BUITENLAND. PUBLICATIE. BINNENLAND, Zaterdag te voren kwam de ontzettende tijding dat Gerrit's meester geen slag werk meer had en zijn personeel, op een paar oudjes na, moest ontslaan. Doch ook dit bericht stoorde de voorbereiding tot vroolijk feestvieren niet. Met den huwelijksdag in 't verschiet is een mensch genoeg optimist om op spoedige verandering te hopen. Dus werden de stukken in orde gebracht, de familie kennis gegeven, deze met vrienden en kennissen genoodigd, een extra groote hoeveelheid ham en brood ingeslagen, be nevens een half dozijn liters vaderlandschen bitter die met suiker gemengd op flesschen getapt werd, enz. enz. en eindelijk brak de groote dag aan. Drie vigelanten, één met twee en de an deren met één paard bespannen gecon ditioneerd voor 2G benevens de fooien brachten het jonge paar en de gasten naar 't stadhuis, vervolgens ter kerk en eindelijk naar de bruiloftszaal. Daar werd terdege het vaderlandsch vocht aangespro ken en pret gemaakt. Een blind jong mensch met een harmo nica vervulde de plaats van 't orkest, liet bij tusschenpoozen een nationaal lied hoo- ren en speelde zoo vele danswijzen, dat ten slotte de beenen met geen mogelijkheid meer in rust konden blijven. Toen de nacht reeds voor driekwart om was, scheidden de gasten en sliep men uit in Morpheus armen. Den volgenden morgen, te 9 uren, ging de jonge vrouw, nog een beetje slaperig en beneveld, voor de perste maal uit schoon maken en een paar uren later slenterde Gerrit, met de eenig overgebleven sigaar in 't hoofd, naar de plaats van bijeenkomst der werkeloozen, om deel te nemen aan een voorgenomen optocht door de wijken der kapitalisten. Het vredestract.aat tusschen Servië en Bulgarije is bekrachtigd. Naar de »Pall Mall Gazette* op goede gronden verklaart te kunnen berichten, zullen Gladstone's grond-onteigeningsplannen in Ierland 100 tnillioen pond sterling 1200,000,000) kosten. De Times* had van het dubbele bedrag gesproken. De bekeude Parijsche uitgever Hetzel, als letter kundige bekend onder den naam P. J. Stahl, is te Monte-CaTlo op 72-jarigen leofiijd gestorven. Uit Parijs wordt bericht, dat aan de Keizerin van Rusland uit die stad een kist werd toege zonden, waarop stond Toiletartikelen* en die het lijk van een jonge vrouw bleek te bevatten. Alle nasporingen zijn tot hiertoe vruchteloos gebleven. Daar" de keizer van Duitschland hersteld is van zijn jongste ongesteldheid, zal men den 22n Maart, op de gebruikelijke wijze, zijn 89n geboortedag vieren. Het voorstel der regeering betreffeude het gra ven van een kanaal van Dortmund naar de haven te Ems is bij hot Hnis van Afgevaardigden inge diend. De onkosten voor don aanleg worden ge raamd op 58,400,000 mark. In 't Zuiden van de Harz, te Sachsa, Lanter- berg, Andreasberg, Zorge, Hohegeisz enz. heerseht een hevige diphtheritis-epidemie. De scholen zijn er overal gesloton. De koning Van Italië heeft den heer Pasteur het grootkruis der orde van St. Mauritius en Lazarus geschonken. Te Glasgow is de spoorweg onder den grond geopend. Dagelijks zullen 200 treinen rijden. De Hertog van Mohtpensier, wenschende de Spaansche industrie te begunstigen, bestelde bij eene firma te Madrid den bruidsluier voor zijne schoondochter, Donna Eulalia. De Spaansche koop man wist niets beters te doen dan zoo spoedig mo gelijk naar Brussel te reizen, daar een prachtvollen sluier voor 20,000 francs te koopen, om, to Madrid teruggekeerd, den Hertog met eene rekening van 115,000 francs het stuk te overhandigen. Deze onbeschaamde pretentie werd echter geweigerd. In de entrepots te Wintherthur is een hevige brand uitgebroken. E n deel der gebouwen en een aanzienlijke voorraad aan koopwaren werden ver nield. De schade bedraagt ruim 600.000 gulden. Er zal een begin worden gemaakt met, den aan leg van den Hudson Baai-spoorweg18.000 ton rails zijn besteld. Er zijn tot op dit oogenblik niet minder dan 51,000 werklieden van verschillende vakken in de Vereenigde Staten tot werkstaking gekomen. üe Amerikaansche consul te Panama heeft den burgemeester van New-Orleans per telegraaf go- waarschnwd tegen verdere inscheping van kanaal- werkers, daar reeds honderden, die door valsche voorspiegeling naar Panama waren gelokt, er geen Wevk kuuueu vindon. Eau rijke portoleumbron is outdekt te Geb-el-Seyd auu. de kust, van de Roode zee. De Egyptische Re- geering verwacht daarvan aanzienlijke iukomsten. Omtrent het reeds vermelde vergaan van het groote C n n a r d-stoomschip »Oregon,« bij de Ame rikaansche kust, bevatten nu de Engelsche bladen nadere bijzondorheden, ontleend aan de mededee- lingen van de passagiers en de schepelingen, dio Maandagochtend te New-York aan boord van een loodsvaartuig en van het Duitscho stoomschip »Fulda« aankwamen. Er waren 846 personen aan boord 641 passa giers, waaronder ook een landgenoot van ons, de Heer Boomkamp, en een bemanning van 205 kop pen. De aauvaring had 's nachts ongeveer te vier uren plaats, bij een kalme zee en helder weder. De passagiers, dio allen in bed waren, ontwaakten door een hevigen schok, en vernamen, toeu zij half gekleed naar het dek snelden, dat een schip met de Oregon* in botsing was gekomen en dat het groote stoomschip lek geworden was. Dat schip moet onmiddellijk, met allen die or op waren, ge zonken zijnten minste er was geen spoor meer van te zien. De ontsteltenis aan boord was natuurlijk zeer groot, maar door de kalme houding der officieren, die de opgewonden passagiers overtuigden dat de »Oregon« nog in geen uren kon zinken, werd een paniek voorkomen. De booten worden uitgezeter kwam weldra een loodsvaartuig opzetten, en men begon nu be daard de passagiers daarheen ovor te brengen. Later kwam ook het stoomschip »Fulda,« dat de geredden aan boord nam. Ongeveer acht uren na de aanvaring zonk de »Oregon.« De toppen der masten bloven boven het water uitsteken. Men twijfelt of het groote stoomschip wel weder boven water gebracht kan worden; maar de lading (ter waarde van 1.200.000) zal waarschijnlijk voor het grootste gedeelte gered worden. De »Oregon« was het snelstvarendste stoomschip der Amerikaansche lijnen. De Cnuar d-maat- schappij is haar eigen verzekeraarster, en de groote schade treft dus de aandeelhouders. De lading was verzekerd. De aanvaring wordt geweten aan een verkeerde berekening der stuurlieden, omtrent de vaart van het naderende schip. Aan verdero berichten ontleenen wij nog, dat bij de algemeens ontsteltenis na den schok de vrouweljjke passagiers zich het kalmst hielden. De stokers gedroegen zich echter schandelijk. Zij snelden naar de booten en trachtten zich alleen daarmede te redden. De officieren moesten hun dat met geweld beletten. De Burgemeester van Heusden brengt ter open bare kennis dat het 3e kwartaals-kohier der pro vinciale belasting op paarden en andere trekdieren is invorderbaar verklaard en van af heden gedu rende 8 dagen ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Heusden, den 18 Maart 1886. Do Burgemeester voornoemd. HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heusden Gelet op art. 6 van het besluit tot heffing van het vergunningsrecht voor den verkoop van ster ken drank in 't klein in (iezo gemeente; Noodigen belanghebbenden uit, om, indien zij verlangen, dat do hun verleende vergunning bij het einde van den vergunnings-lermijn zal worden geacht wederom voor een jaar te zijn verlengd, daarvan vóór 1 April a.s. ter gemeente-secretarie kennis te geven. Heusden, den 17 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. Burgemeester en Wethouders van Heusden Gelet op art. 81 der wet van 17 Augustus 1878 (Stbl. no. 127) Brengen ter openbare kennis, dat de Staat van kinderen, welke niet gevonden worden op do lijsten van schoolgaande kinderen, opgemaakt door de hoofden der scholen in deze gemeente, ter secre tarie ter lezing is nedprgelegd. Heusden, den 17 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. Beiden zijn heden naar 's Bosch getransporteerd en ter beschikking gesteld van den Heer Officier van Justitie. t DRUNEN, 17~~MaartzT M. heelt de be voegdheid tot het geven van lager onderwijs teruggegeven aan P. S. van de Ven, vroeger ontslagen hoofdonderwijzer aan de gemeenteschool alhier. t DUSSEN, 18 Maart. Z. M. heeft opnieuw benoemd tot Burgemeester dezer gemeente, de Heer J. H. Sprangers. 15 Maart. Zooals wij reeds in een vroeger nummer mededeelden heersehen alhier sedert een paar weken de mazelen. De meeste kinderen be neden de 10 jaren zijn daarbij aangetast gewor den. Daar de ziekte ook voorkomt in het gezin van den hoofdonderwijzer in wijk B, is de school aldaar gesloten, evenzoo de bijzondere school der Liefdezusters. HEUSDEN, 19 Maart, t Op 18 dezer werden alhier in arrest gesteld twee personen, vader en zoon, afkomstig uit de naburige gemeente Veen, en verdacht van valsch- heid in geschrifte en het desbewust gebruik maken daarvan. De zaak is dezeDe oudste van de twee arrestanten, J. V. Gz., heeft een certificaat ge schreven, waarbij verklaard wordt dat de houder van het getuigschrift J. V. Jz., van een goed zedelijk gedrag is en den ouderdom van 23 jaar heeft bereikt, welke verklaring hij heeft onder teekend met den naam van den Burgemeester der gemeente. Met deze verklaring heeft de zoon zich doen verbinden als Plaatsvervanger bij de Nationale Militie en, na behoorlijk geneeskundig goedge keurd te zijn, van den Hoofd-Agent van de Maatschappij „de Eendracht'* te Dordrecht eene som van f 25 in voorschot ontvangen. Bij zijne verbindtenis moet hij, naar wij vernemen, hebben opgegeven in het jaar 1862 te zijn geboren en destijds bij loting voor de Nat. Mil. no. 24 te hebben getrokken. Na eenig onderzoek kwam zeer spoedig het bedrog aan het licht en bleek het bovengenoemde stuk te zijn valsch en huiten medeweten van den Burgemeester te zijn gesteld terwijl verder de gewaande remplacant geen 23 jaar, maar slechts 17 jaar oud is. t VEEN. J.l. Zondagmiddag maakte onze ge achte predikant ds. v. d. Pol der gemeente be kend dat een onbekende gever of geefster in de morgen-godsdienstoefening de armen dezer gemeente had bedacht, door in de kerkezak eene gift van f 50 te doen. Z.Eerw. bedankte hem of haar en hoopte dat die uiting van liefde tot den naaste, in dezen waarlijk benarden winter, bij meerdere vermogenden navolging mocht vinden. t OOSTERHOUT, 14 Maart. In verschillende bladen lazen wij het bericht, dat te Oosterhout een geval van hondsdolheid is voorgekomen. Wij zijn in staat hieromtrent het volgende mede te deelen. C. v. E., bakker te O., had een trekhond. Dit dier weigerde eenige dagen voedsel te nemen, zelfs wanneer hem dit aangeboden werd grijnsde hij zijn meester aan. Vol medelijden brak men hem den mond open, om met geweld eenig voed sel binnen te voeren. Ook dit zonder succes. Men haalde den veearts. Deze was van den be ginne af bevreesd, dat het beest met genoemde ziekte behebt was en moest dit 's anderen daags ten volle constateeren. Na doodgeschoten te zijn, werd de hond onderzocht en in zijn maag be vonden hooi, stroo, hout, steenen, enz. Het bloed bleef na den dood vloeibaar. Meer verschijnselen van wetenschappelijken aard deden zich voor. Wij deelen dit bericht mede in 't belang van hen, die in de toekomst dergelijke gevallen mochten ont moeten. t GIESSEN, 16 Maart. Door het polderbestuur te Andel is de keur gelegd op de slooten in de Gieschensche-weipolder en hoewel men van ge dachten was, dat het water er niet geheel en al uit te malen was, zoo is dit toch aan den wa- termolenaar C. Kant gelukt, door onverdroten nacht en dag door te malen. Dat het evenwel niet mogelijk is, 't alle menschen naar den zin te maken, blijkt ook hier weder. De molenaar volbracht zijn plicht, doch hier door werden de houtbazen zeer gedupeerd, want ter oorzake van het weinige water kon het hout niet gevlet worden en moest blijven staan, ter wijl bij de ellende, die de langdurige winter den arbeiders berokkend heeft, deze werkzaamheden nog aan menigeen ten goede hadden kunnen ko men. t ZUILICEIEM a/d WAAL, 15 Maart. Heden herdacht de heer G. Kuijntjes, baas der steen fabriek alhier, den dag, waarop hij voor 40 jaar op deze fabriek in dienst trad. t WAALWIJK. Op de heden Woensdag 17 Maart gehouden jaarmarkt, was de aanvoer van vee tamelijk groot. De handel was niet erg druk. Ter botermijn werden aangevoerd 549 kilogram boter, waarvan de prijs was van 1.03 tot f 1.14. t GORINCHEM, 18 Maart. Er is hier ernstig sprake dat in den loop en de monding van het geprojecteerde kanaal ,/de Keulsche Vaart" weder eenige wijzigingen gebracht zijn. In plaats van beneden de stad in den zoogenaamden Krinkel- winkel alhier, zou men van plan zijn den loop of de uitwatering door of boven de stad te be werkstelligen. Hoe dit zij, de voltooiing van het kanaal kan nog lang op zich laten wachten, aan gezien de van Staatswege onteigende en reeds betaalde gebouwen en gronden onder deze ge meente, Arkel en Nieuwland, deD 29 dezer voor het seizoen 1886 in het publiek zullen verhuurd worden en voor de belendende eigenaren thans reeds uit de hand in huur verkrijgbaar zijn. t De mazelen epidemie breidt zich hier nog steeds uit. Op de scholen, waar vooral de lagere klassen tot op de helft en nog minder geslonken zijn, doet zij haren nadeeligen invloed gevoelen. Hierbij komt dat in de huisgezinnen van sommige onderwijzers of waar deze gehuisvest zijn, de ziekte zich vertoond heeft. Hierdoor zijn reeds drie scholen hoofdeloos of onthoofd en alle door de afwezigheid van een of meer onderwijzers min of meer verminkt. t De geheele vierde klasse der Rijksnor maalschool alhier, 8 juffrouwen en 2 heeren, zullen dit jaar, den 5 April a.s., zich aan het examen voor onderwijzers en onderwijzeressen te VHage onderwerpen. WOUDRICHEM, 15 Maart. In het vischwa ter dezer gemeente zijn van 6 tot 13 dezer ge vangen en aan den afslag alhier aangevoerd 20 zalmen, welke voor f 1,30 h, f 1,50 per l/z KG. werden verkocht. De vangst was in den laatsten tijd zoo gering dat het niet meldenswaardig was. In de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag hield de heer A. "Van Dedem zijne aangekondigde interpellatie over den handel in kunstboter en vroeg of de minister van waterstaat bereid was mede te werken tot indiening van een ontwerp, waarbij verboden wordt kunstboter te verpakken, te verzenden, te verkoopen ot voorhanden te hebben zonder dat op eene of andere wijze dui delijk blijkt dat het een surrogaat is en of de minister van justitie van oordeel was dat het nieuwe strafwetboek dergelijken handel niet straf baar stelt en hij bereid is door indiening van een wetsontwerp daarin te voorzien. De heer Heldt wees er op dat de kunstboter voorziet in eene behoefte der lagere volks klasse. Ook hij wenschte strafbepalingen tegen vervalsching van levensmiddelen, doch zon het in dit geval beter vinden, dat vaten met natuur boter duidelijk gestempeld of van een merk voor zien werden en vervalsching daarvan strafbaar werd gesteld. De heer Rutgers van Rozenburg zag in den eerlijken handel in kunstboter geen nadeel, doch wees ook op de oneerlijke praktijken daarbij ge bruikt. De heer Vermeulen vreesde dat te scherpe bepaling den nieuwen tak van industrie, die vooral in het zuiden van ons land vele handen werk geeft, zou verplaatsen. De regeering erkende het gewicht van wette lijke regeling en deed toezegging bepalingen te overwegen om de knoeierijen in den boterhandel te weren. De uitslag van de plaats gehad hebbende stemming in het district Assen voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer vacature-Grata- ma) is geweest dat er herstemming moet plaats hebben tusschen den heer v. Diggelen, die 724 en den heer Smcenge, die 701 van de 1927 geldig uitgebrachte stemmen bekwam. De heer De Savornin Lohinan behaalde 485 stemmen op zich. In het geheel werden uitgebracht 1938 stem men. Bij de laatste verkiezing in October 1884 was het getal 1461. Bij Kon. besl. is aan P. S. van de Ven, ont slagen hoofdonderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs in de kom der gemeente Drunen, de bevoegdheid tot het ge ven van lager onderwijs teruggegeven. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft be sloten den Koning te verzoeken eene commissie zamen te stellen tot onderzoek van de mogelijk heid, de uitvoerbaarheid en de kosten van een zeehaven te Scheveningen. De heer Hora Siccama schrijft aan het „Haag- sche Dagblad," dat hij het plan van een zee haven nog niet begraven acht. //Wij geven," zoo schrijft hij, //den moed nog niet verloren. De voorwaarden van concessie waren zoo bezwarend, dat daaraan niet kon worden voldaan en ditMüs met een weigering gelijk stond. De aanvrage is slechts voor den vorm teruggenomen om den voortgang der zaak niet te belemmeren. Spoedig komt er nieuw leven in." Het telegraafkantoor met telefoondienst te Vrijhoeven-Kapel is op 15 dezer voor het algemeen verkeer geopend. Het kantoor blijft op Zon- en feestdagen gesloten en is op werkdagen open van 8 tot 12 uren voor- en van 1 tot 9 uren namiddags. Op Texel zal een proef worden genomen met de uitroeiing van de talrijke konijnen in de duinen,, door middel van zwaveldamp. De firma Jeekel Co. te Leerdam, heeft deze week hare tweede glasfabriek in werking gebracht. Voor menig werkman te Leerdam is dit een ver blijdend bericht. Woensdag was het 50 jaar geleden dat de heer C. T. Stork zijn loopbaan als fabrikant te Hen- geloo begon. Ter gelegengeid van dit feest heeft de firma Stork een pensioen-fonds voor hare werklieden op gericht, waarin door de firma zelve als eerste bijdrage f 50.000 werd gestort. Het loon werd tevens met 3 pCt. verhoogd. De Vereeniging tot het verschaffen van voedsel aan arme schoolkinderen te 's Hage heeft van De cember tot de helft van Maart 41.182 portiën spijs uitgereikt. Onder de met spijs bedeelde scho lieren waren er verscheidene, die verlof vroegen om het stukje vleesch voor moeder meê naar huis te nemen, waartegen gewoonlijk geen bezwaar werd gemaakt. Ook Woensdag en volgende dagen (zoolau^cJe beschikbare middelen het toelaten), reikte» die: commissarissen van politie te Amsterdam aa» <fe behoeftigen bons voor levensmiddelen uit.. De redacteur van de „Werkmansbode," de heer Heldt, verdedigt, tegenover de verwijten door de sociaal-democraten tot hem gericht, in genoemd, blad zijn standpunt als volgt: „Ik heb mijn weg in de beweging, waarmee ik ben opgekomen, gezocht, maar nimmer zó6y. dat ik van links naar rechts en omgekeerd hem gegaan. Zoo iets wil Nieuwenhuis zoeken, maar ■"i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2