BUITENLAND. BINNENLAND. t HEUSDEN, li Mei. t Onze gemeente schijnt wel bij voorkeur be zocht te willen worden door honden, die aan hondsdolheid lijdende zijn. Nauwelijks is de hond van Maandag te Krom voort doodgeschoten, of weder Dinsdag vertoont zich een vreemd hondje zonder muilband in de stad (een soort spitshond, bruin van kleur) die weder zoover men weet een 3-tal andere honden beet. Ook van deze is de hondsdolheid gebleken, waarom weder, op last van het gemeentebestuur, alle gebeten dieren zijn afgemaakt. t Ook dezen morgen kwam hier weder een dolle hond uit de richting van Oudheusdcn, die zooals men ons mededeelt na eenige andere hon den gebeten te hebben, door de Wijksche poort de stad weder verliet. Zou het voor eigenaren van honden niet aan bevelenswaardig zijn, om liever, buiten noodzaak de honden binnen 's huis te houden Zij loopen dan minder gevaar dat hunne honden gebeten en afgemaakt wordenof, wat nog erger ware, ge beten worden zonder dat dit wordt opgemerkt, hetgeen de ernstigste gevolgen zou kunnen hebben. t Bij de stemming voor 3 leden voor de Provinciale Staten werden herkozen de heeren W. H. J. Verhoeven met 1028, W. v. Eethen met 830 en B. A. Middelkoop met 834 stemmen. t Met ingang van Zondag den 16 Mei a. s. wordt de Zondagdienst van vele Post- en Tele- graafkantooren beperkt. Het Post- en Telegraaf kantoor alhier zal van af dien tijd op Zon- en feestdagen geopend zijn van 8 tot 9 ure voor- en van 3 tot 5 ure namiddags. t BAARDWIJK, 12 Mei. In de plaats van het overleden lid van den gemeenteraad, den heer J. Van Deursen, is met 69 van de 108 stemmen gekozen de heer G. Van Beijnende heer B. Schrijner bekwam 31 stemmen. t MEEUWEN. Donderdag 27 Mei a.s. zal alhier gehouden worden de vergadering der gew. vereeniging ^Noord-Brabant" van het Nederl. Onderw. Genootschap en na afloop van deze, die der onderwijzers uit het Arr. Heusden, beiden onder leiding van den Heer Arr. Schoolopziener. Behalve de huishoudelijke zaken zijn de vol gende vraagpunten aan de orde gesteld t UITWIJK. In eene vergadering van stem- gerechtigde ingelanden van het waterschap //pol der Uitwijk," is tot Secretaris Penningmeester herbenoemd de lieer A. v. d. Wal. t ALMKERK, 11 Mei. Hedenmorgen om 10 ure, brak er brand uit op de bouwhoeve ,/Gan tel wijk." Het huis is verbrand; een groot gedeelte van den inboedel is gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Op het terrein bevonden zich de burgerlijke autoriteiten met de plaatselijke- en de rijks-politie. De brandspuit was spoedig gearriveerd, doch behoefde geen dienst meer te doen. Alles was verzekerd. t WOUDRICHEM, 10 Mei. De elftvangst kan in geenen deele gunstig genoemd worden en nadert hare laatste periode. Op sommige plaatsen begint men vinten te vangen, de voorloopers van het einde der elftteelt. Eene vangst van 5 k 600 stuks dagelijks geeft voor het groot aantal vis- schersgezinnen weinig rekening. Ook de zalm vangst is van geen beteekenis. De prijs der elft was van 58 tot 85 ct. p. stuk. De zalm gold 75 k f 1.05 per h. K.G. t Bij de Herv. gem. alhier zijn tot Nota- helen herkozen de Heeren L. Dankers en C. v. Vugt, terwijl de Heer B. A. Kentie gekozen werd in de plaats van den Heer G. Struik. t DALEM. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is aan de diaconie te Vuren de som van f 200 geschonken, en aan die te Dalem van f 100. Moge het goede voorbeeld van den ede len gever, die men hoogst dankbaar is, hier en elders navolging vinden t Heden (Woensdag)morgen passeerde een Zigeunerstroep van 10 a 12 personen, groot en klein, deze gemeente, na door de politie buiten den kring van het naburige Gorinchem gebracht te zijn. De //Staats-Courant" van Woensdagavond be vat het Koninklijk besluit tot ontbinding en dat tot sluiting van de Tweede Kamer op 18 Mei a.s. De nieuwe verkiezingen zijn bepaald op 22 Juni, de herstemmingen op 6 Juli en de bij eenkomst der nieuwe Kamer op 14 Juli a.s. De sluiting der Kamer zal geschieden door den minister van binnenlandsche zaken. Men maakt de zeer juiste opmerking dat de datum van 6 Juli in het ontbindings-besluit voor de herstemmingen aangewezen, niet gelukkig is gekozen. Dien dag toch, den eersten Dinsdag in Juli, wordt, volgens de provinciale wet, de zomer vergadering der Provinciale Staten geopend. Daar door is het mogelijk dat verscheidene kiezers aan hun kiesplicht worden onttrokken, en anderzijds dat verschillende leden van de Prov. Staten, die in stembureaux zitting moeten hebben, worden verhinderd naar de Statenvergadering te gaan. In de discussie over de crisis in de Eerste Kamer, die niets ophelderde, liet de heer Heems kerk doorschemeren dat de plaats om volledig verantwoording af te leggen was de Tweede Kamer. Geen wonder dan ook dat de voorzitter der Tweede Kamer haar tegen 18 Mei om half twee bijeen riep. En wat doet nu de regeering? Zij ontbindt de Kamer en bepaalt de sluiting op 18 Mei om drie uur. Zij maakt het de Ka mer onmogelijk haar ter verantwoording te roe pen, zij schrijft verkiezingen uit voordat eenig licht is opgegaan over den loop dier crisis, over het aandeel der verantwoordelijke personen, over het tegenwoordig standpunt der partijen. Is het geoorloofd in zoo chaotischen toestand als blindelings een verkiezing te gemoet te gaan Zou de Voorzitter der Tweede Kamer geen dank verdienen voor zijn energiek optreden, als hij op staanden voet per telegram de Kamer bij een riep? Het ,/Hbl." sprak dezer dagen over de ver standige wijze, waarop Prinses Wilhelmina wordt opgevoed. De volgende kleine maar welsprekende proeve daarvan wordt nu meegedeeld. Onlangs vroeg het Prinsesje aan Haar moeder: //Vertel mij eens, moeder, vader is Prins van Oranje en U is Prinses van Waldeck; wanneer ik nu groot ben, wat zal ik dan zijn Tot antwoord nam H. M. Haar kind in de armen, gaf het een warmen kus en zeide,/Nu ben je ons lief kindje, maar wat je eenmaal wezen zult weet de lieve Heer; als de tijd daar is, zal Hij dat wel aanwijzen." De uitslag der verkiezingen in de provincie Zuid-Holland is zeer ongunstig. De liberalen ver liezen een zetel in Delft, een in Schiedam, twee in Gouda, een in Leiderdorp en een in Zoeter- meer. De herstemmingen, die moeten plaats heb ben, kunnen geen verandering aanbrengen, daar het in Gouda staat tusschen twee liberalen, in Leiderdorp tusschen twee Katholieken, in Alfen en in 's-Gravenhage tusschen een anti-revolutionair en Katholiek. In Noord-Holland hebben de liberalen een ze tel gewonnen te Amsterdam, waar de conserva tieve heer Oorver Hooft het veld moest ruimen. Te Weesp hebben zij twee zetels verloren, voor den Helder komt een anti-liberaal met een aftre dend liberaal in herstemming, en voor Enkhuizen komen twee anti-liberalen met twee liberalen in herstemming, waarvan de een aftr. lid is en de andere candidaat gesteld in plaats van den heer K. De Jong, die bedankt heeft. In Utrecht hebben de liberalen een zetel ge wonnen te Utrecht, een verloren te Breukelen, terwijl voor Amersfoort een liberaal aftr. lid in herstemming komt met een anti-revolutionair. In Zeeland komt voor Middelburg een liberaal in herstemming met een antirevolutionair, in de plaats van den conservatieven graaf Van Lijnden. Voor Hulst komt een der aftredende liberale le den in herstemming, terwijl in een vacature al daar in de plaats van een clericaal een onafhan kelijk katholiek, mr. L. Stevens, is gekozen. In Noord-Brabant hebben de liberalen een ze tel verloren te Bergen op Zoom, terwijl ta Til burg voor de vacature-Diepen een onafhankelijke met een Katholiek, in herstemming komt. In Limburg moesten te Weert en te Heerlen een volbloed-clericaal voor een gematigde plaats maken, terwijl te Maastricht de heer Van Win- tershoven, die van clericale zijde niet werd ge steund, zijn zetel behield. In Gelderland hebben de liberalen een zetel gewonnen te Arnhem, terwijl zij er hebben ver loren een te Ruurlo, een te Putten en een te Nrjmegen, waar bovendien een herstemming moet plaats hebben tusschen een liberaal, aftr. lid, en een anti-liberaal. Het felbestreden Aal ten daaren tegen, waar de heer Mackay kand. was, bleef voor hen behouden. Te Arnhem viel de conservatieve Werner baron van Pallandt, te Nijmegen de liberale katholiek mr. J. W. Triebels. In Overijsel hebben de liberalen te Zwolle, 01- denzaal en Raalte een plaats verloren. Voor En schedé komt een anti-liberaal met een liberaal in herstemming (voor een aftredend liberaal lid) en in Ommen een liberaal met den aftredenden anti liberaal Ook voor Zwolle moet nog een herstem ming plaats hebben tusschen een aftredend libe raal en een anti-revolutionair. Drente bleef onveranderd. In Groningen hebben de liberalen twee zetels gewonnen te Groningen, waar de twee anti-revo lutionaire heeren Van Swinderen zijn gevallen, terwijl voor Appingadam voor een plaats een anti- rev. in herstemming komt met een aftredenden liberaal. In Friesland hebben de liberalen te Sneek 4 zetels verloren. Van Dokkum is de uitslag nog niet bekend. Tot de liberale Unie behooren 63 kiesvereeni- Bismarck ia weer grootvader gewordende vrouw van graaf Wilhelm, geb. Arnim-Kröchlendorff, be viel namelijk van een welgeschapen dochter. Het Engelsch Lagerhuis verwierp met 117 tegen 62 stemmen, het door de Regeering bestreden voor stel van den Heer Pease, tot afschaffing der doodstraf. Godard is Maandag in den tuin der Tuileriën te Parijs opgestegen in een ballon met verwarmde lucht, dus zonder gas en ballast, en met verander lijke spanning, zoodat men met dergelijken ballon naar verkiezing langzaam en spoedig kan stijgen of dalen. Een kogel, geschoten in zulk een ballon, heeft mitsdien ook geen ontploffing of val ten ge volge, iets wat voor militaire oogmerken van groote waarde is. Het was heerlijk weder toen Godard opsteeg, en eene ontzachlijke menigte was getuige van de opstijging. Met den heer Godard zijn opge stegen zijn zoon en de heer Pierre Crommelin. De reizigers gingen ten zes ure s' namiddags de lucht in en zijn zonder eenig ongeval een kwartier na zes op het binnenplein van een huis in de Rue de la Bot5Lie neergedaald. De proefneming kan echter niet als gelukt beschouwd worden. Godard toch had brandstof medegenomen voor drie k vier uren, maar zag zich reeds na een kwartier genoopt de verdere vaart te staken. Het was een luchtballon van 5000 kub. meter, ter hoogte van 27 meter en met eene middellijn van 25 meter. In het plaatsje Wolfsbrunn, in Oostenrijk, was een put ingestort en een werkman, die er in ar beidde, was onder de bouwvallen begraven. Het ongeluk gebeurde ten twaalf uur des middags en eerst vier uur later wendde men pogingen aan om den ongelukkige te redden. Den volgenden morgen ten 9 uur hoorde men het hulpgeroep van den levend begraven man, maar in plaats dat men dadelijk met verdubbelde krach ten aan het reddingswerk ging, ontbeet men eerst behoorlijk, gebruikte later heel smakelijk het mid dagmaal en dacht er toen eerst over om aan 't werk te gaan. Toen men eiudelijk den ongelukkige vond bleek het, dat hij inmiddels was gestikt. Over Pest wordt gemeld, dat geheel Zuidelijk Bosnië en het district Novibazar diep onder de sneeuw liggen. Het heeft er zeven dagen lang hard ge sneeuwd. Op de berghellingen, waarlangs de straat weg van Serajewo naar Pest voert, is de tempe ratuur 10 graden onder nul. Al de bloesems der vrnchtboomen zijn bevroren, bet vee in het veld is zonder voedsel, terwijl al de wintervoorraad ver bruikt is. Men voorziet een toestand van groote ellende. Door een geweldigen orkaan die Woensdagavond te Madrid en in de omstreken woedde, werden 70 personen gedood, 200 gewond. Een aantal huizen werden vernield. Ook is Kansas City (Missouri) door een zware storm geteisterd. Een deel van het gerechtshof, een school, een brag over de rivier werden vernield. 20 personen en II kinderen kwa men om. Een beroemd Spaansch toreador, El Desperdieios, is dezer dagen te Sevila overleden. Sedert acht jaar trad. hij niet meer in het stierenperk, maar hield zich bezig met het vormen van leerlingen volgens zijn traditie. Hij laat achthonderduizend francs na, en voor tweehonderdduizend francs aan kostbaar heden, hem door de Madridsche groote wereld bij verschillende gelegenheden vereerd. Het aantal landverhuizers naar de Vereenigde Staten vermeerdert weder aanmerkelijk. In de vo rige maand bedroeg het 22,919, togen 20.766 in Maart 1885. Uit Duitschland en Ierland kwamen minder landverhuizers dan verleden jaar; maar uit Engeland en Italië meer. Het aantal arbeiders in de Vereenigde Staten, was geslagen. liet is zeker niet het eerste geval van »hokus pohis» en het zal ook wel niet het laatste zijn. Niets is gemakkelijker dan te laten r.ien. Er zijn er onder velen die de voorstellingen van biologie hebben bijgewoond, die gezien hebben dat de patient in volle waarheid zoodanig den wil van den magnetiseur opvolgt, dat simulatie of schijnvertoon lieeleinaal moet uitgesloten blijven. v Deze voorbeelden zullen wel voldoende zijn om aan te toonen, welke de mogelijke gevolgen kunnen zijn van wilsoverbrenging met betrekking tot het burgerlijk recht. Door er de aandacht op te vestigen, meent de heer Liégois dat er wel zijn zullen die de verschijn selen denkbeeldig of hersenschimmig noemen. - Maar hij is er zeker van dat diegenen die zich met liet geheimzinnig vraagstuk hebben bezig gebonden, geen negatief-oordeel zullen uitspreken. - Wat meer is, hij gelooft de misdaden en de delicten waarvan mag netische wilsoverbrenging de oorzaak zou kunnen zijn, te moeten klassificeeren als volgt; lo. Daden waarvan de gemagneliscerden de slacht offers kunnen zijnbijv. jonge meisjes wier vertrou wen en eer worden misbruikt zonder dat zij er be wustzijn van hebben. 2o. Daden die men de gemagnctiseerden kan laten verrichten door wilsoverbrenging en aan welker macht zij zich niet kunnen onttrekken. 3o. Yalsche getuigenis in strafzaken als gevolg van hun verschafte hallucinatiën die hun hebben la ten zienwat zij aan de justitie mededeelen ter goeder trouw. Ook van het laatste worden eenige treffende voor beelden aangehaald. die het werk gestaakt hebben om een werkdag van 8 uren te verkrijgen, bedraagt 175,000. Daarvan hebben 35,000 huu zin gekregen. Aan 142,000 an dere werklieden ia de kortere werkdag, zonder werkstaking, verleend. Ongeveer 50,000 arbeiders staakten het werk om andere reden. Uit Durban, in Afrika, wordt gemeld, dat een vaartuig ter lengte van slechts vijf en twintig voet, dat in Oranje-Vrijstaat door een Zweed is gebouwd, de reis naar Europa heeft aanvaard. Het is te hopen dat de roekelooze opvarenden behouden van 't waagstuk afkomen, maar zij zijn zeker niet te beklagen als hun een ongeluk over komt. Een groot deel van de Chineesche wijk te Honolula is door brand vernield. 8000 personen zijn zonder dak. De schade wordt op la/3 millioen dollars geschat. a. Stijlleer, in te leiden door den Heer Prinsen. b. Een praatje over paedagogiek, door den Heer Priester. c. Lezen, door den Heer Lammers. d. Opleiding van onderwijzers, door den Heer de Moor. Om de buitengewone feiten, waarvan we hier spre ken en die over het algemeen genomen slechts weinig zijn bekend, te voorschijn te roepen, is het niet da delijk noodig dat men den magnetiseur uithange, den patiënt late plaats nemen in een fauteuil en hem dan strak aankijke en daarbij eenige fratsen met de han den verkoope, alle welke manouvres eer schadelijk zijn tot het welgelukken der proef, omdat het sujet zich er tegen wapent en tracht ze te weerstaan. »Ik kon al die kunsten wel missen», zegt de heer Liégois - toch geraakte de somnambule zoodanig on der mijn invloed dat ik hem of haar de grootste mis daad zou hebben kunnen doen uitvoeren als ik het er op gezet had en zelf misdadig had willen zijn!» Dikwerf waren weinige seconden voldoende om de gedachte van een moord, van eene vergiftiging en hun gereedelijke uitvoering te doen opkomen en dat nog wel bij diegenen die in volkomen wakenden toe stand verkeerden en zich voor oningewijden vertoon den als menschen die in normalen vorm verkeerden, d. i. oogenschijnlijk de beschikking hadden over hun eigen vrijen wil. Men zou zoo iets - zonder dat iemand het be merkte - overal kunnen uitvoerenaan tafel, in een hotel, in een salon, den schouwburg, in een spoor wegwagen, enz. En wat sterker is: de uitvoering van wege den patiënt behoeft niet dadelijk te volgen; zij kan ver scheidene dagen ja somtijds maanden verschoven wor den. Gedurende dat tijdsverloop, blijft de opgedrongen wil opgesloten in het brein van den somnambule, zonder dat hij zelf er van bewust isdie wilsover brenging blijft in latenten staat, even als de torpedo die slechts op een bepaald oogenblik moet ontbranden. Eenmaal het uur geslagen, dringt de handeling zich aan het sujet op als eene onvermijdelijke nood zakelijkheid. Tot hoever het automatisme wel gaat, tot welken graad de bewusteloosheid enslaafsche gehoorzaamheid kunnen opgevoerd worden, daarvan kan niemand zich een denkbeeld maken, die niet persoonlijk de proeven heeft bijgewoond. De heer Liébault haalt het voorbeeld aan van eene jonge dame welke men liet opzeggen alles wat in haar zondenregister voorkwam. Gelukkig voor haar kwam geene enkele bekente nis voor den dag, die haar aan blaam kon bloot stellen. Anders was het gesteld in de beide navolgende gevallen. Brière de Boismouth deelt mede dat eene dame die door den professor Blaudin in een staat van Somnambulisme was gébracht en toen wel wat on bescheiden werd ondervraagd, na aanvankelijk eene zekere angst en weifeling aan den dag te hebben gelegd, eindigde met schaamte te verklaren Mijn God! ik heb M. Kliefgehad!» De docter schrikte en belette haar verder voort te gaan hij maakte haar wakker op het oogenblik dat haar echtgenoot binnen kwam om te vernemen of de proef was geslaagd. De heeren Demarquay en Giraud-Teulon leggen eene overeenkomstige getuigenis af. Een dame die door hen was gemagnetiseerd, ant woordde op hunne vragen met vertrouwelijke beken tenissen, die zoo comprommettant, zoo ernstig en gevaarlijk waren, dat zij haar dadelijk lieten ont waken. Tegenover dergelijke afdoende bewijzen valt aan het bestaan van volslagen automatisme niet meer te twijfelen. Welk bewijs toch is krachtiger dan dit geleverd door vrouwen, die de intiemste geheimen van haar hart ontsluijeren, of wel van handelingen die zij plegen in normalen toestand en welke zij het grootste belang hebben, voor hare omgeving verborgen te houden. Zooals men ziet dringen tegenwoordig de waarnemingen, die zich aanvankelijk bij het ontdekken van den invloed van het magnetisme bepaalden tot onschuldige voorstellingen in de geheimste schuilhoe ken van het menscheiijk bestaan door en wijzigen op verrassende wijze de normale voorwaarden onzer per sonaliteit. In engeren kring, hebben wij in Indië in het »Sakit latah* de dagelijksche voorbeelden om ons heen waarop de geleerde natuuronderzoeker Forbes in zijne beschrijving van den Oost-Indischen Archipel mede de aandacht vestigt. Ongetwijfeld staan we hier voor de geboorte van eene nieuwe psychologische studie, waarvan het moeilijk schijnt te voorzeggen tot welke toekomstige ontdek kingen zij ons kan brengen. SLAMAT,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2