STAD HEUSDEN. HALF VIJF Brieven uit de Residentie. BURGERLIJKE STAND. AANBESTEDINGEN. 320ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. VERHUREN: I. 1.20.50 Hectaren Wei land in de „K&mmet'1 onder Andel. II. 1.50.90 Hectaren Wei land aan de f/Nieuwe Kade7' onder Andel. Stoomboot „Stad Heusden" van flensden naar Goriiichem en Rotterdam. II. W KRUIJS en ZOON, MARKTBERICHTEN. J, Boeren teHeusden, AJansen te VlijmenTV. Bay ens te Waal wijk, H, Castelijns te Baardwijk, Avan den OordteNieuivkuijk Jde Gouw te Drunen, Mej. 1). Vugts te HaarsteegH. Molen schot te Kaatsheuvel De Raad der gemeente Zierikzee nam een be sluit, waardoor een veelbesproken quaestie in een onbekrompen zin werd opgelost. Voortaan zullen ook de weezen, wier ouders van eenig armbe stuur onderstand hebben ontvangen, in het bur ger-weeshuis kunnen worden opgenomen. t Van wege de genie zal in den weg Brielle- Hellevoetsluis een telegraafkabel worden gelegd ten dienste van de permanente militaire telegra fische verbinding. Aan de twee Goereesche schippers, die onlangs met levensgevaar een der schipbreukelingen van de //Olivier Madelaiue" gered hebben, is door de Zuidhollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen f 40 geschonken. Men meldt uit Amsterdam Lieze heeft bekend L'Amblé te hebben vermoord en medeplichtigen te hebbenhet horloge, de ketting, de portemon- naie en de portefeuille van I/Amblé geworpen te hebben in het water van de Prins Hendrikkade, tegenover de Schippersstraat. Hier naar wordt den gansehen dag gevischt. Honderden nieuws gierigen zijn daarbij op de been. Op Lieze's ka mer zijn gevonden een fantatsiepak met zwart vest van I/Amblm Jochems is ontslagen; de politie zet het onderzoek voort. 'sGEAVENHAGE, 6 Febr. 1886. Zooals ik reeds aan het slot vau mijn vorig schrij ven opmerkte is de wijze waarop do hervorming van het pensioenswezen moet geschieden, benevens do daarmede in verband staande quaes tiën, door do daarvoor benoemde Staatscommissie in haar verslag besproken en zijn daarvoor zelfs ontwerpen door haar overgelegd. Deze commissie is van oordoel dat indien do Staat in zijn welbegrepen belang voor de arabto- naron doet wat wensohelijk is, niet alloep in hun toekomst maar ook in die van hunne nagelaten betrekkingen behoort te worden voorzien. Zij is het niet eens met hen, die mooneu dat dit zou kun nen geschieden door aan de ambtenaren oene hoogere bezoldiging te verloerion, waardoor zij in staat zouden gesteld worden leven verzekeringscon tracten te sluiten. Terecht, wordt beweerd dat joist zij die de grootste behoefte hebben aan ver zekering vau de toekomst hunner nabestaanden, hot moest dien plicht zouden vorwaarloozou, wan neer het al of niet verzekeren aan huu vrijen wil werd overgelaten. En hoewel het juist is dat zij die geen fortuin bezitten het meest verplicht zijn de toekomst van weduwen en weezen te verzekeren, is hot levens waar dat al is daarvoor de goede wil, de midde len ontbreken. Niet alleen om deze redenen, maar ook omdat niet verzorging der nabestaanden aan leiding kan geven tot ondersteuning van Rijkswege van hplpbehoevende ambtenaarsgezinnen, komt het raadzaam voor aan weduwen en woezen pen sioen te verleeuen. Staat het das vast dat 's Rijks belang do peusionneoring van de ambtenaren eu van hunne nagelaten betrekkingen raadzaam maakt, dan moet in de tweede plaats de vraag gelden of hot voor het Land voordeoligor is de pensioenen rechtstreeks uit de schatkist te verleenou of daar voor fondsen in stand te houden of te stichten. Zooals men weet bestaan er toch reeds pensioen fondsen voor do burgerlijke ambtenaren envoorde weduwon en woozen van de goëmplogeordeu, tot het algemeen bestuur behoorende. In dit laatste zijn echter voor bet meerendeel slechts zij deelge- rechtigd die leges genieten; dat is een zeker rocht dat bij aanbestedingen of leverantiën geheven wordt en waarvan een gedeelte aan de ambtenaren bij de Ministeriën enz. ten goede komt, ten einde voor weduwen-pensioen te kunnen zorgen. Waar in den ponsioenslast weinig wisselvallig heid is te verwachten, m. a. w. waar vooruit is te berekenen hoeveel 's jaarlijks ongeveer aan pen sioenen zal moeten worden uitgekeerd, acht de genoemde Commissie de oprichting van oen fonds niet noodig. Dit is het geval mot de ambtenaars pensioenen do bedragen der uitkeeringen leveren woiuig verschil, zoodat dezo pensioenen zeer goed rechtstreeks uit do schatkist knnuen worden bo- taald. Bij invoering van een algemeen weduwen- en weezenfonds zal echter hot cijfer der uitkeo- ringen en heffingen, in de eorste jaren vooral, zeer verschillend zijn, zoodat voor deze categorie van pensioenen de oprichting van een fonds wenseholijk wordt geacht. Een gevolg van deze ro^eling zou zijn de op heffing van het pènsïoenfonds voor de ambtenaren mét haar kapitaal van ruim 27 millioon gulden. De Staatscommissie stolt voor dit kapitaal te be nutten tot de oprichting van een algemeen we duwen- en weezenfonds, met oerbiodigiug der ver kregen rechten van ambtenaren en zooveel moge lijke vrijwaring van den Staat voor toeneming van financiëèlen last. Wanneer aan het op te richten wednwenfonds het bezit der kapitalen werd verzekerd, zon dit fonds tevens de verplichting worden opgelegd den Staat do noodigo golden te verschaffen voor de betaling van al de thans ten laste van bot pensioenfonds loopendo pensioenen tot aan hun versterf. De Staat zon daarentegen de verplichting op zich nemon in do pensioenen der in dienst zijnde of toekomende ambtenaren te voorzien. Voor hnnue eigen pensioenen zouden do ambtenaren dan niet bohoeveu te storten, wol echter voor die hunner wodnwen eu weezen. Zij die thans reeds voor hun eigen pensioen hebben gestort, zonden van bijdragen voor het weduwen- fonds worden vrijgesteld, voor zoover dit pensioen zal worden berekend naar do voor de invoering der regeling genoten bezoldigingen. Voor de toekomstige ambtenaren is in deze re geling niets onbillijks, want wel is waar moeten zij voor het wednwonponsioen storten over hun volle traktement en de bestaande ambtenax-on slechts over dat gedeelte, wat hun na invooring dor rege ling moer wordt toegekend, maar daar tegenover staat dat eerstgenoemdeu niets voor hun eigen pensioen zullen behoeven to storten, terwijl de be staande am blonaren daarvoor reeds bijdragen hebben moeten missen. Bg hot tot stand komen van boven omschreven regeling, zou in de tookorast de jaarlijks opdobo- grooting uitgetrokken bijdra^o voor ponsioenen eenigszins vermeerderen en den pensioenslast niet op het pensioenfonds kannon overgaan, zooals ge schieden zal wanneer de wet van 1846 in werking blijft. Maar daar aan het wedawenfouds de ver plichting zal worden opgelegd om de bg het in werking treden der regeling te betalen pensioenen aau den Staat te restitueeren, zal in de eerste jaren de begrooting van uitgaven slechts met een luttel bedrag behoeven verhoogd te worden. De bestaande weduwenfondsen, namelgk die voor do ambtenaren bg het algemeen bestuur en voor de ingenieurs en opzichters van den waterstaat, kunnen naast een algemeen weduwon fonds natuur lijk niet blgven bestaan. De Staatscommissie stolt daarom voor die fondsen voor verdore deelneming te sluiten, met dien verstande dat de tegenwoor dige deelhebbers hunne rechten behouden voor de bedragen door heu gestort of nog te storten. Na betaling van al de verschuldigdo uitkeeringen zou dan later over do saldo's dier fondsen, die ook zeer belangrijk zouden zijn, door den Staat worden be schikt. Dit is in korte trekken do regeling door de meer genoemde Staatscommissie voorgesteld, en die naar het oordeel van vele deskundigen de beste oplos sing zou zijn voor de bestaande pensioensqnaestie. Niettemin is het rapport al eenige jaren oud en nog niets te bespeuren van een begin van uitvoe ring. Noch de herhaaldelijk ingezonden adressen van het Pensioen verbond, noch de vingerwgzingen van sommige Kamerleden, hebben tot heden mogen baten. Nadat de vorige Ministor van Financiën do hoop op regeling eenigszins verlevendigd had door zgnewelwillende toezeggingen, komt do tegenwoordige met een paar woorden aan alle vorwachtingén den bodem inslaan. Met het oog op onzen financiëolen toestand wordt er voor teruggedeinsd om aan do voorstellen der Staatscommissie gevolg te geven. Voor het grootere Staatsbelang, dat het evenwicht tusschen de Staatsinkomsten werkelijk vorzokerd zg, moet naar het inzien van onzen financier het mindere, het belang der Staatsambtenaren en hnnne nagolaten betrekkingen wijken. Das van de zijde der Regeering is voorloopig in deze niet veel te verwachton. Maar tegenover deze bedroevende waarheid staat het gelnkkig feit dat in do beide Kamers hoe langer hoe meer stemmen opgaan, die op eene spoedige regeling van deze voor duizenden gewichtige aangelegenheid aan- driugen. Aan het parlement zg dan de taak om door oene motie of andere handeling zgn wensch duidelijk te maken. In Frankrgk, Duitschland, Engeland, Italië en België wordt in moerdere of mindere mate en op verschillende wijs van Rgkswege gewaakt tegen het onverzorgd achterblijven der gezinnen van bur gerlijke ambtenaren. Moge Nederland niet langer achterblgven. f Woudrichom, van 131 Jannari. Ondertrouwd: Adriaau Verzgl, jm. 24 j. eu Wilhelmiua Elisabeth Offerijns, jd. 25 j. Geboren: Cornelia Fredorika, d. v. A. do Joode on G. RozaNeeltjo, d. v. H. Groeneveld en R. KentieFrancijntjo, d. v. F. Brekolmansj {sedert, 1 Mrt. 1880 wed. v. II. v. d. Brook) Au gust, i na Theodora Jacoba, d. v. H. G. Berghnijs en P. J. v. IJzendoornDrienas, z. v. H. Borg en J. de Ponder; Cornelis Hermanas, z. v. A. H. Bron eu S. G. SchoonAart, z. v. P. Pellikaaé en A. M. Pellikaan Hendrik Christoffel, z. v. G. Borg en C. P. Verzgl. Overleden: Bastiaan v. Straten, 2 m. Arie Spronk, 52 j. Adriana Verzgl, 3 m. Susanna Vriens, 43 j., echtg. v. Bernardus Lodeüs de Joode Pieter Hartman, 3 m.Adriana v. Vngt, 82 j. wed. van Cornelis Struick. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Gemeente. Door het class, bestuur van Hensden moet wor den uitgemaakt,, of de kerkeraad van 's Grevelduin- Capelle hot recht had een zgner diakeuen, wegens Zondagsontheiliging, de administratie te ontnemen. Volgens het reglement op de kerkeraden is het class, bestuur de bevoegde macht om kerkeraads- leden te censureereu. Gedurende het jaar 1885 zijn bij do Ned. Herv. Kerk 16 dienstdoende predikanten overleden, 26 zijn emeritus geworden of ontslagen, terwijl 31 kandidaten zgn aangekomen, tegen 43 in 1884. Het bestuur van het waterschap Stavonisse zal eerstdaags hot leggen oener stooubestortiiig aanbesteden. Raming ongeveer f 6000. 5e Klasse. Trokking van 5 Febr. Prijs van 1000: nos. 6771, 10794 en 20151; 400: nos. 968, 2721, 4887, 6053, 17102 en 20904; 200: nos. 7870, 12253, 13191 on 16527; 100: nos. 3569, 8104, 8290, 8470, 9644, 10767, 10901, 11919,12282,13052,13581,13997 en 14195. GEDACHTEN. Aan verschillende schrijvers ontleend. Menig jong wezen is gelgk aan een frisch op borrelende wel, die slechts leiding noodig hoeft om eene verkwikkende bron te worden. Men moet echter met dit werk zeer voorzichtig zijn, want door roekeloos graven eu omleiden kan men de wel verstoppen. Van de stille, schoone dagen in zgn leven heeft men veel minder herinnering, dan van zulke, waarop er iets bijzonders gebeurde, en indien men ze zich ook al herinnert, weet men toch veel minder er van te vertellen. En toch zijn die dagen dikwgls juist do zaligste. Het is heerlijk in zgn eigen huis de volheid van zijn gelnk te hebben, maar heerlijker nog te weten, dat er ook buitenaf hulpvaardigo en trouwe monschon zijn, bij wie men in leed eu vreugde zich te huis gevoelt. Het komt er op aan de plicht des levens te vervallen, alsof men eeuwig denkt te leven en wederom, alsof men elk uur sterven kan. Iedere minuut die men in noodeloos tobben doorbrengt, is levensverspilling. Het is schoon en bezielend, in geestdrift voor een groot doel te sterven; maar schooner, moedi ger is het in kleine dienstbetooningen on offers vol te houden. Heeft men voor korten tgd zijne woonplaats verlaten en keert men er dan in terng, dan voelt men er zich eerst recht tehnis. Daar zijn ze weör, de menschen, de hnizeu, de boeken, al de levende en levonlooze schepselen, die als 't ware op ons wachtten eu reeds dit alleen, dat wg ze kennen, verbindt ons aan hen met een onzichtbaren baud. Lief te hebben is vroom te zijn. Lief to hebben is goed te zijn. Lief te hebben is schoon te zijn. Bg gelegenheid der dozer dagen voor de recht bank te Arnhem behandelde poging tot kinderont voering, stond onder het publiek aan het begin der rechtzaal een boer, die, vernemende wat er behan deld werd, lnide zeide»wat maakt ze doar 'n drukte over, ik hebbe dartien kinders, waarvan d'n oldstei^ konuonnier is en venr mien part kan die juffer ze alle maol stélen, c Een inwoner van Amsterdam ontving verleden week een brief, waarin hem gemeld werd dat zgn braör, te Zwgndrecht woonachtig, ernstig onge steld was en dat hij, zoo hg hem nog levend wilde zion,; zich haasten moest over te komen. Terstond gaf by hieraan gevolg, maar hoe verwonderd was hij, aan zgne schoonzuster naar den toestand van zijn broeder vragende, deze hom ton antwoord gaf: »Zeer goed! Hg is een poosje geleden naar Dordt gegaan. Wie had hem deze kool gestoofd? Gissen deed missen; maar toen hg den volgenden dag thuis kwam, werd het hem duidelgk. Zgn huis was ledig. Zgne meubelen waren verdwenen en tevens ook zgne vrouw en een kostganger. Een bgbelsch tegenstander van Gladstone heeft opgemerkt, dat het Lagerhuis, op den dag toen het Salisbury ten val bracht, juist (van do 670 ze tels zgn 4 vacant) 666 leden telde het getal van het Beestof den anti-christ uit de Open baring Te Thiers in Frankrgk is een vrouw bevallen van een vierling: 2 jongens en 2 meisjes. De moeder is 30 jaar ond; ze kan er dus nog ple zier van hebben. De gelukkige vader keek lang niet vroolijk, toen buren en kennissen hunne gelnkwenschen kwamen aanbieden.; Dat is den man ook niet kwalijk te nemen, Om het zwarte roet van lampenglazen te verwg- dere'n, wordt bg ondervinding geen beter middel aanbevolen dan het afwrgven met een weinig boter of yet. Een1 Engelsch officier, kapitein Harsthorne, heeft een gecombineerd stuk gereedschap uitgevonden, dat veel goede eigenschappen in zich schijut te vereenigen. Het bevat niet minder dan 17 ver schillende stukken gereedschappen, als een hamer, een bgteltje, twee ngptangen, vier vglen, een rasp, een zaag, een schroevendraaier, een schaar, een priem, een compas, een duimstok, een liniaal eu een driehoek. Het is te verkrggen bg Hill Co., 4, Hagmarket, te Londen. Men zon zonder overdrgving kunnen zeggen dat de gas-machine zal eindigen met een geducht concurrent voor de stoommachine te worden al thans in Engeland en in de Yeroenigdo Staten komt de gasmotor al meer en meer in toepassing. Uit een groot aantal proeven is gebleken, dat de arbeid door een gas-motor verschaft, zich ver deelt in 17 pet. nuttigen arbeid en 83 pet. ver loren warmte, en dat een kilogram steenkolengas nagenoeg tienmaal zooveel nuttigen arbeid verschaft als een kilogram steonkolen in een gewone stoom machine. Hot gebruik van vloeren van glas neemt meer en meer toe. Glas heeft hot groote voordeel boven hout, niet aan rotting of vocht onderhevig te we zen bét is gezonder, het is brandvrg, en wat mede eeq voordeel is, do beneden gelegen kelderverdie pingen ..outvaugen nog eene matigo hoeveelheid licht. WAt den prgs aangaat, is glas duurder dan houtdoch wanneer do voordeeion, aan het ge bruik verbonden, en de veel langere duur in aan merking worden genomen, ia het goedkooper of staat met hout geiyk. Men heeft altijd gemeend dat do oerste tentoon stelling in 1528 te Neurenberg is gehouden. Vol gens het Engolsche tgdschrift »Iron« is dit onjuist en werd de eerste tentoonstelling ingericht door Ahasveros (Xercos) in het jaar 472 vóór onze jaar telling. Men vindt daarvan bericht in het 4de vers van het le hoofdstak van het boek Esther, waar wij lezen dat hij vertoonde den rijkdom der heerlijkheid zijns rgks en de kostelijkheid des sieraads zijner groot heid vele dagen lang, honderd-en-tachtig dagen. Eene dame in Glasgow hunrdo een meid nit de Schotsche hooglandeu. 's Avonds belde de dame om haar souporeen-, twee-, driemaal, maar er ver scheen niemand. Eindelijk gaat mevronw naar d< keukon eu vindt do meid zitten schudden van het lachen; Zij wees aanhoudend op do bel en bracht er eindelijk uit: »Zoo waar ik leef, ik bob dat ding niet aangeraakt en toch gaat bet aanhoudend heen en woer.c Practisch. »Wel vriend, ik zie, je bobt een rouwband om je hoed. Over wien treur je? Ik betreur den boklagenswaardigen toesland van mijn hoed.« 's HERTOGENBOSCH, 8 Febr. Op de heden (Maandag) gebonden markt vail vette kalveren waren aangevoerd 121 stuks. De prijs was le kwal. van 0.70 tot 0.74 2e kwal. van 0.66 tot 0.70 3e kwal. van 0.58 tot 0.60 per kilogram. Het aaugevoerde werd aan boven genoteerdeprgzen vlug verkocht. De prijs der boter was 1.00 a 1.20. Geboren: ADRIANA MARIA ELISABETH, dochter van REINIER BRAAMS ANNA MARIA SMINK. Gen deren, 6 Eebr. •'86. Heden overleed na een langdurig, smartelijk, doch geduldig lijden, onze geliefde Echtgenoote, Moeder en Be- huwdmoeder, JANSKE VAN HEL DEN, in den gezegenden ouderdom van 79 jaren. TJit aller naam, FRANS TIMMERMANS. Veen, 2 Februari 188G. De Notaris VAN MEERTEN, gevestigd te Andel, zal op Donderdag den 18 Februari 1886, des voormiddags elf ure, in de Herberg van J. KALIS te Andel, voor den FIoogEd.Gestr. Heer Mr. P. C. 't HOOFT te 's Bosch, in het openbaar voor een jaar of zes jaren Nadere inlichting geeft genoemde Notaris. STOOMBOOT Van af 8 Februari 1886 vaart de >8 MAANDAGS MORGENS TEN Do zoo zoor goronommoordo Handelaren in Verfwaren en Venster glas te 's HERTOGENBOSCH, is steeds verkrggbaar in fleschjos a 17y2CENTen bij de Hoeren Plaatsen waar nog geen depots ge vestigd zijn worden gevraagd. Fabrieksmerk gedeponeerd. Bij den Uitgever L. J. VEERMAN te II e u s d e n is verschenen en verder bij alle Boekhandelaars verkrijgbaar gesteld t HEUSDEN, 6 Febr. Boter 0.73 a 075. por stuk van 6 ons. Eieren 551/g cent. zooals die bij Algemeene Wet en bij Pro vinciale Verordeningen zijn verboden of toegestaanmet aanschouwelijke voorstel ling omtrent samenstelling en gebruik. Prijsingenaaid f 0.50. Gebonden in stempelband f 0-75. Dit werkje, dat in zakformaat is uitge geven, is niet alleen onmisbaar voor de Rijks- en Gemeente-Politie, maar ook voor visschers en eigenaren van vischwater zeer aan te bevelen. Prijzen van f 100 en daarboven. EN -.-A.'.., - ;•-'• - y,. VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3