Buitenlandseh Overzicht. BUITENLAND. BEKENDMAKINGT BINNËNLANDT worden. Maar de scheikunde heelt dikwijls de middelen aan de hand gedaan om te vervalschen en te bedriegen. In vele zaken zijn wij verwend en zijn wij ontevreden in plaats van dankbaar, wij letten op de kleine onaangenaamheden, en zien het vele goede over het hoofd, maar op het punt van eten en drinken zijn wij niet ver wend, dat deed het voorgeslacht beter dan wij, en wij merken nog niet eens, hoe wij soms met ons voedsel van alle kanten beet genomen worden. Sinds Berlijn het middelpunt der Europeesche politiek is geworden, zijn er altijd gedienstige geesten in de Duitsctie hoofdstad, die per telegraaf of per post naar alle hemelstreken de inzichten van Bismarck meedeeleii en daarnaar politieke Weer-voorspellingen maken. Toen de omwenteling in Oost-Ruin elië was uit gebroken, heette het uit Berlijnde zaak is een bedenkelijke aanval op het tractaat van Berlijn, maar dit is nu al beslist zeker, het zwaard zal niet getrokken worden. Enkele weken daarna barstte de korte maar vreeselijke oorlog tusschen Servië en Bulgarjje uit! Thans wordt uit Berlijn weer rondgebazuind, dat de oostersche quaestie verder geen bloed zal kosten. Wij wenschen vurig dat die voorspelling ditmaal beter uitkome, maar daar allo volken in Turkije en Griekenland tot de tanden onder de wapens staan, vreezeu wij dat het anders zal loopen. De groote mogendheden hebben verleden week per collectieve nota geëischt dat Servië, Bulgarije en Griekenland hunne legers weder óp voet van vrede zullen brengen. En ondanks die ontzag wekkende pressie hebben alle staten bedankt. Het is natuurlijk weer de oude geschiedenisde een wil dat de andere de eerste zal zijn. De Grieksche Regeering heeft op eene bijzondere wjjze den eisch afgewezenzij heeft verklaard niet tot ontwape ning te kunnen overgaan, maar als de koning van een ander gevoelen was, dan zon de Regeering hare portefeuilles neerleggen. Of de koning bet heel prettig zal vinden, aldus tusschen den hamer en bet aambeeld geplaatst te worden betwijfelen wjj. Zooveel is zeker dat de vredesbazniuen wel een beete vroeg te Berlijn worden geblazen. Er bestaat bovendien nog altijd eene netelige quaestie: hoe zal Rusland handeleu. Het moet het een of ander doen om zijn geknakteu invloed in den Balkan te horstellen, maar hoe Nu er geen kans meer is Prins Alexander te verjagen of eene aanleiding om Bulgarije door Russische troepen te doen be zetten nu zou Rusland om zijn ouden invloed te herwinnen, niet alleen de Bnlgaarsche unie erkennen, maar veel meer van Turkije eischen. Wij zeggen niet dat hot alzoo nu ook geschieden zal, maar wij zeggen dat dit gerucht loopt, en dat de volkeren van den Balkan er eene aanlei ding te meer in vinden otn de wapens niet neer te leggen, terwijl overigons nit den loop der poli tieke gebeurtenissen volgt dat Griekenland zijne stamverwanten in Macedonië nu of nooit zal moeten tot zich trekken. Misschien eenigszins in verband met de verhou ding tnsschen Rusland en Duitschland is het feit dat in de laatste maanden op zoo wreede, onbarm hartige wijze alle van Poolsche afkomst zijnde Pruisen over de Russische of Oosteurijksche grenzen worden gezet. Deze schandelijke politiek is gelukkig in den Duitschon Rijksdag naar verdienste gebrandmerkt. In den Pruisischen Landdag had de Regeering ge weigerd op eene interpellatie omtrent deze zaak antwoord te geven en vol Pruisische majesteit waren alle ministers terstond nit de zaal geloopen. In den Rijksdag is men daardoor niet afge schrikt. Nadat Windtborst eene motie had voor gesteld waarbij de verbanning der Poolsche onder danen streng wordt afgekeurd, werd deze met klem verde ligd door Bamberger, een liberaal. De correspondent van »l'Etoilo Beige* te Ber lijn, schrijft daarover het volgende De heer Bamberger, het debat samenvattende, veroorzaakte grooten indruk. De spreker spreekt met. verheffing van stem in strijd met zijne gowone* kal into. Na met bitteren spot er op te hebben gewezen, dat de vertegenwoordigers van het kei zerlijk bewind niet tegenwoordig zijn, betoogt hij dat het hier de eigenwaarde van den Rijksdag geldt. De spreker, vroeger een der warmste bewonderaars van Bismarck, beschuldigt de buiteulaudscho po litiek vau den ijzeren kanselier het overwicht der turno hoeft het zwarte kogeltje getrokken en is op reis gegaan naar het buitenland om zich daar van kant te maken.» »Dan is het zeker maar beter, het geval niet ver der na te pluizen. Een schoone droom. De Oginski's waren verwittigd van het aanstaand bezoek van graaf Soltyk. Klokslag twaalf hield zijne equipage voor het paleis der Oginski's stil. Nadat de graaf zijn' kostbaren pels van sabelbont in de antichambre had afgelegd, trad hij in een elegant Pa- rijsch kostuum den salon in, waar Oginski hem reeds tegemoet kwam. Eenige oogenblikken later klonk iet geruisch van mevrouw Oginska's sleep en trad ook zij het vertrek binnen. Het drietal nam plaats en wisselde de gewone beleefdheden, maar daarop volgden er eeriige oogenblikken van drukkende stilte in hei prachtige, van een fijnen geur vervulde vertrek. Alleen het eentonige getik van de oude hangklok in het geknetter der vlammen in den Italiaanschen laard verbrak die. «Ik ben ditmaal voor eene hoogst ernstige en ge wichtige aangelegenheid tot u gekomen,zoo begon le graaf eindelijk, «ernstig vooral voor mij omdat nijn levensgeluk er bij op het spel staat. Ik bemin ïwe dochter en ben gekomen om hare hand te vragen. »lk gevoel mij zeer vereerd,antwoordde Oginski net eene buiging, «eene verbindtenis tusschen onze 'amiliën overtreft mijne stoutste verwachtingen.» «Pardon, mijnheer Oginski, de eer is geheel aan nijn' kant.« «Mijn waarde graaf, gij maakt mij beschaamd.» slaven in de naburige rijken te bedoelen. De heer Bamberger vergelijkt do conservatieven en de liberalen, die elke daad van Bismarck be wonderen en elke critiek daarover onvaderlands lievend noemen, bij do leden van het Fransche Wetgevend Lichaam, die Thiers uitjouwden om dat hij in 1870 het denkbeeld van den oorlog met Duitschland bestreed. De Rijksdag,* zeide de heer Bamberger ten slotte, zon niet verdienen te bestaan, als hij heden de waarheid niet zeide.* Voor het eerst sinds het Duitsche keizerrijk be staat lijdt Bismarck znlk eene nederlaag op het gebied zijner buitonlaudsche politiek en is deze zoo onbarmhartig, zoo bitter beoordeeld van be vriende Duitsche zijde. Het komt ons niet onmogelijk voor dat Bismarck in dit votum aanleiding vindt den Keizer de ont binding van den Rijksdag voor te stellen. Het nieuwe ministerie in Frankrijk heeft door eene uitstekend gestelde staatkundige verklaring alle partijen genoegen gedaan. Tegelijkertijd heeft de Regeering, de meeste wegens staatkundige mis drijven veroordeelden begenadigd, en het stoute denkbeeld gehad tot hoofd vau het bestuur van Tongkin en Annam te benoemen, niet een beroemd generaal, maar een beroemd geleerde, professor Paul Bert, zoowel om zijne onderzoekingen op phy- siologisch gebied, als door zijn optreden als minister van onderwijs in het kabinet-Gambotta een beroemd man geworden. Het groote nieuws uit Engeland is dat Bradlaugh zonder eenigen strijd tot de aflegging van den eed is toegelaten. Men herinnert zich wat wij vroeger mededeelden van de plannen van Bradlaugh tegen over dit conservatieve kabinet, als men hem nog langer van zijn wettigen zetel verstoken hield. Sa lisbury heeft dit begrepen en blijkbaar de onaan genaamheid willen ontgaan. Men kan weldra in het Engelsche parlement be langrijke debatten verwachtten, want de Engelsche regeering schijnt van plan een soort schrikbewind in Ierland in te voeren. (1 De heer Do Lesseps, die den 28n dezer maand van Southampton naar Panama zal vertrekken, heeft de Kamers van Koophandel te Parijs, Mar seille, Havre, Rouaan, Bordeaux en Lyon uitge- noodigd, elk een gedelegeerde te willen aanwijzen om hem op zijn reis te vergezellen. Ook Enge land, Nederland, Duitschland en de Vereenigde Staten zullen afgevaardigden zenden. Alles ge schiedt op kosten der Panama-maatschappijhet doel toch is, om op deze wijze eiken twijfel aan gaande de voltooiing van het kanaal weg te nemen. De uitvoering is opgedragen aan 27 aannemers, die allen aan bepaalde termijnen van oplevering zijn gebonden. Zooals men weet, is het gebruik of liever mis bruik van morphine in Frankrijk, vooral onder de vrouwen, zeer algemeen, en wordt het steeds erger. Dezer dagen werd een apoteker te Macon vervolgd wegens het verkoopen van morphine, zonder voor schrift van een geneeskundige, aan verscheidene personen. Bij de behandelingen van dit geding verklaarden verscheidene doctoren, dat een groot aantal inwo ners der stad aan het gebruik van morphine ver slaafd waren, on dr. Jembon, die aan het zieken huis verbonden is, verhaalde, dat twaalf der ver pleegsters van die inrichting geregeld inspuitingen van morphine namen. Herhaaldelijk is roeds krachtig geijverd togen dat schadelijk misbruik, maar het schijnt niet te baten. Men zegt dat de Prinses van Wales diphtheritis heeft. Het Eng. schip «Hudson Bay,* kapt. Veysey, van Samarang met suiker naar Falmouth, is op zee gezonkenvijftien man zijn daarby verdron ken. De ovorigeu zjjn te Kaapstad aan land ge komen. Hot Amerikaansche stoomschip «Hylton Castle,* van New-York naar Rouaan, is in den Atlantischen Oceaan gezonken. Een deel der be manning heeft het vaste land kunnen bereiken, maar een boot, met den kapitein en tien man, is waar schijnlijk verongelukt. «Waartoe zooveel woorden,zoo viel mevrouw Oginska haren echtgenoot in de rede, «genoeg, wij staan u onze Anitta met vreugde af.» Soltyk boog zich eerbiedig en kuste haar de hand. «Met onze dochter hebt ge toch zeker reeds ge sproken, niet waar?« hernam Oginski. «Ik bedoel: gij zijt het toch zeker met elkander reeds eens ge worden. «Integendeel,» gaf de graaf ten antwoord, «ikheb Anitta nog over niets gesproken en verzoek u ook wel, de zaak voorloopig onder ons te laten blijven.» Zooals ge wilt. «Nu ik uwe toestemming heb, zal het andere zich van zelf schikken, als gij mij ten minste een wat in tiemer omgang met uwe dochter wilt toestaan.» «Wel zeker,» viel mevrouw Oginska in. «Gij zult gelegenheid genoeg vinden om u te verklaren, laat dat maar aan mij over, waarde graaf. Ik verheug mij er over, dat gij zelf het hart onzer dochter veroveren wilt, want zij is een weinig eigenzinnig en zal liever eene keus doen, die met onze bedoelingen strijdt, als eene die er mede overeenkomt.» «Neen, laat liever alles aan de omstandigheden over,» sprak Soltyk glimlachend. «Ik zal geheel den vurigen aanbidder spelen en nauwlettend verbergen dat ik door u begunstigd word. En dat zal mij ge makkelijk vallen, want ik bemin Anitta zoo hartstoch telijk, als gij waarschijnlijk nooit van mij gedacht zoudt hebben.» En dat waarom niet vroeg mevrouw Oginska. «Ik word dikwijls verkeerd beoordeeld.» «Benijders, mijn waarde graaf! En wie zou die niet hebben, zoo gij het niet waart, gij, wien alle dames aanbidden en wien de natuur met alle schoone gaven gezegend heeft.» Ach, kom!» De internationale tentoonstelling van uitvindin gen in Kensington heeft een zoo belangrijk deficit veroorzaakt, dat al de baten vau vroegere ten toonstellingen ziju verslonden. Een zonderling geval heeft twee echtgenooten, die sedert 20 jaren van elkander gescheiden waren, weder vereonigd. De vrouw, die te Viel-Salm (Belgisch dorpje) een kleinen winkel hield, stierf den 31 December. De man, die vior dagen later door het dorp kwam, werd op straat door eene beroerte getroffen. Daar er tnsschen het eene en het andere sterfgeval goene bografeni3 had plaats gehad, werden man eu vrouw naast elkander be graven. De dood vereenigde dus weer, wat het lot had verbroken. De uitwisseling der Bulgaarsche en Servische gevangenon bad plaats bij Sukownow. Bulgarije leverde 1073, Servië 2571 gevangenen uit. Volgens een telegram nit Bern, is bet hotel Gemmi* te Kandersteg, bij allo reizigers bekend, met den ganschen inboedel door brand vernield. Bij Valdivia (Chili) derailleerde een trein, 30 personen, waaronder 11 officieren, werden gedood. Het »Bataviaasch Handelsblad* vermeldt een vroeselyk oogenblik door Mevrouw Neubronner, passagieres van de Paknam, doorleefd. In den nacht voor dat de boot van Laboean vertrok, kwam Mevrouw N, op het dek met haar twee jarig kindje in de armen. Plotseling springt het kind, door welke oorzaak dan ook, uit de armen der moeder in zee. Een ingenieur van Sandakan, de heer James Sampson, zag het ongeluk mede aan, bedacht zich geen oogenblik, sprong gekleed en wel in zee en mocht de voldoening smaken het kind te grijpen en bet behouden aan de werf te brengen. Een stik donkerenacht,een zee wemelende van haaien en alligators kunnen slechts deu moed en de menschenliefde van dezen heer op hooger prijs doen stellen. Burgemeester en Wethouders van Heusden bren gen ter openbare kennis, dat het inschrijvingsre gister der nationale militie met de daaruit opge maakte alphabetiscbe naamlijst in duplo, lichting 1886, gedurende 8 dagen, ter secretario der ge- gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Heusden, den 18 Jan. 1886. Burgemeester eu Wethouders voornoemd HONCOOP. De Secretaris. H. J. van EGGELEN. HEUSDEN, 19 Jan. t Donderdag 1.1. hield de rederijkerskamer „Oefening baart Kunst" hare 3e algemeene ver gadering, waartoe een groot aantal honoraire leden was opgekomen. Als voorstuk werd gegeven //de Zoon van den veroordeelde/ nieuw oorspronkelijk drama in 5 bedrijven, door G. Hoogendoorn. Hoewel wij an ders geen voorstanders zijn van het drama, toch werden wij er ditmaal meer mede verzoend, om dat dit stuk vrij was van die z.g. vreeselijke scènes. Ook was het spel meer ongedwongen, ja over het geheel veel beter dan de vorige keer en gaf het bewijs, dat de werkende leden zeer goed inzien dat oefening nog niet overbodig is. Fordino, Karei Meermans, Willem Fordino en Vermuggen kweten zich bijzonder goed. Jacob, die met zijne komische gebaren zeer de aandacht van het publiek tot zich trok, komt voorzeker de eer toe, dat hij uit zijn rol al datgene wist te halen, wat de schrijver er met mogelijkheid in gelegd heeft. Hierbij zijn echter ook grenzen aangegeven en het effect was zeer verkeerd, dat door zijne kunstbeschouwing verkregen werd. Hierdoor werd de aandacht van den hoofdper soon afgeleid en in eene zeer ernstige passage zat menigeen hardop te lachen over Jacobs snaak- sche invallen. Het geheel was anders goed en de bijvalsbetuigingen waren ten volle verdiend. z/Geen Vaatje Zuur Bier" of /Nicht en Nach tegaal" voldeed zeer goed als nastukje. Zoowel «Maar ik heb altijd uwe partij gekozen.» «Zeer vriendelijk, inderdaad. Op dit oogenblik ruischten de portières en Anitta vertoonde zich even, maar om dadelijk weder te ver dwijnen. «Dat was de kleine deugniet,» fluisterde mevrouw Oginska. Ik verzoek u nogmaals, haar vooral niets van onze afspraak te laten merken,» sprak Soltyk en greep naar zijn' hoed. «Zeker niet, wij zijn het volkomen met u eens.» Op de trap ontmoeJe de graaf Zesin Hij sloeg een korten, vijandigen blik op den jongen officier, dien deze hooghartig beantwoordde. Toen Zesin in de anticham bre zijn' mantel aan den kapstok hing, vloog Anitta op hem toe. «Ik geloof, dat gij te laat komt,» fluisterde zij. «Als ik mij niet volkomen vergis, heeft Soltyk daareven mijne hand gevraagd.» Zesin trok met jeugdigen overmoed de schouders op. «Wij moeten ons niet te spoedig uit het veld laten slaan, Anitta,» zeide hij. «Ik, dat beloof ik u heilig, zal nooit van u afzien, en dus ligt alles in uwe hand. Zoolang gij volhardt in uw besluit, om aan het verlangen uwer ouders het hoofd te bieden, is er nog niets verloren. Soltyk is, voor zoover ik hem ken, te fier om ook dan nog te dingen naar uw bezit, wan neer hij weet, dat uw hart niet hem, maar een ander behoort. Ik weet het niet, maar ik verwacht niets goeds, antwoordde Anitta. «Doch op mij kunt gij u verlaten, ik zal onder alle omstandigheden standvastig blijven en moedig volharden.» Zij drukten elkaar de hand, toen verdween zij even snel als zij gekomen was, en Zesin trad den salon binnen, waar hij door mevrouw Oginska ontvangen werd. Rustenberg als Pepermans gaven hun rol zeer goed terug; maar ook de kleiner^ rollen werden goed begrepen. Het publiek was dan ook zeer terecht goed voldaan en een volgende keer durven we dan ook een nog grooter opkomst te voorspellen. t Door heeren Gedeputeerde Staten is goedkeuring verleend aan het raadsbesluit tot verandering der voorjaarsmarkt, zoodat die thans gehouden wordt op den tweeden Donderdag in April. t 's-BOSCH. Naar wij vernemen is het in de vergadering van Crediteuren van het bankiers huis firma H. Bosch Zoon alhier, tot een ac- coord gekomen. Men zegt dat zelfs meer dan 70 zal worden uitbetaald. t BAARDWIJK, 18 Jan. Gisteren middag is ten gevolge van het werken van den Overlaat de weg tusschen hier en Drunen ondergeloopen die van hier naar Heusden over Doeveren is nog vrij; voetgangers mogen van de spoorbrug ge bruik maken van 's morgens 7 tot 's avonds 5 uur. tEene koe van den landbouwer W. P. al hier is aan het miltvuur gestorven en op bevel van den veearts in den grond geborgen. tBRAKEL. Er werden hier in 1885 geboren: 35 m. 24 v. 59 zielenvestigden zich 8 m. -f- 20 v. 28 zielen overl. 19 m. 4~ 13 v. 32 zielen; vertr. 22 m. 16 v. 38 zielen. Totaal der bevolking 1 Jan. 1886 bedroeg 648 m. -f- 599 v. 1247 zielen. Ver meerdering sinds 1 Jan. 1885 17 zielen. Hu welijken 7. t POEDEROOIEN. Geboren in 1885 werden 18 m. -f- 15 v. 33 zielenvestigden zich 14 in. -f- 18 v. 32 zielen; overleden 10 m. 15 v. 25 zielen vertr. 19 m. -f- 35 v. 54 zielen. Op 1 Jan. 18S6 totale bevolking 940 zielen. Vermindering sinds 't vorig jaar 14 zielen. Huwelijken 10. t ZEVENHUIZEN. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school alhier, de heer N. van Oosterhout, te 's Grevelduin-Capelle (N.B.). Met den benoemde stonden op de voordracht de h.h. A. Roeper, te Den Burg op Texel en C. Struick te Woudmhem. t GAMEREN, 17 Jan. Gedep. Staten hebben het door den Raad dezer gemeente genomen be sluit om de jaarwedde van den te benoemen onderwijzer te Nieuwaal van 600 terug te brengen tot f 450, goedgekeurd. t De voordracht ter benoeming van zulk een titularis bestaat uit de IIH.H. H. Hagens te Goor, A. Entrop te Berlikum en M. Koop- mans te Ooster-Nijkerk, gem. Metslawier. t ZUILICHEM, 17~Jm!7In 1885 werden hier geb. 15 m. -f- 18 v. 33 z.vestigden zich 10 m. -f" 24 v. 34 z.overleden 10 m. 10 v. 20 z.vertr. 17 m. 4" 30 v. 47 z. Totale bevolking op 1 Jan. dezes jaars 466 m. 4~ 396 v. 861 zielen. Vermeerde ring noch vermindering. Huwelijken 4. t BOMMELERWAARD, 17 Jan. De open bare verkoop van de straatvuilnis in 12 perc. heeft te Zalt-Bommel f 655 opgebracht. t Het stads-koffiehuis te Zalt-Bommel kon bij publieke verhuring, waaraan een 8-daags be raad is voorbehouden, slechts f 502 per jaar opbrengen, bij een 6-jarigen verhuur-termijn. De heer C. T. Sanders, van Nijmegen, was de eenige inschrijver. t In 1885 werkte het Maasstoomgeraaal van dit polderdistrict 43 en het Waal-schep radgemaal 34 etmaal. Voor beide afdeelingen stond de sluisgang slechts 184 dagen open, be halve voor Nederhemert 31 dagen, wel een be wijs voor den lagen waterstand der rivieren en den drogen zomer. t WOUDRICHEM, 18 Jan. In deze gemeente heerschen op 't oogenblik //koortsen", welke door het publiek genaamd worden //longkoortsen", door dat zij gepaard gaan' met longontsteking. 17 dier patiënten zijn reeds met goed gevolg door den heer Van Geijtenbeek, arts alhier, be- Ofschoon mijne moeder altijd veel vriendschap van u genoten heeft en ik altijd met zeer veel welwillend heid door u ontvangen ben, ontbreekt mij toch bijna de moed, u het verzoek, dat ik op het hart heb, te kennen te geven,» zoo begon Zesin. Mevrouw Oginska begon zenuwachtig te worden. Spreek vrij uit, mijnheer Jadewski, als het in mijne macht is Het liefst van alles zou zij den salon uitgeloopen zijn. «Ik bemin Anitta en mijne liefde wordt door haar beantwoord. «Werkelijk? Het goede kind! Maar gij denkt er toch zeker niet aan om de zaak als ernstig op te nemen «Toch wel, mevrouw, wantik ben gekomen om u en mijnheer uwen gemaal, de hand uwer dochter te vragen. «Maar... beste Zesinmevrouw Oginska begon zenuwachtig te lachen, «liet gaat toch niet aan om het eene kind aan het andere uit te huwelijken. Uw aanzoek doet mij genoegen, want het is een bewijs dat gij niet tot die soort van jongelieden be hoort, welke achter den rug hunner ouders allerlei liefdeshistorietjes afspinnen, in een woord dat gij het goed eu eerlijk meent. Maar ik bid u, zie toch van dit denkbeeld af. Wat zijn al die schoone roman tische aandoeningen in den grond der zaak? Wij allen hebben ze gekend. Schoone droombeelden, anders niet! Voor een huwelijk is nog heel wat meer noodig. En bovendien: Anitta is reeds verloofd.» «Verloofd? Zonder haar medeweten?» «Zoo goed als verloofd,» viel mevrouw Oginska spijtig en verlegen in. «Graaf Soltyk heeft aanzoek om hare hand gedaan en onze toestemming verkre gen. Anitta zal in het begin wel een weinig tegen stribbelen, maar ten slotte zal zij er zich toch wek anMOWMowmnnuarrwL «WH 1 mwtgJawMMBMwnntett*»!»—uiwtoawr—nrMMvjUkM*I iiajMiumwiww I)e duivel maakt gaarne scheiding tusschen minnende harten. Auffenukrg.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2