BUITENLAND BINNENLAND. schap links en rechts met potlood illus- troeren En door al dien aandrang wordt do ver zoeking groot uw kind binnen te leiden in de wereld der kennis. Ge neemt u voor, morgen aan den dag een uur te bestemmen voor gezet onderwijs. Het pijnigt u toch, al zegt geer niets van, dat andere kinderen het uwe zoo ver voor zijn. 't Is misschien wel goed vroeg te beginnen, er moet immers zooveel geleerd worden Helaas ja, vaders en moeders! er moet zooveel geleerd worden, doch dit zegt nog niet dat er vroeg mee begonnen moet wor den. Zoudt ge denken dat een jong paard er beter door worden zal, wanneer t in zijn derde jaar reeds aan zwaar werk gezet wordt?' Het moet eerst zijn groei beet heb ben en daarna aan 't werk. Zoo is 't met een kind ook. Vraag het maar aan des kundigen. Ze zullen u zeggen dat die jonge wee-talletjes na verloop van een jaar of wat worden 'ingehaald, vooi bijgehaald veelal, door kinderen, die gelijk het uwe op hun vijfde jaar nog geen a uit een b kennen. Ontwikkelt uw kroost, beantwoordt hun vra gen, praat er mee, legt ze uiten vei kaart ze, maar stel het „leeren" uit en laat daar over gerust de ouders van Iveesje 1 iet nis en uw oude tante haar zwaar hoofd schudden. Het ijzer siste op zijne huid, de ongelukkige slaakte een diepen zucht. Goed zoo, mijne dochter,* sprak Apostol aan moedigend en met duivelschen wellust en in zenuw achtige gejaagdheid herhaalde Henryka de gruwelijke marteling. Het beklagenswaardige offer kromde zich kermend in allerlei bochten en hief toen een luid en vertwijfelend gebrul aan. Eindelijk zonk hij, allen wederstand opgevend, als geknakt ineen hij onder- w erp zich, hij smeekte om erbarming en gaf zich op genade of ongenade aan hen over. Daarna verlieten de beide meisjes en de twee helpers het gewelf en lieten Apostol alleen met den ongelukkige. (Wordt vervolgd.) HEUST1EN, 19 Febr. t Jl. Dinsdag gaf de zangvereeniging „Heus- densch en Herptsch Mannenkoor" haar derde concert voor honoraire leden met hunne dames, in de zaal van den heer Mourik alhier. Ofschoon ook nu weder het publiek ongetwijfeld dubbel zoo talrijk had kunnen zijn, willen we ditmaal maar niet weder over de opkomst klagen we hebben daaromtrent bij eene vorige gelegenheid het onze gezegd, en daarbij wensehen wij het te laten. We willen dan ons beknopt verslag aan vangen met de verklaring, dat „Mannenkoor" ons weder een recht genotvollen avond heeft verschaft. liet welgekozen program, waarop we tot ons genoegen ditmaal geene te zware nummers aan troffen, werd over het geheel niet onverdienstelijk uitgevoerd. Bepaaldelijk mogen wij een woord van welgeineenden lof niet onthouden aan al de solisten zonder onderscheid, voor de wijze waar op zij zich van hunne taak hebben gekweten. Zij allen bleken berekend voor hunne partij en mochten dan ook het welverdiend applaus der toehoorders in ruime mate inoogsten. Van de heeren Gebr. Verhoeven, ofschoon geen werkende leden der vereeniging, mag in waarheid worden getuigd, dat zij door huni.e gewaardeerde ta lenten voor een niet gering gedeelte tot het succes van den avond hebben bijgedragen. Wat de koornumrners aangaat,, hoewel wij in sommige opzichten op onmiskenbaren vooruitgang kunnen wijzen, zullen de heeren zangers zei ven wel de laatsten zijn om te beweren, dat er niet nog een en ander aan Ie verbeteren zou vallen. Hier en daar liet de zuiverheid der intonatie o. i. wel iets te wensehen overelders hinderde ons het te krachtig optreden van ondergeschikte stemmen; in 't algemeen ontbrak het nog aan die harmonieuse samensmelting der par tijen, waardoor slechts op 't muzikaal gevoel van den hoorder de aangename indruk kan worden teweeggebracht, dien een goed gecomponeerd zangstuk op hem moet maken, zoodra hij niet meer door de afzonderlijke stemmen wordt verhinderd om de schoonheid vanhetkoor als geheel te genieten. Wij twijfelen intusschen niet, of bij voortge zette studie en oefening, waarhij da geachte di recteur de puntjes wel op de i's zal plaatsen, zal „Mannenkoor" met elke volgende uitvoering al meer en meer de bewijzen leveren, dat het de krachten, waarover het beschikken kan, ook behoorlijk weet aan te wenden tot zijne eigene voortgaande ontwikkeling en tot voldoening van zijn honoraire leden en hunne dames. DUSSEN, 19 Febr. Op het adres uit deze gemeente aan den Min. van Waterstaat enz. ver zonden, waarhij op Zondagsrust voor den bode van hier op Hensden werd aangedrongen, is af wijzend beschikt. t U DEN HOUT. Dezer dagen kwam een twee tal heeren bij den rijtuigverhuurder M. Kui pers alhier, die verzochten met eene barouchet naar Oisterwijk tot het hotel van Opstal te wor den gebracht. Over den prijs was men het ter stond eens; die zou bij aankomst aldaar worden voldaan. Ter bestemder plaats gekomen opent de voer man het portier, om het bekende „as je blieft, heeren!" te doen hooren. Echter zonder gevolg, want geen van beiden wilde uitstappen, om de eenvoudige reden, zij er niet meer in gezeten waren. Het bleek nu dat de voerman met een paar schavuiten te doen had gehad, die gemakkelijk en goedkoop den weg naar Oisterwijk hadden willen afleggen en een kwartier vóór de bestemde plaats onder het rijden waren uitgestegen. t ZEVENHUIZEN, 18 Febr. De B estand van den landbouw is hier bevredigend. De vorst heeft geen nadeel aan het koren teweeggebracht. Zelfs is het onder de sneeuw in watdom toege nomen. Ook voor de melkerij is de toestand een weinig rooskleuriger, daar de kaas tot 25 gulden gestegen is. Hoewel dit op het oogenblik geen direct voordeel is voor den melk boer, omdat in den winter slechts weinig koeien gemolken worden en dos weinig of geen kaas gemaakt wordt, is het een gunstig vooruitzicht, omdat de pakhuizen, die een of twee jaar geleden gevuld bleven, hunnen voorraad opruimen. Het laat zich dus bezien dat. de kaas in het voorjaar meer aftrek zal vinden, omdat de kaashandelaren nieuwen voorraad zullen moeien opdoen. t BEZOOIJEN, 17 Febr. Zondagavond jl. hadden wij weder het voorrecht eene tooncelnit- voering bij te wonen en wel in het nette lokaal van den heer W. Brokken alhier. Door de lief- hebberij-tooneelclub „Vondel", onder de zinspreuk „Nut en genoegen," werden nl. opgevoerd „De eerroover of Loon naar werken," tooneelspel in 4 bedrijven en „Vergissen is menschelijk," klucht spel in een bedrijf, terwijl van tijd tot tijd eenige lustige muziekstukjes ten gehoore werden gebracht. Dat in onze kleine gemeente veel liefhebberij bestaat voor dergelijke uitvoeringen, daarvoor ge tuigde het talrijke en over 't algemeen nette publiek, dat met onverdeelde belangstelling en telkens herhaalden bijval het spel van het geachte tooneelgezelschap gadesloeg en somwijlen be wonderde. Het geheel werd uitmuntend uitgevoerd, niet tegenstaande enkele jonge leden voor den eersten keer medespeelden. De hoofdrollen waren in goede handen en vooral moet de voordracht van den heer Ant. Brokken in allen deele uitstekend geuoemd worden. Behalve de op het programma aangekondigde stukken, gaf deze ter afwisseling nog de komische grap „Lammertje Smeerbuik" ten beste, welk stukje in het Vlaamsch dialect voortreffelijk door hem werd voorgedragen. Tevens mag aan de heeren Koetsmans, Dumoulin en vooral den heer v. d. Kamp een woord van lof niet onthouden worden. Gaarne betuig ik daarom mijn' harte lijker! dank voor de waarlijk prettige uren, die de „Vondel-club" ons heeft geschonken, en velen zullen met mij haar op haren verderen weg voort durend succes en tegelijk krachtige medewerking der Bezooijenaren van ganscher harte toewenschen. t ln den nacht van Zaterdag op Zondag, is alhier bijna een ernstig ongeluk gebeurd. De meid van C. Adriaanse nl. werd 's morgens, na herhaald vergeefsch geroep, in bewusteloozen toe stand op bed gevonden en wel tengevolge van den kolendamp, die zich door het vertrek had verspreid en die nergens een' uitweg kon vinden. De hond, die in dezelfde kamer sliep, was reeds gestikt. De meid zelve is gelukkig her stellende, hoewel de verwardheid in haar hoofd nog niet geheel geweken is. Alweder eene leer om toch met het sluiten van den sleutel der kachel als anderszins, voorzichtig te zijn. ROOSENDAAL, 14 Febr. Een ernstig onge luk trof gisteren-avond den jeugdigen werkman J. v. S. in de kandijfabriek der firma Castelot Co. alhier. Doordien hij te dicht bij een drijf riem kwam, bleef hij er met de kleederen aan haken en werd in een oogwenk met kracht om de as geslingerd, zoodat hij bewusteloos en in wendig zwaar gekwetst nederviel. Zijn toestand is zorgelijk. GORINCHEM. Aan het roer van een ijzeren kolenschip dat Maandag de rivier voor deze stad afzakte, stond de dochter van den schipper. Een andere schuit kwam in aanraking met het roer van dat schip en wel zoodanig dat door het om slaan van den helmstok het meisje over boord sloeg. Gelukkig behield zij hare tegenwoordigheid van geest en bleef zwemmende boven zoodat men haar met een haak, dien zij greep, weer aan boord kon halen. Met den schrik is zij gelukkig vrij gekomen. t 17 Febr. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van 1.1. Vrijdagavond besloten op de wijzerplaten van het torenuurwerk minuutwijzers te doen aanbrengen en daarvoor Burgemeester en Wethouders een crediet van f 1000 te verleenen. t Eerstdaags zullen de onteigeningsbescheiden ten behoeve van de verbetering van het Scheur op de secretariën der betrokken gemeentebestu ren voor een ieder ter inzage nedergelegd wor den. t Naar wij vernemen zal de Wis- en Natuur kundige afdeeling van de Kon. Akademie van Wetenschappen, daartoe geldelijk door de Regee ring gesteund, een onderzoek doen instellen naar de levenswijze en de werking van eenige schaal dieren, die aan de in of nabij de zee gelegen houtwerken veel schade aanrichten. t De Minister van Marine heeft aan de lood sen op het Noordzee-kanaal nadere instruction doen geven omtrent de vaart op dat kanaal bij ijsbezetting. De Minister van Oorlog heeft een commissie benoemd tot het ontwerpen van de grondslagen voor de inrichting der levende strijdkrachten, voor het geval dat het wetsontwerp tot herzie ning van het VlIIe Hoofdstuk der Grondwet, zooals het thans bij de Staten-Generaal aanhan gig is, zal worden bekrachtigd, ten einde op die grondslagen te bekwamer tijd te kunnen ontwerpen een wetsvoorstel tot regeling van den verplichten krijgsdienst en c. q. een wetsvoorstel op de leger- organisatie. De heer jhr. Hora Siccama heeft, in antwoord op de technische nota van den min. van water staat. enz. betreffende het havenplan te Schevenin- gen, eene contra-memorie ingediend, waarin hij de verschillende bezwaren van den minister tracht te wederleggen, en tevens zijn leedwezen betuigt, dat de minister bezwaar maakt om het ontwerp goed te keuren, daar het hem niet mogelijk is om zijn ontwerp opnieuw te wijzigen, zonder alle daarbij betrokkenen wederom te raadplegen. De heer dr. R. A. Mees, hoogleeraar hij de wis- en natuurkundige faculteit der Universiteit te Groningen, zoon van wijlen den president- direkteur der Nederlandsche Bank, is overleden. Maandag jl. overleed te Utrecht op óen na de oudste der veeartsen, de heer F. C. Hekraeijer. Ilij was den 9 September 1809 geboren. In den loop van het jaar 1884 werd bekend dat evenals de brievenbestellers, ook weldra de telegraaf bestellers van eene uniforinkleeding zou den worden voorzien. Zelfs kon het publiek zich vermeien in het lezen van de beschrijving der roode biezen, kragen en banden, die de nieuwe broeken, jassen en petten zouden versieren en de bestellers zeiven onderwierpen zich maar al te gaarne aan het doen nemen van de maat, waar toe zij werden opgeroepen. Geen wonder dat aller verwachting groot was. En thans wij schrijven 1886 zien wij nog dagelijks die trouwe boden langs de straten snellen in bruine, grijze of zwarte jassen, kort of lang van snit, al naar de garderobe van den drager het toelaat, terwijl hunne waardigheid al leen wordt aangeduid door de uniforme kópi, de nummerplaat en de tasch. Toch heeft het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid in deze zich niet van be moeiing onthouden. Het heeft zelfs met prijzens waardige nauwgezetheid allen bestellers teu tweede male de maat doen nemen, wat aan eiken bode telkens 10 cents kosttehet heeft reeds twee malen van de manschappen de verhooging van salaris voor kleedinggeld ingehouden Wat hiervan te denken? Wij gelooven dit: dat de uniformkleeding der telegraafbestellers wel zeer schoon en solide zal worden, nu er zooveel zorg aan besteed wordt. (D. v. N.) Onder de advertentiën van „de Amsterdam mer, dagblad voor Nederland", komt eene oproe ping voor aan ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan de jongste loting voor de nationale militie te Amsterdam hebben deelgenomen. Men noodigt hen uit een adres te teekenen, gericht aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, ten einde bezwaren in te brengen tegen de wijze, waarop die loting heeft plaats gehad. In de bus bevonden zich briefjes van tweeërlei kleur, geel en wit hollandsch, en men meent grond te heb ben voor het vermoeden, dat de hooge nummers vooral op een der beide soorten van het papier voorkwamen. Wat er van deze bewering waa is, zou alleen uit het overleggen van een groot aantal briefjes kunnen blijken. De Indische helmhoed is te Amsterdam aanbf steed. De minste inschrijver was niet F. A. Foi son te Roozendaal, die de eerste 10.000 stuk leverde, maar de wed. C. Spoorenberg zoon ti Eindhoven. De eerste schreef in voor f 2,88, de laatste voor f 2,24 per stuk. De heer L. Smit en zijne echtgenoote, am bachtsheer en vrouw der gemeente Nieuwlekker- land, hebben bij gelegenheid van hun 50-jarig huwelijk aan die gemeente een oudemannen-, vrouwen- en weeshuis geschonken. Het sierlijk gebouw is in de vorige week in gebruik gesteld. Sedert de maand Augustus des vorigen jaars ziju te Leeuwarden 886 personen opgegeven als door het roodvonk te ziju aangetast. Op het oogenblik komen nog slechts enkele verspreide gevallen voor. In dien tijd overleden aan die ziekte 63, behalve nog enkele lijders die later aan na- ziekte overleden. Aan den heer Mr. Salverda, te Leeuwarden, vice-voorzitter van den „Nederlandschen Sehaat- eenrijdersbonrl," is uit Hamburg een gouden me daille toegezonden, met het verzoek die te willen uitreiken aan T. B. Veninga te Leeuwarden, na mens de te Hamburg woonachtige Nederlanders. Zooals men zich herinnert, behaalde Veninga, kweekeling aan de normaalschool te Leeuwar den, bij den internationalen wedstrijd te Ham burg de bronzen medaille op de baan van 1600 meter, en maakte hij op de baan van 3500 meter, Te New-York is eeno vergadering gehouden van belanghebbenden bij den petroleumhandel, om te spreken over de plannen der Nederlandsche Re geering om een belasting te leggen op petroleum. Mocht dit doorgaan, dan zou van Amerikaansche zijde krachtig gewerkt worden om eene belasting op Snraatra-tabak in te voeren in de Vereenigde Staten, om aldus uit weerwraak een slag toe te brengen aan onzen kolonialen handel. Het fonds voor de werkeloozen te Londen is tot 37.000 pd. at. geklommen. Lord Cavendish was onlangs met zijne 3 zoons een rijtoer te paard gaan maken langs het strand nabij Holste-Hall (Lancaster). Eensklaps bevonden zich do vader on een van zijne zoons te midden van drijfzand. De beide paarden begonnen te zak ken en waren niet meer in staat zich uit het zand te werken. Lord Cavendish steeg van zijn paard en ook hij zakte in hot zand. Verscheidene vis- schers bemerkten gelukkig zijn kritieken toestand. Zij haalden stroo en touwen en na veel moeite worden 'o-d Cavendish en zijnen zoon op het droge gebracht. Wanneer men hem niet te hulp was gekomen, zon hij ongetwijfeld in het zand om gekomen zijn. Do vroeger door cholera reeds zoo zwaar bo- proefde stad Marseille is sedert eenigen tijd het offer van eene nieuwe epidemie. Er sterven daar aan de pokken ongeveer 40 personen per dag. De Fransche Regeering had van de Kamer3 210.000 frs. gekregen voor staatsbeurzen, voor ge zinnen met 7 of meer kinderen. Maar zij heeft nog 626.800 frs. noodig om aan al de aspiranten (2097 v.or middelbaar en 966 voor lager onderwijs) beur zen te kunnen geveu. 200 Fransche Canadensers hebben de winkels in de stad Paspebrac geplunderd en allerlei eet- wan n bult gemaakt. De overstroomingen in Nienw-Engoland hebben verscheidene raillioenen dollars schade veroorzaakt. In den omtrek van Boston zijn duizenden zonder dak. De nieuwe Congo-staat beeft, aan zijn hoofd, Koning Potarko, of, zooals zijn Europeesche naam luidt, Leopold van België, reeds niet minder dan 14 millioeu francs uit Zr. Ms. bijzondere kas gekost. Een brandstichter, Eduard Hornickel, uit Ustrun- gon, door de gezworenen te Nordhausen dezer da gen tot 14 jaren tuchthuisstraf veroordeeld nit wraakzucht had hij een huis in brand gestoken en daardoor 102 gebouwen in de asch gelegd heeft zich in zijn cel opgehangen. Men vond hem, geheel naakt, aan zijn venster opgehangen aan een hand doek. Van de straatzijde kon men zijn lijk zien. Een deel van een tentoonstellingsgebouw te Li verpool stortte in. 18 werklieden werden zwaar gewond. De New-York Herald* van Zaterdag behelst een zeer uitvoerig artikel, waarin na een bijzonder onderzoek bevestigd wordt,, dat de Amerikaausche socialisten in verschillende hoofdsteden zich gere geld in don wapenhandel oefenen, terwijl de aan voerders verklaren, dat eene revolutie op handen is. De Herald* deelt uittreksels mede uit een op- ruiend socialistisch vlngschrift, waarvan 500.000 exemplaren verspreid zijn en voegt er bij dat de soc'alisten op frauduleuse wijze eeno groote massa dynamiet verkregen bobben. De socialisten te New- York verklaren dat zij in gotalsterkle de plaatse lijke militie overtreffen. De Herald* oordeelt den toestand ernstig, maar zegt dat de anarchisten in Noord-Amerika, behalve de politie, de goheele bnrgerjj zullen moeten overwinnen. Een waarlijk helsch plan tot. onderworping eenor regeering is, blijkens een bericht uit Panama, in Guatemala ontdekt.. Het Grand Hotel en do schouw burg zouden in brand gestoken worden, de laatste gedurende de voorstelling. Onder do paniek, die daarvan zonder eenigen twijfel het gevolg zon zijn, zonden de saamgezworeuen de kazernes over rompelen. Dan zou men den president Barillas en zijn gezin vermoorden, de vreemdelingen aanvallen en de stad plunderen. Do boozo plannon werden echter gelukkig nog tijdig ontdekt en verijdeld. Ongeveer 50 personen, onder welke tenige officie ren, zijn in hechtenis genomen. Voor de eerste maal sedart 25 jaren is den 8n dezer in het noorden van Marokko sneenw geval len. Op do hooge bergen in den omtrok van Tan- ger bleef de sneenw tot 's avonds liggen. De ther mometer was tot D/g graad Reaumur gedaald. Door het vergaan van het stoomschip >Donglas« voorbij Swatow, zijn 1 Europeaan en 17 Chineezcn verdronkbn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2