die deftige hengelclub. Het boek, waarin de platen zijn, wordt door de heele wereld gelezen, vandaag of morgen zien wij in onze verbeelding een Amerikaan of een Kngelsch- man in den Haag aan een besteller naar de hengelaarsclub vragen. Tien tegen een als de man hem begrijpen zal. BUITENLAND. Het 25-jarig1 jubilé van de troonbestijging van Keizer Wilhelm is op indrukwekkende wijze gevierd. In alle kerken was de voormiddag-godsdienstoefe ning aan de herdenking der heugelijke gebeurtenis gewijd. Behalve de leden en bloedverwanten der vorstelijke familie, kwam ook de koning van Saksen, die onverwacht was verschenen, persoonlijk den keizer zijn gelukwenschen aanbieden. Des middags werd een plechtige godsdienstoefening in de slot kapel gehouden daarna groote felicitatie ten hove, in de Witte Zaal van het koninklijk slot. Ook Bis marck was hierbij tegenwoordig; toen hij naderde, ging de keizer hem eeuige schreden tegemoet en kuste hem tweemaal. Dezelfde onderscheiding viel Moltke te beurt. De gehcele stad is in feestgewaad. Het keizerlijk paar werd bij den optocht, die een schitterenden indruk maakte, met eindeloos gejuich begroet. De dood van baron Carlos Von Gagern heeft een nog treuriger gevolg gehad. Zijn eenige dochter, door smart overstelpt, heeft zich door vergiftiging van het loven beroofd. In '85 zijn in Engeland 16.101 nieuwe uitvin dingen gepatenteerd, zijnde 1009 meer dan in 1884. Met de jongsto boot der Cas^e-stoomvaartlijn zijn Donderdag to Londen aangekomen drie Transvaal- sche knapen, zoons van den magistraat Koek. Zij gaan naar Nederland om daar hunne opvoeding te voltooien, eerst op de school te Dootinchem, la- later op eene hoogeschool, vermoedelijk Utrecht. Zij willen een tiental jaren in ons vaderland door brengen, alvorens naar Pretoria terug te keeron. Uit Cadix wordt bericht, dat de cholera te Al- geciras is uitgebroken. Er waren 16 sterfgevallen den eersten dag. De oogst van sinaasappelen in de Spaansche pro vincie Valencia moet dit jaar zeer overvloedig zijn. Dezer dagen kwam te Marseille de eerste scheeps lading van deze vruchten aan ongeveer 300.000 stuks welke spoedig door vele andere gevolgd zal worden. Strenge maatregelen worden in Italië genomen tegen don handel in kindoren die daar op grooto schaal wordt gedreven. Vele personen zijn deswe ge gearresteerdo. a. een orgeldraaier en zijn vrouw, die twee jongens van 16 en een van 7 ja ren in Caserta van de onders hadden gekocht, met 't doel om ze in Frankrijk weer te verkoopen op de zoogenaamde arbeidsbeurs. Ze hadden voor het 7-jarig knaapje ongoveer 63, voor de twee oud ste jougens, broeders, circa 8 por stuk betaald. In 't afgeloopen jaar ziju te New-York 280.745 immigranten aangekomen, tegen 319,435 in 'tjaar to voren. Te Detroit (Michigan) zijn Ferry's groote maga zijnen van zadeu, Whites Theater en andere huizen afgebrand. De schade wordt op ruim 1 millioen dollars geschat. Iu Algerië en vooral iu hot, dep. Bona is zooveel sneeuw gevallen dat het verkeer is gestremd. De rijkste vrouw der wereld moet in Cbili wo nen en Doua Indora Cousino heeten. Deze kent het juiste cijfer van haar fortuin niet. Hare on telbare eigendommen bestaan uit mijnen, schepen, huizen, kudden, enz. Een enkele harer mijnen ver zekert haar een inkomen van 400,000 frs. per maand, üona Cousino, meer bekend onder don naam van in zijne groote, met afbeeldingen van heiligen en van veldslagen versierde kamer en poetste een paar groote laarzen. De oude kozak had haar indertijd, toen zij nog een hulpeloos kind was, op zijne armen gedragen en op zijne knieën had zij paard gereden, ten tijde toen zij nog als eene echte wildzang met fladderende lokken door het huis rondsprong. De groote magere man met de grijze haren en den borsteligcn knevelbaard, glimlachte dadelijk, zoodra hij haar zag en zijne anders zoo strenge, scherpe trekken namen eene uitdrukking van roerende liefde en aan hankelijkheid aan. «Tarasz, wilt gij mij eene dienst bewijzen zoo begon de kleine toovenares. «lederen dienst, dien gij verlangt.# »Ook tegen den wil mijner ouders?# «Ook dan.# «Dan verzoek ik u, om dezen brief dadelijk te bezorgen hij luitenant Jadewskien als hij van middag komt, wacht hem dan op, en laat hem on opgemerkt in den tuin, maar vooral niet in huis «Weet ge wat, juffrouw,zeide Tarasz met een sluw gezicht, ik zal hem liever dadelijk door liet poortje binnen laten, dan komt hij onbemerkt in het park. »Ja, doe dat, mijn goede, beste Tarasz.# «Om u een pleizier te kunnen doen zou ik in staat zijn mij de geheele wereld tot vijand te maken, als het zijn moest,# antwoordde de oude man. De hemel scheen Anitta dien middag te begun stigen de lucht was onbewolkt en de zonneschijn overstrooide den tuin, waar het meisje onopgemerkt heensloop, met warmen goudglans. Het bekoorlijke meisje verborg zich als een groot kind in het struik gewas, eene schuwe hinde gelijk, die in het kreupel hout een schuilplaats zoekt. Tusschen de ontbladerde gravin de Monte-Cristo, 'a zeer bodreven in han delszaken zij is weduwe, en hoewel zij nog naau- welijks 45 jaren is, weigert zij hardnekkig een tweede huwolijk aan te gaan. Dat de gelegenheid hiertoe haar niet ontbreekt, behoeft niet gezegd. BINNEN LAND!" H RUSDEN, SO Dec. De gemeenteraad heeft besloten, de jaarmarkt van paarden, runderen, varkens (teveus van lin nen en laken), thans gehouden wordende op den eersten Dinsdag in Maart, te veranderen, en be paald, dat die markt in 't vervolg zal plaats heb ben op den tweeden Donderdag in de maand April. Deze wijziging is ook opgenomen in den door ons aan de abonnés verzonden present-almanak. t ZUILICHEM a/d WAAL, 3 Jan. De nieuw jaarscollecte alhier heeft ongeveer f 42 opge bracht, waarvan de behoeftigen dezer gemeente bedeeld zijn. t GENDEREN. Door stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente alhier, is in de plaats van H. Vos, die bedankt heeft, tot notabel ge kozen met 14 van de 16 uitgebrachte stemmen, J. de Bruijn. t RIJSWIJK. Dat de vergunningen met Nieuwe- jaarsdag nog steeds vol stoom blijven werken en een stroom van ongerechtigheden afwerpen op de hoofden dergenen, die juist op dien dag zoo be zorgd schijnen te zijn voor het welzijn van ande ren, daarbij liun eigen heil geheel voorbij ziende, leverde de eerste dag van dit jaar weder het treu rige voorbeeld, aangezien er hier in een herberg eene kloppartij op groote schaal werd gehouden, waarbij het ook niet aan de noodige stukken en brokken van huisraad, ruiten enz. ontbrak, zeker niet ten voordeele van den kastelein. De politie is hiermede in kennis gesteld ge worden. t WIJK. De zangvereeniging „Vredebest" alhier hield eene openbare uitvoering, die een talrijk publiek had gelokt. De nummers van het programma liepen achtereenvolgens flink van sla- pel en werden nu en dan afgewisseld door dich terlijke voordrachten. Het. publiek was geheel en al aandacht en smaakte blijkbaar een genot, dat niet anders dan streelend mag genoemd worden voor de jeugdige leden van „Yredebest", die too- nen met hart en ziel zich te wijden aan de edele toon- en dichtkunst. Wij aarzelen niet om „Vre debest een sieraad van onze landelijke gemeehte te noemen. Eere aan den wakkeren directeur, den heer Broers, die ook weder bij deze gelegen heid getoond heeft, de rechte man op de rechte plaats te zijn. t Op oudejaarsdag had hier de jaarlijksche verhuring plaats van de zitplaatsen in de kerk. De opbrengst was f 326, zijnde f 39 meer dan het vorige jaar. t NIEUWKUIJK, 2 Januari. Een der koffi- huizen alhier dat wel vergunning bezat, maar geen genoegzame voorzorgen nam voor haar ge combineerd bedrijf, werd dezer dagen door de rijks- en gemeenteveldwacht bezocht. Een paar bezoekers zaten onder het genot van een glaasje te keuvelen, toen de politie binnentrad. Haas tig trachte de hospita de glaasjes te verwijderen, die zij reeds van voor een paar bezoekers weg nam. De derde bezoeker, daarvan niets begrij pende, trok zijn glaasje terug. Zij blijven nog een oogenhlik om het edele vocht strijdende tot twijgen der eiken en beuken, tusschen het fijne tak- kennetwerk der berken, tusschen donkere dennenhagen en zwierende klimopranken door, hield zij voortdu rend de oogen gevestigd op het kleine poortje aan het eind van het park. Eindelijk vertoonden zich de bonte kleuren van eene uniform en Zesin trad liet park binnen. Anitta liep hem tegemoet en greep zijne handen hare oogen schitterden van hemelselic blijdschap. Be oordeel mij niet verkeerd, of met overijling,# zoo begon zij, «maar ik moest u spreken oin verschillende redenen. «Ik dank u,« gaf Zesin ten antwoord, «gemaakt mij volkomen gelukkig, en slechts eene twijfel blijft er voor mij over, namelijk waarmede ik zooveel liefde verdiend heb.« «Die wordt niet verdiend, geloof ik,« lachte Anitta, «die komt van zelf of anders in het geheel niet. Zij traden op den naastbijzijnderi bank toe, die in de schaduw der pijnboomen verscholen stond en spoedig had zij hem naast zich getroond. «Luister nu eens,# zoo begon zij met kinderlijken ernst, «graaf Soltyk maakt mij het hof. Ja, ja, ik meen het in vollen ernst, hoe ongeloofelijk het a misschien voorkomt. «Het komt mij maar al te geloofelijk voor.# Hij dingt naar mijne hand en mijne ouders begun stigen hem.# En gij «Ik zal hem nooit uit eigen beweging mijne hand reiken, nooit. «0, mijne lieve, goede Anitta.# «Ben ik dat? Hebt gij mij werkelijk lief?# «Twijfelt gij daar nog aan? Verstaat gij dan de kunst niet, in een menschenhart te lezen, en zoo gij dat niet kunt, zegt de stem van uw eigen hart u de politie het inmiddels overnam en de over treding constateerde. t DRUNEN, 1 Januari. Het is nu 5 jaar geleden dat een ieder, hier en in de aangrenzende gemeenten, eene veilige schuilplaats opzocht, om tegen het binnenstroomende water beveiligd te zijn. De onwilligen, die een verlaten tehuis boven eene zorgvuldige verpleging verkozen, waren de katten en menig poesje moest haar trouw aan het huis dan ook met den dood bekoopen. De heer M. Klerks alhier was ook op eene dus danige wijze destijds van zijn kat beroofd en wie dacht nog aan de kat van 1880; doch op het meest onverwacht komt dezer dagen midden op den dag de kat de voordeur in. Zij herkent ter stond het huis en begint met uitbundige vreugde al de huisgenooten te begroeten om vervolgens als ware er geen tusschenruimte van 5 jaar ge weest, weder hare oude positie in te nemen. Jammer is het dat de kat, met haar sterk geheugen, geen verslag kan geven van haar wedervaren. t DUSSEN, 2 Jan. Gisteren avond ten 6 ure barstte in het achterste gedeelte der woning van D. Middelkoop Cz., tegenover de Herv. kerk, plot seling een felle brand uit, terwijl op dat oogenhlik de vrouw met een kind tehuis was. Met eene kleine handspuit trachtte de toegestroomde menigte den voortgang des vuurs te stuiten, en de onder den wind liggende huizen, die door den dichten vonkenregen groot gevaar liepen, nat te houden; maar eer de gemeentespuit op het terrein was, stond ook reeds het belendend huis van A. Don kersloot in lichte laaie. Door dat de wind naar 't N.W. liep, bepaalde zich de brand tot die twee panden, die heide verzekerd waren. Weinig kon er gered worden, ook het vee in den stal van het eerste huis, naar men verneemt 10 stuks, kwam jammerlijk om. Aangaande de oorzaak van het on geval verkeert men in 't duister. Een woord van lof aan de spuitgasten van hier, zoowel als aan de brandweer van Babiloniënbroek en die van Meeuwen, die spoedig ter hulp gesneld waren. t NEDERHEMERT, 1 Jan. Een jongetje van circa 13 jaar, T. v. FT., dat bij goede kennissen „nieuwjaar^ had gewenschl, geraakte, op den dijk gekomen, zijn koers kwijt en viel langs de bazalt- glooiïng in de Maas. Gelukkig werd hij direct opgemerkt door J. van Dokkum, die zich gedeel telijk te water begaf en den knaap van een waar schijnlijke» dood redde. t Op het eiland Nederhemert doet zich een geval van roodvonk voor, dat gelukkig van lichten 'aard is. t WELL, 2 Jan. Gisteren avond ten circa acht ure, verliet M. v. D., een oppassend huisschilder, woonachtig op het Wellseind, een koffiehuis te Delwijnen en kwam dienzelfden avond niet tehuis. De vrouw, in hevige mate ongerust, roept eenige buren op, die met haar gaan zoeken, maar alle pogingen zijn vergeefs. Heden morgen werd de on gelukkige gevonden, verdronken in een sloot, enkele minuten van zijn woning verwijderd. Hij is ver moedelijk op weg naar hier door de groote duis ternis van dien avond het spoor bijster en te water geraakt. Hij laat een weduwe met een talrijk ge zin na. t OOSTERHOUT. Konijnenslaan is een bedrijf waarmede vele bewoners van boschrijke streken zich 's winters als er sneeuw ligt, gaarne bezig houden. Daartoe gaat men, gewapend met eene dan niet, wat mijne blikken sterk en teeder genoeg uitdrukken dat ik u liefheb, en hoe innig.# «Bemint gij mij dus werkelijk en zij keek hem diep ontroerd in het gelaat.. «Is het dan waarheid, stellige waarheid?# «Acht gij mij tot eene leugen in staat,fluisterde Zesin, wierp zich voor het behoorlijke wezen op de knieën en keek haar diep in hare oogen, die van een zacht vuur fonkelden, den milden voorjaarshemel gelijk. «Ach, Zesin,# zuchtte zij, «het mag verkeerd ge noemd worden, omdat mijne ouders het niet toestaan, maar mijn hart behoort u toe. Aan uwe zijde wil ik den levensweg wandelen of in het geheel niet. Ik zweer het u, eeuwig zal ik u lief hebben, eeuwig u getrouw blijven.-# «Eeuwige trouw herhaalde hij en toen zij in eene opwelling van kuische teederheid, hare armen om hem heen sloeg, trok hij haar tot zich en be roerden hunne lippen elkander. Het was een oogen hlik, zóó zoet, zóó rein, dat eene siddering van on gekende zaligheid die beide harten, samensmeltende in den zoeten droom der eerste liefde, doortrilde. Eindelijk maakte Anitta zich uit zijne omarming los. «Wij hebben nog enkele oogenblikken voor ons, laten wij geen tijd verliezen,sprak zij. «Gij zult mijn gedrag misschien belachelijk vinden, gij zult het wellicht zot van mij vinden, dat ik u de wet wil voorschrijven maar als het u ernst is, om mijne hand te willen verwerven, dan moet gij snel handelen.# «Wat wilt gij dat ik doen zal «Gij moet den graaf trachten vóór te zijn. Ga eenvoudig naar mijn' vader en vraag om mijne hand. «Ik zal het doen, maar eerst moet ik er mijne moeder over gesproken hebben.# «Kunt gij het niet zonder dat?# «Neen, Anitta; er zijn verschillende zaken te re- schop, naar de plaats waar zich de konijnen het meest ophouden. Ziet men nabij een hol of pijp indrukken van poot en, dan kan men bijna zeker zijn, dat zich daarin een konijn bevindt. Door trappen op de grond maakt men het dier bang, dit tracht de pijp te ontkomen, doch is nauwelijks buiten of wordt door den opjager doodgeslagen. Soms gebeurt het echter dat het zich niet laat verschalken en binnen blijft, dan wordt met de schop de pijp zooveel ruimer gegraven, dat men er in kan kruipen om zoo het dier te bemachti gen. Dat aan deze operatie gevaar verbonden is, zal hieronder blijken. LI. Woensdag ging zekere Snoeren op konijnen slaan. Toen hij 's avonds niet thuis kwam maakte zijne familie zich ongerust en ging 's anderdaags in gezelschap van vele huren naar den vermisten zoeken, doch vruchteloos. Eindelijk heeft men hem Vrijdagmiddag gevonden in het gehucht Dorst. Zooals men vermoedde had hij het konijn uitge graven en was in de pijp gekropen. Juist toen hij het dier beet had, stortte de grond hoven hem in en bedolf hem. Men heeft hem met het konijn in de hand dood er uit gehaald. t ALMKERK. Door de gemeente Sleeuwijk is een met deze gemeente gesloten contract, om ter gemoetkoming in de kosten van onderwijs, voor de kinderen welke uit die gemeente de openbare school aan den Nieuwendijk bezoeken, 's jaarlijks f 400 uit te keeren, opgezegd ge worden tegen 1 Januari 1887. 's-BOSCH. Twee Nijmeegsehe politie-ageuten in hurgerklecding, die zich dezer dagen te 's-Bosch voor particuliere zaken bevonden, traden aldaar, even vóór het vertrek van den trein, welke hen naar Nijmegen zou terugvoeren, het bierhuis van zekeren M. binnen en bestelden ieder een glas bier. Nadat dit was genuttigd, werd door ieder hunner een glas jenever besteld. De geheimzinnige wijze, waarop hun de ver langde glaasjes bitter werden verstrekt, bracht hen weldra op het denkbeeld dat M. geene vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein bezat. Bij het daarop ingestelde onderzoek in de zaal van M. naar de vergunningsakte en daar buiten naar het veelbeteekenende woordje „Vergun ning", bleek hun vermoeden gegrond te zijn, waarvan het onmiddellijk gevolg was dat tegen M., wegens den verboden verkoop van sterken drank, proces-verhaal werd opgemaakt en eenige der aanwezige sterke dranken werden in beslag genomen. ZALTBOMMEL. De alhier gehouden Nieuw jaars-collecte, ter inzameling van gelden tot we ring van bedelarij, heeft opgebracht f178. AMMERZODEN. A. V., wonende onder deze gemeente, is dezer dagen bij arrest van het ge rechtshof te Arnhem, veroordeeld tot 2 jaren cellulaire gevangenisstraf, ter zake van poging tot doodslag op den jachtopziener te Del wijnen P. van Vijnck. WAARDEN BURgT"Zekere rrouw P. d. F. alhier heeft, tijdens zij onbewaakt was, hare huid, naar men vermoedt, met petroleum ingesmeerd en toen in brand gestoken, althans men vond de ongelukkige naakt, met brandwonden overdekt, zoodat men voor haar leven vreest. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk 22 Fe bruari of 1 Maart weder bijeen komen. Zooals men weet is door den Minister van Fi nanciën de hand geslagen aan de herziening der wet op de personeele belasting. Naar wij vernemen werd dit vrij omvangrijk werk o. a. op de volgende hoofdbeginselen voor bereid. De belastbaarheid zou eerst aanvangen bij een huurwaarde van ƒ100, in plaats van de belastbare opbrengst van 67, thaus aangenomen. De deuren en vensters konden als grondslag van belasting vervallen. Daarentegen zou voor het meubilair een hooger tarief van belasting voorge steld worden en zouden de klassen van dienst- en werkboden en paarden, thans onbelastbaar of lager belastbaar, in de belasting begrepen worden. Hoofd doel is den druk voor den middelstand zooveel mogelijk te verlichten en meer gelijkmatig te ver- deelen. Met de eerstvolgende Staatsloterij zullen do loten gelen, alvorens ik dien stap doe. Ik moet in staat zijn uwen vader te zeggen, welke toekomst ik Zijne dochter kan aanbieden.# «Ge hebt gelijk,# riep het meisje lachend. «Zoover heb ik nog niet eens gedacht. Ik meende, dat wij ons als de vogels in liet bosch, een nestje in hel groen zouden kunnen maken en van de zaadkorrels leven, die Gods weldoende hand voor Zijne schepselen op de aarde strooit. Maar laten wij nu niet langer dralen, ieder uur kan nieuwe gevaren brengen. Een schel gefluit waarschuwde het jonge paar, dat er onraad dreigde. Het was Tarasz, die de wacht hield. «Gij moet weg,# fluisterde zij, opstaande, «er komt zonder twijfel iemand aan.# Zesin sloot haar nog eenmaal in zijne arnapn, en drukte haar een' langen, innigen kus op de üppen, toen snelde hij voort, terwijl Anitta schijnbaar kalm het pad naar huis insloeg. (Wordt vervolgd.) IJIjllg IIMIM wwm-xmwmummaa+u»*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2