Buitenlandseh Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. rist door der dames volslagen onbekend heid met muziekschrift, op de repetitie heeft ingestampt. In haar nabijheid oefent het jonge Nederland zich in het aannemen van een air van geblaseerdheid en gering schatting, ja totale verachting van alle vrouwelijke deugd. Ook in het aanhebben van een doorgaanden roes en een strijd met leelijke, dikwerf ongeneeslijke ziekten, die later, wanneer de jonge dolleman wat bedaard is en hij zich een eerbare vrouw kiest, op haar en haar kinderen overslaat en zoovele bronnen zijn van ellende en lijden. Denk u nu die kostelijke gelegenheden van ontspanning wat meer verfijnd, b. v. met veel spiegelglas als 't ware vergroot, de banken verwisseld met Weener stoeltjes of kanapé's en sofa's, het tricot der dames nieuw en zeer verleidelijk, het entreegeld verhoogd, den prijs van 't consumable ver dubbeld enz., en ge hebt een Eden-thea- tre, zoo schoon als ge maar wenschen kunt. Hoe gelukkig niet waar en hoe dank baar moeten we zijn, nu we, waar alles slecht gaat en stof tot klagen levert, toch één Eden hebben, waar onze zonen zich prepareeren kunnen tegen den strijd, dien ook zij na ons zullen te strijden hebben Do Paaschdagen schijnen voor Europa vrededagen goWeest, te zijn, althans wij hebben goede tijdingen gehoord op die dagen. In de eerste plaats de be langrijkste der vredetijdingenGriekenland stemt toe zich te ontwapenen op den vriendelijken aan drang van Frankiijk. Zondag doelde de Grieksche minister-president dit besluit mede aan graaf de Mony, Fransch gezant te Athene, die de gewichtige tijding terstond telegrapheerde naar den Franschen minister-president. Van Parijs ging de vredemare per telegraaf naar Konstantinopel. De Franschen zijn, en daartoe hebben zij reden, er trotsch op dat Griekenland onbuigzaam was voor den aandrang van geheel Europa, maar ten slotte het oor leende alleen aan Franschen invloed. Een Fransch diplomaat zond aan het Journal des Debats# eene beschouwing over het Grieksche vraagstuk, waaruit men kan afleiden wat de Fran- sche gezant te Athene wel alzoo zal gezegd hebben. Wij ontleenen aan deze beschouwing het volgende: Griekenland verkeert in de ongunstigste omstan digheden om een oorlog te beginnen; het geheele Turksche leger staat aan zij e grenzen, de ver- eenigde oorlogsvloten van Europa bedreigen zijne kusten en oorlogsschepen. Wanneer Griekenland thans ontwapent, zal Turkije eveneens ontwapenen, do Europeesche vloot zal uiteengaan. Welnu, laat Griekenland dan een twee maanden wachten en onverwachts het begeerde Turksche ge bied bezetten. Dan zal Europa zich noderleggen bij het voldongen feit, zooals het de Bulgaarsehe om wenteling heeft erkend. Er kan ook dan oorlog ontstaan maar Griekonland kan in 'drie maanden, Turkije pas in een half jaar zijn leger op voet van «Nu is het uwe beurt, Karow. Sla gij den laat ste nagel. In mijne voeten,# sprak Apostol. «Help hern eens, Dragomira,# vervolgde hij, en terwijl zij zijne voeten over elkander legde en bijeen hield, dreef Karow met enkele geweldige slagen den nagel er door heen in het hout. «Richt mij nu op,« gelastte Apostol, «ik wil ster ven, zooals mijn Heiland eens.# De meisjes en de beide mannen richtten met ver eende krachten het kruis overeind en plaatsten liet voor het altaar; toen haalde Tabisch touwen, waar mede hij het er aan vast bond. Kalm en zwijgend hing Apostol aan het kruis. Zjne trillende lippen alleen verrieden dat hij onuit sprekelijke smarten leed en in liet gebed sterkte zocht. In stomme vertwijfeling ontgaven zijne laatste getrou wen hem. Dragomira lag, met haar bleek gelaat tegen hel kruis geleund, geknield voor hein. Henryka des gelijks in knielende houding, liet het hoofd op de horst hangen. Karow stond snikkend legen den wand geleund en Tabisch, die achter het altaar op zijne knieën lag, weende zacht. Zoo verliep er een uur; toen richtte Apostol plot seling het vermoeide hoofd op. Genoeg, mijne geliefden!# sprak hij, «liet is voor li thans tijd om te vluchten. Verlaat mij.# «Ik blijf bij u zoo lang gij nog leeft,# riep Drago mira in woeste vervoering uit. «Denk aan de laak die u nog wacht en vlied.» «En zouden wij u in de handen uwer vijanden la ten vallen! Nooit!# Plotseling scheen de gave der ingeving haar geschon ken te zijn en zich in hare volle lengte voor hem op richtend, eene zieneres van het Oude Verhond gelijk, riep zij uit: «God heeft mijne ziel verlicht, ik zal hem gehoorzamen en u door den dood uit onze ellende ver lossen. «Indien het Gods wil is,« gaf hij ten antwoord, «welaaji, gehoorzaam dan.# «Met eene woeste beweging greep zij het gereed liggende offermes en besteeg de trappen van het altaar. «Ga ons voor op den weg naar het eeuwige licht,# fluisterde zij, «ik volg u weldra.# En toen haren arm om hem heen slaande, terwijl hare lippen ten eer- stenmale de zijne beroerden, stiet zij hem het mes in het hart. Geen geluid ontsnapte aan zijne lippen. Zijn hoofd zonk op zijne borst en een zalig glimlachje bleef op de levenlö izc trekken zweven. Het is volbracht,riep Dragomira met woeste ma jesteit, «zijn bloed kome over onze vijanden.# (Slot volgt.) oorlog bobben. Op deze onbeschaamde leer der voldongen feiten zouden wij wel iets aan te merken hebben, en wij meenden dat de Franschen zeiven ten op zichte van het voldongen feit van de inlijving van Elzas en Lotharingen bij Duitschland ook heel andere gedachten hebben dan berusting. Wij gelooven zelfs dat, al heeft de Grieksche regëering zich gewroken door alleen voor Frank rijk te buigen, in werkelijkheid de ernstige toebe reidselen der gepantserde vloot van Duitschland, Italië, Engeland en Oostenrijk den doorslag ge geven hebben. Het was te Athene bekend dat ten huize vau den Engelschen gezant formeele krijgs raden werden gebonden en dat men Zaterdag be sloten had tot blokkade over te gaan. De Parijsche Temps# beeft do wereld ingelicht waarom Engeland zoo haantje de voorste is in deze zaak, en waarom Engeland de Bismarckiaansche politiek steunt. Dit is alleen te wijten aan den invloed van Koningin Victoria. Deze vorstin zweert nog altijd bij de memorie van wijlen baren ocht- noot. prins Albert, in welke memorie steeds wordt geslagen op het aanbeeld, dat Engeland moet sa mengaan met Duitschland, en dat er voor Enge land geen grooter ongeluk denkbaar is dan dat de Russen meester zouden zijn van Konstantinopel. De tijden zijn veranderd, ook de verhoudingen, en het oogenblik zal komen dat Engeland deze kort zichtige staatkunde bitter zal betreuren. Tweede vredesbericht. Zondag heeft de Turksche generaal Chakir pacha te Sofia eene plechtige au diëntie gehad bij den vorst van Bulgarije, welke bom ontving, omringd door ziju geheele huis> waarna hij uit banden van den generaal aannam de firman des snltans, waarbij de vorst voor den tijd van 5 jaar tot gonvernenr-generaal van Oost- Rumelië wordt benoemd. Aldus, officïëel is de Grieksche zoowel als de Bnlgaarsche qnaestie op den eersten Paaschdag van dit jaar vredelievend geëindigd Wij zeggen officiëel. Wat officiëel is i9 daarom nog niet de waarheid. Overigens is het in de Paaschweek stilletjes ge weest in Europa, behalve in Engeland. De harts tocht tegen den grooten Gladstone, die door eene edele daad Engeland van de Ietsche schuld wil vrij maken, stijgt. Als liberale staatslieden als Harrington, Chamberlain en Bright zich van Glad stone afkeeren, dan kan meu wel zeggen dat zijne zaak hopeloos staat. Labouchere zoowel als Bradlaugh hebben moe dig Gladstone's Iersche wet in bescherming geno men en eene volksvergadering te Londen uitge lokt, welke klinkt als eene klok en zich met geest- dr ft voor Gladstone's plannen verklaarde. En het eind van de zaak zal wellicht ook wel wezen moeten, dat Gladstone een beroep op de natie uit lokt. Het is wel te bejammeren dat het Engelsche volk thans alleen oog en oor heeft voor het Ier sche vraagstuk, daar anders wellicht de regeering wel gedwongen zou ziju in de Oostersche qnaestie eene andere staatkunde te volgen. De ongelukkeu die Engeland op dit gebied overkomen, zijn niet weinige. Verleden week was bet de nederlaag in Birma. Thans weer eene an dere in Egypte. De sultan van Harrar in Egypte heeft al de Europeanen in Harrar doen vermoor den, met 200 soldaten de wetenschappelijke Itali- aanscho expeditie onder graaf Pozzo totaal vernie tigd, vervolgens bet plaatsje Gildozza genomen en het Engelsch-Egyptische garnizoen, 100 man, ge vangen genomen. De socialistische beweging in België schijnt bedwongen; ongelukkig heeft zij de Belgische regeering verleid tot bet indienen van wetten, zóo tirannisch en in strijd met alle rechtsbegrip dat zelfs Bismarck in België zijn meesters heeft gevonden. Hoe overdreven deze wetsontwerpen ook zijn, van de tegenwoordige meerderheid kan men alles vervvachton ook dat zij ze goedkeurt. Hot congres der socialisten te Gent, waarvoor men zich zeer bevreesd maakte, is in allo orde af- goloopen. Maar men weet dat de socialisten in België tegen Pinksteren eene groote demonstra tie te Brussel op bet oog hebben en dat er sprake van is dat de Regeering deze zal verbieden. Nu heeft het Congres te Gent besloten dat, als dit gebeurt, in elke provinciale hoofdstad eene mauifestatie zal worden gebonden. Als ook dit wordt verboden zal een nieuw congres terstond bijeen komen en vaststellen hoe do verscheiden vereenigingen hebben te handelen. Men berekent dat do bevolking van Parijs on danks do vermindering in do laatste 12 maanden, toch sedert de volkstelliug van 1881 met 300.000 zielen is toegonomeu. Het Franscbe stoomschip Nordon Premier# ver ongelukte op de reis vau Cambodja naar Saigon. Zoodra bericht van deze zeeramp te Cochin China ontvangon werd, zijn 2 stoomschepen derwaarts ge zonden tot hulp van passagiers en equipage. Deze hebben de overblijvende schipbreukelingen gered. 5 Europeanen cn 14 Aziaten zijn over boord ge slagen en vordrouken. Men hoopt bet stoomschip te kannen lichten. Jules j|ochard berekent in do *Revae des Deux Mondes# wat Frankrijk per jaaraan »god Alcohol# offerL Het is een som vau fr. 1.1 J8.980.600, waarvan slechts fr. 52.559.080" in kosten van den sterkon drank, 't overige in tijdverlies, ziekten, menschenlevens en gerechtskosten is berekend. De merkwaardigste eigenschap van 't gebouw der groote wereldtentoonstelling te Parijs zal een toren zijn van 300 meter hoogte. De gebruikelijke ceremonie van den Witten Don derdag aan 'tHof te Weenen, het wasscben der voeten van 12 oude lieden door den Keizer en het bedienen dezer oudjes aan een daarop volgend gast maal, heeft weer plaats gehad. De ouden telden 89 tot 94 jaren. Onder do schilderijen op de aanstaande kunst tentoonstelling te Berlijn, zal ook een zeestuk zijn, dat het werk is van Prins Wilhelm van Pruisen, den oudsten zoon van den Dnitschen Kroonprins. Uit Stry meldt men thans dat volgens het ufficiëel verslag vau den brand 643 particuliere huizen een prooi der vlammen zijn geworden. De schade aan roerende goederen wordt op 2, die der huizen op 2lJ2 millioen florijnen getaxeerdeen half millioen is door assurantie gedekt. De totale schade mot inbegrip van die der openbare ge bouwen, wordt op 7 millioen florjjnen geschat. De Regeering zal een leeuing sluiten om de stad te herbouwen. Voorloopig worden tenten of ba rakken opgesteld, die elk 30 personen bevatten kannen. De straten, waar de brand woedde, blijven afgezet, om rampen door 't instorten van muren te verhoeden. Er zijn 60 dieven aangehouden, die van de paniek gebruik maakten om zaken# te doen. Uit Lemberg wordt d.d. 26 April medegedeeld: In de arrondissements-stad Lisko (met onge veer 3000 inwoners), brak gisteren nacht een hevige brand uit, waardoor tot heden middag drie-vier den der stad in de asch was gelegd. Donderdagnacht heeft in de kerk van den H. Lodewijk, bij de Poerta del Sol te Madrid een ontploffing plaats gehad; een, door oen onbekende aangeboden waskaars bleek ontplofbare stoffen te bevatten. Toen een geneesheer, tot de congregatie behoorende, de kaars, die zonderling flikkerde, op nam, sprong ze uiteen en verwondde hem en nog een priester, die met hem in 't kerkgebouw was men vreest dat de doctor het gezicht er door zal verliezen. Het altaar werd zwaar beschadigd. Men heeft den dader niet ontdekt, maar gelooft dat zijn doel geen ander is geweest dan een paniek te ver oorzaken en daarvan gebruik te maken om de ksrk te bestelen. Het Gerechtshof te Liverpool, uitspraak doende in zake de aanvaring van de Canard-steamer «Ore gon die op de Amerikansche kust is vergaan, heeft als bewezen aangenomen dat alles aan boord in orde was en dat kapitein noch stuurlieden in eonig opzicht blaam verdienen. De werklieden van de suikerraffinaderij van Ha- vemeijer te New-York, 2500 in getal, hebben 't werk gestaakt. Er had een gevecht met de politie plaats, waarbij verscheidene personen zijn gewond. De werkstaking der beambten van de >Third Avenne Tramcar Co.# te New-York duurt zonder wanorde lijkheden voort, maar de leiders dreigen opnieuw met een algemeene staking te New-York, Brooklyn en Jersey-City. Ook in de overige deelen der Unie houden de werkstakingen aan. De Kamer van Koop handel heeft een vergadering van den handel bij eengeroepen om maatregelen te beramen tot be scherming van personen en eigendommen. t MEEUWEN, 27 April. De hond van den heer A. 1). van Buuren alhier kwam Vrijdag 11. uit de karnmolen en beet de omringende huisge- nooten in de kleederen. Ook was hij minder ge hoorzaam aan zijn meester, waarom hij voorzich tigheidshalve op een afgezonderde plaats werd ge legd. Zaterdag werd hij wilder. Zijn tong hing ver uit den bek en hij beet stukken hout uit het hem omringende rasterwerk. Bevreesd voor mogelijke ongelukken, werd hij nog denzelfden dag afgemaakt. Gisteren consta teerde de heer Michels, Rijks-Veearts te Heusden, na beschouwing van het cadaver, hondsdolheid; zoowel de hond, als de voorwerpen waarmede hij in aanraking is geweest, zijn verbrand. t UITWIJK. Iu de grienden van 't Pompveld en Andelerbroek houdt zich sedert een paar jaar een schoonen faisanten haan op, zoo 't schijnt alleen, die tot nog toe aan 't oog of misschien wel aan 't schot der jachtliefhebbers ontsnapt is. Bij de aankomst der lente verkondigde hij door zijn vroolijk gekraai, dat hij nog tot de levenden behoorde. t WOUDRICHEM, 26 April. Van 17 tot 23 dezer werden aan den afslag verkocht 5848 elf ten a 60 tot 88 ct per stuk. In 't geheel wer den gevangen, gedeeltelijk ook in 't vischwater te Hardingsveld, 12000 elften en 18 zalmen, de prijs der laatste was van 85 ct tot 1.05 per 1/3 K.G. t Bij gelegenheid van het paaschfeest wer den dóór Gebrs. Spoor twee vette ossen geslacht, ieder ter zwaarte van ongeveer 1600 pond, schoon gewogen, zonder het los vet, p.m. 1000 pond per os. 1 DALEM. In de laatste dagen is in deze stre ken veel werk met het in orde brengen vau bouw land voor het zaaien der beetwortelen. Enkele stukken, die bestemd waren voor aardappelbouw, zullen nu weer ter oorzake van de gunstige be palingen met beetwortelen bezaaid worden. t De opbrengst van het grasgewas op de hooge en lage boezemkaden van het waterschap ffde Overwaard", bedraagt volgens gehouden ver pachting dit jaar te zamen 884. Het vorige jaar brachten dezelfde perceelen te zamen f 595 op. Naar men aan de *Haarl. Ct.* meldt, is het bijna zeker dat het ministerie in functie zal blij ven, doch dat de ministers van finantiën en van waterstaai fioor anderen zullen vervangen worden. Daarna zou Kamerontbinding volgen. De stand der crisis is, naar men verneemt op het oogenblik deze Z. M. de Koning heeft het ministerie uitgenoodigd op zijn aanvraag om ont slag terug te komen de heer Heemskerk heeft gemeend alleen onder zekere voorwaarden aan die uitnoodiging gevolg te kunnen geven, doch omtrent die voorwaarden is door Z. M. alsnog geen beslissing genomen. Door den Min. van Binn. Zaken is aan de Commissarissen des Konings in verschillende pro vinciën eene aanschrijving gezonden, in hoofdzaak van den volgenden inhoud Het is meermalen gebleken dat van tijd tot tijd wordt overgegaan tot slooping en herstelling van gedenkteekenen van vaderlandsche geschiedenis en kunst, zonder dat mij vooraf hiervan mede- deeling gedaan wordt. Dat geeft mij aanleiding u te verzoeken de gemeentebesturen uwer provincie deze aangelegenheid in herinnering te brengen, met uitnoodiging aan de juiste nakoming van de deswege door u gegeven voorschriften de hand te houden. De beetwortelsuikeroogst in Nederland heeft op gebracht 23,605 ton, tegen 40,866 in 1884/85 en 37,993 in 1883/84. De h Werk mansbode* schrijft over de werksta king te Enschedé dat zij schijnt te verloopen. De sociaal-democratische woordvoerders die er van tijd tot tijd optreden, vinden hoe langer hoe minder gehoor. Gaandeweg hervatten meerdere werklieden op de door de patroons gestelde voorwaarden den arbeid, dns zonder succes, terwijl het te voorzien is dat een aantal werklieden, die de patroons gaarne zullen en kunnen missen, zullen overschieten om elders een goed heenkomen te zoeken of een be teren tijd af te wachten en aldus de dupe van de historie te worden. Yan de wenschelijkheid om te beproeven het geschil langs scheidsrechterlijken weg tot een be vredigende oplossing te brengen, is zoo min bij de patroons als bij de werklieden iets gebleken. Welke stappen te dien opzichte bij de patroons zijn ge daan, weet het blad niet, maar een schrijven door de redactie tot de werklieden gericht, inhoudende een aanbeveling om een oplossing langs dien weg te beproeven en daartoe het verlangen uit te spre ken, bleef onbeantwoord. De heer F. üomela Nieuwenhuis te VHage heeft naar het „N. v. d. D." verneemt, f 15,000 geschonken voor een eigen gebouw der socialisten te Arasterdam, ƒ2000 voor de weerstandskas en f 1000 voor de propagandakas. Door mej. J. E. Meijer, (dochter van den be roemden rechtsgeleerde mr. Jonas Daniël Meijer), die eenigen tijd geleden te Amsterdam overleed en het gesticht voor onde mannen en vrouwen der Ned. Herv. gemeente aan den Binnen-Amstel aldaar tot haar erfgenaam heeft gemaakt, is behalve de legaten, besproken aan familieleden on hnisgenoo- ten, gelegateerd: aan het Ned. Isr. Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Amsterdam 25,000, onder den last van vruchtgebruikbet Roomsch Kath. Oude Mannen- en Vrouwenhuis (St. Jacob) aldaar 5000het Ned. Isr. Jongens weeshuis 5000 het Ned. Isr. Meisjesweeshuis 5000; do Maat schappij van Weldadigheid 5000; de inrichting voor doofstommenonderwijs te Rotterdam 4000 het Blindeninstituut en het Gesticht voor ooglij ders (Spinozastraal) te Amsterdamsamen 4000; de inrichting tot opneming van arme en verwaar loosde kinderen te Neerbosch 3000de Maat schappij tot opvoeding van weezen in het gezin 3000; de Prins Hendrikstichting te Egmond a/Zee 3000het Fonds voor visscherswednwen en weezen te Vlaardingen 3000; het Gesticht voor ziekenverpleging (Prinsengracht bjj de Spiegelstraat) te Amsterdam 3000; het doofstommen-instituut te Groningen 2000; de N.- en Z.-H. Reddingm. ƒ2000; het Visschersgesticht voor onde lieden te Urk ƒ2000; het Toevluchtsoord voor noodlijdende diereu te 's Hage 100; het Lnthersche Weeshuis (Nienwe Keizersgracht) te Amsterdam 3000het Nederl. Zendelinggenootschap te Rotterdam ƒ2000; Liefdadigheid naar Vermogen# te Amsterdam ƒ3000; het Falckshnis aldaar ƒ2000; het wedn- wenfonds der Syu. Herv. gemeente 2000de vereeniging tot aanleg van een rjj- en wandelpark te Amsterdam ƒ1000; «Bronbeek# bij Arnhem ƒ2000; het Stedelijk Gasthuis te Amsterdam voor herstellende zieken 1000de scholen voor have- looze kinderen aldaar 500het fonds voor het personeel der brandweer aldaar 300. De Engelschman, die dezer dagen te Rotterdam met een hem vergezellende vrouw werd gearrea»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2