Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND, t' Dat hot ministerie Gladstone wel degelijk plan heeft de Ierache qnaestie te beëindigou door Ierland zekere mate van zelfstandigheid te geven, blijkt wel het bost uit de benoeming tot secretaris voor Ierland van John Morley, eeu warm radicaal, en die steeds heeft gepleit voor de rechten van Ierland De benoeming van den hertog vati Aberdeen tot onder-koning hooft daarom velen verwonderd. Gladstone heeft echter ook rekening moeten hou den met de machtige hofpartij, welko met de be noeming van den adellijken heer natuurlijk zoor tevreden is. Ook in de buitenlandscho politiek is Gladstone's invloed merkbaar. De geheelo mot zooveel bom barie opgezette demonstratie tor zeo loopt in do papieren. Te Athene rekent men, hoe de zaken ook loopeu, op Gladstone's steun, hoewel dozo naar don schijn meer ecne Russische, dan Griekseh ge zinde staatkunde drijft. Opmerkelijk is het dat nu Gladstone's optreden noch Rusland, noch Fran krijk één enkel schip hebben uitgezonden om aan dio vermaarde demonstratie mot de internationale vredesvloot* doel te nerneu. De »Neuo Froie Pr esse* zegt dan ook dat als het Engelscho kabinet zich niet met do andere mogendheden wil voroenigon in een gemeenschappelijk optreden tegen Griekenland, Europa zich kan voor bereiden op een oorlog, die begint aan de Grioksche grenzen, en die eindigt, niomand weet waar en wanneer. Te orukennen valt dit niet gehool, want reeds heeft de Turksche regeering beslof on als de Engel scho vloot wordt teruggeroepen, aan Griekonland den oorlog te verklaren, omdat Turkije de kosten voor een leger van 400,000 man op oorlogsvoet niet langer kan dragen. En daarenboven, hot ern stige an de geheole Oostersche quaestie is dat, langzaam maar zeker, eono geweldige botsing tus- schen Oostenrijk en Rusland, juist om het verdoe len van den Turkschon buit, nader en nader komt. Zou men evenwel denken dat als eene interna tionale vloot de Grieksche kustplaatsen in puin schiet, de Grieksche vloot vernield en de Grieksche koopvaart onmogelijk maakt, daarmede de groote crisis in het Oosten zou vermeden worden 't Lijkt er niet naar. Het ware eono geheel overbodige wreedheid. Gladstone ziet dat zoor goed in, hij weet even goed als elk staatsman dat het lot van Turkije beslist is, en zijne sympathie is voor Rus land en Griekenland. Hij zal dus het streven van laatstgenoemd land volstrekt niet tegenwerken, doch de natuurlijke ontwikkeling der gebeurte nissen afwachten. In elk geval, thans is niet Bis marck, de man bij do gratie Ruslands, maar Glad stone de man die de beslissing over oorlog en vrede in zijne hand heeft. In do Fransche Nationale Vergadering heeft de minister-president Do Freyciuot zijne eerste eu eono schit terende parlementaire overwinning behaald de eerste, wol te verstaan tijdeus zijn derde mi nisterie. Het gewicht dor overwinning is te groo- tor omdat uitsluitend aan de krachtige en verstan dige taal van den heer Do Freyciuot do door het Kabinet gewenschte uitslag te dankon was. Henri Rochefort had, gelijk men weet, eene vol ledige amnestie voorgesteld, voor allen wier mis drijven van politieken aard heeten te zijn. Dit voor- stol was door do Kamer spoedeischend verklaard, het had bekomen, zooals de Franschen dat noemen, »le bénéfico do l'urgence,« met 4 stemmen meer derheid. Dat was een gevolg van het samengaan van de uiterste linkerzijde met de rechterzijde, so cialisten en aristocraten En nu Zaterdag verwierp diezelfde Kamer het voorstel van Rochefort met 347 tegen 116 stemmen. Dit, zooals wij zeiden, was eon gevolg van De Frey- cinets krachtige taal. »De regeoring.* zeido hij, »inoet, hoe pijnlijk dit ook zij, de verantwoorde lijkheid op zich nemen voor hot verijdelen van eene daad van goedertierenheid, die zeker enkelen zou bevredigen, maar die thans mot do hooge plichten der regeoring niet strookt. "Eene amnestie kan te pas komen na gowoldige uitbarstingen, na een burgeroorlog, bij voorbeeld. Maar er is geen aanleiding om regolmatig eono amnestie te vorleenendaardoor zou men de jus titie verlammen en den eerbied voor do wet vor- z wakken. Te vergeefs trachtten Henri Rochefort, Clovis Hugues, Maillard en Millorand, gohoipen door bis schop Freppel, 's ministers rode te weerleggen. De kamer toonde volkomen vertrouwen in het beleid der regeoring. Waarom bisschop Freppel mot de uiterste lin kerzijde stemmen mocht? Alleen in de hoop dat do priesters, die gestraft zjjn met het inhouden van hunne jaarwedden, onder de begunstigden zou den begropen zijn. Als eene merkwaardigheid vermelden wij hier, dat de president der republiek heefr. begenadigd Neurit. Deze Nourit had in 1848 op 17-jarigeu leeftijd generaal De Bréa vermoord en was toen lot. levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Dezo ongelukkige, die omstreeks 38 jaren iu het bagno is opgesloton geweest, zal nu weder in de vrije maatschappij terugkeeren. De uiterste linkerzijde der Fransche kamer hoeft thans weder een ander verkeerd voorstel gedaan, om namoljjk de prinsen van Orleans uit. Frankrijk te verbannon. De geheele bezadigde republikeinsche pers keert zich tegen dit voorstel. »ZoolaDg do prinsen Fransche burgers zijn, blijven zij ondor- worpon aan onze wetten. Als vorsten in balling schap, zou do sympathie in Europa voor de »slacht- offors« grooter worden en wij kregen er last mode. Dit is een verstandig woord van »Le National.* (4 scliadaal tot voerman. Op een houten, met dennen takken versierde tribune, zetelde het orkest, welks leden allen in berenhuiden gestoken waren en dat een vroolijk wijsje speelde. Langs den oever lag een krans van nit ijs gebeitelde dolfijnen, die onophoude lijk brandende naphta omhoog spuwden en aldus den ganschen omtrek schilderachtig verlichtten, niet het minst den kleinen tempel, die somwijlen schitterde als ware hij van diamanten gebouwd. Terwijl hier muziek en vroolijke menschenstem- men een aantrekkelijken chaos van klanken vormden, noodigden kleine, met vellen bekleedde hutten, eene nahootsing van die der Kamschadalen, welke tusschen het dennengroen verscholen en aangenaam verwarmd waren, de minnende jiaartjes tot een ongestoord en gelukkig te samen zijn uit. (Wordt vervolgd.) Eeu syndicaat te Parijs is bedacht, op don bouw vau goedkoope woningen aldaar. De kosten wor- don op 250 millioen franken geraamd. Het kapitaal zou gevonden worden uit hypo- theek-certificatou van een uominalo waarde van 1 frank elk, niet rentegovend, maar bij loting aflos baar in 75 jaren, met premie. Het Fransche schip Nouveau St. Fierre*, mot tarwe van do Britsche kust, is 's nachts te Bayonne gestrand. Met hoog water waron de masten over boord gevallen eu is het schip geheel uit elkan der geslagen. Al de opvarenden zijn verdronken. Een van do officieren van het heilleger te Parijs is gestorven tengevolge van de wonden die hij bekwam, toon hij den toegang tot de zaal, waarin dienst werd gehouden, tegon hot gomeen verdodigdo. De aardappeleuopbrengst over de geheele aarde wordt geschat op 369,500,000 kilogr., iu de pro ductie staat Duitschland bovenaau mot 117,500,000 Kg., terwijl de Vereenigde Staten slechts 33 milli oen Kg. lovoren. Frankrijk 56 millioen, Ruslaud 55 id., Gr. Britfanniö 13 id., België 10 id., Ne derland 7 id. enz. enz. Bij hot huwelijk van Gladstone's tweede dochter met den predikant van Ilawarden, is weer de in Engeland bestaande practische of, als men wil, prozaïsche gewoonte gevolgd om geldsommen van verschilleud bedrag aan te bieden. Zoo kwamen er cheques van 100 eu 50 in, maar daarnevens ook fraaio of nuttige artikelen als sofa's, piano's, theetafels, armstoelen, klokken, lampen enz. enz, Daily News* deelt een bericht uit Alexandrië mede, volgens hetwelk de dood gewaande Osman- Digma zich in den omtrek van Souachim ophoudt en daar aanzioulijke strijdkrachten voor een aan val op die stad bijeentrokt. Te Manches tor is in Portlandstreet eeu geheel blok groote magazijnen van de firma's James Ha milton Co., John Paton Co., Alexander en Hugh Paton eu George Peak Co., door brand vornield. Do materieole schade beloopt meer dan 100,000 pd. st. Bij Halle is een buitengoed, »Audenhain«, ver brand, waarbij een vrouw en veel vee in de vlam men zijn omgekomen. Do fluweel-fabrieken te Crefeld beginnon eon ge ducht concurrent voor de fransche fabrieken te wor den. Hot aantal weefgetouwen is er namelijk sinds 1882 verdubbeld eu bedraagt tegenwoordig 37685. Het kantoenfluweel wordt er hot meest, gefabriceerd, namelijk tot het zijde-fluweel in do vorhondiug van 92 tot 8 pet. De uitvoer bedroeg in 1885 naar Engeland voor 29,000,000 franken, naar Oostenrijk 1,500,000 fran ken, naar verschillende andere landen 31,000,000 franken, ja zelfs naar Frankrijk 7,500,000 franken, Hot legor van Maybach. Men kan zich moeielijk oen voorstelling maken van de uitge breidheid van 't personeel dat de Pruisische Minis-' ter van openbare werken onder zijn bevelen heeft. Yoor de spoorwegen heeft hij 79.851 beambten op de lijnon, behalve 64.475 in do bureaux, 38.484 op do wegen, 1963 beambten en 32.844 werklieden in de werkplaatsen, 241 in de gasstokerijen en 1431 bij do vornieuwings-werkenvoegt men daarbij nog 1468 leerlingen, dan komt men tot een totaal van 220.757 personen. Een gansch leger mogeu we dus wel zeggen. Men zal zich herinneren dat do Jeannette,* het schip dat door do redactie van do New-York He rald* was uitgerust, ten behoeve van eon ontdek kingstocht naar do Noordpool, in de IJszee verging. Een feit doet zich voor dat een nieuw lichtpunt kan openen t.on aanzien van het vraagstuk omtrent een open zoo aldaar; aan de Baffiu-baai, op de kust van Groenland, is namelijk oen stuk drijfijs aangospoold waarop een lijk en buitendien voor werpen van de »Jeannette« afkomstig, waaronder kleeren gemerkt »Novos«; alzoo was de naam Vaü den matroos, die door kapitein De Long om hulp werd uitgestuurd. Nu rijst de vraag, welke weg is door die ijsschol afgelegd, om de Baffin-baai te bereiken? Twee onderstellingen liggen voor do hand; of wel het ijs is, do Aziatische en de Europeesche kusten volgende, benoorden Nova-Zembla, bezuiden Spits bergen en bonoorden IJsland gedreven om verder een afstand van 11000 km. afleggende, in de Baf fin-Baai te stranden. Mot het oog op dezen grooten afstand en met de wetenschap der stroomingen is deze onderstelling gewaagd en zou men veeleer tot de andere onderstelling komen dat de ijsschol een onbekenden weg van 6000 km. volgende, eene vrije zee moet gevonden hebben. Men heeft nu de pogingen tot opsporing van de smak Columbine* (welke, met een oude vrouw alleen aan boord, bij de Shetland&che eilanden de volle zee is ingedreven), als geheel vruchteloos op gegeven. Uit Limerick wordt goraeld dat hot met steen kolen derwaarts bestemde stoomschip »Fulmor« in do Kilkee-baai, in hot graafschap Clare, veronge lukt is. De uit 16 man bestaande equipage van dien bodem is bij die ramp omgekomen. Men weot dat aan Graham Bell de eer wordt botwist van de telephoon te hebben uitgevonden en dat mitsdien de goldighoid zijnor patenten niet wordt orkend. Uit officiëele bron verneemt men thans, dat de American Bell Telephone Co.* tot heden toe reeds meer dan 1,250,000 gulden aan proceskosten heeft moeten uitbotalon, ten einde de geldigheid van hot octrooi van Bell in de Vereonig- de Staten vau Noord-Amorika te handhaven. In verscheidene provinciën van Rusland heerscht of dreigt hongersnood, tengevolge van den slechten oogst. In vele districten van IVdolsk zijn allo krachtige mannen naar Moskon gegaan om work te zoekon, met achterlating van vrouwen, kinderen en grijsaards, die zonder middel van bestaan zijn. In Minsk is de toestand niet. beter. Vorst Rad- ziwill heeft daar zijn pachters een vol halfjaar van hun pacht teruggegeven. In Jaroslau heerscht hongor-typhus. De Regoo- ring doet krachtige pogingon tot leniging van don nood, door het zenden van slodon met levensmid delen, geneeskundige hulp, enz. Bij Oberlin (Kansas) vond mon een gezin van 8 porsonon op oon prairie doodgevroren. Do slacht offers waren emigranten. Te Washington stier ven Donderdagnacht 2 porsonon van koude. HEUSDEN, 9 Eebr. f Het water, dat bij den laatsten was Zondag 1.1. 4.38 M. -j- A.P. bereikte, is sedert vallende en stond gisteren avond 4.27 M. Het aanhoudend vallend water te Keulen en Maastricht doet ver moeden, dat hot vooreerst wel vallende zal blij ven, waarom wij voorloopig geen nadere berichten zullen geven. f BAARDWIJK, 8 Febr. Er bestaat hier en te Drunen weder, gelegenheid voor personen, rijtuigen, karren en hondenwagens, om overgezet te worden. De dienst aan het veer was door de schippers gestaakt, omdat ze niet genoeg konden verdienen tengevolge eener voor hen betere regeling, hebben ze het werk weder he; vat. f Het water is vallende; er is veel drijfijs, dat zich van hier tot, achter Waalwijk reeds heeft vastgezet. f ZUILICHEM. Als curiositeit wordt van hier gemeld, dat bij den doop van haar achterklein kind de overgrootmoeder tegenwoordig was. Zij is nog zoo kras, dat zij ook nog wel bet-ovor-groot- moeder kan worden. f DALEM. In de laatste dagen is de Waal bui tengewoon gewassen, zoodat al de uiterwaarden te Vuren en Dalem weer zijn ingeloopon. Heden (Zondag-avond), teekende de peilschaal aan de Da- lemsche inundatie-sluis 3 M. -f A.P. f Het coucert, 1.1. Donderdagavond in »den Doelen* te Gorinchom gegeven door hot harmonie- muziekgezelschap Volharding*, ton voordeele der algemeene armen, heeft eene netto som van /54.781/3 opgebracht. WOUDRICHEM. Bij de 1.1. Woensdag alhier ;gehouden herstemming voor een lid van den ge meenteraad, werden uitgebracht 104 stemmen. 3 briefjes waren blanco. De heer Joh. van St.ïgt ver kreeg 63 en do heer C. Spronk 41 stemmen. Al- zoo gekozen de heer Joh. v. Stigt. WAAIiWIJK. Bij het gemeentebestuur is de officiëele kenn.sgoving ingekomen, dat Jhr. A. van Grotenhuis zijn ambt als burgemeester van Waal wijk op 18 dezer zal aanvaarden. Men deelt ons mede, dat er plan zou bestaan nog dozen zomer de spoorlijn WaalwijkZwaluwe in exploitatie te brengen. »E. v. h. Z.« - In Laugstraatsch hooi komt sodort eenige dagon meer levendigheid. Dagelijks worden par tijen voor de persen afgeleverd tegen den sedert eenigen tijd vasten prijs van 14 per 500 kilo gram, of-choon hier en daar voor een puik par tijtje 50 cents meer geboden wordt. Zooals ge woonlijk, blijven de verkoopers thans moor vast houdend, in de hoop, dat bij meer handel ook de prjjzen beter zullen worden. HAAFTEN. Door de Maatschap *Vooruit,« werdeu met drijfwaut van 22 Januari tot 5 Fe bruari gevangen alhier 8 zalmen, en te Zuilichem 9. STEENBERGEN, 5 Febr. In den stal van den logementhouder V. d. R. alhier heeft zich bij een der paarden eeu geval van kwaden droos voorge daan. Dientengevolge zijn de bij de wet voorge schreven maatregelen tot wering dier ziekte door den districts-veearts toegepast. GILZE, 5 Febr. In den stal van den landbouwer C. de V. is een geval van miltvuur voorgekomen bij een 2jarige vaars. Het beest is afgemaakt en begraven. RAAMSDONK, 5 Febr. Gedeputoerde Staten van Noord-Brabant hebben goedkeuring verleend aan het besluit van don gemeenteraad alhier van 30 December 1885, tot het instellen eener paarden-en beestenmarkt op Zaterdag na Vastenavond. RAAMSDONKERVEER, 4 Febr. Op een avond dezer week werd de brugwachter Tiele weder be dreigd met het mes, door twee dronken personen, die zonder betaling wildon passeeren. Ongelukkiger wijze kende de brugwachter geen van beiden. t ALMKERK, 8 Eebr. In deze gemeente waren op den 1 Januari dezes jaars 409 leerlingen boven de zes en beneden de twaalf jaren op de schoollijsten iugeschreven. 4-0 leerlingen van dien leeftijd namen op dat tijdstip geen deel aan het onderwijs. Het geheele aantal kinderen, die de 5 scholen bezochten, bedroeg 507. t Door den heer A. W. van Toorenenbergen, medicina dokter en arts alhier, zijn 25 gevallen van longontsteking behandeld, waarvan 23 met gunstig gevolg. Aan Gedep. Staten van Noord-Brabant zijn door den minister van Waterstaat thans toegezon den de stukken, noodig voor de onteigening der pcrccelen, benoodigd voor do werken tot verleg ging van de uitmonding der Maas naar de Amer. De onteigeningen betreffen de gronden, gelegen onder de gemeenten Waalwijk, Besoyen, Raams donk, Wijk, Waspik, Dussen, Meeuwen, Eethen, Herpt, Capelle, Drongelen, Zwaluwe en Made. De onteigeningsstükken zullen spoedig ter in zage van de belanghebbenden worden nedergelegd op de sccretariën der betrokken gemeentebesturen. Door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant en Gelderland zullen Commissiën uit hun midden worden benoemd tot het aanhooren der bezwaren. Naar aanleiding van de geruchten omtrent con versie onzer staatsschuld, kan met eenigen grond worden verzekerd, dat werkelijk bij onze regee ring in overweging zijn plannen tot convertee ring van onze 21/2, 3 en 4 percents schuldbrieven in een 3y2 percents-fonds, met de bedoeling om aldus eene aanzienlijke som aan rente te sparen. Indien deze overwegingen mochten leiden tot de indiening van een bepaald plan aan de Staten- Generaal, zou zegt men het voornemen bestaan vrijheid fe geven tot aflossing van de te genwoordige Certificaten Werk. Schuld, indiende houders dit mochten verkiezen. Blijkens het jaarverslag der weesinrichting te Neerbosch over 1884/85, is dat jaar aan giften, legaten enz. ontvangen f 98.349.25. Het zal onzen lezers zeker genoegen doen te vernemen, dat de tooneelspeler Tourniaire zeer in beterschap vooruitgaat, en dat er gegronde hoop bestaat, dat hij binnen een betrekkelijk kort tijds verloop in de maatschappij zal kunnen terugkeeren. Het Nederl. landbouw-comité heeft zich tot de Nederl. spoorwegmaatschappijen gewend, om ver mindering van de vrachtprijzen voor landbouwers, die gezamenlijk eene reis maken tot vermeerde- nink fakk ring van vakkennis. De staatsspoorwegmij. be schikte reeds gunstig op dit verzoek. Van betrouwbare zijde deelt men in het N. v. d. D. mede, dat door eenige aanzienlijke leden der Nederd. hervormde gemeenten te Amsterdam en in Den Haag stappen worden gedaan tot op richting ran een christelijk dagblad tegenover „De Standaard". Ook de officier van justitie te Arnhem heeft appèl aangeteekend in zake het proces-Bulkley c.s. Het „Maandblad tegen de kwakzalverij" ver neemt dat een der grootste depothouders in ons land van allerlei in de kranten geadverteerde middeltjes, de apotheker Snabilié te 'a Ilage, zijn handel daarin zal staken. Hij is namelijk, alleen onder de voorwaarde dat hij daartoe binnen het jaar zal overgaan, met Jan. als apotheker aan de Maatschappij „De Voorzorg" aldaar verbonden. Eene dienstbode te Kapelle heeft door een speldeprik haar vinger verloren. Toen zij zich met een speld geprikt had, veegde zij het bloed met een lapje rood flanel af. Het schijnt dat dit lapje arsenicum bevatte, want de vinger is daarna zoodanig ontstoken, dat hij afgezet moest worden. t Tusschen de lste en 2de vlotbrug op het ka naal door Voorue zullen door de Marine proeven worden genomen inet het inschieten van visch- torpedos. Uit Breda wordt gemeld: Het schijnt dat in de laatste jaren de anders zoo scherpe blik van de kommiozen van 's rijks belas tingen, wien het toezicht is opgedragen op den smokkelhandel aan de grenzen, zeer boneveld is. De smokkelarij, vooral in zout, neemt in den jong- sten tijd hand over hand toe eu do smokkelaars worden hoe langer zoo driester. Zoo dringen dezo personen zelfs reeds door tot in Breda, waar zjji weten dat eene sterke brigade rijkspolitie ligt eu een heirloger stedelijke politieagenten in last heb ben allen ongooorloofdon invoer stipt tegen te gaan. Toch gebeurt het meer dan eens, dat in het hartje vau Breda smokkelaars worden aangetroffen, beladen met goed gevulde zakken zout, die zij op hot gezicht van politie prijs geven, om zoo spoe dig mogelijk een goed heenkomen te zoeken. Hoe wel dit ongelooflijk klinkt, toch is het waar eu men kon zich Donderdag-avond er nog van over tuigen, toen een zeer berucht smokkelaar, zekere A. Hermans, iu handen der maréchaussée Kemp viel, die een zestal smokkelaars in de Nieuwe-Ginneken- straat aantrof, ieder beladen met 40 kilo zout. Of schoon allen, met achterlating van hun smokkel waar, het hazenpad kozen, zoo mocht de maréchaus sée er in slagen den hoofdpersoon te arrestoeren. Een scherper toezicht aan de grenzeu ware voorzeker zeer gewenscht. Eeuler zal meu het kwaad niet uitroeien en zal do smokkelarij bij het vele heerschonde gebrek aan werk voortdurend toenemen* Men schrijft uit 's Gravenhage „Dezer dagen heeft de liefhebbende echtgenoote van den heer v. d. H. de echtelijke woning ver laten, met zich voerende vier minderjarige kin deren, en naar men met zekerheid meent te weten een bedrag van honderd duizend gul den. Zij zou zich via Antwerpen en Liverpool naar een der Zuid-Amerikaansche Staten hebben begeven. Alle pogingen worden door de achter- blij venden in het werk gesteld, om haar spoor te ontdekken. Naar men wil zou een commissaris van politie zich naar een der Engelsche havens hebben begeven."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2