flinke VVERkMEIII. i'ootlbakkersknechl Kleedermaker m veilen en verkoopen: BOUW-en WEILAND Verzekering m VEE en PAARDEK, 31 Maart en 14 April 1! gelegen te Bussen, LAND- EN TUINBOUW. AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. FRANS DENEN. De Notaris VERBERNE, 10.20.80 Hectaren Prijs ingen. ƒ6.50geb, ƒ8.75. in 8 bladen los 10. tegen schade wegens sterfte der dieren. De kisten met uniformkleedingstukken voor de telegraaf bestellers zijn reeds naar de verschillende kantoren opgezonden. Met 1 April worden de loo- pers in hun pakje gestoken. De heer J. v. 'tjLindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, vierde Woensdag onder talrijke bewijzen van belangstelling zijn 25- jarig huwelijksfeest. Bij die gelegenheid stroomden hem uit alle deelen des lands giften toe voor de weezen. Zoo ontving hij o.a. een gift van ƒ400 uit 's Hnge om de weezen te onthalen, van 2 vrienden elk 100, van eene weezenvriendin ƒ200 en uit Weesp 90. In het tijdsverloop van 25 jaren hebben circa 1600 weezeu verkeerd onder de zorg van den heer Van Linden'nout en zijne echtgenoote. Den In Nov. 1863 werd de weezen- arbeid aangevangen door het opnemen van 2 arme weezeu. Door den langdurigen winter was de brand stof te Arasterdam zeer schaarsch en duur geworden. De gasfabrieken konden aan de vele aanvragen om gascokes niet altijd voldoen, en men kon dan ook overal des ochtends queues van handkarren ontwaren, zoowel bij de oude als bij de nieuwe Engelsche gasfabrieken, en vele klein handelaren of particulieren moesten dikwijls met ledige wagens teruggaan om den volgenden dag weder uren te wachten, tot aan hun aanvragen kon worden voldaan. Door één groothandelaar in dat artikel werden dan ook in de laatste 14 dagen pl. m. 3000 tons, dat is 3 millioen kilo gascokes, van uit muntende qualiteit, met vier groote stoomers aan gevoerd. Diezelfde groothandelaar verkocht sedert 1 April 1885 tot half Maart jl. meer dan 30,000 tons of 30 millioen kilogram cokes. Als een bewijs van den opgang, dien de kla vier-humorist Lamborg te Amsterdam maakt, deelt men mede, dat zijn 3e concert in het Volkspa leis door meer dan 1900 personen werd bijge woond. In deze maand (Maart) moeten de volgende go- wassen gezaaid of gepoot wordenWitto, roode en savooi-kooloverwinterde planten of zoogenaamde weeuwen; sla; dunsel; radijs; tuinkers; selderij; peterseliespinazie en wel gedoomd zaad, daar dit beter tegen koude kan dan ongedoornd zaad zomerperenalle soorten van uien; erwten en peu len; roomsche boonen; vroege aardappelen. t '8 HAGrE (gouvernement), 19 April. Het bestor ten van den oever van de voormalige Rijks qua rantaine-plaats op het eiland Tien Gemeten. Ra ming 2500. Aanw. 12 April. (230 f 28 April. Het maken van 11 kribben, het verlengen van eén bestaande krib en hot maken van glooiingen van 4 op 1 aan 4 bestaande krib ben, tot verbetering van den Gelderschon IJssel, beneden Olst, tusschen de kilomet erraaien 79 en 80. Ramiug 13,700. Aanw. 21 April. (231 28 April. Het verrichton van baggerwerk tot verbetering van het vaarwater tusschen de beide leidammen van het Zwolsche Diep en daarbuiten in zee, in do provincie Overijssel. Raming 0.67 per M8. Aanw. 21 April. (232 f 28 April. De uitvoering van eenige wer ken tot normaliseering van de rivier de Waal on der Gent en Ubborgen, tusschen de kilometorraaien 14 en 18. Raming 111,900. Aanw. 21 April. (233 f HAARLEM, 29 April. Het leveren van brik en stortsteen voor het bestorten der Heldersche zeewering, in 2 perceelen. Raming le perc. 1265, 2e perc. 10,735. Aanw. 22 April. (234 t 's HAGE, 5 Mei. De uitvoering van herstel lingen eu vernieuwingen aan de Rijksrivierwerken op de Boven, Beneden en Nieuwe Merwede, met het onderhond dier werken van 1 Julij 1886 tot en met 30 Juni 1887, in 4 perceelen. Raming le perc. ƒ26,200, 2e perc. 17,000, 3e perc. ƒ30,900, 4e perc. ƒ24,000. Aanw. 28 April. (235 KERKNIEUWS. UIT INDIE. AFSCHEID AAN DEN WINTER. G R AFSCHRIF T. t WAALWIJK, 26 Maart. Op de hodon gehouden Te Arasterdam wordt terstond of met 1 APRIL in een klein gezin verlangdeen van goede getuigen voorzien. Loon 125 gulden en verval. Adres in persoon of franco brief Mevr. Bassanger, No. 34, Plantage Muidergracht. Reisgeld wordt vergoed. (llllgo De nieuwe bijgewerkte 14de druk J. KUIJPER, NI SU WE ATLAS DER WERELD, SCHOOLKAART VAN NEP. O. 1NDIË, Bi) den ondergeteekende, Hoofd Agent voor WIJK en OMSTREKEN, voor de „Noord-Hollandsche Veeverzekering Maatschappij" en Agent voor de „Algemeene Waarborg-Maatschappij van Veeverzekeringe», gevestigd te Antwerpen," zijn verzeke ringen te sluiten en alle gewenschte inlichtingen te verkrijgen. Adres: den Heer If. K. KOIVlIVGr, ten huize van den Heer H. VAN WIJK AdZn., te W ij k. De algemeene synode der Nederl. Herv. Kerk zal wederom, na op rocès gescheiden geweest te zijn, a.s. Dinsdag samenkomen ter behandeling van de aan de orde gestelde onderwerpen, waaronder in de eerste plaats de aangelegenheden der ge meenten Reitzum, Voortbuizen, Kootwijk en Am sterdam en het vaststellon van het tijdstip, waarop het ontwerp van de modus viveudi« in beraad slaging zal komen. (Particuliere Correspondentie.) Soeroelangan, 9 Febr. 1886. Waarde Vriend! Wat hier de zaken betreft, 't is een heele war- boel, zooals 't altijd is geweest, de een wil hier nog meer baas en heer spelen als de ander. En het ia allemaal om de centen te doen en anders niet. Zoo zult u waarschijnlijk wel van die Djambi- kwestie hebben gehoord, dat is ook al door hot toedoen van den controleur, welke hior het gezag heeft, die beeft van die menscheu te veel willen plukken en dat heeft niet geklopt, en toen zijn die volken in oproer gekomen en wilden dien man ver moorden. Onmiddelijk hoeft die man hulp ingei-oe- pen bij het militair gezag; deze heeft terstond eeue kompagnie derwaarts gezonden om overal te pa- trouilleeren. Toen hebben zij eene versterking op geslagen in het hart van Djambi; die kompagnie ia nog geen twee dagen daar of zij vermoorden een officier met den dokter, waarop onmiddelijk weder oene kompagnie daar hoon moest, waar ik ook bij ben. Die tocht daarheen is wel te vertellen, maar niet le beschrijven. Na veertig dagen eerst rond gezwalkt te hebben mot eene prauw (roeiboot,) zijn wij in dat nogerland gekomen, waar wij ons nu bevinden. Zoo n de verblijfplaats zaagt, waarin wij logeeren, zondt ge zeggendaarvan kan ik geen hoogte krijgenhet zijn inschuif-hutten van bam boes vervaardigd, welke zonder één spijker in el kander zitten, alles aan elkander gebonden met riet-touw, een soort tonw 't welk men zelf vervaar digt. Het is zeer praktisch ingericht. Het mooiste is dan nog: men vindt hier moer als de zeven pla gen van. Egypte. Muskieten, daar zult u wel eens van gehoord hebben, die komen des nachts 't zoo lastig maken, dat men 's morgens bont en blauw gebeten is; dat's nommer een. Men kan hier zoo wat niets krijgon, in dit ne- gerland: No. 2. No. 3: als men een honderd passen buiten de posten komt, loopt men gevaar opgegeten of doodgedrukt te worden, zulke gevaarlijke dieren vindt men hier. No. 4de kost is alles behalve aangenaam, drooge rijst met »lombok« (gedroogd vleesch)wilt ge versch vleesch hebben, gaat 't maar halen in de »remboe« (wildernis), is dan 't antwoord. Gaat men op patrouille, dan heeft men kans te verdrinken of voor den kop geblazen te worden, is no. 5 enz. Zoo gaat men zijn gang maar in de Oost. Om u een kleine grap te vertellen wat mij vóór veertien dagen wedervaren is. Wij waren op pa trouille, 60 bajonetten sterk, tot opneming van het terrein. Na ruim twee uren gemarcheerd te hebben kwamen wij aan eene groote »kali« (rivier) Rawas genaamd, welke 800 a 900 meter breed is, het water was sterk gewassen en de stroom zoo fel, dat het bijna onmogelijk leek er over te komen, maar de luitenant Blekman zei echter 't moest. Zijne orders werden opgevolgd, waartoe men hier vooral wel verplicht is. Er werd eene prauw (roeiboot) in den naastbijgelegen kampong gehaald, die op zijn hoogst twee centimeters boven het water lag. Eerst gingen er 12 manschappen in met 2 korporaals, waarbij ook ik behoorde. In het begin ging alles goed, doch niet langom vrijer in be weging te zijn maakte ik mijn sabel los eu jawelin het midden der rivier gekomen wordt de stroom daar zoo sterk, dat de boot omslaat en wij allen te water geraken, ieder was bedacht op eigen reddingik werp geweer en sabel weg en tracht zooveel mogelijk te zwemmen; ongeveer 20 a 25 minuten zal ik in het water doorgebracht hebben, toen ik oen boomtak kon grijpen, waar door ik met groote moeite op den kant kon komen. Maar »de tong hing mij op het derde knoopsgat* van vermoeidheid. Na ongeveer drie kwartier ge- loopen te hebben, kwam ik bij de troep aan, zoo ver was ik met den stroom weggedreven, zonder geweer, sabel en politiemuts, maarik was gered en dat was bet voornaamste. Na gehouden appèl werden 6 man vermist, die verdronken zijn 1 Europ. korporaal, 4 Europ. en 1 Inl. fuselier 2). Wij hebben onzen tocht niet voortgezet, maar onmiddelijk rechtsomkeert ge maakt; toen ik thuis kwam, nam ik een flesch met versterkende drank, waar geen druppel in bleef. Zoo gaat men maar voort in de Oost. Eergisteren is een patrouille uitgerukt die terug kwam met 1 doo'le en 2 zwaargewonden. 17 Fe bruari moet ik weder mede op patrouille, precies op mijn verjaardag. Heerlijk, niet waar Gegroet, eou volgende keer zal ik wol wat meer mededeelen. 1 1 (Get.) J. E;^ Europ. korpl. Bovenstaand schrijven geeft den lezer een vluch- tigen indruk en flauwe voorstelling der toestanden, welke men in het Djambi-rijk vindt, dit land, waar men rijst- en suikerplantages vindt, werd in den laatsten tijd berucht, door den moord, welke daar door de inlanders op een controleur eu zijn gezin geplee- d werd dit, gaf onze Regeering aanleiding eenige troepen daarheen te zenden ter bescherming; hoe die ontvangen werden en met welke moeielijk- hrden deze hebben te kampen, daarvan geeft de brief een klein denkbeeld. Utrecht, 26 Maart 1886. P. A. B. Door apen, welke men op Djambi in menigte vindt. 2) Soldaat. Kom, oude heer, ga nu toch heen Wat stelt gij elk teleur. De liev'ling kan niet binnentreên, Zij wacht reeds aan de deur. Maak u reisvaardig, neem u staf; Reis af toch, oude vriend, reis af! Heeft u een eukle soms gesmaald, Gespot mot uwe macht, Dan zegt hij nu: »ik heb gedwaald. U niet genoeg geacht!* Gij hebt getoond, gestrenge heer, Dat ge even kras waart als weleer. Maar laat het u genoeg nu zijn, En toef niet langer meer; Wij hunkren thans naar zonneschijn, Naar lied en bloemen weer. Zeg ons vaarwel wij groeten u, En wachten uw vervangster nu. Kom, lente, lach don norschen wind Eens blij en vriendlijk aan! Misschien is hij dan eer gezind Om van ons heen te gaan. Ga, winter, ga toch oude heer, En keer wat vroeger tot ons weer De volgende grap gebeurde dezer dagen te Mont- foort De kindoren van den beer B. waren verkouden en de vader sprak daarom een boer aan om wat karnemelk, wijl men hem die als een nitmnntend middel had aanbevolen. De boer beloofde nog dien zelfden dag zijn knecht met het gevraagde te zul- lon zenden en reeds in den namiddag trof de heer B., tehuis komende, op zijn stoep een man aan, die door hem voor den knecht, van den boer aan gezien en binnen geucodigd werd, waar hij hem een borrel inschonk. Na het gebruik biervan werd door den gast de vriendelijke opmerking gemaakt »dat men op één been toch niet loopen kan* en dus werd nog eens getapt, en toen ging de heer B. eens in de koukeu zien, hoe de karnemelk was terecht gekomen. Men stelle zich evenwel de ver wondering van de zorgzamen huisvader voor, toon hij van zijne vronw vernam dat zij geen druppel melk had ontvangen en dat de man, door den heer B. zoo gul binnengeloodst en gerecipieerd, iemand was, die aan de deur op een aalmces had staan wachten. Jan Prop is iemand die nooit de gelegenheid om een goede ni te debiteeren laat voorbijgaan of tot morgen wacht, wanneer hij e°en ander heden een koopje kan geven. Onlangs werd hij op straat door iemand aangesproken; een klein zenuwachtig mannetje met een belemmering in zijn spraak vroeg hem K-k-kan u mij b-b-bij geval ook zeggen of hier ergens een w-w-winkel is, w-w-waar ik v-vèr- tindo sp-spijkors k-kan k-krrjgen Wel zeker, mijnheer, antwoordde Jan, cjie dadelijk begreep dat bij twee menschen tegelijk een koopje kon leveren, loop de tweede straat rechts door en dan links om, over de brug, dan sta je vlak voor een ijzerwinkel, daar kun je ze zeker krijgon. D-d-dank u zei het mannetje en ging in de aangewezen richting verder. Jan Prop liep snel een steegje door, dat een korteren weg bood naar den bedoelden winkel en stond een oogenblik later in het ijzermagazijn. De eigenaar, die juist in de kamer achter den winkel zat te eten, stond van tafel op en kwam handen wrijvend naar voren, terwijl hij vriendelijk glimlachend vroeg Wat is er van uw dienst Verk-k-koopt u ook v-v-vertinde sp-spijkers? zei Jan, terwijl hij meesterlijk stamelde. O zeker mijnheer H-h-heele lange? Ja mijnheer ik heb ze van allerlei grootte, heele lange ook. Zoo! m-m-met erg scherpe punten? Ja, meneer, heel scherpe punten B-b-best! ga er dan maar zoolang op zit^on totdat ik eens weerom kom; adjuus! Toen bij dit gezegd bad, geloofde Jan Prop voór- zichtig te handelen door ijlings heen te gaan, want de ijzerhandelaar werd bloedrood in 't gezicht en greep plotseling naar een paar strijkijzers die op de toonbank stonden. Nauwelijks was do drift van den winkelior be koeld en zat hij weer voor zijn, eveneens afgekoeld, middagmaal, of 't zenuwachtig manneljo trad den winkel in. Weer kwam de ijzerverkooper mot een zoetelij- ken glimlach en handenwrijvend naar voren en vroeg Wat is er van uw dienst? Ver-k-koopt n ook v-vertinde sp-spijkers? vroeg de klant. Gelukkig was de voordeur nog open eu redde de zenuwachtige man door een vluggen sprong zijn leven, want twee zware ijzeren bouleu vlogen ra kelings zijn hoofd voorbij. De Tweede Kamer krijgt soms de zotste dingen te behandelen. Zoo werd zij in een der jongste zit tingen in kennis gesteld met een schrijven van zekere Haagsche juffer Van Gaaien. Dat mensch noemde zich de vermoorde patiënt. Zij vroeg niet meer of minder dan: 1. een levensonderhoud van iemand, die zij haar moordenaar noemt en na diens dood de helft van zijn geld, met een kinds gedeelte; 2. voor haar geestes-ontwikkeling een onderwijs van het land naar haar krachten. Het verzoekschrift werd vjeggeborgen. Tn allen gevalle was 't geen zaak waarmede de Kamer zich te bemoeien heeft. Hier ligt de grjjze schrapolaar, Hij stierf den laatsten dag van 'tjaar En wilde dus geen nieuw beginnen, Dit had die schrandre, zoo men zegt, Al heel huishoudelijk overlegd, Om alle fooitjes uit te winnen. Volgens de »Franend. Blatter* kunnen bloeiende strengels en boomtakken, die door stormwind of een andere oorzaak gebroken zijn, zeer goed weer geheeld worden en wel door middel van gewone kastenmakerslijm. Bij kruidachtige stengels ge bruikt men dan eenige reepen papier, bij boom takken bast, doek of iets dergelijks, om het gebro ken deel te omwinden. Op deze wijze behandeld, herstellen zich de beschadigde deelen dadelijk en bloeien even weelderig en dragen even goed vruch ten als die welke niets hebben geleden. Een handwerksman kwam in eene herberg eu zag daar een boer aan een reusachtigen worst zit ten. De arme, hongerjge arbeider, in hqt denkbeeld verkeerende dat de welgestelde boer hem wellicht een stok van dien heerlijken worst zon aanbieden, had den moed te zeggen: »Eet n die worst alleen op?« »Neeu,« hernam de aangesprokene, »ik heb er ook nog kool en aardappelen bij besteld.* Lieve papa, ik wensch u op uw verjaardag eon zoo mooien baard toe als de officier heeft, die gisterenavond in den tuin mama kuste.* »Niet waar, mijnheer,zei een juffrouw tegen een heer die een kamer van baar wilde huren, »het, rooken hindert u niet?* »0, neen,* antwoordde de huurder, »ik rook zelf* »Nu datkomtgoed, want do schoorsteen rookt ook.« Onderwijzer. »Zeg Jan, waartoe hebt gij uw oogen ontvangen Jan. »Om ze toe te maken als ik slapen wil!* Om de oogen van zijn schoonzoon te verblinden, gaf een vader, wiens financië den toestand het ei genlijk niet permitteerde, tor gelegenheid van hot huwelijk zijner dochter een luisterrijk feest, dat met oen bal besloten werd. Na te vergeefs door de bruid eenige malen te zijn uitgenoodigd om aan den dans deel te nemen, zei hij tot haar: »als je me nu iu mijn humeur wilt laten, beste meid, laat me dan met rost. Dan sen jelui er van avond nu maar op los mor gen springt je vader!* f DUSSEN, 24 Maart. Op de heden alhier gebou- don botermarkt werden aangevoerd 212 kilo boter. Zij gold van 0.94 tot 1.06. markt was de aanvoer van vee veel, handel gewoonaangevoerd werden 618 KG. boter, die ƒ0.99 a ƒ1.14 per kilogram gold. t DORDRECHT, 26 Maart. Hooiboter 0.55 k 0.43. Tonnen 8.75 a 9.50. Weiboter 0.35 a 0.30. Kunstboter f 0 25 0.30. Eieren 3.50 k 3.00. per 100. gp^lllf5* W0RDT GEVRAAGD, tegen hoog loon, met 1 Mei a.s. binnen Hens den, eene Dienstbode, van goede getuigen voorzien. Adres aan den Boekhandelaar L. VEERMAN te Heusden. liefst boven de 30 jaren, gevraagd door W. DEN TEK te Brak el, togen 1 Mei e.k. Zich aan te melden in persoon of met franco brieven. De ondergeteekende heeft de eer het geëerde publiek van Heus den en Omstreken te berich ten, dat hij zich alhier gevestigd heeft als EN In het bezit van de nieuwste modellen en van eene ruime collectie stalen, vertrouwt hij aan alle gestelde eiscben geheel te kuunen voldoen. Woonachtig op het bovenhuis van don Heer J. SPIERENBORGH, Botermarkt, zal het hom hoogst aangenaam zijn door zijne begunstigers al daar te worden ontboden of te worden bezocht. Hoogachtend beeft hij de eer te zijn, Uwe Dienstwillige Dienaar, Hensden, 17 Maart 1886. Wordt tevens zoo spoedig mogelijk een LEERLING gevraagd. te D u s s e nzal aldaar, ten herberge van de Kin deren J. DE WIT, op telken dage des voorm. 10 ure, in het openbaar in het Noordeveld, in 6 koopen. Heden verschijnt bij C. F. STEMLER te Amsterdam - - u.t'ubjliw»1'i'1 ibmiiwiihi li,—awanwaa— met 33~ UITVOERIGE KAARTEN. afmeting 2 M. en hoog 1.5 M. in kleuren gedrukt met handleiding, op KATOEN en ROLLEN ƒ15 40, dito vernistƒ16.50.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3