Buitenlandseh Overzicht. BUITENLAND. KENNISGEVING. BINNENLAND. op zich zelf reeds een toren is, zal zijn licht zenden ver over zee en land, een vurig teeken der eenheid naar den geest welke de beide republieken, hoewel door den Oceaan gescheiden, verbindt. Hoe heet het ook in de volkstaal? Kleine geschenken onderhouden de vriend schap t HEUSDEN, 21 Mei. t De hier H. C. M. van Gorkom, arts alhier, geboren te Amersfoort, promoveerde heden aan de universiteit te Amsterdam als doctor in de geneeskunde, na verdediging van het acade misch proefschrift: „De door chloorzure zouten te weeggebrachte vergi ftigi ngsverschij nselen t DRONGELEN. Tengevolge van het zinken eeuer waarschijnlijk te vol geladen vletaak is de arbeider J. Schilders in de Waalwijksche haven verdronken. Door het zien drijven van buis, vaar boom en roer, werden A. E. en J. v. D. die ter vischvangst gingen, op het ongeval opmerkzaam. Na lang zoeken gelukte het hun en aan eenige inmiddels toegeschoten personen, zijn lijk te vinden. t UITWIJK. De appel- en pereboomen belo ven niet zooveel als 't vorige jaar, inzonderheid de laatste»ze schijnen zich van hun toen boven matigen bloei, waaraan de opbrengst toch niet geëvenredigd was, te moeten herstellen. De inzameling van abrikozen en perziken zal zeer gering zijn, zonder te kunnen zeggen dat de vorst hun nadeel heeft berokkend. De aanhoudende nachtvorsten hebben langen tijd den groei van het gras, waaraan groote be hoefte bestond, belet; doch de milde regenbuien hebben het in de gelegenheid gesteld die schade ruimschoots in te halen. Uitgenomen de weinige aardappelplanten, die zich wat te spoedig boven den grond gewaagd hadden, hebben de veldvruchten zeer weinig ge leden en de dorstige aarde, door den regen ge drenkt, geeft hun thans frissche krachten. t WIJK, 20 Mei. Het gemeentebestuur al hier, dat tot heden van zijnentwege het gebruik der aanlegplaats aan de Maas exploiteerde, heeft thans eene publieke inschrijving geopend voor het gebruik van de aanlegplaats voor stoombooten en schepen onder deze gemeente. Heden werden 3 inschrijvingsbiljetten daartoe ingediend, voor de eerstvolgende elf maandeu, en wel door de navolgende ingezetenen G. Yersfeld tot een bedrag van ƒ400. H. van Tuijl nun - 525. en H. van der Made h h 865. Deze som wordt nog verhoogd met 10% on- gelden en ƒ15 voor het gebruik der bijbehoo- rende bergplaats. De toewijzing heeft plaats acht dagen na in schrijving. Z. M. de Koning zal op 14 Juli de zitting der Kamers persoonlijk op plechtige wijze openen. Naar men verneemt zal met het einde dezer maand met de conversie der Nederlandsche Staat schuld een aanvang worden gemaakt. Naar men verneemt zal de Juni-aflevering van „De Nieuwe Gids* bevatten het eerste gedeelte van een artikel, door den heer Busken Huet zeer kort voor zijn overlijden begonnen. Aan deze bladzijden was de schrijver bezig toen de dood hem verrastte. De titel luidt: Romantiek in Ne derland.* Mevroüw de weduwe Busken Huet heeft het fragment aan dit tijdschrift afgestaan naar aanlei ding van de regelen, door een zijner redacteuren aan de nagedachtenis van haar echtgenoot ge wijd in het Weekblad „De Amsterdammer* van 17 Mei 1.1. Gedurende de eerste drie maanden van dit jaar werden voor den Indischen militairen dienst aan genomen: 190 Nederlanders, 62 Duitschers, 12 Luxemburgers, 3 Zwitsers, 4 Belgen, 2 Oosten rijkers, te zamen 283. Uit Oost-Indië keerden terug 236 militairen. Door de directie der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen is bepaald, dat tot bijwoning van het 39e Landhuishoudkundig con gres te Leeuwarden, aan de leden op vertoon van hun congres-kaart aan alle stations van 14 tot 20 Juni a.s. retourbiljetten kunnen worden af gegeven, tegen betaling van den vrachtprijs voor enkele reis. De heer J. van 't Lindenhout, directeur der weezeninrichting te Neerbosch, ontving van de vrouwenvereeniging „Martha* te Rotterdam, be halve eene aanzienlijke bezending kleedingstukken, nog daarenboven 180 molton dekens voor genoemd gesticht. Door den Gemeenteraad van Haarlem is be noemd tot organist van het beroemde orgel in de Bavokerk aldaar, de heer Richard Hol te Utrecht. Te Volendam zal eene scheepshelling worden gemaakt. Een ondernemend inwoner dier plaats heeft daartoe het initiatief genomen. Aan een dergelijke inrichting bestond te Vo lendam groote behoefte, daar de vloot aldaar uit 230 botters bestaat en men nu steeds naar el ders moest gaan om de vaartuigen te laten her stellen. Door den architect A. Salm G. Bzn. is aan besteed het bouwen van een Kweekschool voor Machinisten, op een terrein aan de Muidergracht te Amsterdam. De laagste inschrijving was die van den heer B. van Buuren, voor 85.920. Uit Barendrecht wordt gemeld, dat de werk zaamheden aan de brug over de Oude Maas zeer snel vorderen, zoodat 20 of 21 Mei reeds een begin wordt gemaakt met het storten van beton voor de betonfondeering aan het rechterlandhoofd dier brug. Verder wordt een begin gemaakt met het omkisten van den peiler, waarvan de fondee- ringspaleu reeds geheid zijn. „Het tooneel van leven en bedrijvigheid, dat onze haven heden tegen den avond aanbiedt is met geen pen te beschrijvenaldus vertelt de Enkhuizer Ct.* Enkhuizer botters en vletten, Ur- ker schuiten, Markers, Volendainmers, Bunscho- ters, Huizers, voor de visscherij uitgeruste tjalken, alles komt van verschillende kanten opzetten en de haven binnenvallen. In het geheel zijn er drie it vierhonderd schepen binnengekomen, en nog houdt de stroom aan. Tusschen al die bedrijven is men in het zeehoekje bezig de Zaterdagavond gezonken tjalk te lichten. Twee stevige botters hebben er zich toe geleend, men heeft er een ket ting onder weten te brengen, en nu gaat men van weerskanten trekken en winden. Middelerwijl wordt een zeil voor het ingestooten gat gespannen en met. rappe handen het ruim leeg geschept, en in minder dan twaalf uren tijds is het vaartuig vlot en wordt het naar de scheeps helling gesleept. Bij het leegscheppen is gebleken, dat toch een tiental lammeren in het ruim ver dronken zijn. Bij gelegenheid als deze komt weer recht aan het licht dat de haven veel te klein is, en tevens dat ankeren in het Krabbersgat tal van rampen na zich sleept. Het is ondoenlijk bij slecht weer en tegenwind ze alle mis te loopen, en de schipper van dit vaartuig ondervond er weer de treu rige gevolgen van.* Door den gemeenteraad van Enkhuizen i9 het besluit genomen, de haven te vergrooten, waar voor onder nadere goedkeuring 100,000 is toe gestaan. In de omstreken van Heerenveen ontwaart men het treurige verschijnsel dat vele koeien, die in de weide worden gelaten, den rug of de beenen breken. Meer dan tien runderen zijn reeds te Oldelamer, te Sonnega en te Nieuweschoot daardoor bezweken. Men schrijft dit verschijnsel toe aan het te gering kalkgehalte van het vee voeder op den stal. Te Lviden is een meisje geboren, welks over grootouders van beide zijden nog in leven zijn. Den zes en twintigsten November van het vo rig jaar werden den onderchef van het spoorweg station te Leeuwarden, den heer E. J. de Vries, beide beenen en den rechterarm afgezet, welke ledematen onder een trein verpletterd waren. Hij werd in het stads-ziekenhuis verpleegd en heeft dat gesticht Maandag hersteld verlaten, ge heel en al geoefend in het gebruik van twee kunstbeenen en een kunstarm. De door de kunst op zoo merkwaardige wijze geholpen verminkte, is tot chef van het station IdaardRoordahuizum benoemd; hij heeft zich reeds naar zijn post begeven. Een voorbijganger kreeg in de Pooten te 's Hage een pot met verf, die van een omvallende ladder op straat neerkwam, over het lijf. In een oog wenk was zijn pak geverfd, hetgeen hem nog meer verschrikken deed dan het geval zelf. De ladder viel met man en al om. De verwer heeft zich leelijk bezeerd. Te Smilde is Maandag jl. een moord gepleegd op de omstreeks 30-jarige Aaltje Doorten. Terwijl de andere huisgenooten naar de jaarmarkt te Dwin- geloo waren, is zij vermoord geworden. Bij hun terugkomst vonden zij haar in het varkenshok liggen met afgesneden hals en twee belangrijke sneden over het voorhoofd. Naar het schijnt is er een vreeselijke worsteling voorafgegaanoveral vond men hoofdhaar in de keuken. Naar omstan- staudigheden te oordeelen, is de moord uit zucht om te stelen gepleegd. De kasten waren openge broken en eenige gouden en zilveren voorwerpen verdwenen. Omtrent den moordenaar is niets met zekerheid bekend. De justitie uit Assen heeft in middels een onderzoek ingesteld. Bij het onweder, dat Dinsdagnacht woedde, is te Lisse de bliksem in een huis geslagen, echter De aandacht van de geheele beschaafde wereld blijft gevestigd op het geweldig tonrnooi tnsschen Gladstone en zijne tegenstanders, over het al of niet toekennen van eene betrekkelijke zelfstandig heid aan Ierland. Nog steeds stijgen de woedende golven der oppositie; niets wordt den nobelen staatsman gespaard: afval van vrienden, bedrei ging, laster! Het allerhatelijkst, is zeker datCham- berlaiu, het, hoofd van de radicalen, straks nog de ambtgenoot, van Gladstone, openlijk in verbond treedt met Hartington, een der liberale aanvoerders, en met Salisbury, de conservatieve bevelhebber, en dat er dan nog wel wordt bijgevoegd dat men de gevolgen afwacht, en dat zoodra Gladstone valt men bereid is een nienw kabinet te vormen. Daar zit 'cm dus de knoop, Gladstone deelde echter aan den verslaggever van de sRépublique Franchise,* die expres voor het Homerule-debat naar Londen is getrokken, mede, dat er onder alles wat hem thans bejegent, niets zoo pijnlijk valt als de verdachtmaking dat hij het Eugelsche staats verband wil losmaken, en hij eene soort verrader zou zijn. Mon moet lezen wat die correspondent, de heer Joseph Reinack, de vertrouweling van wijlen Gambetta, van Gladstone schrijft. »lk ontmoette den Premier,* vertelt hij, >'s morgens tegen 3 uur, den lOn dezer, na afloop van de zitting van het Parlement, frisch als eene roos. Het gaat hem blijk baar als het oude oorlogsros, dat door den reuk van het buskruit nieuw leven en bezieling gevoelt. Recht als eene kaars, de oogen helder en klaar, de stem frisch met beheudige gebaren, herinnert Gladstone levendig aan Thiers, tijdens het tweede tijdvak van het welbekende ministerie der zedeljjke orde (Buffet-de-Broglie).* Dat de leden van het Britsche monsterverbond alles doen wat zij kannen om de gemoederen te gen den verrader* Gladstone op te zetten, zal men wel kunnen begrijpen. Het regent adressen voor en tegen Gladstone tegen hem het ineest. Maandag werd de monster-petitie uit Schotland tegen de homerule-bill in het, Parlement gedragen; gedragen door een paar bedienden, want het was een baal papier zoo hoog als de tafel van den pre sident. Deze petitie droeg de handteekeniugen van 106,894 personen. Nu is het, waar dat niets een onbetrouwbaarder maatstaf oplevert dan eene adres-beweging. Maar toch betwijfelt Gladstone zelf of dit Parlement zijne b.ll zal aannemen. Hij zeide tot den heer Reinack: »het, is Zuiver eene daad van rechtvaardigheid, welke met de een heid van het rijk niels te maken heeft, maar in het Parlement, ziet. men dit niet, in.< Men moet daarom niet denken dat er geen warme verdedi gers der bill zijn. Onder de radicalen noemen wij b. v. Laboucbere. Vooral evenwel de minister Shaw-Lefevre heeft met grooten nadruk de bill verdedigd en Chamber lain onder handen genomen. »Gij zijt zoo vreese- lijk tegen tweeërlei soort, van volksvertegenwoor digers, lersche en Engolsche,* zeide hij, maar hoe hebt, gij dan in den ministerraad u eeD voorstander kunnen betoonen van tweeërlei soort volksver tegenwoordigers; die van het bezit en die van personen.* De I eer Caamberlaiu zeide dat dit kabinetsge heimen waren. (5 Een avondfeest door het handels- en nijverheids comité te Parijs, ten voordeele van de armen ge geven, in den tuin der Tuilleriën, heeft ongeveer 130.000 francs opgebracht. Aanstaanden Zondag wordt het herhaald. Hoewel reeds 2t/2 maand zijn verloopen sedert den aanslag op Jules Verne, heeft deze zijn bed nog niet kunnen verlaten. De operatie heeft goed gewerkt, maar het zal maandeu duren alvorens Verne zonder krukken zal kunnen gaan. Pasteur heeft thans reeds 1058 persouen, door dolle honden gebeten, behandeld. Een Fransch luitenant der artillerie heeft een waren »tour de force* verricht. Hij heeft namelijk t,i paard de trap bestegen, welke naar de platte- forme van het fort Cormeilles leidt. Deze trap is 112 treden hoog en in 10 afdeelingen verdeeld, met evenveel rustpuuten. Daar bovendien de treden niet zeer breed zijn, vraagt men zich af wat het meest te bewonderen, de vaste tred van het, paard, of de behendigheid van den ruiter. Een Fransch millionnair, die door zijne familie iu het gekkenhuis geplaatst is, om hem te beletten te hertrouwen, zal weldra in de gelegenheid wor den gesteld voor den rechter te bewijzen dat hij niet gek is. Zeven-en-veertig jaren lang heeft hij in het krankzinnigengesticht doorgebracht. er iemand, die zoo slecht gekleed is, in te laien sla pen. Hij kan blijven.» Een schalk lachje, een hlik naar het geopende boek, een goedkeurend knikje; toen werd de kleine, die in middels weer hall' ingedommeld was, in zijn wiegje gelegd. Ik verzocht den vreemdeling, die was blijven staan, nogmaals plaats te nemeu. Hij zette zich met een' verlegen blik op zijne natte plunje. Toen begon ik, zoo goed en zoo kwaad het ging, heni aan het verstand te brengen welk besluit wij genomen hadden, terwijl moeder de vrouw hem een paar boterhammen en eene kop dampende koffie voorzette. De Franschman at gretig, en dronk met welbeha gen het warme vocht, (Wordt vervolgd). Volgens bericht uit New-Yotk kan tnsschen 21 en 23 Mei stormweder verwacht worden op de Engelsche en Fransche kusten. Het bericht, dat de zwaar beproefde Koningin weduwe van Spanje het leven geschonken heeft aan een Prins, zal allen belangstelling inboezemen die wel eens nagedacht hebben over het lot van dit Rijk. Eens stond het aan do spits der Europeesche koninkrijken en thans bekleed het nauwelijks een plaats op den tweeden rang. De krachtige hand van een goed vorst zou wel licht de partijtwisten hebben kunnen bezweren en dan zon het mogeljjk geweest zijn alle krachten aan te wenden om handel en nijverheid weder op te heffen, maar het heeft zoo niet mogen zijn. Op den jongen Prins zal eenmaal de reuzentaak rusten Spanje uit zijn verval op te heffen. De vrees echter, dat hij zoowel als zijn moeder, die voorloopig regentes blijft, een speelbal der par tpen zal worden, is niet ongegrond, want allen azen op een weinig invloed en intusscheu gaat de wel vaart voor goed verloren. Het proces tegen Galeote, den moordenaar van den bisschop van Madrid, zal in het laatst dezer maand in behandeling komen. Het O. M. eischt do doodstraf tegen hem en eene schadevergoeding van 50,000 pesetas aan de familie van den vermoorde. De meermalen vermelde Engelsche wielrjjder Ste phens, die op zijn tweewieler een reis rondom de wereld ondernomen heeft, is in Afghanistan als een Russisch spion in hechtenis genomen en weder over de grenzen gebracht. Hij zal nu ziju avontuurlijken tocht langs een anderen weg vervolgen. Alweer is Zaterdag op de Theems een roeibootje omgeslagen, waarin zich drie heeren en drie dames bevonden. Niettegenstaande dadelijk aangebrachte hulp, verloren twee dames en een heer het leven. De beroemde Duitsche geschiedschrijver von Ranke ligt op sterven. Tot de crediteuren van den Koning van Beieren behoort ook de fabriek van Meissen-porselein en wel voor 250.000 gd. Het Grieksche ministerie van oorlog maakt toe bereidselen om het leger op voet van vrede terng te brengen. In de stad Palermo heerscht groote opgewon denheid naar aanleiding van een proces, dat daar wordt gevoerd en waarbij niet minder dan 60 moorden moeten behandeld worden. De gruweldaden hebben van 1870 af plaats ge vonden en men kwam er achter toen in 1883 drio schoolknapen door eene bendo werden doodge schoten. Twee beruchte boeven, Nicola Todaro en Ciro Belvedere, kroeg men bij die gelegenheid in han den en het gelakte der politie langzamerhand de geheele bende op het spoor te komen. Het bleek dat ieder, die zich indertijd tegen de schelmen durfde verzetten, vermoord of ten minste geldelijk ten gronde gericht werd. Tot nog toe werden, gelijk wij zeiden, 60 moorden aan't licht gebracht, door deze bende bedreven, die streng onder tucht stond en waarvan men slechts lid kon wordendoor zich aan bjjzondere bepalingen te onderwerpen, terwijl alle deelgenooten aan de bevelen van een opperhoofd moesten gehoorzamen. Men vermoedt dat het proces verscheidene we ken zal duren. In Sicilië is een aardbeving waargenomen. De Etna is tot uitbarsting gekomen. Aan de west zijde van den midden-krater vertoonde zich een sterke rook en viel er een aschregen. Volgens een later bericht hebben tien kraters van den Etna zich geopend. De lava stroomt over eene breedte van 200 meter naar beneden. De be volking vlucht,. De firma Craig Lowrie te Pittsburg, een der grootste oliezaken van Amerika, is failliet ver klaard. Het bericht veroorzaakte op de markt te New-York groote ontsteltenis. Twintig duizend kleodermakersgezellen te Chicago, die het werk gestaakt hadden, zjju weder aan den arbeid gegaan. Berichten uit Cape Coast Castle, over Liverpool ontvangen, melden dat tnsschen de stammen der Adansiërs en Becqiahs een verwoede strijd is uit gebroken. Laatstgenoemden moeten 45 Duitsche kooplieden gevangen genomen en op gruwelijke wijze vermoord hebben. Men schat het aantal sinaasappels, dieerditsai- zoen in California geplukt zullen worden, op 1000 millioen Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Bargemeester en Wethouders der gemeenteHous- den; gelet op art. 8 der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsbl. no. 95), tot regeling vau het toe zicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; doen te weten dat op heden aan Hejjman do Wolff alhier, en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichte van eene slachterij in het pand wijk W no. 89, kadasier Sectie A no. 660, gelegen iade Engstraat. Heusden, den 19 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN.HONCOOP. Inschrijving voor de Schutterij. Bargemeester en Wethouders \aa Heusden, roe pen op alle mannelijke ingezetenen, die op den len Januari dezes jaars hun 25e jaar zijn ingetreden, om zich voor den len Juni a.s. ter gemeente-sec retarie te doen inschrijven, zullende daartoe dage lijks des voormiddags van 10 tot 12 uur gelegen heid bestaan. Heusden, 15 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGEÉEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2