprangJ. Dorrenboom. SleeuwijkL. J. W. Struik, Agent. Vlijmen: A.van den Tillaart Jr. WoudrichemR. Roomer. WaalwijkA. J. M. Verbunt van Overbeek. Waspik: J. Vermeulen. Zalt-BommelJ. F. M. van Boeckel. Specialiteit in s PORTO RICO van 50, 60, 70 en 80 Cent per 1/2 Kilo en verdere soorten Tabak in verschillende prijzen. SIGAREN van 10, 12, 17, 20, 25 en 30 Gulden per mille. Monsterkistjes van 100 stuks zijn van alle soorten verkrijgbaar. Met 500 stuks franco toezending per Postpakket. 's-BOSCH, aan de Parade. Specialiteit in VergTCOtingen naar kleine Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Foto grafie), Crayonteekening, Aquarell en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan het Atelier bestaat d a g e 1 ij k s gelegenheid tot po seeren. Opnatne met het instantané procédé. N.B. Tweemaal bekroond met Zilveren Medailles voor Vergrootingen en andere Fotografiën. jjfm$ Des Zondags wordt het Atelier om half een gesloten. (voorheen A. G. SCHULL.) Fotograaf van Z. M. den Koning. Atelier tot vervaardiging van alle soorten Foto grafiën KooldrukLichtdruk en andere procédés. Specialiteit in vergrootingen tot LEVENS GROOTTE naar kaartjes, Dagnerrotype Glasbeel den en Olieverf. Groepen. Landschappen. Architectuur. PORTRETTEN aan huis genomen. Samengestelde GROEPEN volgens opgave. Portretten in Olieverf enz, enz. enz, Latere uitgaaf van Oudenhoven anno 1743 pag. 53. 1 en Candidaat-Notaris. en Hunne dankbare kinderen. Heusden, 3 Dec. 1885. V.Y voor het Koningrijk der Nederlanden, vaste premiën. MTJLLER JISKOOT. VEEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 3