BINNENLAND. De brug nabij Heusden. dat wij ten minste in den regel geen 20 a 25 pCt. van ons inkomen behoeven te betalen, zooals dat vroeger herhaalde malen voorkwam. Er is overal eene mode voor. Het is nu de tijd van klagende een gaat voor, de anderen volgt, elk op zijne eigene vois. En dat doet men zoo lang, dat men op het laatst werkelijk zelf gaat gelooven dat de tijden hoe langer hoe slechter worden. BUITENLAND- Naar aanleiding van uit Brussel ontvangen telegram men, volgens welke het Belgische Ministerie bij de Pruisische Regeering krachtig aangedrongen heeft op verleening der concessie voor een spoorweg Mainz Brussel, wordt in de te Berlijn verschijnende bladen betoogd dat een zoodanige verbinding ook overeenstemt met de wenschen der Zuid-Duitsche industrie, die, zoolang er geen directe lijn naar België is, zich geen voordeden voor haar afzet belooft uit de keuze van Antwerpen als aanleghaven der Duitsche poststoom- booten. De Belgische Regeering schijnt de vrees te deelen dat voor een groot deel der Duitsche productie onder de bestaande omstandigheden toegang tot de aanleghaven, en daardoor dus ook de concurrentie met het buitenland, bemoeilijkt wordt. Intusschen staat aan den wensch dat de rechtstreeksche spoorwegverbinding reeds nu tot stand kome in den weg, dat Antwerpen slechts bij wijze van proefneming gekozen is, en dat de uitkomsten van het proefjaar eerst moeten worden afgewacht. Bovendien moet men rekening houden met den weerzin der Pruisische Regeering tegen concessies aan nieuwe particuliere maatschappijen. De beroemde Brusselsche archivaris Gachard is in den ouderdom van 85 jaren overleden. De Schotsche bank zal eerlang banknoten uitgeven welke, onder leiding van een scheikundige, Prof. Crum- Brown, zoo vervaardigd moeten zijn, dat zij onmoge lijk nagemaakt kunnen worden, langs scheikundigen, piiotographischen of lithographischen weg. De genoemde professor is vier jaren lang bezig geweest met de hem opgedragen taak. Roe de banknoten gemaakt worden blijft natuurlijk een geheim. Zij hebben een eigenaar dige kleur en zijn van een scherp afgeteekend water merk voorzien. Voorts zal de bank hare agenten ver plichten tot het intrekken van alle vuil geworden bank papier, welks waterwerk niet duidelijk meer is, en zullen de in omloop zijnde banknoten driemaal spoedi ger dan vroeger door nieuwe vervangen worden. De Duitsche Kroonprins gaf op den eersten Kerst dag een gastmaal, waarbij de hoofdschotel bestond uit een stuk ossenvieesch van tusschen de 150 en 180 pond. Het was de geheele rug van een os, welke men opzettelijk voor dit doel gemest had. Het stuk vieesch werd in zijn geheel aan het spit gebraden. Zooals men weet, is de tafel van den Kroonprins vermaard om haar smakelijk ossengebraad. Volgens de laatste berichten is het aantal slacht offers van de ramp te Mardy 73. Tien werklieden zijn zwaar gewond; 4 daarvan verkeeren in levens gevaar. Er hcerscht groot gebrek in dat deel van Wales. De oorzaak der ontploffing is onbekend. De Sultan van Marokka heeft het decreet, waarbij de Israëlieten zekere privilegies genoten Montefiore bewerkte dat 20 jaren geleden ingetrokken. De Israëlieten zullen nu een beroep doen op de Euro- pcesche Mogendheden. Uit de Alfonsois weer 20.000 pd. st. door de duikers opgehaald. Tot hiertoe is nu reeds 00 000 pd. st. gevondenin het geheel was er 100.000 pd. st. in het schip. Op de Seine had een botsing plaats tusschen het stoomschip »Furet« en de sleepboot «Jeanne.Van de 60 passagiers sprongen er 12 in een boot, die omsloeg. Slechts 3 werden gered. HEUSDEN, 29 Dec. t Op Vrijdag 11. werd in de beide alhier be staande zondagsscholen een kerstfeest gevierd, waartoe sierlijke kerstboomen met tal van ver rassingen voor de leerlingen waren aangebracht. Anitta keek angstig naar hare moeder. Deze echter had den arm van Glinski genomen en sloeg den graaf voor, den tuin eens in oogenschouw te nemen. Sol- tyk verklaarde zich bereid en volgde met de beide meisjes de vrouw des huizes, die hem voor ging. «Wij hebben u tot nog toe in onze kringen ge mist, mejuffrouw,» begon Sollyk. «Gij schijnt onze gezelschappen te mijden.» «Ik ben gisteren in den schouwburg geweest; het was de eerste maal,« antwoordde Anitta; «het was heel aardig, niet waar? Waarschijnlijk mag ik bin nen kort ook een bal bezoeken.» «Het zou zeer onrechtvaardig van uwe ouders zijn, zoo zij ons uw gezelschap onthielden,» vervolgde Soltyk. «Anitta is nog zoo jong,met die woorden mengde de moeder zich in het gesprek. «Zij heeft nog tijd genoeg om de groote wereld te leeren kennen. Maar ik hoop dat gij ons voortaan wat drukker bezoeken zult dan tot heden het geval was, waarde graaf!» «Ik zal de vereerende bedoeling van uwe uitnoo- diging op prijs weten te stellen.» «Gij doet het best als gij mijn' waarden oud-leer ling tot uwen «inaitre de plaisir» aanstelt,» zeide Glinski, tót Anitta gewend; «niemand evenaart hem in de kunst om een feest te arrangeeren of schitte rend en vroolijk te maken.» «Inderdaad?» «Ik stel mij met lijf en ziel tot uwe beschikking, mejuffrouw Nadat zij den tuin doorgewandeld waren, begaven zij zich gezamenlijk naar binnen. Oginski zelf was nog altijd afwezig, eene wijze beschikking van zijne Behalve bet groot aantal leerlingen bevonden zich ook het meerendcel der ouders en vele be langstellenden in de daartoe ingerichte ruimten zijnde het koor der herv. kerk en de kerk der chr. ger. gemeente. Het lieve kindergezang maakte een aangenaam effect en grooten dank komt voor: zeker hun allen toe, die onvermoeid voortgaan met de kleinen op eene bevattelijke wijze met de beginselen van den christelijken godsdienst bekend te maken. t DUSSEN, 28 Dec. Op den avond van den eersten kerstdag is te Drongelen eene 77-jarige vrouw, door de duisternis misleid, in de nabijheid harer woning in een sloot geraakt en kort nadat zij er uitgehaald was overleden. t Bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad, in plnats van wijlen den heer J. de Wit, is den 22n dezer gekozen de heer Ant. van Honsewijk, t BESOIJEN. Den eersten Kerstdag gebeurde hier een ernstig ongeluk. Jac. Treffers nl. had het ongeluk uit de stoomtram te vallen terwijl deze nog in gang was, een paar raderen gingen over zijn linkerbeen, waardoor dit zoo ernstig ge kwetst werd dat het been waarschijnlijk zal moe ten worden afgezet. t BAARDWIJK. De overlaat heeft opgehouden te werken, de weg van hier naar Drunen is weer door voetgangers te gebruikendie van hier naar Heusden over Doeveren staat nog gedeeltelijk on der water. t SPRANG, 26 Dec. Eenige dagen geleden werd bij den schoenmaker Wouter Molengraaf alhier de voordeur geopend en trad een vrij net gekleed burgerman, die voorgaf een neef van Mo lengraaf® vrouw en aardappelschipper in Holland te zijn, de woning binnen, 't Speet neef deer lijk zijne nicht niet thuis te vinden, daarom zond Molengraaf, verstandig en voorkomend als altijd, zijne dochter Anna uit om moeder te roepen. Toen deze een poosje daarna binnen kwam, be toonde neef haar zijne blijdschap met haar wel varen, roemde ten hoogste de lieve woning van Molengraaf, diens knappe dochter, varkentje en geitje en vooral de tarwe boterhammen met 't sterke kopje koffie dat de zorgzame nicht hem voorzette. Met ingehouden adem luisterde de geheele fa milie Molengraaf belangstellend naar 't verhaal van den winstgevenden aardappel handel dat neef, die heel woordenrijk was, hun opdischte met graagte, besloot men de acht mud Elakkeesche jammen, welke de goedhartige roijale neef aan Molen graaf beloofde, te Waalwijk van de schuit te gaan halen, trakteerde neef eerst nog op een borrel tje en bracht hem daarna op het Waalwijksche voetpad. Bij 't afscheid nemen riep neef dat men ook een kruiwagen mee moest brengen om 't stroo op te laden, dat n e e f uit voorzorg tegen vorst over de aardappelen gespreid had, en dat nu een goed strooisel voor varkentje en geit zijrrzou. Onder de zoetste herinneringen aan den vertrok ken neef, maakten Molengraaf en vrouw toebe reidselen om de toegezegde aardappelen in ont vangst te gaan nemen. Kruiwagens werden bij de buren geleend en weldra stapten welgemoed on der zoeten kout in 't blij vooruitzicht van de Elakkeesche jammen, die naar Molengraafs zeg gen o zoo //blommig" zijn, vader moeder, oom Giel en dochter Anna, die T stroo zou kruien, naar Waalwijk toe. Wie schetst echter hun teleurstelling toen ze daar geene aardappelschuit noch ergens elders hun neef konden vinden. Met ledige wagens v 6 6 r zich, met spottenden lach achter zich, en verwenschingen voor neef i n zich, krooien ze zonder een woord sprekens achter elkander weer naar Sprang waar ze nog lang kunnen nadenken over neef, over diens „blom- mige" jammen en over hun eigen onnoozelheid. t UITWIJK. Door vele landbouwers alhier en omstreken worden weder vele HA. land aangege ven voor de beetwortelteelt in contract met de fabriek Statendam te Geertruidenberg, tegen f 9 de 1000 KG. eo dadelijk bij de aangifte f 70 per HA. in voorschot ontvangende. wederhelft, die den graaf in de gelegenheid wilde stellen, zich geheel aan de kennismaking met Anitta te wijden, wat de wellevendheid natuurlijk verboden zou hebben, indien de heer des huizes zelf aanwezig was. Mevrouw Oginska noodigde Glinski thans uit tot een spelletje domino en verzocht Livia wat op de piano te spelen. Door deze schikking bleef Soltyk alloGn met Anitta in een schcmerdnisteren hoek van het vertrek. Doch de welbespraakte magnaat kon er niet in slagen haar aan het praten te krijgen. Zij gevoelde zich in zijne nabijheid beschroomd en beklemd en gevoelde zich kennelijk verlost, toen hij vertrok. «Zij is bewonderenswaardig,» sprak Soltyk, toen hij in zijn rijtuig aan de zijde van Glinski had plaats genomen, «maar nog buitengewoon timide, vreesachtig, zou ik haast zeggen.» «Zij zal te veel van u gehoord hebben. Maar dat kan slechts in uw voordeel zijn. De vrouwen verlie ven het spoedigst voor die mannen, waarvoor men haar waarschuwt.» «Nu, kind, wat zegt gij van Soltyk?» vroeg me vrouw Oginska aan hare dochter, zoodra zij alleen met haar was. «Hij is een knappe man!» Mevrouw Oginska stak dreigend haar vinger op. «Neen, mama,» antwoordde het meisje, «hem lief hebben zou ik niet kunnen. Hij heeft iels over zich dat mij beangstigt.» «Dat zal wel overgaan, kind.» «Nooit, mama, nooit.» (Wordt vervolgd.) WERKENDAM, 23 Dcc Bij de heden in den Haag gehouden examens middelbaar onderwijs, is toegelaten voor hoogere wiskunde de heer S. L. van Oss alhier. t WOUDRICHEM, 28 Dec. Voor de kinde ren der Zondagsschool (270 in getal) was Ziter- dag-avond een avond van vreugde, daar ze dien avond bij gelegenheid van 't kerstfeest rijkelijk werden onthaald en bovendien ieder een geschenk kregen. t Hoewel de zalmvangst hier zeer gering is, had een behoeftige visscher in den kerstnacht het geluk 3 zalmen te vangen. Daar de prijs zeer hoog is, was het een geheele uilkomst in zijn netelige toestand en behoeft het geen betoog dat hij in opgeruimde stemming het kerstfeest heeft gevierd. t - Bij de aanbesteding voor het aanbrengen van verbeteringen aan de Batterijen onder Brakel en Pouderoijen in de vorige week te Gorinchem gehouden, was de minste inschrijver E. A. de Joode alhier voor de som van f 3680..Overige inschrij vers waren: C. Verzijl Hz. voor /"5268, G. Struik voor 4135, Van Gooi voor f 3955, B. A. Kentie voor 3688, allen te Woudrichem, J. van Vuurèn te Zalt-Bommel voor f 4049 en A. de Groot te Heukelum voor f 3965. De begrootings- kosten waren f 4550. t Dx\LEM. LI. Zondagavond 7 uur, ontstond door een noodlottig toeval, ten huize van L. Mui lenburg te Laag-Dalem, gem. Vuren, een hevige brand. In korten tijd lagen diens woning en schuur met de belendende boerderij van H. v. d. Giessen in de asch. Van L M. verbrandden mede 3 koeien en een hond, van H. v. d. G. de koren- en hooi bergen. Tengevolge van een misverstand kwamen de gemeente-spuit en die van het naburige Gorinchem eerst opdagen, toen de zaak haar beslag gekregen had en het gevaar voor de na burige panden door het aanwenden van al de ten dienste staande middelen was afgewend. De afgebrande panden waren bij verschillende maat schappijen verzekerd. Z. M. de koning heeft het beschermheerschap over het Waarborgfonds van het Nederlandsch Werkliedenfonds aanvaard. De minister van finantiën is als eerelid van voornoemd Waarborgfonds opgetreden. De werving voor onderofficieren-kwartiermeesters bij het leger in Oost-Indië is tot nadere beschik king weer opengesteld. Uit het wetsontwerp tot wijziging van het tarief van invoerrechten, dat thans is rondge deeld, blijkt, dat het eenvoudig strekt tot heffing van eenige nieuwe rechten en verhoogiug van enkele bestaande. Het vraagstuk eener veranderde heffing is hierbij nog buiten behandeling gelaten. Trouwens de daartoe ingestelde commissie heeft nog geen verslag uitgebracht. Zonder nu terstond in beoordeeling van dit wetsontwerp te treden, moet ons de vraag van het hartwaartoe moet het dienen Het zal, volgens de raming des ministers, een millioen in de schatkist doen vloeien. Maar vol gens de berekeningen van denzelfden Minister behoeft de schatkist die bate niet. Zijn gewoon tekort is gedekt, en toch houdt hij niet op al lerlei kleine middeltjes bijeen te zoeken om meer geld in de schatkist te brengen. Nemen wij aan dat het niet zijn bedoeling is de vijf buitenge wone opcenten op het personeel telkens weer te bestendigen, dan heeft hij toch in het daardoor veroorzaakte tekort reeds voorzien door zijn voor gesteld statistiek recht, zoodat dit nieuwe wets ontwerp geheel overbodig blijft. Wat is dan 's Ministers bedoeling? Meent hij door invoerrechten de inlandsche nijverheid te moeten beschermen Alleen het recht op gezaagd hout kan onder dat oogpunt worden beschouwd. Maar nergens blijkt uit de memorie van toelich ting dat bescherming beoogd werd of noodzakelijk wordt geoordeeld. De overige voorgestelde rechten worden ge heven van meer of min noodzakelijke levensbe hoeften, producten, die in Nederland niet worden voortgebracht. Oordeelt de Minister het in 't algemeen belang die producten voor de consu menten duurder te maken en den handel daarin te belemmeren Wij vernemen niets anders dan dat die artikelen zonder bezwaar hooger kunnen worden belast en dat daardoor een aardige bate in de schatkist kan vloeieu. Zijn hiermede die rechten gerechtvaardigd Wilde de Minister voor de bate, die hij dus voor de schatkist hoopt te winnen, maar die de schatkist in zijn stelsel niet behoeft, andere scha delijker belastingen afschaffen of verminderen, dan ware er althans iets voor dit voorstel te zeggen. Zooals het daar ligt, is het geheel ongemotiveerd. t Het bestuur der gemeente 's Herfogenbosch zal o\ergaan tot den aanleg van eene drinkwater leiding. De geleidingen zullen beginnen in heide gronden, bestaande uit scherp zand en kiezel, on der de gemeenten Rosmalen en Nuland. Vergunning om de buizen door den Rijksweg 's Bosch-Grave te leggen is reeds verkregen. t Aan den heer Mr. V. d. Bosch van Verwolde is door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vergunning verleend tot gebruik van Rijksweg voor den aanleg van een tram van Zut- feu naar Deventer. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch heeft over het 3e kwartaal van dit jaar, behalve veel levensmiddelen en goederen, aan giften en legaten ontvangen f 28.397.25y2. Als een bewijs welk een aanzienlijk reizigers- vervoer gedurende de feestdagen over den Rijn spoorweg plaats had, kan dienen dat op de ge zamenlijke kantoren der maatschappij den dag vóór Kerstmis en den len Kerstdag niet minder dan f 41 584 of f 4000 meer dan het vorig jaar ontvangen werd. Te Deventer werd op den tweeden Kerstdag tegen den avond, in de Bergkerk, toen de kos ter evenals altijd de ronde deed, brand ontdekt. Het bleek dat ruim 70 stoven in brand stonden, hetwelk spoedig door hem en de zijnen gebluscht werd. Het kerkgebouw leed volstrekt geen schade, doch de stoven zijn meerendeels verbrand- Te Nieuwediep is een kabeljauw aangebracht, welke, geheel schoongemaakt, niet minder dau 15 kilogram woog. Deze visch werd door den vischhandelaar C. Oldenburg te Nieuwediep gekocht en aau Z. M. den Koning ten geschenke aangeboden. Een loodgietersknecht is te Apeldoorn van een in aanbouw zijnd huis gevallen. Zijn toestand is gevaarlijk. Aan de Punt van de Wijnha ven te Rotterdam is een werkman, die een zak graan droeg, gevallen en op de plaats dood ge bleven. Een circa 5jarig jongetje te Chaam vermaakte zich met het werpen van eikels op een jong paard dat langs den weg geleid werd. Plotseling kreeg het kind van het paard zulk een geweldigen slag tegen het hoofd, dat het tenge volge daarvan is overleden. Een 63 jarige vrouw op den Kloveniersburgwal te Amsterdam, die zich door het innemen van vitriool het leven trachtte te benemen, overleed toen zij werd vervoerd. Met angstige spanning weid door menigeen de behandeling der begrooting in de Tweede Kamer nagegaan. Toen Dinsdag 22 December was gena derd en men wist dat bij de behandeling van de begrooting voor waterstaat men weldra tot aan »de Verl gging van den Maasmond» zou zijn ge naderd, ging de genoemde spanning in eene he vige agitatie over en de telegrammen naar den Haag van hier verzonden, zouden kunnen bewijzen hoe een ieder zich met de z tak onledig hield. Ruim twee uur in den namiddag kwam het lang verbeide bericht dat in korte bewoordingen bevatte, wat wij iets meer uitvoerig hier laten volgen De verlegging van den Maasmond. Bij art. 36 der begrooting was voor dat werk anderhalf millioen uitgetrokken. De heer Seret echter had reeds vroeger gewezen op de billijkheid en rechtvaardigheid dat, nu door dit werk van algomeen nut de gemeenschap tus schen Heusden en het Land van Altena wordt af gesneden, van Staatswege een brug zou worden gebouwd om die communicatie te herstellen. Daarop kwam hij thans met nadruk terug. Een stoomboot- veer, gelijk de Minister wilde geven, was onvol doende en de oisch dat andere belanghebbenden eon brug zouden bouwen met Staatshulp, was niet rechtvaardig. Van daar zijn voorstel om op de begrooting een post te brengeu voor een vaste brug. Wel is waar verlangde hij slechts een me- moriepost, maar het geldt toch een werk van naar we meenen negen ton gouds. Verschillende sprekers ondersteunden dit voorstel met warmte en ofschoon do Minister betoogde dat een veer wel voldoende eu 't de plicht van den Staat niet was om een brug te maken, de Kamer, van de billijkheid van den gestelden eisch overtuigd, deinsde niet voor de belangrijke uitgaaf in de toekomst terug en nam het beginsel in den vorm van den memorie- post, aau met 45 tegen 21 stemmen. Weldra verscheen do driekleur van stedelijke en particuliere gebouwen en eene feestelijke stemming, die nog enkele dagen zou aanhouden, had zich van een ieder meester gemaakt, die met ernst het be lang van Heusden en van het Land van Heusden en Altena ter harte neemt. Toch zou het hoogst ondankbaar zijn, wauneer wij slechts jubelden en niet met een dankbaar go- voel terug zagen op hen, die ons reden tot open lijk feestbetoon schonken. De held van Dinsdag is ongetwijfeld onze ver tegen woordiger de heer Seret. Dezelfde man wien wij al niet direct, dan toch indirect, nog onlangs beschuldigden, dat hij bij de behandeling van het wetsontwerp tot verlegging van den Maasmond onze belangen niet op den voorgrond had gesteld. Thans erkennen wij gaarne, dat onze afgevaardigde beter wist dan wij, wanneer het gewenschte oogen- blik daarvoor was aangebroken en dat hij daarvan dapper partij heeft getrokken, heeft de zitting van Dinsdag bewezen. Wij vertrouwen dan ook dat h«t Land van Heusden en Altena met ons de ver dienstelijke houding van den heer Seret op zeer hoogen prijs stelt. Ook de wegbereiders, de gemeente- en water schapsbesturen in bet Laud van Heusden en Altena, die eenstemmig op het onrecht hebben gewezen, dat Heusden zou worden aangedaan, indien het vau hot daaraan verbonden Land van Hensden en Altena zou worden gescheiden, hebben ongetwij feld mede aanspraak op onze waardoering. De gemeenteraad vau Heusden die steeds bleef strijden voor haar vermeend goed recht; die zelfs niet opzag de rijks-begruoting van de brug te doen controleeren en hare gedachten in brochures neêr- legde en aan alle leden der Eerste en Tweede Kamer toezond die zich niet alleen tot woorden bepaalde, maar in een uitvoerig uitgewerkt plan aan de volks vertegenwoordiging een vereenvoudiging wist aan te bieden, waarmede circa 2 ton goads zou kunneu worden bespaard die gemeenteraad heeft voor zeker allo aanspraak op de sympathie van Heusden, voor wiens belangen hij zoo degelijk optrad. Onder de gemeenteraad van Heusden waren waarsehijulijk verschillende leden, die zich inzon- derneid beijveid hebben; maar ook ouder die werk zame leden komt weder in de eerste plaats allo hulde toe aan den Voorzitter, den verdienstelijken burgemeester Houcoop. Hij toch heeft moeite, tijd noch privéiniddelen ontzien, waar hij slechts kon vermoeden, dat hij door een dezer op te offeren, nader tot het beoogde doel zou geraken. Hij heeft aanvankelijk (en wij hopen volkomen) gezegevierd. Indien hij ze niet reeds bezat, hij zou ook door dit ouvermoeid pogen aanspraak kunnen maken op de bijzondere genegenheid van alle iugezeteuen. Moge het hem gegeven zijn, later met welge* atangaateMmmrnw'wyxexmyMWMumMfjnjUËBPsmtxmKmaumtit n nn» m imamaasmataÊ»mumm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1885 | | pagina 2