BUITENLAND. BINNENLAND. bréngen, hetgeen met wat suiker of honig even goed en veel goedkooper te bereiken is. Al wat de raensch inneemt gaat door den slokdarm in de maag, maar doet volstrekt de luchtpijp niet aan. Er is derhalve geen universeel geneesmiddel voor den hoest, wat de kwakzalvers daarover ook in hun bluf fende annonces zoggen mogen. Slechts zorg vuldige behandeling van den patient en tij dige inroeping van geneeskundige hulp tot een nauwkeurig onderzoek, kan bij den hoest baten. Och de meesten onzer weten dat wel, maar men hoort van die dit middel, van dezen een ander dat even probaat is, aanprijzen en ge woonlijk neemt men daarmee eerst een proef voor men gaat tot den deskundige. 't Is ook in de menschenwereld waar veel honden zijn der hazen dood. Ieder wachtte zich voor schade en na berouw. Men seint uit Hamburg van Donderdagmiddag 2 uur 35 minuten „Morgen (Vrijdag) heeft de wedstrijd plaats op 1600 en 3600 meters. Het vooruitzicht voor het weder is best.* Omtrent eeuige afgelegde proeven in het schoon- rijden, die Dinsdag hebben plaats gehad, deelt een correspondent o.a. het volgende mede Eerst reden twee damesmeer hadden zich niet gemeld, en ik moet getuigen, tot nu zag ik nooit zoo mooi en sierlijk rijden als doze beide vrouwen deden. Zij dreven den spot met alle bezwarendan eens achteruit rijdende, dan weer op de punten der schaatsen, beschreven zij allerlei lijnen en figuren. De jury achtte het dan ook niet meer als haren plicht om de beide dames te complimenteeren, waarmede het publiek door luid handgeklap zijn instemming toonde. Een prijs werd niet uitgeloofd, zooals de jury bij monde van den heer Kolster mededeelde: »omdat morgen eerst het programma zou uitgevoerd wor den en dit rijden, met welwillende medewerking der rijders, plaats had om het talrijk opgekomen publiek niet te veel teleur te stellen. Toen volgde de Amerikaan Curtis, gekleed in blauwe nauwsluiteude kleeding, korte broek, don kere kousen en het hoofd door een mutsje bedekt. Hij is een goed gebouwd man, niet groot en ook niet klein van gestalte en met een gentlemanlike uiterlijk. Met hem kwamen de beide Paulsens, Werner en Groth in het strijdperk. Ik zou niet gaarne tot de jury behoord hebben, want waarlijk ik zou niet geweten hebben, wie het meest op onderscheiding aanspraak mocht maken. De moeilijkste kunsttoeren schenen voor deze »ar- tisten* kinderspel te zijnzij bewogen zich op hun schaatsen van verschillenden vorm even gemakkelijk als wij het op een niet gladden vloer zouden ge daan hebben. Moeilijkheden schenen zij niet te kennen. Nu eens draaiden zij, de armen uitge strekt, als een tol op hun schaatsen rond, dan weer sprongen de rjjders van het éene been op het andere, om, na voldoende vaart gekregen te hebben, door een twee- of driemalen herhaalde buiteling, de kroon op hun kunstrijden te zetten. heugde er zich over als een kind, bracht het herhaal delijk aan hare lippen en zette het eigenhandig in eene vaas. Zesin was in eene gemoedsstemming die hem zei ven verwonderde en verontrustte. HÜ beminde Anitla, hij treurde over haar verlies en tegelijkertijd gevoelde hij dat Dragomira hem met magische kracht als om strikte en hem onwederstaanbaar tot zich trok. Nooit staan wij meer bloot aan het gevaar ons zclven bloot te geven, dan wanneer wij beminnen en van het voorwerp onzer liefde gescheiden zijn. Zoo was het ook met Zesin. Hij dreef alleen op den maalstroom des levens voortalleen met zijne liefde, zijne droomen, zijne vurige begeerten, zijn smachtend heimwee. Het heerlijke beeld, waaraan zijne ziel hare biste en verborgenste uitingen had toevertrouwd, scheen voor immer verdwenen. Niemand was er, om naar zijne eeden, zijne opgewondene woorden te luis teren, niemand om in zijne smart te deelen, niemand om zijn' twijfel op te heffen. Toen doemde uit de nevelen, waarin hij voort leefde, op nieuw het schoone, strenge gelaat van de speelgenoote zijner jeugd op, en, onbewust van wat hij eigenlijk deed, gaf hij zich even vurig, even vol van diepe, smachtende vereering, aan dien betoove- renden indruk over. Was het te verwonderen dat hij des avonds veel vroeger verscheen, dan hij verwacht was? Hij moest zich tot straf voor zijne overijling eenigen tijd verge noegen met het gezelschap van Cirilla, die de rol van eene goedhartige, eenvoudige tante met veel ge makkelijkheid speelde. Dragomira was nog aan haar toilet bezig. Zij, die anders elk sieraad versmaadde en wier voorkomen het stempel van kloosterachtigen een voud en ootmoed droeg, zij maakte thans toileten toen zij eindelijk met een' koelen, trotschen glimlach op de lippen het vertrek binnentrad, vroeg Zesin zich af, wat er met haar was voorgevallen. Het was hem, alsof hij haar nog nooit gezien had, alsof hij haar thans voor het eerst aanschouwde, zoo geheel anders dan vroeger was hare geheele verschijning. Uit de boetende zondares was eene oppermachtige coquette geboren, eene dame uit de groote wereld, schitterende in al de pracht en bekoorlijkheid, welke eene vrouw, die eene verovering wil maken, kan ten toon spreiden. Het was, of reeds de eerste vluchtige blik, dien hij op haar wierp, hem duizend nieuwe bevalligheden aan haar ontdekte. Zij scheen rijziger, Axel Paulsen wilde voor Curtis, die vrij wel op gelijke Ijjn met betu stond, niet onderdoen en deed alles wat Curtis verrichtte hem terstond na. Toen Curtis met groote stappen over het spiegel gladde ijs sprong en toen opeens de voeten slui tende en zich dwars plaatsende over het ijs voort gleed, deed Paulsen hem dat dadelijk na. Zij deden mij waarlijk deuken aan twee schooljongens, die glijbaantje spelen. Toen nu Curtis op allerzonder lingste wijze over het ijs dribbelde, deed Paulsen tot groote vroolijkheid van het publiek onmidde- lijk hetzelfde. De muziek, die haar lustige tonen zonder ophouden liet weerklinken, hield een oogen- blik op om een krachtige fanfare te doen hooreu, het gold de komst vau een nieuwen kampioen: Werner, die zich tot dusver op den achtergrond had gehouden, wilde ecnige proeven van zijn be hendigheid in het kunstrijden geven. Sierlijk walste hij op de maat der muziek, om daarna beentje-over, voor- en achteruit te rijden. Op het einde tegenover de jury gekomen, nam hij een aanloop en vloog in toomelooze vaart op ons toe. We keken roeds om, of we ook ons zouden kunnen onttrekken aan een minder aangename bot sing met dien Noor, maar geon centimeter vlak vóór ons hield hij plotseling op. De stukken ijs vlogen ons ora de ooren, het knarste en kraakte maar bij stond pal, bewegingloos voor ons, de ar men op de borst gekruist. Het publiek barstte in daverende bravo's los. Wjj haalden eerst eens ruim adem ...oef! oef! toen riepeu we ook bravo en klapten als dollen in de handen, want het was mooi. De fanfares weerklonken wederom een toespraak van den president van de jury volgde, en voor he den was hot gedaan. Het was 4 uren. Men zegt dat Jeröme Bonaparte ernstig ziok is. Men zegt dat Frankrijk reeds circulaires heeft gericht tot de andere Mogendheden, waarin haar deelnoming aan de wereld-tentoonstelling van 1889 wordt gevraagd. Te Tohogne (België) is iemand van 80 jaar ge trouwd met een meisje van 22. De 4 getuigen van den bruidegom (die voor den derden keer in het huwelijks-bootje stapte), waren eveneens 80- jarigen. De optocht, gehouden bij de opening van het Parlement te Londen, leverde een prachtig schouw spel op. Al de leden van het Koninklijk huis, be halve de Prinses van Wales en Prinses Louise Christiaan, en het geheele corps diplomatique wa ren tegenwoordig. De Lord-Kanselier las de troon rede. De Prins van Wales opende gisteren te Liver pool den Mersey-tuunel voor het publiek. De tun nel kostte ruim l1/* millioen pd. st., de werken werden in 5 jaren voltooid. Mr. Stead, do redacteur van de »Pall Mall Ga zette,* is uit de gevangenis ontslagen. Te Canterbury stierf een vrek, behalve oen groote som gelds, een aantal kostbare schilderijen nalatend, o. a. eenige Raphaels en Van Dycks. De man woonde in een huis, waarvan de meeste ra men waren dicht gemetseld. Men berekent dat de werkende klasse in Enge land, Schotland en Ierland 50 jaren geleden uit 9 millioen personen bestond, die jaarlijks per hoofd slanker, indrukwekkender. De lange zijden sleepjapon, die haar omgolfde, de korte kamermantel, van bloed rood fluweel en zoowel met sabelbont gevoerd als omzoomd, deden haar eene vorstin gelijken. De korte mouwen harer japon, die uit de armgaten van den mantel te voorschijn kwamen, gaven hare als uit marmer gebeitelde armen aan zijne bewonderende blik ken prijs, terwijl hij haar' schoonen hals met de oogen als verslond. Hoe sierlijk was de kleine voet, in met gouddraad doorstikte Turksche pantoffels gestoken, hoe heerlijk het blonde haar in zijn vollen overvloed en glans, slechts even saam gehouden door een rood lint en eene witte camelia, in zijne gouden golven badend. Zij reikte Zesin de hand en geleidde hem tot voor den vuurhaard, waar zij beiden plaats namen. Cirilla ging af en aan om het theegoed gereed te zetten en liet hen telkens, schijnbaar zonder opzet, geruimen tijd alleen. Dragomira maakte daarvan gretig gebruik, om Zesin voortdurend vaster te omstrikken. Zij zag welken invloed zij op hem uitoefende en versterkte dien opzettelijk door hare woorden en blikkenzij wilde bekoren, meesleepen, veroveren, en het gelukte haar volkomen. Het was alsof zij met Zesin in een' notendop naar den wijden oceaan afdreef, alleen, zon der zeil, zonder roer of riemen, en geen van beiden vragend, waar heen de stroom hen voeren zou. Zij dronken samen thee en vertelden elkaar vroo- lijk en opgewekt de stadsnieuwtjesdaarna verliet Cirilla de kamer en Zesin, die een zwaren strijd streed, in wiens hersenen de tegenstrijdigste denkbeelden elkaar kruisten, in wiens hart de zon derlingste aandoeningen elkander het terrein betwistten, ging met groote schreden de kamer op en neer. Doodelijke bleekte en het gloeiendste rood wisselden op zijne wangen, vermagerd door de overspanning en het lijden der laatste weken, af. Eindelijk stond Dragomira langzaam op, plaatste zich voor hem en legde, terwijl hare blauwe oogen vast op de zijne gericht waren, hare handen op zijne schouders. Arme Zesin!* sprak zij zacht. Hij boog het hoofd en zweeg. Gij zijt ongelukkig,* vervolgde zij. «Gij verteert van smart en droefenis. Kon ik toch maar iets doen om uw leed te veirzachten. Dat kunt gij,antwoordde hij, terwijl zijne blik ken nog altijd naar den grond geslagen waren. 19 p. st. verdienen; thans telt zij 13 millioen, die elk per hoofd bijna 42 p. st. jaarlijks verdienen. Do bark Julia Brown* is te Chatham (Massa- chusseths) verongelukt en de geheele equipage, uit 13 personen bestaande, is daarbij verdronken. Een Russische Noordpool-expeditie zal eerlang vertrekkon, onder leiding van dr. Bunge en baron Foil. Zij stelt zich ten doel de eilanden van Nieuw- Siberië te onderzoeken. De dampkring boven Bergen (in Noorwegen) is wereldvermaard wegens de hoeveelheid regen die er kan gevormd worden maar in de afgeloopen maand December hebben de wolken haar proef stuk geleverd. Van de 31 dagen der maand waren 27 regendagen en in deze was de hoeveelheid 450,1 mM. Het is de grootste hoeveelheid welke, voor zoover men weet is waargenomen. De onvoorzichtigheid met gaskraantjes heeft dezer dagen te Stockholm weder 6 slachtoffers gemaakt. Daar zijn in eene slaapzaal van een oud- mannen-gcsticht 4 grijsaards tengevolge van zulk eeDe nalatigheid gestikt, en nog 2 verkeeren in een hopeloozen toestand. Te Tscherakar, in Siberië, had in den nacht vau 3 op 4 dezer een zonderling natuurverschijnsel plaats. Te 1 uur schoot een meteoor over de stad en spatte, met donderend geraas, op den grooten straatweg uiteen. Het paard van een boer, die zich juist op dien weg bevond, werd morsdood gesla gen en de man was zoozeer geschrikt, dat hij later niets naders wist te vertellen en enkel kon rnede- deelen, dat hij een vurigen draak had gezien die zijn paard doodsloeg. Tien minuten later werd een knal als van eene ontploffing gehoord en de chef van het garnizoen zond eene patrouille naar het buskruit-magazijn, omdat hij veronderstelde dat dit in de lucht was gevlogen. Hij had echter nauwelijks dit bevel ge geven, toen een tweede knal volgde en eene aard- schudding werd waargenomen, die ongeveer een halve minuut aanhield. Het dak van een huis viel in en het dak van een ander huis werd van schoorsteenen beroofd; de hanglampen zwaaiden in de huizen heen en weder en het ijs op zee scheurde en de ijsschollen werden op elkander gestapeld. De schudding werd, in verschillende deelen der stad, in meerdere of mindere sterkte gevoeldin de wijk «Poldenki* bemerkte men or weinig van, maar op de Groote Markt kon men zich bijna niet staande houden. In het plaatsje Spizyni Chutora, op 20 wersten afstand van Tschembar gelegen, werd op hetzelfde tijdstip aardschudding en onderaardsch gerommel waargenomen. In Croatië, waar de sneeuw ook voeten hoog ligt, dwalen de wolven zelfs op klaarlichten dag door de dorpen. Dezer dagen werden een boer en zijn dochter, die van Samobor naar het 3 uur verder gelegen Ruda gaan wilden, door wolven overvallen en verscheurd. Den volgenden dag vond men slechts de bebloede overschotten van hun kleederen in de sneeuw liggen. De kunstreis van Adeline Patli is weer afge broken door ziekte. Op haar terugreis van Bacha- rost naar Weenen kreeg zij een vrg hevige bron chitis. Het concert te Weenen moest natuurlijk worden uitgesteld. De doctoren hebben verklaard dat de zangeres in de eerste 4 weken niet zal kunnen zingen en Adeline zal naar Nizza gaan tot herstel harer gezondheid. Te Marlow in Mecklenburg is brand ontstaan in de groote stallen van hot landgoed Fahrenhol 77 koeien en 169 schapen kwamen daarbij in de vlammen om. Te Lemberg vatte een groote stapel hooi, toe- behoorende aan een leverancier van het leger, vlam. Een aantal vagebonden hadden daarin 's nachts hun schuilplaats gezocht. Van 60 kwamen 20 om. Volgens bericht uit New-York, kan er tus?chen 22 en 24 Januari stormweder verwacht worden op de Engelsche, Fransche en daarbij liggende kusten. Wil ik eens met Anitta spreken?* Neen, dat in Gods naam niet.* Hij sloeg een wan- hopigen blik op haar gevoelloos, maar schoon gelaat. Wat kan ik dan voor u doen?* Hij boog op nieuw het hoofd. Toen sloeg Dragomira haren arm om zijn' hals, boog zich tot hem over en drukte hem een kus op het voorhoofd. Slechts zacht- kens beroerden hare lippen hem, maar die aanraking ontketende op één oogenblik al den gloed van zijn' lang weerhouden, maar slecht beteugelden hartstocht. Dragomira fluisterde hij en trok haar tot zich. Maar zij maakte zich ijlings uit zijne omarming los en trad eene schrede terug. Neen!« riep zij, »neen, neen!* Maar ook haar gevoel was te machtig, en op eens sloeg zij zelf, zich volkomen aan hare aandoeningen overgevende, hare armen om zijn' hals en kuste hem. »Ga nu heen!* sprak zij toen bevelend, en terwijl zij zich vol maag delijke schaamte en verwarring van hem afwendde, ga nu heen! Hoort gij? Ik wil het.* Zesin stond een oogenblik roerloos en getroffen voor haar. Toen ijlde hij de kamer uit en de trap af. Toen hij naar buiten trad echter, vernam hij een geluid als het openschuiven van een venster, en Dragomira, half naar buiten gebogen, keek hem na. Goeden nacht!* riep hij haar toe. Tot wederziens!* antwoordde zij en wierp hem de witte camelia toe, die zij in heur haar gedragen had. (Wordt vervolgd.) Volgens borichten uit New-York zijn in de Ver- eenigdo Staten 90 personen van koude omgeko men, waarvan 60 in spoortreinen, welke in de sneeuw bleven steken. Men spreekt van een komplot, dal in Transsyl- vanië zou zijn ontdekt, om den koning van Ru- menië van den troon te stooten eu daarop een nationale dynastie te plaatsen. In do laatste week vau Dec. zijn te Natal 2560 oneen goud van de Transvaalsche goudvelden ont vangen en 1690 oneen zijn den 23n December per Danube* naar Engeland verzonden. Te Schoon- spruit (distriet Potchefstroom) zijn weder nieuwe goudvelden ontdekt en bij do analyse van het erts is gebleken, dat het 8 oneen goud en 20 oneen zilver per ton bevat. HEUSDEN, 81 Jan. t De uitslag der gehouden verkiezing voor een Lid der Provinciale Staten in Noordbrabant, dis- trikt Heusden, is als volgt Uitgebracht 1471 stemmen, van onwaarde 31; dus geldige stemmen 1440 en de volstrekte meer derheid 721. Hiervan verkreeg de heer A. H. J. Verhoeven 766 en de Heer S. Verhagen 658 stemmen, zoodat de Heer Verhoeven als zoodanig is gekozen. t Aan de voorloopige verslagen der Eerste Kamer over de staatsbegrooting ontleenen wij onder „Waterstaat" het navolgende: De meraoriepost voor een brug te Heusden, tot welk werk men algemeen zou wenschen niet over te gaan dan na machtiging bij afzonderlijk wetsontwerp. t Den heer A. II. J. Verhoeven, gekozen Lid der Staten van Noordbrabant, werd lieden avond eene serenade met fakkellicht gebracht door de Harmpnie „de Eendracht" te Herpt, hetgeen door een talrijk publiek werd bijgewoond. De 'Heer A. van Flerpt, werkend lid van ge noemde Harmonie, bracht den Heer Verhoeven, ook namens zijne medeleden, zijne welgemeende hulde bij bet heden verkregen succes, waarvoor door den Heer V. in korte woorden werd dank gezegd. t UITWIJK. In de afgeloopen week werden er door verschillende landbouwers aan twee schip pers naar Amsterdan ruim 600 H.L. aardappelen afgeleverd A 1.50. De eerste vorst heeft met betrekking op dit product in menigen kuil groote schade te weeg gebracht, daar deze nog niet genoegzaam voorzien waren. DRUNEN. Toen de heer Van Baar in de zit ting der Tweede Kamer van 23 Dec. jl. wees op den enormen tijd, dien men laat voorbijgaan tus- schen de wet op de onteigening, voorafgegaan of gepaard met de aanwijzing der perceelen en de eigenlijke onteigening,* had hij meer speciaal het oog op de onteigening voor den spoorweg Zwalu- we's Bosch. »Die perceelen toch zeide hij worden daardoor wel is waar niet bezwaard met een eigenlijk servituut, maar tocb, de eigenaar heeft daarover niet meer de volle, vrjje beschikking, ter wijl bij, zoolang hij niets heeft ontvangen en zelfs niet weet, hoeveel hij zal ontvangen, zich ook elders of op eene andere manier niet kan voorzien. Het noodzakelijk gevolg daarvan is niet alleen het stilstaan, maar zelfs het verloopen van zaken,* Of de heer Van Baar concrete gevallen op het oog heeft gehad, blijve in het midden, doch zeker is het dat zijn gezegde volkomen slaat op hier be staande gevallen. Er zijn hier onderscheidene por- ceolen en panden, die sedert vier jaren voor de onteigening zijn aangewezen, doch die nog niet onteigend zijn, en intusschen kan de eigenaar er niets aan doen; zelfs de noodige reparaties durft hij niet ondernemen, want die zouden hem niet vergoed worden; het land wordt wel beteeld, maar brengt weinig meer op, want de eigenaar mest niet meer, daar ieder oogenblik de staat kan komen om te onteigenen. 't Is algemeen bekend dat de zaak aan een vlak aan de viaduct gelogou stoom molenaar groot na deel berokkent door de langdurige onzekerheid, zoo dat hij reeds klanten moet hebben verloren, die vreesden, dat hij eensklaps niets meer zou kunnen bedienen. Sedert vier jaren verkeert zoo'n man in onzekerheid, ban niet bouwen, niet koopen, niet repareeren, ziet zijne zaak achternitgaan en staat bloot aan do kans, om op een gegeven oogenblik te moeien ruimen, zonder tijd te hebben voor de noodige voorzieningen in een bestaan. Dat zoo ie mand minder aangenaam gestemd is, kan men zoo hoel kwalijk niet nemen, en als hij wrevelig wordt over de afwijzende, ontwijkende of ontkennende ant woorden van hooger en lager geplaatste autoritei ten, dan is dat zeer natuurlijk. Het is daarom zeer wenschelijk, dat de minister een onpartijdig onderzoek doe instellen en zorge voor behoorlijk herstel van nadeel. Het renteverlies van zoo belang rijke kapitalen als voor de ongebruikt liggende werken voor genoomden spoorweg zijn besteed, komt ter verantwoording van de regeering eu de wetge vende macht, die haar kan controleeren, maar het particulier belang mag er niet door worden bena deeld. (E, v. h. Z.) t GORINCHEM. Over 885 werden aan den afslag alhier verkocht 74557 elften, 6327 zalmen, 44 steuren, en aan belasting ontvangen f 14812.96. Gedurende 1884 waren deze getallen respectieve lijk 46690, 3332, 35 en 11997.57. In 1885 werden dus meer verkocht 27,867 elften, 2995 zalmen, 9 steuren, en ontving men meer aan be lasting de som van f 2815.39. Sedert Zondag 17 tot Woensdag 20 Jan. zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen 17 zal men van 19 tot 32 halve kilo's; prijs per half kilo f 1,28 tot f 1,61. t 21 Jan. In de raads-vergadering van 11. Vrijdagavond is hier tot leeraar in de Fransche taal aan het Gymnasium en in de Fransche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool be noemd de heer G. F. Guichard, ter vervanging van den heer de Prez, die op zijn verzoek eervol

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2