BUITENLAND. BINNENLAND. HEUSDEN, 28 Jan. t Gisteren namiddag was H. Krol alhier bezig zich in de eenzaamheid in het schaatsenrijden op de Maas te oefenen, toen hij in een wak reed, waarbij hij het geluk had zich aan het ijs vast te klemmen. Zoowel van den wal als uit het veerhuis werd zijne minder benijdenswaardige positie opgemerkt. A. Arnoldus, die van hier en G. Kuipers die met een schietschouw van het veerhuis kwam, slangden er gezamenlijk in, den ambitieusen rijder uit zijne hachelijke positie te redden, waarin hij circa een kwartier vertoefd had. Hoewel aanvankelijk verkleümd van koude, zagen wij hem denzelfden middag weder op straat, met niet weinig ophef van zijn avontuur gewag ma kende, waaruit wij durven opmaken dat dit ge dwongen bad voor hem geen nadeelige gevolgen had. t EETEN, c. a. De gemeenteraad in zijne ver gadering van 20 dezer besloten hebbende een verzoekschrift te richten tot den heer Minister van W. H. en N. om op Zondagen de bestelling van brieven enz. niet meer te doen plaats hebben, is daarop door den Burgemeester toegepast art. 70 der Gemeentewet en wel op de volgende gronden 1. dat bij art. 9 der Grondwet aan lichamen, weftiglijk samengesteld of als zoodanig erkend, het recht is verleend om verzoeken aan de be voegde macht schriftelijk in te dienen, doch niet anders dan over onderwerpen tot hunne bepaalde werkzaamheden behoorende, zoomede dat bij art. 120 der Gemeentewet aan de Gemeentebesturen de macht is verleend om de belangen hunner Gemeenten en van hunne ingezetenen bij den Koning, bij de Staten-Geneneraal en bij de Staten der Provincie, waartoe zij behooren, voor te staan. 2. dat het niet bestellen van brieven enz. op Zondagen alleen kan strekken in het belang van den brievengaarder en den brievenbesteller, om hun daardoor Zondagrust te bezorgen doch dat het naar zijn bescheiden oordeel niet tot den werkkring van een Gemeentebestuur behoort, voor de belangen van bepaalde personen ver zoeken in te zenden. 3. dat het niet in het belang van de overige ingezetenen der Gemeente is, dat de brieven enz. 24 uren onbezorgd in de bestelhuizen blijven liggen. 4. dat alzoo, naar zijn bescheiden oordeel, het voornoemd Raadsbesluit is in strijd met de Wet en met. het algemeen belang. GORINCHEM. Woensdagmorgen ten kwartier voor elf ure, had G. J. Koedam, oud 24 jaren, het ongeluk, bezig zijnde met het varen van rijs hout in de Wiel alhier, daar af in het water te glijden. Hoewel hij alle mogelijke pogingen in het werk stelde al zwemmende den oever te be reiken, mocht hem dit evenwel niet gelukken en zonk in het aangezicht van eenige personen, welke op dat oogenblik niet bij machte waren hem te redden, in de diepte. Alstoen begon men oogenblikkelijk met de door de politie aange voerde dreggen dat water af te visschen, met het gevolg dat 4 visschers, met name Wijnand Romeijn, Joost den Adel, Joseph van Deursen en Paulus Meurs, hem ten 12 ure ophaalden natuurlijk waren alstoen de levensgeesten niet meer op te wekken. De verdronkene, een oppassend persoon, laat een jonge vrouw met 1 kind achter. t Op Woensdag 3 Februari a.s., zal in de Doelen alhier eene vereenigde vergadering ge houden vrorden van Hoofdingelanden en hunne plaatsvervangers van het Hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe," ter behandeling der volgende onderwerpen lo. Benoeming van een Secretaris, in de plaats van den heer H. J. van Eeten alhier, die door zijne aftreding als Hoofdingeland in 1885, heeft opgehouden de betrekking van Secretaris te be kleeden. 2o. Het opmaken eener voordracht aan Z. M. den Koning van drie candidaten voor de betrekking van Hoogheemraad, in de plaats van den heer H. Schram de Jong te Sliedrecht, die dit jaar aan de beurt van aftreding is. 3o. Het opmaken eener voordracht aan Z. M. den Koning van drie candidaten voor de betrekking van Hoogheemraad, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. van Houweling, te Peursum. t Vrijdag wordt ook hier een melkinrich ting geopend. Dagelijks zal op de Kriekenmarkt bij den heer R. Staal, zuivere versche zoete melk 10 ets. de liter en a 5 ets. per glas verkrijg baar zijn. Bij bestelling zal de melk tweemaal per dag stipt op tijd aan huis bezorgd worden. Deze melkinrichting staat onder scheikundig be heer van Dr. J. M. Hiebendaal, leeraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool alhier. ZEVENBERGEN, 26 Jan. Sedert Zaterdag 23 tot 26 dezer zijn er weder twaalf nieuwe ge vallen van poklijders in deze gemeente aangegeven. WOUDRICHEM, 25 Jan. In de afgeloopen week werden gevangen 6 zalmen met het drijf- want. De gemiddelde prijs was f 1.40 de 1/2 K.G. Met de vischzegen werd een 1000 pond visch gevangen. Deze bracht 6 ct. het pond op. Tot veler teleurstelling verhinderde de sterk invallende dooi de hardrijderij op schaatsen. Naar men verneemt heeft de Min. van Oorlog den korpscommandanten bevolen, alleen bij zeer gunstig gedrag onderofficieren toe te laten tot reëngagement voor den tijd van zes jaren. Wan neer zij politiekamerstraf hebben ondergaan in het laatste jaar hunner loopende verbindtenis, zouden zij in het geheel niet tot reëngagement in aan merking komen. De minister van binnenl. zaken brengt ter ken nis van alle inschrijvers bij aanbestedingen, uit geschreven door zijn departement, dat tenzij bij de aankondiging dier aanbestedingen in eenig bijzonder geval daaromtrent uitdrukkelijk iets an ders worde bepaald aan de aannemers voor advertentiekosten te dier zake geene andere zul len of mogen in rekening gebracht worden dan die der plaatsing in de „Nederl. Staats-Courant." Het postkantoor Rotterdam verzond in 1885 5.892.477 brieven (waarvau slechts 9899 onge- frankeerd), 1.763.419 briefkaarten, ruim 4.800.000 couranten en ruim 5.330.000 stuks ander druk werk; het bedrag der verzonden en uitbetaalde postwissels is f 3.930.900 (op bijna 210.000 stuks). Voorts verzond de pakketpost bijna 200.000 pakketten en zette de postspaarbank 359.573 om. Het totaal van den omzet bedroeg 6.710.530. Van sociaal-democratische zijde wordt al het mogelijke gedaan, om den afgevaardigde Heldt in een ongunstig daglicht te stellen. Hiertoe schroomt men niet, de laagste mid delen te bezigen. Tastbare leugens worden gaarne als goede munt opgenomen door „Recht voor Alleu," en Domela Nieuwenhuis in de eerste plaats zoil in hem een eerlijken tegenstander behooren te waardeeren, indien het eerlijk gevoel van dezen socialisten-ophitser nog niet geheel verstompt was en in staat nog iets anders te waardeeren dan zich zelf en zijn eigen misdadige droombeelden. Nu is te Heerenveen wederom een boekje ver schenen, waarin men den goeden naam, dien Heldt bij de Friezen verworven heeft, tracht af te breken. De schrijver noemt zich niet, maar hij behoort blijkbaar tot de uitverkorenen van de sociaal-democratische partij. Merkwaardig is als men in dat ongeteekend geschriftje het razen en tieren opmerkt, dat van Soc.-Democratischen kant altijd geschiedt over 't „naamloos geschrijf* van tegenstanders. Ten behoeve der talrijke fabrieks-inrichtingen e Kinderdijk is aldaar, onder den naam „Kin derdijk,* eene maatschappij opgericht voor elec- rische verlichting. Ds. Westhoff te Amsterdam, die ongeveer 14 dagen geleden elders moest preeken, had het on geluk, met een rijtuig dat onderweg brak, naar het station te rijden. De koetsier Westenvoorde werd van den bok geslingerd en bekwam zulke kneuzingen dat hij eenige dagen daarna overleed. Ten behoeve der weduwe werd door den predi kant een beroep gedaan op de liefdadigheid en er is niet minder dan 664,50 ingekomen. Hoe gevaarlijk het is onvoorzichtig te zijn met kleine wondjes bleek dezer dagen weer te Breke- lenkainp. De vrouw van den landman W., die zich iu een der vingers had gesneden, verleende hulp aan eene andere vrouw die aan open wonden lijdende was. Nadat vrouw W. hare hulp had verleend, bemerkte zij dat haar de hand geweldig opzwol. De 2 dokters, die er bij geroepen werden, verklaarden dat de arm moest worden afgezet. Hiertoe kon de vrouw echter niet besluiten. In- tusschen nam de zwelling in zoo hevige mate toe dat de vroüw reeds na 2 dagen lijdens aan de gevolgen is bezweken. Een kantoorbediende, die getracht had te Am sterdam een valschen wissel, groot 16,500, bij een geldwisselaar op den Nieuwendijk te gelde te maken, is aangehouden en naar het politie bureau der 2e sectie gebracht. Men zal zich herinneren dat in December te Amsterdam in de Zandstraat gevonden werd het lijk van zekere heer Lamble uit Zaandam. On middellijk werd een misdaad vermoedthans wordt gemeld dat de Amsterdamsche politie den vermoedelijken moordenaar gevat heeft. Zaterdagochtend werd van Zundert, zijne woon plaats, gevankelijk naar Breda overgebracht de als kippendief bekende F. van Nijnatten, die, ofschoon eerst 22 jaren tellende, al onderseheidene malen met politie en justitie kennis maakte. Hij toch was het, die vóór ongeveer een paar jaren aan zijne geleiders wist te ontsnappen, doch zich daarna zelf vrijwillig aanmeldde, en ook daarna, wegens een ander misdrijf, andermaal eene ver oordeeling onderging. In den laatsten tijd schijnt hij zijn bedrijf van kippendief weder op ruime schaal te hebben uitgeoefend, maar zich niet al leen met kippen tevreden te hebben gesteld. Don derdagavond althans had hij het voornemen bij E. van Geel, in zijne woonplaats, een mud haver te stelen. Door laatstgenoemde evenwel werd dit tijdig ontdekt die hem, toen hij op den loop ging, achterhaalde en hem aan de politie overleverde, tengevolge waarvan hij voorloopig in eene bewaar plaats voor gevangenen te Zundert werd geplaatst. Toen hij door de rijkspolitie naar Breda zou wor den getransporteerd, bleek het dat hij, door het uit- en wegbreken van steenen, getracht had zich te bevrijden, 't geen hem nochthans moeilijk moet zijn gevallen. Te Gorinchem is Zondag een stoet van 17 personen, arm aan arm, door het ijs gezakt. Ge lukkig werden allen gered. Tengevolge van 't omvallen eener petroleum lamp is te Oud-Beierland een meisje zoo deerlijk verbrand, dat men voor het behoud van haar leven ernstig bezorgd is. Een oppassend scheeps timmerman te Harderwijk, J. Ten Kaate, is bij het te water laten van een vischbotter tusschen deze en een in reparatie zijnde schuit geraakt en zoodanig inwendig gekneusd, dat hij kort daarna overleed. Bij 't station Scherpenzeel (Amers foortNijmegen) is het lijk gevonden van een vreemdeling, vermoedelijk een Duitscher, venter van glaswerk, die eenige dagen in den omtrek gezien en blijkbaar niet al te wel bij 't hoofd was. Men denkt dat hij vermoeid zich neergelegd heeft en door de kou bevangen, slapend bevroren is. In de schuur van een landbouwer te Rou- veen is het lijk van een ontslagen kolonist uit Ommerschans gevonden. De man had zich „dood- gedronken." Een spoorwegconducteur op de lijn RotterdamMaastricht is Maandagavond iu den trein doodgebleven. Te Best uitgestapt om een kruik water te halen, was hij gevallen bij het instappen kreeg hij een neusbloeding en kort daarna was hij een lijk. Bij de heeren Boer en Timmers, in de Jonker- fransstraat te Rotterdam, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken. De dieven hebben een som van 800 aan bankpapier en specie meegenomen. Zij hadden de deur van de brandkast stuk geslagen. Een 4-jarig kind zakte te Krommenie door het ijs, zijn 7-jarig broertje wilde het grijpen en raakte daarop zelf te water; de moeder De W. kwam beiden hel pen, doch zonk ook door het ijs. Alleen door spoedigen bijstand, op het angstgeschrei, gelukte het de drie drenkelingen nog tijdig op het droge te halen en van den dood te redden. Te Rotterdam, is in het ziekenhuis gebracht een dronken vrouw, die door haar stoof in brand was geraakt en ernstige brandwonden had bekomen. - Door het onvoorzichtig omgaan met petroleum is op de Bickersgracht te Amsterdam een huis van 4 verdiepingen, bewoond door verschillende gezinnen, geheel uitgebrand. Een streng on derzoek wordt ingesteld naar aanleiding van het vinden van het lijk van W. schaffer van Pader- born te Woudenberg, daar het vermoeden veld wint dat hij, na te zijn beroofd, in het water is De Grieksche vloot is uitgezeild met verzegelde orders, hetgeen bednidt dut de vlootvoogd, eerst wanneer hij in volle zeo is, mag weten waarheen hij zich moet wondon. De vrees dat de Grieken een aanval op Constantinopel in den zin zonden hebben, schijnt wel een woinig overdreven. Engeland en Dnitschland hebben echter toch maar besloten om krachtig op te treden, ton einde ongelukken te voor komen. De tegenwoordige Engelscho regeering is zeer tegen 't voortdurend plakken van Turkije; mocht Salisbury echtor gedwongen worden af te treden, dau is 't zeor wel mogelijk dat Gladstone de Grieken verder niet zal tegenwerken. Volgens bericht uit Athene, schijnt bij de Griok- sche bewindslieden een plotselinge ommekeer te hebben plaats gegrepen. Hot ministerie zou hebben te kennen gegeven, dat hot zich naar het verlangen dor mogendheden voegen zal. Woensdagmiddag is t.e Londen een kabinetsraad gohoudon, die oen unr hoeft geduurd. Het minis terie heeft besloten zijn outslag in te dienon. Lord Salisbury heeft een koerier gezonden naar Osborne, op het eiland Wight, waar de koningin vorbljjf houdt, om haar van dit bosluit kennis te geven. Lord Rowson evenwel, die met die boodschap van hot kabinet naar Osborne zon gaan, heeft, op het punt zijnde van te vertrekken, een telegram ontvangon, dat do Koningin wegens het late uur verlangde, dat hij zijn vertrek tot don volgendon dag zon uitstellen. Do krijgsraad te Madrid hoeft den Hertog van Sovilla tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, benevens schrapping uit de ranglijst der officieren. Men zal zich herinneren dat do Hortog, een neef van wijlen Koning Alfonso, toen hij kort na diens overlijden de paleis-wacht commandoorde, over eeno beleefde weigoring der Regentes om hem te ont vangen derwijze in toorn ontstak, dat hij zich als oen bezetene aanstoldo, met herstel van Koningin Isabella op don troon dreigde, en ten slotte met geweld moest worden verwijderd. De straf is streng, zeker, maar nooit zal ook wel eenig wacht-com- mandant zich als de Hertog hebbon aangesteld. Men verwacht dat het militair hof van appel het vonnis, geveld over den hertog van Sevilla, zal vorzachteu, of dat de Koningin-Regent os dat zal doen. Do Koningin van Hanover lijdt aan bronchitis. Twee doctoren uit Weonon zijn op het kasteel van Gmündeu ontboden. De Koningin is 68 jaren oud. Met de Duitsche stoomboot »Feronia,« die veer tien dagen geleden bij do kust van Terschelling schipbreuk leed, zijn o. a. vijf duizend millioen naaldon verloren gegaan, die door vier firma's te Iserlohn op een bestelling uit China geleverd waren. Do schade is groot, daar er zeer veel fijne soorten bij waren. Alles was echter bij verschillende maat schappijen verzekerd. Bijna 90 huizen zijn to Radna (Oostenrijk), 200 te L'ppa door de ovorstroomingen vernield. TeLippa s'ortten bovondien 50 huizen in. De Guadal quivir is sterk gewassen en de Douro is reeds bui ten haar oevers getreden. Dezer dagen hoeft men in do Berner Jura (Zwit serland) in een stal een 14-jarigon knaap ontdekt, die daar vermoedelijk zijn leven laug gevangen is gehouden. De arme jongen was zeer verwaarloosd en kon niet sproken. Lesseps is reods met een aantal ingenieurs en andere belanghebbenden naar Panama vertrokken. Hij keert over twee maanden terug. Volgens een bericht nit Warschau, zijn tenge volge van een hevigen brand in de katoensorteer- derij van don hoor Chludow te Wogorjewsk, in het gouvernement Rjaesau, 6000 pond katoen vorniold. Tot dusver zijn roeds 6 dooden en 18 zwaar ge wonden onder de puinhoopen gevonden. Tn do mijnen van Decazevith is eene werksta king uitgebroken. Volgens berichten uit Decazevith, hebben tweeduizend werklieden den arbeid gestaakt! do directeur, Watrain, is uit hot venster gowor- pon, door de menigte vertrapt en kort daarop overleden. Zeven honderd man troopen zijn naar Decazevith afgezonden. In den omtrek van Alexandriö heeft men dezer dagen een koningsbeeld opgegraven, dat vermoe delijk 3000 jaren oud is en den Oad-Testamen- fischen Farao moet voorstollen, die de zeven plagen over Egypte bracht. Het beeld is van boven tot bonedon met hieroglyphen bedekt. Men heeft daar tor plaatse verscheidene andere ontdokkingen ge daan, welke doen vermoeden dat er een oude stad gestaan hoeft. Do opgravingen worden voortgezet. Een hevige storm woedde in de eerste dagen der vorige week langs Noord-Amerika's westkust. Men zegt to Francisco, dat men er nooit zoo'n storm heeft gekend. Woensdag bereikte hij het toppunt; toen blies de wind 82 mijlen per uur. Daken vlo gen in do lucht, zwak gpbouwdo huizen omver, kerk- toiens naar boneden, alle telegraafposten op den grond, spoorwagens nit de rails en het Mechanic's Institute* werd gedeeltelijk vernietigd. Verscheidene personen werden gevaarlijk gewond. Hevige regen vlagen zetten do kelders onder water en spoelden hier en daar den grond onder de rails weg. Bij eene ontploffing in eene steenkolenmijn te Newburg West, in Virginia, zijn waarschijnlijk om gekomen 37 mijnwerkers, die in do gangen aan het werk waren. Een bericht nit New-York meldt dat bij de Ame- rikaansche kust in de nabijheid vau Boston een hovige cycloon heeft gewoed, waarbij meer dan 60 schepen zijn verongelukt en naar men zegt een twintigta personen het loven verloren. Een treurige >geschiedonis van de zee« heeft een Amerikaansch matroos te vertellen, die onlangs, uitgoput van koude on honger, te Beaufort aan land gebracht werd. Hij is de eenig overgeblevene der bemanning van den schoener «Crissie Wright.* Het schip werd op reis van Philadelphia naar Sa vannah door een hevigen storm ovorvallen. De kapitein trachtte te Beaufort binnen te loopen, maar het schip strandde, op korten afstand van do haven. De hofmeester en nog een man werden door hooge golvon overboord geslagen. Het was voor de overigen onmogelijk het land te bereiken, en van den vasten wal kon men, wegens don ont zettenden storm, evenmin een poging tot rodding van de ongelukkige scheepslieden wagen. Een matroos kwam om het leven door een neer vallenden mast. Do kapitein, de stuurman en een matroos zjjn dood gevroren. De geredde zeeman trachtte te vorgeefs, zelfs met stompen en slagen, hen wakker te honden. Zij konden geen weerstand bieden aan den slaap, die met den dood eindigde Eindelijk, op don vierden dag, bedaarde do storm en kon de eenig overgebleven schipbreukeling gered worden. Hij had al dien tijd niets gegeten of ge dronken. Het armenhuis te Jackson, in den staat Michi gan, is gepassoerden Zondagnacht geheel afgebrand. Van do verpleegden kwamen er 40 in do vlammon om de overigen hebben zich half naakt noch kun nen reddon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2