Erfhuis le Heusden. Kunstinrichting W. PELGROM, BILLARTFABRIEK. Roetman Scheffers Co., Buitengewoon voordeelig aanbod. {^illustreerde Encyclopedie ter overname aangeboden, Woensdag den 14 April 1886, (uoiincheyn, Zusterstraat 425» SCHIEDAM. Wed. W. Kuijk Zoon, Oppert 148, ROTTERDAM, zeer BILLIJKE PRIJZEN. Stichtsche Brieven. Boekaankondiging, BURGERLIJKE STAND. 321ste Staatsloterij. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEPL Gemengd Nieuws. Eenige Bedden met toebe- hooren, Dekens, Ledikan ten, Linnen en Pellen, Ta fels, Stoelen, Canapé en al wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. Es Notaris YERBERNE ts Dusssn, Prijzen van - - - bij D. J. DU CROO ZOON, te Gorinckem. PHOTOGRAFISCHE ZUIVERE JENEVERGIST. Nouveauté-Magazijnen. Geïllustreerde Catalogus van het Z o m e r-S e i z o e n de Albums onzer nieuwste modellen de eerste, nietig verklaarde loting, een dienstplich tig nouamer had getrokken. Het Panopticum te Amsterdam is weder met een welbekende type verrijkt. Het is 't beeld van een zeventigjarige, die thans zeer ernstig kijkt, maar nog niet vele jaren geleden duizenden bij duizenden door zijn luim tot zich trok en, als hij goed op streek en-in zijn rol was, ouden en jongen lachen liet dat hun de tranen over de wangen liepen. Wij bedoelen den acteur Judels, die een halven menschenleeftijd in allerlei grappige partijen optrad en nu een welverdiend rustig leven heeft. Sedert geruimen tijd worden de beelden in de werkplaatsen van de inrichting door Nederlanders en niet meer door vreemdelingen vervaardigd, gelijk vroeger het geval was. Te Alkmaar is een jongen, die met zijne mak kers op de rails een goederenwagen voortbewoog, tusschen dien wagen en een boom beklemd ge raakt en op de plaats doodgebleven. Door de vischsloep /l'wee Gezusters* zijn opgevischt en te Nieuwediep aangebracht 55 vaten petroleum. Te 's Hertogenbosch heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Mej. D. nam een lamp mede naar haar slaapkamer, om in bed nog wat te kunnen lezen. Zij is daarbij in slaap gevallen en de gordijnen zijn aan het smeulen gegaan. In den vroegen morgen bemerkte een werkman dat er op haar kamer brand was. Hij wekte de huisgenooten, de deur der slaapkamer, die gesloten was, werd met geweld geopend en de dame in bewusteloozen toestand gevonden. Alle pogingen om haar in het leven te behouden bleken vruchtelooseen paar uur daarna overleed zij. Het binnenbrandje was door den rook grootendeels van zelf uitgedoofd. Aan de Hoflaan te Kralingen is een wagen waarop de voerman met vrouw en kind gezeten was, in het water geraakt. De vrouw en het kind geraak ten onder den wagen, terwijl de man tusschen het voertuig en het paard beklemd geraakte. Hij wist zich echter te redden en haalde daarna met de hulp van eenige voorbijgangers, vrouw en kind onder den wagen van daan. De vrouw was reeds bewusteloos. De man werd later zoo ongesteld dat hij per rijtuig naar zijn woning moest wor den gebracht. In een gering logement in de Nieuwe Zijds-Armsteeg te Amsterdam werd een bejaarde vrouw, terwijl zij dronken in slaap ge raakt was, door een tweede aldaar verblijl hou dende vrouw van al haar geld beroofd, hoe vei lig zij ook gemeend had haar schat tusschen hare kleederen te hebben verborgen. Het gelukte de diefegge in den zoogenaamde}) Duivelshork Ie vatten. Een knaapje van t wee jaren is te Wo'l- dendorp in een beerput gevallen en levenloos opgehaald. Het bekende boert je, II. Niem.-iier, die ziekten geneest door handoplegging, houdt thans twee dagen per week zitting in een kel der te Groningen. De toevloed van patiënten is zoo groot dat zij op één dag niet konden gehol pen worden. Aan boord van een Amerikaansch driemastschip is te Amsterdam een sjouwerman achterover in het ruim gevallen. Hij werd ern stig gekwetst. Nu de gure Aprilvlagon zoovele meuschuu nood zaken om thuis te blijven en soms stil te zitten, is 't zeker een geschikte tijd om zich te verpoozen met wat onze nieuwsgierigheid kan wekken. De een houdt echter van spel, de ander van lectuur, zoodat 't voor een krauteuschrijver al heel moeie- lijk is aau allen te voldoen. Toch vvonscht uw schrijver niet stil te zitten en allicht is toch een goedgunstige lezeres of lezer te vinden voor het >allerlei«, wat hier volgen zal. Gelijk reeds sinds eenigen tijd bij onze zuide lijke naburen gebeurt, is ook in ons land, iu de Ommelanden, een beweging uitgebroken, die veel hoofden en penneu iu beweging brengt, 't Is be grijpelijk dat wij omtrent de plaatselijke toestandon in dat deel onzes lands geen oordeel kunnen vel len, maar toch 't moet gezegd eenigszins bevreemdend komt 't ons voor. Van don hak op den tak springen, doen wij ook hier, want om onze reden bloot te leggen moeten wij over het Utrechtsche telefoonnet beginnen. Hiermede (een net van spreekbuizen) is ook Enschedé, de eerste fabriekstad der Ommelanden, begiftigd en de on derneming werkt daar voordeelig door hare goed koopheid zijn natuurlijk velen aangesloten. Stellen wij hier tegenover den toestand der telefooninrich ting in onze woonplaats, de derde of vierde stad des lands, dan ziet men jnist het tegendeel. Ook Utrecht bezit zjjne fabrieken, is zooveel grooter en telt weinig deelnemersnu de prijzen hier ook op /3C.gebracht worden, bieden zich echter eenige honderden aan. Maar eilieve, waar om heeft men dan altijd zoo hooge eischen ge steld, daar men mot minder volstaan kan Moet men nu denken dat genen hebben genoten wat don nijveren ondernemer of werkman toekwam, of dat dezen »genomen hebben van den grooten hoop?« Beide gevallen zonden ongetwijfeld een toestand bloot leggen waaromtrent niemand zich behoefde te verwonderen dat eenmaal tegenstand na betoonde lijdelijkheid volgde. Wij namen ons voor slechts in een vluchtige kout over een en ander te handelen en daarom hierover basta! Toch om 't belang van werk en nering zij hier nog gemeld dat sinds eenige we ken onze stad eene inrichting rijker is geworden, die door uitgebreidheid en lage prijzen iedereen tot nut en voordeel kan strekkem: het kleederenmaga- zijn van den heer Eduard Jacobson dat hier werd opgericht, mag zeker gelden als een tegenhanger van Magazijnen als »de stad Parijs* enz. Concur rentie allerwego men ziet 't ook hier, en hoe wel 't mogelijk is dat beide genoemde magazijnen op een enkel oogenblik wellicht honderden van 't benoodigde kunnen voorzien, staat 't iedereen vrij zijne tenten op te slaan waar bij kan en wil en is veiligheid van eigendom voor elk inwoner gewaarborgd 't is dus afkeurenswaard dat de schen dende hand van een naijverige of baldadige de groote spiegelruiten in het nieuwe magazijn alzoo beschadigde. Nog eene andere nieuwigheid kwam 1 April tot stand, namelijk een magazijn op afbetaling, waar eene groote verscheidenheid van goederen ver krijgbaar is, waarvan men de prijzen bij termijnen voldoen kan. De oprichter, L. Loeb, is ook onder nemer van dergelijke magazijnen te Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Delft, en men mag dus veronderstellen: een man van ondervinding op dit gebied. Of zijn magazijn ook voor onze stadgenoo- ten nuttig kan zijn? Wij wenschen't en durven veronderstellen dat menigeen daardoor zal kunnen verkrijgen, waartoe vroeger slechts banken van leening konden in staat stellen en daar niet zelden van 't laatste spijtige gevolgen voor komen, kan de gelegenheid van geregelde afbetaling o. i. niet anders dan gunstig voor den minvermogende werken. Door onzen gemeenteraad is onlangs het plan tot uitbreiding der stad aangenomen en zoo zal men in een niet ver verwijderd tijdstip woningwij- ken vinden, waar thans nog koeien grazen of wèl de fabrieksarbeider zijn werk verricht. Zoo zul len tusschen onze gemeente en Vleuten, waar voor heen de steenfabriek der heeren Van Lier stond, dra een 150tal woningen voor den werkenden stand verrijzen en bevolkt worden Hieraan is niet te twijfelen, daar 't thans voorkomt dat wo ningen verhuurd zijn, nog slechts in aanbouw of zonder kap. Groote veranderingen staan dus in de naaste toekomst voor 't Sticht te wachten. Het kanaal van de hoofdstad des Rijks naar de Merwede zal daaraan ook ruimschoots bijbrengen. De sluiswer- ken, daartoe noodig, zoo hier als te Vreeswijk, aan de Lek, zullen dra gereed zijn en de aanstaande zomertijd is zeker de geschiktste misschien wel afgewachte tijd, om het geheele werk met kracht door te zetten en te voltooien. Vele handen zullen daardoor aan werk worden geholpen, te meer daar ook de Noderlandsche Rhijnspoorweg zijne lijn van hier naar Rotterdam zal moeten verleggen. Niet dat nu juist de N. R. S. daartoe zal moeten me dewerken, verre van daar, doch juist de samenloop van uitbreiding en aanleg zal 't hare floen om aan ieder te kunnen verschaffen, wat voor levensonder houd noodig iswerk en brood. Dat daaraan be hoefte was, wie zal 't ontkennen Of de verloo- peu wintertijd nu juist de onaangenaamste was, willen wij volstrekt niet beweren, doch dat ge lijk in 't begin van ons schrijven gemeld de werkman nu juist zonder reden in verzet zou komen, om vermeende reden zelfs tot oproer over slaan, dat mag men als welwilleud denker en lezer niet voetstoots aannemen. Ook in onze stad werd door eenige werklieden gevraagd om hulp, aan 's Burgemeesters woning en naar diens aanwijzen op het Stadhuis. Aan hun ver langen werd voldaan, 't was ook noodig en wel eens wat vlug heeft men de beweging, die het Al gemeen Nederlandsch werkliedenverbond kenmerkt als een Sociaal-democratische karaktertrek aange zien. Om de onderscheiding daarvan aan te toonen verscheen dezer dagen een boekwerkje, dat een ieder ter lezing wordt aanbevolen en voor slechts 20 cents overal verkrijgbaar is gesteld. Gelijk in Amsterdam, bleef men in de Stichtsche hoofdstad niet, geheel bevrijd van strijd op kerke lijk gebied. Verdeeldheid in haar bestuurscollege en nog onlangs kwestie over een te beroepen pre dikant waren daarvan het gevolg. Een gepromoveerd stadgenoot doctor iu de geneeskunde en ijveraar voor de zaak der prostitutie (bestrijding van onze delijkheid) had aanzoek gedaan om ook ter voldoe ning van de aanhangers dier richting een predikant van moderne richting voor deze gemeente te be roepen in do plaats van Dr. Merens, die om gezond heidsredenen ontslag verkreeg. Op grond van een drietal redenen werd dit echter geweigerd en hoe wel ook deze werden tegengesproken als met de handelingen van het college in strijd, restte niets anders dan te berusten in den wil der macht hebbers. Nog even spraken wij over prostitutie en naar aanleiding daarvan zij gemeld dat in eene onlangs gehouden vergadering besloten werd tot het op richten van een doorgangshuis in onze stad, strek kende tot stenn der zedelijkheid van en verblijf voor gevallenen, waartoe het bestaande Tehuis* niet zeer genegen was. Met de aanbieding dezer regelen aau uwe leze ressen en lezers, eindigt de schrijver. Utrecht, 10 April 1886. P. A. B. stemming van Vrijdag. Telegram. Goddank verlost, ons zelf strop om hals, liberalen behoefden maar toe te balen, ge lukkig verblind niet gedaan. Luidt de klokken van vreugde Waar men die wel het allerlaatst zou zoekeu, heeft een Amsterdamsche slager één groote en drie kleine juweelen gevonden, nl. in de maag vaneen varken. R. v. A. Het zesjarig zoontje van den deftigen Notaris Randsma van Arenvelde ziet op diens kantoor een oude reistasch hangen, waarop, met koperen spij kers, de beginletters van pa's naam staan, en vraagt nieuwsgierig: Pal heeft u vroeger met Recht voor Allen* go- loopen Een dronkaard, wegens herhaalde veroordeeling ter zake van dronkenschap voor den tijd van 3 maanden in de Schans* geplaatst, schreef kort geleden aan zijn vrouw of ze hem zestig gulden wilde zenden, want te Ommerschaus was zulk een goede gelegenheid om een tapperijtje te beginnen. (Historisch.) t Heusden, van 5 April tot 12 April. Geboren: Hendrikus, z. v. P. Belzer en M. v. Gerdingen. Overleden: Christina Dollekens, 10 weken. 2e Klasse. Trokking van 19 April. Prijzen van f 100 en daarboven. Prijs van 20000 no. 2547 1000 nos. 9490, 9987; ƒ400: no. 11192; 200: no. 8215; 100 nos. 8210, 9280, 15668, 16543, 16968. KERKNIEUWS. Nkderl. He'rv. Gemeente. Heeren Kerkvoogden der Hervormde gemoenle te Heusden, hebben tot het honden eener klassi kale conferentie, waarin over den nood der gere formeerde kerken zal gesproken worden en welke gedragslijn men te volgen hebbe, het gebruik der kerk mot bijgebouwen, waarin do gewone klassi- kalo vergaderingen gehouden worden, geweigerd. 's HERTOGENBOSCH, 12 April. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 205 stuks. De prijs was le kwal. van 0.53 tot 0.56; 2e kwal. van 0.50 tot 0.533e kwal. van 0.47 tot 0.50 per kilogram. Het aangevoerde werd aan boven genoteerde prijzen vlug verkocht. De prijs der boter was 1.04 k f 1.30. GEDACHTEN. Zich in hnis aangenaam en nattig bezig te hou den dat is inderdaad een kleine studie; nochtans heeft hij die zulks verstaat en van zijn huis zijn wereld heeft weten te maken, het beste deel uitge kozen. Naar mate oen huisgezin is samengesteld, is het een hemel of een hel op aarde. Voed geen te ideale liefde voor een sterfelijk wezen. Met zulke droomerijen bereidt men zich maar teleurstellingen. Al die hooge gedachten ma ken toch plaats voor het werkelijke loven. Onvermengde levensvreugde valt geen sterveling ten deel. Niets verergert de kwade luim zoo zeer als het gevoel van ongelijk te hebben. Op onwaardige taal is dikwijls 't waardigste antwoord het zwijgen. Vlecht als stervoling een krans, dien gij als he meling kunt dragen. Plok uwe bloemen en draag uwe lasten, maar ga gedurig eens overeind staan, om opwaarts te zien. Kwade luimen zijn de furiën der liefde en des geluks. Zij bederven en vergiftigen de edelste zie len. Zelfs van de innigste liefde versterft de wortel als hij niet gevoed en verzorgd wordt. Op de volgende karakteristieke wijze beriebt de heer Haffmans aan zijn blad den uitslag van de Door overlijden van den inteekenaar wordt eene UitgeverELSEVIER-MAATSCHAPPIJ, waarvan, volgens de laatste inteekening, doel 1 en 2 elk a ƒ4.zijn verzonden, en wel onder voorwaarde, dat deel 1 en 2 gratis worden afgestaan aan hem die zich verbiudt de vervolgen voor zijne rekening over te nemen. De genoemde beide deolen zijn fonkelnieuw en ODopengesneden. Te bevragen onder No. 124 aan den Uit gever dezer Courant. Notaris DE GIER te H e u s d e nzal op Woensdag 14 April 1886, 's morgens ten 10 ure, ten sterfhuize van Mevrouw de Weduwe TRACKERS, in de Wittebroodstraat, om con tant geld, VERKOOPEN: zal aldaar, ten herberge van de kinderen J. DE WIT, op voormiddags 10 uur, finaal VERKOOPEN: II. A. C. 95.30 WEILAND, te Dussen, in het Noordeveld, ingezet en ver hoogd tot f 1900 1.52.70 WEILAND aldaar, ingezdt op 2800. 1.21.00 WEILAND aldaar, ingezet op f 2350. 2.98.00 WEILAND aldaar, ingezet en verhoogd tot slechts f 2575. 1.18.40 BOUWLAND aldaar, inge zet op slechts f 1375. 2.35.20 WEILAND aldaar, ingezet 2500. en verhoogd tot slechts Goed ordinair Vrij goed, frisch Goed en frisch Zeer goed Zeer goed, zwaar, Rijp, iets geurig, Rijp en geurig Fijn en Geurig Extra fijn en geurig Per i/a KG. ƒ0.70. - 0.80. - 0.90, - 1.— - 1.10. - 1.25. - 1.50. - 1.75. - 2.-. Bij 21/% KG. 5 bij een kistje 10 korting. VAN Aan het Atelier bestaat dagelijks gelegenheid tot poseeren. Opname met het Instantané procédé. Specialiteit in vergrootingen naar kleine portret ten in kooldrnk (onveranderlijke pbotografie). Crayonteekening, Aquarel en Olieverf in alle ver langde formaten. Vereeniging van Gistfabrikanten. Bekroond met de Zilveren Medaille op de Wereld-Tentoonstelling Amsterd. 1883, LEVEREN UITSLUITEND in alle hoeveelheden, tot de laagste prijzen. Het Huis Au Hou Marché* heeft geene Succursalen noch Vertegenwoordigers te Par^s, fiPIF evenmin in de Franse %o Departementen noch in het Buitenland. Het Postverkeer heeft eene wijziging ondergaan ingaande 1 April 1.1., toen het nieuwe Internationaal postverdrag in wer king trad. De heer C. L. Brinkman te Arasterdam heeft deze wijzigin gen opgenomen in een volledige Tabel van het Postverkeer, bestemd voor dagelijksch gebruik. De praktische wijze van bewerking maakt dat men bij het raadplegen er van met een oogopslag vindt wat men zoekt. De prijs is zeer gering: ƒ0.35 op stevig papier en ƒ0.65 op carton. Wij stellen ons voor dat ieder, die van het Postverkeer, voor binnen- en böitenlandsche verzendingen, van tijd tot tijd gebruik maakt, zich volgaarne deze tabel zal aanschaffen, die getrouw zal antwoorden op alle vragen die haar omtrent de expeditie zullen kunnen gesteld worden. ALLIES GOEDKOOP en ter goeder trouw TE VERKOOPEN is de stelregel van het Iluis AU BON MARCIIÉ PARIJS. De Magazijnen Au Bon Marchét zijn de grootstede best ingerichte en de best georganiseerde en staan als eene van de merkwaardigheden Parijs bekend. van De Magazijnen +AU BON MARCHÉvergrooten zich aanhoudend zonder geheel en al te kunnen voldoen aan den aamqroeienden toevloed hunner klanten. Nieuwe gebouwen zijn geopendwelke zeer uitge breid zijn en van het huis *Au Bon Marches een eenigst magazijn dor wereld maken. De oppervlakte r>an het gebouiv beslaat meer dan 10,000 vierkante Meters. (Een Bunder.) Wij hebben de e er ter kennis der Dames te brengen dat onze verschenen is en dat hij op a> invrage franco toegezonden wor lt. Wij zenden ingelijks franco op aanvrage stalen van al onze nieuwe Zijden- en Woüenstoffeneffen Lakensche- en Fantasiestoffen, Tapijten en Meubelsits enz., benevens Toilletten, JaponnenKoslun. vs. Confecties, Hoeden, Onder- en Bovenrokken, Ochtendjaponnen, Kostumes en Mantels voor Meisjes en o 'ongens. Lingerie, gemaakt Linnengoed, Parapluies, Parasols, Handschoenen, Dassen, Bloemen en Veeren, Schoeisel voor Dames en voor Meisjes, Badcostumes, Articles de Parisenz. Onze verzendingen gesc. \ieden vrachtvrij van af 25 francs, met uitzondering evenwel van Meubels, Beddengoed en artikelen van een zekeren omvang en gewicht., volgens de bepalingen van den Catalogus. De Dames hebben dus slechts het beu '*ag onzer factuur, vermeerderd met de inkomende rechten, te betalen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3