BUITENLAND. BINNENLAND. zich zelvcn tot tolk van die Hoogere Macht en al het andere is uit den Booze. Al het andere dankt zijn ontslaan aan egoïsmus, eerzucht, geldzucht. Voor hen, die zoo denken, is elke Pythagoras een ossenslachter en daarom roepen zij het„K ruist hem!" over hem uit, omdat hun uilengezicht het licht niet kan verdragen. doen aanraken, maar om hem te veroorloven die knielend te kussen. «Kom neef,« hernam sir Olivier, «breng hulde aan zijn Koninklijke Hoogheid.* «Welke huldevroeg Noll, en stootte lachend den arm van Prins Karei terug. «Als ik wilde liet ik mij zelf de hand door dien jongen daar kussen. De verontwaardigde hovelingen konden hun ooren niet gelooven wat sir Olivier betreft, hij bleef spra keloos van schrik. De koning integendeel begon har telijk te lachen en verklaarde dat Noll een Engclsch- ntan was van 't zuivere ras, die zijn zoon zou be wijzen met welk soort van menschen hij eens te doen zou hebben. Daarop ging de koning met zijn gevolg in huis en de prins werd met Noll en nog eenige andere jongens in een afzonderlijke zaal gebracht, om er gedurende den maaltijd van Zijne Majesteit te spelen. Dat kleine volkje had weldra kennis gemaakt, want alle kinderen, of zij konings- of boerenzonen zijn, houden er van zich te vermaken. Hoe brachten zij den tijd door? Misschien met ballen of blinde mannetje, met haasje over of krijgertje spelen, dat gedurende alle eeuwen zoowel een uitspanning is ge weest voor kleine prinsen als voor arme jongens. Terwijl hield koning Jacobus met zijn gevolg een schitterend gastmaal in de ridderzaal. Zijne Majesteit was op een verhevenheid aan het hoogereinde der tafel gezeten. Elke keer dat het iemand vergund werd het woord tot hem te richten, was dit met de overdrevenste betuigingen van eerbied en onderda nigheid als hem eten of drinken werd aangeboden, hoog de dienaar met de schaal bijna ter aarde zonder den honger en de dorst die hem bewogen grootelijks eer aan vleesch en wijn te doen, zou men er aan getwijfeld hebben of de ruwe jager wel een gewoon sterveling geweest ware. Het noodlot had echter beschikt dat de koning zijn maaltijd niet in rust zou eindigen. Eensklaps ontstond een hevig rumoer in het ver trek, waar de kinderen speelden. Kreten van toorn, vermengd met kreten van smart, maakten de stemmen onhoorbaar van de grootere personen, die de kalmte trachtten te herstellen. De koning en allen die aan tafel waren, sprongen van schrik op. «De hemel beware ons!* mompelde sir Olivier; «die kwade jongen is in staat om mij een mooie poets te spelen, die dwaas!* llij stond van tafel op en ging zien wat er ge beurde. De meesten zijner gasten volgden hem en onder hen de koning. Allen bleven aan de deur der speel zaal staan, van daar zagen zij de jonge prins Karei, die, zijn fraai pak gescheurd en met stof bedekt, lievig uit de neus bloedde. Hij keek Noll woedend aan en zijn gelaat tetkende tegelijkertijd verbazing en verontwaardiging. Hij kon zich nog maar niet begrijpen hoe een gewoon sterveling de vermetelheid kon gehad hebben de hand tegen zijn geheiligde per soon op te heffen. Wal Noll betreft, hij was op verdediging bedacht, met vast besloten gelaat, gereed niet alleen om met den prins te vechten, maar met den koning en het geheeie koninkrijk. Ellendeling!* riep zijn oom, «wat hebt gij ge daan «Op de knieën, spoedig en smeek ver geving af van Zijne Hoogheid. Den zoon des konings te durven aanraken Mijn huis tot getuige van zulk een misdaad te maken «Hij is begonnen,* viel Noll hem in de rede, «en ik heb niets anders gedaandan hem zijn verdiende HEUSDEN, T Mei. t Naar wij uit goede bron vernemen, verlangt de heer S. Verhagen, griffier bij het kantonge recht alhier, niet in aanmerking te komen voor de aanstaande verkiezing van leden der Provin ciale Staten in dit kiesdistrict, zooals reeds door verschillende bladen was medegedeeld. t OUD-HEUSDEN, 5 Mei. Als eene bijzon derheid kunnen wij mededeelen dat bij den Heer van Grevenbroek alhier eene kip twaalf kuikens heeft, die eerst vier weken oud zijn, en die nu reeds weder begonnen is eieren te leggen. Gewoonlijk heeft dit een maand later plaats. t WAALWIJK, 6 Mei. Dinsdag namiddag had hier op de zaal Musis Sacrumvan den lieer Gerris eene vergadering plaats van de on derwijzers uit het arrondissement Waalwijk. De heer E. Verheijen, die voor het eerst het voorzitterschap waarnam, heette de opgekomen onderwijzers welkom en beloofde de belangen van het onderwijs en de onderwijzers zooveel mogelijk te zullen bevorderen. Daarna vergeleek de heer Gerritse de leesme thoden van Bouman en De Raaf, waarbij hij aan die van De Raaf de voorkeur gaf. De heer Van der Heijden besprak de letterbeelden van Van Wulfen. Nadat er vervolgens besloten was, dit jaar slechts drie vergaderingen te houden, werd de vergadering gesloten. t LUTTELHERPT, 5 Mei. Onlangs maakten wij melding van 2 prachtige vette ossen, op den stal van den heer Jac. Luijben alhier, en gaven als vermoedelijk gewicht voor elk aan 1600 netto. Naar wij vernemen zijn beide ossen onlangs op de markt te Rotterdam verkocht. Een dezer is in handen gekomen van den sla ger C. M. van Klaveren te Bodegraven, die thans het juiste netto gewicht mededeelt, n.l. 1396 "it vleesch en 140 pond vet. De vroegere raming komt dus nagenoeg met de werkelijkheid overeen. t TERHEIDE, 3 Mei. Bij de op heden al hier plaats gehad hebbende verkiezing van be stuur der groote Zonzeelsche polder onder Zwa- luwe, is gekozen tot voorz. (dijkgraaf) de heer C. Wijtvliet, tot secretaris-penningmeester de heer A. van Dijk, wonende respectievelijk te Wagenberg en Terheide. t DRONGELEN. In deze gemeente heeft zich een geval van besmettelijke keelziekte voorge daan en wel in het huisgezin van G. K. WOUDRICHEM. De heer Swenne, rijks- loon geven.* Op deze woorden hieven sir Olivier en zijne gasten hun handen ten hemel, verontwaardigd over zulk een verstoktheid. Geen kastijding scheen hun vol doende eenige hovelingen spraken van hoogverraad. Anderen, wilden in hun vervoering dadelijk den schuldige bij de kraag vatten en hem voor den be- leedigden vorst zweepslagen toedienen. Koning Jacobus echter, die bij deze gelegenheid een merkwaardig gezond verstand toonde, kwam tusschenbeide en beval hun zich rustig te houden. «Komaan, gij zijt een dapper ventje,* zeide hij tot den kleinen Noll, «en wanneer gij den rnanne- lijken leeftijd bereikt hebt, zal mijn zoon wel doen u tot zijn vriend te maken.* «Nooit,* riep de jonge prins, met den voet stam pende, «nooit!* «Stil Karei,hernam de vorst. Vervolgens zich tot de omstanders wendende, voegde hij er bij «Dat men den jongen niet bestrafte, want hij heeft mijn zoon een goede les gegeven en ik smeek den hemel dat hij daar zijn voordeel mee zal doen. Als het ooit in hem op mocht komen, wat God verhoede, het Engelsch volk te onderdrukken, zal hij zich den kleinen Nol Cromwell herinneren, die hem de neus aan bloed heeft geslagen.* En toen ging de koning verder zijn middagmaal gebruiken, waarna hij afscheid van sir Olivier nam, die nog altijd aan de diepste wanhoop ten prooi was. Niemand dacht meer aan den kinderlijken twist, die tusschen prins Karei en den kleinen Cromwell had plaats gehad, tot aan den dag waarop het heersch- zuchtige kind een vorst was geworden, meer door drongen van zijn rechten dan van zijn plichten, toen hij het parlement weerstond, het tijdperk deed aan- ambtenaar alhier, is benoemd tot deurwaarder voor het kantoor der Rijksbelasting in deze ge meente. WOUDRICHEM, 3 Mei. De elftvangst blijft steeds onbevredigend. Er werden in de afgeloopen week in het vischwater dezer gemeente en ge deeltelijk te Hardingsveld 6600 stuks elften, 14 zalmen en 2 steuren gevangen. Aan den afslag alhier besteedde men voor elft 57 h 85 ct. per stuk, zalm gold f 0,75 f 1,04 en steuren brachten op 19 en 50 ct. per 1/s K.G. WERKENDAM, 3 Mei. Hedenmorgen ver toonde zich alhier een hond die reeds eenigen tijd in deze omstreken heeft rondgezworven en van dolheid verdacht wordt. Niettegenstaande po litie en burgers er enkele malen jacht op hebben gemaakt, heeft men het dier niet onder schot kunnen krijgen. Ons Prinsesje maakte op iedereen, te Amsterd., die het genoegen had haar te zien, een alleraangenaamsten indruk. Voor een groot gedeelte moet dit toe geschreven worden aan de jeugd van Wilhelmina, want elk kind heeft op dien leeftijd zeer veel aantrekkelijks, maar ongetwijfeld werkt de op voeding, die onze aaustaande Koningin ontvangt, ook in hooge mate mede om haar snel te ont wikkelen en te doen rijpen voor de belangrijke plaats, die zij eenmaal zal moeten innemen. Zondag was voor de kleine meid een buiten gewoon feest, want toen mocht zij met haar ouders eten. Een der tafelgenooten deelde ons mede dat zij alleraardigst was. Zij zat tusschen haar ouders in; de gouden epauletten van den Koning vielen bijzonder in haar smaak en zij woelde voortdurend met de kleine handjes door de dikke troetels. Vader," zei ze eensklaps, „wat is het hier donker. ,/Nu kind, dan zullen wij wat licht laten ma ken. En op een wenk van den Koning werden plotseling al de kaarsen aangestoken en baadde de zaal in een zee van licht. Nu was ze bij zonder verwonderd, maar die gewaarwording ver dween toen zij het ijs zag binnenbrengen. z/Krijg ik daar ook van vader „Dat moet je aan moeder vragen/' luidde het antwoord. En moeder was wel zoo goed haar een klein stukje te geven en de lekkernij viel zoozeer in den smaak der kleine, dat zij wel eenigszins be deesd om nog een stukje vroeg, dat haar goed willig werd gegeven. Na afloop van den disch sprong de kleine Prinses vroolijk naar haar vader en klom als een klein katje op zijn schoot. Dit eenvoudige too- neeltje, zooals er wel eens een in elke woning voorkomt, schenkt de zekerheid dat ons Kroon prinsesje eenvoudig wordt opgevoed, 't Doet ons ook goed te hooren dat de Koning en zijne ge malin niet de dwaze gewoonten volgen, zich papa en mama te laten noemen. Vooral de Koningin schijnt er zeer op gesteld te zijn dat haar kind uitmuntend Hollandsch leert en tracht zoo veel mogelijk van deze Oranjetelg een echt Neder- landsch kind te maken. In de avondzitting der Eerste Kamer van jl. Woensdag, deed de minister Heemskerk de vol gende mededeeling der Regeering „Mijnheer de voorzitter! Ik heb de eer aan de Kamer mede te deelen, dat mijne ambtgenooten en ik op vereerend verlangen van Z. M. den Koning hun verzoek om eervol ontslag hebben ingetrokken» Dit is niet geschied, dan nadat het Z. M. be haagd heeft het vormen van een nieuw ministerie op te dragen aan een geacht en invloedrijk lid van de rechterzijde der Tweede Kamer, welke opdracht door dezen is afgewezen. Het ministerie blijft zich tot taak stellen de ondernomen herziening der grondwet zoo mogelijk tot stand te brengen." De Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht heeft besloten geen verder gevolg te geven aan zijn be sluit om eene adresbeweging aan den Koning in het leven te roepen. De besturen van den Bond voor Stemrecht, het Alg. Ned. Werkl. Verbond en den Soc. Dem. Bond konden het niet met el kander eens worden over deze zaak. breken van gedwongen leeningen, het volk had ver bitterd door belastingen, die moesten dienen om oorlogen te voeren tegen den zin van 't volk, kort om toen hij de vrijheid, waarop het Engelsche volk zoo trotsch is, onderdrukte. Groote persoonlijke eigenschappen, waaraan de geschiedenis recht heeft laten wedervaren, terwijl die tevens zijn fouten en ongelukken niet vergat, konden Karei I niet meer redden. Toen zag men onder de puriteinen een krachtig leidsman opstaan, die meer dan iemand anders tot den val van het koningschap en later tot den val van 't hoofd van Karei 1 bijdroeg. En die aanvoerder der omwenteling was niemand anders dan de kleine Noll, generaal Cromwell, de toekomstige protector der republiek van 't vereenigde Schotland, Engeland en Ierland(Ingezonden). Over Haet's teraardebestelling bericht hut» Alg. Handelsblad* uit Parjjs het volgende: Op zeer eenvoudige wijze is heden Basken Huet ter aarde besteld. In het sterfhuis stond de lijk kist, met kransen en bloemen bedekt. Daaronder waren twee groote kransen, met het opschrift: »Aan mijn echtgenoot* en >Aan mijn vader.» Hot waren do laatste geschenken van zijn weduwe en zjjn zoon, voor wie nu een gelukkige levenstijd een einde neemt. Op den schoorsteen stonden nog een aantal kleine bouquetten, waarmede Huet gewoon was eiken Zaterdag zijn vrouw te verrassen. In het sterfhuis voerde de heer Joan Eéville het woord en herinnerde aan de groote eigenschappen van den ovei'ledene. Hot was een geleerde, recht vaardig en oprecht, in wien zijn zoon als het ware een deel van zich zeiven verliest, want tusschon vader en zoon wa3 er een intellectuöele band, die tot het laatste oogeublik bleef bestaan. Een vijftig tal personen volgden de baar, deels Franschou, deels Nederlanders, die te Parijs wonen. Ook voor hen is Huot's dood een zwaar verlies. Ook op het kerkhof sprak de heer Eéville met groote welspre kendheid over den afstammeling der «Refugiés,* die voor zijn laatste levonsjaren gastvrijheid aan den Franschen bodem kwam vragen. De plechtig heid werd voornamelijk door Franschen bijgewoond. Geen enkel bowij3 van deelneming werd uit Nederland gezonden. Doch het sterfgeval was eerst Maandag in Noderland bekend geworden, zoodat de tijd ontbrak voor vrieuden en vereerders om de begrafenis bij te wonen. De heer Obreen sprak een kort woord in het Hollandsch. Hij huldigde Huet als wijsgeer en als den gastvrijen gastheer, die zijn vrienden steeds een aangename ontvangst bereidde. De eenvoudige plechtigheid eindigde met het werpen van eenige bloemen in het graf. De Parijsche correspondent van het Handels blad teekent zeer treffend de eigenaardige trekken van Huet. als liteiator Op het letterkundig congres te Parijs in 1878 heeft Huet het woord gevoerd en o. a. gezegd: »Wij Nederlanders worden niet gelezen, maar des te meer lezen wij.« Zoo iemand recht had dit laatste te zeggen, dan was hij het! Zijne smake lijke en gemakkelijke wijze van schrijven, welke aan zijne studiën den grooten opgang heeft ge schonken, is wellicht schuld dat. men zich niet zoo licht rekenschap geeft van zijne belezenheid. De waarheid is dat Huet zijne kennis niet alleen nooit uitputte, maar een onderwerp liefst slechts even aanraakte, hoewel hij voor zich het van te voren aan allo kauten betast en bekeken had Hjj scheen te flaneereu, doch had heimelijk ploegdienst, go- daan. Hij snuffelde overal in alle landen, iu alle tijden. En dan liet hij van het gevondene kijken wat u het meest belang kon inboezemen; in die keuze bleef hij altoos kunstenaar. Gaarne liet bij anderen aan het woord; maar zijne citatei waren geene pr-uiken op kale hoof den; hij zon u genoeg van zich zelf kunnen geven, doch hij voud dat mooi of belangrijk en daarom moest gij het ook kennen. Van de soldaten die in do dagen van Keizer Napoleon I in het Franscbo leger dienden, zijn nog 740 in leven. In do omstreken van Spa, als ook te Thenx, Soaveignéo en vooral in (le Luxembnrgeche Ar dennen is Vrijdag en Zaterdag veel sneeuw geval len. Ook in Engeland klaagt men over een sterken nawintor. Een der leiders van de Belgische socialisten, An- seele, heeft verzekerd, dat zich op Pinksteren 50- a 60,000 van zijne geestverwanten te Brussel zul len bevinden, om aan de demonstratie ten gun3te van het algemeen stemrecht deel te nemen. Om een mogelijk verbod van de bijeenkomst zal men zich niet bekommeren. »En als ge het stemrecht niet krijgt?* vroeg men Anseels. »Dan hebben wij in November de revolutie,* luidde het antwoord. De ingenieur Boyer, die de werken op do land engte van Panama leidde, is plotseling overleden. Voor de maatschappij is de dood van den ver dienstelijken ingenieur een groot verlies. Uit Weenen bericht men, dat het daar Maan dagochtend vrij zwaar gesneeuwd heeft, en dat de «Kahlenberg* met sneeuw is overdekt. De thermo meter daalde er tot 80 graden Fahrenheit. Ook iu Oost-Gallicië en Moravië hebben weder hevige sneeuwstormen gewoed. Bij het luiden van de Paaschklokken is in het Beijorscho dorp Baisweil de klokkentoren ingestort, met 11 jongelieden die er bezig waren met dat luiden. Tien dezer laatsten werden door den val (vau eene hoogte van 130 voet) gedood, of zoo ge wond, dat zij weldra ovorleden. Een hunner vond men geheel ongedeerd 'beneden in de kerk liggen. Te Mahlsdorf in Dnitschland is een meisje ge storven tengevolge van het te vast aanhalen van een corset. Tijdens de godsdienstoefening werd zij onwel en keerde daarom huiswaarts hier bekwam zij bij bet bukken, om hare schoenen los te maken, door haar keurslijf eene inwendige vorwondingaan de borst, ter hoogte der maag, tengevolge waar van zij na hevig lijden overleed. De stad Bazel hoeft 20 milioenen frs. geërfd van een aldaar overleden weduwe. In de vorige week werd op zekeren avond de aandacht der bewoners van Horsens getrokken door een bijzonder sterk ruischen van vleugels en ge- krjjseh van vogels. De vogels in de stad werden daardoor uit hun slaap opgeschrikt en vlogen tegen de vensterruiten of lieten zich met de hand vangen. De oorzaak van al dat rumoer was een zwerm trekvogels, zóo groot dat hij iys uur noodig had om over de stad te trekken. De eerste vogels werden reeds iu Aarhuus gezien vóór de laatsten Horsens verlaten hadden. In het district Merv is de Mnrgheb buiten haar oevers getreden. Het reeds voltooide deel van den spoorweg is zwaar beschadigd. 10.000 werklieden zijn ontboden om de overblijvende dammen te ver sterken. De gemeenschap met de grenscommissie is afgebroken. Uit Znid-Eusland komen berichten van builen- gewoue groote boschbranden in de onmiddelijke nabijheid van Livadia, waar de Czaar vertoefde. Naar aanleiding van deze branden moet de Czaar bevel hebben gegoven tot vertrekken. In April kwamen 41 stoomschepen te Buenos Ayres aan met 8856 landverhuizers. Woensdag had te Chicago een verwoed gevecht plaats tusschen de politie en de socialisten» Dezen waren 15.000 in getal en hielden een bijeenkomst. De politie maande hen aan uiteen te gaande socialisteu weigerden. Er werden verschillende bom men met dynamiet geworpen. 5 agenten werden gedood, velen gewond. Bjjna 50 muiters werden door geweerschoten gewond, verscheidene doodelijk. Onlangs hield bij Massowah, in de Boode zee, een Itallaansch schip een Arabisch vaartuig aan, dat 48 jonge slavinnen aan boord had. Die gevan genen waren echter niet zeer ingenomen met hare bevrijding. Toen men haar vroeg of zij naar haar land terug wenschten te keeren, of ouder bescher ming van zendelingen gesteld zouden worden, ant woordden zijdat zij liefst als slavinnen ver kocht wilden worden aan Mahomedanen. Den 4u Mei heeft weer een hevige brand te Mandalay gewoed 4000 hnizen, o.a. de Siameesche bazars, werden vernield. De brand was door in boorlingen gesticht. De Koning van het Afrikaauscbe rijk Choa heeft last gegeven, alle Christen-zendelingen nit zijn land te verjagen. Die krasse maatregel moet ge nomen zijn ingevolge bedreigingen van den koning van Abessynië, die tegenwoordig in een zeer ge spannen verhouding met Italië staat.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2