No. Zaterdag 17 April. FEUILLETON. DE DWEEPERS. Uitgever: L. J. VEERMAN. Heusden. Brieven uit Amsterdam. VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.Franco per post zonder prijs- verhooging. Binnenlandsche ADVERTENTIEN waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegeven worden slechts tweemaal in rekening gebracht. Rij toezending gelieve men vooral duidelijk den naam van den Uitgever op het adres te stellen. Wij scheppen adem. Op 't laatst van 't seizoen is de drukte zoo overstelpend, dat men bijwijlen twee lichamen extra zou kunnen inschikken en de verslaggevers der dagbladen zich per tram of vigelante van de eene naar de andere uit- of opvoering laten transporteeren. Ge bemerkt dat ik dit niet zeg als handelsman, doch slechts als beminnaar der kunst. Toch heeft ook de handel zijn vergaderingen, maar't zijn in den regel geen opwekkende. Deze week bijv. is een plechtige uitvaart gehouden bij gelegenheid van den dood der maatschappij ii[nsulinde," die de concurrentie moet op geven en niet in staat is hare schepen op te leggen tot afwachting van betere tijden, waartoe het bestuur aangespoord werd door den heer Vroege, diende dagbladen abusie velijk in Sliedrecht een thuis gaven. Ze heeft drie ton vervaren *en verlegen en men mag, de tegenwoordige omstandigheden in aanmerking genomen, den moed bewonderen van den hoer Vroege van Alblasserdam en een dertigtal gelijkgezinden, die 't met de c/Insulinde" toch nog eens wagen wilden. Zij ruste in vrede! Indien ze slechts twee dagen vroeger ter aarde besteld was, had het bestuur den obligatiehouders tot een zeer geschikte plech tigheid kunnen uitnoodigen, tot bijwoning nl. in de kerk der Remonstranten van het Requiem van Cherubini, uitgevoerd door het kerkelijk koor onder Daniël de Lange. Een requiem is een mis voor afgestor venen en de R. C. kerk telt in zijn bibli otheek vele dier missen van verschillende componisten. Dat van den Italiaan Cheru bini echter munt uit door verheven ernst en keurige bewerking en deze eigenschap pen maken het tot een toonwerk, waarmee een geoefend zangkoor eer behalen kan, niet van de gewone concertbezoekers en de wufte schare, maar van degelijke be oefenaren en liefhebbers der schoone toon kunst. Dit werk, vervaardigd op den dood van den ongelukkigen Lodewijk XVI van Frankrijk, is onder De Lange's leiding met groote zorg ingestudeerd en uitgevoerd en geeft den hoorders een rijk muzikaal genot. Zooals ge weet is Dan. de Lange een zoon van den verleden jaar te Rotterdam overleden musicus Sam. de Lange Sr. Hij is een leerling en vurig bewonderaar van Verhulst, aan wiens verdiensten ge laatst hulde hebt gedaan. De Lange houdt de liefde voor de z.g. gewijde muziek in de hoofdstad levendig en wat daarvan ten ge- hoore gebracht wordt, geschiedt onder zijne leiding. Hij is een man, die als aanvoer der van koren zeldzame gaven heeft en in dit opzicht niet behoeft te wijken voor Verhulst, en hij heeft op dezen zijn inne mende manieren en steeds netten toon voor. Hij is een gentleman, ook wanneer hij ern stig verstoord is bijv. op heeren die b zin gen waar bes staat, of dames die zingen, «Gij vergist u.« «Ik meen gerechtigd te zijn, om die vraag aan u te doen, gij, die dagen lang bij Soltyk logeert en elk oogenblik van den dag met hem samen zijt.» «Gij vergeet dut mijne moeder er ook is.» «Hoe het ook zij, ik verkies uw speelpop niet lan ger te zijn.» «Gij hebt geen recht, mij zulke verwijten te doen, antwoordde zij kalm, «ik heb nooit met u gespeeld en u nooit misleid. Eerlijk en openhartig heb ik u te kennen gegeven dat ik met Soltyk mijne plannen heb. Nog slechts kort geleden heb ik u gezegd dat ik mijn doel nabij was en dat dan iedere hinderpaal voor onze vcreeniging zou zijn opgeheven. Leer meer vertrouwen in mij stellen, vertrouw mij ook thans, nu ik een' stap gedaan heb die u onverklaarbaar moet voorkomen, maar die ik doen moest, om ons huwelijk mogelijk te maken.» «Welken slap bedoelt gij?» «Ik heb mij gisteren met Soltyk verloofd. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. waar ze zwijgen moeten, al welke fouten een directeur zoovele doornen, niet in 't oog maar in 't gehoorvlies zijn. Ook hij is een man van beteekenis en ofschoon zijn haten reeds bijna wit zijn, ligt nog een groot leven voor hem, daar hij eerst 46 jaren telt. Zijne lessen zijn gezocht en moeten naar ik hoor met 5 per uur betaald worden. Nu ik toch over kunst en kunstenaars 't woord voer, maak ik met een enkel woord melding van de aanwinst door de gewijde muziek gemaakt met het geheel nieuwe or gel in de oude Luthersche Kerk, een kost baar stuk werk van schoonen, vollen toon en met de nieuwste vindingen verrijkt. Wel hebben we een schoon instrument in het Paleis, doch dit gebouw leent zich minder tot gewone zanguitvoeringen van wege zijn onmetelijkheid en slechte accoustiek. Wel bezitten enkele hervormde kerken schoone orgels, de N. K. o. a., maar wanneer de predikanten zelfs een orgel een zondig in strument noemen, is er geen hoop dat ooit een fuga van Bach of een psalm van Swee- linck genade in hun oogen zal vinden. De Luth. gemeente is in dat opzicht vrijgeviger. Allereerst heeft zo omgezien naar een man van talent. Organisten zijn er bij de vleet, want het orgel heeft in de laatste jaren zijn intrede gedaan in duizende huisgezinnen en velen verdienen een centje aan onderwijs op dit instrument en vangen elkaar vliegen af door b.v. te annonceeren/,muziekkennis geen vereischte," of //men leert koralen spe len uit het gewone gezangboek.Nu, dat is er dan ook naarDoch laat ik deze knoei ers niet in eenen adem noemen met musici als b.v. wijlen Bastiaans en andere meesters «Wat!» «Val mij niet in de rede, maar hoor mij tot het einde toe aan. Ik heb eene verhevene, heilige taak op mij genomen en moet die vervullen. Mijne ver loving is natuurlijk niets dan eene komedie, maar eene komedie die gespeeld moet worden, wil ik mijn en ons doel bereiken. Ik moest den graaf volkomen in mijne hand hebben cn thans is mij dat gelukt. Gij begrijpt dat er op deze verloving geen huwelijk volgt, dan het onze. Binnen een paar dagen vertrek ik met mijne moeder en Soltyk naar Bojary, daar moet de onlknooping plaats hebben. Als ik van daar terugkeer, ben ik de uwe en zal u naar het altaar volgen.» «Maar denkt gij nu inderdaad dat ik dit sprookje voor goede munt zal aannemen?» riep Zesin, terwijl hij toornig opsprong. «Gij wilt mij paaien om zeker te zijn dut ik uw huwelijk met Soltyk geen hinder palen in den weg zal stellen. Zijt gij eenmaal gravin Soltyk, dan lacht gij om den onnoozele, die u liefhad, tl aanbad. «Als gij mij wantrouwt,» sprak Dragomira, «dan hebben wij afgehandeld.» Zij stond op en plaatste zich aan het venster. «Ga heen! Ik weet nu wat ik van uwe liefde denken moet. Liefde zonder ver trouwen is eene onmogelijkheid, een damp, een waan en verdient den heiligen en verhevenen naam van liefde niet. «Ik zou dwaas zijn als ik u nog langer vertrouwde, riep Zesin haar toe. Dragomira had op zulk een' krachtigen tegenstand niet gerekend. Zij was een oogenblik ten einde raad. Doch opeens kwam er een nieuw plan in haar op. Wilde zij hein niet voor altijd verliezen, dan moest hij tijdelijk onschadelijk gemaakt worden. Zoodra over Soltyk's lot de teerling geworpen was, kon hij zijne vrijheid dan weder herkrijgen. «En als ik u nu de kliukendste bewijzen van mijne liefde geef?» voegde zij hem toe, terwijl zij zich plotseling omwendde, «als ik mij geheel in uwe han den geef?» op dit koninklijk instrument. De L.-Gem. heeft tot haar organist verkozen den heer Samuel de Lange, van 's Gravenhage, broe der van bovengenoemden. En thans geeft ze Zondagsmiddags orgelbespeling, die meer volk trekt dan de gewone godsdienstoefening, daar de toegang gratis is en duizenden reeds deze gelegenheid aangegrepen hebben kennis te maken met een virtuoos als De Lange en met de meesterwerken van Handel, Bach e. a. voorgedragen op een instrument, dat niets te wenschen overlaat. Gewoonlijk geeft men aan ons klimaat de schuld wanneer de meer of mindere onge schiktheid van Nederlanders voor den zang ter sprake komt en wijst men naar het zui den als 't land van belofte voor keel en stem. Maar nu hebben we deze week in ons midden gehad een gezelschap Russen, man nen, vrouwen en kinderen, die hun volks liederen zóó keurig voordroegen, dat we onze klimaattheorie noodig moeten herzien. Daar is b.v. een baszanger bij die de lage //bes" zingt en sopranen, die de onze in de schaduw zetten. Ieder die bij 't hooren van 't woord Russen denkt aan ruwheid en hard heid ga deze kunstenaars hooren en hij zal bekeerd worden. En zoo hebben we nog veel genoten de zen winter tusschen de Socialistische buien door. Thans is 't een zoowel als 't ander op de vlucht gejaagd voor de lentezon, die nog wel niet van harte schijnt, maar toch reeds zooveel te verstaan geeft dat onze huis moeders aan 't inslaan van stoffers en leeren- lappen beginnen, een zekerder bewijs dat de zomer nadert dan de komst van eenige ver dwaalde ooievaars. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD Het Land van fasden en Alten, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD m DOOR 50) LEOPOLD VON SACHER MASOCH. De Zielenvangster. Voor ied'ren raensch komt eens het oogeublik, dat hem de genius, die zijn lot bestuurt, de teugels zelf in han den geeft. Fe. Hïbel. Mevrouw Mulatin had eindelijk hare toestemming gegeven voor het huwelijk van hare dochter met Soltyk. Zoo zag de graaf zich dan zijn doel nabij, stond hij op den drempel van het hoogste aardsche geluk dat hij zich denken kon. Den volgenden morgen zou Dragomira de noodige beschikkingen treffen, om de zaak zoo spoedig moge lijk tot een gewenscht einde te brengen. Zij speelde reeds geheel de meesteres en allen gehoorzaamden haar, alsof het zoo behoorde. Terwijl zij aan de ontbijttafel zaten en Soltyk ter nauwernood genoeg zelfbeheersching bezat otn zijne oogen voor een enkel oogenblik van haar af te wen den, beval zij eene slede voor te brengen en verzocht Glinsky, haar naar Kiew te willen begeleiden. Zij wenschte hem de taak op te dragen om de familie Oginski op de hoogte te brengen van den stand der j zaken, eene opdracht, die voor den ervaren diplomaat geknipt was. Het doel van hare reis was, met Zesin te onderhandelen. Blijf gij liever tehuis,zeide zij daarom tot Soltyk, »ik kom heden avond ol op zijn laatst morgen terug. Mama en Henryka zullen u ge zelschap houden.» Met een diepen zucht verklaarde de graaf dat eene scheiding van enkele uren hem reeds eene eeuwig heid scheen en verzocht haar daarom, op haar besluit terug te komen. Als een kind bad en smeekte hij en beloofde zelfs, haar in Kiew geheel aan haar zelve te zullen overlaten; doch zij bleef bij haar plan en Soltyk schikte zich in zijn lot. De slede kwam voor; Dragomira kuste hare moe der ten afscheid en daalde aan Soltyks arm het bor des af. Toen zij aan Glinsky's zijde, in warm en kostbaar pelswerk gehuld, in de slede zat, bood zij den graaf hare lippen ten kustoen knalde de zweep en het lichte voertuig vloog voort. In Kiew aangekomen, liet Dragomira Glinsky zijns weegs gaan en zond Barichar met eene bood schap naar Zesin. Deze kwam dadelijk. «Wat hebt gij mij te zeggenzoo begon hij, ik verbaas mij er over dat gij er nog notitie van neemt, of ik nog leef of niet.» «Hebt gij weder verwijten?» antwoordde zij en sloeg hare armen om zijn' hals, «het baat u toch niet, gij zijt de mijne en raakt mij niet weder kwijt. «Hebt gij mij dan niet meer lief?» Zesin keek haar onthutst aan; hij begreep niet wat zij bedoelde. «Hier kan dat niet,» vervolgde zij, «wij zijn hier door spionnen omringd. Maar ik heb eene vriendin, die alleen een huis in een der voorsteden bewoont, daar zal ik u heden avond opwachten. Is dat u ge noeg?» Zesin was volkomen overwonnen. Hij wierp zich aan hare voeten en bedekte hare handen met kussen. «Dus, heden avond om tien uur zijt gij present, niet waar?» Zij noemde, hem de straat en beschreef hem het huis. «Vergeef het mij,» smeekte Zesin, terwijl hij op stond en haar in zijne armen sloot. Een zalig lachje omspeelde hare lippen, zij bloosde als eene gelukkige bruid. Toen Zesin vertrokken was, zond zij Barichar naar de «Roode Kroeg.Weldra verscheen Bassi; Drago mira sloot zich met haar in hare kamer op. «Van nacht moet Jadewski, de jonge officier gij kent hem wel voor eenigen tijd onschadelijk worden gemaakt;» zoo begon zij. «Als er geen bloed behoeft te vloeien, kunt gij op mij rekenen,» gaf de jodin ten antwoord. «Ik heb hem op heden avond rendez-vous gegeven. Zorg gij, in de straat te zijnspreek hem aan en zeg hem dat gij door mij gezonden zijt om hem tot mij te voeren. Uwe handlangers moeten een uur van te voren binnen komen en zich in het huis verbergen. Ais hij bij mij is, zal hij zijn' degen afleggen; ik zelf zal hem den strik om den hals slaan en dan moeten uwe helpers bij de hand zijn, om hem te knevelen en te vervoeren. Hij moet naar Myschkow gebracht worden en in het gewelf worden opgesloten, totdat ik zelf kom, om hem uit zijne gevangenschap te verlossen. Maar druk uw' lieden op het hart dat hem geen haar gekrenkt mag worden.» «Ik zal uwe bevelen volvoeren.»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 1