De tweede Vergadering Pierre Weijnen, C. J. VAN WIJK, BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. 321ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADYERTENTIEN. Zaterdag den eersten Mei 1886, Zuid-Hollandsche Hypotheekbank* A. van Delft te Heusden. Kerkstraat, A 131, 's-Bosch. Ter gelegenheid van de Kermis DONDERDAG 29 APRIL a.s., Café Chaiitant, Aanvang des avonds 8 uur. Donderdag 29 April 1886, Donderdag 6 Mei 1886, o i-d td'B D. BOER, Boompjes 53, Botterdam. Verzending van VischFruit en Boter teerd, onder vermoeden dat hij zijn patroon een aanzienlijke som ontstolen had, heeft tot drie maal toe gepoogd zich door ophanging van het leven te berooven, doch men wist het hem iederen keer te beletten. Hij wordt thans dag en nacht bewaakt en zal eerlang naar Londen worden ge zonden. Uit Made wordt gemeld dat L. Jooren, die daar door een dollen hond werd gebeten en eerst van plan was om zich te Parijs ouder behande ling van Pasteur te stellen, daarvan is terugge komen. Hij heeft thans een bedevaart naar het dorpje Ark el gemaakt en men heeft hem verze kerd dat dat voldoende was. Vrijdagmiddag is te Deventer een schipper, Albert Velders genaamd, van de baggermachine bij den onderbouw der spoorbrug, in den IJsel gevallen. Hij verdween plotseling in de diepte, en alle pogingen tot redding bleven vruchteloos. Zijn lijk is nog niet teruggevonden. Zondagmorgen werd te Tiel een man dood op de mestvaalt achter zijne woning gevonden. Een treurig ongeval heeft Volendam in rouw gedompeld. Een visschersknecht is nabij Enkhui zen over boord gevallen en verdronken, en bijna op dat zelfde oogenblik beviel zijn arme vroüw van haar vijfde kind. Er heeft zich een commis sie gevormd, met den Burgemeester van Edam en den Pastoor aan het hoofd, om giften in te zamelen. Te Deventer is een schipper van een bagger machine in den IJsel gevallen en verdronken. Zijn lijk werd niet teruggevonden. Een be schonken man is te Rotterdam van een brugleu ning, waarop hij zat, in het water gevallen. Een makker sprong hem na en wist hem zoolang bo ven water te houden tot beiden met behulp van een bootje op het droge werden gebracht. Door de Amsterdamsche politie werd gisteren nachtver blijf verleend aan een vrouw met twee kinderen, die zich thuis niet veilig meer rekende, omdat haar man in dronken toestand haar met een mes achterna had gezeten. Van den steilen dijk te Tessel geraakte weer een wagen in zee. Gel-ukkig wisten de voerman en een knaapje, dat met hem reed, in tijds van den wagen te springen. Te Geisteren (Limburg) hadden twee kinderen al spelende het ongeluk onder een aankomenden zwaar beladen kar te geraken, waardoor een op de plaats dood bleef en het andere gekwetst werd. - Op de stoep van het Waalsche weeshuis te Amsterdam is jl. Zaterdagavond een meisje, slechts eenige weken oud, goed gekleed en in zwarten omslagdoek gewikkeld, te vondeling gelegd. Door tusschenkomst van de politie is het kind in het Stadsbestedelingenhuis op de Prinsengracht opge nomen. Te Rotterdam is een 88 jarige vrouw van de trap harer woning in de Peperstraat ge vallen en op de plaats dood gebleven. Een metselaar viel te Apeldoorn van het dak eener villa. Hij werd voor dood weggedragen. -De hoofdconducteur Van H. is Zaterdag te Ravestein nit een trein gevallen. Zaterdagnamiddag is een arbeider, werkende aan de spoorwegviaduct tusschen de stations Delftsche Poort en Beufs te Rotterdam door een trein aan gereden en deerlijk verwond. Een zijner beenen is boven de knie verbrijzeld. Op last van den nadjuct-inspecteur, den heer Van Beuningen, die bij het ongeval tegenwoordig was, is de gewonde onmiddellijk per brancard naar het ziekenhuis ge bracht. t Heusden, van 19 tot 26 April. Geboren: Antonias Petrus, z. van P. J.« Broers en J. A. Mallant. Overleden: P. W. Boulonnois, ongehuwd, 72 j.; Huberta Maria van Dassen, 3 m. Het kan nuttig zjjn in dezen tyd van geringe opbrengsten van den bodem, te wijzen op de hazel nootenteelt. In Engeland bij Reding (Berkshire), leverde een acre land (0.4 hektaren) waarop 640 hazelnootenstrniken, geregeld 1 per struik per jaar. De geringste opbrengst was 60 ets. per struik, doch niet zelden bedroegen zij per strnik en per jaar zesmaal meer. De ooftteelt mits met ken nis gedreven levert veel meer winst op dan tal van korensoorten en andere gewassen. 3e Klasse. Trekking van 27 April. Prijs van ƒ5000: no. 9273; 1500 no. 10100; ƒ1000: nos. 2945, 15414 en 19250; ƒ400: nos. 2351, 4372 en 13487; ƒ200: nos. 9191,9437, 10568 en 18164; 100: nos. 3017, 5136, 11132, 11249, 16436, 17848 en 18429. GEDACHTEN. Aan verschillende schrijvers ontleend. Het karakter van den mensch ligt niet in het Verstand, maar in het hart. De meeste menschen worden en blijven, wat de opvoeding van hen gemaakt heeft; en de weinigen die het te boven komen, moeten dat zeer duur betalen. Die het zaad des Christendoms in het kinderlijke hart strooit, zal eene plant kweeken voor het hemelsch Paradijs. Waarheid is het fondament van alle goede op voeding. Een vrolijk gemoed alleen kan welbehagen hebben in het goede. Het kinderspel is de eerste poëzie in het men- schelijk leven. De schoonste vorm van oud worden op de aarde, is rijp worden voor den hemel. Die wijs is, vergeet niet dat zjjne jaren ver minderen, terwjjl zijne jaren vermeerderen. Geen macht bouwt bruggen van grooter spanning, dan de liefde die aan haar verwijderden denkt. Rast in Gods nabijheid, is een rust vol blijheid. 't Is met de vreugde als met het bad, dat ver- frisschend is alleen als het rein is. Spuitwater in Chronical formaat. By de brandweer in België is een masker vai specialon vorm in gebruik, dat thans ook bij he korps sapenrs-pompiers in Fraukrijk in toepassing' zal worden gebracht. Het bestaat uit een soort) van mombakkes van vertind koper, inwendig van, boven bedekt met een laag watten, welke door# weekt zijn mei glycerine. De watten drukken op het oog en verfrisschen zoodoende de traanklieren aan het benedeneinde is liet masker voorzien van eene spons, welke op de neus en mond druktdeze spons is gedrenkt met water gemengd mot pheniek* znur. Door middel van dezen toestel kon mei bjj eene genomen proef een balf nnr verblijven i een vertrek dat zoodanig mot rook was gevuld dat het onmogelijk ware geweest daarin met ont bloot gelaat een minuut te vertoeven. Het is een Amerikaansch geleerde, Prof. Vang-' han, in Michigan, gelakt, liet beruchte kaasgif (dat in bedervende kaas voorkomt en ziektever# schijnselen veroorzaakt, welke veel geljjken naar; die van cholera nostras) af te scheiden. Hij noemt het »Tyrotonicon« en rekent het tol de »Plemaïnen« (lijk-alkaloïden). Het is een in| witte naalden kristalliseerende stof, welke in water| alkohol, ether en chloroform opgelost kan wordend en die, op de tong gebracht, dezelfde uitwerking) heeft als de vergiftige kaas. Een merkwaardig luchtverschijnsel is doz< dagen te St. Petersbm-g waargenomen. De zor scheen daar plotseling, 's middags, door een rin£ omgeven, zoo groot, dat de onderste rand bijnE tot aan den horizont reikte. Dicht naast dien ring| ter weerszijden van het midden, zag men tweë bijzonnen, welke een aanmerkelijke lichtsterkte hadden, en in een soort van staart uitliepen, welkii langzamerhand, van het uiteinde af, in lichtsterkttj verminderde. Het verschijnsel dnnrde vier uret la^g, tot half vijf 's middags. De temperatuur werd daar dienzelfden dag zoc hoog, als zij sedert 1747 om dezen tijd van het jaar niet geweest is. De thermometer wees er in de schaduw 18,9* C. (66° F.) aan, en de gemid delde temperatuur van dien dag was 10° G. (50° F.) Een paar dagen later was de gemiddelde tem peratuur 11,7° C. (ca. 54° F.) Als 12 vischvronwen tegelijk in zwijm vallen, moet er, zegt »De Maasbode,* nog al iets gebeurd zijn. Dat merkwaardig feit had op de Rotterdam- sche vischmarkt plaats, toen een man, die op de leuning aan de Soetebrug zijn boterham zat te eten, ruggelings in het water viel. Gelukkig werd hij spoedig gered door een man, die in het water sprong en zich van een roeibootje meester maakte, dat in de nabijheid lag. Mot do arme vischvronwen had men heel wat te stellen. Eene nog al kleine jonge dame, die op het punt stond met een langen man in het huwelijk te tre den, werd door een harer vriendinnen met hare ge ringe gestalte geplaagd. >Wees maar niet bang dat het hinderen zal,c gaf zij ten antwoord, >als ik op papa's geldzakken sta, vindt Adolf me groot genoeg.* Per as. Een heer die vreeselijken haast scheen te hebben, riep een vigelante aan. Op de vraag van den koetsier waar bij wezen wilde klonk het ant woord: Jacob van Campenstraat 59, derde verdie ping zoo hard als je kunt!* t HEUSDEN,24 April. Hooibotor 0.73. Grasboter 0.80 cent per stuk van 6 ons. Eieren 3V2 cent. Ondertrouwd: J. C. VAN BERGEIJK, A. M. VAN BUUREN. Meenwen, 22 April 1886. Heden overleed na een kortstondige ziek te, mijn geliefde Echtgenoot, de WelEerw. Zoergel. Heer CAREL FREDERIK JAN PAPE, Emeritus Predikant der Hervormde Gemeente van Hensden, Officier van de Orde van de Eikekroon, Lid van den Ge meenteraad en Regent der Godshuizen te Hensden, in den ouderdom van 72 jaren. Uit aller naam: Mevrouwde Wed. E. A. PAPE—Fenton. Heusden, 18 April 1886. Heden overleed te Hensden, na een kort stondig lijden, mjjne geliefde Tante "Wil li elmina. Prederika Bon- lonois, in den ouderdom van ruim 78 jaren. A. SMULDERS, Kapitein van Administratie. Amsterdam, 23 April. tot het verifieeren van vorderingen ten laste van den boedel van den in staat van kennelijk onver mogen verklaarden te W ij k gemeente Wijk en Aalburg, is bepaald op in con der lokalen van het Paleis van Justitie te 's Hertogenbosch. A. BOSCH, Curator. (voorheen A. G. SCHULL.) Fotograaf van Z. M. den Koning. Atelier tot vervaardiging van allo soorten Foto- grafiënKooldruk, Lichtdruk en andere procédés. Specialiteit in vergrootingen tot LEVENS GROOTTE naar kaartj es, Daguorrotypu Glasbeel den en Olieverf, op door het Nieuw Rotterdamseh Gezclsohap, onder Directie van den Heer M. d'ANCONA, met mede werking van een gunstig bekende Komiek en Dames, onder begeleiding van een goed STRIJKORCKEST. BIJ AFWISSELING Entrée 49 Cent per* persoon. De Notaris VAN MEERTEN te A n d e 1is voornemens voor de Erven I. A. Sonnevelt, in het openbaar te verkoopen, om terstond te aanvaarden: aan den Maasdijk te Veen, gednrendo vele jaren gediend hebbende tot Broodbakkerjj en Herberg. De verkooping zal plaats hebben in de herberg van A. VAN WOERKOM te Veen, provisioneel en finaal beide dagen des voormiddags ELF URE. Nadere inlichting geeft genoemde Notaris. CC N Expediteur en Agent. Speciaal ingericht voor Connection in alle landen. Prijzen van 100 en daarboven. Het leven is een school, waar altijd valt teleeren: Elk vindt rijn lessen klaar de grooten en de kleenen. Waar alle studie faalt, daar rest nog het probeeren De grond niet rijk aan goad is dikwijls gped voor steenen. Als 't windje tegenloopt, dan spoedig aan 't laveeren Wie zich van streek gevoelt, denk' maar (in tijds) aan spenen. Hoe verder reeds op weg hoe zwaarder om te keeren Hoe vaster in 't genot hoe slapper op de beenen. Veel, wat der maag ontbreekt, steekt dikwijls in de kleeren Gebrek aan goede stof brengt overlast van kenen. Die spelen wil met vuur zal zich eens erg bezeeren Wie niet voorzichtig is, stoot, o zoo ligt, zijn schenen. Waar wol het dichtste staat, moet men - het diepste scheren Hij, die machines drijft, zoek' turven in de veenen. Hoe zwakker in de trouw hoe sterker in het zweren Hoe zoeter in 't gevlei hoe eer (bij nood) verdwenen. Pronk, als ge u zelv' nog acht, nooit met eens anders veeren Het strijde een wakker man, op wien dan ook, te lenen. Kijk dikwijls naar den grond, al zweeft ge in hooge sferen Hoe diehter bij den grond hoe zachter val in 't meenen. Wie 't kleinste potje heeft, mag vrij het dunste smeren Wat op zijn' weg niet ligt, dat eische men van geenen. Wie 't in de ruimte heeft, zij vijand van ontberen Bij overvloed van vleesch houcj' men geen boek van beenen. 't Is veelal niet loyaal, om scherp te critiseeren Bij mangel aan gebit komt geen verstand van zeenen. Vermijd den strijd met elk, die zich niet kan verweren Wie onrecht heeft gepleegd, zal 't vroeg of laat beweenen. Die gaarn zich leiden liet, zal eens het best regeeren Wat ver gescheiden lijkt, kaii wijs beleid vereenen. Wie voor den hoogmoed leeft, bereidt zich het verneeren: Bij 't al te hooge zeil gaat ras de welvaart henen. Den adel van 't gemoed moest elk het liefst vereeren Wat deugden zijn al niet in schamel kleed verschenen 1 Laat door eens anders heil, ook uw genot verineêren Verheug u in de vreugd van dezen en van genen. Wees ook met appels blij, als 't u ontbreekt aan peren Is d' eiken kist te duur, behelp u met een grenen. Tracht eiken wissel, steeds op tijd, tc honoreeren Geen post wordt afgedaan met klagen of met stenen- Volharding en geduld doen meestal triomfeeren Wie goed op zwanen jaagt, krijgt ligt een kans op denen. 1);: Hoe kleiner van gehalt hoe driester in 't begeeren Waar men de waarheid schuwt, zal men haar ras vernemen. Zoo menig trotsch gebouw staat enkel nog door beeren Hoe slapper in zijn woord hoe vlugger in het leenen. Er is een zwaar patent benoodigd om te heeren Men trapt zoo ligt te ver voor delicate teenen. De trouw en eerlijkheid zal ieder steeds waardeeren Het garen beste soort koopt men gerust bij streenen. Geen vlegel is zoo dom, of wil nog domineer.il O Glans van ijdlen waan, wanneer hebt ge uitgeschenen? Wie zamelc als de bij, kan ook op honing teren Men vlecht de schoonste mand van d'allerhjnste teenen. Roem Neerland op het kroost, dat gij mocht produceeren De Schaep-, Loh-, Haffmans, Oen dan nog de Keuchenen Wil ieder, naar zijn stand, volgaarne respecteeren: Maar buig, - wat wende of keer' - de knieën slechts - voor Éénen 1) Soort Gans. Cand.-Notaris, 4. en De Bank sluit leeningen onder verband van éérste Hypotheek op gebouwen en ongebouwde eigendommen, tegen matige rente en administratie-kosten. Zij geeft pandbrieven uit van 1000.500. 100.en 50.rentende 4^2 d pari, aflos baar bij uitloting. Agent voor HEUSDEN en OMSTREKEN, de Heer Groepen. Landschappen. Architectuur. PORTRETTEN aan huis genomen. Samengestelde GROEPEN volgens opgave Portretten in Olieverf, enz. enz. enz, BAL. Huis en Tuin, gc B

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3