BUITENLAND. BINNENLAND. HEÜSDEN, 2 April, t Na gehouden examen zijn bij de Rijksnor maallessen toegelaten tot de voorbereidingsklasse 6, waaronder 2 voorwaardelijk, en tot de eerste klasse 9 leerlingen. t Uit verschillende plaatsen wordt over het eerste kwartaal van dit jaar een groot sterfte cijfer aangegeven. Ook alhier was de sterfte over dat tijdvak grooter dan andere jaren. In de eerste drie maanden toch zijn 22 personen overleden, terwijl het sterftecijfer over het ge heele jaar 1884 slechts 52 was. t AALBURG, 31 Maart. Door den telegraaf kwam men reeds enkele dagen geleden te weten dat de snippen zich in de buurt ophielden. De berichtgeefster moest het echter met de dood be- koopen. 't Was n.l. een watersnip, die in zulk een sterke vaart met de telegraaflijn in aanraking kwam, dat naar de rechtervleugel geheel van het lijf werd gescheurd. Met haren eenen vlerk flad derende, trachtte zij het nog op een loopen te zetten, maar vruchteloos. Zij werd opgemerkt en de rest laat zich gemakkelijk verklaren. t ZEVENHUIZEN, 1 April. De wintergranen staan hier uitmüntend te velde. Het koolzaad heeft nog al veel door de vorst geleden. De meeste stengels zijn tot den grond afgevroren. Algemeen verlangt men naar droog weder. t De mazelen en het roodvonk breiden zich uit. Sterfgevallen hebben zich tot nu niet voor gedaan. tDRONGELEN. Met het dichten der gaten, ontstaan door het vorige opperwater in de kaden van den Waalwijkschen en Baard wijkschen bui tenpolder, is men thans zoo verre gevorderd dat het vloedwater uit het Oude Maasje de polders daardoor niet meer inundeeren kan. HERWIJNEN, 27 Maart. Mie van der Mei den, algemeen bekend onder de naam van yTone- mie," die ruim een halve eeuw van hier op Gor- cum als bodin fungeerde, is op 93 jarigen leeftijd overleden. t WERKENDAM. Door den heer Perk, arts alhier, is wegens zijn aanstaand vertrek naar Loosduinen, tegen 1 Mei e.k. ontslag verzocht als gemeente-geneesheer van Sleeuwijk en De Werken. t WOUDRICHEM. Bij de aanbesteding, de ge meente betreffende, in de vorige week gehouden, waren de laagste inschrijvers voor de levering van 225 M3 grint: T. Vink voor 228.75levering van grint en zand: A. Vriens voor 65; ver voer van grint: P. de Joode voor 228; met selwerk: B. A. Kentie voor 346; timmerwerk A. Kentie voor 490 verfwerkI. Kentie voor 157.50. t In 't geheel werden van 1 tot 27 Maart ter markt aangevoerd 51 zalmen, tegen ƒ1.10 h 1.57 per halve K.G. Den 26en werd reeds een elft gevangen en verkocht voor ƒ8.05. De hooge waterstand en het op de hoogte van Loevestein zittende wrak is een groot ongerief voor de visscherij. tHoewel de tijd der elftteelt reeds is is aangebroken, kunnen de visschers zich nog niet met de vangst verheugen de hooge waterstand belet hun het visschen. Op de voornaamste plaatsen in de Maas zijn heden 6 elften ge vangen, waarvan de grootste 3.10 op mocht brengen. tDoor den directeur der Staats-loterij is voor Woudrichem en omstreken tot gedelegeerde van voornoemde loterij benoemd de heer I. Kal- ker alhier. t31 Maart '86. In deze gemeente heeft zich een geval van mazelen voorgedaan. t GORINCHEM, 1 April. Door het dagelijksch bestuur van het Hoogheemraadschap yde Al- blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" is bepaald dat de verkiezing van drie Hoofdinge landen en drie Hoofdingelanden-plaatsvervangers in het 2e. district van het Hoogheemraadschap, op Woensdag den 7en dezer, ten huize van den heer C. van der Vlies, te Giesendam, zal plaats hebben. t Maandagmorgen is de woning van zeke ren van den Broek, aan den Kanaaldijk, buiten- de Kanselpoort alhier, geheel afgebrand. Aan blusschen viel niet te denken, aangezien de vlam men, aangewakkerd door den hevigen wiud, in weinig oogeublikkcn woning en byna alles wat zich daarin bevond, verteerden. Eene kat, op de brandende kachel springende, bracht deze in aan raking met het rieten dak en veroorzaakte alzoo den brand. t De mazelen-epidemie blijft hier nog steeds aanhouden en hare slachtoffers eischen. In de laatste veertien dagen zijn weder vier kinderen aan, deze ziekte overleden. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Assen zijn uitgebracht 2037 stemmen. Gekozen de heer H. Smeenge met 1243 stemmen. De heer van Diggelen be kwam 794 stemmen. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen nader bericht zijn de vier vermiste personen van Zr. Ms. schroefstoomschip ,/Java," die bijdeaan- varing overgesprongen waren aan boord van het zeilschip //Loch Broom," te Londen aangekomen. De Minister heeft den heer Croll, lid van het centraal bestuur der soc. dem. bond te 's Hage, met 1 April ontslagen als eersten klerk bij het Departement. Als een bewijs van belangstelling in den wee- zenarbeid te Neerbosch kan dienen dat de heer J. van 't Lindenhout, bij de viering van ziju zilveren bruiloftsfeest aan verschillende gaven ƒ10,000 heeft ontvangen. Hieronder was ƒ1895.79, verzameld door ds. Moulijn te Nijmegen en 650 door ds. C. S. Adama van Scheltema te Arn hem. Door het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw is besloten omtrent de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen een plaatselijk onderzoek te doen Men schrijft uit Brussel d.d. 30 Maart: De tijdingen uit het bekken van Charleroi luiden gunstig. De kalmte keert allengs terug en het werk wordt allerwege hervat, hoewel nog hier en daar groepjes werkstakers de goedgezinden dreigen en bedelende do dorpen afloopen. Dientengevolge zullen de karabiniers naar Brussel terugkeeren, evenals die welke te Luik zijn gelegerd geweest. Het 2de linie-regement dat te Brussel zoolang hunne plaats had vervangen, vertrekt van daar naar do nog in gisting zijnde plaatseu, in de eerste plaats twee bataillons naar Bergen on een naar Doornik. Heden zijn vele personen in hechtenis genomen. De justitie heeft een onderzoek ingesteld te Jumet en Lodeliusart naar de brandstichting in de glas blazerij van Baudonx. Een honderdtal bevelen tot inhechtenisneming liggen gereed. Morgen zullen do wegen rondom Charleroi weder vrij zijn. De werkstakers, die uit het bokken van Charleroi zijn verdreven, hebben eoue wijkplaats gezocht in het Centrum en in do Borinage, waar het rustig was en nog geen troepen hen belemmerden in hunne oproerige pogingen. Iu de Borinage, waar men heden algemeeue werkstaking had vervvaeht, is deze slechts ten deele uitgebroken. Te Wasmes werkt men niet, maar overal elders wel. Generaal van dor Smissen beeft bevel gegeven om de als auarchisteu bekend staande personen te arresteeren, zoo Belgische als vreemde. De vreem den zullen hot land uitgezet en de Belgische naar de gemeenten vervoerd worden, waar zij hun ver blijf hebben. Een bataillon troepen is naar Anderlnes ver trokken, waar een soldaat, die op schildwacht stond, door een dolksteek vermoord is. Te Dinant is eene werkstaking ontstaan in de merinos-fabrieken 300 personen hebben den arbeid gestaakt. Tot, dusver is alles rustig, maar do burgerwacht is op de been, Ook te Ecaussines hebben driehonderd arbeiders in de steengroeven den arbeid gestaakt. De rust is tot dusver echter niet gestoord. Te Doornik hebben een paar eigenaars van steen groeven bewilligd in loonsverhooging, indien alle eigenaars daartoe overgaan, waarover gisterenavond zou beraadslaagd worden. Inmiddels is te Antoing het huis van een eigenaar, den heer Bröbast, door de werkstakers aangevallen, waarvan twee moeten gedood zijn, door schoten van uit de belegerde woning gelost. Een bataillon troepen is daarheen gezonden. Te Luik is de toestand zeer goed. Gisteron kwa men 300 mijnwerkers van Herstal om den gouver neur te spreken. Zij gedroegen zich ordelijk. De gouverneur ontving de gedelegeerden, die hunne vraag om hooger loon toelichtten en de tusschen- komst van de regeering bjj do mijudireeteuren vroe gen. De gouvorneur antwoordde, dat hij dit niet kon doen, zoo de arbeid niet hervat werd. De gede legeerden waren zeer tevreden met hetgeen hij hun mededeelde en beloofden hunnen invloed te zullen aanwenden om den arbeid te doen hervatten. Vreed zaam keerde de menigte naar Herstal terug. Te Verviers heeft zich niets bijzonders voorge daan. Er heerscht daar volkomen rust. Op de Duitsche grenzen zijn door de politie 2 vrouwen aangehouden, die eon pak anarchistische bladen wilden importoereu, in hun tournures verborgen. cn eindelijk liet in de engte te drijven. «Gij zijt wreed. «Neen, maar het komt mij minstens even schoon voor anderen te kwellen als zelf gekweld te wor den. Ik zou in staat zijn, met eene hymne op de lippen, in het zand der arena af te dalen om, als eertijds de Christenmartelaren, den wilden dieren het, hoofd te bieden. De dood is alleen dan verschrik kelijk, wanneer wij hem vreczen. Ik spot met zijne verschrikkingen Op dit oogenblik vielen er twee schoten kort na elkander. Eene geheele bende wolven kwam in snel len draf aangestormd. Blijkbaar waren zij, door de honden .vervolgd, door den kring der schutters heen gebroken. De graaf en Dragomira versperden hun thans den weg en vuurden hunne geweren op de roofdieren af. De jager van den graaf volgde hun voorbeeld. Van alle zijden bestookt, trachtten de die ren door het kreupelhout heen de vlakte te bereiken. Aan het mecrendeel gelukte dit. Drie groote wolven kleurden de sneeuw met hun bloed, de andere ver dwenen, door de honden achtervolgd, tusschen het struikgewas. De jacht was afgeloopen. Soltyk gaf bevel zijne slede voor te brengen, beurde Dragomira er in en voort ging het naar het slot. Zij kwamen daar aan, toen de anderen nog rustig niet het geweer in den arm het signaal stonden af te wachten, dat het einde van de jacht zou aankon digen. Toen de houtvester het afgesproken teeken gaf, hadden Dragomira cn Soltyk het zich reeds zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt en zaten hij den haard tegenover elkander onder het genot van een kop thee. Zooals zij daar zaten, schenen zij een jong heerschers- paar uit het Oosten, het land van den Islam, beiden schoon, trotsch en heerschzuchtig. Hij in zijne lange, Perzischen kamerjapon, die kwistig met goud door stikt en met hermelijn gevoerd en omzoomd was, den hloedrooden fez op het hoofd, en de voeten op een sneeuwwit ijsberenvelzij in haren rijken, rood flu- weelen mantel, die door het goudkleurige sabelbont als door een gulden rand omgeven was, het hoofd met de weelderige blonde lokken door een roodzijden doek als door een tulband gekroond en met hare voeten naast de zijne op het ongerepte wit van den herenvacht. Wegens de weigering der patroons om een ar beidsdag van niet langer dan 10 uren toe te staan, hebben alle schrijnwerkers, draaiers, beeldhouwers, glazenmakers en timmerlieden te Bazel bet werk gestaakt. Het Duitsche Lloyd-stoomschip Eider* dat eenige dagen geleden de haven van New-York bin nenliep, heeft vreesolijk van het slechte weer op den Oceaan te lijden gehad. Op 28 Pebr. was de »Eider* in volle zee, toen een hevige storm uit het noordwesten, van een aanhoudenden sneeuwval vergezeld, opstak. Gedu rende 18 uren voer het schip op Gods genade bet werd vreeselijk koud en do stoomboot was weldra met ijs bedekt; een matroos en twee prach tige paarden werden over boord geslagen en kon den niet gered worden. Toen eindelijk de »Eider«, drie dagen later dan verwacht was, te New-York biuuenliep, was het schip niet kenbaar; de kapitein liet dan ook voor zijn roeders photografische afdrukken vervaardigen. Het geheele takelwerk was één st.uk ijs; kabels van een vinger dik waren met een korst omringd van 20 cent. in doorsnede; het geheele dek was één ijsmassa en toen de manschappen, in zware kleéreu gehuld, zich daartusschen bewogen, dach ten de toeschouwers zich onwillekeurig in hét hooge noorden verplaatst. Op een afstand van een mijl is Paulsen op 18 Maart te Droutheinj t wee keer door den 20-jarigen Quilfeldt. geslagen. In een ingezonden stnk in de Drontheimer «Dagspost,* wordt getracht, zijn ne derlaag hierdoor te verklaren dat de baau zoo kort was en hij mot zijn lange schaatsen in bet nadeel was. Bij den eersten omloop dacht hij dat Quilfeldt hem dadelijk voorbij zou rijden, heigeen echter oerst op het laatste oogenblik gebeurde. Bij den tweeden omloop reed Paulsen zeer hard af, om Quilfeldt voor goed vóór te blijven; doze bleef wol eerst achter hem, maar won het ten laatste weer. Do Frausehe Regeering hoeft dou verkoop van Belgische anarchistische bladen verboden. Rocbefort en Laguerre verklaren dat zij hoege naamd geen plan hebben gehad om naar België te gaan. Een door Belgen te Parijs belegde vergadering is door de Fransche Regeering verbo den en do aanlegger van 't plannetje over de grenzen gebracht. Er zijn te Brussel 84 perso nen wegens de beweging van de laatste dagen gearresteerd. Te Melin is het lijk van een man, stevig ge bonden en met vreeselijke wonden aan 't hoofd, uit de Seine opgehaald. Een nieuwe historio-Fenayrou De begrafenis van de gravin De Chambord is nu op heden (Zaterdag) 's morgens ten 7 ure vastge steld. De gravin beeft den eigendom van haar goe deren te Frohsdorff vermaakt aan prins James do Bourbon, met vruchtgebruik voor de hertogin van Madrid. Men zegt echter dat zij dit vruchtgebruik later, bij codicil, aan Don Carlos heeft gegeven. Het kasteel van Chambord komt aan den hertog van Parma, dio er reeds het vrnebtgebrnik van verkregen had bij don dood van den graaf De Chambord. Don Carlos ontving meer dan 200 condoleance-telegrammen wegens bet overlijden van de gravin De Chambord. De Koningin zal persoonlijk den 4en Mei de Indisch-koloniale tentoonstelling te Londen openen. Er heeft zich te London eene maatschappij ge vormd, met het doel om uitvoering te geven aan «Nu zijn wij alleen,» zeide hij zacht. Zij knikte. «De karaktertrek die ik heden in u ontdekt heb heeft ons nader tot elkander gebracht.» «Ik herhaal, dat ik niet wreed ben,» antwoordde zij. «Gij zijt het wel. Hoe overweldigend moet het zijn, u te zien als gij een' gehaten vijand ten doode wijdt» voer Soltyk voort. «Stel mij er toe in de gelegenheid «Gij bedoeltTarajewitsch «Ja, hem. Uwen vijand enden mijne. O, had ik hem in mijne macht!» «Dat kan u niet moeielijk vallen, indien gij slechts wilt. «Neen, ik zelf kan niets tegen hem ondernemen, het zou argwaan wekken. Maar gij gij moet hem mij overleveren.» «Goed,» gal' Soltyk ten antwoord; ook in zijn hart was de moordlust ontwaakt. «Maar hoe?» «Dat is uwe zaak.» «Hij dacht een oogenblik na.« «Wij zijn dus bondgenooten,» sprak Dragomira na verloop van eenige oogenblikken. «Onze vijand is Tarajewitsch «Dc geheele menschheid desnoods,voegde de graaf er aan toe, terwijl hij de hein aangebodene hand drukte «Beken in alles op mij.» «Tarajewitsch moet nog heden onschadelijk gemaakt worden. «Ik heb reeds een idéé,zeide Soltyk, «misschien kan daaruit een plan geboren worden dat ons be vredigt. Laat hem aan mij over.» Ook daartoe ben ik bereid.» «En als ik hem u overlever,» vroeg hij met een loerenden blik, «wat zult gij dan met hem aanvangen.» Als met een tooverslag was de Nero-natuur van dezen man, onder den machtigen invloed der misdadige vrouw die hem beheerschte, in al zijne verschrikkelijke daemonische kracht ontwaakt. «Dat weet ik nog niet,» gaf zij op zijne vraag ten antwoord. Dragomira weet altijd, wat zij wil.» «Dan wil ik het misschien niet zeggen.» Hun gesprek werd afgebroken door het rumoer van het teiugkeerende jachtgezelschap. (Wordt vervolgd). een sedert jaren gekoesterd plan, namelijk Brussel tot eene zeehaven te maken door verbetering der kanalen van Willebroeck en Charleroi. Dit gedeel te der Belgische hoofdstad, het eenige wat den Noord-Nederlander nog zoo wat aan zijn land ber- rinnert en waar eene min of meer Hollandsche be drijvigheid heerscht, zou daardoor zeker aan belang rijkheid winnen. Op 50 mijlen afstand van den vuurtoren van Shinnecoek is het wrak gevonden van een drie mast-schoener. Eerst dacht men dat het de «Morse* was, doch dit is niet juist gebleken; dat schip kon na de aanvaring met de «Oregon* zoover niet zijn afgedreven. De «Adriatic* is van New- York te Liverpool aangekomen met 35 man van de eqnipage van de «Oregon*. Te Scilly is ge strand de schoonerbrik «Nelly*, kapt. Svensen, nit Elsenenr van Bordeaux naar Cardiff. Op een klip beoosten Bishop gostooten, sloeg het schip in 10 minuten nit elkander. De kapitein en stuurman zijn verdronken, de overigen der bemanning zijn door den loodskotter «Agnes* aan land gebracht. In Zweden neemt do werktnigeljjke houtbewer king een hooge vlucht. De fabriek van Ekman te Stockholm leverde voor een paar maanden voor rekening van een handelshuis te Berlijn 10 houten woningen in villa-stijl af, met 10 vertrekken elk. Ze waren in drie weken gereed. Het in elkaar zet ten van zoo'n woning kan door 16 kundige werk lieden in één uur tjjds geschieden. Spijkers, schroe ven, krammen, enz. zijn er niet aan gebrnikt. De bestemming van deze huizen is Nieuw-Guinea. Ze worden daar opgezet en geolied en de daken geteerdze moeten alsdan volkomen waterdicht zijn. Voor eenige dagen is den koning van Zweden een vorzoekschrift overhandigd, waarin door 208,827 personen aangedrongen wordt op een absoluut ver bod van den handel in sterken drank. In Zweden bezit de kroon feitelijk de macht om zulk een ver bod nit te vaardigen en enkele voorgangers van koning Oscar hebben vroeger, zij het dan ook lij delijk, van deze macht gebruik gemaakt. Zooals uit Konstantiuopel wordt bericht, hebben de mogendheden eenparig aan vorst Alexander van Bulgarije den dringenden raad gegeven, de bepaling in de overeenkomst aan te nemen, volgens welke de vorst van Bulgarije, in overeenstemming met art. 17 van het Berlijusche verdrag, gouvernenr- generaal van Oost-Rnmelië wordt. Vorst Alexander, die echter zeer goed begrijpt dat bij door aan dien raad gehoor te geven, met het oog op Rusland zijn eigen graf graaft, blijft vooralsnog weigeren. Uit eene andere bron in die hoofdstad wordt daarentegen gemeld dat de mogendheden, ten einde de discussie over de Oost-Rumelische aangelegen heid af te sluiten, waarschijnlijk het protocol dien- betreffende in de conferentie onderteekenen, en daarbij akte nemen zullen van vorst Alexanders protest, indien deze ten minste in zijne weigering blijft volharden. De schaakwedstrijd tusschen Zuckerfort en Stei- nitz is geëindigd. Do laatste won bet spel. Hij won de 20a partij en had dus in 10 gezegevierd. Hij heeft alzoo den naam van «grootste schaak speler der wereld* en 4000 dollars gewonnen. Volgens bericht nit Buenos-Ayres is er een bloedige veldslag in Uruguay geleverd. De revolu tionairen hebben eene volledige overwinning be haald. Te midden der werken van het Panamakanaal heeft Dinsdag eene ontploffing van buskruit plaats gehad, waarbij 10 personen werden gedood en 40 gewond. Een groote brand verwoestte Dinsdag een ge deelte van Key-West (Florida). Meer dan 100 huizen van de handelswijk zijn een prooi der vlam men geworden. Men heeft troepen moeten ontbie den en enkele gebouwen doen springen om nabe staande hnizon te redden. Do schade wordt op 5 millioon dollar geraamd. De groote zaagmolen en timmerwerf van de heo- ren English en Co. te Peterborough is voor eeu gedeelte door brand vernield. De pakbnizeu strek ten zich over eenige acres nit. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. ZEVENBERGEN," 28 Maart. Van af 20—27 Maart zijn 14 gevallen van pokken aangegeven, waarvan twee met doodelijken afloop. 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2