BUITENLAND. BINNENLAND. HEUSDEN, 16 April. t WAALWIJK, l5 April. Op de heden gehouden markt was de aanvoer van paarden niet groot, er waren ook weinig koopers. Vee was er buitenge woon veel aangevoerd. De handel is dus ook niet groot. Ter botermiju waren aangevoerd 593 kilo gram welke werden verkocht van f 1,09 tot 1,18. RA AMSD0NKSVEÉR7~Ï2 "April. Heden na middag geraakte alhier een vierjarig kind onder den tram, met het treurig gevolg, dat de beide beentjes werden verpletterd en reeds afgezet zijn moeten worden. t DALEM, 14 April. De verschillende lande rijen in de polders Vuren en Dalem zijn weer aan merkelijk hooger verpacht dan het vorige jaar; goede stukken brachten 10 a 15 percent meer op. t WOUDRICHEMr Vrijdag 1.1. verschafte de Christelijke Zangvereeniging „Hallelujah," onder leiding van den Heer Ph. van Wijk te Gorin- chetn, door het geven van hare eerste openbare uitvoering in het Herv. kerkgebouw alhier, aan een talrijk publiek in waarheid een' zeer genot vollen avond. Het programma bevatte 14 nommers, waarvan verscheidene uitnemend werden uitge voerd. Ds. Nonhebei had de vergadering met eene zeer gepaste toespraak geopend. De dank aan de leden toegebracht, mocht zeker welverdiend heeten, daar deze uitvoering bij velen lang in aangename herinnering blijven zal. De entree was vrijde collecte ten bate der armen bedroeg f 9.88 en die voor de kerk f 3. t In de vorige week werden voor Hardings veld en deze gemeente omstreeks 4000 elften gevangen, waarvan er 999 alhier op de markt werden aangevoerd. De prijs was 80 ct. k f 1 per stuk. Gis teren werden er 2 zalmen en 2000 elften ge vangen. Dinsdagmiddag, aan het slot der Kamerzitting, verklaarde de minister van Binnenl. Zaken, dat het Ministeiie zijn ontslag aan den Koning had aangeboden. Op voorstel des Voorzitters heeft de 2e Kamer besloten, naar aanleiding van het door het mi nisterie gevraagd ontslag voorloopig de voorstellen tot grondwetsherziening van de lijst der werk zaamheden af te nemen. In parlementaire kringen wordt verzekerd, dat de Koning 't ontslag van het Ministerie niet zal aannemen en ontbinding der Kamer dus zeker kan geacht worden. In de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag had bij het ontwerp tot wijziging van Hoofdstuk V der Staats begrooting een discussie plaats over de ontdekkingen van Pasteur. De Minister Heems kerk verklaarde, dat, waar behoeftigen zich even tueel aan een proefneming wilden onderwerpen, hij zou zorgen vmr de reis naar Parijs. De heer Viruly was daarmede zeer ingenomen. De heer Keuchenius daarentegen noemde de geheele inen- tings-theorie kwakzalverij, uit zucht van Pasteur naar grootheid en geld. De Minister ontkende dit, doch erkende, dat wetenschappelijk de zaak nog niet vaststond, maar wel de groote waarschijnlijkheid voor de juist heid van het middel. Men schrijtt uit 's ILge dd. 14 April: Eeu zware slag heeft de stad ouzer inwoning en liet geheele vaderland getroffenAnna Louisa Geertruida BosboomToussaint is geheel onver wachts overleden. Zij werd geboren te Alkmaar den 16n Sept. 1812 en had dus bijna den ou derdom van 74 jaren bereikt. Na op 20jarigen leeftijd haar examen als huisondervvijzeres te hebben afgelegd, begon zij haar loopbaan als gouvernante bij een deftige familie te Hoorn; zij bleef daar twee jaren inmiddels haar kennis steeds vermeerderend, en in 1837 verscheen haar eerste novelle „Almagro" in Beyerinks „Magazijn van Romantische Verhalen", geschreven onder den in vloed van Scott en Byron. Kort daarop volgde „De graaf van Devonshire", dat door Potgieter in de „Gids" met lof werd besproken. Wij zullen de schrijfster niet stap voor stap volgen op haar welbesteed leven, en ook niet al haar werken vermelden. De meeste daarvan zijn zoo niet populair, dan toch algemeen bekend gewor den. Men denke aan „Lauernesse", aan de Ley- cester romans, aan „Mejonkvrouw de Mauleon", „De Delftsche Wonderdocter", „Majoor Frans", om slechts enkele te noemen. Van allen kan ge zegd worden dat zij van een bewonderenswaardig talent, van een groot meesterschap over de taal, van groote kennis, ook van het menschelijk hart, getuigen. Busken Huet. noemde mevr. Bosboom de dichteres van het Protestantisme, en inderdaad van „Lauernesse" af tot in haar laatste werk toe, bleef zij de kerkleer, die zij beleed, de Evange lischHervormde, met warmte toegedaan. Dat geeft aan haar werken een bijzonderen stempel. Het leven van mevr. Bosboom was, afgeschei den van haar werken, weinig rijk aan incidenten. In April 1851 trad mej. Toussaint in den echt met den gevierden kerkschilder Bosboom, en se dert dien woonde zij in de residentie. Men her innert zich nog hoe zij bij haar zilveren bruilofts feest werd gevierd, en hoe men haar 70n ver jaardag voor haar tot een feestdag maakte. Ont brak het bij die gelegenheid aan officiëel eerbetoon, het geheele land bleek haar verdiensten naar waarde te schatten. Ook in het buitenland telde mevr. Bosboom vele vrienden, en verscheidene ha- rer romans werden in het Duitsch, Engelsch en Fransch vertaald. In de laatste jaren was mevr. Bosboom lijdende en zij ging weinig nit, maar de geest bleef on verzwakt, al werd het lichaam gesloopt, en haar belangstelling voor al wat schoon en goed was onverminderd. Haar laatste opstel in „De Gids" kan daarvan ten bewijze strekken. Mevr. Bos- boom's heengaan veroorzaakt een leegte in onze letterkunde, die niet licht zal kunnen worden aangevuld. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft bij wijze van proef op het tra ject Utrecht's Bosch een zoogenaamden „blik- semtrein" laten loopen met Westinghouse-rem. De trein heeft dezen afstand in 45 minuten af gelegd, terwijl een sneltrein daarover één uur en een gewone trein één en een half uur doet. Hierbij moet nog in aanmerking genomen worden, dat de bruggen op genoemd traject slechts met een snelheid van 30 kilometer in het uur mogen bereden worden. t Aan de Rijkspostspaarbank, kantoor Amster dam, was gedurende Maart jl. het bedrag der in lagen f 111.896.145, dat der terugbetalingen f 67.235.25. Op den laatsten der maand was het te goed van de inleggers, ten getale van 20769, te samen f 1.099.944.33. Het 39e Landhuishoudkundig congres zal te Leeuwarden worden gehouden op 15, 16, 17, 18 en 19 Juni a. s. Bij de te Vincennes gehouden internationale hard draverij, is de tweede prijs behaald door de „Bie- gawoy" van den Heer P. Kolkman, te Dordrecht. Nabij Valkensweert, N.B., is dezer dagen bij het uitgraven van zand een oud Germaansche begraaf plaats ontdekt. Verscheidene urnen van verschil lende grootte werden, met asch gevuld, slechts op een geringe diepte aangetroffende meeste waren echter zwaar beschadigd. De correspondent der „Gron. Ct." schrijft „Ondervinding is de beste leermeester" en „door schade wordt men wijs heet het in den volks mond, maar de meeste winkeliers en groote ma- gazijnhouders zijn „hardleers" op dit punt. Nu weder blijkt het bij een faillissement te Amster- sterdam dat reeds eenigen tijd geleden plaats had, maar waarover nu druk gesproken wordt, omdat deze week het meubilair wordt verkocht dat de hoedenmaker f 500, de kapper f 700, de ossenslager f 1400 en de banketbakker ook eenige honderden hebben moet. Nh kan men na gaan wat de rekeningen van modistes, couturières en inanufacturiers zullen bedragen. Voor dezen besten klant hebben baas en knechts gevlogen en w as niets te goed in winkel of magazijn. Mr. S. Gratama heeft, namens mej. J. M. M. Schlingemann, ter griffie van het Hof te Arnhem afgezien van het beroep in cassatie, den 30sten Maart jl. aangeteekend tegen het arrest in zake ca. mevr. Burkley c. s., waarbij zij tot 45 dagen celstraf is veroordeeld. Te Krorameniedijk werd dezer dagen een lam geboren met twee koppen, vier oogen, twee voor- en drie achterpooten en twee staarten. Onder Amerongen, tusschen die gemeente en Eist, woedde een hevige boschbrand op het eigen dom van Graaf Aldenburgh Bentinck. Door ver eende krachten wist men ten laatste de vlammen te stuiten. De oorzaak is niet bekend. Door een onbekende oorzaak is te Noordbroek de behuizing van D. Werami geheel afgebrand. Van den inboedel werd niets gered; alles was verzekerd. Te Etten (N.-B.) is een hevige brand uitge barsten in een huis bewoond door twee gezinnen. Door buitengewone krachtinspanning heeft men den brand kunnen beperken. Alles was verzekerd. Oorzaak is onbekend. Een vrouw die in een slaapstee in het Lam groen te 's Hage verblijf had genomen, is daar van een trap gevallen en was dadelijk dood. In Den Haag wordt de kweekeling K. van een der scholen vermist. Het vinden van zijn jas aan den slootkant, op een afgelegen plaats in het Bosch, doet vermoeden dat hij den dood in het water gezocht heeft. Bij het wegruimen der grondslagen van eene onlangs afgebrande woning te Huisen is een ge raamte in zittende houding gevonden. Naar den toestand der beenderen te oordeelen, moet het reeds geruimen tijd op die plaats zijn geweest. Nochtans doet de justitie onderzoek. Op eenigen afstand van Oldenbroek is Zondag iemand gedood door het springen van een gra naat, door hem bij het Kamp gevonden en mede genomen. Onder Loenen is het lijk van een pasgeboren k>'nd u't het water opgehaald. De jus titie doet onderzoek. Te Utrecht aan het station is bij aankomst van den trein uit Gouda een kruier gestruikeld, die in zijn ijver om de portieren spoedig te openen, als naar gewoonte, een eindweegs met den nog in beweging zijnden trein medeliep. Hij geraakte daarbij ongelukkig bekneld tusschen het perron en den trein en werd met vreeselijke verwondingen aan het hoofd en met twee gebroken ribben er tusschen uitgehaald en weggedragen en naar het ziekenhuis overge bracht, waar men alle hoop gaf dat hij nog, niet tegenstaande de ernstige kwetsuren aan den schedel, in het leven zal behouden blijven. Een navolgenswaardig voorbeeld gaven eenige heeren, die van het ongeval getuigen waren ge weest en den stationchef, ten behoeve van de vrouw van den kruier, 15 gulden ter handstelden. Op het stoomschip „Edam", liggende aan den Suezsteiger te Amsterdam, heeft een treurig on geluk plaats gehad. Een werkman, vader van een huisgezin, viel uit den mast op het dek. Deerlijk verwond werd de ongelukkige, na eerst verbon den te zijn, per brancard naar het Binnengasthuis gebracht. Bij Wormerveer schrikte het paard, gespannen voor een boerenwagen, en sloeg aan het hollen, waarbij de voerman, een boer uit Krommenie, en een paar zijner huisgenooten uit het rijtuig werden geworpen. De man werd ern» l)e Duitsche kroonprins is door de mazelen aan getast, waaraan sedert eenige weken de meeste leden van zijn gezin lijden. De verschijnselen der ziekte zijn niet van onrustbarenden aard. De zangvereeniging »Anrora« te Mochelen zal in October van dit jaar een internationalen zangwed strijd houden, tot welken ook Nederlandscbe ver- eenigingen zullen wordou uitgenoodigd. Een postpakket, hetwelk van Moscou naar Ber lijn werd verzonden en voor eene waarde van ruim 250,000 Mark bevatte, is gestolen. De Brusselsche advocaat Van der Smissen, die een moordaanslag pleegde op zijne echtgenoote, toont in de gevangenis niet den minsten spijt over zijn daad. Hij slaapt bijna voortdurend en heeft nog geen enkele maal naar den toestand van zijn slachtoffer gevraagd. De dame die zwaar gekwetst is, kan mis schien nog herstellen, hoewel de geneeshecron zeer weinig hoop koesteren. Het concertgebouw »le Prado* te Parijs is totaal afgebrand. De eigenaar was voor 200,000 fr. geas sureerd en de schade is 150,000 fr. Pasteur heeft thans, blijkens zijn jongste mede- deeling aan de Pransche Academie 726 personen behandeld, waarvan 688 door dolle honden en 38 door dolle wolven waren gebeten. Van de eersten is slechts éon, van de laatsten zijn drie patiënten overleden. De inschrijvingen voor 't Instituut- Pasteur beloopen nu reeds 568.595 frs. De werklieden in de glasblazeryen te Sprimond en Ayrville hebben den arbeid gestaakt. In de om streken van Charleroi is het werk nog door 1400 man gestaakt, maar men gelooft dat ook zij spoe dig den arbeid zullen hervatten. Een dynamiet-ont- ploffing heeft plaats gehad in de woning van den directeur der mijnen te Seuilles. Ongelukken wer den niet veroorzaakt. Te Barcelona is de noorsche driemaster Agantyr aangekomen met 14 man van de Italiaausche goé- let Girgio-Laurenza aan boord, die zeven dagen lang op het wrak van dit vaartuig hadden rond gezwalkt, vastgeklemd aan de masten. De twee zoontjes van den kapi'ein, acht en tien jaar oud, hadden de ongelukkigen op de hoogste mars vast gebonden. Al dien tijd hadden zij met eenige rau we aardappelen het leven gerekt. De werktuigen, welke bij het graven van het Panama-kanaal gebruikt worden, vertegenwoordigen, naar de Fransche dagbladschrijver Molinari, die zich thans in Pauama bevindt, in zijn blad, het Journ. des Débat,s.« meedeelt,, 57,400 paardekrachten. Naar de gewone berekening staat, dat gelijk met de werk kracht van 574,000 meu-cheu. Dat gaat ver boven <lc ïeuzenwerken der oud heid, b.v. ten tijde van Pharao Cheops, aan wiens groute pyramide 30,000 menschen 30 jaren lang gewerkt hebben. Volgens bericht nit Panama, hoeft er een ont ploffing plaats gehad aan boord van het stoom schip »Columbia«, waardoor 15 personen gedood en 22 gewond werden. Op kosten van de Eugelsche Regeeriug zal een wetenschappelijke expeditie naar het eiland Grenada (West-Indië) gezonden worden, om de zonsverduiste ring waar te nemen, welke daar den 29u Aug. a.s. zichtbaar zal ziju. Do expeditie, welke uit zeven sterrenkundigen bestaat, vertrekt den 29n Juli. Door den ijsgang op de Wolga ziju bij Nisjni Novgorod veertig schepen, waarvan verscheidene met naphta geladen, vernield. Ongeveer P/a millioen pond naphta gingen daarbij verloren en de schade aan sche pen en goederen wordt op 100,000de roebels geschat. Een typhon heeft te Saint-Cloud in de staai. Min nesota en in de omstreken der stad gewoed. Zeven en-zestig menschen zijn gedood en velen gewond. Het stoomschip >Taiaroa« van de Union Steam ship Comp. in Nieuw-Zeeland, tusschen Wellington en Christchurch de kustvaart onderhoudende, is bij Kaikoura gezonken. Er werden drie booten met passagiers en equipage uitgeworpen, doch door den hovigen storm sloegen ze alle om en men gelooft dat allen, behalve 3 personen uit oen der booten, waarin zich 29 opvarenden bevonden, zjjn omgeko men. Het juiste getal slachtoffers is nog niet be kend, maar zal vermoedelijk tusschen 70 en 90 zijn. Aan den luit.-gouverneur van Bengalen is een adres gezonden, geteekend door alle geneesheeren van Calcutta en door een groot aantal inwoners van die stad, waarin wordt aangetooud de nood zakelijkheid van krachtige maatregelen tegen de cholera. In het stuk wordt er op gewezen, dat in 1881 meer dan 20,000 menschen in de stad Calcutta en hare voorsteden aan die ziekte zijn bezweken; dat van 1875 tot 1884 de helft van de bevolking der voorsteden, die 257,000 bedraagt,is omgekomen en dat in sommige distrikten het jaarlijksche sterf tecijfer niet minder dan 7 p.Ct. van de bevolking bedraagt. Naar men uit Buenos-Ay res bericht, heeft de brand in de pakhuizen van het tolkantoor van Catalinas eene schade van 10,000,000 veroorzaakt. Door gebrek aan water was bet onmogelijk de vlammen, die zich snel verspreiddeu, te blusschen. Eerst drie uren na het uitbreken van den brand begon men eene poging daartoe te doen met be hulp van emmers en bakken water, welke op aau- merkelijken afstand uit een rivier gevuld en op wagens naar de brandende gebouwen gebracht wer den. Dit hielp echter niets, en de vlammen doof den eerst uit, toen er niets meer te verbranden was. Verscheidene personen werden gewond bij de pogingen tot blusschen. f Dinsdagavond had alhier de plechtige uitreiking plaats van den gedenkpenning aan den Bnrgemeester Honcoop, waar van wij de aanleiding met de omschrijving in ons vorig num mer reeds mededeelden. Ten circa negen ure trokken de verschillende ingezetenen, voorafgegaan door de Harmonie „de Eendracht," met fakkel licht naar het Stadhuis, alwaar de Burgemeester met zijnen Baad, de ingezetenen afwachtte. De Heer D. Duijser, Voorzitter van de commissie voor het huldeblijk, vertolkte in een sierlijke rede de gevoelens van gehechtheid van de burgerij tot haren Burgemeester, die, van zijnentwege alles in liet werk stelt om de belangen der Heusdenaren te bevorderen. Hij wees daarbij op den steun, die het Hoofd der gemeente van zijnen B-ad steeds mocht ondervinden, vertrouwde dat deze onderling goede verstand houding steeds zou bestendigd blijven en bood vervolgens den Burgemeester den gedenkpenning aan. De Harmonie „de Eendracht," die zich inmiddels had op gesteld, volgde het gesprokene met eene serenade opwaarna de Liedertafel „Heusden's en Herpt's Mannenkoor" door eene aubade hare belangstelling in dit henchelijk feest te kennen gaf. De Burgemeester, blijkbaar getroffen door zooveel blijken van sympathie, beantwoordde in keurige en hartelijke bewoor dingen het gesprokene, en eindigde met het instellen van een dronk op Heusden's burgerij. Nadat aan allen in de ruime lokalen van de vergaderzaal en de secretarie eene plaats was aangewezen, werden verschil lende offieieële en minder oflicieële toasten uitgesproken, steeds afgewisseld door muziek en zang van de genoemde corporatiën. De verschillende toasten, die mede blijken gaven dat een ieder zich aangenaam gestemd gevoelde, bij deze vereeniging van burgers uit alle rangen en standen, toonden tevens aan de goede verstandhouding tusschen de burgerij onderling en tusschen haar en haren Burgemeester. Becht genoeglijk vlogen de uren voorbij, zoodat een ieder dan ook verrast was, toen het bleek dat de tijd niet had stil gestaan waardoor ook „een tijd van gaan" was aangebroken. Met niet geringe voldoening wordt dan ook algemeen op dezen zoo genoeglijken avond terug gezien. Indien slechts ten deele vervuld wordt, wat dien avond op verschillende wijze en onder allerlei vormen is gewenscht., dan toch zal spoedig de brug nabij Heusden (tot heden als memorie-post uitgetrokken) een feit wordenzal de Burgemeester met zijnen Itaad lang aan het hoofd der gemeente staanzal de goede verstandhouding tusschen burgerij onderling en tusschen bur gerij en burgemeester nimmer gestoord worden zal Heusden door de brug en de Maasmond een schoone toekomst te ge- moet gaan, waarbij handel en nijverheid zich steeds zullen ontwikkelen zal de Heusdensche pers steeds bloeien zal de bevolking zich uitbreiden en dan ook hopen wij, zal het ons allen welgaan. f 15 April. De heeren C. Treffers te Drongelen en A. Schouten te Wijk, beiden leerlingen der normaalschool alhier, hebben met gunstig gevolg te 's Bosch examen afgelegd als on derwijzer. Men schrijft ons uit Utrecht Het voorjaar, dat steeds tot reizen aanmoedigt, bracht ook ons reeds eenige verscheidenheid. Voor eenige dagen arriveerde alhier een Russische zan gerstroep, die in de zalen van het park »Tivoli« voorstellingen geeft. Hoewel dit woord eigen lijk minder gepast is, wat zanguitvoering betreft, heeft 't hier wel eenige reden van bestaan, daar de jeugdige ledeu ook eenige bedrevenheid toonen in het accompagneeren van den zang, door op korte stokken te slaan. Eens ontmoetten wij het geheele gezelschap op de straat ieder bleef stilstaan om de vreemdelingen te zien. Verbeeld u, lezers, een 30- a 40fal jongens, met een directeur, allen in gelijke bonten kleeding met ruige mutsen op en op beide borsten voorzien van zakken, zoodanig ver deeld dat daarin hunne stokken of instrumenten passen, 't Geheel leek daarbij nog veel op een dis ciplinaire troep Naast de afleiding, die door hen wordt aange boden, geeft thans de heer Oscar Carré weer ver scheidenheid Ie over; gelijk steeds biedt het Kon. Nod. Circus den bezoeker een schoone gelegenheid om zich te overtuigen van wat paardendressuur en rijkunst vermag en wat door een langdurige oefe ning en ondervinding op dat gebied kan worden verkregen. In eene flinke tent, die er ook net uit- ziot, daar ze alhier werd geverfd, biedt de heer Cirré den bezoekers ruimschoots genoegen en af leiding telkens wordt door hem gezorgd voor een varieerend programma, zoodat men bij ieder be zoek een of auder nieuws te zien krijgt. De werkzaamheden aan de ICeulsche vaart of wel het aan te leggen kanaal van Amsterdam naar de Merwede zijn thans, met het oog op het schoone weder, met moed en ijver aangevangen. Overal ziet men ook den nijveren landbouwer bezig om de ak kers gereed te maken tot ontvangst van vrucht baar zaad, of ook al bezig om aardappelen te po ten. Vooral de hovenier in den juisten zin des woords genomen zoo talrijk in het Sticht ver tegenwoordigd, beleeft thans een drukke tijd, daar het ruwe Maartweder hem van alle akkerbouw en teelt heeft teruggehouden. Vooral hij moet thans zijne schade trachten in te halen! f Het bestuur van den Calamiteusen Suzanna- polder zal spoedig de onderhoudswerken voor 1886/87 aanbesteden. Raming ruim 5000. t Eerstdaags zullen worden aanbesteed de on derhoudswerken aan de Calimateuse Margaretha, Kleine Huissens en Eendrachtpolders. Raming ruim 9000.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2