Buitenlandscli Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND7 hoek ontdekt; voor de oranjerie lagen en stonden eenige stroomatten; eene daarvan vormde eene soort van tent; hier verbergde hij zich, doch zoodanig dat hij den tuin in zijne volle uitgestrektheid overzien kon. Ofschoon het niet ineer dan een spel was, ont roerde hij toch toen het heldere gelach der meisjes hem verried, dat de tien minuten verstreken waren en zij uit het huis kwamen stormen. Toen hij dan ook hier en ginds de kleurige kleedjes en pelsman tels zijner vcrvolgsters achter hekken en struiken zag te voorschijn komen, begon zijn hart luide te kloppen. (Wordt vervolgd.) HEUSDEN, 7 Dec. WAALWIJK, 5 Dec. Volgens ingewonnen be richt is door Z. Exc. den minister van waterstaat, handel en nijverheid gunstig beschikt op het door de betrokken gemeentebesturen ingediend adres, om de voetbrug in den Baardwijkschen overlaat ten gebruike van het publiek open te stellen bij de werking van genoemden overlaat. Reeds moeten daarvoor aan de Drunensche en Baardwijksche zijde wachters zijn aangesteld. t NEDERHEMERT. De vorige week, Donder dagavond ten circa half zes ure, werd G. B., koopman te Aalst, op den Nieuwendijk (een een zame weg onder deze gemeente) door een onbekend persoon staande gehouden, die hem een kwartje vroeg. Gelijkertijd zag hij een tweede persoon te gen den dijk opkomen en nu van dat bezoek niet veel heils voorspellende gaf hij maar dadelijk een kwartje?... neen een slag met den stok aan den eersten, die zoo goed raak was dat hij van den dijk tuimelde. De tweede, op zulk een bewijs van toe genegenheid minder gesteld, bleef achterwege en dat B. niet lang naar de gevolgen zijner mede deelzaamheid bleef uitzien, maar zich zoo snel mogelijk huiswaarts spoedde, laat zich lichtelijk begrijpen. t VEEN 7 Bec. Uit Leerdam wordt met den meesten lof gewag gemaakt van de voordracht door den heer J. S. Jiskoot in de vorige week aldaar gehouden voor het Nuts-departement. Wij nemen uit een bericht dienaangaande, het volgende over Mocht het talrijk opgekomen publiek alzoo ho pen iets degelijks te hooren, die verwachting werd door de vertolking van Cremer's novelle vBruur Joapik" verre overtroffen. Wijlen de gevierde ro mancier Cremer, zeide eens, dat er slechts één was, die de beteekenis zijner Overbetuwsche no vellen als dialekt volkomen begreep en dit was spreker. Hoewel slechts dillettanten op dit gebied zijnde, gelooven wij toch met dit gevoelen van den heer Cremer volmondig te mogen instemmen. Het reciet van den heer Jiskoot was actie, zonder op de klip te verzeilen van acteur te worden. Een daverend applaus was dan ook telkens zijn deel. t DRONGELEN. Bij de alhier plaats gehad hebbende herstemming voor notabelen der Herv. Gemeente zijn gekozen A. G. Heijkoop, J Burg hout en C. Treffers. t BRAKEL, 6 Dec. Heden morgen heeft eene 70-jarige weduwe, die herhaaldelijk is gebleken aan vlagen van verstandsverbijstering te lijden, plotseling hare woning verlaten en is in de diepe kil gesprongen. Gelukkig werd dit aanstonds opgemerkt en is zij er nog levend weer uitgehaald. ANDEL. Het water is sterk wassende; reeds is de Andelsche uiterwaard volgeloopen. t WERKENDAM, 7 Dec. De heer Chappuis te Geertruidenberg trad in de laatste algemeene vergadering van het departement der Maatsch. tot nut van 't algemeen als spreker op. Yoor de pauze werd eene novelle gegeven, getiteld „Bij het Veerhuis aan de Maas". Na de pauze volg den 2 humoristische bijdragen, getiteld ffEen rechtsgeleerd advies" en Lentemij meringen" van Lindo. Het geheel viel zeer in den geest der verga dering en de wensch is algemeen, dat de heer Chappuis nog meermalen voor dit departement zal optreden. t DALEM, 6 Dec. In buitengewoon korten tijd is de Waal verbazend gewassen. Ze heeft thans eene hoogte bereikt, die hier in 2 h 3 jaar onge kend is. Bij het afzenden van dit bericht (Zondag avond) wijst de peilschaal aan de inundatie-sluis 8.50 M. A. P. De minister van waterstaat heeft bepaald dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1886 te bezigen, bij den ijk en herijk der maten en gewichten zal zijn de letter V in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van gas meters de koninklijke kroon. In het afdeelingsverslag der eerste kamer le zen wij het volgende omtrent de verlegging van den Maasmond Ter voorkoming van mogelijke teleurstelling en •geheel onvoorziene bezwaren, achten eenige le den een nader deskundig onderzoek van de ge volgen van dit werk nuttig en noodig. Daartegen werd met nadruk opgekomen, op grond dat dit tot niets zou leiden dan tot oponthoud. Vele le den drongen dan ook op het spoedig tot stand brengen van het werk aan. Prof. Harting, de grijsaard met het jeugdig hart, dat gloeide van geestdrift voor al wat goed en groot is, overleed Vrijdagmiddag te Amersfoort. Er zal rouw zijn in veler harten over dit verlies. Maar nobele figuur als Harting was, idealistisch genoeg gestemd om het dweepen op den ouden dag nog niet verleerd te hebben, tevens praktisch en helder van blik om vele zijner idealen tot wer kelijkheid te maken, of de werkelijkheid beant woordende aan die idealen, zal zelfs de herinne ring aan zijn persoonlijkheid, maar vooral aan de edele geestdrift die hem het Transvaal-adres aan Koningin Victoria deed opstellen, nog invloed blijven uitoefenen ten goede, wanneer een kloeke daad, een krachtig initiatief noodig is, om een moeielijken toestand te doen verbeteren. Dat een werkzame geest Prof. P. Harting tot op de laatste dagen zijns levens, voor de noodlot tige beroerte hem trof, heeft bezield, kan het best blijken uit het feit, dat hij den 25n Nov. een eigenhandig geschreven breedvoerig antwoord zond aan den heer J. Hobbel op een tiental vragen, die deze over de quaestie of wij de lijken onzer afgestorvenen behooren te begraven of te verbranden in de November-afl. van ^üe Dageraad" plaatste. Het antwoord van Prof. Harting zal in de Januari- afl. van gemeld tijdschrift een plaats erlangen. Naar het ,/Vad." verneemt, heeft de kerkeraad der Ned. Herv. gem. in den Haag, naar aanleiding van het dezer dagen bij hem ingediend protest van eenige leden der gemeente, voornamelijk in ver band met het opvoeren van //Sneeuwitje" in het diaconie-weeshuis, met overgroote meerderheid eene motie aangenomen, waarbij de vergadering hare verontwaardiging uitdrukt over den toon en den toeleg van het adres. Onder de zeer geringe min derheid bevond zich nog een 2-tal diakenen, die eene motie van volkomen dezelfde strekking in eene twee dagen te voren gehouden vergadering van diakenen met algemeene stemmen (de regenten hielden zich buiten st.) hadden helpen aannemen. Naar het „Vad." nader verneemt, bevonden zich onder de geringe minderheid van den kerkeraad die de motie tot nf keuring van het adres in zake de tooneel uitvoering in het weeshuis aldaar niet heeft ondersteund, niet een tweetal, doch vier di akenen, waarvan drie in de twee dagen te voren gehouden vergadering van diakenen de gevolgtrek king tusschen het gaan van een meisje in een berucht huis en de tooneel voorstellingen evenzeer hadden afgekeurd en de vierde niet in de eerste vergadering was tegenwoordig geweest. Over de tooneel voorstellingen zelf is nog geen beslissing genomen, doch de zaak blijft aanhangig. Te Amsterdam zal in de Plantage een nieuwe Kweekschool voor machinisten worden gebouwd. Voor den bouw en de inrichting is pl. ra. f 110.000 noodig. Een onbekende schonk f 10.000 en de overige f 100.000 wil het bestuur der Kweekschool door een obligatieleening a 3 pCt. trachten te vinden. Het doet, om die leening geplaatst te krijgen, een beroep op belangstellenden, aan wie zij, door zelfs vierde aandeelen, groot f 250, verkrijgbaar te stellen, de gelegenheid geeft om zonder groote opoffering tot het bijeenbrengen der vereischte som mede te werken. In de //Werkmans-bode" komen artikelen voor waarin geprotesteerd wordt tegen de wijze, waarop de heer Heldt uit het Bond voor Algemeen Stem recht is verbannen. Zelf geeft hij in een hoofd artikel nader zijn denkbeelden aan van het algemeen stemrecht, waarbij hij wil uitsluiten hen die vaste bedeeling genieten en de militairen beneden den rang van onderofficier. Het bevreemdt hem, dat vóór zijn verkiezing niemand tegen zyn stelling is opgekomen, schoon er herhaaldelijk gelegen heid was tot debat. Op de vergadering van //Al gemeen Stemrecht" heeft hij niet willen spreken, omdat men er op woeste en hartstochtelijke wijze te werk ging en blijkbaar vooraf zijn oordeel had bepaald. Tegen den Amsterdamschen commissaris van politie, den heer Stork, die de bekende vergade ring der socialisten sloot en de zaal met geweld deed ontruimen, zal een aanklacht bij den officier van justitie aldaar worden ingediend. De uit de gevangenis te 's Hage ontsnapte ge vangene, Van Rysselberghe, is uit Londen naar zijn vroegere verblijfplaats teruggevoerd. Bij den binnenbrand in het perceel hoek Klo veniersburgwal en Zandstraat, te Amsterdam, 11. Maandag avond, is door de brandweer, gelijk gemeld, het lijk gevonden van een man. Deze persoon, Hendrik PAmblé genaamd, oud 40 jaar, van beroep haarwerker, woonachtig te Zaandam, had het geheele bovenhuis, ingang heb bende zoowel in de Zandstraat als op de Klove niersburgwal, ter zijner beschikking, maar hij kwam er slechts van Zaterdag tot Maandag avond van elke week. Eéne kamer was gemeubeld. In deze kamer smeulde de brand. Er was weinig vlam, maar veel hitte, zoodat de verw van de zoldering geheel en al was geblakerd en het lijk van den verongelukte weinig brandwonden had. Door de hitte was het als het ware gestoofd. De brandwachts vonden het lijk, nagenoeg geheel naakt. Het ledikant en het bed waren weinig be schadigd, hoewel stroomatras en tijk brandgaten vertoonden. De oorzaak van den brand, die overigens in het vertrek niet noemenswaardige schade aan richtte, bleef in het duister. De petroleumlamp en het petroleumtoestel waren in gaven toestand. Maar er zijn aanwijzingen, die doen vermoeden dat hier eene misdaad heeft plaats gehad en dat de brand is gesticht om de ontdekking daarvan te voorkomen. L'Amblé had een of meer personen op zijne kamer. Men heeft ze hooren spreken. De over* Even snel als in de Bulgaarscbe vlakte het krijgs geluk keerde, even snel is in Engeland de kans op overwinning voor de liberalen in de eerste dagen ■van deze maand omgeslagen. Het is juist omge- fcéerd gegaaü als men verwachtte: in de groote steden hebben de liberalen geduchte verliezen ge leden, maar de kiezers op het platteland hebben de liberelen er boveuop geholpen. Op dit oogen- "blik hebben do liberalen eene meerderheid van 4 a 8 stemmen op de vereenigde conservatieven en Ieren. Er moeten nu nog ongeveer 50 verkiezingen plaats hebben. Het zou mogelijk kunnen zijn dat do uitslag van deze laatste verkiezingen het Eu- gelsche parlement op een even onaangenaam stand punt bracht als het Nederlaudsche zich bevindt. In elk geval even wol zal er geen voldoende meer derheid zijn, geen working majority zooals do Engelschen zeggen, om oen krachtig bewind te handhaven. De toestand blijft dus zeer onzeker. De Observer wist reeds mode te deelen dat het ministerie-Salisbury niet van plan is af te treden. Men zal dit dienen af te wachten, maar in elk geval heeft deze vorkiezing weder hen beschaamd die meenen dat elke vèr strekkende uitbreiding der kiesbevoegdheid ten nadeele der liberalen strekt. Het hangt, ook in ons land, geheel van den ijver en het doorzicht der liberalen af op het platte 1 and even goed de meerderheid te winnen als in de grootste steden. Zeker is het althans dat de invloed van Enge land door deze verkiezingen in eene andere rich ting zfal aangewond worden. En met dit feit zal zelfs Bismarck hebben te rekenen in de ernstige gebeur tenissen op het schiereiland. Zoo de tele graaf heden reeds berichtte dat de vijandelijkheden in Servië reeds zijn hervat, moet men zich daar over niet verwonderen. De modedeeliug van den Bulgaarschen Minister van buitenlandsche zaken, 'dat de belangen van Rusland en Bulgarije onafscheidelijk verbonden zijn, en de berichten uit Weenen dat Servië vast be sloten is den oorlog door te zetten tot de veree- niging van Bulgarije en Oost-Rumelië ongedaan is gemaakt, zijn de doorslaande bewijzen voor den ernst van den toestand. Turkije heeft wel commissarissen naar Rumelië gezonden, om het gezag des Sultans te herstellen, maar van dien kant dreigt toch het groote gevaar niet, want de Sultan zou wel geneigd zijn tot eene j verzoening. Het gevaarlijke punt is de verhouding tusschen Oostenrijk eu Rusland, die thans alles behalve pleizierig is en Bismarck de grootste moeite ver oorzaakt. Het is namelijk eeu feit dat do Duitsche kanselier zijn woord heeft verpand aan den ouden Keizer, dat gedurende diens leven de algemeene vrede van Europa niet meer zou worden gestoord. Dit verklaart Bismarcks vredelievendheid. De Weener correspondent van do Times,een man die uit officieele bronnen put, meldt dan ook reeds dat de Oostenrijksche kanselier graaf Kalnoky zal moeten aftreden en voor graaf An- drassy plaats maken. Men verwijt te Berlijn aan Kalnoky dat hij Servië heeft aangemoedigd in eene oorlogspolitiek en aldus de oorzaak is van Rus- lands ontstemming. Te Berlijn is men dus boos. De »KÖluisehe Zeitung'« draait reeds om naar een terugtrekken vau Duitschland uit het driekeizersbond.« De tweedracht én het. wederzijdsche wautronwen der mogendheden »zeg.t zij« kunnen de ernstigste ge volgen hebben. Ongetwijfeld heeft Duitschland het minst met de zaak te maken, en kan men waar lijk niet vergen dat Duitschland meer Russisch gezind, dan Rusland meer Turksch gezind dan Turkije zou moeten zijn. Wat Duitschland betreft, nog altijd geldt het woord van Bismarck, dat de geheele Oostersche quaestie ons de hoenderen van éen Pommersch landweersoldaat niet waard is.« Met andere woorden Duitschland heeft wel een verbond mot Oostenrijk en Rusland gesloten, maar het ziet in zoo'n verbond alleen heil als het in het belang van Duitschland is. Er wordt intusschen in Duitsche kringen meer en meer gerekend op een wellicht onverwacht overlijden vau den keizer. De gebreken van den ouden dag beginnen zich toch zoodanig te doen gelden, dat de keizer feitelijk alle inspannende werkzaamheden aan anderen moet overlateu. In nauw verband met Duitschlands politiek staat, door de geschiedenis met de Carolineneilanden, de Spaansche politiek. Nog vrij onverwacht kwam het, doodbericht van den jongen koning. Men wist te Berlijn zeer goed dat de koning reeds in het najaar door een ongeneeslijke teringkwaal was aan getast. De Spiansche ministers hielden de zaak echter ton strengste geheim en gaven dagelijks valsche berichten. Toen eindelijk de dood den koning over viel, was het eindprotocol in de Carolinen-zaak nog niet geteekend. Voor Duitschland is die omstandigheid niet gun stig. De openbare meening in Spanje is nog zoo hoftig tegen Duitschland gekaud dat geen Duitsche officieren de begrafenis van den koning van Spanje mogen bijwonen, daar men dan een oproer vreest. Het nieuwe Spaansche ministerie dat onder Sa- gasta thans het land bestuurt, zal dus deze nalaten schap van den koning en zijn ministerie hebben te regelen. Het heeft besloten het protocol te teekenen, bet, handelstractaat met Duitschland, dat in 1887 afloopt, tot 1892 te verlengen, maar onmiddelijk op alle punten der Spaansche kolouiën maatregeleu te nemen tegen mogelijke nieuwe aanvallen van den Duitschen adelaar. Van de naaste toekomst van Spanje valt zeker weinig' te zeggen. Dit is althans een geluk dat met den koning het kabinet Canovas is verdwenen. Sagasta zal ongetwijfeld eene zeer libe rale politiek volgen, daar, als hij dit niet doet, de republikeinsche linkerzijde het hem zeor lastig zou maken. (8 «wwirjwaaa»«wsagcm iiihwhhiww—wwww—WWBS—I—H— Te Bouchain (België) heeft een brand de olie- fabriek van Lamour vernield de schade bedraagt ongeveer een millioen frs. Voor de politie te Parijs verscheen een jong man, die sprekend geleek op den in Afrika ge storven zoon van Napoleon III. Hij gaf zich ook voor den Prins uit, zeide dat hij als door een wonder aan de Zulus was ontkomen en, na driejaar in Oostenrijk te hebben doorgebracht, naar zijn vaderland was teruggekeerd. De ongelukkige is naar een gesticht gezonden. Lesseps, de 70-jarige, verwacht deze week zijn twaalfde kind Te Oxford is een brug over de Theems ingestort. Vijf personen moeten onder het puin of in het wa ter omgekomeu zijn. Een welgekleed man van middelbaren leeftijd schoot zich te Milaan dood achter het koor van de Domkerk. Men vond hom badende in het bloed. Hij had geen papieren bij zich. Scuri, een Italiaan, heeft dezer dagen alle wiel rijders in de schaduw gesteld. Hij bezigt geen drie- of tweewielig voertuig, maar hij zot zich koen in den zadel op éen enkel wiel, dat zoo ge willig aan zijn wil gehoorzaamt, als het best ge dresseerde paard aan den flinksten ruiter, die het bestuurt. Naar de meer of mindere snelheid van den gang genomen, stapt of draaft hij door den circus, ijlt er in razenden galop mede in het rond, rijdt voor- of achterwaarts op een stuivertje af, de handen geheel vrij houdende, zoodat hij te gelijkertijd klarinet, hoorn, trompet of een ander instrument bespeelt, naar welks maatgeluid hij zijne bewegingen tempert of als een stormwind voortsnelt. In een der jongst verschonen nummers van den >Frankf. Kurier« komt een verslag voor der kunst vaardigheid van den uitvinder van dit zonderlinge voertuig, waarin o. a. nog het volgende feit wordt vermeld. Nadat eene dame zich vóór den berijder in den zadel heeft gezet, worden al de vroeger opgenoemde oefeningen door den heer Scuri op even gemakkelijke en sierlijke wijze herhaald, als toen hij alleen zijn tuitelig voertuig bereed. Bij de opgravingen in den Acropolis te Athene is gevonden een steen, waarop een krjjgsman met helm, schild en speer was geteekenduit eene inscriptie schijnt te blijken, dat de teekening uit de 5e eeuw voor Christus is. In Algerië zijn hevige schokken van aardbeving voorgekomen. Te Mascara, Blidah en Modeah zijn een aantal woningen ingestort. Het dorp Mula is voor drie vierde deel verwoest. Reeds zijn er 32 dooden en 12 gewonden gevonden. Uit Calcutta verneemt men zeer treurige berich ten betreffende de verwoestingen, kort geleden door een hevigen storm, gepaard met geduchte wervel winden, in de omstreken dier stad aangericht. Meer dan 150 dorpen zijn overstroomdde gansche uitgestrektheid lands, waar zij zjjn gelegen, is ver woest en naar eene matige schatting wordt aange nomen dat minstens 5000 personen daarbij het le ven hebben verloren. De nood is in die streken hoog geklommen. Bij Colon of Aspinwall (Panama) zijn in een hevigen storm 13 schepen vergaan. f De geannonceerde 2e uitvoering van de Rede rijkerskamer j>Oefening baart kunst,werd Donder dag 11. in de zaal van »de Koornbeurs* alhier ge geven. Tot ons genoegen bemerkten wij eone goede verbetering in de zaal op. De groote scheidingsdeur, die de beide zalen scheidt, was zoover vergroot, dat zij opengeslagen voor het gezicht der bezoekers in de 2e of groote zaal geen stoornis opleverde. Niet alleen voor rederijkersuitvoeringen, maar voor an dere algemeene bijeenkomsten zal deze verbetering gunstig werken. Een tooneelspel »Een oud Soldaat,werd het eerst opgevoerd. De oud soldaat Valentijn was ge heel in zijn rol. Ook die van Waldbach werd goed weérgegeven, terwijl de verdere rollen goed en vrij goed vervuld werden. Het stuk zelf beviel ons echter minder en waar schijnlijk zullen de werkende leden het met ons eens zijn, dat zij wel eens eene gelukkiger keuze deden. De costumes waren goed gekozendat van den oud soldaat vooral voldeed zeer goed. Met het aanbren gen van baarden dient men echter wat omzichtiger te werk te gaan. Men zou hierdoor caricaturen krijgen, die in een kluchtspel kunnen voldoen, maar waarop hoofdpersonen in een tooneel- en treurspel vooral niet mogen gelijken. »Die was komiek of zoo werd een schoonpapa gefopt,voldeed zeer goed als blijspel. Van Pen- vrucht was zeer origineel. Ook Jan en Arnold be grepen hun rol en van Balen, die goed werkte, had ook zijn goed gekozen costuum zeer in zijn voor deel. In hut voor- zoowel als in het nastnk merkten wij bij Vorstman en Louis van Blank eene meerdere vrijmoedigheid op, waardoor hun spel in korten tijd zeer is verbeterd. Het publiek was goed vertegenwoordigd en het ontbrak niet aan bijvalsbetuigingen. Wij hopen hen weldra weder te ontmoeten bij de 3e uitvoering, die volgens den regisseur in hot begin des volgen den jaars zal gegeven worden. De concessie, aan den heer Hub. van de Ven te 's-Bosch verleend voor den aanleg van een stoomtram van 's-BoschWaalwijk en Drunenschen hoekHeusden, is door den Minister van Water staat tot, 1 Juli 1886 verlengd. Naar wij uit goede bron vernemen zijn de grootste bezwaren overwonnen en zal genoemde stoomtram eerlang tot stand komen. f Tengevolge van het wassende water der voorlaatste dagen is het eiland Nederhemert. weder voor een groot gedeelte geïnundeerd. Het Bossche veld heeft nog z.g. ruim boord bij den weg en het is, met het oog op het vallen van het water, te verwachten dat het ook vooralsnog niet zal onderloopen. De peilschaal voor de stad teekeut 4.20 -|- A. P., circa 2 decimeter lager dan gisteren. f In de laatst gehouden zitting van den ge meenteraad alhier is o. m. ingekomen Eene voordracht van het college der Godshuizen alhier, bevattende twee candidaten voor de benoe ming van eenen secretaris bij dat college, ter ver vulling der vacature ontstaan door het bedanken wegens vertrek van den heer P. T. A. Sprengers. Hierop was gesteld als lo. Caudidaat de heer H. J. van Eggelen. 2o. L. J. Veerman. De raad heeft als zoodanig benoemd de heer H. J. van Eggelen. - i i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2