^HRKTOERTchtIK"*" Oefening baart kunst, Nicht en Nachtegaal, o Bij de verkiezing van een LID DEK PROVIN CIALE STATEN, op WOENSDAG 20 DEZER, wordt met aandrang en overtuiging als Candidaat aanbevolen de Heer I Wethouder te Heusden en Voorzitter van het Wa terschap Oudheusden c. a. Donderdag 14 Januari 1886, Vele Kiezers uit alle deelen ran het BURGERLIJKE STAND. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. Rederijkerskamer te HEUSDEN. 3s ÜÏTrö'ËRIKQ Bekouw en IVlijnssen, op staatkundig, wetenschappelijk cn militair gebied, 1 of wel in de letteren en kunst. Verder omtrent handel en scheepvaart, justitie, politie, brandweer en mededeelingcn omtrent sterften, geboorten, hu welijken, enz. Daardoor wordt men eonigszins in staat gesteld om een oppervlakkig overzicht van den toestand vo verkrijgen en daaruit af te leiden of men voor of achteruit is gogaau. GEDACHTEN. gegaan tusschen de Heeren MOZES DE JONGH en LOUIS DE JONGH, Kooplie den en Fabrikanten te Heusden, blij kens akte den 5den Maart 1885, verleden voor voornoemden Notaris. Ten aanzien dezer ontbinding is overeen gekomen, dat: lo. De vennootschap wordt geacht te zijn geëindigd 1 Januari 1886; 2o. De vereffening der zaken van den Handel in en het Fabriceeren van Siga ren, geschiedt door den Hoor MOZES DE JONGII en vereffening der zaken in Manufact.urenhandel door den heer LOUIS DE JONGH 3o. Dat de gewezen vennoot MOZES DE JONGH, het recht heeft de Fabriek van Sigaren en handel daarin, dadelijk voor eigen rekening voort te zetten, en do firma f/PH. DE JONGH" te blij ven voeren, terwijl de gewezen Ven noot LOUIS DE JONGH, den Han del in Manufacturen op eigen uaam zal voortzetten. OP voor HH. Honoraire Leden met hunne Dames, in het lokaal ,/de Koornbeurs." Het Programma is samengesteld als volgt Vreemdelingen kunnen geïntroduceerd worden tegen betaling van 75 CENT. Bij akte verleden voor den Notaris DE GIER te Heusden, den llden Januari 1886, is ontbonden de Vennootschap tot uitoefening van handel in Manufacturen en aanverwante Artikelen, benevens het fabri ceeren van Sigaren en den handel daarin onder de firma wPH. DE JONGH," aan- Sommige dor redactiën, die een meer beredeneerd overzicht geven van hetgeen is verricht, nemen daarbij do gelegenheid te baat eens duchtig hun hart lucht te geven in jammerklachten over den gedrukton toestand van handel en nijverheid en over de Regeering, die geen voldoende middelen beraamt om verbetering aan tebrengeu.Het»Nienws van den Dag* staat dit jaar aan hot hoofd van die klagers. De aanhef van het overzicht dat door dit blad wordt gegeven omtrent dun Amsterdamschon han del gedurende 1885 is eene aaneenschakeling van jeremiades. Waar anderen nog wijzen op eenige lichtpunten aan den dnisteren horizon, weet dit blad van niets dan klachten en verwijten. Het is om er akelig van te worden en wanneer men niet, beter wisl, zou meu na de lezing van het stuk stellig overtuigd zijn dat de voornaamste stad van het land, die toch natuurlijk de rneesto rechten heeft, het moest onbillijk wordt behandeld. Liever dan met pessimistische beschouwingen mode te gaan, weusch ik voor zooveel de Residen tie betreft, bij den aanvang van het jaar 1886, al leen te wijzen op het goede dat in het afgeloopen jaar is tot stand gebracht of waaraan eua begin van uitvoering is gegeven. Wanneer toch wordt nagegaan wat alzoo in dat jaar is verricht om de Hofstad een schooner aan zien te geven, of door het maken van nuttige werken gezonder, aangenamer of meer productief te raakeu, mag dankbaarheid niet outbrekeu. Schcveniugen, de toongeefster aan allo badplaat sen in ons land, die eene Europeesclie vermaard heid heeft, is een nieuw badhotel rijk geworden. Door de voortvarendheid van oeuigo ondernemeude mauuen, is in zeer korten tijd een gebouw opge richt, dat voldoende aan alle eischon van comfort, eene prachtige verblijfplaats is voor hen, die de genoegens van eene zee-badplaats willen genieten. Niet alleen dat de verblijfplaats voorde badgasten dus is verbeterd, maar ook de vermakelijkheden die hun o. a. reeds iu den afgoloopeu zomer zijn aangeboden, zijn van veel beter gehalte dan die van vroeger. Do directie heeft geen kosten ODt- zion om de meest vermaarde muziekkorpsen ge durende het badseizoen te doen spelen en de muziek liefhebbers, dio vooral in de Residentie zeer talrijk zijn, hebben genoten. Het kan dan ook geen twijfel lijden, dat wanneer eenmaal de nieuw ont worpen muziek- on komediezalen gereed zijn, het nieuwe badhuis en met hetzelve het gedeelte vau de Hofstad, dat Schoveningeu heet, eeue goede toekomst tegemoet gaat. Één grief blijft er nog bestaan dat is namelijk het betrekkelijk hooge eutréegeld dat wordt go- eischt om toegang tot het afgesloteu terras te verkrijgen. Moge de directie kunnen goed vindon daarin in 1886 verandering te brengen, dan be wijst zij uiot alleen de Hagenaars een dienst, maar ook do talrijke landgeuooten die op hunne zomer- uitstapjes, do vrooljjke Residentie en tevens haar zee-lust-oord komen bezoeken. Zij, die voornemens £iju in den aanstaanden zomer een uitstapje naar de Hofstad te maken, kunnon dit dan waarschijnlijk doen, zonder dat zij bevreesd behoeven te zijn, dat in deze schoone stad hunne reukorganen minder aaugenaam wor den vergast op de kwade dampen die thans nog uit de grachten opstijgen. Er wordt toch flink aan de werken ten behoove vau de verversching van het Haagscbe grachtwa ter gearbeid en wellicht kan nog dit jaar met het doen wegloopen van het vuile en het veifrisschen van de grachten met versch water een aanvang worden gemaakt. Deze verbetering, die iu eene lang gevoelde behoefte voorziet, zal niet weiuig biidraoen tot verhooging van het aangename ver blijf. Niet minder dan de beide genoemde werken draagt de in 1885 gebouwde passage of winkel galerij bij tot verfraaiing van de stad. Wel is waar zijn nog niet alle perceeleu bezet en heerscht er in do 's Gravenbaagsche passage nog niet die eigenaardige drukte die men gewoonlijk in winkel straten in groote steden waarneemt, maar dit doet aan de waarde van hot geheel niet veel af. Ook het inwendige van do voornaamste iu dio galerij staande gebouwen, zooals een koffiehuis en een hötel, laat niets te wenschen over; zij zijn naar de nieuwste eischen van gomak en smaak inge richt. Het geheel is zeer bezienswaardig. Wel is waar heeft de kritiek zich ook hier niet onbetuigd gelaten en zijn er velen die het badhuis en de winkel-galerij niet mooi vinden, maar op ben is van toepassing hetgeen Pietornel in haar nieuw jaarsgroet aan Thomasvaer toevoegde, toen hij sprak van afkeurende beoordeelingen over gemaakte werken,, n.l.: Nou, dat zou wel een wonder wezen Heb jo ooit gehoord of gelezen Dat wat gemaekt werd of gewrocht, Niet door kritiek werd onderzocht, En meer gelaekt werd dan geprezen Dat is een heel gewoon geval De beste stuurlui staen aan wal. Het uitvoeren van dergelijke werken als boven genoemd, in een tijd dat allerwege wordt geklaagd over godrnkten toestand, is een bewijs dat iu de Residentie mannen worden gevonden die de toe komst niet zoo donker inzien en die gaarne hnn geld en werkkracht besteden om groote plannen uit te voeren. En dat zjj dit niet alleen doen ten behoevo van do verfraaiing van do stad hnnuer inwoning, wordt voldoende bewezen door de pogingen die vooral ook weör in het afgoloopeu jaar in hot werk zijn gesteld, om eene zeehaven te Schoveningeu te vor krijgen. Door do volharding van den ontwerper en de steun die hem door velo Residentie-bewoners is gegeven, zal dat plan, waarvoor de omstandig heden tot voor weinige weken zeer ongunstig wa ren, tengevolge vaD de hooge eischen die de Re- georing als voorwaarden voor de uitvoering meende te moeten stellen, waarschijnlijk toch kans van slagen hebben. In het begin van dit jaar beeft na melijk naar aanleiding van een verzoekschrift, Z. M. de Koning zijne ingenomenheid met het plan betuigd en den concessie-aanvrager zijne hulp toe gezegd. Daardoor wordt in de eerste plaats het uitgesproken vermoeden van velen dat de Koning togen den aanleg cenor zeehaven voor de Residen tie was, niet bewaarheid on aan doti ontwerper een niet genoeg te waardeeren steun vorzekord. X. t fledikhuizen, van 1 tot 31 Dcc. Geboren: Gijsbertus, z. v. Gijsbertus Kipping en Petronella Bruijsters Hondrika, d. v. Lamber- tns van Krugton ou Adriana de Raad. Overleden: Adriaan Pulles, ond 20 j. Daniël v. Haren, oud 7 j. Johaunes Antonius v. Dongen, oud 28 j. f Bewerken en Sleeuwijk, van 1 tot 31 Dec. Geboren: Bastiaan, z. v. J. C. Konings en H. v. d. Stolt; Mechelina, d. v. T. v. Bargel en M. Holster; Jan, z. v. A. v. Noorloos on W. v. Andel Hendrika, d. v. W. v. Burgel en M. v. d. Giessen YVilhelmina, d. v. J. Vos on S. J. v. Merkom Wilhelmina, d. v. H. v. Breugel en A. v. d. Heijden Marigje Cornelia, d. v. L. Bras en C. Hakkers; Ario, z. v. M. de Kruijk en G. v. Brugge Bcrbra, d. v. C. v. Noorloos on T. Ster- kenburg; Hubrecnt, z. v. J. Komau en C. Stoop. Overleden: Mijntje v. d. Giessen, echtgen. v. Willem v. Burgel, oud 25 j.Teuutje v. Boost v. Andel, echtgen. v. Oeno Los, oud 45 j. f Drongclcn, van 1 tot 31 Dec. Getrouwd: D. Buitelaar jm. 24 j. eu C. II. Treffers jd. 29 j. Geboren: Trijntje, d. v. W. Cohju en M. v. d. Beek. Overleden: Jeuneko Millenaar, 77 j. echtgou. v. A. C. Vos. f Eethen, van 1 tot 31 Dec. Geboren: kind v. J. de Waal en Ga. Pieterse. Overleden: Gerrit Branderhorst, j. 23 d. Lammert Combéo, j. 24 j.Arie v. d. Biesheuvel, wedn. 88 j.levenl. kind v. F. Roza on A. Laukhaar. Aan verschillende schrijvers ontleend. Wanneer het ons welgaat hebbeD wij zelden aan vrienden gebrek; waar veel honig is vindt men veel vliegen. Do meeston willen wel in een prieel met u zitten maar met u in de woostiju, dat lievor niet. Een troetelkind van het geluk is niet geschikt om oen bedroefde te troosten. Het is gelukkig dat even als hot genoegen, het leed voorbij gaande is, hoe bitter dan ook, terwijl het, ons treft. Het is alsof het zich met, ons bloed verbindt,en in het weefsol van ons hart wordt gevloch ten; maar de tijd zuivert het een, ontwart bet andere en doet het afdrijven naar do zee van het verleden. Als wij een nieuw leven intreden, ver geten wij do bitterheid van hot oude, dat de tijd vertreden heeft. KWALIJK. Kwalijk loopen is heel lastig, Kwalijk nemen dikwijls kwastig, Kwalijk liggen geeft verdriet, 't, Kwalijke deugt meestal niet; Maar wat ik voor 't kwalijkst hond? Als men kwalijk is getrouwd. LEPIDUS. Jan Lepidus liet. laarzen maken, Chrispijnbaas bracht ze hem tehuis; Jan paste daad'lijk, maar zo bleken Te nauw; hij dacht: »dat is abuis!* Goedsmoeds zet hij de laarzen neder En zegt gelaten: »Wect je wat! 'k Zal later nog wel eens probeeren, Als ik ze eeu week heb aan gehad.* HOOG EN VAST. Hoog staan, in 't maatschapp'lijk leven, Kan soms do allerdomste kwast. Vrees niet wanneer het leven stormachtig is: uit de verwarring komt orde en schoonheid te voorschijn. Eerst moet gij de norscho stem van den somberen winter hooreu, oer uw oor de milde en streelende toouen verneemt, welke de tong der lente in de bloesems lispelt. Wip zich eenmaal aan de beuzelachtigheid ver- bondeu heeft, die laat er zijn leven voor. Hij jaagt liever don trouwen hond vorstand uit het huis, eer hij hot schootkatjo domheid aan de lucht blootstelt en wegloopen laat. Den geur van duizenden rozen geniet men slechts één oogonblik, doch de smart, welke één harer doornen veroorzaakt, duurt langen tijd na de prik. Een ongeluk te midden dor vermaken is voor de rijken eon doorn tusschen de bloemen. Voor de armen daarentegon is een vermaak te midden dor rampen, eene bloem tusschen do doornen. Hoog staan zij niet 't hoogste sirevon Wilt ge iets beters, sta dan vast! Vrijdag-morgen reisden 2 vrouwen, vergezeld van een 6-jarig jongentje, in een coupé 3e klasse vau de G. O. L. S. De jongen werd heel leuk onder do bank ge schoven en door don rok zijner moedor bedekt, mot bet doel, voor hem niet 1o betalen. Do conducteur bouiorkto dit cn knoopte een gesprek met do vrou wen aan. Onderweg roept eensklaps de jongen; »Moader, bieuwo dor al? Algemeen gelach en bekeuring. Aan eeu spoorweg-loket informeert een veekoo- per, die een troep varkens weuscht te verzenden, hoeveel hij per stuk er voor betalen moet. Men noemt hem den prijs, die den man uveuwol wat hoog voorkomt. Echter bemerkende, dat zijne gewone maaier van afdingen hior niets uitwerkt, komt. hij eindelijk, hoewel dralend, mot de vraag voor den dag: »Maar dan kan ik toch voor mijne speen varkentjes zekor wel kiuderbiljetteu krjgen Do bekende redacteur van do Pall Mall Gazette,* de heer Stead, bevindt zich thans in de gevan genis te Holloway, om zijn straftijd te ondergaan. Ton einde den man zijn gevangenisstraf dragelijk te maken heeft het Leger des Heils, naar de »Bórl. Borsen Cour.* verneemt, honderd vijftig mu- zikauten van de verschillende schouwburgen ge- hu ard, die t,ot taak hebben om iedoren dag ge durende verscheidene uren, voor dat gedeelte van de gevangenis, waarin do heer Stead zich bevindt, vrool jko melodiën ten gehoore te brengen, om den gevangene eenige afleiding te verschaffen. Do directie der gevangenis heeft tevergt efs naar ver bodsbepalingen gezocht, op grond waarvan deze rustverstoring zonde kunnen verboden worden. Te ongeveer een uur des nachts werd dezer dagen bij een apotheker te Sint-Petersburg tot tweemalen toe zeer hard aangesteld. Do provisor, die nachtdienst had, d eed open en zag tot zijne verbazing do grootvorsten Sergius en Paul, beiden in uniform, voor zich. »Is uw chef nog op?« vroeg grootvorst Paul. »Hij is een half uur geleden naar bed gegaan,* antwoordde de provisor. »Goed, laat hem maar slapen, wij zullen hier voor een uur, of misschien gedurende twee uur een voor werp deponeeren, dat wij persoonlijk weder komen terughalen. i De vorst nam een Spaausche ridderorde van zijn j pels, giny op eeu stoel staan on legde de orde in eeu laadje van een kast, waarna hj verzocht het voorwerp niet te willen aanraken. Zoodra de grootvorsten waren vertrokken wekte de provisor zijn principaal, die reeds vaak ver dachte zaken, als brieven, dolken enz. van de po litie had ontvangen om die te onderzoeken, en hij dacht nu aan iets dergelijks, zoodat men de orde stilletjes liet liggen. Omstreeks twee uur werd er weder hard aange scheld en zoodra de deur werd geopend, snelde grootvorst Paul de apotheek binnen, voortgetrokken door iemand die een kap over het hoofd had en die met een zwarten doek geblinddoekt was. Deze man rende naar de plek waar de orde zich be vond, ging op een stoel staan, haalde het voor werp uit hot laadje, reikte het den vorst aan en trok de blinddoek van de oogen. Ondertusschen was een zeer gedistinguéerd ge zelschap in de apotheek toegestroomd, dat den go- dachteutezer Bishop, die de orde vau een afstand van twee werst met eene sledo gevonden had, met luide bravo's toejuichte. Bishop had met deu grootvorst Paul in eono slede gezeten, en de vorst mende zelf, terwijl de gedachtenlezer steeds do richting aangaf. De ge- heele cavalcade bestoud uit omstreeks veertig sleden. fHEUSDEN, 9 Jan. Botur 0.70 4 0.72 por stuk van 6 ons. Eieren 41/2 a 51/3 cent. mommmoéi), Nieuw Oorspronkelijk Drama in 5 Bedrijven. TOT SLOT: Kluchtspel in 1 bedrijf. Wegens de uitgebreidheid van het. voor stuk is de aanvang precies ten ZEVEN URE bepaald. haéèii, DIRECTIE VERZEKERT OOK Arroudissoments-Commissarisseu: te Vlijmen, P. A. ZWAANS; te Hedikhuizen, P. A. LUIJBEN. AgentNotaris LANDRÉ to V 1 ij m e n. ivioimi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3