Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. Brieven uit de Residentie. van een persoon of van een paar personen, maar van verscheidene burgers, die wel wil len geven, maar die liefst zooveel mogelijk den last voor zich zeiven of voor hunne huisgenooten willen sparen om er den ge- heelen dag aan te wijden. Het zou eene oplossing zijn van het vraagstuk, die allen kan bevredigen hen die liefst de traditie volgen en aan de deur willen blijven ge ven en hen die de last tot een minimum willen teruggebracht zien. Dan zouden wij misschien ook dat heirleger van vreemden kwijt raken, die eerst hunne eigene ge meenten afbedelen om later op den dag hun refrein ons onder den neus te duwen. Hot nieuwe Engelsche parlement zal 21 Januari worden geopend, cn dat wel door koningin Victoria in persoon. Sedert eene reeks van jaren is dit niet geschied en men kan cr zeker van zijn dat dit niet toevallig is. Hoewel de Engelsche koningin zich altijd binnen de conslitutioncele grenzen heeft bewogen, is zij in haar hart toch eene tory en ziet zij met leedwezen de liberalen aan het bewind. De laatste maal dat de koningin het Parlement in persoon opende was in het jaar 1876, toen de conservatieve Disraëli aan hel bewind was, die aan haar den titel van keizerin van Indië deed toekennen en daarvoor met het pairschap en den titel graaf van Bcacons- field werd beloond. Toen eenige jaren later de liberalen aan het bewind kwamen bleef de koningin rustig op haar kasteel te Windsor, toen het Pailenient moest geopend worden. Of deze koninklijke gunst het kabinet Salisbury op de been zal houden mag met grond betwijfeld worden. Men weet dat in het nieuwe Parlement de Ieren den doorslag geven. Welnu, het kabinet heeft besloten niet dc minste concessie aan de Ieren te doen. Het eenige lid van het ministerie dat een verdrag melde Ieren voorstond, was lord Churchill. In deze om standigheden zal het kabinet Salisbury zich moeielijk staande kunnen houden. Ook Frankrijk ziet met spanning tegemoet wat er in den ministerraad zal besloten worden, want het heeft een nieuw kabinet-Freycinet. Deze achtenswaar dige staatsman is er in geslaagd een ministerie tc vormen dat volkomen beantwoordt aan dc parlemen taire eischen van het oogcnblik. Gemakkelijk was dit niet, omdat de geavanceerd liberalen recht hadden op meerdere zetels. Het ge volg is dat een paar hunner beste mannen, generaal Boulanger en de beer Lockroy, er zitting in hebben genomen. De behoudende republikeinen zijn over deze formatie alles behalve gesticht, maar men mag ver trouwen dat de Heemskerk van Frankrijk (Freycinet heeft thans voor de derde maal een ministerie ge vormd) tusschen de klippen zal weten door te zeilen. Aanstaanden Zaterdag of Maandag zullen de bood schap van den president der republiek en de ver klaring van het kabinet in de kamer worden voor gelezen. Grévy moet besloten hebben zijne boodschap belangrijk korter te maken dan het plan eerst was doch daarentegen eene algerneene amnestie voor alle staatkundige misdrijven aan te kondigen. Volgens het dagblad »La République Frangaise,* •/ou het nieuwe kabinet het volgende programma trachten te verwezenlijken. 1. Hervorming der ad ministratie, zoodat op alle trappen der ambtenaars wereld toewijding aan dc zaak der republiek wordt gevonden. 2. Herstel van het evenwicht op de bc- grooting, zonder leeningen of nieuwe belastingen, maar door bezuiniging, vooral op het budget van oor log. 3. Regeling der koloniale vraagstukken door het vestigen van Frankrijks invloed in Tongkin en Madagascar op de minst kostbare wijze. De berichten uit Spanje blijven nog altijd min of meer zorgelijk. Niet alleen is de publieke meening nog altijd heftig tegen Duitschland gekant (bewijze dat men het openlijk beschuldigt een aanval op de Philippynsche eilanden in den zin te hebben, zoodat dc bewoners dier eilanden vrijwillig een m i 11 i o e n hebben bijeengebracht voor eventuëele oorlogskosten), maar ook de Carlisten schijnen van plan eerstdaags het hoofd op te steken. Zelfs moet de generale staf van hun leger reeds kant en klaar zijn. De zaak moet zelfs reeds de aandacht van Bismarck hebben getrokken, zoodat hij de Fransche regeering de grootst mogelijke opmerkzaamheid aan de Spaansche grenzen zou hebben aanbevolen. In het oosten nadert men blijkbaar gewichtige ge beurtenissen. Hoewel de telegraaf (natuurlijk in dienst van beursspeculanten) heden vrede en morgen oorlog laat weten, schijnt het toch als een paal boven water te staan dat de Grieksche regcering in hare nota van den oudejaarsdag aan de mogendheden heeft kennis gegeven, dat er voor haar geen uitweg is dun de Turken de vrije hand te laten en dc orde te herstellen op hunne manier! De mogendheden hebben nog eerst een uiterst mid del beproefd, en zoowel te Athene als te Sofia en Bel grado gehecle of gedeeltelijke ontwapening geëischt. Het grootste bezwaar voor het sluiten des vredes blijft de vijandige verhouding tusschen den grooten en den kleinen Alexander, anders gezegd den Keizer van Rusland cn den Vorst van Bulgarije. Blijft dc Keizer op zijn stuk staan en is liet hem niet voldoende dat dc Vorst een Russisch generaal als dwarskijker te Sofia wil dulden, maar dat hij zijne trouwe raadslieden wegzendt, dan zal de Vorst zich denkelijk in de armen van Turkije werpen. Hij moet nu reeds den Sultan een soort bond genootschap aangeboden hebben, op voorwaarde dat Turkije de vcrccniging van Rumelië cn Rulgarije erkenne. Dc Duitschc Rijksdag is thans aan de beraadslaging over een zeer belangrijk werk, waaraan door de Re geering zeer groot gewicht wordt gehechthet graven van een kanaal tusschen de Oost- en Noordzee. Dit werk zal evenwel zulke groote sommen verslinden, dat het heftig verzet ontmoette Daarop heeft de minister Böttichcr het ware oog merk met dit kanaal uiteengezet: »Het kanaal is noodig«, zeide hij, »voor de verdediging van het land. Vroeger heelt men onze oorlogsvloot willen verdub belen in plaats het kanaal te graven. Thans, nu de vloot werkelijk verdubbeld is, is het kanaal onmis baar geworden. Men kan er verzekerd van zijn dat het voorstel cr thans met eene groote meerderheid doorgaat. Te vens zullen alle staten aan de kusten van de Noord zee mogen bedenken dat de Duitschc vloot, als dit kanaal klaar is, 24 uur vroeger dan thans voor de kusten kan verschijnen 13 millionnairs van het Noord-Westen van Amerika HEUSDEN, 11 Jan. t De Harmonie vde Eendracht'' van Herpt en Bern gaf Zaterdag 11. in de zaal van den heer Mourik hare eerste algerneene uitvoering binnen deze gemeente. Zij bood de leden een keurig programma aan, dat getuigde dat het deze jonge vereeniging niet aan moed ontbreekt. De opkomst liet, zooals hier zoo vaak gebeurt, weder te wenschen overhetgeen des te meer te betreuren is, wijl dit gezelschap bewijzen gaf van groote en degelijke studie. Wij zullen niet bij elk nummer afzonderlijk stilstaan, maar slechts hier en daar een greep doen. No. 3, Duo de l'Opera Norma, (pour cla- rinette et piston) dat, door een opkomend gebrek aan een der instrumenten, gedeeltelijk mislukte, werd later weder hersteld toen het na no. 4 nog maals gegeven werd. De duette was zeer goed, hoewel de tusschenpartijen hier en daar wat te wenschen overlieten. Het stuk zelf was dan ook wel wat zwaar voor een beginnend gezelschap. Ook no. 6 had beter kunnen zijn j doch de ove rige nummers zijn allen goed geslaagd. No. 7, Concert Polka (pour piston) was uitnemend goed. Wanneer wij met lof van //de Eendracht ge wagen, dan deuken wij daarbij in de eerste plaats aan den verdienstelijken directeur, den heer Brohm. Onder zijne directie toch kan het niet anders of het gezelschap, dat zooveel lust beloont, moet geregeld in ontwikkeling toenemen. De heer Esckauzier, honorair lid, voelde zich na het laatste nummer genoopt, ook namens de overige honoraire leden, aan directeur en gezel schap zijne openlijke hulde te brengen en werd daarop in goed gekozen woorden dank gezegd door het lid, den heer Van Herpt uit Herpt. Wij zijn er zeker van dat bij het opgekomen publiek dezen avond eene aangename herinnering heeft achtergelaten. bewerking is smaakvol en verdient allen lof. Bij de doeltreffende samenstelling is niet ver zuimd om op elk lot den naam te drukken van den collecteur, aar» wien het ter distributie is uitgereikt. t Naar wij vernemen is de aankoop van pcr- ceelen ten behoeve van het kanaal Amsterdain- Merwede, voor zooveel betreft het gedeelte Via- nen-Gorinchem, bijna geheel afgeloopen. Alleen onder Gorinchem moeten nog met eenige eige naars onderhandelingen worden gevoerd en eenige perceelen zullen gerechtelijk moeten worden ont eigend. Dc //Staatscourant" is tegenwoordig weer bo zig provinciesgewijzo uitgebreide staten te geven over de uitkomsten van den oogst. Staten vol cijfers, een wellust van statistieke oogen. Van elk gewas wordt opbrengst en qualiteit door een cijfer aan gewezen, niet alleen zooveel het gewas zelf be treft, maar ook voor het //Stroo, lint, hooi of droogblad". Opgegeven wordt, in hoeveel gemeen ten de oogst bedroeg 100, hetwelk beteekeut bij Uitstek gunstig, dus uitmuntend", zooals de z/St. Crt-" leeraart; 90 d. i. zeer goed; 80 d. i. goed; 70 d. i. vrij goed; 60 d. i. meer dan middelmatig 50 d. i. middelmatig 40 d. i. gij raadt het al minder dan middelmatig; 30 d. i. nog minder, nl. gering20 d. i. slecht of 10 d. mislukt. Nul ontbreekt, dat zou al te treu rig effect maken. Ten slotte wordt door een enkel cijfer het oordeel omtrent dei» geheelen oogst uit gedrukt. Zoo vernemen wij bijv. dat het iu Zeeland met de tarwe dus was gesteld opbrengst van het graan 77.5, qualiteit 81.9; opbrengst stroo 79.1 qualiteit 80.G. Zoo worden wij ingelicht omtrent 50 gewassen. Een is er vergeten, een allergewichtigst, namelijk Kool (speciaal apenkooi) opbrengst 100, quali teit 100. tZUILlCHEM a/d WAAL, 8 Jan. De Ge deputeerde Staten der provincie Gelderland heb ben goedgevonden, ambtshalve uitspraak doende G. Kuijntjes Johz. niet ontvankelijk te verklaren in zijn tegen de beslissing van den raad dezer gemeente ingediend bezwaarschrift. Thans zal hij zich met zijne bezwaren tot den Koning wenden. t TIELERWAARD, 9 Januari. De Dijksteel van Tielerwaard zal 20 Jan. e.k., 's middags te 12 ure, in het districtshuis te Tuil publiek aan besteden het verhoogen en verzwaren van eenige gedeelten dijk, het maken van een binnenberrn, het gedeeltelijk dichten van eene sloot en een wiel, alsmede het maken en verzetten van ba- zal tglooiïng op den buitenloop des dijks onder Her wijnen, IleUouw, Ophemert en Zcnnewijnen. oorlog. Vooral Bismarck moet door deze nota alleronaange naamst zijn verrast. Volgens hetgeen aan de «Kölnische Zeitung* wordt gemeld, heeft men vast besloten als Griekenland aan Turkije den oorlog verklaart, aan de zij zich op den divan uil. De schrikbeelden die haar hadden gepijnigd waren voor goed geweken. Het eenzame, stille huis was op eens gezellig en vroolijk geworden. Het duurde intusschen niet lang of er werd zacht aan het venster geklopt. Dragomira stond op en opende het venster zoo driftig, dat de ruiten rinkelde. »\Vie is duar?« Ik, mejonkvrouw. Het was de waardin, die buiten stond. Zij lachte op hare sluwste cn hatelijkste manier. »Wij hebben u noodig,* fluisterde zij, »mijn wa- gin staat buiten op den weg, maak u gereed.* (Wordt vervolgd.) Wij doen ongevraagd een beroep op de goed hartigheid onzers lezers 't is voor de vogeltjes Men verzuime niet, zoolang de sneeuw daken en binnenplaatsen en tuinen bedekt en de ge vleugelde //fortuinzoekers" belet ,/in hun onver mijdelijke levensbehoeften te voorzien," ze wat broodkruimels toe te werpen. De vrijwillige dieustneming van Nederlanders in het leger hier te lande schijnt zoo groot te zijn dat zonder vreemdelingen in het bepaalde aantal kan worden voorzien. Daarom heeft de Minister van Oorlog bepaald dat de corpscomman danten in het vervolg, behalve voor de betrek king van muziekant en schrijver, niet dan bij liooge uitzondering vreemdelingen zullen aannemen. Vooral bij het wapen der artillerie zijn in de laatste jaren weinig vreemdelingen voor den dienst aangenomen, waarover de Minister zijne tevreden heid heeft betuigd. Het ontwerp-uiodel voor de uit te geven loten, die in het plan der 321e Staatsloterij zullen be grepen zijn, is thans vastgesteld. De loten zullen in couponbladen worden uitgegeven bevattende 20 twintigste gedeelten, geplaatst in 4 kolommen van vijf. De klassikale loten zijn voor iedere klasse verschillend van kleur, terwijl de als doorgefour neerde uitgegeven loten allen één kleur dragen. De lotenbladen zijn van een groot watermerk voorzien, voorstellende 's Rijks wapen, vastgehou den door twee gekroonde leeuwen, boven een lint met de spreuk //Je maintiendrai." Het water merk is zoo aangebracht dat in elk der twintig sten een gedeelte er van voorkomt. De gansche Het geheele eiland Marken staat, tengevolge van den sterken Noord-Oostenwind, die het water over den dijk deed slaan, onder water. Met bootjes vaart men van de eene buurt naar de. andere. Het jaarlijks terugkomende feest, de yneutjes- dag," dat Zaterdag gevierd zou worden, is daar door mede yin het water gevallen." Op neutjesdag" komen de jonge deerns bij elkaar en onthalen zich zelf op noten. De jonk mans zoeken de vergaderplaatsen der meisjes op en vragen beleefd verlof om te mogen yaanpijpen.* Dit wordt gereedelijk toegestaan. Bevinden zich onder deze jongens de //uitverkorenen" der meis jes, dan mogen die plaats nemen. De overigen blijven staan en moeten vertrekken om hun ge luk elders te beproeven. Zaterdagavond werd ouder de gemeente Heen- vliet de jeugdige vrouw van den arbeider Simon Kwak dicht bij haar woning vermoord gevonden. Zij was vreeselijk verwond aan hals, aangezicht en handen. De vermoedelijke dader, zekere J. Bevaart, een jonkman, is gearresteerd en daarna geboeid naar Rotterdam overgebracht. Een schijn-doofstomme bedelaar te Amsterdam is wegens deze aanmatiging van ongelukkige qualiteiten door de politie gevat. Op den overweg van den spoorweg te Gorsel is een vracht wagen door een trein omvergereden; de voerman S. «uit Lochein kwam er ongedeerd af en zijn paard evenzeer; alleen de wagen werd verbrijzeld en 't vrachtgoed bedorven of vernield. Tus schen een stoomboot, op Liverpool en een markt schuit van Zaandam had voor Amsterdam een aanvaring plaats. Een der opvarenden raakte te water, maar werd geredde marktschuit bekwam nog al schade. Als curiositeit wordt gemeld, dat er in een van de kleinste dorpen var» Züid- Beveland van 15 October tot 31 December door twee jagers zonder akte 99 hazen, 2 eenden, 2 wulpen en 1 watersnip zijn geschoten, zonder door de jachtopzieners of politie achtervolgd te zijn- Aan een heer en dame zijn in den trein tussahea Rozendaal er» Rotterdam gouden voorwerpen ter waarde van ƒ1200 ontvreemd. Op den Rotterd. dijk te Delfshaven is bij een vleeschhouwer in gebroken. Men stal 12 eu een groot stuk vleesch. Te Delft heeft zich een onderofficier doodgeschoten. De reden is onbekend gebleven. Op het postkantoor te Tiel werden in den laat ste» tijd brieven met geld vermist. Verdacht wordt de brievenbesteller C. V. Tusschen Grafhorst en Genemuiden is een koetsier met zijn rijtuig: vol passagiers van den ongeveer 20 voet hoogenj zeedijk gevallen. Het rijtuig werd geheel vernield!» De reizigers bekwamen erge wonden. en die 17 jaar geleden aldaar overleed, na bij testament te hebben bepaald, dat, als zijne dochters kinderloos waren gestorven, de helft vau zijn ver mogen bjj den dood zijnor vrouw zon strekken tot do oprichting van oono openbaro bibliotheek te Chicago. Dezo eventualiteit zich voorgedaan hebbende, erft de stad Chicago nu 4 a 5 millioen dollars. Te Stratford in Wellington (Nienw-Zeeland) heeft een brand 34 huizen vernield. De telefonische en telegrafische verbinding tus- scheu Brussel en Antwerpon is geheel afgebroken hezelfde geldt van de telegrafische vorbinding tus schen België en Engeland en ons land. Londen zucht opnieuw onder de sneeuw. In Noord-Engeland woedde een hevige storm en men hoort van een aantal ongelukken op zoe, gepaard mot verlies van menschenlevens. De voorraad steenkolen, die de Engelsche bo dem bevat, wordt geschat nog voldoende te zijn voor 5 eeuwen. De voorraad petroleum die Ame rika bevat, acht men onuitputtelijk, omdat do aard korst voortdurocd petroleum blijft produceerou. Op Oudejaarsdag huwde de bankier Robert Sproege te Londen een 16-jarig meisje, Mary Ann Johnson. Den volgenden morgen aan 't onbijt zei do jonge vrouw dat zij zulke kostbare geschenken had gekregen dat nu niets meer haar verrassen kon. De jonge echtgenoot ging toen om een paarlensnoer tegenover 6 kussen de weddenschap aan dat bij haar b:nnen eon half uur sprakeloos zou doen staan van verrassing. Hij begaf zich naar de slaapkamer en bleef watlang uitzijn vrouwtje ging hem zoeken en... vond hom als lijk aan don vpiegelhaak hangende. Op den grond lag een stuk papier, met de woorden: »eeu weddenschap moet gewonnen worden, al zijn mijn lippen nu ook koud*. Meu kan geeu oorzaak voor den zelfmoord gissen. Het arme vrouwtje viol in omnacht en de goueosheeren vreezeu voor haar leven of verstand. In Zuid-Rusland is het weer abnormaal zacht, ja lento-achtig. Men vreest dat men dit later zal moeten bezuren. Een hevige pokken-epidemie woedt te Toulon. Talrijk zijn do sterfgevallen. Een aantal gonees- heereu hebben aaugeboden kosteloos in te enten. Do Senaat te Washington heeft de bill vau den heer Edmunds tegen de veelwijverij aangenomen. Krachtens die bill zal de Mormoonsche secte onder opzieners gesteld worden, welke de president der Vereenigdo Staten benoemt. Een bericht uit New-York meldt dat er in de Westelijke Staten hevige sneeuwstormen woeden, waardoor het verkeer der spoorwegen zeer vertraagd wordt. Verscheidene treinen zijn door do massa sneeuw geblokkeerd en verlaten. Te Philadelphia zal dezer dagen feest worden gevierd Ier heriunering aan het feit dat 200 jaren geleden do boekdrukkunst in een deel van Noord- Amcrika werd ingevoerd. Do eerste drukpers werd in December 1685 door Wm. Bradford te Philadelphia aangebracht en het eerst o werk dat er op gedrukt werd, was een ka lender voor het jaar 1686. Do eerste papiorfabriek in Amerika werd in het jaar 1690, eveueens te Philadelphia, door Wm. Rittenhouse, vermoedelijk een Duitscher opgericht. Deze Bradford en Benjamin Franklin drukten in hot jaar 1741 de eerste uitgebreide werken en in 1743 deed Christoph Sauer, de eerste lettorgieter van Amerika, voor het eerst een bijbel het licht zien: dit alles gebeurde te Philadelphia, waar in 1743 ook het eerste dagblad der Vereenigde Sta ten, onder den titel »The Ponsylvania Pocket*, het licht zag. De »stad der broederliefde* mag er das fier op zijn in de geschiedonis van de boekdrukkunst in du Nieuwe Wereld, een groote rol gespeeld te hebben. Op hot terrein van uitgave en druk bekleedt Philadelphia ook nu nog met New-York en Briston een voorname plaats. Do stad Chicago heeft een buitenkansje gehad, ten gevolge van het te Parijs een dezer dagen plaats gehad hebbend overlijden van de weduwe van Walter L. Newberry, eertijds een van de groote 's GRAVENHAGE, 19 Jan. 1886. Het is in do laatste jaren bij de redactiën van sommige dagbladen gewoonte geworden om bij den aanvang van eene nieuwe tijdkring, een overzicht te geven van hetgeen alzoo gedurende het afgeloo pen jaar is geschied. Zoo vindt men in de eerste dagen van elk nieuw jaar in vele bladen statisti sche opgaven omtrent mannen en vrouwen, bekend

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2