Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BEKENDMAKING. BINNENLAND. IIEUSDEN, 18 April. t Bij besluit van den Heer Commissaris des Konings, zijn voor deze gemeente gedurende de maanden April en Mei opgeheven de verbods bepalingen der vogelen wet tegen het schieten van kraaien. t Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Heusden, de Heer W. Kruiswijk, caud. Notaris alhier. 1 N G He Ka to R. t BRAKEL. Thans is het beslist., Heden kwam de Inspecteur van het Geneeskundig Staats toezicht alhier en verklaarde, evenals dr. Korteweg van Herwijnen, dal er in het geheel "een pokken aanwezig waren. Het plakkaat is thans van de deur verdwenen. Zooals men weet, was door een anderen doctor dezer dagen de ziekte als pokken aangeduid, het geen reeds terstond tegenstand ondervond. t De in deze week alhier gebonden voor jaarsverpachtingen hebben zich door een algemeene prijsverhoogiug gekenmerkt, voor de weilanden betrekkelijk geringer dan voor de hooilanden, waarvoor zij 10 15 pCt. beloopt. t WIJK. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de school te Aalburg, hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. t WAALWIJK. De Heer C. Lips, kweeke- ling aan de normaalschool alhier, heeft met goed gevolg examen voor onderwijzer afgelegd. t DALEM, Het door den raad der gemeente Vuren vastgestelde kohier van den hoofdelijken omslag over den dienst 1886, bedraagtƒ1473.25. In het geheel bevat het 282 belastingschuldi gen; de hoogste aanslag bedraagt 200, de laag ste 25. t De mazelen-epidemie neemt te Dalem zeer in omvang toe. De school is tot op de helft ontvolkt. In één gezin hebben zich 2 gevallen met doodelijken afloop voorgedaan. Bij enkele kinderen openbaart zich ook de zoogenaamde bof. t Ofschoon de houtprijzen nog niet veel hooger zijn, wordt er tocli in de laatste dagen veel rijs aangebracht, die meest is verkocht voor ƒ2.50 a ƒ2.70 per honderd bossen. t Verschillende, onder gelijke omstandighe den genomen proeven, beginnen meer en meer te doen zien dat de Deensche karn door haar lichten gang, minsle gedruisch, kortste» tijd van karnen en meerdere boter-opbrengst de voorkeur verdient boveu de Hollandsche stootkarn. 's BOSCH. Ten gevolge van achteruitgang van zaken is dezer dagen een alleen wonend winkelier krankzinnig geworden. Hij had zijn huis van boven tot onder met petroleum begoten obq het vervolgens in brand te steken. Toen deze toeleg mislukte, trachtte hij zich van het leveu te be- roovcn, waarin hij echter ook niet slaagde. Heden is hij naar het krankzinnigengesticht overgebracht,. ZALTBOMMEL. In den namiddag van 30 Maart jl. is in de rivier de Waal, onder deze gemeente, uit een bootje gevallen en verdronken Joseph Willemsen, 34 jaren, schipper, bevarende het schip „de Twee Gebroedersaangezicht rond, haar, wenkbrauwen, knevel en kinbaard blond kleeding zwart zijden pet, grijs flanellen hemd, donkere onderbroek, blauw gestreepte boe zeroen, Engelsch lederen broek en korte jas, zwartlakensch vest, bruine kousen en hooge lederen laarzendraagt gouden oorringetjes. Voor het aanbrengen van het lijk is door de familiebetrek kingen eene belooning van 15 uitgeloofd. De commissaris van politie alhier verzoekt bij ontdekking onmiddellijk bericht. AN DEL, 9 April. Eergister is de veerman B. Bouman alhier aan een groot gevaar ontsnapt. De schroefstoomboot, varende tusschen 's Bosch en Leiden, zou aan genoemden veerman jonge hoornen in zijne boot afgeven en begon te spoedig door te varen, toen de boot nog niet los was, waardoor zij onder de stoomboot geraakte, doch de veerman gelukkig zeer vlug op de schroefboot sprong. De jonge boomen zijn alle verdwenen in de diepte. Onze gemeente is in diepen rouw gedompeld door het overlijden van het gewezen hoofd der openbare school, de heer Jan de Fijter jr., die tal van jaren de jeugd met veel ijver heeft onder wezen en vele goede burgers in de maatschappij heeft gekweekt. De mislukking van alle pogingen om een nieuwe redactie voor art. 194 der Grondwet te vinden, die eene meerderheid in, de Tweede Kamer op zich vereenigeu mocht, heeft zeer zeker velen ge- ergerd en bedroefd, doch kan niemand, die de debatten gevolgd heeft, verwonderen. Wij zijn ten volle overtuigd dat de rechterzijde niet wilde, dat elke verzoening, hoe goedkoop ook, haar te duur was. De onderwijsquaestie moet op de baan blijven. Dat de liberale partij een zelfmoord zou plegen, kon redelijkerwijs niet verwacht worden. Toch is door het voorstel-De Beaufort c. s. het uiterste gedaan. Ook de Minister Heemskerk deed wat hij kon en mocht, 't Is hem niet kwa lijk te nemen dat hij in deze het ei van Colum bus niet in zijn hand had. Wat nu volge, komt voor rekening van de onwilligen. Wellicht valt de geheele Grondwets herziening in duigen. Misschien staan wij op nieuw voor een ministeriëele crisis met eene Ka mer zonder besliste meerderheid, dus voor een nieuw Cabinet d'affaires dat geen enkele affaire zal kunnen doen. In elk geval is het de plicht der kiezeta om tegen Juni hunne oogen open te houden, want de politieke toestand van ons land wordt meer en meer een ongerijmdheid. Twee-en-twintig liberalen hebben genoeg ver trouwen in hun beginsel getoond, om den toe- komstigen wetgever volkomen vrij te laten het onderwijs te regelen, in overeenstemming met zijn opvatting omtrent de volksovertuiging en zijn inzicht van recht. Dertig liberalen hebben bewezen dat zij niet ongenegen zijn aan de grieven der rechterzijde, ten opzichte van het onderwijs, tegemoet te komen. Vijf en-twintig liberalen hebben geweigerd in de Grondwet te schrijven, dat in elk geval sub sidie aan confessioneele scholen zal worden ont houden. En drie-en-veertig mannen der rechterzijde heb ben halsstarrig geweigerd elke toegestoken hand aan te grijpen, en hebben opzettelijk het grond wetsartikel bestendigd, dat zij jaren lang als het grievendste onrecht hebben bekainpt. Het is goed dat de kiezers deze feiten weten. Door den tijdelijken voorzitter van den Raad van Ministers, den heer Heemskerk, is aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat krachtens machtiging des Konings, het ontwerp van wet tot het in overweging nemen van een verandering in het Xe Hoofdstuk der Grondwet wordt ingetrokken. De periodieke verkiezing van de leden der pro vinciale staten, welke in Juli a.s. aftreden, zal dit jaar plaats hebben Dinsdag 11 Mei e.k. In de distrikten dezer provincie zijn aan de beurt van aftreding: le distrikt, 's Hertogenbosch: L. Van der Ha gen te Lith, L. Van Meerdijk, A. G. H. Van Rijckevorsel en R. A. Van der Ven, allen te 's Bosch. 3e distrikt, Tilburg: M. M. Van Dijck te Diessen, J. A. II. Diepen, W. P. A. Mutsaers en A. A. H. Pollet, allen te Tilburg. 4e distrikt, Heusden W. van Eeten te Uitwijk, B. A. Middelkoop te Capelle en A. II. J. Verhoe- "K ven te Heusden. 8e distrikt, Zevenbergen J. Bressers te Don gen, A. E. A. Baron van Golstein van Hoeken- burg te Oosterhout en A. A. Raaijmaakers te Oudenbosch. Van gedeputeerde staten zijn aan de beurt van aftreding de leden Jhr. Jos. De la Court te 's Bosch, Mr. P. Van den Heuvel te Eindho ven en W. P. A. Mutsaers te Tilburg, terwijl mede, wegens hun periodieke aftreding als leden der provinciale staten, ook als gedeputeerden af treden Mr. P. H. Maas en Dr. A. Van Der Steen. Is het „Handelsblad1* goed ingelicht, dan heeft de Minister van Financiën bij de behandeling van het wetsontwerp betrekkelijk de conversie zich eene laakbare verzwijging veroorloofd, die naar te wachten is bij de behandeling in de Eerste Kamer ter sprake zal komen. Door Amsterdamsche bankiers zou namelijk indertijd aan de Regeering in ernstige overweging gegeven zijn, de conversie voor „eigen*' rekening te bewerkstelligen, waarbij zij hunnen flnancieëlen steun zouden hebben aan geboden, om haar de noodige kasmiddelen in den ruimsten zin te verschaffen Waarom de „Rothschildts* nu een millioen of vijf in den schoot geworpen Een der redenen zal wel zijnom ten believe van het kapitaal den normalen rentevoet 10 jaar lang vast te leggen op minstens 3y2 pCt. (De Amsterdamsche financiers, dit is bekend, zijn voorstanders van een 3 percents fonds). De ruim driehonderd steenfabrieken hier te lande hebben gemiddeld 171,000 menschen, groot en klein, in dienst, terwijl de noordelijke Veen koloniën gerekend worden ruim 200,000 lieden, die in het veen werken en daarvan alleen leven, te bevatten. Men weet dat de verveening en de steenin dustrie nauw aan elkander verwant zijn. Deze statistiek leert, dat ongeveer een tiende der be volking van ons land zich met deze beide takken van nijverheid bezig houdt. De heer Coolsma te Rotterdam, afgevaardigde tot de vertaling van den bijbel in het Soedaneesch, bewerkte in het afgeloopen jaar de boeken Exo dus, Leviticus, Numeri en Deuteronomium, welke vertaling voor rekening van het Nederlandsche Bijbelgenootschap zal worden gedrukt. Thans zal de heer Coolsma een aanvang ma ken met het laatste deel zijner taak, en we) de overzetting der poëtische geschriften, te beginnen met het boek Job. De heer ds. J. C. Van Marken is op 76 jarigen leeftijd te Amsterdam overleden. Hij was rid der van den Nederlandschen Leeuw en sedert- 1846 predikant te Amsterdam. Een sergeant-majoor en twee sergeanten van het regiment grenadiers en jagers zijn naar de N. R. Ct. meldt als verdacht van socialis tische gevoelens en wegens het maken van pro paganda voor die beginselen, uit het reg. verwij derd. Twee zijn naar andere regimenten (Deven ter en Bergen-op-Zoom) overgeplaatst, terwijl aan den derde, wegens het eindigen van zijn diensttijd, een paspoort is uitgereikt. De loteling Van den Berg, op wiens verzoek in de gemeente Vrijenban, om eenige gepleegde onregelmatigheden, een nieuwe loting plaats had, had daarbij het geluk vrij te loten, terwijl hij bij Gladstone heeft woord gehouden. Laatstleden Donderdag heeft hij bij het Parlement zijn wets voorstel betreffende Ierland ontwikkeld zooals reeds vroeger bekend was komt het ontwerp neder op eene volkomen administratieve onafhankelijkheid. De bevoegdheden der Koningin gaan geheel over op den Ierschen onderkoning. Alleen wat leger, vloot en Buitenlandscho zaken betreft, blijft het rijksverband gevestigd. Eigenlijk wordt Ierland, volgens het ontwerp, oene Engelsche kolonie met zelfbeheer, met een eigen wetgovende macht. Zóó is het. ontwerp. Maar '/al het ooit wet worden? Gladstone heeft, het Donderdag in eene schitterende rede verdedigd, maar hoofdmannen van zijne eigen partij hebben in het Parlement, om van de pers niet te sproken, met groote hef tigheid het voorstel bestreden en, zooals wij de vorige week reeds zeiden, tegen don eersten libe ralen staatsman van Engeland is een Aprilstorm los gebarsten die het ministerie denkelijk zal doen vallen. De conservaiieven zeggen op dien val zoo zeker te rekenen, dat zij reeds hnnne plannen voor een ministerie opmaken. In eene van hnnne vergade ringen, Zaterdag te Birmingham gehouden, werd men reeds verheugd door hot bericht dat Salisbury bereid was de teugels van het bewind weder op te nemen. Chamberlain en Hartington zouden bereid zijn hem te steunen, ja zelfs zoudon de gema tigd liberalen zich verbinden het conservatieve kabinet minstens een jaar aan het bewind te laten. Wij hopen dat dit staatkundig monsterverbond nooit, noodig zal zijn, en dat de wakkere liberaal Gladstone aan den Aprilstorm het hoofd zal weten te bieden. Een slap tot het bohond van den staatkundigen algemeenen vrede is in de afgeloopen week geluk kig gedaan, door de teekeningte Konstantinopel van het protocol door alle gezanten van de overeen komst met Turkije omtrent Bulgarije en Rnmelië. Do hoofdzaak was evenwel of de Bulgaarsche Vorst zich bij die overeenkomst zou nederleggen. Het schijnt dat Rusland, voor het geval hij dit weigerde, niet alleen twee zijner legerkorpsen ge reed had, maar ook de toestemming van Duitsch- land en Oostenrijk, zelfs van Turkije, om Bulgarije te bezetten. De Bulgaarsche Vorst, die een even wakker staatsman als soldaat is, viel echter niet in den strik. Hij autwoordde dat hij waarschijnlijk wèl de overeenkomst, zou naunemen, maar dat hij eerst het gevoelen van de Volksvertegenwoordiging moest inwinnen. Deze is nu te samen geroepen tegen 23 Mei. Waarschijnlijk rekent* de Vorst er op dat er voor dien tijd nog heel wat gebeuren kan, met name tusschen Griekenland en Turkije. De houding van dit Koninkrijk is toch in het minst niet veranderd, ook niet na de bijeenkomst der Nationale Vergade ring. Deze heeft Zondag met 129 tegen 83 stemmen een votum van vertrouwen in het kabinet en zijne oorlogspolitiek uitgesproken. Op één na waren alle sprekers voor eene oorlogsverklaring op korten tijd. Die eene was de heer Effaxia, die evenals Thiers in 1870 in het Fransche Wetgevend Lichaam, ver klaarde dat het land niet gereed was voor den oor log. Hem viel hetzelfde lot ten deel als Thiers: hij werd van alle zijden uitgejouwd en uitgescholden. Het valt moeielijk te zeggen of Griekenland daarom hetzelfde lot als Frankrijk zal oudergaan, want het is blijkbaar dat het niet tot den aanval wil overgaan als uiet op hetzelfde oogenblik Ma cedonië en Creta in opstand tegen Turkije komen. Do toestand blijft dus uiterst gespannen en elko dag kan ons zeer onaangenamo verrassingen op politiek gebied brengen. De betreurenswaardige beweging in België is voor het oogenblik geheel verdwenen, men zou niet zeggen dat voor een paar weken hot snel vuur dor troepen was noodig geweest om plunde raars te bedwiugon. De bekwaamste staathuis houdkundigen in België voorzien echter eene nog sterkere daling der arbeidsloonen in dat land, en men vreest dus voor groote onheileu. De beweging der arbeidloozeu heeft zelfs de 'ii'iini in aai mil ii nil iimn—mi—ww win mfi——iMwiwuiuwnmf ihibuwhhh» den grond uitgestrekt, een aantal tijgers en panters, die, door het gedruisch gewekt, slaperig den kop op hieven en hunne groote glazige oogen inet eene dolfe uitdrukking op hem vestigden. Tarajewitsch stond daar als een christenmartelaar uit den Ilomeinschen keizerstijd in de arena. Eenigen tijd hielden de mon sters zich nog rustig, maar toen de ongelukkige over luid om genade begon te smeeken en den hemel ter help riep, richtten zij zich langzaam op, rekten geeu wend de veerkrachtige lichamen uit en richtten hunne fonkelende oogen uitvorschend op hem. «Laat mij binnen,zeide Dragomira tot Karow. Hij trachtte haar van dit voornemen terug te bren gen, maar zij opende de deur en trad met eene re volver in de eerie hand en eene rijzweep in de andere het hok binnen. «Vooruit slapers! wordt wakker! doet uwe plichtriep zij met luide bevelende stem en sloeg als eene woedende op de roofdieren los. Deze kropen eerst schuw in een hoek, wet'ten toen de tanden, sloegen met de staarten en stieten een kort, schor gebrul uit. Weder kliefde Dragomira's zweep fluitend de lucht en daalde neder op den rug van den grootsten tijger, maar in slede van zich op haar te werpen, vlood hij als een slaaf voor haar weg. Met één' sprong bereikte hij het traliehek, maar zich nog door haren beheerschenden blik ver volgd wanende, vluchtte hij ook van daar, streek langs Tarajewitsch heen, bleef staan, wendde den kop om en richtte zijne woeste blikken op den ongeluk kige. Tarajewitsch sidderde. Dat was den tijger ge noeg; hij bukte, berekende zijn' sprong en wierp zich op hem. Een ontzettende kreet volgde, toen slopen de overige dieren naderbij en betwistten den aanval ler zijnen buit. Een warklomp van lichamen wentelde zich gedurende een oogenblik over den bodem rond, een golf van rookend bloed vloeide ter aarde en het jammeren van den ongelukkige vermengde zich met het heesche gebrul der dieren. Intusschen stond Dra gomira met over de borst gekruiste armen nog altijd in de kooi. In haar lang, zwart fluweelen gewaad ge leek zij de godin der wrake. »Kom!« riep Karow. «Haast u, eer het te laat is! Langzaam schreed zij op de deur toe, stiet den panter, die haar in den weg trad, met haar voet terug en verliet, nog altijd hare blikken op de die ren geves igd houdende, het hok. (Wordt vervolgd). meest conservatieven doen inzien dat het hoogst gevaarlijk is nog langer het leger te doen bestaan uit de onbemiddelden. Van conservatieve zijde begint men nu op algemeenen dienstplicht aan te dwingen. In Frankrijk blijft de werkstakiug te Decaze- ville wel aanbonden, doch ueerat zij niet het ern stig karakter aan van de Belgische. Het was te voorzien dat in de Nationale vergadering de Re geering heftig zou worden aangevallen ter zake van bet gevaugon nemen van twee journalisten te Decazeville. De regeering, zich plaatsende op het standpuut dat zij allen die tot werkstakiug aanzetten, zal vervolgen, werd door het voorstel om hare houding af t.e keuren (van de uiterste linkerzijde) niet gedeerd, daar dit met groote meer derheid werd verworpen, en eene motie van vertrou wen aangenomen. In den Senaat is men nog verder gegaan en h ;eft men een voorstel van een der leden, om het aansporen tot werkstaking scherper te bestraffen in behandeling to nemen, aangenomen, hoewel do regeering zich er tegen had verzet om dat, naar zij verklaarde, de gewone strafwet vol komen toereikend was. Dit zijn natuurlijk gevolgen van de vrees door de jongste gebeurtenissen in België veroorzaakt. En men weet dat zij geen goeden raad geeft (13 Volgens een telegram New-York, kan er tusschen 14 en 16 April stormweder verwacht worden op de Engelsche en Fransche kusten. Te Todd in Leith werd Maaudag eene vreeselij- ko ontploffing gehoord. Het was de groote stoom- korenmolen, waar het meel ontploft was. Het groote gebouw werd vernield, het dak vloog in de lucht, de muren stortten in, waardoor een op straat bezig zijnde werkman en twee spelende kinderen gedood werden. Nog vier andere personen werden ernstig gekwetst. De puinhoopen van den verwoesten mo len geraakten ten slotte nog door eene ketelont ploffing in brand. Op do voorjaarskermis te Mainz is dezer dagen brand ontstaan in het circus van Jean Baese, dat met een aangrenzende schiet-tent geheel vernield werd. Er verbrandden ook twee wagens met ge dresseerde dieren 5 paarden, 16 apen, 9 honden en 4 schapen. Ook een schouwburgtent werd aan getast, maar hier gelukte hot de vlammen te stuiten. In Massachusette had een spoorwegongeluk plaats, waarbij 10 personen omkwamen. Een trein stortte van een hoogte van 200 voet naar beneden. Een interessante rekensom heeft een Amerikaansch journalist gemaakt. Bij de «première van de «Lak- mé« van Léo Delibes te New-York was natuurlijk de hooge financieële wereld in het Metropolitan Opera-Hause vertegenwoordigd, en de vlugge Yan kee rekende uit, dat de familiën, daar in den schouw burg aanwezig, een gezamenlijk vermogen van 5600 millioen francs vertegenwoordigden. De Burgemeester van Heusden noodigt belanghebbenden uit, hunne aanvragen om jacht- en vischakten en koatelooze ver gunningen voor het dienstjaar 188687 vóór den 15 Mei a.s. ter gemeente-secretarie in te dienen. Iieusden, den 12 April 1886. De Burgemeester voornoemd, H O N C O O P. t Do ingezetenen dezer gemeente, dankbaar erkennende de verdienstelijke houding van hunnen burgemeester, in zake het verkrijgen eener brug over den nieuwen Maasmond nabij Heusden, hebben zich reeds eenigen tijd geleden vereenigd, om daar van op de een of andere wijze een blijk te geven. Het gevolg hiervan is geweest, het doen ver vaardigen van een sierlijken gouden gedenkpenning, die gisterenavond voor de coutribueereudo leden in het café Concordia ter bezichtiging werd gesteld. Het is een gouden gedenkpenning van 6 5 7 Centimeter in middellijn, vervaardigd door den heer Begeer te Utrecht, gevat in een sierlijk étui. Aan de vourzijde leest men Heusdens dankbare burgerjj AAN PIETER LAURENS HONCOÜP, Burgemeester. Daartusschen wordt zinnebeeldig weérgegeven Do Maas, voorgesteld door eene maagd die als schild het wapen van Heusden in de hand hoadt, wordt overbrugd en Mercarius (de handel) wijst op de brug, als het belang van Heusden. Aan de keerzijde: dan volgen de wapens van de gemeente Heus- den en het Land van Heusden, die steeds on der een grafelijke kroon waren vereenigd en nu door een strik worden verbonden, welke toestand door het verkrijgen van de brug wordt bestendigd. Daaronder staat: VOOR zijn volhardend streven naar een brng bij Heusden over den Nieuwen Maasmond. 32 -^-Bcembeb Alle contribueerende en dus belangstellend© leden zijn opgeroepen tegen heden avond, om zich en corps naar den Burgemeester te begeven, wien alsdan door do burgerij den gedeukpenniug zal worden aangeboden. De feestelijke toon dio daarbij op vorschlllende wijzen zal verhoogd worden, moeten we alsnog verzwijgen daarop komen we in een volgend nummer terug.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2