BUITENLAND. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. BINNENLAND. niet op aller, dan ten minste op veler lippen. De pers bij ons te lande moest het voor beeld volgen van de „Daily Telegraph." Geen notitie nemen van de schreeuwers, die in duffelsche jassen gekleed van hunne lompen spreken, en die als luisteraars in de Tweede Kamer gereserveerde plaatsen nemen in plaats van op de tribune onder het volk, waartoe zij zeggen te behooren. Wel helpen verbeteren waar te verbeteren valt en steun geven waar steun noodig is, maar geen ellenlange verslagen van hetgeen die of die demagoog gezegd heeft. Zoo wordt hun naam veel te gemakkelijk be roemd of berucht. 18 Maart was het 15 jaar geleden dat de Commune haar schrikbewind begon. In meergenoemd blaadje stond„Deze dag moet met gulden letteren geschreven wor den in de gedenkboeken van het volk." Wat ter wereld hebben wij met de Com mune uitstaande gehad Wat anders is dit als een groot, zinledig woord, neergeschre ven met het doel, opdat wij zeggen zou den „dat durft die of die te zeggen." Wij zijn er zeker van dat de schrijver zich uit de voeten zou maken, als er gevaar was, zooals hij afwezig was toen er te Am sterdam werkelijk een kloppartij plaats had. Herostratus had er den vuurdood nog voor over. Dornela Nieuwenhuis zou zijn lijf wel in veiligheid brengen. Ten gevolge van den gespannen toestand tus- schen Dnitschland en Servië, r.al de Dnitsche ge zant te Belgrado, graaf Bray, tot nader order worden teruggeroepen. De aanleiding tot die spanning is te zoeken in de anti-Duitsche gezindheid van koningin Natha lie, in de ongeneigdheid der Servische regeering om in den jongsten oorlog geschat van Krnpp aan te koopen in plaats van Pransche kanonnen, on danks de aanbieding door de Dnitsche regeering van een rabat van 2 millioen mark en in de jong ste uitzettingen van Dnitsche dagblad-correspon denten uit Servië. De Reitber, de zaakgelastigde van den koning van Beieren, spreekt het bericht tegen dat de koning zou abdiceeren. De schalden bedragen l1/2 millioen gnldens en de koning wil trac'iten die geleidelijk af te doen door zijn uitgaven te beperken. Onlangs overleed te Frankfort, a/M. eene dame, die men voor ri k hield, maar in wier kasten of meubelen geen geld of papieren van waarde gevon den werden. Eerst, toen tot de vordeeling van de kleederen werd overgegaan, ontdekte men in een paar kleedingsftikken, welke do overledene blijk baartot haar doodsgewaad had bostomd, maar dat men vóór de begrafenis niet had kunnen vinden, een groot aantal banknoten zorgvnldig ingenaaid. Het was blijkbaar de bedoeling der oude dame geweest, het grootste gedeelte van haar vermogen mode in het graf te nemon, en dat zon zeker ook geschied zijn, als zij niet plotseling gestorven was. Ten Noorden van Kopenhagen wordt een nieuw fort gebouwd, dat, dezen zomer 2000 arbeiders werk verschaffen zal. 1500 zullen alleen noodig zijn voor de uitgravingon. Dit fort wordt volgens oen ge heel nieuw systeem gebouwd. Het wordt niet zoo als de oude forten met grachten en muurwerk om ringd, maar heeft, alleen een systeem van pantser- torens, die elkaar ondersteunen en het geheele bin nenterrein bestrijken. Het is het eerste van dit soort in geheel Europa, en deskundigen verwachten dat het weldra aller aandacht trekken zal. Te Pest vreest men voor ongelukken in het uni versiteitsgebouw. Reeds meermalen waren er kleine barsten in de muren gezien, maar men hield deze alleen voor scheuren in de kalk. In de laatste da gen werd echter in de oude gedeelten een geheim- gemaakt hebben.» «Welnu, ik ben bereid,» sprak Dragomira, terwijl zij hem vast en kalm in het gelaat zag. »Ik bezweer u, scherts niet.» «Ik denk aan geen scherts,» hernam zij, «het is integendeel mijn wensch dat gij zoo spoedig mogelijk de noodige bevelen zult geven. Binnen een hall' uur wil ik gravin Soltyk wezen en dan van het altaar naar de slede en voort.» »Ik kan het niet gelooven!» riep de graaf uit, terwijl hij zich voor haar op zijne knieën wierp. «Gijgij zult dus de mijne worden, de mijne voor altijd Ik heb u gezegd, wat ik verlangde. Nu geen woord meer. Haast u, geef den kapelaan bevel om gereed te zijn. Sta op en gehoorzaam.» Soltyk schelde en deelde zijn' vertrouwden kamer dienaar, die onmiddellijk daarop verscheen, zijne be velen mede. Toen keerde hij naar Dragomira terug en zette zich aan hare voeten neder. Het is toch schoon, zoo bemind te worden,» mom pelde zij, met een genadig lachje op hem ncderziende, vooral wanneer men er zelf koel onder blijft.» Gij bemint mij dus niet?» Neen» en toch gevoel ik voor u iets dat ik nog voor geen' man gevoeld heb,» antwoordde zij en streek liefkozend met de hand door zijn haar. Ook niet voor Zesin Jadewski?» Ook voor hem niet.» Zij zweeg eenige oogenblik- ken en vervolgde toenMaar vreest gij mijne liefde zinnig knetteren en kraken ontdekt. De bouwcom missie werd er op afgezonden, en deze was nauwe lijks in bet gebonw, of zij zorgde dat zij bet weer verliet; haar indruk was, dat het gebouw bezig was inéén te storten. Onmiddellijk werd aan con cierges en bedienden bevolen, met bun gezinnen bet gebouw te verlaten; alles werd afgezet. De commissie durfde zelfs geen verlof geven, de boe ken en archieven der universiteit eruit te halen; die kon men altoos later nog uit de puinhoopen weer vinden. Het gebouw is nog niet inééngestort; men verwondert zich echter, dat de toestand, waarvoor reeds sinds lang in de bladen gewaarschuwd was, zoover kon komen, zonder dat er een onderzoek werd ingesteld. Mevr. Vandersmissen gaat vooruithaar echt genoot zal zijn ontslag nemen als afgevaardigde. Men zegt dat een Engelsche maatschappij con cessie heeft aangevraagd om Brussel van een zee haven te voorzien en een kanaal van 6 meter diepte te maken van Brussel naar de Rupel. De werkstaking in de kolenmijnen dreigt we derom algemeen te worden, maar de werkstakers godragen zich vreedzaam. De burgemeesters treden als bemiddelaars op tusschen hen en de patroons, maar de gedane bemoeiingen hebben tot geen re sultaat geleid. De werstaking strekt zich uit over Pumot, Lodelinsart, Marchiennes en Gosselies. In het g heel hebben 2200 werklieden in het district Charleroi het werk gestaakt. De hertog van Sevila zal naar de Balearische eilanden worden verbannen. Bljjkens het verslag van de duikers, die einde lijk geslaagd zijn in het onderzoeken van het wrak van de Oregon,* is het ontwijfelbaar, dat hot groote stoomschip tengevolge van een aanvaring gezonken is. (Zooals men weet, werd dit in het eerst om verschillende redenen betwijfeld.) Zjj von den het schip in tweeën gebroken en ii een der zijden een gat van 6 voet lengte en voet breedte, dat, volgens de duikers, door de kroon van een anker kan gemaakt zjjn. De jury van het dep. Cótes du Nord heeft den 20-jarigen Jean Le Guernac tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. Guernac had zjjn vader ver moord om als eenige zoon eener weduwe aan den dienstplicht te ontkomen. Uit Odessa wordt bericht dat het Russische stoomschip »Neetalan,c met 300 ton petroleum van Baku, nauwelijks die haven verlaten had of er had een ontploffing plaats in de lading, waar door het geheele schip, bemand met dertien koppen, aan stukken werd geslagen. De zee was geheel en al bedekt met een vuurmassa. Do stad Stry, een station van den Albreeht- en Dniester-spoorweg, in Gallicië, is bjjua geheel door brand vernield. Ongeveer 600 gebouwen zijn ver brand; een aantal personen worden vermist, ter wijl verscheidene in de vlammen zijn omgekomen. De nalatenschap van den onlangs overleden uit gever J. B. Lippincott, te New-York, bedraagt circa 3.600.000 dollars. De cycloon iu Minasota heeft behalve 67 sterf gevallen, 160 verwondingen veroorzaakt. De meeste lijken waren gruwelijk verminkt; de schade aan goed wordt op 1j3 millioen dollars geschat. In een der verwoeste huizen werd juist een hu welijk gevierd; 20 personen, o.a. de jonggehuwden, werden gedood. De grootste slachterij ter w.reld is zeker die van den Heer Swift, te Chicago. Daar werden in 1885 niet minder dan 429,483 ossen geslacht. Hij heeft niet minder dan 1500 mannen in zijn dienst, onder leiding van een directeur, die 9000 dollars» (/*22,500) per jaar verdient. Het dooden van de dieren geschiedt met de stoomhamer, welke gemiddeld 1400 ossen per dag afmaakt. Zooals men weet, is ook de varkensslachterij te Chicago een zeer belangrijke tak van bedrijf. Het aantal aldaar gedoode varkens bedraagt gemiddeld 20,000 per dag, en soms wel 60,000. niet? Siddert gij niet voor den vlammenden gloed, die u zou dreigen te verslinden?» Ik vrees niets of niemand, ook u niet,» antwoordde hij. »Ik heb mijn bloed voor u veil, neem het als gij er lust in hebt.» Ik zal u aan deze woorden herinneren.» Naar gij verkiest.» Hij drukte haar aan zijne borst en kuste haar hartstochtelijk. Eindelijk trad de oude kamerdienaar binnen met de tijding dat alles gereed was. De slede ook?» vroeg Dragomira. Er valt weer sneeuw,» antwoordde de oude man, en er blaast een scherpe wind over de heide, ik heb daarom twee overdekte sleden voor laten komen en voor ieder een kalf dozijn paarden laten spannen.» Daar hebt gij goed aan gedaan. Dragomira nam Soltyk's arin en trad met hem het vertrek uit. Daar buiten stonden Henryka en Karow haar op te wachten. Terwijl de graaf zich hierop tot mevrouw Mulatin begaf om haar op de op handen zijnde plechtigheid voor te bereiden, wisselde Drago mira snel eenige woorden met Karow en trok zich toen met Henryka in eene vensternis terug om haar de noodige bevelen te geven met het oog op hetgeen stond te gebeuren. Henryka verwijderde zich daarop, begaf zich naar het slotplein, wierp zich te paard en vloog vooruit naar Okozijn, om alles voor de komst der jonggehuwden in gereedheid te brengen. (Wordt vervolgd.) Vier ontvluchte veroordeelden Hit Nieuw Cale- donië zgu dezer dagen te Rockampton in Queens land (Australië) aangekomen in een kleine boot. Zij moeten, op hun reis van veertien dagen, ont zaglijk veel uitgestaan hebben, en men verwondert zich algemeen, dat zjj behouden aangekomen zijn! want in de laatste vijf of zes dagen vóór hunne landing woedde een hevige storm op de kusten. 350 kameelen zjjn Donderdag van Souachim naar Suez vertrokken. Volgens berichten van spionnen zijn de pokken te Tamai uitgebroken en bezwjjken dageljjks 100 personen aan die epidemie. De doo den worden niet begraven. Bjjna dagelijks bieden opstandelingen hunne onderwerping aan, ten einde aan de ziekte te ontkomen. Osman Digma's volge lingen zjjn geheel tor neêr geslagen. De cholera breidt zich te Brindisi uit. Naar men verzekert, is zjj door een uit Indië aange komen vaartuig overgebracht. In het geheel zijn tot dusver 99 gevallen voorgekomen, waarvan 29 met doodeljjken afloop. HEUSDEN, 19 April. f Een onzer meest geachte inwoners, de Eerw. Zeergel.heer ds. C. P. J. Pape, werd gisterenmorgen, na een korte ziekte van slechts 36 uren, door den dood ontrukt aan allen die hem dierbaar waren. Gedurende eene reeks van dertig jaren stond ZEerw. aan het hoofd der Herv. gemeente alhier, in welk tijdvak hjj als prrdikaut de algemeene achting genoot. Zjjn minzamen omgang, gepaard aan zjjne bekende hulpvaardigheid, maakte dat hjj de vriend en raadsman was, niet alleen van zijne gemeentenaren, maar ook van een aantal personen daar baiten. In hetzelfde tjjdvak (1 Januari 1861) trof de vreeselgke waterramp de tegenover gelegen Bom- melerwaard. De inwoners der geteisterde plaatsen vluchtten met honderden naar onze gemeente en vonden in den goedaardigen predikant de persoon die hun allen hulp en bjjstand toezegde. Kerk en particuliere gebouwen, en door zjjne medewerking ook later de rjjks-gebouwen, worden beschikbaar gesteld, een watersnood-commissie (toen niet al gemeen bekend) werd gevormd waarvan de heer Pape zich aan hét hoofd stelde. Groot was de verantwoordelijkheid, maar groot was ook de waar deering van het geheele land, getuige de giften die weldra van alle zjjden toevloeiden, alsmede de onderscheiding van de zijde van Z. M. den Koning hem te beurt gevallen die hem de zilveren me daille schonk, welke kort daarop door eene be noeming tot officier van de orde van de eiken kroon werd gevolgd. Eene keelaandoening was oorzaak dat de heer Pape zjjne betrekking als predikant moest neêr- leggen, echter niet om zich nu uitsluitend aan zjjne rust t« wjjden. Weldra werd hjj door de ge meentenaren tot lid van den gemeenteraad verko zen, daarna gevolgd door eene benbeming tot re gent van het collegie van Godshuizen in deze ge meente. In beide hoedanigheden was hjj jjverig werkzaam. In de eerste toch heeft hjj steeds kracht dadig gesteund alles wat tot het welzjjn dor ge meente kon strekkeu, en menige nuttige instelling wijst als een bljjvende getuige daarop. Door zjjn veelvermogenden invloed was hij in staat velen van dienst te zjjn en was daartoe steeds bereid. Menigeen zal dit dankbaar erkennen. Thans is de rust ingetreden op zijn veelbewo gen en werkzaam leven. Met weemoed staren wjj hem na. Zjjn assche ruste in vrede! TERHEIJDEN. Alhier hebben de pokken opgehouden te heerschen. t RAAMSDONKVEER. Var. dezelfde ouders waarvan Woensdag jl. een kind alhier door de stoomtram werd overreden, is Donderdag een ander kind voorover in een pot met kokend water gevallen, waardoor het de armpjes vreeselijk brandde, doch gelukkig buiten gevaar is. t OOSTERHOUT. Te Made is Woensdag jl. een man door zijn hond gebeten. Bij onderzoek door den provincialen- en gemeente-veearts is gebleken dat het dier dol was. De hond werd onmiddelijk afgemaakt, terwijl naar men zegt, de gebetene voor rekening van anderen ter behan deling aan prof. Pasteur zal worden gezonden. t BAARDWIJK, 18 April. Heden is hier een hond doodgeschoten, die door ten anderen van razernij verdachten hond gebeten was. Naar men zegt is de razende hond, welken men hier gezien heeft, dezelfde, die ook te Drunen eenige honden gebeten heeft. Voor de veiligheid ware het wel te wenschen, dat hier en in den omtrek alle honden gemuilkorfd moesten zijn. t GENDEREN. De Weleerw. heer J. Osse- waarde, predikant bij de Ned. Herv. gem. te Doeveren en Genderen, heeft voor de beroeping naar Overzande en Driewegen bedankt. Ook heeft hij eene beroeping ontvangen naar Sluis (classis IJzendijke.) ■^UITWIJK. Wegens de mazelen-epidemie in de gemeente, welke in vele wijken algemeen is, zijn de openbare scholen aan de Voorsteeg, den Nieuwendijk en hier door B. en W. gesloten. ZEVENBERGEN, 17 April. De gemeenteraad besloot heden, geen concesie of rentegarantie te geven aan den heer A. Hartog te Rotterdam, voor den aanleg van eene tram van hier naar Klun- dert. t ALM KERK. Ged. Staten van N.-B. hebben goedkeuring verleend aan een besluit van den Raad der geraeeute Sleeuwijk tot opheffing van een contract, eertijds met deze gemeente gesloten, inhoudende 's jaarlijks eene geldelijke tegemoet koming te doen in de kosten van onderwijs voor de kinderen, welke uit die gemeente de openb. school aan den Nieuwendijk bezochten. t DALEM. In de laatste dagen wordt weer veel riet verkocht en geleverd voor zeer ver schillende prijzen. Het zoogenaamde dekriet geldt ƒ15 de 100 bossen. t GORINCHEM, 18 April. De gisteren alhier gehouden palmpaarden markt was vrij druk bezocht. Volgens officiëele opgaaf stonden 298 paarden aan de lijn, die bij levendigen handel vrij wel opruimden. Voor handelspaarden werd 400 A ƒ650, voor werkpaarden ƒ100 h ƒ200 en voor 21/3 jarige 180 h 300 besteed. Twee zwarte ruins, geen span, van een Langstrater, deden 1500, terwijl één zwart vierjarig merrie- paard voor ƒ825 verkocht werd. t 18 April. Hedenmorgen had A. R. het ongeluk tusschen een der beestenwagens van den spoorweg bekneld te raken, waardoor de rechter hand gedeeltelijk werd verbrijzeld. Spoedige geneeskundige hulp werd hem verleend door dr. M. de Ridder in het stedelijk gasthuis. t Tot te Tenschatters voor de personeele be lasting, dienst 188687, zijn hier benoemd de heeren J. Exalto Sr., P. Treffers, J. J. Bulier Jz. en C. Verweij. De heer Heemskerk is door den Koning ten gehoore ontvangen en heeft een zeer langdurig onderhoud met Z. M. gehad. De Koning moet Graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis geraadpleegd hebben omtrent de minis- teriëele crisis. Een bepaalde opdracht tot kabi netsformatie schijnt echter nog niet te zijn gegeven. Zaterdag werd het stoffelijk overschot van mevrouw Bosboom^Toussaint op de burgerlijke begraafplaats aan het Kanaal te 's Hage aan den schoot der aarde toevertrouwd. Slechts twee rijtuigen volgden de met bloemen en kransen omhangen rouwwagen. Op het kerk hof was daarentegen een onafzienbare breede schare bijeen, vrouwen en mannen, die de letteren en de kunst beoefenen. De besturen van Oefening kweekt kennis/' van ^Pulchri Studio," van de vNed. Maatsch. van Letterkunde," de redactie van #De Gids," het bestuur van „Arti et Amicitiae" van Amsterdam waren o. a. vertegenwoordigd; Aan de groeve voegde de heer Ising een prach- tige krans bij de velen, die de lijkbaar schier onzichtbaar maakten, namens het genootschap ^Oefening kweekt kennis," waarvan de overledene eerelid geweest was. Verder spraken dr. Beynen, als een harer oudste vrienden en innigste bewonderaars, prof. Ten Brink namens de Maatschappij van Letterkunde," mr. Van Hall namens WDe Gids "-redactie. Deze deed vooral uitkomen de beslissing, de bezieling, die deze schrijfster kenmerkte. Allen roemden om strijd haar talenten en haar karakter. Hoe zij ook in den familiekring gewaardeerd werd, bleek uit de dankbare erkentenis harer neven, voor wie ze een tweede moeder geweest was. De geheele plechtigheid maakte een diepen indruk. De //Spectator" deelt in de hulde, welke hij brengt aan Mevr. Bosboom-Toussaint, mede, dat deze drie dagen voor haren dood met een ver trouwden vriend sprak over een tot uitvoering gerijpt lievelingsdenkbeeld, het opteekenen van hare herinneringen, in welke zij hare ontwikke ling als auteur en het ontstaan van hare geschrif ten, te midden van het tijdvak dat zij doorleefde en waarvan zij een aanmerkelijk deel was wilde op schrift stellen. Reeds was zij aan een gedeelte daarvan bezig en bestemde voor den vijftig jarigen INRICHTINGEN, "WELKE GEVAAR. SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. Burgemeester en Wethouders van Ileasden, gezien de artt. 6 en 7 der wet van den 2en Junij 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtin gen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken, Doen te weten dat op heden ter Gemeente-Secretarie ter inzage zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien. Een verzoek met bijlagen van Heijman de Wolff, om ver gunning tot het oprichten van eene vleeschhouwerij in het pand gemerkt wijk W no. 89 kadaster Sectie A no. 660, staande in de Engstraat. Dat op Maandag den 3 Mei 1886, des voormiddags ten 11 ure, in het Raadhuis dezer gemeente ten overstaan van een lid van het dagelijksch bestuur gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dezer inrichting bezwaren in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip, op de secre tarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen. Heusden, den 19 April 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter open bare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Martijntje de Grauw, weduwe van Frans Peeters, tot verkoop van sterken drank in 't klein in de beneden-voorlocalen van het huis gemerkt wijk Z no. 112. Heusden, den 16 April 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2